Beroep van Prins Bemhard op Ned. Christenjeugd Toch is het zo Amerika zal niet dansen naar Moskou's pijpen Hoofddirecteur De Ommelanden legt bijltje er bij neer 2 MAANDAG 20 APRIL I9S3 Indrukwekkend slotwoord „De vrede is afhankelijk van het antwoord op de eisen van Gods Woord" (Van een onzer verslaggevers) pi EEN INDRUKWEKKEND SLOTWOORD heeft Prins Bemhard Zaterdagmiddag op het jeugdappèl van de Internationale Chr. Vre desbeweging te Amsterdam de Nederlandse Christenjeugd opgeroepen tot de strijd voor de waarachtige vrede in gehoorzaamheid aan het bevel van de Vredevorst. Ingeleid door mr J. Hollander te Rotterdam, lid van het Jeugdcomité van de I.C.V.B., spraken op deze bijeenkomst o.m. mevr. prof. dr G. H. J. v. d. Molen en mevr. dr G. Kurz uit Bern, resp. presi dente van de Nederlandse afdeling van deze vredesbeweging en algemeen presidente van de I.C.V.B. Het jeugdkoor van het Chr. Lyceum in Zeist verleende zijn medewerking. Prof. Van'der Molen zei, dat het Chris tendom ontzaglijk tekort geschpten is, door de oorlog maar als een natuurramp te aanvaarden. Als andersdenkenden op hun wijze streden voor de vrede, keurde men dit af, doch zelf bleef men werkloos toezien. Met het badwater van de valse vredespropaganda werd makkelijk ook het kind, nL de vrede zelf, weggegooid. Spr. deed een beroep op de jeugd een positievere houding aan te nen Wij hebben immers de duidelijke op dracht om de vrede en de gerechtigheid op de aarde te bevorderen. De oorzaak van de oorlog is, dat de willen luisteren naar Gods geboden voor de samenleving. Vrede wordt alleen ge boren uit gerechtigheid en eerste eis is, dat men niet alleen het eigen recht zoekt, maar ook dat van de naaste In geestdrift en enthousiasme moge de jeugd zich hier. aan geven, zei prof. Van der Molen. Zij kondigde tenslotte nog aan, dat in de herfst te Amsterdam een oecumenische internationale vredestentoonstelPing ge houden zal worden. Van over de grenzen Vervolgens richtten twee sprekers uit het buitenland zich tot de jeugd. nl. pasteur Daillière uit Evreux in Frankrijk en mevr. dr Gertrud Kurz uit Bern. Eerstgenoemde wekte zijn hoorders op te leven uit de kracht van Christus' opstan ding en jonge ridders van de Vredevorst te worden. De presidente van de SCV3 vertelde iets over haar werk in deze be weging en wees op de vele mogelijkheden, die de jeugd heeft om de vrede vorderen. De aan de vluchtelingen in de kampen verzonden Kerstpakketten zijn even zovele vredesboodschappen en zelfs het bidden voor en het denken aan ande ren is reeds een dienst aan de vrede. In het bijzonder vestigde mevr. Kurz de aandacht op de waarde van de internatio nale jeugd-werkkampen van de SCV3. Deze zomer wordt er weer een in Zwit serland gehouden en ook de Nederlandse jongeren zijn daar hartelijk welkom. Dr H. Turkstra, rector van het Chr. Lyceum te Hilversum, sprak over het verband tussen de vrede en het Chr. op voedingsideaal en constateerde daarbij dat ook voor de scholen op dit terrein nog een belangrijke taak ligt. Prins Bemhard HET bezoek van zieken aan genees krachtige bronnen heeft na de beide wereldoorlogen een geweldige terugslag ondervonden. Dit verschijn sel, alsmede het feit dat de badplaat sen die dergelijke bronnen exploi teerden méér geleken op oorden van zeer wereldse vermaken dan op cen tra, waar zieken genezing konden vinden, deed by velen de mening postvatten dat het bezoek aan de Kurorten niet meer dan een modegril was en dat de geneeskracht van de bronnen daarom ook niet al te ernstig moest worden genomen. Wat de eer ste conclusie betreft, staan wij ge heel aan de zijde der cynici, doch we zouden wat te ver gaan wanneer we aan de veroordeling van de smaak van een zeker soort publiek tevens koppelen de ontkenning van de ge neeskrachtige althans weldadige werking van bepaalde bronwateren. Een Overzicht te geven van de soor ten bronnen of van de samenstelling hunner wateren is een onmogelijk heid. Buiten Rusland zijn er over Europa alleen reeds honderden bad plaatsen verspreid met een nog groter aantal bronnen, welker wateren van verschillende samenstelling inwendig worden toegepast per drinkkuur, of als Inhalatiemiddel, of als clysma, óf uitwendig als verschillende soorten van baden, douches, bespuitingen, be gietingen, enz. enz., alles naar de aard der ziekten en der plaatselijke gebruiken. Volgens Russische gege vens zijn er in de Sowjet-Unie boven dien méér dan 2500 plaatsen, waar de minerale wateren óver, of in dc Sow- jetburgers worden gegoten, zodat we ons gevoeglijk ontslagen kunnen ach ten van iedere nadere specificatie, alsmede van de werking dezer wate ren op de talloze ziekten en aandoe ningen. Vooral het achterwege laten van dit laatste is bijzonder belangrijk, aangezien van deze werking eigenlijk maar weinig bekend is. Ook Nederland kent enige bron wateren, die In den regel echter wei nig uitwendige toepassing vinden on voornamelijk gebotteld worden ge leverd. Om nlèt de Indruk te wekken, dat we deel der verkoopsorganisatie uitmaken, zullen we de namen dezer producten hier buiten beschouwing laten. Dit argument behoeft echter niet te gelden voor het water van de hoogovens te IJmuiden, dat uit den aard der zaak sterk ijzerhoudend is en bovendien zwavel bevat. Reeds ge ruime tijd deed bij de aldaar werk zame arbeiders het gerucht de ronde, dat dit waiter een heilzame werking zou hebben, in het bijzonder bij rheu- matische aandoeningen. In Rusland is de werking van dergelijk ijzer- en zwavelhoudend water by rheuma- tisehe gewrichtsaandoeningen clinisch onderzocht, waarbü bevredigende re sultaten zouden zijn bereikt. Dus: óp naar de bronnen van het afval water der hoogovens! Deze hoogovens brengen ons in her innering. dat onze beschaving na de Steen-, de Brons- en de Ijzertijd in het Stalentydperk Is beland. Het staal kan immers slechts bogen op een leef tijd van ruim 200 jaar. sinds Hunts man uit Sheffield dit product door een geheim procédé wist te vervaar digen Ja, dat dachten we, maar ook het staal blijkt zich weer op een ouderdom van enige duizenden Jaren te kunnen beroemen! Dat zal morgen blijken. fNadruk verboden) uitgelegd en die daarom hun waarde drei- gente verliezen", zei Prins Bernhard in zijn slotwoord. Ieder mens wil vrede, maar dan een vrede waarbij hij gelijk krijgt. Het mooie van een bijeenkomst als deze is, dat wij samen belijden dat Christus zelf de vrede eist en de vrede brengt en dat wij voor die vrede hebben te strijden Voor een Christen is dit een zaak van gehoorzaam heid en het gaat daarbij niet meer om onze, maar om Zijn vrede. Daarom kun nen wij in dit opzicht iets bereiken. De Prins zei dat een duurzame vrede gebaseerd moet zijn op een boventijdelijk ideaal. Dit ideaal in deze wereld is het Woord Gods en waar mensen zich buigen voor dit Woord, daar is de vrede. Op jonge mensen legt dit een grote verant woordelijkheid. „De vrede is dus afhan kelijk van jullie antwoord op de eisen van Gods Woord", aldus de Prins. De Christen-jongere weet, dat het Koninkrijk Gods in de wereld staat met de belofte, dat er eens een Vrederijk komen zal. Jullie taak is het alle krach ten in te spannen om dat Koninkrijk dichterbij te brengen. Je moet beginnen bij je-zelf en strijden om de vrede in het eigen hart. Daarna voor de vrede onder elkander en onder de volkeren. Eenheid wordt vaak bereikt door een negatieve oorzaak, door strijd tegen Aftrek uitkeringen uit Rampenfonds Zeeuwse burgemeesters maken zich bezorgd De Zeeuwse gemeentebesturen blijken ernstig bevreesd te zijn. dat de uitkerin gen uit het Rampenfonds straks inH' dering zullen worden gebracht op de rijksuitkeringen. In de jaarvergadering de afdeling Zeeland der Vereniging Nederlandse Gemeenten, die te Goes is gehouden, is deze zaak uitvoerig be sproken. Burgemeester A. H. S. Sterner- ding van Oost- en West-Souburg heeft met nadruk op gewezen, dat op deze wijze giften van het Rampenfonds neer komen op donaties aan het rijk, hetgeen hij zeer zeker in strijd noemde met de bedoelingen van de gevers. „Het Ram penfonds", zo zei de heer Stemerding, „zorgt alleen voor de belegging boterham ntaar het rijk moet boterham zelf zorgen. „Daarmee bleek •gadering het volkomen n cok het provinciaal bestuur blijkt er zo over te denken, aldus bleek uitlating van de voorzitter de vergadering, mr dr A. J. J. M. Mes, Gedeputeerde Staten. Hij voegde toe, dat dit bestuur daarop de leden van de watersnoodcommissie met nadruk heeft gewezen. Een voorstel de burgemeester van Schoondijke, de heer F. A. van Rosewelt om dit stand punt ter kennis van de regering te bren gen, vond warme instemming. samenwerkende pluimveehou dersverenigingen en de Verenigde Eier- broederijen hebben besloten gedupeerde pluimveehouders in de rampgebieden met hulp in natura tegemoet te komen. De broederijen hebben hun broedcapa- citeit gratis ter beschikking gesteld. Van de pluimveehouders worden thans 70000 broedeieren gevraagd. Hieruit hoopt ".000 prima jonge hennen te kunnen selecteren, waardoor over enige tijd de gedupeerden in het bezit van de beste soorten achtweekse jonge hennen kun nen worden gesteld. Den Haag leent zes millioen B. en W. van Den Haag stellen de raad voor drie onderhandse leningen, elk groot f 2 millioen tegen pari aan te gaan ter financiering van kapitaaluit gaven. De rente der eerste lening zal 3V4 pet bedragen, die van de beide leningen 33i pet, in halfjaarlijkse agressie en tegen het water. Maar wijtermijnen. De eerste zal bijna 20 jaar moeten op een positieve manier te werk; looptijd hebben en in 20 jaarlijkse ter gaan. Wij moeten strijden voor de vesti. mijnen terugbetaald worden, de beide ging op aarde van het Rijk van de Vrede-j andere leningen in 40 gelijke jaarlijkse vorst, zo besloot Prins Bemhard. termijnen. Komende N.A.T.O.-conferentie Dulles zal te Parijs nieuwe ideeën te berde brengen ten aanzien van Europa PSTER DULLES is van plan op de N.A.T.O.-conferentie te Parijs nieuwe programma's uit te werken, die Europa in belangrijke mate zullen beveiligen, mochten de Russen het in hun hoofd halen Europa onder de voet te lopen. „Wij dansen niet naar het gepijp der Russen", zo verklaarde de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, Dulles. Rusland werd door de krachtige buitenlandse politiek der regefing-Eisenhower gedwongen tot een „vredesoffensief" over te gaan, hetgeen tot een ac- coord over de voorwaarden voor een bestand op Korea kan leiden. Hij daagde het Kremlin uit, aan Eisèn- oprechtè vredes-offensief tegè- moet te komen met vredelievende maat regelen en een einde te mak» samenzwering tot omverwerping van elke werkelijk vrije regering van de wereld. Iedere militaire aanval op het deel genootschap van onze vrije wereld zal tot een gewisse nederlaag gedoemd zijn, verklaarde hij in een rede voor de Ame rikaanse vereniging van dagblad-journa- listén. In afwachting van een fundamen tele wijziging van de Russische buiten landse politiek zal het Westen voortgaan met de uitbreiding en versterking zijn strijdkrachten op een dusdanige wijze, dat het verzet tegen de rode pres sie onbepaalde tijd gehandhaafd kan worden. In dit verband maakte hij bekend, dat de Verenigde Staten de volgende week tijdens de Nato-conferentie te Parijs met een nieuwe manier van aanpakken zul len trachten nieuwe programma's ten uitvoer te brengen om Europa een krach tige bewapening te garanderen en het vertrouwen der Westeuropeanen in hun eigen kracht ln de verre toekomst groter Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. heeft Zaterdag met algemene stemmen besloten aan de algemene vergadering deze omroepvereniging, welke op 4 Juli aanstaande te Groningen zal worden gehouden, voor te stellen om tot direc teur van het omroepbedrijf van de A.V. R.O. te benoemen de heer D. Repko, thans administrateur van deze omroep vereniging. De heer Repko vervult deze functie sinds 18 Juni 1952 en was voor dien bij de belastingen te Amsterdam werkzaam. Eén doel, zei hij, zal hét behoud vai de economische stabiliteit van de vrij' wereld zijn. Zodoende zal de Russische hoop, dat de niet-communistische landen in een bankroet gestort worden en zich zelf een dodelijke slag zullen toebrengen, de bodem ingeslagen worden. Dulles gaf de verzekering, dat de poli tiek van Eisenhower te opzichte Europa niet door de recente Russische voorstellen beïnvloed was. Kerkgangers snelden te hulp hij brand Tengevolge van een schoorsteendefect is gistermorgén om half negen brand uit gebroken in de grote boerderij De Katte- rik van de familie Van Olst te Winssen bij Nijmegen. Omwonenden snelden toe envele kerkgangers verlieten de kerk. Tientallen mannen en jongelui vormden e enketting en brachten zo emmers water naar boven tot op de nok van het rieten dak, dat reeds door de vlammen was aan getast. Inmiddels was ook de brandweer gealarmeerd, die de boerderij wist te behouden. Vrachtschip Finnsailor overgedragen Het door de werf De Merwede te Har- dinxveld gebouwde vrachtpassagiers schip Finnsailor (6500 ton) is Zaterdag op de Noordzee aan de Finse opdracht gever overgedragen. Vandaag is het schip voor zijn eerste reis uit Rotterdam naar Finland vertrokken. Dit was het vierde schip dat De Mer wede voor Finse rekening bouwde. Naar het zich laat aanzien zal de Finse han delsvloot dit jaar met twaalf nieuwe sci.epen uit ons land vergroot worden. Tijdens zomermaanden Lopik III als vervanger van hoofdzenders De Nozema heeft het voornemen, in de aanstaande zomer de tuien en isola toren te vervangen van de torens der beide middengolfzenders in Lopik. verwisselen der tuien en isolatoren zal naar schatting twee maanden arbeid per zender vorderen. De eerste toren, name lijk die van de 298-meter-golf. zal om streeks 1 Juni a.s. onderhanden worden genomen. Uiteraard kan tijdens de w zaamheden aan toren en isolatoren de zender niet in bedrijf blijven. Het pro gramma van de zender, waarvan de toren in herstel is. zal dan worden over genomen door de. reservezender Lopik III, die zoals bekend met een aanzien lijk geringer vermogen is toegerust dan de hoofdzenders. Sinds vandaag is er weer gelegen heid tot het verzenden van Luchtpost pakketten naar Birma. Standbeeld van Lely op Afsluitdijk Op zijn 100ste geboortedag, 23 September 1954 Op 2ó September 1954 zal het honderd jaar geleden zijn, dat nu wijlen dr ir Cornells Lely te Amsterdam werd ge boren. Zoals bekend heeft dr Lely de eerste stoot gegeven tot droogmaking van de Zuiderzee. Er is een comité ge vormd met de minister-president en de ministers van Verkeer en Waterstaat. Binnenlandse Zaken, Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening als ere voorzitters. o.l.v. mr dr R. H. Baron de Vos van Steenwijk, oud-commissaris der Koningin van Drenthe. Het comité stelt zich ten do».l, op de 100ste geboortedag van dr ir Lely een standbeeld op te rich ten. Het standbeeld zal verrijzen op de afsluitdijk en dóór de beeldhouwer Mari S. Andriessen worden vervaardigd. Samenwerking niet meer mogelijk Met ingang van Zaterdag ontslag gevraagd en gekregen ~j^"AAR WIJ VERNEMEN, heeft de hoofddirecteur van de coöperatieve -l zuivelfabriek De Ommelanden te Groningen, de heer F. de Boer, met ingang van Zaterdag ontslag genomen. Hij heeft besloten zijn ontslag in te dienen, omdat hij niet langer kan samenwerken met bepaalde stromin gen in het bestuur en in het college van commissarissen. Het bestuur van De Ommelanden heeft het verzoek om ontslag ingewilligd. Zoals bekend, wordt er reeds sinds 21 Augustus 1952 bij De Ommelanden ge staakt. Nog de vorige week heeft het bestuur besloten om te onderhandelen met het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond. De heer De Boer heeft zich hier steeds tegen Van de zijde an het bestuur en De Ommelanden wenst het ontslag van de heer F. elk commentaar te ont- men zich De heer De Boer heeft kort ontslagaanvrage zich per brief tot de melkleveranciers gewend. Hierin zegt hij, dat hij zich van enig commentaar over zijn ontslag wenst te onthouden. Reeds enige uren na het bekend worden zijn ontslag Is door een aantal leden vergadering gehouden, waarin o.m. besluit is genomen, onmiddellijk de dige stappen te doen tot het houden een ledenvergadering en wel op de kortst mogelijke termijn, op welke bijeenkomst, naar verwacht mag worden de heer De Boer gelegenheid zal worden geboden tot verantwoording en explicatie. De heer De Boer schrijft verder melkleveranciers, dat hij hetzij in de vergadering, of persoonlijk de melkleve ranciers alle bijzonderheden uitvoerig zal toelichten en ook' richtlijnen zal geven voor de verder te nemen stappen. De heer De Boer vestigd er de aandacht op, dat dit binnen de kortst mogelijke tijd dient te geschieden, pij verzoekt B.E.A. vliegt mef nieuw vliegtuig op A'dam De British European Airways, die 5 maal daags een dienst onderhouden op de lijn AmsterdamLonden ken sinds gisteren drie van deze dagelijkse vluchten met een nieuw type vliegtuig. De twee andere vluchten per Admiraltojestel blijven ze- handhaafd. De nieuwe machine is de Elizabethan, een tweemotorig toestel van de De Havil- landfabrieken, die ook de Cornet, het straalvliegtuig voor passagiers, bouwda Het vliegtuig biedt plaats aan 4047 pas sagiers en heeft een kruissnelheid va 394 km Internat. Gewapend Betonbouw De raad van commissarissen der N.V. Internationale Gewapend Betonbouw te Breda heeft besloten aan de algemene vergadering op 15 Mei a.s. 9 pet dividend voor te stellen over 1952 (v. j. 8 pet). Willem Ruys Woensdag in Rotterdam In de vroege morgen van Woensdag a.s. wordt de Willem Ruys. die op deze 31ste thuisreis in totaal 921 passagiers, onder wie 260 kinderen beneden 12 jaar, uit Indonesië te Rotterdam verwacht. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, begint de ontscheping der passagiers diezelfde morgen om 8 uur in de Lloydkade. Zoals reeds werd bericht, brengt de Willem Ruys ook de ruim 100-jarige mm V Van Dorp-Lamira uit Djakarta Nederland. Vier zusjes tegelijk in de huwelijksboot Op 6 Mei as. zullen te Huiten in de gemeente Gilze-Rijen, vier zusjes op de zelfde dag in het huwelijk treden. De as. bruidjes maken deel uit van de fami lie Broers, een gezin met 14 kinderen melkleveranciers tot zolang naast elkaar te blijven staan en bij elkaar te blijven. Het hoofdbestuurslid van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, de heer S. van der Ploeg, wenste zich c eens, gezien een afspraak tussen A.N.A.B. en het bestuur en commissaris sen van De Ommelanden, van elke com mentaar te onthouden. De gehele Zaterdagmorgen hebben be stuur en commissarissen van De Omme landen vergaderd. Bij deze vergadering is ook een paar maal de heer De Boer aanwezig geweest. Voorlichting omtrent werk kring in Indonesië Zij, die voornemens zijn een particu. liere werkkring in Indonesië te aanvaar, den, worden opnieuw gewezen op het Voorlichtingsbureau van de C.A.W.I. (Commissie Arabeidsvoorwaarden Werk nemers in Indonesië). Zowel mondeling als schriftelijk verstrekt dit bureau kos teloos voorlichting omtrent de arbeids voorwaarden en levensomstandigheden. Het bureau is echter niet bedoeld als ar beidsbemiddelingskantoor. Het voorlich tingsbureau, gevestigd in Den Haag, Grote Markt 22, is geopend op werkdagen (be halve 's-Zaterdags) van 9 uur tot 12.30 uur en van 2 uur tot 5 uur; in de mid daguren evenwel uitsluitend voor hen, die niet in Den Haag woonachtig zijn. Minister-schandaal in Suriname De gouverneur van Suriname heeft Zaterdag op voordracht van de rege ringsraad eervol ontslag verleend aan de landsminister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr G. B. Kletter, na dat de ministerraad had te kennen ge geven, dat er verder geen vruchtbare samenwerking met deze minister mo gelijk was. Tegen dr Kletter is namelijk een aanklacht aanhangig van een vrou welijke ondergeschikte. die hem be schuldigt van een vergrijp tegen de ze den. Van het erf van School en Kerk Protestantisme schiet wortel in Mexico Het protestantisme in de Roomse staat Mexico breidt ztich kennelijk uit, want de aartsbisschop van Durango in Mexico, mgr Gonzales, heeft zijn gelovigen opge roepen tot geestelijke weerbaarheid tegen over „het toenemende gevaar van de pro testantse secten". De protestantse „pro paganda" wordt volgens de aartsbisschop dagelijks sterker en heeft daarbij de hulp van buitenlands geld door middel w van de protestanten sociale instellingen kunnen oprichten voor de vele arme Mexico Mgr Gonzales waarschuwde de ouders in zijn herderlijke brief hun kin deren niet naar protestantse schölén te zenden. Bedreiging voor zending in India? De Indische minister van Binnenland se Zaken, Katsjoe, heeft in het parle ment over de zendingsgenootschappen gezegd: „Indien zij hier komen om evangelisatiewerk te verrichten, dan is het des te beter, hoe eerder zij ophou den." Ieder in India was Vrij, om zijn religieuze overtuiging te prediken; de regering wenst echter geen mensen van buiten, om dit werk te doen. Eerder was in het parlement medege deeld, dat er 65 R K, missiegenootschap pen in India werkzaam zijn en 50 Pro testantse zendingsgenootschappen, zo meldt Reuter. Vluchlschepen-kweslie Regering reserveerde geen plaatsen Van officiële zijde is onlangs niet de meeste nadruk tegengesproken, dat de regering over z.g. vluchtschepen zou schikken. Thans circuleren berichten, welke suggereren dat deze tegenspraak formeel wel juist zou zijn. doch dat de regering, hoewel zelf geen vluchtsche pen hebbende, op bepaalde schepen, welke door particulieren ter beschikking worden gehouden, een aantal plaatsen zou hebben gereserveerd. Van officiële zijde hecht men eraan, ook deze berich ten met de meeste nadruk tegen te spreken. Nu f 106,5 millioen in het Rampenfonds Tot Zaterdagmiddag is bij het Natio naal Rampenfonds in totaal ƒ106,5 mil lioen binnengekomen. Sinds Vrijdag is er dus honderdduizend gulden bij gekomen. Amsterdamse journalist uit C.P.N. gestoten De Amsterdamse journalist de heer 3. Riezouw is door zijn afdeling van het district Amsterdam der communistische party als lid van de party geroyeerd. Hem wordt verweten: le dat hy tezamen met B. Polak (die onlangs eveneens in ongenade viel - Red.) en in het geheim deelnam aan een bespreking ten huize J. Romein, waar onder leiding van L. v. d. Land en Van 't Reve gepoogd werd een vyandige verklaring tegen de Sowjet-Unie en de volksdemoncratische landen te doen aannemen; 2e zyn vriend- schappeiyke betrekkingen, met, een der leidende figuren uit de-„Juli-oppositie'!, D. Goulooze, .alsook zyn .voortdurende politieke beraadslagingen tegen de party en haar leiding met deze verklaarde partyband". Mijnongeluk in het Roergebied In een kolenmUn by Wattenscheid, in het Roergebied, zijn Zaterdag zeven mijn werkers door een instorting van buitenwereld afgesloten. Er is weinig hoop meer voor deze mannen, aldus de mün-directie. tenüe) Het lied der aethergolven DINSDAG 21 APRIL Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Meisjeskoor 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw Lichtbaken 10.05 Voor de kleuters 10 20 i. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio Ziekenlof 5.00 Voor de jeugd 5.15 Felicitatie: voor de jeugd 5.45 Regeringsuitzending: dl H, Boaman: Raden Adjeng Kartinl 6 00 Ge :k 6.20 Sportpraatje 0.30 Vooi solist 9.30 Viool Actualitei k der boek 8.30 Rac en" 7 30 Gram. 8.25 lio Philh orkest en icimbel 10 00 Radio- 5.15 Koorzang 10 45 Avondgebed 11.00 11.15—12.00 Strijkorkest en solisten. IA Wat moet Joris daar op antwoorden? „Dat ge- „Rovers en bandieten nemen alleen, wie een loof ik niet", zégt hij. losprijs waard is, een hooggeplaatst persoon, een „Ik hoor, dat je naar zee wilt. Daarvoor ben --Waar leeft hij van?" edelvrouw, een kind van hoge en rijke familie, je ook bestemd Maar vertel eens of je de zee Joris wordt onrustig. De ogèn van de burgtheer Deze jongen is mets daarvan. Dus hij moet kunt verdragen.' Zeezieke flodderzakken kan ik fel geworden e'1 ze laten hem geen seconde worden weggesmokkeld, omjjp zee verkocht te niet gebruiken, alleen flinke kerels, dat begrijp nc worden gehangen! „Dat bedoel ik niet", zegt de burgtheer kort. „Je hebt een scherpe ponjaard en er is zand ge noeg." De Major begrijpt. Een ponjaard, die doden kan en zand dat alles bedekt. „Ik doe niet graag een moord", antwoordt hij braaf. De burgtheer lacht schamper. „De hoeveelste zal het zijn? Gewis niet de eerste." De Major antwoordt niet. Zijn gedachten heb ben hun weg vervolgd en peinzend vraagt hij: „Ik moet het vonnis voltrekkenmag ik de mis daad weten?" „Hoe minder je weet, hoe beter. Te veel weten is gevaarlijk. Te veel weten is zijn dood. Zijn misdaad is. dat hij te veel begrepen kan hebben." ,,Zo jong?" „Hoe jonger, hoe gevaarlijker." De Major zwijgt. Stilzwijgend neemt hij zijn altijd geslo- De burgtheer luistert aandachtig. „Waar héb je onze taal geleerd? Hier in de keuken?", vraagt hij met lichte verwondering, de zaak, waarom het eigenlijk gaat, een ogenblik los latend. „Neen, heer, thuis." „Thuis? Hoe kan dat? Van wie?" „Van Onkel Freerik." „Wie is Onkel Freerik?" Daar weet Joris geen antwoord op. Onkel Freerik is Onkel Freerik! „Waar komt die Onkel Freerik vandaan?" vraagt de burgtheer nog aandachtiger. „Dat weet ik niet." „Wat is het voor een man?" „Hij is een heer als stem en hij kijkt met uw ogen.' „Met mijn ogen?" Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID De burgtheer zwijgt. Dan, opeens opgewekt, zegt hy: „Trés bien, mon gargon. Je gaat naar zee. Ik zal de Major last geven." Haastig loopt hij weg. Joris weet niet, wat hij hiervan denken moet. Hij spreekt met uw Hij is blij En toch niet rustig. Er is iets niet nc"an in orde, daar is hij nu zeker van. Als hij maar - eenmaal veilig op zee is! Maar niet in dienst besluit. De mond van Joris zal „Ja, heer. Uw ogen zijn als de zijne en uw van de burgtheer, bedenkt hij. Ik ga vluchten, ten worden, maar niet voordat die mond alles stem en spraak zijn als van hem. En heel zijn ik zal wel zien waarheen. In elk geval langs de verteld hééft. Hoe gevaarlijk het niag wezen, gestalte is gelijk de uwe." Joris spreekt in de kust, dan vind ik wel een schip. weten wil hij alles. stijl van Onkel Freerik, vanzelf, zonder bedoe- Vannacht zal Joris zich gereed houden en mor- Hij buigt voor zijn meester en zegt onderdanig: ling. gen in de vroegte, als de poort geopend is en de ..Het zal geschieden zoals u beveelt. Morgen in De burgtheer houdt zich ferm, maar de schok, valbrug neer, zal hij verdwijnen. de vroegte..." die Joris' woorden hem geven, kan hij niet ver- De ourgtheer roept de Major in een afgezonderd „Niet morgen, vandaag. Vandaag nog. Zorg, bergen. Hij kijkt in Joris' ogen, onderzoekend, binnenkamertje en spreekt hem over Joris. dat je hem goed wegstopt. Een paar uren hier kwaaddenkend. „Neem dat jonge mens mee in het woeste vandaan, anders komt zijn geest hier spoken Dan vraagt hij bedachtzaam: „Is die Onkel land, waar niemand komt dan stropers en ban- en het dienstvolk schrik aanjage». Ga ogenblik- Freerik rijk?" dieten en zorg, dat hij niet terug keert." kelijk." Hilversum II. 298 m. AVRO: 7 00 Nieuw 710 Gram 7.15 Gymnastiek 7 30 Grarr VPRO: 7 50 Dagopening AVRO: 8 00 Nieuw "genwijding - -- .V 9 30 C.ra, de kleuters 11.00 Vc en piano 12 00 Lichte muziek 12.33 Voor hei platteland 12 40 Pianoduo 100 Nieuws 12( Promenade-orkest 2 00 „Zeg eens.Amerlk'a' Voor de" v 5.30 Amusem» serie 6 00 Nieuws 6.15 Pianospel 6 30 ..Samen Europa" 6.45 Gram. 6.50 Paris vous parle 6 55 Koorconcert 7 20 Blaaskwintét en piano 8 00 Nieuws 8.05 Gram 8.15 Gev programma 9 30 Lichte muziek 11.00 Nieuws 1115 New York calling 11.20 Orgelconcert 11.35—12 00 Gramofoonrmizlek Engeland. BBC. 330 m. 12 00 Orgelspel 12 25 Voor de arbeiders 1 00 Nieuws 1.10 Discussie M Schoolradio 3.00 Vesp» any- Klankbeeld erlc 9.30 Gev. programma 'cltal 10 46 Parle. 9.15 Politieke 10 00 Causerie 10.15 Plar m entsoverzicht 1100—11, Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Par lementair overzicht 12.15 Rhythmische nvu- ziek 12 15 Orgelconcert 1.46 Voor de kinde ren 2 00 Voor de vrouw 3.00 Lichte muziek 3.45 Rhythmische muziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Orgelspel 5 00 Militair orkest 5.30 Verzoekorogramma 6 15 Dansmuziek 6 46 Hoorsoel 7 00 Nieuws 7.25 Snort 7 30 Hoorspel 800 Gev. programma 10 00 Nieuws 10.20 Lichte dracht 11,20 Lichte m i0 Orkestconcert izlek 11 05 Voor- ek 13 56—12 00 2 05 Claveclmbelrecltal 6 30 AmerikaaT zending 7 00 Klassieke muziek 8.02 1 muziek 10 20 Hoorspel 11.20 Gram. Schoolradio 3 30 Kamermuziek 4.05 Orkost- concert 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5 16 Voor de kleuters 5 30»Gram 5.50 Boekbespreking 6 00 Voor de padvinders 6 30 Voor de soldaten 7 00 Nieuws 7 40 Gram. 8 00 Gev muziek 10 00 Nieuws 10.15 Gev. muziek 10.56—1100 Brussel. 484 m. 1210 Omroeporkest 100 Nieuws 1.10 Gram. 4 00 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5 15 Gram. 5 30 Zang 8 00 Omroeporkest Lutherse kerkkoren naar Arnhem De Lutherse kerkkoren in den lande zullen, op Hemelvaartsdag in Arhhem i bijeenkomen. Na een kerkdienst met heilig avondmaal en de officiële begroe- ting zullen van tevoren ingestudeerde liederen worden gezongen, afgewisseld door korte toespraken van prof. dr P. Boendarmaker en Willem Mudde. Na een uitstapje naar Sonsbeek zal een be spreking plaats hebben van de voorstel len van de Lutherse werkgroep voor kerkmuziek, betreffend samenwerking regelmatig contact, 's Avonds geeft Eeuwfeest van de „Grote" De honderdste algemene vergadering van de Vereniging van Chr. Onderwijzers wordt op 26 en 27 Mei in Leeuwarden gehouden, zoals men weet. Het program ma vermeldt o.a. het volgende: Tweede Pinksterdag 's avonds wijdingssamen komst in de Geref. Kerk van Leeuwar den-Zuid (sprekers ds W. Bartlemn (Ned Herv.) en ds H. van Rhyn (Geref.V). Het Eerste Kamerlid H. Algra opent de vol gende dag de expositie. Die dag zal ds G. van Veldhuizen, Ned. Herv. predikant in Rotterdam, spreken over: School en massamens De volgende dag spreken ds G. R. Visser, Geref. predikant te Rotter dam-Zuid over: Nieuwe wegen in het Bijbels onderwas en ds.J. Overduin, Ge ref predikant te Veenendaal over: Werf. kracht van het Chr. Onderwas t.o.v. bui. tenkerkelijke leerlingen en gezinnen. Promotie aan de V.U. De heer Efdwin Hartshorn Palmer, ge boren te East Milton in de Ver. Staten, zal op 1 Mei aan de V.U. te Amsterdam promoveren tot doctor in de godgeleerd heid op een dissertatie over: Scheeben's doctrine of divine adoption. De plechtig heid zal om half 4 beginnen in het A.M. VJ.-gebouw. Vondelstraat 8. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzertesl te Zaam- slag J. Verheule te Goes (tijd tc Jaars- i veld mevr. T. Kuiper—Humalda, De Bilt. (Advertentie; Last van zenuwen? Mijnhardt'j Zenuwtabletten helpen U er overheen. Tulp genoemd naar Philips' reclame-directeur De algemeen advertentie-directeur van Philips, de heer S. W. Numann. vierde Zaterdag zijn 25-jarig jubileum in dienst van het Piliphsbedrijf. Zijn vrienden bo- d enhem een fontein aan. die de heer Numann eens tijdens een vacantiereis had ontdekt in Venetië en waarover hij zich later 'bewonderend had uitgelaten. De heer Kiks uit Heemstede overhandigde namens de toloembollenkwekers twee tulpen in knop van een nieuwe soort, die de naam Tullpanus S. W. Numanis heeft gekregen. 't Verklaarde uitzicht Verplaatsing van Rode aggressie TNDIEN MOSKOU en'Peking er met bekwame spoed aan gaan meewerken, dat te Pan Moen Djon een wapenstil stand gesloten wordt', betekent zulks nuchter beschouwd, dat de communisten in het Koreaanse „aanvalsobject" voor- i lopig weinig heil meer zien. Hangende de politieke besprekingen, teneinde tot vrije verkiezingen te geraken in een verenigd Korea, zullen de V.N.-troepen dan toch nog lange tijd op Korea ge bonden blijven. Hier j moet immers een „l'histoire se répète" voorkomen worden. De verbitterde stemming van de president van het gedupeerde Zuid- Korea is een symptoom op zich zelf. In Eisenhowers boeiende, maar. gezien de huidige toestand van zaken, enigszins éénzijdige „grondwet voor de vrede" wordt gesteld, dat met een wapenstil stand op Korea er ook geen directe of Indirecte aanvallen meer mogen plaats vinden op de veiligheid van Indo-China. Malakka, waar men dus Thailand en Birma aan toe kan voegen. Eisenhower voorziet het gevaar, dat met een bestand op Korea aggressieve communistische legers vrijgekomen voor „aanvalsobjec- ten" elders, hetgeen zou neerkomen op bedriegerij. Nu heeft de strijd in Indo-China welis waar reeds jaren geduurd, maar het is dan toch maar zeer merkwaardig dat juist nu, terwijl op Korea aan een wa penstilstand gewerkt wordt, de commu nistische Vietmlnh-rebellen het konink- rijk Laos overstromen. Indertijd zond de Franse regering met spoed oorlögssche- pen en troepen naar Hanoi en na wis selende krijgskans kan men zeggen, dat de Franse troepen zich in Noord-Vietnam weten te handhaven. Zonder gevaar is echter óók daar de situatie niet cn René Mayer heeft bij zyn bezoek aan Washing ton terecht gewezen op dit Indo-Chinese blok aan het been. dat Frankrijk handen vol geld kost. Zie nu. het communisme zwaait na Stalins dood met de „vredesvlag", Viet nam biedt de Roden minder kansen, en nu wordt Laos overrompeld. Gesteld, dat de Fransen het in Indo-China niet langer kunnen bolwerken tegen de ver sterkte Vietminh-troepen en de aan grenzende gebieden Birma en Thailand gevaar lopen, zouden ook hier de V.N. dan niet moeten ingrijpen, zoals zulks op Korea het geval is geweest? Maar dan heeft inderdaad plaats gevonden, waar Eisenhower voor waarschuwde. Dan zyn aggressieve legers voor andere doelen vrijgekomen. Tot nu toe hebben Amerika en de V.N. niet ingegrepen in de oorlog tussen Frankryk en de communisten in Indo- China. wel steunt het met dollars en oorlogsmateriaal. De vraag is echter, wat generaal Mark Clark, de opperbevelheb ber der V.N. op Korea, die onlangs Indo- China bezocht, zal adviseren, als het Vietminh-offensief in Laos bedenkelijker vormen aanneemt. Washintgon zal dan moeilijk meer kunnen volhouden, dat Indo-China een Franse aangelegenheid is. waar de V.N. beter buiten kunnen blyven. Voor Korea geldt het Amerikaanse recept, steeds meer Zuid-Koreanen in de 1 strijd in te schakelen, en voorlopig zal Washington wel adviseren het Vietna mese leger in Indo-China uit te breiden. Men weet, dat de koning van Laos in middels een beroep heeft gedaan om direct meer Franse hulp te zenden in de striid tegen de Vietmlnh. Het is geenszins uitgesloten, dat de kwestie aan de V.N. zal worden voorge legd De Franse minister van Buiten landse Zaken. Bidault. zei. dat wederom het bewys van Rode aggressie gele verd is....

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2