ten minister, die werkt als een en loopt als een kievit shandeling prijsbeheersing landbouw- I gronden geschorst voor nader overleg paard Indon. studenten vernielen een portret der Koningin Hunter-straaljager volgt de Gloster Meteor op i ujlEUWE LEIDSCHE COUBANT 7 VRIJDAG 17 APRIL 1953 Een min voor een vondeling (Van onze Parlementsredacteur) \E HEER VAN DEN HEUVEL (A.R.) had minister Mansholt verweten, dat hij de staat wilde laten optreden als kinderjuffrouw, toen hij het Wetsontwerp, dat prijsbeheersing voor landbouwgronden regelt, aanviel, j bewindsman had zich hierover nogal gepikeerd getoond en de heer Pondeling (P.v.d.A.) nam het gisteren bij de replieken in de Tweede Kamer de minister op. De heer Van den Heuvel heeft geen kinderjuffrouw, jfcaar een min nodig, aldus was zijn oordeel. De heer Van den Heuvel, die Jen slagvaardig man is, repliceerde: „Ik dacht, dat^een min meer bij een jondeling hoort", waarbij hij zich een grapje veroorloofde op de naam van lijn socialistisch mede-kamerlid. >rd zelfs geapplaudisseerd, al mag dit genlijk niet. De heer Van den Heuvel meer aardigheden: Hij had niet be- D oeld te zeggen, dat de staat werkelijk m kinderjuffrouw is. Wanneer hij bijv. pju zeggen, dat de minister werkt als n paard, zou hij helemaal niet bedoe- n. dat de bewindsman een paard is. venmin houdt de opmerking, dat de inister loopt als een kievit in, dat hij ok werkelijk een kievit is. Overigens eef hij op het standpunt staan, dat de oorgestelde wettelijke regeling niet uit- oerbaar is, ontdoken zal worden en des- rege verwerpelijk is. De minister daar- ïtegen was van oordeel, dat op dit stuk zaken geen kinderjuffrouw, maar en verkeersagent nodig is. De heer Vondeling had nog meer ap- iltjes met de heer Van den Heuvel te hillen; hij ried hem aan, niet alleen erken van dr Kuyper te bestuderen. ook bijv. geschriften van ..een even «■treffelijk hoogleraar aan de Vrije Iversiteit. de huidige minister van inomische Zaken. prof. Zijlstra. Bo- idien vroeg hij, of de AR-fractievoor- tter dr Schouten niet voor het voetlicht ist komen, omdat naar zijn mening effectieve beheersing van koop pachtprijzen iets in het regeringspro- ■daJramma was opgenomen. En daar zou r Schouten zich toch wel aan gebonden 195; chten. Het was de heer Biewenga. de artijgenoot van de heer Van den Heu- el, die later opmerkte, dat de heer Von- eling blijkbaar - aan het vissen war.. ssers geduld moesten hebben, let onderscheid, dat de heer Vondeling ïaakte tussen de „jonge" en de „oude" .uyper wees de heer Biewenga even- »ns van de hand. Overigens maakte dr 'ondeling naar onze mening terecht de pmerking, dat de heer Van den Heuvel anvankelijk ten onrechte de indruk had evestigd. dat h(j namens de gehele i.R.-fractie had gesproken. Al deze „kibbelarijtjes" zouden ons Igenlijk van de hoofdzaak afvoeren. Enister Mansholt had gezegd, dat aan aarding van dit wetsontwerp zou be ekenen een principiële uitspraak ten 4unste van prijsbeheersing voor land- louwgronden. Hiertegen kwamen ver- chillende sprekers in het geweer. De De Ruiter (C.H.), Droesen (K.V.P.) n Den Hartog (V.V.D.) wilden niets van dergelijke uitspraak weten: zij wil len prijsbeheersing aanvaarden, i liet uit principiële, doch uitsluitend uit loelmatigheidsoverwegingen. Daarom ileitte de heer Droesen (K.V.P.) opnieuw tijdsduur van vijf jaar voor de vet. Deze gedachte bestreed de bewinds- te vuur et te zwaard; de rechtszeker zou er door worden aangetast er beleid om te komen tot bestaans- tekerheid voor de boeren zou niet kun nen worden opgebouwd. Bovendien wil gelegd zien. Deze wens strookt helemaal niet met een tijdelijk karakter van de wet, aldus verklaarde de bewindsman :er terecht. Geheel vrijlaten van de prijzen wilde de bewindsman in geen geval, ook al niet omdat het gevolg zou zijn. dat de fiscale waarde van alle landbouwgronden daardoor automatisch verhoogd zou wor den. Hij toonde zich bereid, de Kamer telkenjare per nota in te lichten over de werking van de wet; dan kan telkens overwogen worden, of er wijzigingen aangebracht dienen te worden. Wat zijn stelling over een principiële uitspraak betreft retireerde de bewindsman enigs zins; hij verklaarde nu. dat ieder voor zichzelf moet uitmaken, of hij op prin cipiële gronden dan wel tengevolge van de omstandigheden alleen op het ogen blik voorstander van prijsregelend op treden voor landbouwgronden is. Verder dan de algemene beschouwin gen is de Tweede Kamer niet gekomen. Gelijk men weet waren er bijna dertig amendementen ingediend, mede om de wet iets meer inhoud te geven dan alleen machtiging aan de regering. Gebleken is. dat het verstandig zou zijn, eerst nog eens overleg plaats i hebben tussen de ministers Mansholt Donker en de Commissie van Rappor teurs uit de Kamer. Daarom werd het debat geschorst tot Dinsdag a.s. Staatlozen De Kamer begon daarna nog aan het wetsontwerp tot wegneming van staat loosheid. Op 0 April 1951 had minister Mulderije een wetsontwerp ingediend, tengevolge waarvan met één pennestreek 40.000 staatlozen. oud-Spanjestrijders en voormalige S.S.-ers het Nederlander schap weer zouden krijgen. Dit wetsont werp viel in de Kamer bij de schrifte lijke voorbereiding een slechte ontvangst te beurt. Minister Donker „schreef het geheel om" tot een wel aanvaardbaar ge heel. gelijk gistermiddag de heer Scheps (P.v.d.A.) het uitdrukte. De structuur thans zo. dat de minister gemachtigd wordt tot naturalisatie-op-verZoek. Er moet voor worden betaald, en de be trokkene mag gedurende de drie jaren vóór de indiening van zijn verzoek niet geïnteresseerd of gedetineerd zijn gev krachtens een of andere bijzondere rechtspleging en moet bovendien in die tijd onberispelijk van gedrag zijn ge weest. Niet steeds geeft de herkrijging het Nederlanderschap tegelijk recht op het opnieuw uitoefenen van de kies rechten. Vanmiddag werd het debat voortgezet. Of staging van de defensie-uitgaven Franse toeristenfranc op komst De Franse regering overweegt, „toeristenfranc" in te voeren, teneinde voor buitenlanders een vacantie in „la douce France" aantrekkelijker te maken. Dit werd verklaard door een zegsman van het ministerie van Financiën. Op de niet-officiële mankt zakte de waarde van de Franse franc dezer dagen tot een punt, lager dan in meer dar jaar was voorgekomen. Er gaan (zoals zo vaak) geruchten een op handen zijnde devaluatie va.. franc, doch deze werden (zoals zo vaak) categorisch tegengesproken door de zegs man van het ministerie van Financiën, (Reuter). PUZZLE PROMINENTEN 1. N. den Hoed, Waardgracht 177, Leiden; 2. J. van Dijk, Zuideinde 93, Roelof arendsveen; 3. A. Imthorn, Ka naalstraat 54, Rijnsburg. Plancommissie voor het rampgebied Vanmiddag geïnstalleerd door minister Witte (Van een onzer verslaggevers) Minister Witte heeft vanmiddag in het gebouw van de Rijksdienst voor het Na tionale Plan in Den Haag een planolo gische werkcommissie voor het rampge bied geïnstalleerd. De kernvraag, die de commissie zal trachten te beantwoorden, is volgens de minister: welke is de wenselijke en mo gelijke ruimtelijke ontwikkeling van het rampgebied tegen de achtergrond van de verschillende grote plannen die thans in studie zijn. O.m. zullen de volgende punten uit planologisch oogpunt moeten worden be- opheffing van het isolement; moge lijkheden bij het ontstaan van zoetwater bekkens, met name voor de landbouw productie: landaanwinning; gevolgen de vissersplaatsen en de oester- en mosselteelt; mogelijkheden voor sterkere industriële ontwikkeling en de functie in het gebied voor de ontspanning. Gezien de ligging van het gebied ei aard van de aldaar aan de orde zijnde problemen, aldus de minister, is het de wens der regering, dat contact wordt derhouden met de Belgen, mogelijk de Benelux-commissie. Afgezien van tussentijdse rapporten hoopt de commissie binnen twee jaar totaal-overzicht van ha gen te kunnen geven. De commissie begint haar taak onder voorzitterschap van mr J. Linthorst Ho- voorzitter van de Vaste Commissie van de Rijksdienst voor Nationale Plan. Zitting namen autoriteiten van ...inisteries. t.w. Ond.erwijs, Kunsten Wetenschappen; Waterstaat; Binnenland- bekneld Zaken: Wederopbouw Generaal Van Fleet gaat bij de film Generaal James van Fleet, de voor malige commandant van het achtste Amerikaanse leger in Korea, zal zich candidaat stellen voor een functie in de leiding van de Twentieth Century-Fox Filmmaatschappij te Hollywood, aldus Reuter. De reden waarom Van Fleet dit wil doen op verzoek van de president, Spyros Skouras zette hij uiteen in een communiqué dat door de studio werd ge publiceerd. „Aangezien ik er getuige van ben ge- eest, hoe groot de invloed van de Ame rikaanse film in de gehele wereld is ik ook in, welk een belangrijk instrument de film is om het groeiend aantal per en, dat meer over vrijheid wil weten, kennis te brengen met de goedheid juistheid van de Verenigde Staten, aldus Van Fleet. Baden-Wuerttemberg niet voor E.D.G. De Landdag van Baden-Wuerttemberg heeft met 59 tegen 49 stemmen eer motie verworpen van de Christen-demo cratische fractie, die eiste dat de verte genwoordigers van deze staat in de West- duitse bondsraad vóór de ratificatie de Duits-geallieerde verdragen stemmen. De vijf stemmen van de afgevaardig den uit Baden-Wuerttemberg zijn door slaggevend bij de ratificatie. Londen waarschuwt Japan: Koop geen Iraanse olie Engeland heeft Japan gisteren gewaar, schuwd, dat de Anglo-Iranian Oil Cy. elke Japanse firma die de omstreden Per zische olie koopt, een proces zal aandoen. Dit' is aan de Jaoanse ambassadeur te Londen meegedeeld. De Britse waarschuwing houdt verband met het feit, dat de Japanse tanker Nisjo Maroe met 18.000 ton Perzische olie uit Abadan is vertrokken Korea in de Vei. Naties Polen gaat accoord met Westers plan Wisjinsky reed glimlachend weg... Polen heeft in de „politieke e" der V.N. te New York verklaard, dat de door hem ingediende vredesvoorstel len inzake Korea worden ingetrokken. De Poolse woordvoerder heeft zijn stem gegeven aan het Braziliaanse voorstel, et algemene stemmen kon wor den aanvaard. In de Braziliaanse reso lutie wordt met voldoening kennis ge nomen van hetgeen reeds op Korea te Pan Moen Djon werd bereikt, terwijl de hoop wordt uitgesproken, dat voortge zette onderhandelingen zullen leiden tot vrede op Korea. In het Poolse plan was voorgesteld, eerst tot een bestand op Korea te komen en daarna over te gaan tot onderhande len over het lot der krijgsgevangenen en andere Koreaanse kwesties. Vele Weste lijke landen waren hier tegen, vrezende, dat de Roden dan de krijgsgevangenen net zo lang als gijzelaars zouden vast houden, tot een gunstige vredesregeling kon worden doorgedreven. Het was op aandrang van Menou, de afgevaardigde van India, dat Polen zijn voorstel terugnam. Het Poolse besluit veroorzaakte in de V.N. verrassing sensatie, omdat Wisjinsky daags tevc nog een krachtig pleidooi voor het Pool se voorstel had gehouden. Dit ste eenstemmigheid over een belangrijke politieke kwestie en zeker het eerste coord tussen Oost en. West over Korea, aldus Reuter. De Rus Zaroebin vond de stemming „zeer nuttig" enWisjinsky glimlachte toen hij wegreed: Op het stikstofbindingsbedrijf der Staatsmijnen te Geleen raakte gistermid dag bij het transport van een houten schot de 51-jarige timmerman A. W. Wal- schot uit Sittard-Ophofen met het hoofd bekneld tussen dit schot en een afsluiter. Volkshuis- I waardoor hij ernstig werd gewond. W. is vesting er Economische Zaken en voorts]in het ziekenhuis overleden, leden van gedeputeerde staten van Zuid- Holland. Zeeland en Brabant. Als taris treedt op de heer n teur van de Rijksdienst nal- Plan. Dr J. C. Roose, Ned. Herv. pred. te r J. Vink, direc-'Groningen, zal Zondag 26 April a.s. in de voor het Natio- Martinikerk wegens bekomen emeritaat j afscheid nemen van zijn gemeente. Hun minderwaardigheidsgevoel was opgewekt De kantoren van het Nederlandse blad De Vrije Pers te Soerabaja zijn gisteren bestormd door 60 Indonesische studenten van de juridische facul teit, die bijna alle ruiten vernielden, in de appartementen grote schade aan richtten, het portret der Koningin verscheurden en verbrandden, en een portret van Soekarno medenamen. Enkele leden van het personeel werden gemolesteerd en op de zetterij zijn vernielingen aangericht. De hoofd redacteur de heer Evenhuis werd door de politie in bescherming genomen. geven. De studenten widen echter i, wie de zegsman De moeilijkheden zijn ontstaan na plaatsing van een stadsbericht, waarin gesproken werd over de moeilijkheden der studenten, die het Nederlands niet beheersen, bij. hun studie, daar in het Indonesisch vertaalde studieboeken ont breken. Maandag drongen ongeveer 100 studenten het gebouw-binnen, doch toen kwamen geen belangrilke ordeverstorin gen voor. De hoofdredacteur bood aan een tégenstuk op te nemen, waarin de studenten hun kijk op deze zaak konden Blazersmuziek in de Katwijkse Kapel Harmonie U.N.I. en sextet uit Marinierskapel De avond, door de Christelijke muziekvereniging „U.N.I." georganiseerd, bestond uit twee geheel op zichzelf staande delen, beide van muzikale aard. Zeker een ongewone opzetIn feite waren het dus twee concerten, die de U.N.I.-vrienden gisteren in drie uur tijds werden aangeboden. We mogen hier zeker gewagen van een prijzenswaardig initiatief, dat tevens getuigt van een grote mate van vertrouwen in het publiek. Ds W. A. B. Hagen verzorgde de ope ning, nadat gezongen was Psalm 6810 en gelezen Psalm 150. De „U.NJ."-har- monie heeft onder de zeer veel eisende dirigent, de heer K. F. Kokelaar, in de laatste jaren een voor een amateur gezelschap behoorlijke hoogte bereikt. We weten, dat de onderkapelmeester van de mariniers niet spoedig tevreden is. De normen, door hem gesteld, zijn hoog, vanzelfsprekend, omdat hij het in zijn eigen kapel zo goed gewend is. Uiter aard is hij doorkneed in deze materie. Een betere wegwijzer dan hij zal moei lijk te vinden zijn. Het is de mannen aan te horen (en ook te zien!), hoeveel vertrouwen ze in zijn leiding hebben. Het programma was aantrekkelijk samengesteld. Behalve een paar arrangementen, bestond het uit originele harmonienummers, waaronder de knap gebouwde „Folkloristische para phrase" van Gerard Boedijn vooral op viel. Allerlei uitheemse, en ook Nederland se, elementen, werden in dit werk tot een harmonisch geheel samengevoegd. Het orkest gaf er een veelszins bevre digende vertolking van. Nog beter slaag de „La vestale" van Kastner. De uitvoe ring van „La mascotte" van Audran ver liep wat minder gaaf, niet, wat betreft de stemming (die was steeds verheugend zuiver), maar het samenspel sloot min der goed. Hetzelfde gold voor het trio in Meyer- beers moeilijke Kroningsmars. Van het populair geaarde „Thema met variaties over een volksliedje" (het veelvuldig- gebruikte en ook wel eens misbruikte „Que dirai-je vous, Maman") gaf het orkest een prijzenswaardige uitvoering. Men komt bij het luisteren naar dit aar dige werk tot de grappige ontdekking, dat Nauta verschillende stijlen toepast (Handel. fSM Mozart, Smetana. Pruisische het Amerikaanse ,.cocktail"genre). In „The lost chord" van Sullivan (één arrangement dus) onderscheidde zich de heer L. van Duyn als solo-baritonist door ;n mooie gave toon. De vlot gespeelde mars „Saint Tri- phon" (Ney), met medewerking van drie extra-tamboers, besloot het eerste deel. We moeten nog slechts de wens uiten, dat alle muzikanten doordrongen mogen zijn van dc noodzakelijkheid van per soonlijke studie, al is die elke dag ook nog zo kort. De meeste leden beseffen dit trouwens. Het algehele peil zal wel bij varen. Op prettig-gemoedelijke wijze inge leid door dc pianist, de heer Freek Schorer, speelden enkele prominente le den van de Marinierskapcl na de pauze kamermuziek van Beethoven (kwintet voor hobo. klarinet, fagot, hoorn, piano). Mozart (het waarlijk geniale duo 2 klarinetten), Kreislor (een bewerking van zijn vioolwerkje „Liebesfreudc" Buiterman (het pittig-moderne „Steeple chase"). Bij Mozart werkte de heer Kokelaar met de klarinettist Hans Jong- kees samen. Een meesterlijke vertolking gaven de beide kunstenaars van dit won derschone opus. Maar ook de fluitist Herman Treys- sen, de hoboïst Piet Schenkels, de fagot- tist Gerrit Vens en de hoornist Henk Koster en de pianist speelden hun beste troeven uit. In Beethoven namen ze het Allegro en Rondo te traag, ten nadele van de goede contrastwerking. Technisch en ook in de voordracht was het spel zeer te loven. We bewonderden vooral de fraaie toonvorming. Met aandacht werden hun artistieke verrichtingen door het inmid dels wat gedunde publiek gevolgd. De alleszins geslaagde avond werd door ds Hagen gesloten. Joh. van W. Uitvinding van Amersfooiter Revolutie op het gebied van contectiecostuums Pasjasjes, die steeds voor andere cliënt gebruikt kunnen worden (Van een onzer verslaggevers) Geïnspireerd door de simpele waarheid, dat je maar op het idee moet komen, heeft een zekere mijnheer Veltman in Amersfoort een uitvinding gedaan, <lie volgens deskundigen een revolutie zal teweeg brengen op confectie-gebied. Mocht zijn idee voet aan de grond krijgen en in dit opzicht zijn de voortekenen niet ongunstig dan zal nu ook de man met de krappere beurs zich een pak kunnen aanschaffen, dat dichter bij ei maatcostuum dan bij de confectie ligt. Het hele idee is eigenlijk maar zo sii pel ,als het zijn kan. De heer Veltmi heeft een aantal pasjasjes ontworpen voor verschillende maten en verschillen de figuren. Het voordeel van die pas jasjes is, dat door middel van druk knopen en spelden het pasjasje geheel opgespeld kan worden naar de lichaams vorm, die in meer dan 80 pet afwijkt het standaard-confectiemodel. De peur neemt alle lichaamscigenschappen (holle schouders, gebogen rug, brede borst etc.) op in een daarvoor bestemde tekening. Het voordeel van deze pas- jasjes-met-drukknopen is, dat zij Bteeds voor nieuwe cliënten gebruikt kunnen worden. De tekening gaat naar een Rot terdamse fabriek, die de exclusieve licen- I tie op dit patent heeft gekregen. Leidse dekens in Milaan In de avond werd de zaak met een kieine delegatie aanvankelijk tot genoegen van de par tijen opgelost, toen. men aantoonde, dat de zegsman niet voortkw kleine groep Indonesische studenten der faculteit, die het Nederlands beheersen verdacht van deze „actie" tegen de grotere groep, welke het Neder, lands niet machtig is. Woensdag plaatste De Vrije Pers twee op die dag aangebo den ingezonden stukken.In één daarvan werd verklaard, dat het bericht in De Vrije Pers het minderwaardigheidsgevoel der studenten had aangewakkerd en dat plaatsing daarom fout was. Donderdag ochtend kwamen de studenten echter de kopij van het bewuste bericht opvragen. Directie en hoofdredactie en ook de com missaris der Nederlanden in Soerabaja hadden inmiddels de dreigende houding van de studenten al enige dagen onder de ogen van de autoriteiten gebracht. Donderdagochtend vroeg de hoofd redacteur om 7 uur hulp van de politie die werd toegezegd. De Nederlandse com missaris bezocht de resident en de plaats vervangende gouverneur, die maatrege len beloofden. Na het bezoek der dele gatie. welke de kopij opeiste, en deze niet kreeg, werd het gebouw bewaakt door 4 agenten. Men wees de politie er op, dat deze bewaking ontoereikend was. Toen even later de hoofdredacteur zich na ontbieding op de politiepost bevond, kwam het bericht van de aanval, waar tegen de wachthoudende leden van de politie niets konden inbrengen. De hoofd redacteur mocht de politiepost niet ver laten. Hij werd later door de Nederlandse commissaris onder garantie van de po litie per auto naar het huis van de Ne derlandse commissaris gebracht. Het blad kan voorlopig niet verschijnen. De directe schade bedraagt naar schatting een half millioen roepiah. Verrekening van het E.B.U.-overschot In aansluiting op het communiqué van 2 dezer deelt de Nederlandsche Bank mede. dat blijkens de definitieve cijfers het overschot van Nederland in de Euro. pese Betalings Unie over Maart f 134.014.000 (35.267.000 dollar) heeft be dragen. Als gevolg hiervan heeft Nederland zijn quotum ad f 1.349.000.000 overschreden met f 10.914.000. Bij de afrekening van het overschot heeft Nederland f67.009.000 (17.634.000 dollar) in dollars ontvangen, terwijl voor 67.005.000 door Nederland credict is verleend. De vordering van Nederland bedraagt thans f814.857.000. 1 Mij Nederland 10 procent De directie der Stoomvaartmij Neder land deelt mede, dat aan de 21 Mei te houden algemene aandeelhouders vergadering zal worden voorgesteld 1952 10 pet dividend uit te keren (1951 12% pet, waarvan 10 pet in aandelen, 1950 9 pet). Deze foto, die wij uit Italië ontvingen, zal onze stadgenoten interesseren. Zij werd genomen op de jaarbeurs te Milaan, die Maandag werd ge opend. Wij zien hier derde van links de president van Italië, prof. Einaudi, bij de stand van Zaalberg. De directeur van dit bedrijf, de heer W. A. Schrandt geheel links toont de president de beroemde Leidse producten, die in Italië grote aftrek vinden. Onmiddellijk be stelde prof. Einaudie een aantal dekens voor privégebruik. Ook zijn op deze jaarbeurs vertegenwoordigd enkele andere Nederlandse bedrijven, zoals Kromhout, Amsterdamse Bank, Rubber Cultuur Mij, Rademaker, de K.L.M. en diverse scheepvaartmaatschappijen, terwijl tevens een gezamenlijke eierinzending en een stand uit Aalsmeer vertellen, waar toe ons land op velerlei gebied in staat is. De heer Schrandt vertelde ons, dat prof. Einaudie in Leiden goed bekend is. De beroemde Leidse textielnijverheid en de minstens even beroemde universiteit kent hij niet alleen uit de boeken. Rotofoto-Milaan Sneller dan het geluid Straks wellicht nog meer lawaai in het luchtruim dan thans Als opvolger van de Gloster Meteor- straaljager zal de Kon. Nederlandse luchtmacht waarschijnlijk de -Britse Hawker Hunter-jager gaan gebruiken. Reeds lang zijn er besprekingen gaande over het vliegtuig, dat de thans ver ouderde Meteor zou vervangen. De keuze ging tot voor kort tussen de Swift en de Hunter, doch thans schijnt men ten gunste van de Hunter beslist te heb ben, aldus wordt van betrouwbare zijde gemeld. De Meteor werd in licentie gebouwd bij de Fokkerfabrieken, met dien ver stande, dat de motoren in België ver vaardigd werden. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de Hunter op het zelfde schema gebouwd zal worden, maar hierover is nog geen beslissing gevallen. De beslissing wordt echter een dezer dagen verwacht. De Hunter is een éénmotorige straal jager, met een snelheid groter dan die van het geluid (hoewel officiële gege vens niet bekend zijn gemaakt, betekent dit dat de Hunter in elk geval sneller is dan 1100 km per uur, terwijl de Me teor slechts 925 km haalt). De geluids barrière wordt, in hogere luchtlagen nl. bij plm. 1100 km doorbroken, in lagere luchtlagen bij plm. 1200 km. Hij is als een der jagers voor de R.A.F. met zeer grote voorrang in Engeland in aanbouw. Het toestel biedt plaats voor een be manningslid, heeft terugwijkende vleu gels en een Rolls Royse Avon-motor. De Hunter is beter dan de Swift. De startlengte en landingsloop van de Hun- ter zijn bijvoorbeeld aanmerkelijk korter dan die van het andere toestel. Volgens berichten zouden zowel de Swift als de Hunter van na-branders worden voorzien. Hierbij wordt in de straalpijp nogmaals brandstof gespoten, waardoor in de afgewerkte gassen een ive verbranding ontstaat en nog maals een explosie optreedt. Het geluid deze na-branders, die bovendien m veel brandstof verslinden, is ver schrikkelijk. Als ook onze luchtmacht straks Hunters met na-branders krijgt, zal het lawaai van straaljagers in ons luchtruim nog heel wat erger worden "an nu reeds het geval is. Op het eind van dit jaar zal Fokker eerst de 330 bestelde Meteors (150 voor Nederland en 180 voor België) hebben afgeleverd. Het zal dan nog minstens jaar duren vóór de Hunters de fa briek kunnen verlaten. Nwe Rotterdamsche Crt en Vaderland De N.V. Nieuwe Rotterdamsche Cou rant boekte een winstsaldo van 245.515 (v. j. 200.152) en declareerde 8 (7) pet dividend. Was de papierprijs op het buitensporige peil van het eerste kwar taal van 1952, 84 per 100 kg, gebleven, dan was ondanks hogere abonnements- en advertentietarieven een sluitende exploi tatie x^elhaast onmogelijk geweest. Na de daling is enig optimisme gerechtvaar digd. Buitenlandse producenten zouden tegen aanzienlijk lagere prijzen kunnen aanbieden als er geen beschermende rechten waren, die gezien het lagere lonen- en kostenpeil in Nederland aller minst noodzakelijk lijken. De bevredigen de resultaten van 1952 zijn te danken aan belangrijke toeneming der adver tenties. De totale investeringen, o.a. een rotatiepers, kostten 850.000. De N.V. de Courant Het Vaderland kan 8 pet uitkeren, na een enigszins lager, doch bevredigend resultaat. Hier wordt bij het stikken rekening gehouden met de aanwijzingen. De kos ten kunnen nu veel lager gehouden wor den dan voor het traditionele maatwerk, omdat de prijzen van de pasjasjes over veel costuums worden uitgesmeerd. Het costuum hangt als het ware voor elke klant „in de eerste pas" al in de winkel. De costuums worden in speciale ateliers door speciaal opgeleide kleer makers vervaardigd. Voor schipperskinderen Vierde Ned. Herv. Inter naatschip in gebruik Van een onzer verslagggevers) H.K.H. Prinses Wilhelmina verzocht mij, het bestuur haar gelukwensen met de totstandkoming van dit internaatschip over te brengen. Tevens verzocht zij mij, dit internaat voor geopend te verklaren. God moge dit werk ruimschoots zegenen! Aldus sprak mej. J. Geldens, particu lier secretaresse van Prinses Wilhelmina» toen zij gisteren H.K.H. vertegenwoor digde bij de ingebruikneming van het vierde internaatschip van het School fonds voor Schipperskinderen der Ned. Herv. Kerk. Dit schip draagt de naam „Prinses Margriet" en heeft ligplaats aan de Turfmarkt te Zwolle. is een grote dag voor het be stuur en in het bijzonder voor de pen ningmeester-directeur. de heer G. de Jong Azn. Deze sprak (Je hoop uit. dat »n Leerplichtwet voor de schip perskinderen komt. Als volgend jaar het internaat Prinses Juliana gereed is. is er plaats voor 600 schipperskinderen. Na- de Algemene Schippersvereniging sprak de heer H. Bordewijk. Voorts werd •oord gevoerd door de heer C. H. W. Smit. voorzitter van het Schoolfonds, ds H. J. F. Wesseldijk. secretaris van de Financiële Raad der Ned. Herv. Kerk, schriftlezing hield, ds J. R. Wol- fensberger. praeses van de Ned. Herv. Synode, jhr mr G. A. Strick van Lin- schoten. burgemeester van Zwolle, de heer J. Tazelaar. inspecteur van het schippersonderwijs f namens minister Cals. ds L. J. Cazcmier namens de SchiD- persraad voor de varende gemeente, de heer B. de Nie van Christelijk Volks onderwijs te Zwolle en de heer B. W. Touw van de Algemene Rijnschippers- Het schip is keurig ingericht en biedt plaats aan 83 gasten. Dc leiding is op gedragen aan Zuster P. Broeze. Er waren veel bloemstukken, o.a. van de naam- geefster, Prinses Margriet. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek Niet verwachte hogere winst De resultaten der N.V. Kon. Ned. Gist- n Spiritusfabriek in binnen- en buiten land zijn in 1952 aanmerkelijk gunstiger geweest dan verwacht was. Weliswaar deden de zich in het vorige verslag ge melde ongunstige factoren bemerken, doch op één uitzondering na heeft de daling van grond- en hulpstoffen zich op verheugende wijze doen voelen. Tevens zijn de onkosten vqor het eerst gestabili seerd en verbeteringen deden de kost prijzen dalen. Er is een bruto winstsaldo f5,3 (1951 5.2, 1950 5.1, 1949 5.2. 1949 4.6. 1947 3,8) millioen. Na afschrijvingen van f3,1 min blijft, hoewel er een lager winst verwacht was, f2.1 min netto-winst over tegen 1951 f2. 1950 f 1.9. 1949 f2, 1948 f 1,8 en 1947 f 1.8 min. Voorgesteld wordt 8 pet dividend (1951 7%, 1950 7%. 1949 7%, 1948 7 en 1947 7). Het gist- en spiritusbedrijf ondervond de invloed van de gemelde gunstige factoren, de afzet van verse bakkersgist en Endura bleef zeer bevredigend, die van gistvlokken met vitamine B-complex steeg. Te Brugge bleven de ongunstige factoren bestendigd. In de antibiotische afdeling werden ver beterde productiemethoden en snelle ver pakkingsmachines toegepast. De door verbeterde methoden verhoogde produc tie werd in de export geplaatst in zware concurrentie met beneden de kostprijs aanbiedende Amerikanen, aan welke uit voer een iets verhoogde geldelijke omzet te danken is. Het oplosmiddelenbeórijf kon dank zij een daling der grondstoffen in het laatste kwartaal weer aan het werk komen. De verwachte achteruitgang van het distilleerbedrijf verwezenlijkte zich. Dat de accijns te hoog is, blijkt uit het feit, dat de opbrengst ondanks de ver hoging bijna niet steeg. Het nieuwe boek jaar is onder gunstiger omstandigheden begonnen. De algemene vergadering is bepaald op 4 Mei a.s. 2 uur 15. Peron, de „zuiveraar" President Peron van Argentinië heeft, na een conferentie van drie dagen, aan de provinciale gouverneurs instructies gegeven een grote zuivering te beginnen, zowel in de partij als in het bestuur. Met alle kracht zal worden opgetreden tegen de georganiseerde beweging, die de partij van Peron van alle kanten be dreigt. De regeringscampagne voor prijs controle geldt voor onbeperkte duur. Ook koffie en huishoudelijke artikelen zullen hierbij betrokken worden. „Laat niet tot dank voor 't aangenaam verpozen Oude bekende versloeg 30.000 nieuwe slagzinnen wIET minder dan dertig- prijs uit de bus kwamen De directie van de duizend slagzinnen wer- en de heer J. Lodewijks A.N.W.B. heeft nu een vijf den verslagen door een uit Groenekan de derde tal kunstenaars uitgeno- van ouds bekende. De prijs won. digd om voor de eerste Mei A.N.W.B. zoekt namelijk een affiche over het onder een nieuuie slagzin in En thans liggen enorme werp der schillen en dozen plaats van Laat niet tot stapels papier met dertig- te ontwerpen. De gekoze- dank voor 't aangenaam duizend verslagen slagzin- nen zijn Rein Dirksen. verpozen den eigenaar nen ogenschijnlijk rente- Frans Mettcs, Han Nijgh, ran 't bosch de schillen en loos te wachten. Men vindt Koen ran Os en C. van de dozen." Maar hoewel op er, ondanks het voorschrift Roemburgh. Deze ontwer- een prijsvraag zich vele van bondigheid, verzen bij pers mogen kiezen uit 52 breinen aftobden, was het van twintig tot veertig van de 30.000 ingezonden resultaat, dat geen der regels. Zelfs kan men er slagzinnen, doch zijn hier- ruim dertigduizend inzen- hier en daar de politieke aan niet gebonden. De dingen werd gekozen als en religieuze inzichten van jury, bestaande uit de heer de favoriete van de toe- de mededingers uit ontwa- 'h. J. van Balen, hoofd komst. ren. Tal van Nederlanders directeur van de AJi.W.B^ Tien der beste inzendin- hebben aan hun dicht- de ontwerpers J. F. Doeve gen het moesten korte aderen zitten peuteren, j. jvf. Moerkerk, de en bondige slagzinnen niet inziende, dat een slag- reclame-deskundige K. zyn u^rden uitgekozen rin heus niet behoeft te Sartori en de pers- en pro- om mee te loten om de rijmen. Niemand echter pagandaleider van de prijzen, waarbij de heren rond .Je van het", de slag- A.N.WJi J. M. C. Verkerk, J. IV. van Wingerden en zin. die de wandelaar of is benieuwd, of deze twee- H. van Os uit Rotterdam toerist moet aansporen de de prijsvraag, het gewen- met de eerste en de tweede natuur netjes te houden. ste resultaat zal opleveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7