Dr Muller hoopt Zaterdag 70 jaar te worden Zenuwarts vertelde over inhoud en betekenis van zijn werk Goede opvoering door Pulchri Studio Lach van voldoening speelde om lippen van ir Schalij NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 20 APRIL 1953 Rust en tijd voor de patiënten Zaterdag hoopt de bekende Leidse zenuwarts dr F. P. Muller 70 jaar te worden. Hoewel het de uitdrukkelijke wens van de heer Muller is, die dag rustig in intieme kring door te brengen, willen wij toch aan deze zeer ge ziene Leidenaar, geliefd bij zijn patiënten en geëerd in de kring zijner vakgenoten, enige aandacht wijden. Gelukkig betekent deze verjaardag niet, dat dr Muller zijn prachtige werk neerlegt. „Wanneer je goed gezond bent, naar lichaam en geest, is een dergelijke leeftijd geen bezwaar, In tegendeel," zei hij ons, toen wij hem in zijn woning opzochten. „Een buiten lands psychiater van naam zei eens, dat je eigenlijk pas na je vijftigste jaar een goed zenuwarts kunt zijn, omdat je dan pas gaat beschikken over rijpe ervaring. En daar ben ik het volkomen mee eens". Frans Pieter Muller werd te Groningen middel, dat doorgaans erger was dan de geboren en deed, na het doorlopen van de middelbare school, staatsexamen, waarna hij in 1903 naar Leiden kwam, aan welks universiteit hij zich had laten inschrijven als medisch student. In 1900 deed hij zijn artsexamen en promoveerde in 1919 aan dezelfde uni versiteit met lof tot doctor in de medi cijnen op een proefschrift over „denken, streven en werkelijkheid". Van 1911 tot 1916 was dr Muller as sistent en hoofdassistent van de phychia- trie in Leiden, terwijl hij tevens van af 1903 reeds het abt van buitenge woon geneesheer der gemeenten Lei den en Oegstgeest aan de inrichtingen Endegeest, Rhijngeest en Voorgeest ver inmiddels had hij zich op de studie der psychologie, psychopathologie (dat is de leer, die zich bezighoudt met de gees tesziekten). de psyeho-analyse en de wijsbegeerte geworpen. In 1920 vestigde hij zich als zenuwarts te Leiden, terwijl hij sinds 1922 privaat docent in de theo retische algemene psychopathologie aan de Leidse universiteit was. Dr Muller was lid, later voorzitter van de Neder- landsche Vereeniging voor psycho- Van zijn hand verschenen voorts Psy chopathologie en Psycho-analyse (open bare les) in 1922, Ziektekunde van de geest in 1930. Mensen die niet begrepen worden (1942) en talloze verhandelingen in de vakbladen. Werk van zenuwarts Dr MuUer. die een leerling van Jel- gersma is, vertelde ons, dat zelfs heden ten dage nog veelal misverstand bestaat omtrent het werk van een zenuwarts. Sommigen denken, dat in de spreek kamer van een dergelijke specialist alle maal krankzinnigen zitten, en vinden dat een ietwat griezelig idee. Niets is minder waar. „Mijn patiën ten", aldus dr Muller, „zijn mensen, die in het volle leven staan, doch tobben met psychologische moeilijkheden. En dat is helemaal niet om je voor te generen, hoewel heel wat mensen dat doen. Ook onder mijn patiënten. Zo kende ik een apotheker, die beslist niet naar een zenuwarts durfde te gaan, uit vrees dat dit bekend zou worden, waardoor hij het vertrouwen van zijn klanten zou ver liezen. Wat natuurlijk dwaasheid is. Een ander, die altijd met z'n auto kwam. par keerde die in een geheel andere straat. En er was eens een student, die via bu ren bij me binnenkwam Dr Muller vertelde verder, dat hij z'n patiënten rust en tijd wil geven. „Als psychoanalyticus wil ik weten, waar over mijn patiënt denkt. Om zijn ge nachten uit te spreken, moet hij op z'n gemak zijn. Daarom heb ik ook geen spreekuur, waar de een op de ander zit te wachten. Ik heb mijn consulten over de gehele dag verdeeld, en kan daardoor aan iedere patiënt alle tijd besteden. Een uur voor één patiënt is bij mij heel gewoon." Psycho-analyticus Een ogenblik liet dr Muller zijn ge- daohten gaan over vroeger, toen iemand, die (ernstige) geestesstoornissen had, opgeborgen werd in een dolhuis. Een Dr F. P. Muller kwaal. Midden vorige eeuw kwamen de inrichtingen voor geesteszieken. De ver dienste van de artsen, die over deze mensen gingen, is dat zij bevorderaars gev orden zijn van de hersenanatomie, doordat zij meenden dat psychische ziek ten hersenziekten waren. Het is het grote inzicht van Freud geweest, waardoor een nieuwe leer zijn intrede deed, namelijk, dat het de geestesziekten zijn. waardoor de knoop of van de kook kan komen." Dr Muller nam ons vervolgens aar een klein, rustig vertrek. „Hier op eze divan, laat ik mijn patiënten lig gen, terwijl ik achter hen, bij het hoofd eind, plaats neem. Rustig laat ik hem vertellen, wat er zich binnenin hen roert, waardoor iets of veel van de ziel voor mij bloot komt te liggen. Zuiver prychoanalystisch werk dus. Zeer belangrijk is niet alleen, dat de patiënt eerlijk is in het zich uiten, maar vooral dat hij vertrouwen heeft in zijn arts. Daarom is rijpere leeftijd voor de psychiater zo belangrijk. Hij heeft daar door overwicht. Staat boven zijn patiënt. En daarom schei ik ook niet uit. Ook niet met m'n privaatdocentschap. Ik zou niet kunnen. Daarvoor ben ik te actief. En ook te gezond. Ik heb dit met Chur chill gemeen, dat ik overdag een tukje kan doen. wanneer ik wil. Zodoende kan ik me veroorloven pas bed te gaan en om 7 uur al weer op te 2ijn. Ten slotte, weet u dat ik eigenlijk nooit vacantie heb? Waar ik ook bi kan niet stilzitten, 'n Groot voorrecht, als je zo kunt en wilt zijn, als je 70 jaar bent". Bussen tijdens corso De NZHVM bericht ons, dat buspassa giers er rekening mee moeten houden, dat Zaterdag bij het bollencorso geen normale dienst kan worden gereden. Pas> sagiers, die om half twaalf in de ochtend uit Leiden vertrekken, kunnen nog ir Haarlem komen, en in omgekeerde rich ting kan dat nog bij vertrek om 12 uur Daarna, tot ongeveer half zes, kunnen slechts gedeelten van het traject Haar lemLeiden e.o. worden bereden. D< NZH zal trachten het ongerief voor d> reizigers zoveel mogelijk te beperken. Chr. jeugdhulp De vorige week in Leiden gehouden collecte van de vereniging Chr. jeugd hulp (tehuis voor ongehuwde moeders en haar kinderen) heeft het prachtige bedrag van f 1926.59 opgebracht. betekent een record van vele jaren. Vier-rittenkaarten De .Eltax-directie heeft voor haar stadsautobusdiensten naast 9-ritten-kaar- ten van één gulden nu ook 4-rittenkaar- te:. van 45 cent verkrijgbaar gesteld. Uitvaart van de deken van Leiden Homulle Nadat gistermiddag in de parochiekerk in O. L. Vrouwe Hemelvaart en St Joseph gelegenheid was geboden om langs de lijkbaar te defileren, werden avonds in deze kerk de metten gezon den voor de zielerust van de hoogeer waarde heer A. H. M. J. Homulle, in leven deken van het dekenaat Leiden en pastoor van bovengenoemde kerk, die-de vorige week in de ouderdom van 74 jaar vrij plotseling overleed. Hedenmorgen om 9 uur werden lauden gehouden en in aansluiting vond om half 10 de solemnele uitvaartmi: plaats die werd opgedragen door deken D. Bont uit Zoeterwoude, wnd-deken van Leiden. De weleerwaarde heer L. G Brandenburg, O. Praem, sprak de lijk rede uit. In de kerk waren o.a. aanwezig de bur gemeester van Leiden, de wethouders S. Menken en J. C. van Schaik. de comm saris van politie, de heer R. J. Meyt vele geestelijken en parochianen. Om 12 uur vond onder zeer grote be- langstèlling de begrafenis plaats. De Zigeunerbaron Een opvoering van Johan Strauss' „De Zigeunerbaron" is geen gemakke lijke taak. Eer men met iets behoorlijks voor de dag kan komen, moet er veel en hard gewerkt worden, vooral door amateurs. Gelet op 't resultaat van de opvoering, die het R.K. operettekoor Pulchri Studio er Zaterdag avond van gaf, heeft men het zich niet gemakkelijk gemaakt met de voorbereiding. Men beschikt bij dit koor over goede stemmen, die technisch wel niet alle even best zijn, maar goed van klank. In dit opzicht was Suus Beurze, als Saffi, ongetwijfeld d€ beste, met haar heldere soepele stem en een goede techniek, waar. nerbaron, was toevertrouwd aan Chris van Woerkom. Ook hij heeft stem, maar hij vormt de toon niet ge noeg voorin de mond en is daardoor niet duidelijk genoeg. Jan van Dijk als Isupan, de zwijnen- fokker, zocht het succes voornamelijk ir het komische en hiermede raken we he' zwakke puntje van de uitvoering. De muziekleiding heeft met meer suc ces gewerkt dan de spelleiding. Toege geven, dat deze operette geen maximum aan speelmogeiykheid geeft, kregen we toch de indruk, dat de regie niet goed raad geweten heeft niet de mise-en-scène. Soms vormde het koor een stijve achter, grond, dan weer was het rommelig (twee. de bedryf). De handeling leidde dikwijls af van de zang. Zo waren ook vaak de gebaren en mimiek van Jan van Dijk storend, wanneer hij zelf niet direct bij het spel betrokken Ook de grime was niet bij allen gelukkig. De oude zigeunerin was hele. maal geen oude heks, maar een jonge rouw met een zwarte doek. Was het muzikaal gedeelte een su het dramatische deel was zwakker. t is jammer, dat men een Hollandse tekst zong, wat niet bijdroeg om Weense operettésfeer te scheppen. Bloemen aan het slot vertolkten de dank voor het gepresteerde. Bn Boeren krijgen f 10 min. terug uit Zuivelionds Naar wjj vernemen heeft het Bedrijf schap voor Zuivel besloten voorshands 10 mUlioen uit het zuivelfonds III terug te betalen aan de melkveehouders, die in het zuivelfonds heffingen hebben ge stort. Dit bedrag komt overeen met onge veer 13 pet van de in het melkjaar No vember 1951 tot November 1952 gestorte gelden. Het is niet onmogelijk dat op deze terugstorting nog een tweede ;al volgen, maar zeker is zulks niet. Leidse broodfabriek had gezellige avond Zelden hebben we een personeelsver eniging aangetroffen, die zich met zulke eenvoudige middelen zo reusachtig kan vermaken als die van de N.V. Leidse Broodfabriek. Deze had Zaterdag i. Harmonie een feestelijke contactavond belegd met een bijzonder karakter; tevens vond namelijk de verdere huldi ging plaats van de heer G. Rol, die 1 tig jaar in dienst is van de fabriek. Hiervan maakten we reeds eerder mel ding. De voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer F. Knaap, verraste de ju bilaris met een uitstekend verzorgde feestrede en daarnaast met een stoffelijk aandenken: een prachtige plaid met kus sen. De directeur van de broodfabriek, de heer J. Bosma, reikte de heer Rol het diploma en de medaille uit va Nederlandse vereniging van werkgevers i het bakkersbedrijf. Daarnaast hebben de aanwezigen zich ren vermaakt met sjoelen en klaver jassen; wat het laatste betreft: de per soneelsvereniging is lid van de Neder landse federatie van bedrjjfsklaverjas- organisaties, waarvan het de (107,000) leden verboden Is, om geld en in café' te kaarten. De drie winnaars van d hoofdprijzen van het sjoelen werden mevr. Zonneveld, mej. Willy Ladan en mevr. Polderman. De heren P. van Es M. Prins wonnen resp. de eerste prijs in de kruis- en klaverjaswedstrijd. Behalve alle personeelsleden woonden ook vele gepensionneerden deze gezelli ge avond bij. Tevens werden de door de personeelsvereniging gewonnen kam- pioensprtjs en de wisselprijs van de Leid se organisatie van de genoemde klaver- jasfederatie uitgereikt. Bijdrage voor Leidse sportweek De Leidse Sportraad heeft B. en W. om financiële steun erzocht in verband met verwacht tekort van ƒ3500 op de sportweek en nog twee andere sporteve nementen in dit jaar. Teneinde de Sport raad in staat te stellen, de sport in Lei den te propageren, stellen B. en W. de Leidse raad voor. het geraamde tekort te willen garanderen. Bovendien is het niet uitgesloten, dat het werkelijke nadelige saldo beneden het geraamde zal blijven, gezien de uitkomsten van vorige jaren. Gratificatie bij Van Gend en Loos De jaarlijkse feestavond van Van Gend i Loos te Leiden, die Zaterdag in de Burcht werd gehouden, kreeg wel een feestelijk karakter, toen de aanwezigen van de hoofdinspecteur uit Utrecht, de heer J. R. Rudolphus, te ho ren kregen, dat zowel gehuwden al9 on- gehuwden een gratificatie ontvangen i.v.m. het vele werk, verzet in de ramp dagen. De avond werd geopend door de voor zitter van de jubileum, en ontspannings vereniging, de heer E. S. Prins. Deze kon behalve de heer Rudolphus o.a. welkom heten de heren J. Schoenmaker en J. J. A. van der Horst, resp. directeur en directeur van Van Gend en Loos te Leiden. De heer Rudolphus deelde hierna mede, dat de gehuwden en ongehuwden een gratificatie krijgen van resp. ƒ50 en 35, welke mededeling met gejuich werd ontvangen. Het Residentiecabaret „Mozaïek" zorgde het verdere gedeelte van avond met een heel aardig programma onder de titel van „Hou 's even vast". Uit deze avond bleek, dat de ontspan ningsvereniging van Van Gend en Loos te Leiden een steeds grotere activiteit de dag legt. Dr Pos uit Suriname aangekomen De algemene vertegenwoordiger Suriname in Nederland is Vrijdagavond in ons land aangekomen. Mr dr R. Pos zal zijn werkzaamheden in ons land voortzetten in afwachting van de loop der gebeurtenissen in verband met het hem aangeboden premierschap van Suri- LEXINGTON blijft ONGESLAGEN KAMPIOEN! Gevestigde en vertrokken personen In de periode 1318 April Tc Leiden vestigden zich: J L Arbouw, adj insp v politie, Rese- dastr 16; T H Asselman, kapitein Kon Marechaussee. Wassenaarseweg 6; C v Biemen, huishoudster, Lorentzkade 46; B L M Bünnemeijer, Oude Rijn 75; B Cohen, importeur, Lammensch.weg 23; G P H Dokkum. verpleegster, Rijnsb.- weg 10; H H N van Dorp, militair, Morsstr 62/64; J Gerling en fam, agent politie, Akkerhof 31; P C de Haas, los werkman, Prinsenstr 94; J Hansen en fam, chauffeur, Meerb.kade 34; S A Hes- husius, Da Costastr 87; M A Jansen, RK priester, Zoeterw Singel 33; N Jong bloed, electro-monteur, Levendaal 94; A T NooijensVan der Kamer. Nachte- gaalln 8; A H Kampman, stuurman, R Schiekade 68; R A Keizer en fam, monteur bouwbedr a/b „GV 3432", lig- platas Haarl.vrt; H Kiemel, kantoorbed, Boerh.ln 14; A J G Kloet, militair, Mors str 62/64; A JoustraKloosterboer. Bui- tenruststr 5; Wed O van ItersonKnöp- fle, kunstschilderes. Lorentzkade 31; T de Kreek en fam, vli:gt instrumentma ker. Uiterstegrt 139; D A Lockhorst. Verdamstr 22; R R v d Luijt, Rijnsb.- E A HuitinkPantouw en fam. Akkerhof 30; E T VerhagenPet- tinga, Morskade 12; Z van Joolingen— Prak. Hooigrt 107; M J van Tongeren Ruijgrok, verpleegster. Boerh.ln 16: B D Schippers, stuurman, Fagelstr 22; Schulein, tekenaar, O Singel 242; W C Sep. militair. Morsstr 62/64; J N Spits en fam. chauffeur, Kanaalstr 13; L Spij ker en fam, leraar bijz kweekschool. Ak kerhof 28; P J van Steijn, naaimach monteur, St Jorisstg 9; J van Trooyen, bediende lunchroom, Weverstr 31; J KuilVeenstra, W de Zwijgerln 11a; J in 't Veld en fam, civ ingenieur, Fr Eedenln 45; A M LangeveldVerweg, Calandstr 28; S Vleer, dienstbode, Co- betstr 68; A C J de Vos en fam, verte genwoordiger aan boord „De Spinsters' ligpl Galgewater t/o nr 10; L de Vos ei fam, handelaar werktuigk mat aan boord „De Spinsters"; A M van der Werf, pleegster, Rfjnsb.weg 10; T Werkhoven en fam, employé BPM, B Ballotstr 10. Uit Lelden vertrokken: J. Altena Morsstr. 62/64 Steenwjjker- wold, Mallemkote IV 57a; J. J. H. Ber lijn L. v. Leydenstr. 2a 's-Gravenhage, v. Boetzelaerln 39; L. E. Christiaanse. Zoeterw.weg 88 's-Gravenhage, Loos- duinsekade 523; H. I. Colljn, Groenhoven- str. 13 's-Gravenhage, Kanaalweg 113e; U. Dekens Pietersk. choorstg 14a Naar- den, Brediusweg 85; A. J. N. Franke en fam. Morsweg 55a Zuid-Afrika; Wed. M. G. Seret-Frentzen Rljnsb.weg 31f Oegstgeest, v. Wassenaarln 32; H. J. Graaman Morsstr 62/64 Steenwijker- wold, Mallemkot IV 57a; G. J. Groen, Rljnsb.weg 10, 's-Gravenhage, Helling- weg 23; J. Th van Diest-Halvemaan, 4e Blnnenv.grt 68, Voerendaal, Ten Eelen- weg 50; J. Hanegraaf en fam., Kore- vaarstr. 21, Canada; I. Prins-1 Heuvel W. de Zwijgerln 65, Delft v. Mie- •ltln 20; A. H. H. Heuzcvcldt, schip ligg. Galgenwater t.o. Nr 10, Nijmegen, Hazekampseweg 25; J. Ch. Hoekendijk en fam., Cobetstraat Utrecht. Nobelstr. 15 I; A. van Honscho- Noordeinde 2a. Nieuwer-Amstel, Talmastr. 56; A. D. H. Huljsman. R. Schiekade 121b, Zoetermecr, Broekweg 1; P. Tan-Jansen, Rljnsb.weg 40, Frankrijk; C. D. J. Janssen en fam., Braaseemer- tr. 2. Hazerswoude, Rhynenbruchcrln. R. H. Jaspers en fam., de Ruyterstr. 1, 'a-Gravenhage, Nunspeetln 354; G. van der Klelj, Schachtenhof 13, Utrecht. Leid- seweg 22; C. J. Koek, Cobetstr. 57, Sas- senhcim, Bijdorpstr. 32; M. S. Koops fam., Garenmarkt 23a, 's-Gravenhage, Maartensdijkln 392; P. J. Laterveer, Morskade 14a, 's-Gravenhage, v. Alke- madeln 728; G. J. Lina, Heeniskerkstr. Dordrecht. Mauritsweg 18rd; C. A. Land- kroon-Maartense en fam., Stationsweg 43, Lisse, Broekweg 51; H. ter Meulen, J. v. Goyenkade 17, 's-Gravenhage, Adr. Goekoopln 67; P. F. van den Nieuwen- huizon, Boerhaaveln 51, Den Helder, Plantsoenstr. 1; J. G. van Nieuwenhuy, zen, Nw Rijn 104, Amsterdam, Prinsen gracht 678; A. M. Noorlandcr, W. Rozen straat 25, Alphen a. d. Rijn, Javastr. 4; S. J. Oudshoorn, Rijnsb.weg 115a, Wasse naar, Eikenln 3; J. M. Peenstra, Rood- borststr. 44, Utrecht, Nachtegaalstr. 47; C. E. Pelsma, W. Rozenstr. 57, Rotter dam, gem. Ziekenhuis; L. E. Relchen- feld, Marienpoelstr. 2b, 's-Gravenhage, Dotterbloemln 79; B. J. Reintke, Noord- einde 2a. Den Helder, Buitenhaven 5 J. K. J. Ruitenschild, Rijnsb.weg 10, Den Helder, Klaas Dulnstr. 45; R. Salo- Millioenenplan wordt werkelijkheid Treinen naar Den Haag rijden op hoog spoor Eerlijk gezegd betwijfelen wij, of onze kindskinderen nog eens uit hun geschiedenisboekje zullen leren, dat op 20 April 1953 de slag aan de Holle Mare bevochten werd. In de maalstroom van het grote wereld gebeuren is die slag van weinig of geen betekenis. Maar voor de spoor wegmensen, die werken aan de verwezenlijking van Leidens millioenen- plan, was het een ware veldslag tegen de in het spoorwegbedrijf zo be langrijke minuten en seconder). Gedurende de gehele nacht is op twee fronten aan de Noord- en aan de Zuidzijde gestreden. Ze hebben de tanden eens extra op elkaar gezet, de spoorjongens. Want het moest en zou klaar. En het kwam klaar. Om 6.45 reed de eerste trein op hoog spoor Leiden binnen. En daarmee is weer een mijlpaal in Leidens spoor weggeschiedenis bereikt. Reeds in de loop van de Zondag- rond werd aan de Noordzijde met de werkzaamheden begonnen. Was tot nu toe de verhoogde baan ten Noorden van de Broekweg door middel ven een wis sel op het bestaande spoor aangesloten, de definitieve ingebruikstelling van de hoge baan voor het verkeer naar Den Haag maakte nu dit wissel overbodig. Hiervoor in de plaats moest ongeveer 40 meter spoor worden gelegd. Hoewel Zondagnacht voor dergelijke kar weitjes aan de baan uitermate geschikt er rijden dan zelfs geen goederen treinen betekende het toch pootaan- spelen. Want de eerste trein komt nu eenmaal onverbiddelijk elke morgen om 6.45. Klaar of niet klaar! Om vooral vroegtijdig met de demontage van het wissel te kunnen beginnen, werden dan ook de laatste personentreinen naèr Leiden gisteravond in Noordwykerhout op verkeerd spoor geleid. En daarmee was in feite de oude vertrouwde baan néér Leiden al buiten dienst Gèèèèèlijk De oranjekleurige natriumlampen irpen een grauw schijnsel op de ver beten gezichten van de 24 „sjouwers", die bezig zijn met het op zijn plaats gen van het nieuwe sluitstuk, dat reeds tevoren gedeeltelijk ter plaatse is gemonteerd. Forse spoorstaven van 46 kg neter, kant en klaar bevestigd op de dwarsliggers, moeten worden ingepast in het laatste hiaat.... Dat is wat anders, een „kromme" in het spoortje van zoonlief Gééééélijk! Met montone regelmaat klinkt het commando van de voorman. Met forse rukken wordt het sluitstuk meter voor centimeter verschoven, „geschift" noemt men dat in spoorweg- aen. De gespierde armen trekken op mando telkens met een fikse krachtsinspanning aan de schuin onder spoorstaven gestoken „schiftyzers" en wordt de baan stukje voor stukje •plaatst. Op de centimeter nauwkeu- wordt de uiteindelijke ligging van het spoor bepaald ten opzichte van in „hart" van de spoorbaan geslagen paaltjes. Onafgebroken wordt er ge- ■erkt, slechts een enkel woord valt er. De heldere maannacht nóch de snijdende koude interesseert de mannen. Ze hebben aar èèn doel voor ogen: 6.45 uur hoog! De laatste Reeds is èèn van de beide spoorstaven ingesloten. Maar de ander past niet, er blijft een te grote tussenruimte. Nóg wordt cr geschift. Veel helpt het niet. Snel wordt de spoorstaaf van de •sliggers losgemaakt. De kraag- schroeven, die haar omkneld houden, worden met behulp van een zgn. tire- fonneermachine in een oogwenk losge draaid. Vèèl tyd is er niet te verliezen op het tijdschema. Ir Schalij, die evenals J. L. A. Cuperus, directeur van het Spoorwegbouwbedrijf, bij de werkzaam heden tegenwoordig is. geeft enkele aanwijzingen. Dan verbreekt een schril fam., Marienpoelstr. la, Neder landse Antillen; C. M. Schaaij, Rijnsb. weg 10, Arnhem. Wagnerln 55; E. J. van Schoonderwoerd den Bezcmer en fam., Coornhertstr.. Amsterdam, Da Costastr. 94a II; S. M. van Schoonderwoerd den Bezemer. Coornhertstr. 42, Wassenaar, Stoepln 24; A. W. Schwing, Lorentzkade 9. Brits Afrika: M. R. Seller, Decimastr. 18, Leidschendam, Veursestr.weg 133; J. P. Onderwater-v. d. Staren, Lange Zandstr. 6a, Noordwijkerhout, Zeestr. 75; Ch. H. D. Suermondt en fam.. Rapenburg 36, Amersfoort, Kam. Onnesstr. 6; W. Vermeer, Vliet 43, Katwijk, Drieplassen- weg 17; L. Vogelpoel, Boerhaaveln 25. Baarn, Zandvoortweg 211; L. G. A. van der Voort. Nw Rjjn 113, Den Helder. Buitenhaven 5; L. H. de Vries en fam., Kapteynstr. 20, 's-Gravenhage, Am. Solmstr. 154; G. E. M. Wakker, Anjeli. str. 1, Delft, Koningspln 27; O. D. Weima en fam., Hansenstr. 58, Canada; T. A. J. Wiersma, Noordeinde 2a. Den Helder. Buitenhaven 5; PC. Witte en fam., Zoeterw.weg 5, Verenigde Staten van Noord Amerika; M. Zandvliet, Kam. Onnesln 37a. Wehl, Dorpstr. A 119; A. M. M. Zonderop, Hooigrt 11-29. Breda. M. v. Coehoornstr. 1; W. Zuidervaart en fam.. J. Lievensstr. 5. Leiderdorp, Ko- ningstr. 24; H. Zwart en fam., Morsweg 109, Ver. Staten van Noord Amerika. getoeter de stilte van de nacht. De vei ligheidsman waarschuwt. Uit Amster dam nadert de laatste trein, een rood licht boven de twee fel witte koplampen. Extra waarschuwing voor het verkeerd- spoor-rijden. Een flits van verlichte raampjes glijdt over de gebogen ruggen van de stoere werkers. Een late reiziger gaapt, verwonderd naar buiten starend naar zoveel late drukte by de Spoor wegen. Dan verglijden de twee sluitlich-| ten in het duister. De laatste trein, die laag naar Den Haag rijdt, is voorby Temperatuur Zelfs met de temperatuur wordt by dit .werk rekening grehouden. Die is namelijk beslissend voor de ruimte, die men tus sen de spoorstaven moet laten met het oog op de uitzetting van het staal, warme dagen laat men weinig of gi ruimte meer over. de staven zyn dan langer dan by koude. Zo gaat men vóór het leggen van nieuw spoor na, welke maat tussenruimte moet worden aange houden. Vannacht geldt als maatstaf: 7 millimeter. Om precies twee uur is het nieuw in te voegen spoor aan één zyde bevestigd aan de staven van de hoge baan. Maar het geheel heeft meer weg van een cake walk dan van een spoorbaan. Men gaat door met schiften. Er wordt gevyzold, gemeten, gekeken, gerekend. De boog moet lichtelyk schuin liggen opdat de treinen bij hoge snelheden niet sporen. „Verkanting' 'noemen de tech nici dat. Als de baan ook op juiste hoog te is gebracht, wordt het sluitstuk ook aan de andere zyde met de bestaande baan verbonden. Er moet een stuk de staven worden afgezaagd, maar is geen bezwaar. De zaagmachine „neemt" de spoorstaaf even gemakkelijk als betrof het een wittebrood! Als dan eindelyk de baan met mathe matische precisie op haar plaats is ge legd. komt de trein met ballast voor- ryden. En nog maar nauwelijks is de houd van de wagens tussen de dwa.„ liggers gpstort of de onderstopraachine begint met het aanstampen van ballastbed. Ondertusen neemt de bedry- vigheid nog toe. Mannen van „tractie' leggen de laatste hand aan de boven leiding. Want ook die moet worden bij- gericht De Wedloop gewonnen 5 een vurige bal opge gaan boven de benevelde weilanden van een prachtig polderlandschap. Maar de mannen hebben geen oog voor de schoonheid van de natuur. Onafge broken worden „knikjes" uit de baan geschift. Totdat wederom een hoorn- signaal klinkt. Het is kwart voor zeven in de ochtend als trein 1213 nadert en voor de rode vlag tot stoppen wordt gebracht. Enkele opzichters stappen op. Dan rydt ze met matige snelheid de nieuwe baan op. Een raampje wordt opengeschoven en hier en daar kykt men geïnteresseerd naar buiten. An dere reizigers lezen hun krantje, on bewust van wat hier in de afgelopen uren na een verbeten maar gewon nen! wedloop met de tyd is ver anderd. En naast de bestuurder in de cabine zit ir Schaly. Is het wonder dat een lach van voldoening hem om de lippen speelt, als de trein met een sier- lyke boog stadwaarts spoed (Advertentie) Slap en moe.? Voel U herboren door TONICUM N0URY Feest van openbare ULO De 360 leerlingen van de openbare ULO aan dè Driftstraat hebben Zater dagmiddag genoten van een feest in het Antoniusclubhuis. Een goochelaar, mu ziek. versnaperingen en een broodmaal- tyd hielden de geanimeerde stemming goed op peil. Dit feest stond in verband met het 25-jarig jubileum van de school, dat Zaterdag zal worden gevierd. Sinds vanmorgen rijdeh de trei nen naar Den Haag „hoog". Nu over een paar weken ook de andere richting nog en dan Leiden van zijn overwegmisère aan de Rijnsburgerweg verlost. Foto N. van der Horst Agenda voor Leiden Maandag Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur; Ned. Boekverkopersbond. Humor in onze literatuur. Annie Schmidt, Simon Car- miggelt en Garmt Stuiveling. Turk, 8 uur: comité Leiden Leeft, be spreking Bloemenbraderic. Schouwburg. 8 uur: Nut en Ver maak" met „Bakersprookje". Kleine stadszaal. 8 uur: K. en O., dr ir P. C. Lindeivbergh, directeur LDM.. over „75 Jaar waterleiding", met licht beelden. Dinsdag Hoogl. kerk. 7.45 uur: studenten voe ren uit: de Johannes Passion van J. S. Bach. Burcht. 8 uur: Selskip Fryslan. earste opfiering fan „Striid" fan K Woudstra. Schouwburg. 8 uur: K. en O. (groene- kaarthouders). Het Vrije Toneel met ,,'n Eigen huissleutel" van Arthur Wat- Levendaal, 8 uur: wydings- en her denkingsavond 75-jarig jubileum. Woensdag Receptiekamer stadsgehoorzaal, 10 uur: publieke eindles lagere landbouwschool. Burcht, 2 uur: congres bond van poli- tie-ambtenaren tot bescherming van dieren. Burcht, 8 uur: feestavond afdeling Leiden van bovengenoemde bond. Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O., prijs uitreiking Leids Juweel Schouwburg, 8 uu;: K en O. (groene kaarthouders). Hef Vrije Toneel met ,,'n Eigen huissleutel". Chr. Soc. Belangen. 8 uur: Chr. Be sturenbond. ds J. van der Wiel over; De Kerk en het sociale leven. Snouck-Hurgronjehuis. 8 uur: Genoot schap NederlandEngeland, prof. G. Bullough te Londen over: T.S. Eliot and the Revival of Verse-Drama. Kleine Burcht, 8 uur: Leidse verenl- ging van postzegelverzamelaars. Vlies, 8 uur: byeenkomst medewerkers Stichting 1940—'45. Steenschuur 21, half 8—half 9; zitting prljzencommissie. L.F.C.-terrein, 8 uur: U.V.S.—Rest van Leiden Tentoonstellingen Prentenkabinet, 2—5 uur: Een eeuw fotografie (foto-verzameling A. Grégoire) tot 18 Mei. Boerhaavezalen, 12—4 uur (Dinsdag en Donderdagavond ook van half 8 10 uur): beeldhouwwerk van Rudy Rooyackers. schilderijen van Kees van Roemburg en grafiek van Herman Ber- serik. tot 2 Mei. Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9. telefoon 24807. en apotheek „Tot hulp der mens heid", Hooigracht 48, tel. 21060. C. Rietkerken 25 jaar bij W.W. De heer C. Rietkerken. Kortenaer- straat 70. herdenkt dezer dagen dat hij 25 jaar geleden lid werd van de harmo niekapel Werkmans Wilskracht Zeven- tien jaar gele den werd hij tot bestuurslid gekozen. Eerst was hy tweede secretaris, toen tweede voorzit- De jubilaris is natuurlyk ook musicerend lid. Hij begon als tamboer (in de militaire dienst is hy dan ook de tamboer-hoorn blazer geweest) en ging later de bazuin bespelen. Nu is de trompet zyn instru ment. Nog steeds studeert de heer Riet kerken trompetspel bij de heer G. Dik. Gedurende drie jaar was hy bij W.W. belast met de opleiding van de tamboers. Het is de bedoeling, dat de kapel Dins dagavond de jubilaris een serenade Zilveren beurtschipper De heer M. van Winkel, Const, Huy» genslaan 11, is Zaterdag 25 jaar in dienst by het beurtschippersbedrijf van de heer Th. Rothfüsz. v.h. fa. L. Groenewegen, welk bedryf vandaag juist 35 jaar be staat en al die tyd de dienst Lelden— UtrechtMa&rssen heeft onderhouden. De zilveren jubilaris, nu schipper van de Cor II, is als zodanig een onmisbare steun voor het bedryf geworden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Beatrix, d v J W v d Boon en C C le Mair; Wilhc'.mina d v P den Hertog en A Slappende); Francisctie t v J Boer en M P E van Roy; Tini. d v H Kossen en L Kersloot; Jantienc. d v I de Feij en M J Ligtvoet. OVERLEDEN: J B Engelen, man. 63 jr: D J Defy, huisvr van Doeven. 65 jr; J Ravcnsbergen. huivr van Schipeanbocxd, J 78 4r; lb G van Ley den. zoon. 3 a

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3