Zwitsaletten Rode hoofden en verhitte gemoederen in de Tweede Kamer Prof. Romme: minister Mansholt treft de wet op de P. B. 0. in 't hart Toch is het zo IIATAYLS Kosten van levensonderhoud moeten niet omhoog De 63ste lijst van slachtoffers van de watersnood Van het ert van School en Kerk Inderdaad iedere vrouw kan mooi zijn! Het Kremlin contra Adenauer —a 2 WOENSDAG 22 APRIL 1953 Onaanvaardbaar tegenover onaanvaardbaar (Van onze Parlementsredacteur) t rST TOEN HET SPANNEND BEGON TE WORDEN en de verhoudingen min of meer gespannen, zeide de voorzitter van de Tweede Kamer gistermiddag: ik verdaag het debat tot morgen. Met rode hoofden stonden zij tegenover elkaar: minister Mansholt en prof. Romme. Tegenover het onaanvaardbaar van de bewindsman stond een even krachtig onaanvaard baar van de zijde van de leider van de KVP-fractie. Het geschiedde bij de voortgezette behandeling van de wet op de vervreemding van land bouwgronden. De Kamer was begonnen aan de artikelsgewijze behande ling. Verleden week had er reeds overleg plaats gehad tussen de minister en de Commissie van rapporteurs over de vijf en dertig ingediende amen dementen, sub-amendementen en subsidiaire amendementen. Blijkens het verslag van dit overleg waren 10 amendementen óf door de minister over genomen óf ingetrokken. Er waren er dus nog 25 over. De indruk bestond evenwel, dat het overleg op de meest principiële punten geen resultaat had opgeleverd: ingrijpende amendementen waren gehandhaafd, terwijl de minister verklaarde, overwegende bezwaren te hebben. Eén van deze punten werd gevormd door het amendement-Droesen (K.V.P.). dat het geven van algemene regelen het bepalen van de verkoopsprijs landbouwgronden, in het wetsontwerp opgedragen aan de Kroon, wilde opdra gen aan de Centrale Grondkamer. De strekking ervan was duidelijk: het organiseerde bedrijfsleven heeft hier bij uitstek een taak, maar aangezien landbouwschap niet bestaat, moeten roeien met de riemen, die wij hébben. Dan is de Centrale Grondkamer het lichaam, dat dichter bij het bedrijfs leven staat dan de minister. Deze gedachte werd fel bestreden door de minister en door de heer Vondeling (P.v.d.A.). De heer Van den Heuvel CA.R) kon zich de bezwaren van de be windsman wel begrijpen. De heer Bie- wenga (A.R.) eveneens, maar graag wil de hij van de minister horen, of deze, er een landbouwschap bestaat, bereid zijn bevoegdheden over te dragen op dat landbouwschap. Bovendien vroeg hij, tegelijk een ander amendement-Droesen te behandelen, tengevolge uitwerking van deze algemene regelen voor het gebied van iedere grondkamer afzonderlijk, in het wetsontwerp opge dragen aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de des betreffende grondkamer en de Centrale Grondkamer gehoord, zou worden opge dragen aan de Centrale Grondkamer zelf, onder goedkeuring van de minister. Er was immers tussen deze twee amen dementen een zekere samenhang. Minister Mansholt achtte voor het eerste geval de Centrale Grondkamer volmaakt ongeschikt Bovendien was hij van oordeel, dat voor het stellen van prijsvoorschriften het primaat der over heid dient te gelden. De heer Vondeling (Arb.) .ging nog iets verder: hij had zelfs bezwaren tegen het geven van bevoegd- (Admnentie) HOOFDPIJN, LOOM...I Bestrijdt die vermoeiende pijnen met: TT ET heeft bij verschillende oud- heldkundlge opgravingen de aan dacht getrokken, dat aan het einde van de bronstijd reeds direct het staal verschenen is (naast kleine voorwerpen van smeedijzer), terwijl men toch eerst een periode zou ver wachten, waarin het ijzer de boven toon voert. Tot in de 18de eeuw nog veron derstelde men dat geringe hoeveel heden zwavelverbindingen nodig waren om het ruwe ijzer in staal om te zetten. Totdat de Zweed Berg- mann bewees, dat het niet de zwa vel doch de koolstof is, die het staal zijn eigenschappen geeft. Eerst van af die tijd dateert de wetenschappe lijke metallurgie, die de prestaties van ons tijdperk mogelijk heeft ge maakt. Het is dus niet zo vreemd dat men aanvankelijk de oude culturen, die met de chemische eigenschappen van het staal niet bekend waren, het vervaardigen van staal meende te kunnen ontzeggen. Maar even wei nig bevreemdend is het, dat die oude culturen ondanks hun gebrek aan chemische kennis, er in slaagden het staal eerder te vervaardigen dan het gietijzer. De vorige maal hebben we ont dekt hoe het smeedijzer ontstond. Welnu, ais dit smeedijzer in een houtskoolvuur wordt verhit en nog maals gesmeed, en dit proces her haalt zich enige malen, dan krijgt de kool gelegenheid zich in de opper- vlaktseiagen van het ijzer te verbin den en deze verbinding vormt samen met het onaangetaste ijzer een meng sel dat we staal noemen. Snel afge koeld, krijgt dit staal een grote hardheid, doch het wordt tevens bros. Om dit nadeel weg te werken, dient het opnieuw verhit te worden, doch thans op minder hoge tempe raturen. Al deze handelingen werden door de smeden der oudheid door erva ring verkregen en aldus ontstonden uit het smeedijzer de stalen dolken en zwaarden die hoe kan het an ders aan de ijzeren gebruiksvoor werpen blijken te zijn voorafgegaan. Na het staal kwam het gietijzer, maar we zouden ons toch deerlijk vergissen, wanneer we veronderstel den, dat dit werkelijk zuiver ijzer is geweest. Volslagen zuiver ijzer, d.w.z. met een gehalte van 99,9 heeft men pas in de laatste tijd kun nen bereiden, en dit metaal blijkt geheel andere eigenschappen te be zitten dan we aanvankelijk dachten. We zullen daar te zijner tijd nog wel eens op terug komen. Vandaag willen we eens een wenk geven aan welgestelde lieden die het Rampenfonds alsnog willen beden ken en daarvoor, laten we zeggen 5000 gulden hebben uitgetrokken. Welnu, wanneer deze mensen inder daad een groot inkomen hébben, kunnen zij bijna driemaal zoveel geven, zonder dat het hun een cent méér kost. Daarover morgen. (Nadruk verboden) heden op dit stuk van zaken aan het landbouwschap, wanneer dat er is. Prof. Romme (KVP) bestreed hem toen reeds. De heer Vondeling had immers betoogd, dat de Sociaal-Economische Raad in zijn advies tot oprichting van een landbouw schap onder de verordenende bevoegdhe den de sector prijsvaststelling niet had opgenomen: ergo, de S.E.R. wil van prijs zetting door het landbouwschap niets weten. Hij vond het dan ook geen seri euze politiek, in het wetsontwerp iets tegen de wil van de S.E.R. te doen op nemen. Pardon, aldus prof. Romme, ik kan mij begrijpen, dat de S.E.R. er niets voor voelt, het landbouwschap op dit gebied autonomie te gevên. Maar dat wil helemaal niet zeggen, dat de wetgever op het terrein van de prijszet ting aan een landbouwschap geen uit voerende (zelfbestuurs-) taak mag geven. Wij behoeven ons niet door de S.E.R. te laten ringeloren. De heer Biewenga (A.R.) was erg te leurgesteld over de houding van minis ter Mansholt t.a.v. de bevoegdheden van een komend landbouwschap en hij helde er toe over, het amendement-Droesen dan maar te steunen. Minister Mansholt handhaafde zijn be zwaren, met name tegen hét inschakelen van de Centrale Grondkamer voor de algemene regelen. Hij stelde de zaak in breed verband: het afstaan van verant woordelijkheden zou een goed landbouw beleid, gericht op het verschaffen van de mogelijkheid van een redelijk bestaans minimum, onmogelijk maken. Iets te ver ging de bewindsman, toen hij het verband nog breder maakte: een landbouwschap zou ook niet in de plaats de minister mogen treden, aange- het bij deze prijszetting gaat om een algemeen nationaal belang, dat alleen de overheid heeft te behartigen. Toen viel het zware woord: „onaan vaardbaar". Aanvankelijk was het niet duidelijk, of dit op beide amendementen van de heer Droesen sloeg of niet. Oveiheid-bedrijisleven Prof. Romme was boos over het zeer algemene verband,1 waarin de bewinds man zijn opvatting had gesteld. De mi nister gaf er blijk van, onjuiste opvat tingen te hebben over de verhouding tussen overheid en bedrijfsleven. Alle Kamerleden roken, dat er wat aan de hand was. Zij groepten samen rond het spreekgestoelte, toen prof. Romme met stemverheffing minister Mansholt kapit telde. Wel gaf hij reeds in overweging, de zaak nog eens rustig te bekijken (waartoe de voorzitter even later de ge legenheid gaf, door het debat te verda gen tot hedenmiddag), maar ondertussen zei hij toch maar waar het op stond: ook na het ministeriële „onaanvaardbaar" zou hij zijn stem aan het amendement- Droesen geven. Want de minister zegt wel. dat het gaat om een door de over heid te behartigen algemeen belang, maar de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie geeft duidelijk aan, dat ook de bedrijfsorganen het algemeen belang hebben te behartigen. Wanneer de regering dus stelt, dat de zaken van het algemeen belang aan de bedrijfs organen dienen te worden onttrokken, omdat alleen de regering daarvoor heeft te zorgen, wordt de wet op de P.B.O. in het hart getroffen. Deze opvatting noem de prof. Romme op zijn beurt volkomen onaanvaardbaar. In zijn nadere beantwoording krabbel de minister Mansholt iets terug: hij ging niet in op het zeer algemene kader van de verhouding tussen overheid en de publiekrechtelijke bedrijfsorganen. Zijn hoofdbezwaar ging immers tegen het overdragen Van de bevoegdheden aan de naar zijn mening hiervoor onge schikte Centrale Grondkamer, waarin b.v. niet eens de grondeigénaren zitten. De Centrale Grondkamer is iets geheel anders dan het landbouwschap. Zijn uiterste concessie had hij reeds eerder gedaan: hij was bereid, de Sociaal Eco nomische Raad in te schakelen vies, alvorens de algemene maatregel van bestuur wordt uitgevaardigd. Zijn „onaanvaardbaar" sloeg uitsluitend op het amendement over de algemene rege len. Over het andere amendement (uit voering en uitwerking van deze alge- 3 regelen voor het gebied van iedere grondkamer afzonderlijk) wilde hij pas later zijn oordeel geven. Toen werd het debat afgebroken, teneinde de verhitte hoofden en harten gelegenheid te geven, weer af te koelen. Reeds eerder op de middag had ister Mansholt een nederlaag geleden. Toen immers was aangenomen een amendement, eveneens van de heer Droesen, tengevolge waarvan de goed keuring van de grondkamer niet nodig zal zijn voor verkoop van landbouw gronden etc. tussen echtgenoten bloed- of aanverwanten in de rechte lijn (dus tussen vader en zoon, groot vader en kleinzoon). Het was een stem ming van rechts tegen links (4333) waarbij zich echter de K.V.P.-er Van Koeverden bij de linkerzijde schaarde. Onderdelen Garage-uitrusting (Advertentie) De enige Mets met de 5 plussen If nwiiNiiwiiiwiiiMii in«a ,1 Uw kinderen zo'n pracht {Iets winnen In de leuke Opstelwedstrijd Inlichtingen bü Uw Batavtis-dealer Am. onderscheidingen voor Korea-strijders De Amerikaanse ambassadeur, de hêer Selden Chapin, heeft vandaag in de Engt brecht van Nassaukazerne te Roosendaal aan zeven Nederlandse militairen decoratie uitgereikt voor moedig gedrag tijdens de gevechten op Korea. De zilveren stèr ontvangt de 2e luit. C. M. C. Leuring uit Den Haag, de bron- zen ster ontvangen de le luit. jhr A. W. -:Snoeok uit Utrecht, de korporaal W. 't Hart uit Zwolle, de soldaat le klas B. Oostinjen uit Amersfoort, de soldaat le klas B. H. T. Fiévez uit Arnhem, de sol daat le klas H. H. Aanendt uit Venlo en de soldaat P. J. Kruys, afkomstig uit Bondowoso. Meer korting voor recht op posikwitanties Minister Algera is van mening, dat de voorgenomen verhoging van het recht voor postkwitanties niet kan vervallen. Hij is echter bereid, de voor grote ge bruikers bestaande korting op dit recht te verhogen. Tevens zullen met hand having van het bestaande minimum aantal de aantallen kwitanties waar voor de verschillende kortingen tot nu toe worden toegestaan, worden verlaagd. De N.V. A'damsch Bankierskan toor v.h, Mendes Gans en Co te Amster dam boekte over 1952 een winst van f142.340 (f147.081). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 5 procent. Senator Vixseboxse (C.H.) De heer Schipper houdt een pleidooi voor een vrijere loonvorming DE EERSTE KAMER heeft zich gistermiddag bezig gehouden met d> begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De C.H.-spreker, de heer Vixseboxse, had veel waardering voor het snelle na-oorlogse her stel van de Nederlandse economie. In verband met de werkgelegenheids- politiek waarschuwde hij de regering echter voor een plotselinge ommekeer van de situatie op de internationale markt, waarbij scherpe concurrentie verhoudingen zouden kunnen optreden. Verhoging van onze vrij lage kos ten voor levensonderhoud ontraadde deze spreker daarom. Optrekking van ons loonpeil tot het Belgische niveau raadde hij af. zou komen tot een vrije loonvorming, waarbij hij speciaal grenzen naar boven De heer Schipper (AR.) memoreerde het vijftigjarig bestaan van de Centrale Raad van Beroep en de raden van roepen en sprak zijn vertrouwen i: minister uit. De heer Schipper vond het pijnlijk voor de mensen die indertijd zon- norren de consumptiebeperking heb ben „geslikt", dat thans de consumptie het aantal werklozen nog geen bijzon der gunstig, beeld vertonen, Verontrus tend achtte spr! .het grote, aantal werk lozen in de groep boven de veertig jaar. Wat betreft de loonpolitiek, hoopte de heer Schipper, dat de regering in c leg met hét georganiseerde bedrijfsleven Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft de 63e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uit gegeven: Oude Tonge De Boet, Adriana Maria, geb. 21-11-40. Laatste adres: B 87. De Boet, Johanna Maria, geb. 18-6-43. Laatste adres: B 87. Van KempenRille, Johanna, geb. 28-6-19. Laatste adres: Schoolstraat 18. Kievit, Elbert Arie, geb. 20-8-52. Laatste adres: Julianastraat 12. Knoope, Wilhelmus, geb. 17-12-02. Laaste adres: Stationsweg 83. Los, Johannes, geb. 25-12-83. Laatste adres: Nieuwstraat 80. Los, Willie Plonie, geb. 26-7-48. Laatste adres: B 80. Noteboom, Neeltje, geb. 3-12-02, te Nieuwe Tonge. Laatste adres: Zuid- dijk 92, Nieuwe Tonge. Pieterse, Johanna Maria, geb. 28-4-52. Laatste adres: Stationsweg 65. Pollemans, Jacobus, geb. 12-6-86. Laatste adres: Julianastraat 38. Singer-Breur, Pietertje, geb. 13-9-03 te Nieuwe Tonge. Laatste adres: Bat- tenoordsewijk 4 te Nieuwe Tonge. Stassen, Andreas Johannis, geb. 23-11-52. Laatste adres: Jozefsdreef 13. Stoop, Jacomina, geb. 25-10-80. Laat ste adres: Nieuwstraat 31. Tiggelman, Abraham, geb. 30-7-16. Laatste adres: B 49. Tuns, Gerardus, geb. 1-3-33. Laatste adres: Zuiddijk 46. Van Zielst, Arie, geb. 27-4-11. Laat ste adres: Zuiddijk 50. Stavenlsse KoemanLuijk, Jannetje Johanna, geb. 15-11-77. Laatste adres: A 358. Oude Tonge Aanvulling op de 2e verlieslost: geborgen in Oude Tonge: Van Balen, Cornells, geb. 13-10-72, te Nieuwe Tonge. Laatste adres: Zuid dijk 74 te Nieuwe Tonge. op het oog had. De heer Louwes (V.V.D.) vroeg zich af, of de houding van de arbeiders tegen over de verworven sociale -ekerheid niet op een gegeven moment tot een maat schappelijke ontsporing kan leiden. „We zullen een moraal moeten kweken, waar bij de sociale zekerheid beter wordt ge hanteerd dan tot dusverre Tiet geval is geweest", aldus spr. Hij keurde het af dat de arbeidsvoorwaarden vooral van de landarbeiders in de door de overheid gesubsidieerde werkobjècten gunstiger dreigen te worden dan die in de vrije be roepen, waardoor deze laatste beroepen dreigen te worden „leeggezogen". Zo kunnen b.v. in Friesland de boeren al niet meer voldoende melkers krijgen. Nieuwe industrieën kunnen moeilijk arbeiders krijgen, omdat deze de voor keur geven aan de D.U.W. met de cul tuurtechnische dienst en de werkloos heidsuitkering boven de vaak wéinig aanlokkelijke droge industrie. De heer Louwes wiidde tenslotte nog enige woorden aan de emigratie. Hij vroeg de aandacht van de regering vooi de mensen die naar Australië, Nieuw- Zeeland en Afrika gaan, daar er in deze gebieden voor de blanke bevolking niét voldoende zekerheid bestaat voor eer rustige ontwikkeling. Hij drong aan op uitbreiding van de emigratie naar Frank- Socialistisch geluid In de avondzitting besprak ook de heer Oosterhuis (P.v.d.A.) de werkgelegen- heidspolifciek. Hij waarschuwde krachtig tegen te -grote bewegingsvrijheid in de loonpolitiek. De margepolitiek achtte hij het totaal sociaal-economische be- /an ons land ontoelaatbaar. „De margepolitiek is erger dan de terugkeer tot een vrije loonvorming", aldus spr. De aandacht bij de belastingverlaging is vol gens de heer Oosterhuis eenzijdig uitge gaan naar het bedrijfsleven. Wat de inkomens van de middengroe pen betreft, was hij niet voor loonsver hoging, maar voor het treffen van voor- Een kwasigai of naad? Neem GUPA ie baai! (Advertentie) KNEEDBAAR HOUT zieningen op die punten waar deze groepen in de knel zitten, bv. wat betreft de opleidingskosten voor kinderen, het weren van een achterstand in sociale vorzieningén etc. De heer Molenaar (V.V.D.) betoogde nog dat hij niet zal rusten voordat de aftrek voor de noodwet ouderdomsvoor ziening volledig is en niet f 200, zoals de minister voorstelt. De heer Lieshout (K.V.P.) vond het van groot belang dat een directeur-gene raal van volksgezondheid een medische opleiding heeft genoten. De huidige staatssecretaris van volksgezondheid zou volgens spr. dus niet met genoemde functie belast kunnen worden. De heer Baron de Vos van Steen-wijk (V.V.D.) beperkte zich tot het specialis tenconflict en bepleitte een basis, die een progressieve korting op het plafond uit sluit, maar een zekere strafheid 'bij het verwijzen naar specialisten -in zich draagt. Nadat nog enige sprekers aan het woord waren geweest, verdaagde de preken voorzitter de vergadering tot heden-mor-noemd tot Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Hornhuizen-Klooster- huizen (toez.) cand. W. Hylkema te Den Dolder; te IJsselmuiden (toez.) J. de Lange te Nunspeet. Geref. Kerken Beroepen: te Bergentheim cand. R. Siertsema te Haarlem; te Garijp B. Smilde te Achlum. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Tweetal: te Wezep (2e pred.pl.) S. Cnossen te Drachten en C. van Venetie te Koog-Zaandijk en Wormerveer. Bedankt: voor Eindhoven J. Kok te Leerdam; voor Diever-Smilde J. Benthem te Noordbergum. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te De Krim (Ov.) Gruppen te Biezelinge. Kerkelijke jslaagd aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen, vooi candidaatsexamen: A. Dronkers Leiden, H. J. van Duinen te Wassf H. J. Lugtigheid te Zwolle. Delftse hoogleraren naar Am. atoom-objecten t en met 24 Mei maken de Delftse hoogleraren dr H. B. Dorgelo en dr ir F. A. Heyn een studiereis langs verschil lende atoomobjecten in de Ver. Staten. Daarna zal prof. Heyn tot en met 31 Aug. in Argentinië colleges geven op uitnodi ging van de nationale commissie voor atoomenergie aldaar. Prof. dr A. C. Zaa- geeft deze zomer gastcolleges in Knoxville (V. St.) en prof. dr A. J. ter Linden maakt in Juni een studiereis door Amerika voor de hogedruk-atoomtech- In vogelvlucht Tot lector in Groningen zijn be noemd dr J. J. de Blécourt (rheumatolo- dr H. J. Groenewold (quantum- mechanica en theoretische kern- physica) Ds W. van Limburgh, die 35 jaar zijn krachten heeft gewijd aan de classi- cale zending, zal Zondag in de Hervorm de Koepelkerk te Amsterdam afscheid zijn emeritaat. Hij is be- evoorzitter van de classicale Dit Castella-motto thans actueler dan ooit Thans ook nieuwe Bloemenzeep. Castella brengt thans ook een onver pakte zeep in de handel. Deze zeep, geurend naar frisse rozen, verkrjjgbaar in diverse mooie kleuren, wordt verkocht voor slechts 20 cent! Voor de vrouw, die haar huid gaaf en gezond wil houden, is er thans keus uit DRIE soorten Castella toiletzeep. Velen zullen de klassieke, bekende Castella- soort (32 et) niet willen missen. Anderen hebben een huid, die met het overvloe dige en vaste schuim van Castella Spécial (32 ct) het best gebaat is. En wéér ande ren wensen voor een kleine prijs toch een stuk zeep te ontvangen van een fabriek, die wijd en zijd befaamd is om zijn kwaliteitsproducten. Zij kiezen dus de Castella Bloemenzeep (20 ct). Meer dan ooit geldt dan ook nu het Castella- motto: IEDERE VROUW KAN MOOI ZIJN want Iedere vrouw kaï dagelijks haar huid verzorgen met echt stuk Castella toiletzeep Amsterdamse kerk groet kerk van Indonesië De Geref. Kerk van Amsterdam heeft per geluidsband een groet gezonden aan de kerken in Djokja en Magelang, waar mee de Geref. kerken van Noord-Holland samenwerken in de zending. De groet werd Zondag opgenomen na een dienst in de Keizersgrachtkerk door ds B. Rich ters, directeur van het Zcndingscentrum, die binnenkort naar Indonesië vertrekt. Op de wire-recorder spraken na de (zendings)preek ds R. C. Harder, de Ja vaanse theologische student Suriadi namens de Indonesische Christenjongeren in- Nederland en mej. E. G. van Eg- mond (namens de Geref. Jeugdraad van Amsterdam). Deze korte toespraken wer den afgewisseld door gemeentezang. ONDERWIJSBENOEMINGEN. Benoemdtot hoofd der Chr. Nat. School te Leldschendam A L van Dijken 'te Medem- blik. tot lerares der Chr. Landbouw- en Huishoudschool te Bolsward mej. T C Slob te geneeskunde:'mej C C Kruizinga, Den Haag, Bilt, J H Rademaker, i Rademaker. Groningen. 't Verklaarde uitzicht Het lied der aethergolven DONDERDAG 23 APRIL Hilversum I. 402 m. KRO: Nieuws, ram. 7.15 „Sint Joris-Dag", report. Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: am. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als stert". 12.03 Lunchconcert. 12.55 Zi 1.00 Nieuws. 1.20 Gram. tenor en piano. NCRV: 2.00 P orkest en solist. 2.45 Voor de vroi D Bariton en piano. 4.00 Bijbel lezing. 4.30 Piar ".30 Gram. 5.40 Voordracht. 6.1 ziek. 6.30 Gram. 6.35 „Op de ïram. 7.00 Nieuws. 7.10 Levensv illerlei aard en een pastoraal ant ïram. 8.00 Radiokrant. 8.20 Ge' .45 Interviews. 10.15 Zang en pl ïram. 10.45 Avondoverdenking. 11 1.15—12.00 Gram. itelling". 6.45 svragen van Jfi Hij begrijpt nu, hoe de burgtheér er toe ge- zijn vrienden en aan de jeugdige burgtvrouwe in U1!, komen is, zulk een taak hem op te dragen. Vroe- onverklaarbare ruimte van geld. Joris kijkt op, een ogenblik sprakeloos. Dan ger was alies anders. Maar nu! Te onzaliger Dit ging goed, totdat er iets vreselijks gebeur- wil hy vragen.Maar de Major ve^ol|t. ,,Ga ure> Hij slaat een kruis en preveit een gebed de. Met ontzetting vernam de burgtheer, dat zijn weg, zo ver mogeluk Loof m gindse richting, lot zijn beschermheilige. tweelingbroeder gevangen was en een smadelijke dagen lang, tot je in andere landen komt met an burgtheer heeft het nog benauwder. In zijn dood sterven zou. dere heren en ad^o angst trekt hij zich terug in een stil vertrek, om Geweldig greep het hem aan. Hij sprong te Hij geeft Joris een bol roggebrood en de twee goudstukken, die 1 moordenaarsloon. broer, zijn tweelingbroeder Frédéric, die hem zo redding. De enige mogelijkheid was het betalen TorïV komt ziin verwondering niet te boven ge»r?S^t. he®?- ?n hij klaagt het uit: „Fré- van een bovenmatig zware losprijs. Werd deze Lmptt bil' dé.?c' Frédé"c! Wat is het met ons.wat zyn niet voldaan, dan zou Frédéric als misdadiger wij ver afgedwaald. Konden we maar terug! worden ter dood gébracht, boetend voor daden Maar hij weet, er is geen terugkeer, geen te- -Het- Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID geweld, waartoe zijn zucht naar weelde hem gedreven had. Gastons sterke genegenheid kon zulks niet ver dragen. Hij offerde een enorme som, overhan digde die aan ontrouwe dienaren der gerechtig heid, die zich lieten omkopen en de gevangene de weg tot ontvluchten open stelden. Weggescho len in het slaaphokje van een zeevaarder, wiens naam hij niet- weten mocht, was hij heen ge varen en te land gekomen aan een vreemd strand in een armoedig hutje, veilig ver weg. Daar moest hij onderhouden worden door zijn broer, j,Waarom? Wat heb ik gedaan?" stamelt hij doodverschrikt. Maar de Major dringt aan. „Ga nu, red je leven. Praat nooit over Onkel Freerik. Vertel niemand, dat je twee jaar binnen het kasteel hebt gewoond en dat ik je gered heb. Vraag niets meer. Ga. Ga zo vlug mogelijk." De Major spreekt jachtig en dringend. Het is hem alsof de ponjaard in zijn zak zit te sprin gen, om eigenmachtig de dodelijke steek toe te brengen. Met gebogen hoofd begint Joris zijn onzekere tocht, verdrietig en bang. Hij zou kunnen schreien van angst. keert^oris ^ch ^m'en'^vra^gt^^Ho'e is* dePnaam rugroePen mogelijk van de heerlijke dagen uit de burgtheer. van nnzp hnrvtheer? Dp vollpd'tep naam'" hun zorgenloze jeugd. Toen altijd samen, altijd Het offer in geld had Gaston uitgeput. Zijn los De Maior doet een stap in ziin richting en ant- bij elkander. En Frédéric toegevend, inschik- bezit had hij verkocht, zijn landerijen beleend, woordt- Gas°on de Müleret! kelijk, altijd bereid af te staan wat zijn broer zelfs zijn kasteel in pand gegeven! Gaston verlangde. Nooit ruw en hard, maar wel, Zijn grondbezit, uitgestrekt over een geweldige Vil Op weg a]s een geboren weeldekindje, begerig naar alles vlakte, was groot, maar onvruchtbaar. De op- Zelden zyn de mensen zo braaf en edel als ze wal zacht en weelderig, fraai om te zien en lek- brengst was niet voldoende, om hem in staat te lijken. En ook niet altijd zo slecht. ker om te eten was. Ze groeiden op tot volwas- stellen, zijn zware verplichtingen te voldoen. En De Major worstelt op zijn terugweg in een sen jonge mannen. Toen stierf hun vader. Gas- dat moest! Geleidelijk, ieder jaar een vast be- brandende middagzon door een woestijn van dis- ton, als eerstgeborene van het tweelingpaar, erf- drag. Maar het eerste jaar kwam hij te kort. En tels, zand en klippen. Hij voelt zich lichter dan de het landgoed. Frédéric bleef wonen in het het tweede jaar opnieuw. En ieder volgend jaar vanmorgen. Wel is een mensenleven weinig in kasteel, ook toen Gaston trouwde met een jonk- Tóen werd de toestand ernstig, daarna dreigend tel, vooral de edele heren gaan soms roekeloos vrouw uit een oud, maar verarmd geslacht. en ten slótte zéér dreigend. In zijn uiterste nood, te werk met het leven van hun horigen, maar Frédéric bleef een weeldekind, zijn vertrekken zijn wanhoop, zijn radeloze verwarring, nam hij een onschuldige jongen in koelen bloéde vermoor- sierde hij met voorwerpen van kunst en smaak, het roekeloze besluit. De weg tot rijkdom, die den is een opdracht, die hem zeer bezwaard telkens ging hij enige weken van huis en kwam zijn broer was ingeslagen, zou ook hij wagen te heeft terug met nieuwe weelde, gaf geschenken aan betreden, al bleef het een waagstuk. 9.25 Voor de 12.: opening. AVRO: 8.00 Nieuws. E 9.00 Morgenwijding. 9.15 Lieder Gram. 10.50 V( ïuziek. 12.00 Bas- t spionnetje. 12. idrijfsleven". 1. „Déslrée". 1.20 Am iek. 2.( uziek. 3.00 Vt vijf". 4.45 Vooi de jeugd. 5.30 Mil. actialitelten. 5.40 G) 5.45 Regeringsuitzending.: Drs A. Jonki „Suriname en de Nederl. Antillen ln Nederl. economie". 6.00 Nieuws. 6.15 Sport- 'k. 7.00 Gespro- iblemen. 6.30 brief uit L< gelspel. 8.00 ve. 8.10 Gran solist. 9.10—9.35 „Mijn en. 7.05 Jazzmuziek. 7.45 uws. 8.05 Intern, bridgf .20 Concertgeb.-orkest e 10.35 Viool Sport. 11.30—12.00 Gram. Engeland, BBC 330 Accordeonspel. or de arbeidei 1.2Ö Filmprot 12.15 Voor de boeren. 12.25 X 12.55 Weerber. 1.00 Nieuws 2.00 Schoolradio. 3.10 Grar 5.00 Voor de kinderen. 7.55 Weer 1.15 Sporty 6.20 Voor de bi progr_ 7.30 Voor- progi Mil. Orkest. 7.00 Gc dracht. 7.50 Strijkkwart. 8.30 G< 9.00 Nieuws. 9.15 Toespraak. 10.00 Gi 10.15 Gevar. progr. 10.45 Pari. overzicht. 11.00—11.03 Nieuws. Engeland, BBC 1500 en 247 m. 12.00 Pari. 12.15 Dar 1.45 Voor 3.0C 3.45 Lichte 4.31 12.45 rk. 2.00 Voor 4.45 solist. ek. 4.15 Mrs. Dale' leidei ioekprogr. Hoorspel. 7.00 Nieuws. 7.25 Sport. 7.30 Gevar. k. 8.00 Twintig vragen. 8.30 Hoorspel. 9.00 Gevar. progr. 10.00 Nieuws. 10.20 Oude 11.05 Voordracht. 11.20 Orgel spel. 11.56—12.00 Nieuws. inkrijk, Nat. Progr., 347 m. 12.30 „La Mariage de Télémaque". opera. 1.00 Nieuws. Mariage de Télémaque" (vervolg). 2.05 Clavecimbelrecital. 2.25 Hoorspel met •k. 26 Gram. 5.10 Orgelconcert. 6.30 Ame- nse uitz. 7.00 Balletmuziek. 8.02 Nat. 10.30 Gram. 11.45—12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. .34 Operettemuziek. 1.00 Nieuws. 1.15 Gr; 2.00 Engelse les. 2.15 Gram. 2.30 Frans Houtblazerstrio. (3.00—3.1-5 gram.). 3.30 4.10 Concert. 5.00 Nieuws. 5.10 Gram. 5.15 Voor de kinderen. 6.15 Jeugdkoren. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7.50 Politieke 8.00 Gram. 8.20 Klankbeeld. 8.40 Ver- progr. 9.00 Voor de vrouw. 9.45 Verzoek- r. voor de vróuw. 10.00. Nieuws. 10.15 n. 10.55—11.00 Nieuw», ussel 484 m. 12.10 Gram. 1.00 Nieuws, en 2.00 Gram. 3.00 Concert. 3.40 Gram. Lichte muziek. 5.00 Nieuws. 5.15 Ver- progr. 6.30 Gram. 7.00 Gewijde muziek. 7.45 Nieuws. 8.00 Hoorspel. 10.00 Nieuws. 10.10 Lichte muziek. 10.50 Nieuws. geland, BBC, Uitzendingen voor Neder- 10.00—10.30 n.m. Nieuws. Engelse litera tuurgeschiedenis. (op 224, 49 en 42 m.). momenteel vopral gestuwd voelen door gevoelsargumenten en zy hun uitspraken minder gronden op de basis der huidige machtsverhouding. Wy bedoelen de machtsverhouding tussen het Westen en de Sowjet-Unie. Men overwege maar: één koerswijziging van het Kremlin en de internationale politiek is in rep en roer; maar een Westelijke koerswijziging laat de landen van het Sowjetblok onberoerd. Het Westen wil de koude oorlog be ëindigen en aldus speelt gevoel en wens hierbij een grote rol. Ohurchlll sprak reeds van een „viermo-1 gendheden-conferen- tie" terwijl Foster Dulles, de machtigste Pactpartner, spre kende voor Amerika, daar nog weinig heil in ziet. Adenauer, gevoelig, sprak van „een magisch uur is thans voor de mensheid aangebroken en als wy deze kans op de vrede missen, dan komt zij wellicht nooit meer terug"! De Westduitse Bondskanselier, terug zijnde uit Amerika, heeft een beroep op alle Duitsers en Europeanen gedaan om met president Eisenhower te streven naar „eenheid, vrede en vrijheid". Maar practisch komt het hierop neer, dat spoedig een Europees leger gevormd moet worden, m'et inbegrip van Duitse divisies. Eén ander practisch doel", zij het op de achtergrond, blijft de hereniging der beide delen van Duitsland. Adenauer zal nog deze week in Bonn een kracht proef moeten doorstaan. Immers de Bondsraad zal dan de ratificatie van het E.D.G. en het vredesverdrag met het Westen in behandeling nemen. Zoals be kend, kunnen de Socialisten hier de ra tificatie tegenhouden. Momenteel vindt ook het congres plaats van Adenauers partij, die der Christen-Democraten. Op het politieke program staat o.a., de teruggave van de Duitse gebieden ten Oosten van de Oder- Neisselfln, welke gebieden sedert 1945 door de Sowjet-Unie en Polen waren bezet. Voorts wil men de voortzetting van de Westelijke defensie-inspanningen, zonder rekening te houden met het „di plomatieke vredesoffensief" der Sowjet- Unie. Het is niet bijster aannemelijk, dat de Sowjet-Unie happiger zal worden bij deze, door Adenauer gestelde condities. Wie „West-Duitsland" zegt, denkt aan de zone, waar de Bondskanselier, de Christen-Democraat Adenauer momen teel de scepter zwaait. Maar straks vin den de verkiezingen in Duitsland plaats, juist nu de internationale toestand weer spannender wordt, omdat men twee richtingen kan uitgaan. De komende parlementsverkiezingen in West-Duitsland zullen leren of men ver trouwen blijft koesteren in de bestaande coalitie van Christen-Democraten, Libe ralen en Conservatieven. Bestaat er kans, dat de Sociaal-Democraten de verkie zingsstrijd zullen winnen? Waarmede zullen de Socialisten voor de dag komen op hun partijdag, die 9 Mei te Frankfort a.d. Main gehouden wordt? De reis van Adenauer naar de Ver. Staten heeft de kans op een verzoenings gezinde houding van het Kremlin jegens Bonn niet vergroot. Integendeel, de „Izwestia" sprak van de „zwarte garde van Adenauer, die de S.S. der nazi's en andereHitleriaanse organisaties op nieuw organiseert", Ook uit het bericht van de Sunday Times betreffende de voorwaarden, die de Russen stellen voor de hereniging der beide delen van Duits land, valt niet veel goeds te voorspellen. De Russen eisen namelijk de erkenning van de huidige grenzen tussen Polen en Duitsland, onverschillig welke Duitse regering uit de komende Duitse verkiezingen geboren zal worden. Dit zouden dan v ry e verkiezingen in geheel Duitsland moeten zijn, onder interna tionaal toezicht. Ook zou de regering van dit herenigde Duitsland van alle vroegere verplichtingen, zowel tegenover het Westen als het Oosten, moeten afzien! Adenauer moge dan al met een grote hoeveelheid Amerikaanse goodwill uit de Ver. Staten zijn teruggekeerd, er zal nog heel wat water door Rijn en Wólga j moeten stromen, eer hij die „goede wil" j van het Kremlin krijgt. Eerste Kamer accoord met enige wetsontwerpen De Eerste Kamer heeft gisteren z.h.s. aangenomen het ontwerp van wet toti goedkeuring van het Ned.—Italiaans cul tureel verdrag. Voorts ging de Kamer accoord met een wetsontwerp tot wijziging van de Mili taire weduwénwet 1922, waardoor nage laten betrekkingen van de nationale reserve en de reserve-grensbewaking geen réchten op pensioen kunnen doen gelden. Een wetsontwerp „voorschriften ter be strijding van de runderhorzel" ging even onder de hamer door. Krachtens dit wetsontwerp is de verplichting tot doden larven van de runderhorzel thanr meer beperkt tot een bepaalde periode van het jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2