JÜeuwe £ciitsd)c (i'ouiuiil Eisenhower verlangt vijf daden van Russische machthebbers Een min voor een vondeling Wist U Moskou distancieert zich van Stalin Mossadeq kondigt in Z.-Perzië „staat van beleg" af VRIJDAG 17 APRIL 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9712 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stat'iftfcthttelfm h*rt In legljenspctt" MOETEN WE Zó DOORGAAN? Laten we terstond gaan ontwapenen en een fonds vormen om de wereld in vrede op te bouwen PRESIDENT EISENHOWER heeft gisteren in brede lijnen uiteengezet, hoe er aan de koude oorlog tussen de Westelijke wereld en de Sowjet-Unie een einde zou kunnen worden gemaakt. Hij heeft de nieuwe Russische regering, die reeds van enige verzoeningsgezindheid heeft doen blij ken, uitgedaagd om verder te gaan op het pad des vredesniet met woorden, maar met daden. Dan zou de wereld kunnen wor den bevrijd van het „ijzeren kruis" der bewapening en zou hetgeen thans aan wapens wordt uitgegeven, gestort kunnen worden in een fonds voor hulp en herstel, bestemd voor alle landen, de communis tische incluis. Dan zou een werkelijk totale oorlog kunnen beginnen: die tegen de armoede en de honger. De president omschreef het doel 'an zulk een fonds als: hulpverlening aan andere volkeren voor de ontwikkeling van ten achter gebleven gebieden, bevordering van winstgevende en eerlijke wereldhandel en het bieden van hulp aan alle volkeren om „de zegening van productieve vrijheid" te leren kennen.... Hij herinnerde er aan, dat het plan-Marshall in 1947 bedoeld was om aan de behoeften van Oost- zowel als van West-Europa tegemoet te komen. Eisenhower deed een beroep op de S.U. om door ontwapening tezamen met de V.S. de „bijna verloren hoop" op wereldvrede te redden. Indien men de koers van de laatste acht jaar niet zou weten te verlaten, waren een „atoomoorlog" en een „leven van voortdurende vrees en span ning" respectievelijk het slechtste wat gevreesd en het beète wat verwacht kon worden. Eisenhower daagde de Sowjet-Unie maar ook een werkelijke vrede uit, de opredhitheid van het door haar uitgedrukte verlangen naar vrede te be- I wijzen door: „1. Haar beslissende invloed in de communistische wereld te gebruiken om niet alleen een gelegen komende wapen stilstand in Korea tot stand te brengen. Gekruisigde mensheid Voor één bommenwerper 30 scholen Eisenhower sprak gisteren woor den, die overal ter wereld weer klank hebben gevonden. Deze generaal, die zich tevens ontpopt als een politicus van formaat, zeide: „Elk kanon, dat wordt vervaar digd, elk oorlogsschip, dat te water wordt gelaten, elke raket, die wordt afgevuurd, betekent uiteindelijk een diefstal, begaan aan hen, die hongeren en niet gevoed wor den, hen die het koud hebben en niet van kleding worden voorzien. De bewapende wereld waarin wij leven, verspilt niet alleen geld, doch ook het zweet van de arbei ders, het talent van de geleerden en de hoop van de kinderen. Met het geld, dat men nodig heeft voor één moderne bommenwerper, kan: in meer dan 30 steden een moderne bakstenen school worden opgetrokken; kunnen: twee electrische centra- len worden gebouwd, die elk stroom leveren voor een stad met een be volking van 60.000 zielen; kunnen: twee prachtige, volledig uitgeruste ziekenhuizen worden opgericht; kan: een betonnen verkeersweg worden aangelegd over een lengte van ongeveer 80 km; Eén enkel gevechtsvliegtuig kost ons een half millioen schepels tarwe Eén enkele torpedobootjager ver tegenwoordigt een aantal nieuwe huizen waarin meer dan 8000 men sen kunnen wonen. Dit is geen manier van leven. Dit is, onder de wolk van een dreigen de oorlog, een mensheid, die aan een ijzeren kruis is geslagen. Wij beleven één van die momen ten in de ontwikkeling der volke ren, dat de ernstigste beslissingei moeten worden genomen. Het is het ogenblik, waarop de regeringen der wereld hun bedoelingen eenvoudig en eerlijk moeten uitspreken. Het is het ogenblik, waarop zij de vraag moeten beantwoorden, die de harten vervult van alle mensen met een gezond verstand: „Kan de wereld niet op een andere wijze leven?" Na rede Eisenhower Daar gaan weer 40 scholen, 2 t trales. 2 ziekenhuizen en eet betonnen verkeersweg. heel Azië. Andere landen, met inbegrip van de Oosteuropese. vrijelijk hun eigen re geringsvorm te laten kiezen en hun het recht te laten, zich vrijelijk met andere landen te verbinden in een wereldom vattende rechtsgemeenschap. Samen met anderen, ernstige voor stellen aan te vatten voor een ontwa pening, welke effeotief gemaakt zou moeten, worden door strikte controle en inspectie van de V.N.". Als „duidelijke en specifieke daden", waardoor de Sowjet-Unie haar oprecht heid zou kunnen bewijzen, noemde hij onder meer ondertekening van een vre desverdrag met Oostenrijk en vrijlating duizenden krijgsgevangenen uit de laatste wereldoorlog, die zich nog in Rusland zouden bevinden. De eerste grote stap tot redding van de hoop op vrede zou moeten zijn het sluiten van een eervolle wapenstilstand Korea. Dit zou onmiddellijke staking i de vijandelijkheden moeten inhou- i en het spoedig beginnen van poli tieke besprekingen voor het houden van vrije verkiezingen in een verenigd Korea. Het zou niet minder moeten in houden het beëindigen van de „directe indirecte aanvallen op de veiligheid l Indo-China en Malakka". Want een wapenstilstand in Korea, waardoor slechts aggressieve legers zouden worden vrijgemaakt voor een aanval elders, zou bedriegerij zUn, aldus Eisenhower. Naar.wereldeenheid Uit een werkelijke en algehele vrede or Aizië zou de taak kunnen groeien n het regelen der andere 'kwesties tussen de vrije wereld en de Sowjet- Unie. zeide hij. De V.S. zijn bereid, hun aandeel in een dergelijke regeling te aanvaarden. Zij hebben reeds al het mogelfjke gedaan, om het sluiten van verdrag met Oostenrijk te bespoe digen. Eisenhower stelde uitbreiding voor an de plannen voor Europese eenheid tot buiten de landen van West-Europa. Een dergelijke, meeromvattende ge meenschap zou ook een „vrij en ver enigd Duitsland, met èen op vrije en ge heime verkiezingen gegrondveste rege ring omvatten en, bij volledige onafhan kelijkheid van de Oosteuropese landen, het einde van de huidige onnatuurlijke verdeling van Europa kunnen beteke nen". Een dergelijke gemeenschap zou kunnen leiden tot bewegingsvrijheid >or personen, vrijheid van handel en m uitwisseling van gedachten. Eisenhower herhaalde de voorstellen aor beperking van bewapening en con trole op atoomenergie, zoals deze door Amerika in de V.N. zijn gedaan. In de verklaring van Eisenhower ko en de uitgaven voor de defensie op de voorgrond als een last voor de mensheid. Deze uitgaven zijn in de loop der tijden sterk gestegen, maar haast niemand heeft duidelijk begrip van de verhoudin gen. Daarom geven wij u in bijgaande grafiek een duidelijk overzicht, hoe de uitgaven wel zijn. De percental de grafiek zijn gerekend naar de totale uitgaven van de begrotingen der diverse landen. Vooral de enorme stijging de defensie-uitgaven voor Amerika valt hier wel bijzonder op. De uiti wel in een bijzonder lucht te staan, nen weet dat de hele wereld in toen al 17 milliard dollars aan de bewapening besteedde. Amerika, Canada, Engeland. Frankrijk cn de Benelux ga- in het fiscale jaar 1951-52 een bedrag •an ruim 50 milliard dollar voor de be wapening uit -De grafiek onderstreept de verklaring van Eisenhower dan wel heel bijzonder. Om ieder misverstand te voorkomen, wijzen wij er nog eens extra op, dat Amerika cn de Westelijke partners hun defensie-uitgaven zó hoog moesten op- *n, omdat zij hiertoe gedwongen wér den door het imperialistische communis tische Rusland, dat met zijn 200 div:0'\es een permanente bedreiging vormt. Red. Eisenhower had last van zijn maag Een maagstoornis, vermoedelijk veroor zaakt door een lichte voedselvergiftiging, noopte president Eisenhower gisteren niet deel te nemen aan de lunch met de journalisten, voor wie hij zijn rede de buitenlandse politiek heeft uitge sproken. Hij bleef in een kleine kamer naast de zaal, waar de lunch plaats vond, tot kort vóór het ogenblik waarop hij spreken Aan de tafel bemerkte men dat zijn stem gedurende rijn toespraak vaak zach ter werd, zodat men soms moeite had hem te verstaan. Aan het einde van rede transpireerde hij hevig, maar hield zich aan zijn belofte voor de op gooi van de baseball-wedstrijd Waling- tonNew-York. Hij bleef de eerste an derhalve „inning", een korte speeltijd, en vertrok toen naar Augusta (Georgia), waar hij met vacantie verblijft. Russenattentie Radio-Vrij Europa, een Ameri kaanse zender in het Westen van Duitsland, heeft gisteren zijn ge wone programma onderbroken en de rede van Eisenhower in het Russisch uitgezonden. De omroeper van het station, dat alleen uitzen dingen geeft voor dc landen achter het IJzeren Gordijn, zei: „Alle Rus sische burgers in Oost-Europa opgelet! Russische soldaten, onder, officieren en officieren, opgelet! Russische diplomaten, ambtenaren en adviseurs in Oost-Europa, opge let! wegens het geweldige belang dat het voor u allen heeft, zullen wij in uw eigen taal een samen vatting geven van de belangrijke politieke rede var» president Eisenhower". f DVVIGHT D. EISENHOWER Groots, als altijd.. Valse acte opgemaakt Notaris veroordeeld tot 1000 boete Wegens het opmaken van een valse acte is de notaris L. v. B. uit Kaats heuvel door de rechtbank te Breda ver oordeeld tot f 1000 boete, terwijl de koop- acte vals werd verklaard. De O.v.J. had onlangs zes maanden gevangenisstraf geëist, alsmede ontzet ting uit het notariële ambt. De notaris had zijn huis verkocht f20.000, maar in de acte als verkoops prijs f9900 vermeld. Intern, reacties op Eisenhower Wij laten hier het belangrijkste com mentaar op de rede van Eisenhower WISJINSKY: ..Deze j-ede is belangwek kend, maar niet helemaal juist". (Hij had de verklaring overigens nog niet van A tot Z bestudeerd.) LORD ISMAY. (de secretaris-generaal der N.A.T.O.) „Ik ben van Ike's schitte rende en zeer bewogen rede sterk onder de indruk." BLUCHER: (de Duitse vice^kanselier) ,.De verantwoordelijkheid der Russische regering is op het ogenblik ontzaggelijk groot; van haar hangt het nu af. of Eisen hower een kans krijgt met zijn vredes offensief." PARIJS: „Een uitstekende uiteenzet ting van het Amerikaanse en Westelijke standpunt, die de Franse regering vol komen kan onderschrijven." JOHNSON: (leider der Democraten in de Amerikaanse Senaat.) „Wij allen be horen als één man achter Eisenhower te DE TIMES: „Deze rede is van het ort, da>t sterk op de verbeelding werkt. Het tijdstip waarop de rede werd uitge sproken was uiterst gunstig gekozen. Naar inkleding, vorm en inhoud kon de verklaring van Eisenhower nauwelijks beter zijn. Eisenhower heeft het initia tief genomen met een uiteenzetting, die stoutmoedig, overtuigend en opbouwend i s S: „Een groot deel dezer rede dient slechts ter rechtvaardiging van de be wapeningswedloop en de vorming van het Atlantische blok, terwijl de Sowjet- Unie de schuld krygt van de geschapen internationale toestand. Merkwaardig, heeft Eisenhower niet gesproken over de erkenning van communistisch China en de toelating tot de Ver. Naties. Eisen hower sprak ook niet over een hereniging /an Duitsland, overeenkomstig de beslui- en van Potsdam". Radio-bladen kunnen gerust zijn Nieuwe stichting mag géén blad uitgeven De stichting Het Radioprogramma, die ;en eigen programmablad voor radio luisteraars uitgaf, is vandaag door de Hoge Raad in het ongelijk gesteld in het geding met de omroepverenigingen. De omroepverenigingen hadden zich beroe pen op bescherming van het radiopro gramma door de auteurswet. Zowel de rechtbank als het gerechts hof te Amsterdam erkenden het auteurs recht der omroepverenigingen. Zoals we onlangs meldden, heeft de advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr Langemeyer, echter als zijn mening uitgesproken, dat de radiopro gramma's blijven beneden de minimum eis, die men ook bij onze wet voor schreming van geschriften door de auteurswet moet stellen, namelijk eigen karakter. Om deze reden heeft prof. Langemeyer toen geconcludeerd tot vernietiging van het arrest en niet- ontvankelijkverklarlng der omroepver enigingen. De Hoge Raad blijkt het echter niet met prof. Langemeyer eens te zijn heeft thans het cassatieberoep van Radioprogramma verworpen. In zijn arrest heeft de Hoge Raad zijn oordeel gegrond op de wetsgeschiedenis, waar uit de bedoeling blijkt om in het algemeen geschriften de bescherming de auteurswet te verlenen, ook al is de geschriften elke kunstwaarde vreemd en al heeft de steller op zijn geschrift niet zijn eigen stempel gedrukt. Anders dan Het Radioprogramma, n de, is, naar de Hoge Raad vaststelt, deze bedoeling in de auteurswet, met i in de artikelen 10 en 15, wel degelijk tot uitdrukking gebracht. De stelling van Het Radioprogramma dat een geheel wekelijks programma eer in een nieuwsblad of tijdschrift versche nen nieuwstijding of gemengd bericht zou zijn en uit dien hoofde door ander nieuwsblad of tijdschrift vry mogen worden overgenomen, mits met duidelijke bronvermelding, is door de Hoge Raad verworpen. De Hoge Raad overwoog dat, daargelaten waar de gren zen van het begrip nieuwstijding of ge mengd bericht bepaaldelijk liggen, zo'n programma onder dat begrip in geen ge val is te brengen. Pruimenbloesems in Betuwe reeds open In de Betuwe, die jaarlijks in de bloe- semtijd duizenden bezoekers trekt, t de pruimen hier en daar reeds open. De volle bloei is tegen Zondag te verwach ten. De vroege kersen zijn aan het open gaan en zullen bij zacht weer in het weekeinde geheel geopend zijn. De Mei- kersenbloei kan pas tegen het midden van de volgende week worden verwacht. De peren staan op opengaan. DAT een globaal financieringsplan belangrijke werken, die de Rijkswater staat voornemens is in de eerstkomende vijf jaar uit te voeren, door minister Algera vertrouwelijk aan de Tweede Kamer is toegezonden. DAT het Tweede-Kamerlid De Kort (K.V.P.) minister Suurhoff schriftelijk heeft verzocht plannen ter bevordering •v„n de werkgelegenheid in de noodge- bieden normaal te laten doorgaan als werkloosheid aanwezig is of verwacht DAT luit.-kol. T. Beets, commandant van het korps commqndo-troepen te Roosendaal, vandaag aan de tweede in structiecompagnie van dit korps de groene baret uitreikte. DAT twee jongens uit Naarden door de Bu^sumse politie op heterdaad zijn betrapt toen zij uit een sigarenwinkel enige artikelen wegnamen en gebleken is, dat zij ook elders diefstallen hebben gepleegd. DAT de poldercommissie voor alge mene belangen van de N.O.-polder heeft besloten het in aanbouw zijnde nieuwe beurscomplex in Emmeloord de naam 't Voorhuys te geven. DAT de Stichting 1940—1945 in het kader van de jaarlijkse inzamelingsactie bonkaarten heeft uitgegeven in de ori ginele uitvoeiing van de jaren 1940 1945. DAT zeven Pakistaanse journalisten op Schiphol zijn aangekomen voor een be zoek van drie weken aan ons land. DAT wegens de overval op het post agentschap Rotterdam-Noord, waarbij f2000 werd buitgemaakt, tegen de 32-j. banketbakkersbediende M. de K. uit Dordrecht vier jaar is geëist DAT tien jonge Israëlische boeren, die voor vier maanden op boerderijen in Friesland werken, gisteren de volkshoge school Het Oud Hof in Bergen bezochten. DAT de Belgische helicopter-vlieger Gérard Trémeri, die bij de watersnood hulp verleende, op 25 April in Teriet bij Arnhem wordt gehuldigd op de jaar vergadering der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. DAT de 31-j. P. V. uit Stramproij (L.) wegens diefstal van boter en enige snel wegers uit de stoomzuivelfabriek aldaar en diefstal van een auto in Roermond tot 12 maanden is veroordeeld. DAT tien Belgische professoren en di recteuren van electriciteitsmaatschap- pijen gisteren de K.V. Prov. Limburgse Electr. Mij in Maastricht bezochten. DAT het eigen cabaret-gezelschap de Willem Ruys in Djakarta met groot succes een voorstelling aan de wal heeft gegeven, gecombineerd met modesho-v van de Ver. van .huisvrouwen. DAT de Kroon vier beroepen onge grond heeft verklaard, die door de N.Z. H.V.M. („Blauwe Tram") waren inge steld tegen het verlenen van een vergun ning voor groepsvervoer door 4 Volen- damse vishandelaren. Opzienbarend artikel in de Prawda Meer collectieve verantwoordelijkheid in de partijleiding is noodzakelijk 1~"VE PRAWDA, het officiële blad van de Russische communistische partij, AJ heeft een belangrijk artikel gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de nieuwe leiders in het Kremlin zich steeds meer distanciëren van de figuur van Stalin. Ofschoon Stalin niet met name genoemd wordt, schrijft de Prawda, dat beslissingen, door „één persoon" genomen, steeds „eenzijdige beslissingen" zijn en vandaar dat het gezaghebbende Russische blad aan dringt op collectieve verantwoordelijkheid in de partijleiding. Wij lezen dan: „Zekere leiders begin nen zich te gedragen als autocraten, daar waar de collectiviteit geschonden wordt. dergelijke omgeving, individuele leiders zich gedragen, alsof zij alles alleen weten en alsof zij alleen iets kunnen zeggen, dat ter zake dienend en krachtig is, en alsof dè taak van de anderen alleen maar is hun mening te steunen", aldus het 'blad. Malan behaalde de absolute meerderheid De Nationale Partij van dr Malan heeft reeds minstens 92 van de, in totaal 159 zetels, in de Volksraad verkregen. Hiermede kerd van absolute me derheid, m In een dergelijke omgeving wordt een gunstige atmosfeer geschapen voor ge brek aan principe, voor vreemde moraal, voor pluimstrijkerij en serviliteit. Daaruit vloeit voort, dat het belang rijkste vereiste, is, dat 'beslissingen ge nomen worden, gegrondvest op de erva ring van velen en de vrucht moeten zijn van collectief werk. Partijcommissies zijn organen van de politieke leiding", aldus nog steeds de Prawda. „Zij kunnen, in de practdjk. hun werk methoden niet verrichten, als kenschet send is voor administratief uitvoerende organen Onder ons ontmoet men nog altijd lei ders, die de principes van de collectivi- jteit schenden, die individueel beslissen belangrijke kwesties, zonder het ad- Hedenmorgen bracht H.M. de Koningin een bezoek aan het Mauritshuis waar zij de ten toonstelling ,tfaurits de Bra ziliaan" bezichtigde. Zij werd vergezeld door (links) mr J. H. Hehewerth, dr A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis (geheel rechts), daarachter mevrouw A. J. L. baronesse de Smeth-van Pallandt, dame du palais, de heer J. de Sousa Leao, gezant van Brazilië en achter H. M. de Koningin, mr dr I. G. van Maasdijk. vies te vragen van de leden van het •bureau". De Prawda veroordeelde de leiders, die niet tegen kritiek bestand zijn. Zij moe ten zich hiervan genezen en hun per soonlijke wil ondergeschikt maken aan de collectieve wil. Volgens de commentator van A.P., William L. Ryan, wijst dit artikel er op, dat het proces om de betekenis van de figuur van Stalin te verminderen, klaar blijkelijk onmiddellijk na zijn dood be gonnen, thans wordt versneld. Dc partij keert tevens terug tot de opvatting van Lenin over de inwendige „partij-demo- Zojuist ontvangen West Duitse Import CRETONNE r jr\ 120 cm. breed ■>*ZÜ P-m- BULTHUIS Botermarkt 23 op geen kans Dr MALAN derheid van toe 57 zetels op naam van de Verenigde Par- Strauss; dit is dus reeds dan één derde. De laat ste stand was dus: Malan 92, Strauss 57 zetels. De stemverhouding der laatst getelde uitslagen was: Nationale Partij 587,008: Verenigde Partij 574.1 Arbeiderspartij 34,730 en andere partijen 1290 stemmen. Strauss heeft zijn nederlaag moeten toegeven, maar hoopte, dat het program ma der Verenigde Partij slechts tijdelijk was afgewezen door de kiezers. Zes can- didaten verbeurden hun waarborgsom van 50 pond, omdat zij minder dan de vereiste 10 procent van het totaal aantal stemmen verwierven. Behalve de reeds genoemde Malan Strauss, zijn in hun districten herkozen dc ministers Strijdom, Louw, Havenga, Naude, Bremer, Schoeman, Doenges cn Swart. DAT 50 militaire oorlogsinvaliden uit is land op de eerste vier dagen var Juni België bezoeken als gasten van eer Belgische automobilisten organisatie. DAT de afdeling Brummen van het Ned. Rode Kruis morgen een zijden wim pel ontvangt, daar zij bij de collecte in '52 het hoogste bedrag per inwoner ophaal de. DAT het door Peter Roovers gemaak te Bossche monument voor de gevallenen Maandag wordt onthuld. DAT de Franeker „diskes" (een markt in oude Friese kramen, waarbij de kooplieden in Friese costuums optreden) Woensdag wordt gehouden. DAT minister Witte op 9 Mei in Utrecht voor de jongerenraad der K.V.P. spreekt over de woningbouwpolitiek en de taak der gemeenten daarin. DAT eeri interdepartementale commis- e voor de expartpolitiek is ingesteld met als voorzitter mr S. Th. J. Teppema. directeur-generaal buitenlandse econo mische betrekkingen. DAT tot notaris te Axel in de vaca- ire-wijlen J. Fanoy is benoemd J. Meij- ling, candidaat-notaris te Goes. DAT A. P. J. v. d. Pol als voorzitter an de Ver. Werkinrichting voor hulp behoevende Blinden te R'dam is opge volgd door dr W. Harders en tot ere voorzitter is benoemd. DAT door de Westerschelde tussen Borssele (Zuid-Beverland/ en Hoofdplaat (Zeeuwsch-Vlaanderen) een 50.000 Volts- kabel van 7.5 km lengte is gelegd (de eerste van een viertal). D? onrust in Teheran Demonstranten bestormden Amerikaans bureau en verscheidene woonhuizen T~\E PERZISCHE REGERING heeft de staat van beleg afgekondigd in Sjiraz, in Zuid-Perzië. Demonstranten deden een aanval op de Ame rikaanse kantoren voor de „hulpverlening aan economisch minder ont wikkelde gebieden". Ook woonhuizen van Amerikanen moesten het ont gelden; de betogers maakten zich schuldig aan vernielingen en brand stichting. De Amerikaanse ambassadeur heeft bij premier Mossadeq op scherpe wijze geprotesteerd. Mossadeq beloofde dat alle Amerikanen in het gebied op bescherming der Perzische regering zullen kunnen rekenen. In Teheran zelf werden, onder aan voering van de communistische Toedeh- partij opnieuw betogingen gehouden het parlementsgebouw. Men riep ..weg met de Sjah" cn „weg met dc Britse en Amerikaanse huurlingen". Er vielen bij opstootjes ruim 20 gewonden, onder wie 1 ernstig, en er werd twaalf-tal arrestaties verricht Acht parlementsleden, die tegen Mos sadeq zijn, hebben, zoals eerder ver meld, Teheran verlaten. Zij verklaarden. hun veiligheid te doen. Maar door hun vertrek wordt de Majlis (het par lement) verhinderd, besluiten te nemen. Er blijven nu namelijk slechts 65 leden en voor het treffen van beslissin- moet er minstens een „quorum" van 69 parlementsleden zijn. Mossadeq-gezinde „Nationale Front" heeft nu aan Mossadeq verzocht. snel mogelijk aanvullende verkiezin gen te doen houden, opdat in de Majlis het normale aantal zetels van 136 bezet kan worden. In elk geval hebben de acht oppositie- Werk aan pijpleidingen begonnen Voor NATO-vliegvelden Lord Alexander, de Britse minister in Defensie, heeft in het Hogerhuis medegedeeld, dat de 140 vliegvelden de NATO in Europa op een 6telsel pijpleidengen zullen worden aangesloten voor de aanvoer van brandstof v straalvliegtuigen. Het werk aan deze pijpleidingen is begonnen, nadat het plan vorig jaar December was goedgekeurd. Alexander noemde het „iets geheel nieuwv". De straalvliegtuigen verslinden zulke grot- hoeveelheden brandstof, dat het niet doenlijk is deze uitsluitend met tank auto's aan te voeren. leden door hun vertrek verhinderd, dat Mossadeq's wetsvoorstel tot beknottinz van dc macht van de Sjah in het parle ment kan worden afgehandeld. Vermelden wij nog, dat uit verschei dene steden. Ispahan, Tebris en andere plaatsen berichten komen, dat gestaakt wordt als uitdrukking van solidariteit met de politiek van Mossadeq. (Advertentie) 'N NIEUWE COLLECTIE NYLONS 5.75 - 4.95 - 3.95 - 2.75 RAADPLEEG EERST ONZE VOORJAARSCOURANT ALS U INKOPEN GAAT DOEN. Het is Uw eigen belang KOOP VOORDELIG KOOP BIJ Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht hier cn daar mist of lichte nacht vorst. Droog weer met over het algemeen minder bewol king dan vandaag. Matige, in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige wind tussen Oost en Noord-Oost. Dezelfde of iets hogere temperatuten (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 538 to: 19 42 uur; maan 8.00 tot 1.04 uur. Op 21 Apnl E.K

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1