Jlieuure JEriJtsrije GToarant Foster Dulles met een Amerikaans team „voorwerkers" te Parijs Bewogen ledenvergadering van De Ommelanden Koningin heropende weeshuis in het stadje Buren Rolstoelen uit Canada Wist U Verlies 2 zetels voor regering; Socialisten twee winst 2I3 AMBON WOENSDAG 22 APRIL 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stdot, aiucft b «Mines «ïn turl in iegfjenspaef Vi#r en dertigste jaargang No 9716 Aad van Duist over C.H.-A.R. De Atlantische Raad roert de trom Hij hamert op het aambeeld, de defensie vooral niet te verslappen FOSTER DULLES, de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, vertrok gisteren uit Washington naar Parijs, waar hij de belangrijke ver gadering van de N.A.T.O.-ministerraad zal bijwonen. Hij wordt vergezeld door de minister van Financiën, Humphrey, en de directeur van het bureau voor de Wederzijdse Veiligheid, Stassen. Dulles staat op het standpunt, dat het huidige streven naar veiligheid van het Westen geen wijziging kan ondergaan, met het oog op de jongste Russische „koers wijziging". In de Franse hoofdstad zullen ook de Amerik. minister van Defensie, Wilson, en generaal Omar Bradley, voorzitter der commissie van stafchefs, zich bij het gezelschap van Dulles voegen. In de politieke discussies van de Atlantische Raad zullen de vooruitzichten op een nieuwe bespreking tussen de Westelijke Geallieerden en de Sowjet-Unie een voorname plaats innemen. Vooral de kleine landen van het, uit veertien leden bestaande, pact, zullen hierop aandringen. Het zal de eerste maal zijn. dat ver tegenwoordigers van de nieuwe rege- ring-Eisenhower rechtstreeks ministeriële bijeenkomst van de NATO deelnemen. Het voornaamste onmiddel lijke doel is, een accoord te bereiken over de grote lijnen van het NATO- defensie-programma voor 1953. Dulles is van oordeel, dat de groeiende kracht van de vrije Westelijke wereld de Sowjet-Unie in de richting van de vrede zal sturen. Op de voltallige zitting van de Atlan tische Raad, zullen waarschijnlijk be langrijke orders voor vliegtuigen van Europese makelij worden geplaatst. Naar verluidt, gaat het om orders van circa 500 millioen dollars voor 2700 toestellen en Franse „Mystères" zouden in Ne derland in productie komen. De orders zouden voor het grootste deel door Amerika worden gefinancierd. De stafchefs der NATO-landen zijn voldaan over de gestadige voortgang van de op bouw der Westerse defensie. Aldus ver klaarde de Deense admiraal Qvuist- 'gaard, voorzitter van de militaire com missie, waarin de chefs der generale staven van 13 NATO-landen (IJsland bezit geen weermacht) zitting hebben. Tegenover deze verklaring staat de uitspraak van vijf congresleden ove Europese defensie. Te New York veerden namelijk vijf leden van Amerikaanse Congres, die een rondreis van veertien dagen door Europa hebben gemaakt. Daar hadden zij de ten uit voerlegging van het program voor we derzijdse beveiliging bestudeerd. De lei der van de groep, Lawrence Smith, ■Verklaarde, dat de herbewapening dei- verschillende NATO-landen niet ge schiedt met de snelheid, welke wenselijk is. De naties van West-Europa moeten zich meer rekenschap geven van de dringende noodzaak om haar defensie te organiseren. De Amerikanen waren bijzonder bezorgd over de vertraging bij de aanleg van een pijpleiding voor vlieg tuigbrandstof in Frankrijk, welke aan leg Amerika geheel bekostigt. In dit verband maken wij nog melding van een „open brief" aan de NATO- burgers van Amerika, Engeland, Frank rijk, Canada, Nederland, België en Luxemburg. Niemand minder dan gene raal Marshall, de gewezen Amerikaanse minister van Buit. Zaken, en circa 200 autoriteiten uit verschillende NATO- landen hebben een plan gepubliceerd, om te geraken tot een betere defensie en geringere verdedigingsuitgaven. In deze ..open brief" wordt voorgesteld, dat de NATO-ministers te Parijs unaniem zul len aandringen op verlaging van de in voerrechten en opheffing der handels- en valuta-beperkingen. Voorts moeten de Westerse landen een „raadgevend orgaan" in het leven roepen, dat belast zal worden met de bevordering der economische samenwerking van de NATO-landen. Een ander belangrijk doel betreft het vormen van een centraal De toestand op Korea Zuid-Korea zal strijd alleen voortzetten Uitwisseling gevangenen gaat door De Verbondenen en de Noordelijken hebben wederom een aantal zieke en ge wonde krijgsgevangenen uitgewisseld. Vanmorgen werden de eerste 50 van de 100 Zuid-Koreanen, die de Noordelijken moeten uitleveren, overgedragen. Gister avond is een nieuw convooi Amerikaanse en Britse militairen uit de krijgsgevan genenkampen bij de Jaloe te Kaesong gearriveerd. Morgen zullen de Noorde lijken 5 Australiërs; 14 Amerikanen, 6 Columbianen en 75 Zuid-Koreanen terug zenden Van Geallieerde zijde worden 500 Noord-Koreanen overgedragen. De Roden klagen over de slechte toestand van de gevangenen, die uit kampen der V.N. te rugkeren. Volgens hen lijdt 30 pet aan TBC en velen missen één of meer lede maten. De Zuidkoreaanse Nationale Ver gadering nam een resolutie aan, waarin wordt opgewekt tot een „nationale cam pagne" tegen een bestand op Korea. Pre sident Syngman Rhee heeft gezegd dat Zuid-Korea zo nodig de strijd alleen zal voortzetten. Aan latere Reuterberichten ontlenen wij nog. dat Zuidkoreaanse gevangenen hebben verklaard, dat duizenden Zuid- Koreanen in de kampen der Roden zijn omgekomen door ondervoeding en ge brek aan geneeskundige verzorging. In drie jaar tijd waren meer dan 450 ge vangenen in één kamp overleden. Aanvaring Willem Ruys en Oranje Dinsdag voor Op Dinsdag 28 April a.s. des morgens om 10.30 uur zal de Raad voor de Scheep vaart te Amsterdam in openbare zitting een onderzoek instellen naar de oorzaak van de aanvaring tussen het m.s. Oranje en het m.s. Willem Ruys in de Rode Zee. Als betrokkenen zullen worden ge hoord de kapiteins van de Oranje en de Willem Ruys, de heren W. Hemmes en C. C. Goédewaagen. orgaan om de Westelijke politiek ten op zichte van de Russische dreiging te coördineren. Niet alleen Amerika en Europa, maar ook het Nabije Oosten en het Midden Oosten worden in dit ver band genoemd. Deze merkwaardige open brief was o.m. ondertekend door Marshall, Henry Ford, Lord Bertrand Russell, Sir John Cunningham, Herriot en generaal Wygand. Joedin, een (roef van Moskou Terwijl de ministerraad van de NATO te Parijs vergadert, waar Foster Dulles, de vertegenwoordiger van het machtige Amerika, leiding geeft, gaan er steeds meer stemmen op voor een „vier- mogendhedenconferentie". Zo zien Wes telijke functionarissen in Berlijn in het verrassende besluit van Moskou, om zijn politieke adviseur bij de Sowjet-contróle- commissie, Semenof terug te roepen, eh te vervangen door Joedin, een voorbode van een komende „viermogendheden- conferentie" over Duitsland. Semenof wordt namelijk beschouwd als een fi guur die grote invloed heeft verworven op het Oostduitse politieke leven. Hij zou de kundige diplomaat zijn, om met het Westen een Duits schaakspelle tje te spelen. Een voordeel is. dat hij vloeiend Duits en Engels spreekt, zodat partijen elkaar niet kunnen misverstaan. De benoeming van Joedin zou wijzen op versterkt toezicht der Russische partij op de buitenlandse politiek. Iets dergelijks is in China gebeurd, toen in Peking de Russische ambassadeur Pan- joesjkin werd vervangen door Koesnet- een lid van het Centrale Partij comité. Na het accoord tussen Adenauer en Foster Dulles, bereikt in Amerika, ligt het overigens geenszins voor de hand, dat de Russen de eisen van Adenauer zullen inwilligen. En aan een Duitsland, dat tussen Oost en West „peu- traal" zou blijven, gelooft feitelijk nie mand. (Men zie 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer). Foster Dulles, de Amerik. minister van Buit. Zaken, heeft bij aankomst te Pa rijs verklaard, dat de regering van Eisenhower enige nieuwe ideeën had voor het welslagen der N.A.T.O.-confe rentie, en hij zou deze denkbeelden ter sprake brengen. Amerika is in ieder ge val vastbesloten, de N.A.T.O. te vervol maken, zodat deze organisatie een groot Grote heidebrand bij Nunspeet Op de Veluwe woedt op het ogenblik een grote heidebrand tussen Elspeet en Nunspeet. Des bos- en andere brand weren uit wijde omgeving werken met man en macht om het vuur te bedwin gen. Ook de Apeldoornse brandweer is met haar beide tankwagens te hulp ge sneld. De militaire garnizoenen van Harderwijk en Nunspeet zijn in haar geheel ter assistentie uitgetrokken. A.N.A.B.-bestuurder niet gewenst Grote meerderheid zegde vertrouwen in bestuur en commissarissen op IN EEN BEWOGEN en langdurige vergadering van leden der Groningse coöperatieve zuivelfabriek De Ommelanden, waarin de ontslagen hoofd directeur P. de Boer en de afgetreden voorzitter T. Bus het bestuur fel hekelden, is een motie aangenomen met 285 stemmen voor, 136 tegen en 54 blanco, waarin verklaard wordt, dat de leden geen vertrouwen meer hebben in bestuur en commissarissen. Voor de volgende week is een ver gadering belegd om dit besluit te bekrachtigen. óm de grote mond van de A.N.A.B. Ook Twente geporteerd voor helicopters Om contact met het Westen te verbeteren Onder de burgemeesters der Twentse steden en vooraanstaande industriëlen uit Almelo, Hengelo en Enschede bestaat een levendige belangstelling voor de op richting van een helicopterdienst tussen Twente en het Westen van het land. Men voelt hier vrij algemeen voor het idee van een nieuw luchtnet voor binnenlands verkeer met de helicopter als transport middel. (Ons land is sinds September 1949 ver stoken van binnenlands luchtverkeer. De In October 1945 herstelde lijnen van Schiphol naar Leeuwarden, Groningen, Enschede en Maastricht werden toen ge staakt. Red.) Hoger in- en uitvoer in Maart Maar dekkingspercentage dpalt Het Centraal Bureau voor de Statistiek meldt, dat Nederlands invoer in Maart an f 583 millioen tot f 752 millioen gestegen is. de uitvoer nam in mindere toe. namelijk van f 544 min tot f 688 min. Het dekkingspercentage daalde van 93 tot 92 procent. In Maart 1952 bedroeg de invoer f773 min tegen in 1953 f747 min, de uitvoer f 748 min tegen 1953 f 688 min, het dekkingspercentage was 95,3 pet. Acht militairen gewond in Assen Granaat ontplofte tijdens heidebrand Ten gevolge van schietoefeningen i gistermiddag in het oefenterrein van het garnizoen te Assen, het Witterveld, een heidebrand ontstaan, waardoor een op- pervlakte van tien k tVaalf hectare werd geblakerd. Tijdens de blussingswerk- zaamheden. waaraan behalve de brand weer van Assen ruim honderd militairen deelnamen, is door de hitte een granaat van pantserafweergeschut ontploft. Door de. .ro?dvkegende scherven werden acht militairen, die bij de blussing hielpen, min of meer ernstig gewond, zodat zij in het gewestelijk militair hospitaal te Assen moesten worden opgenomen. Er bestaat gelukkig voor geen der getrof fenen levensgevaar. Nieuwe gemeenteraad in Haarzuilens is er al In de gemeente Haarzuilens (U) is voor de a.s. verkiezingen slechts 1 lijst inge leverd door samenwerking tussen de KVP en de CHU! Gisteren heeft het Centraal Stembureau in de gemeente de bovenste zeven perso nen van de lijst benoemd verklaard. Hiermede is Haarzuilens de eerste ge meente in Nederland, waar de gemeente raad voor de zittingsperiode definitief is samengesteld. Alle nieuwbenoemde raads leden hadden reeds zitting in de oude gemeenteraad. De deining begon direct al toen de ■waarnemende hoofddirecteur, tevens aarnemende voorzitter, de heer H. T. Wierenga, mededeelde, dat de vergade ring geen rechtsgeldigheid bezat, omdat niet het gehele bestuur deze vergadering had uitgeschreven. Tevens zou de agenda de vergadering niet door de meer derheid van het. bestuur zjjn samen gesteld. De persoonlijke juridische advi seur van de heer Wierenga, mr J. J. Vriesendorp, trok evenals de juridische adviseur van De Ommelanden mr T. Bout de rechtsgeldigheid van deze ver gadering in twijfel, waarop enig tumult de vergaderzaal ontstond. Tenslotte werd besloten de vergadering te houden zonder rechtsgeldige besluiten te nemen. Nadat de secretaris van het Omme landen-bestuur, de heer J. Akkerman, er aan had herinnerd, dat indertijd het 'be stuur eenstemmig had besloten de strijd bijl te begraven en de arbitrale uitspraak te leven, verklaarde hij, dat de heren De Boer en Bus een grote chaos in het bedrijf verwekken. Hü deed nogmaals beroep op beide opposanten om op hun beslissingen terug te komen, ten einde gezamenlijk de fabriek tot bloei te brengen. Mr T. Bout wees er op. dat er zedelijke normen zijn. Normen, die het noodzakelijk maken, dat men zich bij de arbitrale uitspraak moet neerleggen Wie denkt, aldus mr Bout, niets met een vak organisatie te maken te willen hebben, leeft tientallen jaren terug. Felle aanvallen De oud-hoofddirecteur de heer De Boer, keerde zich daarop fel tegen de A.N.A.B., tegen de arbitrage-commissie en tegen het bestuur. Hij verklaarde dat de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vak verbond, de heer Ruppert, indertijd het initiatief had genomen tot arbi trage. De heer De Boer deelde triede, dat de heer Huppert had beloofd aan enkele voorwaarden van arbitrage te voldoen, welke voorwaarden door De Ommelanden waren gesteld. De heer Ruppert zou hebben gezegd „dat het ook het belang van het C.N.V. was Beslissing valt spoedig Worden IJsselmeerpolders twaalfde provincie Over de provinciale indeling van de Noord-Oostpolder en de nog in te pol deren gedeelten van het IJsselmeer zal de regering binnenkort haar standpunt bepalen. Vanzelfsprekend wordt hierbij ook de mogelijkheid van een twaalfde provincie onder ogen gezien. Binnenkort wordt een wetsontwerp ingediend om een gemeente in te stel len voor het grotendeels gekoloniseerde gedeelte van de Noord-Oostpolder. Voor het nog niet gekoloniseerde Weste ijke gedeelte van de polder wil de regering voorlopig de landdrost handhaven als eenhoofdig gemeentelijk bestuursorgaan. te snoeren". De heer De Boer zeide, dat de arbi trage-commissie een verlengstuk van de A.N.A.B. was en dat hij zich nog steeds verantwoordelijk voelde voor de leden en melkleveranciers van De Ommelan den. Hjj zou deze. aldus zijn verklaring, wanneer het bestuur zo doorging, advi seren geen melk meer aan De Ommelan den te leveren. Fel keerde de heer De Boer zich tegen het bestuur, dat hem naar zjjn zeggen, op zeer onheuse wijze door de politie had verboden het terrein van De Omme landen te betreden. Ook de heer Bus hekelde het optreden van het bestuur. Andere leden, die zich achter het be stuur hadden geschaard, merkten op, dat het noodzakelijk was geweest met de A.N.A.B. te gaan praten, omdat het be drijf moest worden gered. Zü brachten dank aan het bestuur voor het doortas tende optreden en adviseerden het door te gaan met deze onderhandelingen, welke volgens hen tot de bloei van De Ommelanden moesten leiden. Op een be paald moment, juist toen de debatten nogal vurig waren, liet het bestuur van De Ommelanden de hoofdbestuurder van de A.N.A.B., de heer S. van der Ploeg tot de vergadering toe. Hevige protesten Dit besluit stuitte op hevige protesten. Men schreeuwde en joelde, dat deze A.N.A.B.-bestuurder onmiddellijk de zaal moest verlaten. De heer Van der Ploeg verliet op eigen initiatief onder luid handgeklap de ver gaderzaal. Door een der opposanten werd toen bovengenoemde motie aan de orde gesteld. Het bestuur deelde mede, dat het voor de volgende week een vergade ring zal uitschrijven, welke rechtsgeldig is en waarop dan rechtsgeldige besluiten kunnen worden genomen. Oude banden verstevigd Zelfs de poes droeg in Heldring-gestichten te Zetten een oranjestrik IN HET OUDE STADJE BUREN, dat als een parel op het zon-overgoten fluweel van de Betuwe lag, heeft Koningin Juliana gistermiddag het J weeshuis heropend, waarmee zij door verscheidene banden is verbonden. Het weeshuis werd immers in 1612 gesticht door de dochter van Prins Wil- lem van Oranje, Vrouwe Maria van Nassau Oranje, en nog altijd draagt de Koningin de titel „Gravin van Buren". Geen wonder, dat het wel en wee van dit huis de Koningin ter harte gaat. Het gebouw is geheel gerestaureerd en heeft tevens een uitgebreidere bestem ming gekregen. Behalve wezen worden er thans ook voogdijkinderen in onder gebracht. Daardoor blijft de doelstelling van de stichteres (de verzorging van kinderen) bestendigd, zoals het wordt uitgedrukt op de oorkonde, die de Ko ningin ondertekende. Na afloop van de plechtigheid nam Hare Majesteit het huis in ogenschouw. In de Nederlands Hervormde Kerk werd tenslotte een speciale dienst gehouden, waarin voor gingen ds W. H. den Ouden, Ned. Herv. predikant te Buren, en ds J. R. Wolfens- berger, praeses van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. De Koningin werd vergezeld döor haar partièuliere secretaresse, mevr. N. SmittAvis. en haar kamerheer in bui tengewone dienst, de heer W. A. van de Wall Bake. Voorts waren o.a. aanwezig minister Van Thiel en de commissaris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. Quarles van Ufford. Tevoren had Hare Majesteit een werk bezoek gebracht aan de Heldring-ge stichten in Zetten. Bij de pastorie bood jyOOR DE Canadese vereniging van oorlogsveteranen werden gistermid dag op de Canadese ambassade in Was senaar 12 rolstoelen aangeboden aan de Bond van Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers. Major Alfred J. Wichers, voorzitter van de Canadese bond ge heel links) draagt twee stoelen over aan hun nieuwe eigenaars, de heren W. v. d. Meulen (links) en N. Wassenaar. Kolonel W. Ch. J. M. van Lanschot, die voor dit geschenk met enkele woorden namens dc Nederlandse Bond bedankte, staat links van minister Luns, die men op de foto in het midden ziet. Rechts vat minister: de Canadese ambassadeur Tho mas A. Stone. Dit geschenk is het resul taat var een bezoek, dat mr dr W. K. J. J. van Ommen Kloeke, vice-president van de bond verleden jaar aan Canada bracht. Tenslotte ontving de bond nog een gift van 2000 Canadese dollars de militaire oorlogsslachtoffers, die nen in het watersnoodgebied. DAT 40 ambtenaren van het Ierse nisterie van Landbouw binnenkort land bezoeken om de werkwijze van de landbouwdieneten te bestuderen. DAT tegen de 36-jarige groentenhan- delaar J. H. de H. uit Ootmaisum, die, toen hij dronken was, te Noord-Berg huizen de verpleegster, mej. A. Heer spink heeft aangereden, waardoor deze ernstig werd gewond, in Almelo 6 m den is geëist met intrekking van het rij bewijs voor drie jaar. DAT hoofden van werkplaatsen voor lichamelijk of geestelijk minder validen in de drie Noordelijke provincies een coördinatiecommissie hebben gevormd (seer.: P. J. Hagendoorn te Drachten). DAT vandaag in Nieuw-Vossemeer 250 textielpaketten van het Rode Kruis zijn uitgereikt aan de teruggekeerde bevol king. DAT de Nederlander Johannes van Reekum. een der grondleggers van het internationale papierconcern Van Ree kum, op 60-jarige leeftijd in New Ro- chelle (New York) is overleden. DAT 100 leden van de Ned. Bond Oorlogsinvaliden gisteren een excursie hebben gemaakt naar Harderwijk, u bij 30 automobilisten voor het ver zorgden en burgerij en garnizoen als gastheren optraden. DAT Ged. Staten van Gelderland hun goedkeuring hebben onthouden aan het besluit van de Arnhemse raad om gron den in het landelijke stadsdeel Monni kenhuizen 'te bestemmen voor schdlen en sportvelden. DAT het Ned. motorschip Prins Frede- rik Hendrik ten gevolge van de vroege dooi op de St. Lawrence-rivies reeds gisteren de haven van Chicago is binnen gelopen (een week eerder dan ooit een transatlantisch vrachtschip gedaan heeft). DAT in Februari in ons land by bran den 24 personen werden gewond en voor 2.029.970 schade werd aangericht (vo rige maand: f 7,2 millioen. Februari vj.: f2.570.000). DAT tegen de 27-jarige betonmolen baas H C. van G. uit Rotterdam, die iemand voor f 1700 had opgelicht, omdat hij zyn vrouw niet wilde laten merken dat hij werkloos was hy ging 's mor gens op de gewone tijd van huis en maakte iedere week zelf een loonzakje in Rotterdam een jaar is geëist. DAT wegens diefstal van 56 horloges bij de Sittardse juwelier J. L. M. de We. ver, in Maastricht, tegen de 24-jarige P. H. C. uit Sittard en de 31-jarige E. B. uit Volendam twee jaar is geëist. DAT op het industrieterrein in Arn hem de staalconstructie is ingestort van een grote binnenloods, die in aanbouw was voor de N V. Nagel en Co. DAT in Utrecht gisteren o.l.v. de heer L. Neher de documentatiedag 1953 v het Ned. Instituut voor Documentatie gehouden. 0AT Ged. Staten van Gelde-nland v plan zijn vele dorpspolders in de Neder- Betuwe op te heffen en onder te brengen in een groot districtslichaam, maar de polderbesturen een tegenactie voorbe- DAT de N.V. Lak-, vernis- en verffa- briek Molijn en Co. te Rotterdam op 6 Mei haar 125-jarlg bestaan viert en de metaalwarenfabriek Steco te Stroe van daag 25 jaar bestaat. DAT tegen de Haagse koopman S. L.. de banketbakker V. T. uit Dinant, de kleermaker M. A v. R. uit R'dam en de Belg M. J. C. D. in R'dam een straf van f 100 boete tot 3 maanden is geëist wegens hazardspel in Rotterdam. de twaalfjarige Beppie van Reede haar een boeket anjers aan en werd zij ver welkomd door de voorzitter der vereni- Baron van Boetzelaer van Loenen en Wolferen. In de studeerkamer gaf de president-directeur, ds K. O. Finkensie- per, een overzicht van de historie en het werk der inrichtingen. Het doel is her opvoeding van niet aan de maatschappij aangepaste meisjes, verzorging van onge huwde moeders met haar kind en oplei- ging Heldring-gestichten, mr A. M. A. ding van meisjes en jonge vrouwen voor maatschappelijke en huishoudelijke be- Meisjes boden een geborduurd kleed aan en voor Prinses Marijke een beertje. Hoe feestelijk de stemming in de Hel dring-gestichten was, blijkt uit het feit, dat zelfs de poes een oranjestrik droeg. In de huishoud- en landbouwhuishoud- school van de vereniging tot oprichting instandhouding van Chr. opleidings meisjes, het Christine-Her- mine huis. werd de Koningin ontvangen door de directrice, mej. M. W. Schut. Weer twee ton er bij in Rampenfonds Het Nationale Rampenfonds heeft tot gistermiddag 106.8 millioen gulden ont vangen. Sedert de dag er voor is er twee ton bijgekomen. Uit Suriname werd heden een bedrag van 50.000 ontvangen voor het Ram penfonds. De voile van de Koningin had dc I volle belangstelling van de 1-jar. Petertje Monster, die gisteren door I HM. op de arm werd genomen. i zij een bezoek bracht aan het weeshuis in Buren (Gld.) Het kostte de directrice van de inrich ting (links) heel wat moeite, het I weefsel uit Petertjes grijpgrage f vingertjes te halen. Koningin Ju liana zelf had veel schik in het geval. Nieuwe slagzin der Russen Leve de vriendschap met het Westen! Radio-Moskou heeft reeds de slagzin nen omgeroepen voor de 1 Mer-viering. De algemene strekking is milder en vriendelijker dan verleden jaar. Wij noe men er twee: „Er is geen tegenstelling ter wereld, die niet kan worden geslecht door vreedzame middelen op basis van wederzijds begrip tussen de landen". Dan is er de leuze over de „vriendschap tus sen de volkeren van Engeland. Amerika en de Sowjet-Unie. in hun strijd ter ver hindering van oorlog en ter verzekering van een blijvende vrede in de wereld". Ditmaal is er geen speciale leuze ge wijd aan de bestrijding van het fascisti sche Tito-bewind. In de leuze over Korea zijn de woorden „buitenlandse aanval lers" weggelaten. In het algemeen treft men dit keer niet de woorden „Ameri kaanse en andere Westelijke imperialis ten en aggréèsors" aan. De communisti sche leuzen van China houden deze vin nigheden aan het adres van Amerika en de Westelijke partners echter wel in. Geen visum meer voor West-Duitsland Als bezoek niet langer duurt dan drie maanden De West-Duitse Bondsregering heeft thans officieel aan de Nederlandse rege ring medegedeeld, dat met ingang van 1 Juli Nederlanders geen visum meer nodig zullen hebben voor een bezoek van ten hoogste drie maanden aan West- Duitsland. Dezelfde regeling is getroffen voor de andere landen van de O.E.E.S. en de Raad van Europa. Denemarken een Roder „blosje" Premier Eriksen verklaarde, dat het kabinet vandaag nog zou aftreden De regeringsnartijen hebben in Dene marken de nederlaag geleden, terwijl de Socialisten winst boekten. Als ook de uitslagen van de twee zetels var Faroer-eilanden bekend zijn. zullen de regeringspartijen de beschikking hebben over 60 zetels en de Socialisten ov< zetels. Premier Eriksen verklaarde, dat de regering vandaag zou aftreden. Dit zal vermoedelijk slechts een formaliteit zijn, aangezien een socialistische kabi netsformateur niet op de steun der Radi calen zou kunnen rekenen. Volgens de voorlopige einduitslag de Kamerverkiezingen zal de ni« Kamer als volgt zijn samengesteld: Socialisten 61 (59); Conservatieven 26 (27); Agrarische Partij 33 <32); Radica len 13 (12); Eén-belasting-Partij 9 (12); Communisten 7 (7); Dansk Samling geen zetel. Deze groep behaaalde slechts 16.337 stemmen, te weinig om een zetel Zoals reeds eerder vermeld, is de toe wijzing der zetels voor de Faroer-eilan den nog niet bekend, maar die zal geen wijziging betekenen; thans is de bezet ting 1 zetel voor de Socialisten en 1 zetel voor de Agrarische Party. De verkiezin gen vormen een fase in de procedure voor het wijzigen van dc grondwet. De veranderingen beogen troonsopvolging in de vrouwelijke linie mogelyk te ma ken en de twee Huizen van het parle ment te vervangen door één Kamer. Volgens de huidige Deense grondwet, moet een grondwetswijziging worden goedgekeurd door beide Huizen van parlement en door twee nieuw gekozen Kamers, alsmede bij een volksstemming. Het oude parlement heeft onlangs de voorgeste.de wijzigingen aanvaard. Wat de Senaat betreft, daar zal de Agrarische Partij waarschijnlijk een zetel winnen ten koste van de „Eén-be lasting-Partij". De zetelverdeling wordt dan: Socialisten 33; Conservatieven 12; Agrariërs 23; Radicalen 6; Communisten 1; Faroer 1; en „Eén-belasting-Partij": geen zetel. Regering inderdaad afgetreden het ontslag van zyn regering aangebo den. De koning heeft dit ontslag aan vaard. De Deense minister van Buitenl. Zaken, Kraft, heeft in verband met de verkiezingsuitslag, zijn vertrek naar Pa. rijs, waar hy de bijeenkomst van de N.A.T.O.-Raad zou leiden, uitgesteld. HET WEER IN EUROPA Oslo Stockholm Kopenh. windstil windstil windstil i hedenmorgen 7 u (Advertentie). ALLE VRIENDEN VAN ZATERDAG AB. NAAR HOUTRUSTHALLEN Aanhoudend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen weinig bewolking maar in de na nacht en vroege ochtend hier en daar mist of laaghangende bewolking. Zwakke ot matige Noordoostelijk* tot Oostelijke wind. Iets hogere tempera, turen. (Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN Donderdag: zon 5.27 tot 19.51 uur; maan 13.54 tot 3.26 uur. Op 29 April VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1