Werken wij voor voor geestelijke vorming of vrije-tijdsbesteding? Herdenking 75-jarig bestaan van het jongenswerk „Wat zou het mooi zijn, als we samen konden optrekken" NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 22 APRIL 19S3 Feest ia Levendaal Het feest van Levendaal ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het jongenswerk in deze Hervormde wijkgemeente begon gisteravond met een jherdenkings- en wijdingsbijeenkomst in het wijkgebouw. Ds Vossers, de wijkpredikant, belichtte de betekenis van het jongenswerk en de heer Hakkert, die godsdienstonderwijzer in deze wijk is geweest, vertelde iets uit de geschiedenis. Er is dankbaarheid, aldus ds Vossers. omdat het deze jongensclubs nooit aan 2 leiders heeft ontbroken. Een leiding, die - haar taak verstaat, kan van een hetero- - gene club met gebrekkige middelen iets goeds maken. Het heeft de clubs ook - niet aan leden ontbroken. Zeker, de ge- i schiedenis vertoont op- en neergang. - Maar we behoeven dit jubileum niet in een depressie te vieren. Belangrijk is verder, dat er in de ver enigingen van Levendaal vriendschaps- .1 banden zijn gelegd, die de slijtage van - de tijd hebben kunnen doorstaan. Van de clubs is een samenbindende en ge- meenschapvormende werking uitgegaan. Er is op de clubs ook kennis vergaard. geestelijk en sociaal. Het zou interes- sant zijn. te horen, hoeveel en welke v organisaties in de loop der jaren mensen e I uit Levendaal tot zich hebben getrokken. Juiste koers? Os Vossers kwam vervolgens tot de vraag, of men met het jongenswerk op de goede weg is, of men wel de juiste koers vaart. Houden wij het doel nog wel in het oog. dat de stichters hebben gekend? De methode is vanzelfsprekend veranderd. Het zou niet goed zijn, als men nu nog de methode toepaste, waar mee -75 jaar geleden werd begonnen. Maar het systeem is niet het belang rijkste. Het voornaamste is de liefde voor het werk en de doelstelling dat werk. Werken wij voor de geestelijke vorming van de jongens of doen wy beetje aan vrije-tijdsbesteding? Dat de clubs andere activiteiten zijn gaan invoeren, juichte ds Vossers harte toe. De nieuwere psychologie heeft wel geleerd, hoe belangrijk het is. de jongens meedoen, in het werk actief worden ingeschakeld. En een aanvaard bare besteding van de vrije tijd kan de mens er voor behoeden massamens te worden. Voor het pastorale werk x de Kerk is een goede vrije-tiidsbestedi zelfs belangrijk. Hoe moeilijk kan het zijn, toegang te verkrijgen tot gezinnen, waar men in de vrije tijd met de armen over elkaar zit. Ook op de clubs mogen de jongens in aanraking worden ge bracht met de veelzijdigheid van de cul tuur. waarvan de techniek een groot onderdeel is Schaars Dit jongenswerk is begonnen en groeid in een tijd, „dat het Woord des Heren schaars was". Het Woord des He ren is nog schaars. Ds Vossers noemde een paar dingen om dit te verduide lijken: Stationsweg en Steenstraat op Zondag, de bioscoop en het voetbalveld Hoe zullen de jongens straks als Chris ten in de samenleving kunnen staan, als ze niet weten, waarom het in het Evan gelie gaat? En daarom moet de geeste lijke vorming in de verenigingen een belangrijk onderdeel zijn. Op de leiders van de clubs rust een verantwoordelijke taak. Bij onze jongens is er wel open heid en ontvankelijkheid en idealisme vindt men ook bij hen, maar we moeten dit in verantwoorde banen leiden. Ds Vossers ging in het vervolg zijn toespraak na, uit welke milieu's de jongens komen De conclusie was. dal er milieu's zijn, waarmee het vereni gingsleven generlei contact heeft. Naar aanleiding hiervan zei de predikant, dat er van de verenigingen ook een w— vende kracht moet uitgaan. We zijn niet voor onszelf, maar we zijn er v anderen. Laat dit ons devies zijn v de komende tijd. De predikant sprak ten Autotocht ouden van dagen Vrijdag- en Zaterdagmiddag van 24 uur bestaat er voor de Leidse ouden dagen in het gebouw van de geneeskun dige en gezondheidsdienst aan de Nieu we Mare gelegenheid zich aan te melden voor de jaarlijkse autotocht, welke de eerste helft van Juni onder auspiciën van het Leidse comité voor een auto tocht der ouden van dagen aller gezind ten zal worden gehouden. De deelneming staat uitsluitend open voor Leidse ingezetenen, die op 1 Mei de 70-jarige leeftijd hebben bereikt. Een trouwboekje of ander document, waar uit zulks bljjkt, dient voor de inschrij ving te worden meegebracht. Twentsche Bank Het hoofdkantoor van de N.V. De Twentsche Bank te A'dam heeft thans In een schrijven, gericht tot de relaties, mededeling gedaan van het vertrek de heer G. R. D. Crommelin naar Den Haag. zulks per ultimo Mei. In zijn plaats is tot directeur te Leiden be noemd mr F. G. Kool. slotte de hoop uit, dat het jongenswerk Levendaal in de toekomst door God gezegend wordt. Ere zij God Voordat de heer Hakkert zijn histo risch overzicht begon, werden op zijn verzoek enkele ogenblikken van stilte acht genomen ter herdenking va gestorvenen. Over wat de heer Hakkert deze avond heeft gezegd kunnen wij kort zijn. aangezien wij vorige week in eer artikel de geschiedenis van dit jongens werk uitvoerig hebben beschreven De. heer Hakkert vestigde onder meei de aandacht op de Zondagsschool, die altijd in nauw verband met de jubileren de verenigingen heeft gestaan. De Zon dagsschool was het begin van een zegen rijk werk, ook al omdat ze aanleiding gaf tot de oprichting van de jongens vereniging. Toen de spreker het over de methode van het werk had. zei hij, dat een goed verteld verhaal het nog altijd doet In dit verband sprak hij de hoop uit. dat de heer v d. Broek nog lange tijd de knapenvereniging zal mogen Het spreekt vanzelf, dat de heer Hak kert tamelijk lang stilstond bij het werk van de heer Van Borselen en bij diens persoon Hij zei ten slotte: Met huive ring denken we aan de mogelijkheid, dat sommigen zijn afgeweken, geestelijk of maatschappelijk Dankend denken we aan allen, die het geloof hebben behou den In het wijkgebouw Levendaal zijn twee teksten te lezen. De eerste is: Zie. Ik sta aan de deur en Ik klop. Deze valt meer in het oog en wordt ook meer ge noemd. Vanavond willen we echter de tweede met nadruk noemen: Ere zü God in de hoogste hemelen. De aanwezigen stemden hiermee met het zingen van vers 1 van gezang 90: De hoge God alleen zij eer, elk kniel' voor Hem aanbiddend neer. elk moet Hem dank bewijzen! Filmstudiekling draaide Franse films I De filmstudiekring van K. en O. heeft en gesloten met een Frans pro gramma. De twee bijfilms waren op zichzelf al de moeite waard' een licht- oetig uitstapje in de Parijse wijk St Germain des prés en een door Rouquier vaardigde rolprent, Le sel de la terre. Deze film handelt over de drooglegging enorm uitgestrekt moerassig gebied in de nabijheid van Arles. Door snelle beeldwisseling heeft Rouquier in dit alles een element van vergassing ge legd. Het water gaat weer in de ver waarloosde kanaaltjes stromen, nieuwe gemalen verrijzen en een rijke rijst oogst wordt binnengehaald. Een repor tage van de beste soort De hoofdfilm, een al weer heel jaartjes oude rolprent van Carlo Rim. l'Amore volante, liet de grote Fernandel weer eens zien in een onvergetelijke Het is een onmogelijk dwaas verhaal, dat moeilijk serieus kan worden geno men. Dat is ook niet de bedoeling. De jacht op de kast met lugubere inhoud bood zoveel mogelijkheden tot amusan te tafereeltjes dat men door die lucht hartige spot wordt meegesleept. Fernan del als de wanhopige belastinggaarder zal de filmstudiekring-enthousiasten bij blijven als een afsluiting van het seizoen, die alweer doet verlangen naar de ope ning van het nieuwe. Een grote gebeurtenis Bachs Johannes-Passion in Hooglandse kerk De uitvoering van Bach's Johannes-Passion, die trij gisterenavond moch ten beluisteren in de Hooglandse kerk men kan zich nauwelijks een stijl vollere omgeving voor dit doel wensen zal op de aanwezige leden van het Leids Academisch Kunstcentrum en op de overige belangstellende Leidenaars stellig een diepe indruk hebben gemaakt. Deze uitvoering, die gegeven werd door het Leids Studenten-Zangkoor en het Studenxen-Ka- mermuziekgezelschap Collegium Musicum", o.l.v. de dirigent Felix de Nobel, werd gedragen door een geest van bezieling en overgave, welke aan dit prachtige Passie-gedicht van de grote Thomascantor een bijzondere innigheid verleende. schoots aanwezig is de Matthaus-Pas- sion is lyrischer en tevens meer ver brokkeld wordt door de muzikale Kantongerecht Leiden Kruidenier overtrad drankwet een Katwykse kruidenier trof de politie vorig jaar in twee schuurtjes, die met de winkel in verbinding stonden, acht niet aangebroken flessen jenever tan. De man had de flessen nog willen 'erbergen maar was hierin niet geslaagd. Voor de Leidse kantonrechter verklaarde ij nu, dat de jenever voor eigen gebruik as bestemd. De kruidenier werd ver oordeeld tot f 30 boete met verbeurdver klaring van de jenever. Een inwoner van Voorschoten, die met :n geweer in verboden jachtterrein te Noordwyk was aangetroffen, hoorde zich veroordelen tot f 30 boete met verbeurd verklaring van het geweer. Het was ook deze geest van dienende liefde, die aan deze uitvoering toch een zeker liturgisch karakter wist te geven en die tevens in staat bleek over som mige onvermydeljjke kleiné technische tekortkomingen heen te helpen. Want de uitvoerenden bestonden voor het over grote gedeelte uit amateurs, hetgeen overigens niet belet dat men onder de leden van het Collegium instrumentalis ten vindt van zeer opmerkelijke begaafd heid. Wat ons vooral op deze avond getrof fen heeft, is de hoge graad van homo geniteit, die Felix de Nobel heeft weten te bereiken met dit aan zyn leiding toe vertrouwd gezelschap van muzikale aca demieburgers. Daar de solisten allen be hoorden tot het voortreffelijke, eveneens door De Nobel geleide Nederlandse Ka merkoor, werd deze homogeniteit zelfs niet door solistisch individualisme ver broken. En is dit bjj een dergelijke Bach- uitvoering niet van eminent belang? Zeker, de inzet van het beginkoor was aarzelend; men moest zich nog instellen op de zeer bijzondere eisen van de kerk- acoustiek met haar vele echo's. Lang zamerhand werden deze aarzelingen evenwel overwonnen en van het tweede deel af was de juiste klankverhouding tussen de verschillende partijen tenvolle gevonden. De Nobel's directie kenmerk te zich door soberheid in het gebruik van dynamische en agogische middelen, door zuiverheid van aanvoelen. De dramatiek, die juist in de Johannes-Passie zo ruim- Jongeren over verhouding C.H.A.R. (1) In 1946 hebben optimisten gedacht aan de mogelijkheid van fusie van ARP en CHU. De ontwikkeling der laatste jaren heeft wel uitgewezen, dat daar niets van terecht kon komen. Wel werd besloten „contact" met elkaar te onderhouden. Wij verklappen echter geen geheim, wanneer we zeggen dat ook hiervan weinig terecht is gekomen. Alleen reeds het feit, dat de Kiesvereniging Woerden in een voorstel aan de Algemene Ver gadering der CHU op 8 April jl. informeerde, of aan dit besluit uitvoering was gegeven, zegt genoeg. Hoewel de omstandigheden zeker tot een goede vorm van contact nopen, blijkt zelfs dit dus moeilijk te verwezen lijken. Zijn de fronten dan nog steeds zo verstard, dat de beide grote Christelijke partijen niet nader tot elkaar kunnen komen? OfJa, of breekt er onder de jongere generatie een andere, een bredere, een mildere gedachtengang baan? Daagt het toch, dat onderlinge begrip, die wederzijdse waardering? mogelijke grootse ,Fryslan" besloot seizoen met Striid Gisteravond besloot de vereniging .Fryslan" in de grote zaal van de Burcht haar seizoen met de opvoering van het toneelstuk „Striid" (Strijdt van onze stadgenoot K. Woudstra. Voordat het doek openging, sprak de voorzitter van het „Selskip". de heer T. K. Lingsma. een woord van welkom tot de aanwezigen, leden van „Fryslan" en genodigden van de zusterverenigingen in Leiden. Daarna was het woord aan de toneel groep van het Selskip. De opvoering van het stuk was in tweeërlei opzicht bij zonder te noemen: het is geschreven door de regisseur van ..Fryslan" en met deze opvoering beleefde het stuk zijn première. De schrijver nam als onderwerp het conflict, dat er rijst, als de man zo zeer opgaat in zijn werk. dat zijn vrouw eenzaam wordt en ten slotte van hem vervreemdt. Door als hoofdfiguur een arts te kiezen, spitst de auteur het con flict toe. Immers, als hier het werk de man opeist, gaat het oni mensenlevens. Als hij zijn vrouw voor de zoveelste keer alleen laat. is dit niet om eigen verlan gens of genoegens te bevredigen, maar om het leven van anderen te redden. Echter zijn huwelijk dreigt er aan stuk te gaan. mede omdat zijn vrouw niet de juiste instelling heeft als doktersvrouw. Als Dokter Dijkstra en zijn vrouw el kaar ten slotte toch weer vinden, is dit het schone einde van een dramatische strijd, gevoerd zowel dóór als in de per sonen. die in het spel „au premier plan" staan. Naar onze mening is de schrijve in geslaagd, dit conflict op psychologisch verantwoorde wijze te benaderen, de karakteruitbeelding goed vol te houden de dramatische climax tegen het einde van het laatste bedrijf te leggen. In zijn poging, om de goede afloop in deze menselijke strijd mede een ge volg te doen zijn van de kracht, die er ligt in het geloof, heeft de schrijver ge faald. De aanvaarding van Gods onbe grepen leiding heeft hij in één der per- i dominee Sikkema zeer aan vaardbaar weergegeven, maar de be vrijdende kracht van het Evangelie is buiten blijven staan. Niettemin kon de uitwerking en behandeling der materie is boeien. Hier en daar wordt de voortgang der handeling te veel onderbroken door lange dialogen, terwijl het tweede be drijf eigenlijk meer een uitwerking is m het eerste, dan een voortschrijding an het gebeuren. Globaal bezien, was het vertoonde spel goed te noemen; alle spelers waren vast. Het spel van de heer Sytsema als tuinman bleef onder de maat; dat 'r. v. d. Hoek en de heren v. d. Werf Keuning was niet overtuigend; de heer v. d. Hoek gaf. na een zwak begin. het derde bedrijf een heel goede ver tolking van dokter Jonker. Zeer goed vonden wij het spel van de dames Keu ning als doktersvrouw en Tjallingii als dochter, en van de heren Nauta als chi rurg en Lysinga als predikant. K. Het wonderpaard van Marjolijntje 'n Eigen huissleutel Goed spel in een populair stuk Problemen van allerlei aard hebben steeds stof geleverd voor romans en toneelstukken. Geen wonder, dat één van de grootste na-oorlogse moeilijkheden, het kunnen opbouwen van een eigen gezin, reeds veel schrijvers heeft ge ïnspireerd. Ook Arthur Watkyn; hij heeft in zyn stuk ,,'n Eigen huissleutel" dit instrument gemaakt tot symbool var een eigen zelfstandig bestaan, vrij en on afhankelijk. Hij heeft dit niet zwaar wichtig willen doen maar zijn stof werkt tot een blijspel. Helemaal geslaagd is dit niet, ten minste niet zó. dat het gehele stuk door er sprake is van sprankelende geestig heid. De inzet, het eerste tafereel is het best geslaagd, maar toen had hij blijk baar al een hele cisis kruit verschoten, want in de volgende taferelen moet de aardigheid hoofdzakelijk komen van dwaze gebeurtenissen en „malle ge vallen". Anne en Tony, een jong stel die met elkaar willen trouwen, zien de weg naar het stadhuis versperd door allerlei din gen, die er niet zijn. Geen geld, geen baan, geen huis. De aanstaande schoon vader stelt de eis: eerst een baan en een huis. En inderdaad, in betrekkelijk korte tijd slaagt Tony er in aan belde waarden te voldoen. Ze trouwen, trekken in hun één stenen. Di leverancier van de meubelen komt de zaak weghalen, omdat achterstand is.... Watkyn heeft taferelen voor nodig, of beter hij heeft vijf gebruikt, het hadden er ook vier zes kunnen zijn. Ons was vijf genoeg. Eigenlijk iets te veel, want dacht te houden heeft de schrijver het hier en daar naar de clownerie laten gaan. Dit verhindert niet, om toch geamu seerd mee te leven met de gebeurtenis- --.j, hetgeen ook te danken is manier waarop „Het Vrije Toneel" onder regie van Cruys Voorbergh het bracht Men speelt het stuk voor de groene- kaarthouders van K. en O. en in de serie populair toneel. Vooral Henny Orri en Ton van Duin hoven hadden een groot aandeel in het Hun spel is natuurlijk en leven dig terwijl ze ook mimisch heel goed Willy Ruys gaf een voortreffe lijke loodgieter te zien en Wim van den Brink een goedmoedige schoonvader. Ook de kleine rollen waren goed bezet waarbij Nel Koppen en John Soer nog speciaal genoemd mogen worden. Sommige spelers, met name Henny Orri, moeten er voor zorgen, dat de dui delijkheid niet door te snel spreken vooi een groot deel verloren gaat. Een langdurig applaus toonde hoe het De toneelgroep voor de jeugd De Witte Vogel is begonnen aan een heel nieuw genre spelen voor de kinderen. Nu niet meer de geijkte verhaaltjes van boze to venaars, waarzegsters en wat er al zo meer aan een „gewoon" sprookje te pas komt, maar een aardig, fris verhaal, 'aarin het publiek met zijn enthousiaste reacties ook wordt betrokken. Het Wonderpaard van Marjolijntje, ge schreven door Rolf Petersen, is een to neelspel dat echt in de wereld van de jeugd leeft. Het vrolijke, onbedorven kind Marjolijntje komt bij de poppendokter om haar paardje te laten repareren. Deze kunstenaar doet voor haar een verw ling levensgrote poppen tot leven komen en het kind zelf componeert dan het ver haal, dat zich met haar als medespeelster gaat ontwikkelen. Zelfs ouderen kijken geboeid naar dit spannende verhaal van de boze minister, die koningin Marianne van de troon wil stoten, en de verwisseling van het y derpaard, waarop de ruiter alleen t de waarheid kan zeggen. De goede minis ter komt wel voor schut te staan, maar met behulp van de kok weet hij nog tijdig het slechte paard voor het goede in te ruilen. In het St-Antoniusclubhuis hebben de jongste leerlingen van de lagere scholen gistermiddag uitbundig genoten van dit prachtige verhaal, dat met zwier souplesse door de Haagse spelers speelsters werd vertolkt. Kinderamuse ment van de beste soort. ding van een andere vraag, namelijk Houden wij de ontwikkeling van deze 1 tijd wel bij? 'n Geenszins verwonderlijke vraag. Het politieke en maatschappelijke beeld wis- snel en ingrijpend, dat ook ervaren politici het maar nauwe lijks bij kunnen houden. Zo gaf minister Kernkamp nog onlangs op een conferen tie toe, dat de ontwikkeling der Euro pese integratie zelfs de Regering wel eens te snel gaat Men moet over een bepaalde menta liteit beschikken om alle verandering te kunnen verwerken. Een mentaliteit, die niet bepaald mag worden door een te sterke binding aan het verleden. Die men dus in de eerste plaats moet zoeken bij de jongere generatie. Het is deze generatie, die de geweldige veranderingen in het wereldbeeld zich eigen moet maken, omdat het gaat om de toekomst. Dat velen daar niet aan toe komen, Is waar. Want voor dit alles is nodig: verantwoordelijkheidsge voel. En dat ontbreekt nogal eens Maar gelukkig zijn er ook jongeren, die bewust hun taak in deze snel wisse lende omstandigheden willen zien en aanvaarden. Die daarom oog hebben voor andere wegen, nieuwe werkwijzen. Deze jongeren treft men ook aan in de Anti-Revolutionaire en Christelijk-Histo- rische jongerenorganisaties. En het spreekt dus vanzelf, dat zij zich al was het alleen maar temidden der Euro pese eenwording afvragen, of het ge scheiden optrekken van ARP en C.H.U ook voor deze tijd nog verantwoord is Peiling van meningen Het leek ons interessant de menin gen daarover te peilen. Daarom heb ben we aan leden der A.R. Jongeren- Studieclubs en der C.H. Jongeren groepen beide een aantal vragen voorgelegd, die z\j op vaak verras send goede en frisse manier hebben beantwoord. In enkele artikelen wil len we daarvan iets vertellen. kamerflat en dan begint de ellende. Bu- publiek van het goede spel had genoten, renruzies, burengerucht, verstopte goot-1Bn' S/eer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" et inl De denkwijze der jongeren geeft goede hoop, dat de verstarde fronten opgerold kunnen worden. Een brede blik en een ruime visie zijn allerwege merkbaar. Daarover schrijft drs J. C. Vrielink te Bussum (CHJG): „Wanneer ik kom tot een eerste ge dachte, dan valt het mij op, dat de kwes- /an samengaan van ARP en CHU onderdeel is van een veel meer uitge breide eenheidsgedachte, die de laatste jaren sterk leeft bij de jongeren. Ik ben mening, dat de eenheidsgedachte bij de jongeren veel verder gaat dan alleen dit samengaan. De jongeren willen ko men tot een soort teamgeest, die niet alleen beperkt blijft tot de ARP en de CHU. Zij willen een samengaan in veel groter verband. Bij de jongeren zie ik een sterk vervagen van de scheidingen tussen de verschillende groeperingen Men staat niet scherp meer tegenover elkaar: de grenzen vervagen over de ge hele linie. Niet dat de jongeren hun standpunt prijsgeven maar zij zijn v^pl verdraagzamer ten opzichte van anders denkenden. Als de Jongeren bemerken, dat sprake is van hokjes en schotjes, dan onttrekken zij zich. Dan laten zij de zaak maar lopen Ik ben van mening, dat dit niet gezien moet worden als een gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel Men wil over de muren heen, elkaar de hand reiken. Iets dat in het bijzonder is waar te nemen bij de ontwikkeling der Europese eenheid." Grootse taak taak. Als jongeren van deze tijd sta je heel anders tegenover elkaar dan vroeger wellicht het geval was. omdat we wend geraakt zijn om ons heen te ;n groot respect voor elkaar hebben. De ouderen zitten zo echt vast aan hun /ertuiging, waardoor zij de jongeren aar matig begrijpen in de zich nu zo heel anders ontwikkelde tijd. Er is toch iets veranderd bij ons door het naast elkaar opgroeien in de moeilijke oorlogs jaren en later by'v. bij het vervullen van de militaire dienstplicht in Indonesië: we hebben elkaar Ieren begrijpen en leren waarderen. Met onze groep hebben we onlangs een vergadering gehad, waar een lid van de Arjos, vergezeld van een andere jongere, heeft gesproken. We kwamen tot de verrassende ontdek king, dat er eigenlijk toch heel veel is, waarin we het met elkaar eens zijn. De waardering voor elkaar bleek na dit gesprek veel groter dan ooit mogelijk geacht hadden." Perspectieven at men ondanks veranderde denk wijze realistisch blijft, blijkt wel uit de aangevoerde bezwaren en gelukkig ook uit de zelfcritiek, die de jongeren weten aan te leggen. Zo stelt G. Oostijen te Franeker (ARJOS): „Samen getuigen is dubbel getuigen. En door onze verdeeldheid verzwakken wij onze kracht. Onze tyd eist samen bundeling van krachten. Vandaag zijn we daar echter nog niet rijp voor. De ouderen blazen de verschillen soms toren hoog op. Maar de jeugd loopt gevaar de verschillen te bagatelliseren. Daarom is het nodig, dat er een wisselwerking ont staat tussen jongeren en ouderen.*' En verderop: Jlooit mag de jeugd de leiding nemen en ook mag er geen controverse ontstaan tussen jongeren en ouderen. De jeugd heeft de ver antwoordelijke taak om corrigerend te werken op de soms starre houding der ouderen." tekst voldoende gereleveerd; haar slechts helder te doen Het koor heeft dit op vaa lijke wijze gedaan, zowel in de koralen in de dramatische koren, met name het tweede deel; wjj denken aan een koor als „Wir haben ein Gesetz" en aan het slotkoraal ..Ach Herr lass dein lieb EngeleinVooral de sopranen en de alten verdienen bijzondere lof. Wij villen bij een uitvoering als deze. waar de saamhorigheid der uitvoerenden groot is. niet teveel namen noemen. Ook het instrumentale deel verdient bewondering: de obligaat hobo partijen bijv. waren opvallend fraai. Carel van Leeuwen Boomkamp speelde zijn gamba-partijen uiteraard op supe- denke slechts aan rijn solo in „Es ist vollbracht". Van de vocale solisten had Reinhardt in Randwijk wel de moeilijkste taak. nl. die van de evangelistenpari ij; hy heeft die taak op lofwaardige wijze vol bracht, al is zijn stem niet steeds opge- geweest tegen de enorme tech nische moeilijkheid. In het algemeen wist "j een juist evenwicht te vinden tussen grote monotonie en al te solistische itbouw van zijn partij. Carel Willink als Christus-vertolker had uitstekende schoot echter in de hogere regionen tekort door een gebrek aan stemomvang. Emile Linsen en Arie van Mever zongen de bassolo's met veel ta lent. Van Paul Hameleers en Henk Meyer kan hetzelfde gezegd worden wat betreft de tenorpartijen. De alt Riet van Veen heeft een gemakkelijk aansprekend orgaan, waarvan zij een goed gebruik weet te maken; in diepte echter zou haar voordracht nog kunnen toenemen. De sopraan Riggina Beekman heeft ons ver rast door de bijzonder gave en zuivere wyze, waarop zij haar aria's, met name het prachtige „Zerfliesse mein Herz" heeft vertolkt. Deze uitvoering zal in de annalen van Collegium en Studenten-Zangkoor als m grote gebeurtenis geboekstaafd bly- en. Deze uitvoering schept veel ver achtingen omtrent de toekomst. J. van der Veen Kamer van Koophandel In de op 5 Mei te houden vergadering an de Kamer vaq Koophandel en Fa brieken voor Rijnland te Leiden zal on- de datum van het begin der halfjaarlijkse zomerseizoenopruiming worden besproken. Ook de opleiding van jonge Indonesiërs in Nederlandse be drijven komt ter sprake. Woningnood van jong gehuwden In Treslong besproken Vertegenwoordigers van de Zuidhol- lanse gemeenten en de provinciale con tactcommissie inzake het woningvraag stuk hebben gisteren in Treslong te Hil- legom vergaderd. De heer R. R. Karsten. directeur van het kantoor West van de N.V. bouwkas Noordnederlandse gemeenten, hield een inleiding over de werkwijze van deze bouwkas en de heer W. Scheerens. secretaris van de Nationale Woningraad, sprak over de burgerij en de volkshuis vesting in verband met de woningbouw corporaties. Beide sprekers stonden in het bijzonder stil bij de woningnood van de jonggehuwden. Nadat de lunch was gebruikt, bezoch ten de heren, op uitnodiging van het ge meentebestuur van Hillegom, de Flora te Heemstede. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maria. dvJJ Kerkvliet en L C W Haverhoek; Robert, z v M C Rijn hout en J M van Dorp; Johannes, z v J Kokkedee en J P Kromhout; Willemijn- tje. d v D Giesbergen en G P Treffers: Edgard. z v D B Willemstein en M J Louis: Joost, z v P van Leeuwen en J M Hagesteijn: Johanna, d v C N Noorder- er en M A Mathot: Jacob, z v L Schild C Boekkooi: Jacob, z v W Sip en G Delft: Andreas, z v G A van Velsen J F M Nikdjuluw; Arie, z v A van Krimpen en J A Nobel: Erik. Broekmeijer en N T Rustige: Hattum. v H A Meester en M Ouwerkerk: Anna, v C M Ellenbroek en G W Geerling*. OVERLEDEN: Theodora Bamhoorn. huivr van A J van der Voorn, 66 jr: Hendrika Maria Springer, wed van J Riethoven. 75 jr: Hermanna Egberdina Schoneveld. d. 7 mnd. GEHUWD: S J de Geus en A Zirkzee. Agenda voor Leiden Woensdag Burcht, 2 uur: congres bond van poli- tie-ambtenaren tot bescherming van dieren. Burcht, 8 uur: feestavond afdeling Leiden van bovengenoemde bond. Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O., prijs uitreiking Leids Juweel. Schouwburg, 8 uur: K. en O. (groene kaarthouders). Het Vrije Toneel met ,,'n Eigen huissleutel". Chr. Soc. Belangen. 8 uur: Chr. Be sturenbond. ds J. van der Wiel over: De Kerk en het sociale leven. Snouck-Hurgronjehuis. 8 uur: Genoot schap Nederland—Engeland, prof. G. Bullough te Londen over: T. S. Eliot and the Revival of Verse-Drama. Kleine Burcht, 8 uur: Leidse vereni ging van postzegelverzamelaars. Vlies. 8 uur: bijeenkomst medewerkers Stichting 1940—'45. Steenschuur 21, half 8—half 9: ritting prijzencommissie. L.F.C.-terrein, 8 uur: U.V.S.—Rest Donderdag Burcht. 10 uur: congres bond van poli- tie-ambtenaren tot bescherming van dieren (12 uur: ontvangst ten stadhuize). Rapenburg 61. 12.15 uur: pauzeconcert LA.K.. J. L. Wansink hobo. H. R. Kraus fluit, F. K. Adriaanse viool. M. en J. Smit Sibinga altviool en cello, fluit en boboquartet van Mozart. Mensa sociëteit Minerva, half 1: J. H. Huizinga over: Engeland en Europa. Vlies, half 3: Vereniging van huis vrouwen. mr Den Daas over de Mor- monenstad Salt Lake City. Stadsgehoorzaal. 8 uur: achtste abon nementsconcert Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo, violist: Herman Krebbers. Schouwburg. 8 uur: populair toneel K. en O.. Het Vrije Toneel met ,,'n Eigen huissleutel". Levendaal, 8 uur: feestavond 75-jarig bestaan van het jeugdwerk. Marekerk. 7 uur: padvindersdienst t.g. van Sint-Jorisdag. Grote Burchtzaal 8 uur: Chr. muziek vereniging De Manquibanti's, propa- ganda-avond. Jacobazaal Burcht, 7.45 uur: Mond- accordeonvereniging Accelerando, con tactavond. Aniba, 8 uur: tuiniers- en bloemisten vereniging Door Eendracht Verbonden, ledenvergadering. Vrjjdag Nieuwe Mare 13a (G.G. en G.D.), 24 uur: Aanmelding autotocht ouden van dagen (boven 70 jaar). Rehoboth, 8 uur: Confessionele Vereni ging. ds P. A. Lefeber van Alphen aan den Ryn over het Heilig Avondmaal. Lakenhal, 8 uur: Oud-Leiden, H. A. Höweler te Amsterdam over: Een Leids complot tegen Willem V? Schouwburg, 8 uur: K. en O. (groene- kaarthouders). Het Vrije Toneel met ,,'n Eigen huissleutel". Tentoonstellingen Prentenkabinet, 2—5 uur: Een eeuw fotografie (foto-verzameling A. Grégoire) tot 18 Mei. Boerhaavezalen, 124 uur (Dinsdag en Donderdagavond ook van half 8 10 uur): beeldhouwwerk van Rudy Rooyackers, schilderijen van Kees van Roemburg en grafiek van Herman Ber- serik, tot 2 Mei. Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9, telefoon 24807, en apotheek „Tot hulp der mens heid", Hooigracht 48, tel. 21060, Werkelijkheid Het oog hebben voor nieuwe verhou dingen gepaard aan zin voor de wer kelijkheid. is veelbelovend. Dat brengt ook T. Rademaker te Rotterdam, voor zitter van de Federatie van CH Jongeren groepen. tot uitdrukking: „Jongere mensen zitten nu eenmaal niet zo grondig vastgebeten in bepaalde vooronderstellingen. Indien zij een open oog hebben voor de noodzakelijke een heid van de Protestanten, kan dit nieuwe perspectieven openen." D. F. van der Mei uit Arasterdam, ver loochent niet. dat hij lid is van de bui tenlandse commissie der CHJG's: „Wat zou het mooi zyn, als we als Christenen nauw verbonden zouden optrekken, ook om de eenwording van Europa te bereiken. Hoe veel sterker zou onze positie niet zijn, als die nauwe band tussen de Prot. Chr. partijen bestond. Vooral ook daarom zullen wij op nationaal terrein naar grotere eenheid moeten streven en daartoe zijn we meer en meer in staaf naarmate we ons internationaal oriënteren. De kans is nu relatief groot. Aan ons de taak haar te benut ten tot en met! Doordat de jongeren Immers minder sterk gebonden zijn aan het bestaande, Hardhorende Batavier. Medische conferentie van Leidse studenten Vrijdag 8 Mei zal te Noordtwijk in de Lichtboei een medische conferentie wor den geopend, die tot 10 Mei wordt ge houden door de medische faculteit van Leidse studenten. Deze conferentie be oogt een nader contact tot stand te bron- en tussen hoogleraren, leden van do wetenschappelijke staf en studenten. Bejaarde wielrijder na aanrijding overleden De 72-jarige wielrijder J. van R. uit do Witte Rozenstraat reed hedenochtend 9 uur op het LevendaaL Ter hoogte de Rijnstraat stak hij zonder richting te geven over en werd gegrepen door in do richting Plantage rijdendo zoals zich dat ontwikkeld heeft, kunnen zij hier door hun enthousiasme dat niet van werkelijkheidszin ontbloot mag zijn véél bijdragen tot de opbouw van n nieuw Europa. Echter, voor dit alles nodig: voorlichting, studie en door zettingsvermogen en bovenal een onwan. kelbaar vertrouwen, dat het anders kan dan het tot nu toe is gegaan." Niet domweg Deze meningen geven antwoord op de vraag, of de jeugd anders denkt. In de volgende artikelen zal wanneer we verder het woord verlenen aan jongeren uit ARJOS en CHJG blijken, dat de weergegeven opvattingen bij de meesten hebben meegespeeld in de beantwoor ding. Er is een drang naar eenheid, er is een wil om elkaar te begrijpen en te respecteren. Er is ook de overtuiging, dat zonodig verstarde verhoudingen ver. broken moeten worden, omdat zy niet meer pas9en in deze tijd. ZieDde de Europese ontwikkeling, hebben de jonge ren een open oog voor de mogelijkheden der toekomst, die toch hün toekomst is. Maar uit de antwoorden zal ook blijken, dat „het niet domweg gaat om een hard draverij om toch maar één te rijn." zoals M. van Dam te Capelle aan de IJssel (CHJG) het omschreef. De zin voor de werkelijkheid, de juiste kijk op de moeilijkheden en bezwaren, zijn overal aanwezig. En stemmen tot blijdschap. Omdat zij bewijzen, dat de jongeren in ARP en CHU, in hun volle jeugdige enthou siasme, toch met beide benen op de grond staan! AAD VAN DULST auto. De i t werd zwaar gewond door de E.H.D. naar het A.Z. overgebracht en is daar kort na aankomst overleden. Britse contingenten voor bloembollen Het Britse ministerie van Handel heeft voor het op 1 Juli ti. beginnende jaar da volgende contingenten voor bloembollen vastgesteld: voor Nederland 2 606 000 pond (ƒ27.6 min), bij vertrek uit entrepóts. emballagekosten inbegre pen. voor Frankrijk 52 000 pond ci-t en België 45 000 pond c.Lf. De Nederlandse autoriteiten zullen zelf toezicht op het contingent houden. Districtsvergadering Jonge Kerk te Abbenes In groten getale zijn de leden van de Jonge Kerk uit het district gisteren naar Abbenes getogen om de bekende spreker voor de NCJLV.-microfoon, dr Dupuis van Rotterdam, te beluisteren. HU had als onderwerp gekozen: Kerk en Huwe lijk. De predikant behandelde het gedeel te van het herderlijk schrijven van da Hervormde synode over dit onderwerp. Op zeer bevattelijke wijze heeft dr Du puis uiteengezet, in welke verhouding man en vrouw in het huwelUk tot «iir»«r staan, wil het een Innerlijk gelukkig huwelijk rijn. Het moet zijn een dienen van elkaar in de liefde, een willen leven voor de ander. Voor het huwelijk moeten de jongen en het meisje terdege weten, wat zij aan elkaar hebben. De verlovingstUd moet ten volle een voorbereiding op hel huwelijk zijn. Van de gelegenheid, vragen te steller^ werd druk gebruik gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3