Poeders uit apotheek dodelijk voor Katwijkse baby K. en 0. toonde trits uitstekende films Geen bevredigende uitkomsten bij bloemisterij Twee jongens pleegden overval onder Sassenheim Inwisselbaar pond of niet? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 17 APRIL 1953 Haagss rechtbank Dosis codeïne op onverklaarbare wijze weggeraakt In de nacht van 27 op 28 Januari 1951 gaf mevrouw A. Mastenbroek-Ouwehand uit Katwijk haar twee jaar oude zoontje Jacobus een poeder, voorgeschreven door de behandelend geneesheer en door een apotheek geleverd. De kleine Jacobus had de poeder uitgespuwd, maar ry had hem gedwongen de bittere medicijn te slikken. Na het innemen van de poeder werd het kind spoedig helemaal stijf, het kon moellyk worden uitgekleed, begon te kreunen en overleed zeer kort daarna. Onmiddellijk had de moeder gedacht, dat deze dood In ver band stond met de Ingegeven poeder. Voor de Haagse rechtbank moesten in gesteld verband mét deze zaak gisterochtend te- recht staan een apothekersassistent uit Leiden en ziin vrouwelijke collega uit Sassenheim. Hun was ten laste gelegd, dat de dood van de baby aan hun han delingen te wijten Is geweest. Als eerste getuige werd gehoord de brigadier-rechercheur A. Smallenbroek, die het eerste onderzoek had geleid. Hij had het lijkje en het doosje met poeders lil beslag genomen. Dr J. P. L. Hulst uit Leiden, die de sectie had verricht, verklaarde dat het kind aan bronchitis had geleden. HU had een vergrote zwezerik geconstateerd en andere afwijkingen, o.a. een hersen oedeem. HU had de doodsoorzaak niet direct aan codeïnevergiftiging toege schreven, maar aan de status thymlco» lympathicuè, waaraan het kind leed. Prof. dr A. J. Steenhauer, die met dr De Boer een toxicologisch onderzoek van verschillende lUkdelen had ingesteld, had in darmen, lever, nieren en hersenen codeïne aangetroffen. Het was moeilijk te bepalen, hoeveel codeïne was ingege ven, omdat deze stof in het lichaam wordt afgebroken. Dr J. Zeldenrust, ge rechtelijk geneeskundige, achtte het mo- geiyk. dat een grote dosis codeïne bp een kind met een status thymicolympathicus de dood veroorzaakt. De apothekeres was bU de ouders ge komen. met het verzoek de poeders voor onderzoek op te sturen. De vader had enkele poeders achtergehouden en de in het doosje aangetroffen pegen poeders waren door de politie in beslag genomen. De apothekeres was later door de be handelende arts opgebeld met de méde deling, dat de poeders waarschijnlijk te zwaar waren geweest en dat het kind was overleden. Zij had een onderzoek in- De Koningin toonde Marijke Katwijkse hyacinten Hét was me Woensdag wat met Jan Ravensbergen Tho- maszoon uit de Kanaalstraat te Rijnsburg. Wanneer het nog niet eerder was gezegd, zouden we zeggen: het was de dag van zijn leven. In een vrij verbol gen stemming was hij Woens dagmiddag aan het werk op zijn bollenland in de Pan te Katwijk-Binnen. Ravensbergen had reden om verbolgen te zijn, want juist hadden enkele kwa jongens met ru\ve sprongen door zijn hyacinten gedarteld. Achter een kas was hij aan het werk. toen hij op een gegeven ogenblik een paar dames, een heer en een klein meisje op zijn land zag lopen, die zich nu en dan over zijn hyacinten bogen. Wat nu weer, dacht Ra vensbergen en met forse stap pen schreed hij op het gezel schap toe. Toen hij op ongeveer dertig meter was genaderd, verwijderden de vrouwelijke bezoekers zich, alleen de heer bleef rustig op hem staan wachten. Ravensbèrgen was nog steeds in een korzelige stemming. Hij vroeg de bezoe ker. wat deze hier deed en ver telde hem gelijk, waar de weg was. Wie schetst zijn verbazing toen hij kreeg te horendat onder het zich zojuist verwij derde gezelschap zich niemand minder bevonden danH.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Marijke, die de hyacinten eens van wat dichter bij wilde be kijken. De korzelige stemming van Jan Ravensbergen Tho- maszoon was gelijk over en hij kon op dat ogenblik nog maar één ding zeggen: „Aast staand et nog in de krant ok" Jaarvergadering E.H.B.O. In de Jacobazaal van de Burcht Is de veertiende jaarvergadering van de ver- iging E.H.B.O. dienst Lelden gehouden onder voorzitterschap van de heer L. H. Plek. De jaarverslagen werden onveran derd goedgekeurd. Alle aftredende be stuursleden werden bij acclamatie her- i kozen. De heer C. Schouten kwam het bestuur completeren. i Na ampele besprekingen werd het be- 1 stuursvoorstel tot contributiewijziging goedgekeurd. De heer Piek hield een inleiding over het werk van de Bescherming Bevolking. Hij stond vanzelfsprekend in deze bijeenkomst in het bijzonder stil bij de taak van de leden der E.H.B.O.- vereni gingen. Een goede organisatie, die bij rampen direct kan optreden, is van I onschatbare waarde. De in de laatste oorlog opgedane ervaringen hebben ge leerd. dat met een goede beschermings- i organisatie het'aantal slachtoffers zeer kan worden beperkt. i Aan de vroegere luchtbeschermings organisatie kleefden veel fouten. De BB. daarentegen is nu uitgegroeid tot i een hechte eenheid met een goede rechts positie. Spreker legde er de nadruk op. dat het sterk aanbeveling verdient zich alsnog te melden. Na een korte bespreking van de vie ring van het derde lustrum en de rond vraag. volgde de vertoning van enkele suggestieve films betreffende de B.B. De wegblijvers zullen er spijt van hebben deze bijzonder geslaagde avond niet te hebben bezocht. vernomen, dat de Leidse assis tent op een gegeven ogenblik een hoe veelheid door hem afgewogen codeïne had gemist. 7,ij achtte het onjuist, dat de as sistent zich toen had verwijderd, zonder zyn collega's op de aanwe zigheid van codeïne te wijzen. Alles wat aan medicijnen op de recepten- tafel stond, had moeten worden weg geworpen. Het bleek, dat op het bewuste ogen blik twee papiertjes voor de balans had den gelegen, op een waarvan, zich de afgewogen codeïne bevond, Een assistente, die in die tijd in de apotheek werkzaam was geweest, ver klaarde, dat de assistent haar de volgende dag van zy'n vrees op de hoogte had ge steld, dat de vermiste codeïne bij de poe ders terecht was gekomen. Het meisje, dat de poeders heeft klaar- :emaakt, zeide er geen ogenblik aan te hebben gedacht de poeders nog eens na te tellen, toen haar collega de codeïne miste. Zy wist zeker vijftien poeders In het voor de baby Mastenbroek bestemde doosje te hebben gedaan. De president wees haar er op, dat de codeïne tussen de poeders terecht t ziin gekomen, omdat sporen van deze stof in het lUkje ziin aangetroffen. Zij kon er geen verklaring voor vinden, hoe dit zou zijn geschied. De assistent verklaarde het meisje te hebben gevraagd, of de vermiste codeïne bij haar poeders terecht was gekomen, doch zy ontkende dit. De president be greep niet, waarom de assistent geen aatregelen heeft genomen om ongeluk- ?n te voorkomen, toen hy de dodelijke stof miste. In de middagzittipg werd gehoord dr D. L. Kedde. inspecteur van de volksge zondheid te Leiden. Hij vond het ondoor dacht van de assistent 400 milligram codeïne te laten liggen. Hij had na de vermissing de apotheek moeten sluiten om het vermiste poeder op te sporen. Deze getuige achtte het onwaarschijnlijk, dat het papiertje met codeïne meege- vouwen zou zijn bij de poeders voor het slachtoffertje. De officier van Justitie, requisitoir nemena, zeide dat het was komen vast te staan dat er een causaal verband is geweest. Volgens hem moeten er zestien poeders in het doosje zijn geweest, hoe wel de arts er vijftien had voorgeschre ven. De zestiende poeder bevatte dus de codeïne. Tegen de apothekersassistent °iste hij twee maanden gevangenisstraf en tegen diens vrouwelijke collega maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en f 100 boete. De verdediger van de assistent legde er de nadruk op, dat het kind een zie-, kelijke constitutie had. Hij achtte niet aangetoond dat het kind tengevolge codeïnevergiftiging om het leven is komen en meende, dat de assistente niets kon worden verweten. Hij vroeg dan ook vrijspraak. De verdediger van de Leidse assistent meende ook, dat het causaal verbaftd tussen het wegraken van de poeders en de dood van het kind niet volkomen was komen vast te staan. Uitspraak over veertien dagen. Agenda voor Leiden Vrijdag Prentenkabinet, 4 uur: opening der tentoonstelling „Een eeuw fotografie" t verzameling-Grégoire) Burcht, half 5half 6: Inschrijving kinderen 912 jaar voor spelen en trac- tatie op Koninginnedag. Boerhaavezalen, 8 uur: Opening ten toonstelling Rudy Rooyackers, Kees van Roemburg en Herman Berserik. Stadsgehoorzaal. 8 uur: ensemble Rudi Schuricke. Vlies, 2half 6 en 811 uur: foto-ciné Jan Wolfslag, speciale Trade Show 1953. Gymnasium. 8 uur: volleybal, voor- wedstrijden om nationale titels. Leiderdorp: Dorpshuis, 7 en 9.15 uur: Het Zonnehuis, film „Een mens was te veel". Zaterdag Prytaneum, 3 uur: algemene léden- vergadering Leidse schaakbond. Burcht, 3 uur: eerste wedstrijd om perjoonlijk damkampioenschap van Ne derland, W. Hulsman—R. C. Keiler. Schouwburg, 8 uur: Pulchri Studio met operette De Zigeunerbaron van Jóh. Strauss. Leiderdorp, gehele dag: Emma- bloemcollecte. Lisse, Keukenhof, 3 uur: ontvangst Jacoba van Beieren. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Foyer stadsgehoórzaal. 8 uur: Ned. Boekverkopersbond. Humor in onze literatuur, Annie Schmidt, Simon Car- miggelt en Garmt Stuiveling. Turk, 8 uur: comité Leiden Leeft, be spreking Bloemenbnaderie. Schouwburg, 8 uur: „Nut en Ver maak" met „Bakersprookje". Kleine stadszaal, 8 uur: K. en O., dr ir P. C. Lindenibergh, directeur L D M.. over „75 Jaar waterleiding", met licht beelden. Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523. en de Doeza-apotheek. Doezastraat 31. tel. 21313. f Advertentie) PHILIPS PLATENSPELER met 3 snelheden in mooie koffer compleet slechts 125.- H. C. van LUIJKEN Breestraat 97 Telefoon 20035. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Johannes P., z. v. N. Halve maan en G. C. Speel; Hendrik C., z. v. J. Slegtenhorst en M. F. J. Ruigrok; Eleo- M. A., d. v. A. W. Heimig en I. M. A. Mathijsen Gerst; Monique A. J. M., d. v. J. J. W. Frissen en E. J. M. v. Leeuwen; Jacob, z. v. A. v. Dorp en E. Vos; Jean G., z. v. J. G. Kapaan en E. Brouwer; Duco E., z. v. J. P. Boersma en H, Ykema; Hermanus P. J., z. v. J. Vijlbrief en J v. d. Leek; Maria H. A. d. v. C. Ver schoor en I. H. W. J. v. Dalen; Cornells, z. v. T. v. d. Veen en A. Stob; Theodora M., d. v. F. Overdijk en S. v. d. Linden; Johnny J. P., z. v. D. Sloos en A. van Tongeren. Ondertrouwd; C. A. Elshout en H. Cie- re; P. Maré en E. Teske; J. de Wit en M. Springer: J. Piket en A. Onsman; H. Trommelen en Th. Meerbeek; J. van Schoonderwoerd den Bezemer en J. H. Hansen; W. v. d. Linden cn E. P. Riet kérken: W. de Jong en J. C. S. Kooreman; H. L. Boter en C. Kraaij; B. F. de Grijs en H. Verhorik; J. Verstraaten en J. M. Laterveer; W. H. Steenbergen en M. M. Speel; L. H. Kloos en M. E. v. d. Nieu- wendijk; P. Eradus en S. Stikkélorum; W. J. M. Rijsbergen en T. C. Jonker; H. D. v. Zoelen en J. C. Verhoeven; P. Neuteboom en E. Stikkélorum. Gehuwd: J. F. v. Bemmelen en L- Munk; C. J. v. Beck en P. W. de Bruijne. Ovefleden: J. M. v. Schaik. wed. van Rodenburg, 53 j.; A. H. M. J. Homulle, i. 74 j. Pianovoordracht door Iskar Aribo Koordirigent handhaaft zijn pianistische reputatie Iskar Aribo heeft zich te Leiden reeds een grote bekendheid verworven als koordirigent; wij herinneren slechts aan de recente uitvoeringen van Bach's Hohe Messe en Haydn's Schöpfung, die beide onder zijn leiding plaats von den. Dat hij daarnaast echter ook zijn pianistische reputatie weet te, hand haven, bewees hij gisteravond in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal op ondubbelzinnige wijze. Voor dit optreden bestond zeer bevre digende belangstelling, hetgeen ook wel het gevolg zal zyn geweest van het ge varieerde programma, waarop werken vermeld stonden o.a. van Beethoven, De bussy, Chopin en Rachmaninoff. Het pro gramma was dus veelzijdig genoeg de avond werd begonnen met enige werkjes uit de luit- en clavecimbellitera- tuur om een vrij algemene indruk te krijgen van Aribo's pianistische en artistieke geaardheid. Pianistisch beschikt hij stellig over rijke mogelijkheden en kwaliteiten, geraffi neerde techniek, genuanceerde aanslag; zijn muzikaal temperament is zeer ge voelig, bijna nerveus gespannen. HieiRiidt volgt wel, dat Debussy, iets minder Cho pin, doch vooral ook Rachmaninoff. Moussorgsky en De Falla hem bijzonder goed liggen. Het détail, de wisselingen van de stem ming, worden vaak op verrassende wijze belicht. Bij de herschepping echter van een grootse constructie als Beet'hovens sonate in c op. Ill mist men enigszins de grote lijnen. Bovendien werden hier, met Bali, eiland der Goden Het woord „documentaire" heeft een wat nuchtere klank. Men denkt dat zo'n film wegens het feitenrelaas dat ze geeft noodzakelijk dor en droog moet zijn. Niets is minder waar. Het hangt maar van de feiten én de man, die de film maakt, af of ze zal boeien. BaU hoeft Wie een film maakt niet veel moeite te doen teressante rolprent uit de bus te komen. De film die Nikola Drakulic maakte is echter wel buitengewoon goed gewor den. Mpn kan wel zeggen: dank zij veel mensen die hem hebben geholpen; maar hij is dan toch maar de man geweest die de zaak vastlegde. Uit de hele film blijkt dat hij dat heeft gedaan met liefde voor land en volk. De rolprent heeft, hoe zou het ook anders kunnen, het godsdienstleven van de Ba- liërs als ondergrond. Hun hele leven wordt beheerst door de strijd tussen go den en demonen. Bij alle gelegenheden moeten daarom offers worden gebracht We ziende vrouwen met de offergave op hun hoofd naar de heilige plaatsen trek ken. Dan zijn er nog de dansen, die de strijd tussen goed en kwaad verbeelden. De beklemming van dit alles wordt door het fotobeeld nog vergroot. Wat meer anti-climax zou meer gele genheid hebben gegeven de aandacht te ontspannen. De film was dan minder jrmoeiend geworden. Vooraf draaiden de films Spiegel van Holland en 't Schot is te boord. De eerste film laat Holland zien. bekeken watespiegel, voorwaar een knappe vondst. Alleen om het idee reeds ver diende ze een prijs in Cannes, maar ook de uitwerking van het idee is heel goed. Door gebruik te maken van de golving heeft men veel komische effecten weten te bereiken. (Advertentie) De zon gaat weer schijnen. 't Wordt nu weer tijd voor een nieuw costuum en jas. of voor de dames zo'n prachtige zomermantel, blouse, deux- pièces, etc. Betaling vanaf 1 per week ADR. VAN OOY Jr. Breestraat 9 Leiden C.F.A. draaide „Tom Brown's kostschooljaren" De C.F.A. vertoonde gisteravond de haar de bekende roman van Thomas Hughes vervaardigde rolprent „Tom Brown's kostschooljaren", waarvan we vorige week reeds een uitvoerige be schrijving gaven. Deze film is de moeite van het aanschouwen ten volle waard. Het scenario van Noel Langley is boeiend en de muziek van Richard Addinsell harmonieert heel goed met het levens warme verhaal, dat voor alles aanneme lijk is en juist daardoor de toeschouwers zo meesleept met de verlangens, de haat en de vreugden van de kostschoolbewo ners. De C.F.A. heeft me Tom Brown's kostschool) ^ren een goede keus gedaan. De schepping van Herman van Horst meegerekend kunnen we gèrust zeggen, dat we in Nederland wel m sen hebben die met de camera wetèn te gaan. Waar biyft die wetenschap die kunst, wanneer men een speelfilm maakt? K. en O. heeft films laten zien die de grote waarde van dit medium be wijzen. Bn. Christenvrouwenbond Ds A. J. Boss sprak over de Engelen Voor de Nederlandse Christenvrouwen bond, afdeling Leiden, sprak gisteravond ds A. J. Boss over de onzichtbare schep selen, de engelen Overal en te allen tydè heeft de mens zich bezig gehouden met het vraagstuk van' de geestenwereld, zo zei spr.. Hy noemde als voorbeelden het Parsisme, de "philosophle door alle eeuwen en de moderne theosophie. Dit onderwerp heeft op de mens zo'n aan trekkingskracht omdat hij oorspronkelijk aan de geestelijke wereld verwant is. De zondeval bracht de grote kloof tussen God de mens en de geèste- lijke ircld. In de Bijbel is meer dan 280 keer de engelen sprake Hun getal is on melijk groot maar God kent ze bij n Ze hebben een speciale taak in verband met de Kerk, want ze zyn ingeschakeld in Gods heilswerk en staan dus midden in de strijd tegen Satan en zijn engelen. Van Satan werd de kop vermorzeld op Golgotha; daar beleefde de duivel als het ware zijn Stalingrad. Beslissend hij hier verslagen, maar hij is nog niet onschade.pk. Dat blijkt uit het feit, dat hij aan alle kanten afbreuk wil doen de Kerk. En juist in deze strijd hebben de engeler een grootse taak te verrich ten. namelijk Gods kinderen by te staan in hun strijd niet de verleider, totdat ze uiteindelijk als overwinnaars tevoor schijn komen, zo zei ds Boss. Hoger crediet voor verbetering vaarweg B. en W. van Leiden vragen de raad net op 9 Maart j.l. beschikbaar gestelde oecjrag ad f 188.000, voor het verbeteren van de vaarweg naar de Lichtfabrieken (Maresingelgracht). te verhogen met f 5800. Dit naar aanleiding van de aan besteding. Gehoopt wordt op een rijks subsidie van 76 procent. Wasmachinehuis Op Hooigracht 3 is vandaag een spe- ciaaizaak in wasmachines geopend: Het Wasmachinehuis. name in het eerste deel, verscheidene passages wat vervaagd door een te ruim pedaalgebruik. Doch ook de sublieme variatiereeks, waarmee dit magistrale doch moeilijk te verwezenlijken opus be sluit en waar Beethoven afscheid nam van de klaviersonate vermocht ons niet geheel te overtuigen. Aribo heeft al vaker getoond bijzon dere belangstelling te hebben voor de oude luit- en clavecimbelmuziek. Wij menen echter, dat het een zeer gevaar lijke onderneming is een prélude voor de lult van Du Fault (16e eeuw), hoe be langwekkend en bekoorlijk deze muziek ook is, op een moderne concertvleugel uit te voerén. Men forceert deze muzikale miniatuur op deze,, wijze; en bovendi verken de appeggio's, die op een 1 normaal zijn, op een vleugel nogal sto rend en in elk geval zijn ze zinloos. Eén virginalist als Jóhn Buil en lf eeuwer als Arne verdragen de pia nistische klank uiteraard beter. Aribo hoede zich echter hier zowel als elders voor te snelle tempi. Ook Beethoven leed dnr enigszins aan. Voor de kennismaking met deze mooie sonate van Arne zyn we dankbaar. Debussy's Cathédrale engloutie. Brouil- lards, Óndine. Feu d'Artificc en L'Isle Joyeuse daarentegen getuigden van zeer groot talent voor deze impres.' n-istische pianomuziek. Jammer slechts, dat het klankvolume van de vleugel iets te groot was voor deze kleine zaal. hetgeen sommige effecten ietwat ver- gre ifde. Chopins étude op. 25/10 in b bleef wat mat; daarentegen waren de nocturne op. 15/2 in Fis en de ballade op. 47 in AS zeer fraèi van klank en sfeer. Sommigen zouden wellicht een wat strengere ver tolking met name van de Nocturne heb ben geprefereerd: ee al te grote roman tische grilligheid kan tot een zekere ge maniëreerdheid leiden. li de beide préludes, op. 32 5 ei ir, G en Des. van Rachmaninoff vond Aribo gelegenheid zijn brillante pia r.istiek ten' volle te tonen en te doen bewonderen Geen wonder dat hierop een ovationeel applaus volgde, een plaus dat volhardend genoeg v voortgezet om de solist te bewegen tot het geven van wel vier toegiften. Wy memoreren vooral Moussorgsky' kuikens uit de schilderijententoonstelling. Skriabin's étude voor de linkerhand in Des. en De Falla's beroemde rituele Vuurdans. Het leek wel. alsof Aribo zich f' ads beter in zijn element voelde nu alie remmingen van het begin waren vcdwenen. Zo konden de enthousiaste toehoorders, met de laatste klanken van TV Falla's vuurdans nog in de oren. de zaal verlaten met een goede herinnering aan dit optreden. Wellicht zal Aribo hier door worden geïnspireerd in het volgen de seizoen iets dergelijks te ondernemen. J. v. d. V. Toch een bergplaats bij kleuterschool Damlaan In het oorspronkelijk plan betreffen de de bouw van een openbare kleuter school aan de Damlaan werd uit bezui- igingsoverweging hte bijbouwen van :n bergplaats achterwege gelaten. Het laat zich echter aanzien, aldus B. en W. aan de raad, dat een bergplaats voor de buitenspeelwerktuigen, als klimhekken. ladders e.d. toch moeilijk gemist kan worden. Deze werktuigen zouden bij ge breke van een bergplaats iedere dag door de vestibule van de school moeten worden gebracht van en naar het halle- waarin ze opgeborgen kunnen wor den. wat zal leiden tot vele beschadi gingen van muren en houtwerk van het schoolgebouw. Het buiten laten staan zal veel slijtage aan de werktuigen zelf veroorzaken als gevolg van weersinvloe- en vernielingen door de jeugd. B. W. achten het dan ook zeer gewenst, dat nog een bergplaats wordt bijge bouwd. Door dit te doen tijdens de bouw de school zullen bouwkosten wor den bespaard en zal kunnen worden volstaan met een bedrag van f 2000. Prof. ir Th. K. van Lohuizen Prof. Ir Th. K. van Lohuiaen is be noemd tot gewoon hoogleraar te Leiden. Hij was reeds geruime tijd bijzonder hoogleraar. Prof. Van Lohuizen wordt als hooft ingenieur-stedebouwkundige door ir L. H. J. Angenot. thans hoofd ingenieur bij de dienst stadsontwikkeling en wederopbouw te Rotterdam, opge- T\VEELING VIERT JUBILEUM Maandag worden bij de gebr. Van Hoekens houthandel twee merkwaardige jubilea gevierd. Dan zijn de tweeling broers H. v. d. Meer, Zaanstraat 33 en d. Meer, Waardstraat 53, 25 jaar in dienst by dit bedrijf. Rijkssteun van f 25 min voor televisie Na lang aarzelen zal de regering bin nenkort besluiten het uitzenden van tele visieprogramma s te doen voortzetten, meldt De Tel. Het Rijk zal. overeenkom stig het advies van de meerderheid uit de Televisieraad, in de eerstvolgende tien jaar f25 millioen in de televisie steken. De omroepverenigingen zullen geen ver dere offers meer behoeven te brengen. Jaarvergadering Herstelbank De jaarvergadering der Herstelbank heeft het dividend bepaald op ZV* pet op preferente aandelen B. Dr ir J. G. Schlingemann is tot directeur benoemd en mr J. H. O. graaf Van den Bosch her benoemd tot commissaris. Expoit zou nog aanzienlijk grofer kunnen zijn Op de in Utrecht gehouden algemene vergadering van de vereniging De Neder landse Bloemisterij heeft de voorzitter, dr A. J. Verhage, gesproken over het rapport, dat eind vorig jaar is uitgebracht door het landbouw-economisch Insti tuut over de rentabiliteit van de Nederlandse bloemisterij. Dit rapport geeft reden tot grote bezorgdheid over de positie van de Nederlandse bloemisterij. zyn. Maar hpt blijft verstandige politiek cm in nauw contact met buitenlandse De styging van de export van snij bloemen en bloemisterijpianten van f 18.500.000 tot f 21.500.000 heeft niet tot gevolg gehad, dat de bedrijfsuitkomsten bevredigend werden. Een onderzoek by tachtig Aalsmeerse bedrijven. die re presentatief kunnen worden geacht voor de gehele Aalsmeerse teelt, heeft ge leerd, dat het gemiddelde ondernemers- inkomen niet veel groter 1s dan het -i van een volwaardige arbeider. Men moet dus streven naar eén beheersing van de productie en vergroting van de afzet. De omzetbelasting treft de afzet van de producten in het binnenland sterk. Het is daarom, aldus de voorzitter, nood zakelijk, dat de Nederlandse regering zich ernstig afvraagt of het heffen van omzetbelasting bij de verkoop van bloe men en planten niet zeer ongezond is. Wanneer de verzorging van de bui tenlandse markten even goed zou kun nen zyn als in het binnenland het geval is, kan de export nog aanzienlijk groter Hyacintenweekeind in bollenstreek Het komende weekeind zullen de hya- cintenvelden in volle bloei staan. Men zal tevens velden late narcissen en vroege tulpen kunnen bewonderen. Je openlucht-tentoonstellingen in Flora en Keukenhof zijn nu op hun mooist. Zoete geuren bezwangeren de lucht en prach tige kleurencombinaties vormen een stre ling voor het oog. Zuidhollandse huisvrouwen in Dordt bijeen De afdeling Zuid-Holland van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen hield gisteren in Dordrecht een geweste- lyke dag. Gisterochtend kwamen ca 450 leden in gebouw Kunstmin samen, waar zij werden begroet door de presidente van de afdeling Dordrecht, mr H. S. Ents. Vervolgens sprak de burgemeester van Dordrecht, mr J. A. H. J. van der Dussen een welkomstwoord. Daarna hield de heer J. van Randwijk een causerie over het onderwerp: ..Dordt vroeger en nu". D« ochtendbijeenkoms; werd besloten met een lunch. Na de lunch woonden de leden van de huis vrouwenvereniging een bonte middag bij. Mduertentte) Bediende pompstation berooid Tegen één 3V2 jaar gevangenisstraf geëist Terzake van een roofoverval op bediende van een benzinepompstatioi Sassenheim. gepleegd in de nacht va op 14 October, is gisteren tegen een der beide Jeugdige daders voor de Amster damse rechtbank 3i.j jaar gevangenis straf geëist Als getuige gehoord vertelde de 22- jarige pompbediende M. Staring, dat een kwartier na middernacht een zware mo tor voor het onder de gemeente Sassen heim aan de rijksweg Amsterdam—Den Haag gelegen Purfina-pompstation stil hield. Twee jongens bedreigden hem met pistolen, pakten hem de tas af en ver dwenen schielijk met de inhoud: ƒ266. Terecht stond de 19-jarige Amsterdam se glazenwasser J. A. D, die in het voor- Studenten voeren Johannes-Passion uit in Hooglandse kerk Maandag (voor scholieren) en Dinsdag Het Leids studenten-kamermuziek-gezelschap Collegium Musicum en het Leids studentenzangkoor, die zich enige jaren geleden tot één geheel hebben verenigd, verwierven zich reeds in het Leidse muziekleven een vaste en zeer gewaardeerde plaats door hun jaarlijkse uitvoeringen van koor- en kamermuziek, waarbij het oeuvre van Bach steeds een belang rijk deel van het programma uitmaakte. Dit jaar hebben de studenten wel een zeer groots plan opgevat, namelijk om Bachs nog veel te weinig bekende Jo hannes-Passion in de Hooglandse Kerk uit te voeren. Door omstandigheden (de Academische vacantie maakte een uit voering in de stille week helaas onmoge- IUk> moest de datum worden verschoven tot 20 en 21 April. Op 20 April zullen de middelbare scholieren in de gelegenheid worden gesteld, kennis te maken met erken van de Protes tantse liturgische muziek. Op 21 April, des avonds om 7.45 uur, zal de uitvoe ring bestemd zijn voor de leden van het Leids Academisch Kunstcentrum, als mede voor alle andere belangstellenden Men heeft het voorrecht gehad, bij deze moedige onderneming de mede werking te verkrijgen van de bekende koordirigent en groot kenner van de oude vocale muziek. Felix de Nobel. Deze was het ook, die zo vriendeltjk was, tezamen met de besturen van collegium en zangkoor, ons enig inzicht te geven in de voorgeschiedenis van deze belang rijke uitvoering en in de wijze, waarop hy zjin taak als dirigent ziet, wanneer hef gaat om Bachs passiemuziek. Het Is een onweerlegbaar feit. dat het oorspronkelijk bjlna liturgische karakter van dit werk voor ons steeds meer naar het aesthetische verschuift. Toch mag het liturgische element, da; by de con ceptie van het werk stellig een grote rol speelde, niet geheel verloren gaan in de stijl van de uitvoering. De Intensieve samenwerking, die steeds bestaan heeft tussen dirigent, koor en orkest, alsmede hef enthousiasme dat allen vervult, ga randeren een grote homogeniteit in de uitvoering, evenals dit het feit doet. dat de solisten allen tot het Nederlands Kamerkoor behoren. onderzoek hardnekkig was blyven kennen, doch zich Woensdagavond door zyn verdediger, mr A. Flesseman. had laten overtuigen om zijn schuld toe geven. De zaak was aan het licht gekomen, doordat in ons land diverse soortgelijke overvallen op bedienden van pompsta tions waren gepleegd. Enkelen oer ge dupeerden zeiden, een der jeugd1-*" ders te herkennen van foto's door de recherche werden Dit betrof de andere verdachti W„ die later terecht zal staan, door de politie „au de tand gevuem. tenslotte voor de overval te Sassenheim de glazenwasser als zijn mededader aan gewezen. De officier van justitie, mr B. Kist. zeide in zyn requisitoir, dat de andere verdachte in ieder geval meer overvallen heeft gepleegd, o.a bij Alkmaar, maai dat de glazenwasser daarbij door getui gen niet herkend is. Hij belichtte de moeilijke jeugd van de verdachte en sprak over een ernstig degeneratie-pro- ces, dat zich bij hem heeft voltrokken. Dè officier schilderde de mede-verdachte aL een debiele figuur en de glazenwas- se. als een energieke, gezonde jongen, d: door zijn zucht naar bravour een gevaa: lijk mens is geworden. De combinatie van twee zodanige karakters achtte hij uitermate gevaarlijk. „Daaruit komen tenslotte dikwijls doodslagen voort", zei hij. Hij wilde één ding ter verlichting van deze „jonge beroepsmisdadigers" aanvoe ren. en wel, dat hij zyn debiele mede verdachte had tegengesproken, toen deze zeide: „We zullen die vent doodschieten" Jeugdgevangenis achtte mr Kist voor dc verdachte uit den boze. Er was naar zijn mening te weinig hoop hem nog te ver beteren. reden waarom hy 3 li Jaar eiste De verdediger, mr Flesseman. vertelde, dat de glazenwasser feitelyk geen on sympathieke indruk maakt, zoals ook uit de vroegere rapporten van Pro Juventute blykt. Hij drong op een straf in jeugdgevangenis aan. De rechtbank, onder praesidium mr J Meihuizen, besliste tenslotte, dat de zaak moest worden teruggewezen d» rechter-eommissaris voor een rapport Op 18 Juni zal de mede-verdachte om 9.30 uur voor diverse delicten terecht mo»ten staan. Dan zal tevens het onder zoek van de rechtbank in deze zaak wor den voortgezet. N*L' organisaties van belanghebbenden een r groot mogelijke rust op de buiten landse markten te handhaven. Dt vergadering ging accoord met het bestuursvoorstel, ook in 1954 via de areaalheffing van het bedrijfschap voor sierteeltproducten f 20.000 bijeen te bren gen voor het proefstation voor de bloe misterij te Aalsmeer. Voor het fonds on; rsoonliike reclame in het binnen- lar.i zal f 60.000 bijeen worden gebracht. (Van een medewerker) TTET probleem van de inwisselbaarheid van het pond sterling heeft de laat ste weken zeer veel aandacht gehad. Hoewel thans duidelijk is. dat van on middellijke invoering van deze inwissel baarheid wel geen sprake zal zUn. zal het idee niet worden losgelaten en binnen afzienbare tyd weer aan de orde komen. Tegen welke achtergrond moeten we nu dit Engelse streven naar inwissel baarheid zien voor een goed begrip van at er op het spel staat? Het is voor Engeland, als het zijn in ternationale plaats op financieel gebied de wereld wil handhaven en iets van de oude glorie van het pond sterling redden, noodzakelijk vroeg of laat zijn munt vrij inwisselbaar te maken tegen dollars en goud. De Engelse handel en het Engelse bankwezen kunnen zich slechts dén weer vrij ontplooien, als het pond een vry inwisselbare valuta Uit het streven van de Engelse rege ring. aan de handel meer armslag te geven vloeit voort, ook een vrijere munt het leven te roepen. Dit is niet alleen an belang voor Engelands positie in de •ereld. maar ook voor Engelands positie in het sterling-gebied: d.w.z. die landen die hun goud en dollarreserves gezamen- Londen aanhouden. Af.en toe gaan in deze landen stemmen op om deze band te verbreken: stemmen die de huidige conservatieve regering zeker niet aangenaam zullen zijn. Inwisselbaar heid van het pond zou de samenhang deze landen veel steviger doen wor- erdient het Engelse verlangen ir inwisselbaarheid van de munt alle lof. Het is duidelijk, dat de interna tionale handel niet tot volle ontplooiing kan komen zolang de verschillende lan den valuta's hebben die slechts beperkt tegen elkaar inwisselbaar zijn. Juist om onderlinge inwisselbaarheid te heb- is de Europese Betalingsunie in het leven geroepen; maar hierbij zijn slechts iventien Europese landen aangesloten, zodat het ideaal van volledige inwissel baarheid nog lang niet is bereikt. Om echter het pond inwisselbaar te maken, zal Engeland zich een zware in spanning moeten getroosten. De over heidsbegrotingen zullen sluitend moeten zijn, wil men alle inflatiedreiging voor komen; de Engelse industrie zal moeten leveren tegen concurrerende prijzen, ten einde een levendige vraag naar het pond sterling in stand te houden. De Engelse plannen werden echter met grote reserve, bijna met vijandigheid, begroet, zowel op het Europese continent als in de Ver. Staten. Men verdacht Al bion er van. weer iets in het schild te voeren; een vrees die werd gevoed door het feit dat omtrent de Engelse plannen strikte geheimhouding werd in acht ge- Daarnaast was men beducht dat En geland zijn munt op kunstmatige wijze schaars wilde houden. n.L door het hand haven van de invoerbelemmeringen. Men overwoog, dat Engeland slechts dank zij een straffe invoerbeperking er in was geslaagd, een overschot aan goud en dol lars te verzamelen. Speciaal in Frank rijk en Italië was men hierover niet te spreken. Bovendien zou de inwisselbaarheid van het pond de samenwerking in de E.B.U. ernstig belemmeren. Iedereen die een overschot aan ponden zou krijgen, zou deze willen inruilen voor dollars of goud en geen enkele reden hebben, ze in de pot van de E.B.U. te storten. TN de Verenigde Staten bestonden an dere redenen om het Engelse plan met terughoudendheid tegemoet te treden. Het plan zou immers alleen kunnen sla gen als Amerika de wereld in staat zou stellen behooriyk dollars te verdienen; de druk op het pond toch zou des te ge ringer zijn naarmate de wereld meer rechtstreeks over dollars zou kunnen beschikken. Maar voor dit laatste Is nodig een be langrijke verlaging van de Amerikaanse invoerbelemmeringen. En al is de stem ming ten aanzien van deze invoerbelem meringen bezig zich ten goede te ver anderen. toch zou een politiek van ver laging der tarieven nog op zeer grote weerstanden stuiten. Bovendien zou bij de uitvoering van het Engelse voorne men de Amerikaanse industrie op de we reldmarkten een scherpe concurrentie gaan ondervinden van de Engelse in dustrie. De oplossing dat Engeland de beschik king zou krijgen over een garantiefonds van dollars zal in Washington slechts zeer 'einig enthousiasme kunnen hebben gewekt, evenals eventuele voorstellen tot verhoging van de goudprijs, welke ver hoging zeker de doorvoering der Engelse plannen zou kunnen steunen. TN dit licht bezien, is het geen wonder. A dat van onmiddellijke inwisselbaar heid van het pond sterling geen sprake zal zijn. Nog vers ligt in het geheugen de poeing die in 1947 werd ondernomen om het pond inwisselbaar te maken, welke poging volkomen mislukte. Een herhaling hiervan zou funest zijn. Bij dit alles komt nog. dat in de we reld twijfel bestaat aan het vermogen van Engeland om dollars te verdienen, in voldoende mate om de inwisselbaar heid van het pond te kunnen handhaven. En zolang deze twijfel bestaat zal iedere poging, aan het pond een inwisselbaar karakter te verlenen, to mislukking ge doemd zijn. Immers, door deze twijfel zal leder die de beschikking krijgt over ponden oeze zo snel mogeiyk Inwisselen, uit vrees dat dit later niet meer moge lijk zal zyn; de vrees zou het pond aan een zeer zware druk onderwerpen. Toch zal Engeland de gedachte van een vry pond sterling niet kunnen loslaten. Voer een duurzaam bestaan van het Ge menebest en het sterllng-eehled Is de vryheid van de munt een vereiste.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3