aNjenws uit de dfjjn- en Ueenstreek De Leerhoeve gaat gouden jubileum vieren Boerenleenbank maakt het goed Bevolkingsonderzoek op tuberculose Afscheid van „bovenmeester" De Jong NIEUWE LEIDSCHE COUBANT WOENSDAG 15 APRIL 1953 r ALPHEN AAN DEN RIJN Agrarisch bedrijf van belang in de Rijnstreek Hoewel met de fabricage pas in de zomer van 1908 werd begonnen, is de op richting van de N.V. veekoekenfabriek De Leerhoeve te Alphen aan den Ryn reeds in de algemene vergadering van aandeelhouders op 4 Maart 1908 een feil geworden. Dit jubileum is alleszins het vieren waard, want De Leerhoeve ver vult in agrarische kringen een belangrijke rol. Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan zullen de raad van beheer en de directie Woensdagmiddag 22 April in het Nutsgebouw recipiëren. Het w as de in landbouwerskringen wel-1 kansbiedende plaats; maar de heer bekende heer J. W. Clant, die de grond- van Staalduinen heeft te kennen gegeven, Bla-g voor De Leerhoeve heeft gelegd, geen raadszetel te ambiëren, waardoor Hy kocht op 26 October 1902 op een pu- de heer Jansen op nr. 6 gekomen is blieke veil ing de gebouwen van de voor-| do kans bestaat, dat de C.H.-fractie onge- wijzjgd terugkeert. malige Zuid-Hollandse Leerhoeve zuivelbereiding te Oudshoorn. De Leer hoeve van toen was een landbouwschool, onder de ouderen nog welbekend. De herinnering aan die school voortgezet door de toen reeds enige tijd bestaande coöperatieve vereniging tot aankoop van landbouwbenodigdheden, De heer Clant was vice-voorzitter deze instelling. In haar vergadering van 1 December 3902 besloot de coöperatie zélf veekoeken te fabriceren en granen te malen. De leden kwamen uit Oudshoorn, heim en Haarlemmermeer. De Hollandse maatschappij voor landbouw heeft de grote stoot tot de bloei van De Leer hoeve gegeven. De directeur-administra teur -T. Wernink, die het bedrijf 35 jaar lang heeft gediend en wegens hoge leef tijd in 1939 zijn functie neerlegde, heeft eveneens veel tot de bloei van De Leer hoeve bijgedragen. In de zomer van 1903 werd met de fa bricage begonnen. Twee koekenpersen, twee maalstoelen en een koekenbreker vormden de eerste machinale hulpmid delen. De toen geldende prijzen waren: maïs meel 5 per mud. melassekoeken 8.20 per 100 kg, lynmeel 8.75 en ljjnzaad- koek ƒ9.70 per 100 kg. Natuurlijk is het bij dit bescheiden machinepark niet gebleven. De groei De Leerhoeve heeft vele uitbreidingen noodzakelijk gemaakt. De in vele plaat sen gestichte depóts zijn niet alle blijven bestaan, omdat het verbeterde transport dit in de loop der jaren niet economisch meer deed zijn. Het bedrijf bracht het vervoer van zijn producten enige schepen in de vaart. In 1933 kwam een olieslagerij in bedrijf en langzamerhand werden vele installa ties vernieuw en gemoderniseerd Zc werden in 1948 een nieuwe reinigings- ïnstallatie gebouwd en de olieslagerij nieuwd, waarna in 1951 een modern kan toorgebouw en garage in gebruik konden ■worden genomen. Van af de oprichting is aan de NV verbonden de heer A. M. van Staveren! thans als baas werkzaam. De heer G J van Geen trad in 1910 in dienst Op 'het kantoor iS de chef-boekhouder, de heer ÏL sedert 1920 werkzaam. Meer dan 28 jaar in dienst zifn de heren J. D. Broere, G. J. de Jong, L. van Kia- veren en K. Jongeleen. 2UI'en de talrüke relaties EL, Ulteebreide klantenkring bedrnf 6 Hervormde wijkavond v.'.l d,e ,consi-:'"r« van de Hervormde kerk Julianastraat is gisteravond een •wijksamenkomst gehouden voor de bewo ners van het centrum. Sprekers w ds Lambour en dokter Stehouwer. leiding van de avond was in handen ds Stehouwer. Deze sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst. Dokter Stehouwer sprak over het derwerp „De arts en zijn patiënt- mens is een eenheid, geestelijk en licha- melyk. Er zijn veel invloeden, die de mensen ziek kunnen maken. Geestelijke storingen kunnen vaak lichamelijke af wijkingen tot gevolg hebben. Omge keerd we: ken lichamelijke storingen op de geestelijke gesteldheid. De arts heeft bij de behandeling van de patiënten ee rekening te houden. Het is moeilijk een juiste houding tegenover al de problemen, die zich dan voordoen, te vinden De godsdienstige factor is ook belangrijk. Ds Lambour sprak over „De houding tegenover de zieke". Het is de predikant opgedragen het heil van Christus te ver kondigen door gesprek. Schriftlezing en gebed. Iedere patiënt heeft zyn eigen be werking nodig. Als we op bezoek gaan bij ziekpn, dienen we te bedenken, dat we te maken krijgen met de totale mens. De predikant wees op de belangrijke vooruit gang in de medische wetenschap en de belangstelling, die men heeft gekregen voor deze samenhang. Er is liefde nodig om een zieke, die als het ware in een isolement leeft, te benaderen. Angst, vrees, zorg en verdriet zijn verstoorders van de geestelijke harmonie, maar zij kunnen ook de geneeskracht belemmeren. Het ziekenbezoek mag geen routinewerk worden. We kunnen dan pas goede ver zorgers zijn. als we ons door God laten gebruiken, aldus ds Lambour. Keus uit vijl lijsten Voor de verkiezing van leden van de nieuwe gemeenteraad zijn in onze ge meente vijf candidatenlijsten ingediend, die thans alle reeds in de raad vertegen woordigd zijn. Nr. 1 zal krijgen de Chr. Hist. Unie; nr. 2. de gecombineerde A.R.S.G.P.- lijst; nr. 3 de K.V.P.; nr. 4 de P.v.d_A. en nr. 5 de V.VD. Gebeuren er geen bijzondere dingen, dan zal de nieuwe raad niet veel ver schillen van de oude Wel ontging de heer Jansen op de C.H.-candidatenlijsten zijn Ook in de gecombineerde AR.S.GP.- lijst komen op de kansplaatsen geen nieuwe gezichten voor. De K.V.P heeft een nieuwe man op de deide plaats, evenals de P.v d.A. De V.V.D.-kop is gelijk gebleven. Blijft de zetelverdeling ongewijzigd, dan zullen we dus straks slechts twee nieuwe gezichten in de raad zien. N.P.G. vijftien jaar Op initiatief van drie dames werd Alphen eind April 1938 een afdeling v het Ned. padvindstersgilde opgericht. De afdeling bestaat straks dus vijftien jaar. Morgenavond half 8 zal in het IJsclub- gebouw de reizende tentoonstelling het N.P.G. door mevrouw Witschey den geopend. Deze tentoonstelling geeft een duidelijk beeld van de terreinen, waarop het gilde zich beweegt. Het is natuurlijk van belang, dat zij in ieder geval door de ouders wordt bezocht. Men heeft daartoe gelegenheid morgenavond, Vrijdagavond van 7 tot 9 uur en Zater dagmiddag van 2 tot 4 uur. De Alphense padvindstersgroep heeft zich in de loop der jaren een goede plaats weten te verwerven in het plaatselijke erenigingsleven. Dit dankt men in be langrijke mate aan de actieve en bekwame leiding van de dames Herbig-Hofstede Van Loo-Schouten, die van de oprichting af al leiding geven aan de groep. Inbraak in school Via een raam hebben in de afgelopen nacht tot nu toe onbekende personen zich toegang verschaft tot een leslokaal van de Koningin-Emmasohool. Een be drag van f 5 wordt vermist. Hte bevolkingsonderzoek Met betrekking tot het bevolkingson derzoek op tuberculose vernamen wij, dat velen in de mening verkeren, dat zij ook bij geen of slechts gedeeltelijke be taling van de kosten voor doorlichting aanmerking komen. Het comité deelde s hierover mee. dat de uiteindelijke beslissing bij hem berust. Er bestaat als nog gelegenheid om ten raadh-uize over moeilijkheden in verband met de beta ling, de deelneming enz. enz te spreken. Gezellige avond Ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap schaken van de L.S.B. heeft de schaakclub alhier, gisteravond gezellige bijeenkomst met verschil lende spelen gehouden. Er waren prijzen beschikbaar gesteld, zodat aan het ge heel de spanning niet ontbrak. De heer N. Vonk behaalde de eerste prijs, -grote taart. Feestavond Goudscrijpad De buurtvereniging Goudserijpad hield steravond haar jaarlijkse feestavond in Centraal. Aan het programma werkten de toneelvereniging Flits derdorp cn de Alphense band The Home Players. ALKEMADE De Verkiezingen ij het indienen van de candidaten lijsten voor de gemeenteraadsverkiezin gen werden twee lijsten aangeboden. Op de KV.P. staan op de elf verkies bare plaatsen de elf zittende raadsleden. De gezamenlijke lijst van C.H.U en A.R.P. vermeldt als nr 1 en nr 2 eveneens zittende leden. Er bestaat dus kans, dat de gemeenteraad onveranderd blijft. HAZERSWOÜDE Zijn eigen kind gered Gisteravond om 7 uur geraakte het zes-jarig zoontje van de heer P. Raap horst bij -het spelen in het water langs de Voorweg. Het zoontje van de heer N. Slootweg waarschuwde de vader van de drenkeling, die zich aan het verkleden De heer R. bedacht zich geen mo ment en ijlde in onderkleding naa plaats des onheils. Hij smaakte het ge noegen zijn reeds zinkend kind te red den. Vergadering C.BP.B. Morgenavond half 8 veraadert in de school met de Bijbel de afdeling van de C.B.P.B. Het onderwerp is: nuttige hand werken. Verder: iets over 'het hulpwerk in Stellendam. Gistermiddag hebben de dames van de afdeling van de plattelandsvrouwenbond een excursie gemaakt naar de Flora te Heemstede. De reis ging per bus. Tevre den en opgewekt keerden de dames al hier terug. Handbalclub opgericht Als onderafdeling van de Chr. gym nastiekvereniging Hou Vast is opgericht een handbalclub. Deze telt nu al 30 leden. Iedere Donderdag van half 8 tot 9 uur wordt onder leiding van de heer D. Kui per in de gymnastiekzaal geoefend. ZU kregen het E.H.B.O.-diploma Geslaagd voor het E.H.B.O.-diploma zijn de dames L. van Meurs. L. Droogh en C P 't Wout en de heren T. Hoogen- doorn, C. Boevé en K. de Ruiter. Exami nator was dokter Postel uit Leiden. LEIMUIDEN De heer De Ren 25 jaar polderambtenaar Dc stemgerechtigde ingelanden van de Griet- en Vriezekoopse polder kwamen onder voorzitterschap van de heer J. de Vries bijeen. Bij de ingekomen stukken was de mededeling van het gemeente bestuur van Leimuiden, dat ook 1952 een bijdrage wordt verleend- 1250 voor het uitmalen van het door de gemeente Leimuiden in deze polder geloosde water. Verder was er de mededeling, dat dijkgraaf en hoogheemraden van Rijn land voornemens zijn de Drecht te laten uitdiepen. Er is nu een mooie gelegen heid om met de uit de Drecht komende specie de dijk tussen Oude Wetering en Leimuiden (dorp) op te hogen. De ten laste van de polder blijvende kosten orden geraamd op ruim ƒ2000. Het hoogheemraadschap zal het bedrag voor schieten; het moet in tien jaar worden terugbetaald. In deze vergadering werd ook uitvoe rig gesproken over de vervuiling van het dorpswater en het lozen van het afval water uit de uitbreiding op de tocht van de polder. De gemeente zal pnige maat regelen nemen om de vervulling tegen te gaan. De voorzitter feliciteerde de heer J. W. de Ren. secretaris-penningmeester de polder, met zijn 25-jarig jubileum als poldcrambtenaar. Hij gaf een overzicht van de vele werken, die in deze pcrlodi zijn tot stand gekomen. De secretaris heeft in deze verbeteringen een groot aandeel gehad. Namens de ingelanden overhandigde de voorzitter de heer De Ren een enveloppe met inhoud. „Als an uitgaat, dat ambtenaar-zijn die van de mensheid betekent, loopt het vanzelf", zei de heer De Ren In zijn dankwoord. Bestuur en ingelanden bleve sluiting der vergadering nog gezellig bijeen onder het genot van geurige koffie en sigaren. Vier candidatenlijsten De volgende candidatenlijsten voor de verkiezingen werden gisteren ingele verd: A.R.P.: 1. W. Vonk; 2. W. Muijs; 3. J. Dieleman; 4. H. Meijer; 5. L. van der Maarel; 6. G. Treur. K.V.P.1. C. A. W. Buijkx; 2. T. M. Obdeijn; 3. N. F. Koot; 4. C. A. Beuk; 5. P. L. Noordermeer; 6. H. V. de Rijk; 7. H. F. J. Mooren; 8. L. H. van Velzen. C.H.U.: 1. G. A. Tasseron; 2. Jac. de Rijk; 3. R. Kroon: 4. C. M. Schijff. Gemeentebelang: 1. E. Loosbroek; 2. van Ommering; 3. H. D. Korstanje; 4. J. Vis; 5. J. Swier; 6. N. Heenk geb. Bergshoeff; 7. J. Brienne. RJJNSATERWOUDE Twee candidatenlijsten Protestantse lijst: 1. A. van der Knijff; 2. P. Jansen; 3. G. Bergshoeff; 4. F. Leij- sta; 5. L. Donker; 6. F. Roodenburg; 7. M. Jansen; 8. J. van Zwieten; 9. M. Meijer; 10. L. Eikelenboom; 11. W. F. m Iperen; 12. W. Timmers. K.V.P.: 1. N. Disseldorp; 2. S. J. Vis- r; 3. R. J. Broekhuizen; 4. C. J. Ver burg 5. T. G. Opdam; 6. G. van Wierin- gen. WOUBRUGGE Been gebroken Op de werf van de fa Westdijk geraak te de 14-jarige D. U. bij het bedienen var lier met zijn voet bekneld in de lus een stalen kabel. Nadat dokter Loth beenbreuk had geconstateerd, werd naar een ziekenhuis in Leiden Nieuwsflitsen uit de omstreken H1LLEGOM Bugemeester springt uit de lucht Voor de op 28, 29 en 30 April te houden braderie hebben zich al 50 deelnemers opgegeven De braderie wordt alleen avonds gehouden. De burgemeester zal de openingsplechtigheid verrichten. Als de plannen kunnen worden uitgevoerd, zal hy per hélicoptère landen. Van af het balkon van hotel Sisteimans hoopt hij toespraak te houden. Een geluidsin stallatie Zal de stemming verhogen. KATWIJK De dodenherdenking Het comité Nationale Herdenking ver gaderde gisteravond in het raadhuis onder leiding van de burgemeester. Vastgesteld werden de richtlijnen voor de dodenherdenking, die dit jaar zal plaats vinden, op Maandagavond 4 Mei. Om 6 uur zullen van de openbare ge bouwen en particuliere woningen de vlaggen halfstok worden gehangen. Om half acht vertrekken de stille tochten resp. van het Kerkplein te Katwijk aan den Rijn en het plein voor de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee. Een ieder zal hieraan kunnen deelnemen. Van kwart voor acht tot even voor 8 uur luiden de klokken van alle kerken. Precies acht uur beginnen de plechtigheden bij het monument. Na afloop zijn er in de ker ken herdenkingsdiensten. KATWIJK AAN ZEE De Verpleging In Casa Cara werd gisteravond een tweede buitengewone ledenvergadering van de vereniging De Verpleging gehou den. De heer L. van der Zwan, voorzitter, gaf in zijn openingswoord een overzicht van de dertig jaren, gedurende welke de vereniging nu heeft bestaan. Het initia. tief tot de oprichting werd genomen op November 1922. Het bestuur, dat op 1 April 1923 zijn taak begon, bestond uit de heren L. van der Zwan, voorzitter, G. Duijn, K. Dijkdrent. J. de Jong, A. Rovers, J. Varkevisser en J. Minnee. De heer L. van der Zwan is nu nog 3 Er zijn in de laatste 15 jaar grote Koudekerk aan den Rijn Op de jaarvergadering van de coöp. boerenleenbank „Hazerswoude-Koudekerk" n 63 leden aanwezig. De voorzitter van de raad van toezicht, de heer N. P. Kaptein, leidde de vergadering, besprak in zijn openingswoord de algemene econo mische toestand en verstrekte voorts enkele bijzonderheden betreffende de orga nisatie van het boerenleenbankwezen in het algemeen. De kassier van de bank, de heer L. M. de Boer, gaf daarna een toelichting op de cijfers van de rekening en balans zette op populaire wijze de werkwijze an de plaatselijke bank uiteen. Spreker was tevreden over de gang an zaken, er is een gestadige groei constateren. De kassier beklemtoonde dat de welvaart in de gemeenten Hazers- woude en Koudekerk a/d Rijn in het ver leden en ook thans nog door de bank be vorderd wordt, omdat de beschikbare middelen worden geleend aan plaatsge noten. Door het spaargeld bij de boeren- Advertentie) CHR. TECHN. SCHOOL ALPHEN AAN DEN RI|N SCHOOLSTRAAT 16 TELEFOON 01720-2480. Inschrijving van nieuwe leerlingen voor de afd. Mach. bank- werken en Timmeren tot uiterlijk 18 April. Formulieren aan de school verkrijgbaar. ALPHEN AAN DEN RIJN Deelname is alsnog mogelijk. Aanmeldingen kunnen ge schieden ten gemeentehuize, dagelijks van 912.30 en van 23 uur. Moeilijkheden i.v.m. deelname of betaling kunnen besproken worden en wellicht uit de weg wor den geruimd. leenbank te deponeren dient men dus op directe wijze liet plaatselijk belang verhoogt men de welvaart van eigen dorpsgenoten, aldus spreker. De voorzitter gaf hierna gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan vergadering gaarne gebruik maakte hetgeen aanleiding werd tot een vrucht bare en prettige gedachtenwisseiing. Hierna werden rekening en balans, sluitende met een totaal van respectieve lijk ƒ10.676.554.61 en ƒ3.115.544,56 goed gekeurd en vastgesteld. Na toevoeging van 3.338.70 wegens rente aan de reserve en na reservering wegens te betalen be lasting beloopt de boekwinst 7.056,20. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren W. Lommerse en J. Th. Wesse- lingh, alsmede het periodiek aftredende lid van de raad van toezicht, de heer N. P. Kaptein, werden met grote meerder heid van stemmen herkozen. De wijzi ging van de artikelen 5 en 6 van het huishoudelijk reglement werd volgens voorstel van het bestuur aangenomen. Huldiging A. Vonk De heer A. Vonk, die dezer dagen 25 jaar in dienst was van de firma Clant, werd gisteren door directie en personeel gehuldigd. De directeur, de heer Hovinck, memoreerde de goede verstandhouding n directie en personeel. De jubilaris deed accuraat en plichtsgetrouw zijn werk. Spr. bood hem een gouden horloge i. De heer N. Oudshoorn sprak namens het personeel. Hij overhandigde de jubi laris de bij het horloge passende ketting. Van de losse arbeiders kreeg de heer Vonk een bloemstuk. De bond van han delaren in bouwmaterialen te Amsterdam deed de jubilaris een oorkonde en een legpenning toekomen. anderingen gekomen. Het ledental liep terug van 15.153 op 31 December 1938 tot 3981 op 31 December 1952. Alleen vrij willig verzekerden bleven lid. Naast ver pleging is nu ook behandeling één der taken van de vereniging. De verplegings. prijs is van f2,50 in het begin tot f7,95 nu gestegen. De uitkering was in 1938 f25 748.50, in 1952 was dit bedrag f20.193,16. De operatiekosten liepen op van f3.214,72 tot f 14.201,27 in 1952 voor operatiekosten èn verdere behandeling. Een bewijs van de verplaatsing der acti viteiten. Binnenkort wordt opnieuw een verga dering gehouden, die tevens een propa- gandabijeenkomst voor het diaconessen- huis zal zijn. Onderwijsbenoemingcn Aan de Chr. opleidingsschool, hoofd de heer C. van Rooijen, werden benoemd tot tijdelijk onderwijzeres mevr. A. Brinks uit Noordwijk aan Zee en mej. C. van der Kooij uit Den Haag. Tot tijdelijk onder wijzer werd benoemd de heer H.^A. Wij mans te Zaandam. Spreekbeurt Morgenavond om 8 uur spreekt in de zaal Haasnoot ds Fokkema uit Ede. Damclub KWZ Er werden vorige week enige wedstrij den gespeeld voor de bordenbezetting van de damclub KWZ. De uitslagen zijn: A. HerbertG. Pluimgraaff 11, T. van BeelenJac. v. d. Plas 20, A. v. Duy- venvoordeIJ. de Wilt 11. Uitslag prijzenwedstrijd tweede klasse: Nic. de JongP. v. Duyvenvoorde 02, W v. d. Plas—G. D. Buis 0—2, B. van RijnA. Kuijl 20, L. BrouwerW. v. d. Holst 11, J. DubbelaarJac. de Best 11, Jac. v. RijnD. Barnhoorn 11. Polltievoetbal De politie speelde op het Quick Boys terrein een voetbalwedstrijd voor de competitie tegen het politie-elftal Zandvoort. Katwijk won deze wedstrijd met 30. De ruststand was 10. Mpt bromfiets gevallen Op de Zwarte Weg bij de Van den Berghstichting kwam de 48-jarige heer Duijn uit de Duinstraat met zijn bromfiets te vallen. Met hoofdv dingen moest hij naar een ziekenhuis worden vervoerd. Hoog en laag water Donderdag 16 April: hoog watér 4.43 17.07, laag water 0.34 en 13.01. KATWIJK AAN DEN RUN Uitslagen KDC Uitslagen van de Katwijkse damclub KDC om de bordenbezetting: BeelenF. Spierenburg 02, KlaverenH. J. Koelewijn afg., J. Hou- ^e,^rG- Koelewijn 02, H. Spierenburg winkel; J. G. Rietkerk; Abr. van Aalst; M. Montagne; M. Vermeer; R. Segers; F. van Pijpen; A. G. Schalk en A. Ouds hoorn. Christ. Hist. UnieA. Tibboel; A. de Vries; W. van Blitterswyk; E. Hollan der; B. van der Linden; L. P. Tanis; D Nieuwenhuis; A. Marseille; A. Wijnhout 1 Jac. Eigenbrood. Begroeting Jonge Kerk De Jonge Kerk van de Hervormde Ge- eente heeft een begroetingsavond ge houden voor de nieuwe lidmaten. Can- dddaat S. den Blaauwen sprak woorden welkom en zette de zin uiteen het lidmaat zijn der Kerk en het lid zijn de Jonge Kerk. De heer J. Slager besprak de werkwijze van de jeugdraad Lantaarnpaal In de nacht van Maandag op Dinsdag el weer een lantaarnpaal, aan de Haag- weg. ten offer aan het verkeer. De auto werd ook ernstig beschadigd. Uitvoering St. Gregorius Gisteravond gaf St. Gregorius haar jaarlijkse uitvoering voor donateurs on der leiding van de heer W. Mizee. Bur gemeester De Graaf en wethouder Tib boel waren ook aanwezig. Na de pauze werd een toneelstuk opgevoerd. Feestavond P.T.T. De zaal van Luxor was gisteravond geheel bezet met personeel van de P.T.T. groep bollenstreek. De muziekgroep braoht een aantal nummers ten gehore, die goed in de smaak vielen. De toneel groep. onder regie van de heer Vaatstra, voerde op verdienstelijke wijze het stuk „Aardappelen" op. Men oogstte een dank baar applaus. Na de pauze werd een film vertoond. De avond stond onder leiding van de heer G. van Mourik. Geslaagd De heer J. Holleman, ambtenaar P.T.T. alhier, slaagde voor het examen mon teur eerste -klasse. NOORDWJ1K Zeven lijsten, waarvan drie R.K. Er zijn in Noordwijk zeven lijsten voor de Gemeenteraadsverkiezingen in gediend, namelijk: Prot.-Chr. (lijstaan voerder E. L. de Witt), P.v.d.A. (F. Rip- pen), Gemeentebelang (jhr. A. van Riemsdijk), Onafhankelijke Partij (J. Hoek), plus drie R.K. lijsten, waarvan èèn van de R.K. arbeiders (J. van Leeu wen), èèn van de R.K. middenstanders (C. G. J. Alkemade) en een vrije R.K. lyst (M. C. J. Sedelaar). Een nieuwe kwaalCitroën- manie De Haagse politie heeft de 45-jarige koopman A. H. M. uit isoordwyk gehouden, die er een merkwaardige hobby op na bleek te houden. Hij stal namelijk van tijd tot tijd auto's van het merk Citroen, met het doel, die later te verkopen. De oorzaak van deze neiging was dat M. zelf een dergelijke auto heeft gehad, doch die heeft moeten verkopen. Hij heeft die handeling daar- ten nadele van anderen, steeds her haald. Reeds eerder was hij voor dergelijke feit veroordeeld. De diefstal, waarvoor hy thans a gearresteerd, dateerde van 12 September 1952. NOORDWUKERHOUT Burgerlijke Stand Geboren: Maria C. J. C„ d. v. A. W. C. Heemskerk en M. A. van der Holst; Wil helmus J. M., z. v. A. J. Brama en M. C. Lommerse; Hendrikus J. W., z. v, J. E. Schooten en L. C. van Hooijdonk; Jacobus J. G., z. v. J. de Winter en J. A. C. Mourits; Petrus J. M„ z. v. A. W. Vree burg en J. M. van Nobelen; Peter J. C., v. P. J. L. Weekers en C. P. Zoet. Ondertrouwd: Leona lus A. Damen, !2 j., en M. A. van der Klugt, 22 j. Gehuwd: M. C. J. Aartman, 29 j„ en »i. H. A. van Stein, 27 j. H. Durieux 20. LEJDERDORP Emmabloemcollecte Zaterdag wordt in deze gemeente de jaarlijkse Emmabloemcollecte gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is vooi de bestrijding van de tuberculose. De ba- ten gaan naar de afdeling Leiderdorp van Het Groene Kruis. Dertig procent zal w orden afgedragen aan de Ned. vereni ging tot bestrijding van de tuberculose, aangezien deze vereniging dit jaar eei halve eeuw bestaat. Voor de collecte worden nog enige da les en meisjes gevraagd. Men kan zich melden bij zuster Hoogvliet of bij de heer J. M. Limburg, Achthovenerweg. USSE Zes lijsten Bij de voorzitter van het hoofdstem bureau alhier, zijn de volgende candida tenlijsten ingediend. K.V.P.: J. P. de Koning; A. J. Mesman, J W. A. Lefeber; G. J. Randsdorp; mevr. H. M. Beelen geb. Beekman; P. Romiin- C. W. Barnhoorn; Jac. van Dijk; G. van den Berg; C. van den Aardweg; J. H. Akerboom; W. P. van Dijk; G. J. Ver- degaal; W. L. van Gerven; C. J. van ti Zon; W. Broekhof; J. van Duijnhoven G. Kromhout. P.v.d.A.P. van Leeuwen; G. van 't Wout A.zn; S. P. Faas; C. Christoffersen geb. Schouten; P. A. Roels; H. A. Eijs- koot en C. van Velzen. Geref. Pol. Verbond J. J. Bos. G. Horsman en P. Passchier. Staatk. Ger. PartU H. van Waveren; Jan C. Nieuwenhuis; W. de Jonge; G. Aangeenbrug; G. van Haatten en P. C. de Jong. A.R. Party E. Scholle; C. H. Steen- O EGSTGEEST Wat doen we met chronische zieken In Irene werd gisteravond de in ons blad reeds besproken film „Een mens te veel" gedraaid. De film werd ver volgd door 'n propagandawoord van de heer H. Th. v. d. Helm, propagandist van Het Zonnehuis. Spr. legde er de nadruk op dat er tienduizenden chronische zie ken zijn, zoals het meisje Nora in de film. Wij hebben hiervoor de zorg. Of laten we ze, zo vroeg de heer Van der Helm. in verzorgingshuizen die zijn op gericht met het oogmerk winst te be halen. Men behoort niet van, doch vóór deze mensen te leven. Dit doet Het Zon nehuis. een vereniging die nu twee te huizen heeft, straks het derde hoopt t« openen en daardoor de gelegenheid krijgt 220 patiënten te helpen. Het woord Christelijk van deze vereniging wil niet zeggen dat Christenen het beter zouden doen dan andersdenkenden, doch wel dat Jezus Christus door Zijn Geest bekwamen tot dit werk. Na de pauze werd nog de documen taire „Draag zorg voor hem" vértoond, waarin we kennis maakten met het leven op het Zonnehuis. Het was jammer, dat de opkomst voor dit belangrijke doel gering was. SASSENHEJM De Prot.-Chr. lijst Bij de aanstaande gemeenteraadsver- Hef scheidende schoolhoofd van Rijnsburg, de heer De Jong overhandigt de sleutels der school aan het nieuwe hoofd, de heer Van der Loo. Foto N. van der Horst Weemoed in Rijnsburg Man van grote stiptheid en nauwgezetheid In besloten kring werd gistermiddag afscheid genomen van de heer De Jong als hoofd van de Koningin Wilhelminaschool. Zo de heer De Jong wel eens getwijfeld mocht hebben, dat zyn werk niet de waardering genoot die het verdient, zal hij gisteren wel tot andere gedachten zijn gekomen. Van alle kanten werd hem lof toegezwaaid! Ds M. C. Groenewoud, die de leiding had, kon na de opening o.a. welkom heten de burgemeester, mr P. N. Höwe- ler, wethouder Kralt, inspecteur Ma- chielsen en afgevaardigden van de Geref. schoolvereniging. Ds Groenewoud memo reerde, dat de heer De Jong 46 jaar bij het onderwijs heeft gew 41 jaar als hoofd; 23 jaar hiervan bracht de scheidende ..bovenmeester" in Rijns burg door. Spr. schetste de heer De Jong als man van stiptheid en nauwkeurigheid, waar door de ouders graag hun kinderen aan hem toevertrouwden. Het schoolbestuur wilde zijn .dank ook vertolken in blijvend aandenken en het bood de heer De Jong een fototoestel aan. Vervolgens richtte ds Groenewoud zich tot het nieuwe schoolhoofd, de heer Van der Loo. Hij sprak de wens uit. dat hoe wel zijn nieuwe standplaats in veie op zichten verschilt van zijn vorige, hij zich spoedig in Rijnsburg thuis zal voelen. Burgemeester mr Höweler sprak ens het gemeentebestuur. Hij zei, het hem was opgevallen, dat de heer De Jong zijn taak altijd met grote toewijding vervulde, en dat hij wist, dat deze als één de bekwaamste hoofden uit de cm streken werd beschouwd. Tot dhr v. d Loo zei de burgemeester, dat hij geluk wensen kon over brengen en dat hy hoopte, dat het voorbeeld van Rijnsburgs bevolking als nijvere bevolking stimu lerend zou werken. De volgende spreker, inspecteur Ma- chielsen, wendde zich tot de heer De Jong met de woordey: „De in deze school bereikte resultaten mag U beschouwe "ils te zijn bereikt onder Uw leiding e net de hulp van het overige personeel' Voor het nieuwe hoofd noemde hij de taak, om de leerlingen tot flinke Neder - Verder spraken nog de heren G. van Egmond, namens de kerkeraad, G D Kralt, namens de Geref. schoolvereniging, C. H. A. Collee als buurman. De laatste noemde de heer De Jong veelal zijn rechtskundige, medische en geestelijke hulp. Tegen de heer v. d. Loo zei hy. dat de Rijnsburgers wel de zigeuners vai Rijnland worden genoemd, maar dat zij bij al hun gebreken ook hun deugden kiezingen zullen de Prot.-Chr. partijen in Sassenheim samenwerken. De volgen de personen zijn candidaat gesteld: A. Vogelaar. K. W. van Breda. A. H. Berg- G. Verschoor. J. Duindam. J. Bak ker, L. van Leeuwen. A. L. Dekker. M. Benschop, H. Engberts, N. Frijlink, C. Oudshoorn. J. van Nieuwkoop. D. Biezen. J. Slootweg, J. Oostenrijk, P. M. Philippo en C. Breedijk. Vergadering Mottigerpolder De ingelandenvergadering van de Mot- tigerpolder werd gehouden in hotel Het Bruine Paard". Na behandeling van de gewone agendapunten werd de reke ning over 1952 behandeld, die werd vast gesteld in inkomsten en uitgaven op resp. ƒ3193,96 en ƒ2450,06. Voordelig saldo ƒ743,90 Nog te vorderen wegens polder- lasten over 1952 ƒ59,90. De jaarstukken over 1952 zijn nagezien door de heren C. W. Prins Gzn, W. v. d. Vlugt en J. Nijssen. Deze heren konden zich met de ontworpen rekening vereni gen. Tot lid van de commissie voor het nazien van de jaarrekening over 1953 werden benoemd de heren W. v. d. Vlugt, E. F. Knoppert en J. A. Verdegaal Tot pl. atsvervangend lid werden gekozen de heren J. Nijssen, L. Verdegaal en C. W. Prins Gin. De omslag bedroeg over 1952 ƒ14 per HA. De grootte van de polder, waarover omslag wordt geheven is 89 H De begroting voor 1953 werd vastge steld in inkomsten 3119,97. De omslag vuui xaoa wera weer, I c, i-enais in 1952. geiaamd op ƒ14 per HA. str0° m} K-ouderkerk aan den Ryn uit- voerig doel en organisatie van de B.B. Simavi-collecte uiteenzetten. Tot slot zal een film wor- De Simavi-collecte heeft in onze ge-1 den vertoond om de noodzaak van de meente 95 opgebracht. 1 B.B. te onderstrepen. VOORHOUT Uitreiking tuinbouwdiploma's Door de algemene vereniging van bloem bollencultuur en de R.K. vereniging ondernemers in het bïoembollenbedrijf werden de diploma's uitgereikt aan de cursisten van de tweede halfjaarlijkse tuinbouwcursus o.l.v. de heer Chr. Vro lijk uit Sassenheim." Deze kon o.a. de rykstuinbouwconsulent, de heer Kwaad, de bestuursleden van de vakorganisaties en de zojuist herstelde heer Van der Sa lm één der initiatiefnemers welkom heten. Spr. spoorde de cursisten aan om ook de vervolgcursus in boekhouden, be. dryfseconomie enz. te volgen. Een diploma kregen: C. van Gent, P. ,v. d. Geer, J. C. van Paridon, J. Heemskerk, K. v. d. Ploeg, G. van Schooten. J. P. van Steyn, J. van Werkhoven, F. Turenhout, W. Rutgrink, P. Warmendam, J. P. van Kampen, W. M. van Kempen, Th. van Dijk, J. van Kempen en A. v. d. Berg. Een woord van dank werd uitgesproken door P. v. d. Geer namens dft leerlingen en door de heer J. van Gent namens de ouders. Hiei'na werd de film „Hollands Glorie'' vertoond. Deze was aangeboden door het Hollandse bioembollenhuis o.l.v. de heer P. v. d. Nouland. Maar twee lijsten Voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn hier gisteren maar twee lijsten inge diend, t.w. van de K.VJ?. en va C.H.U. en de ARP. (tezamen). Gecombineerd jaarfeest De CJMV en de CMV houden geza menlijk hun jaarvergadering en wel op Zaterdag om 8 uur in het Parochiehuis. Het programma belooft heel wat. De Wolf, hoofd van de Vlietschool, de heer De Jong, onderwijzer aan de Wilhel mina school en de oudste zoon van he' scheidende hoofd. Tenslotte besteeg de heer De Jong zelf de katheder. Hij be antwoordde ieder der sprekers en uitte daarbij dikwijls de woorden „Weet je nog wel?". Hij hoopte, dat zijn ideaal: oprich ting van een Rijnsburgse Muloschool, nog eens in vervulling zou gaan. Hy klaarde zich bereid om, als het nodig mocht zijn, ook de Geref. school te dienen „Toen ik 23 jaar geleden in dienst trad, was er geen afgevaardigde van de kerke raad aanwezig, aldus de heer De Jong, maar toch heb ik myn werk altijd gezien als zijnde in het voorportaal van de Ned. Herv. Kerk". En verder zei hij: „Toen ik hier kwam. was er een achterstand van 40 jaren in te halen. Dat is gelukt, maai nu bestaat er nog een culturele achter stand. Hier heeft mijn opvolger, in wi« ik groot vertrouwen heb. met zijn staf een bepaalde taak. Alle roem is uitge sloten. heb ik vaak gezegd. Blymoedig neem ik afscheid van wat ik als een zegen beschouw, maar Soli Deo Gloria!" De heer v. d. Loo was dankbaar voor de B ontvangst. Hij zei zijn taak als een God- fl delijke te zien. Ds Groenewoud sloot de fl bijeenkomst. B Gemeente koopt grond I De raad van Rijnsburg is gisteravond bijeen geweest om een korte agenda af te werken. Bij de ingekomen stukken bevond zich de goedkeuring van G.S. op de begroting 1953. Aan de heer C. H. A. Collee werd eervol ontslag verleend als j_ lid van de commissie voor schoolverzuim met dank voor de bewezen diensten. De heer Collee hoopt deze zomer met pen sioen te gaan. De gemeente zal het nieuw 1 te benoemen schoolhoofd verzoeken deze no vacature te vervullen. on De raad behandelde met gesloten deu- te ren het voorstel tot aankoop of onteige- kr; ning van grond. Na heropening werd'set besloten vier percelen grond te kopen cei C. v. d. Meij (1000 vierkante meter». Adr. v. d. Meij (100 vierk. meter) lev an Arie v. d. Meij (1780 vierkante na. r). Deze grond is nodig voor het vei doortrekken van de Burgemeester Her- ge' manstraat naar de Kanaalstraat. Van de ter heer J. van Egmond Nzn, werd 4920 no; vierkante meter grond aangekocht. De jn rondvraag leverde niets bijzonders op. be, Kaptein heropende zaak wo De heer M. Kaptein heeft zijn manufac- 1 turenzaak op Vliet 53 in vernieuwde staat heropend. Het aanzicht van zijn pand is;te oruit gegaan, nu over de helegct breedte van de voorgevel een grote éta.KO« lageruit is geplaatst. Ook de winkel zelf 8e: veranderd. Het interieur ziet er nu metme de door glas afgeschermde kasten goed uit. dai Deze vooruitgang is te danken aan hard bai werken. Drie jaar, nadat de heer Kaptein Ins de zaak begon, konden de kleine raampjes toa beneden vervangen worden door grote on; huiskamerramen. De ruimte achteréén toe van werd als étalage ingericht. En nu Lw dan de grote étalageruimte gekomen. ep Voor de familie Kaptein een reden tot tevredenheid. De heer des huizes heeft!, nog één verlangen. Hij wil het zo ver l'eu brengen, dat hij'het reizen met de koffer m aan kan geven. ge' Candidatenlijsten ingediend i De candidatenlijsten voor de gemeende- ter raadsverkiezingen zijn gisteren ingediend, ma De nummering van de vier lijsten is als -da; volgt: 1. AR-partij; 2. CHU; 3. PvdA; Ee 4. Geref. Politiek Verbond. vrc De candidaten van de twee eerstge- jn noemde partijen gaven wjj reeds. Op de dr. ZOETERWOUDE Oranjefeesten op 15 en 16 Juli De Oranjevereniging hield gisteravond n het café van de heer J. Roeleven haar ilgemene jaarvergadering. Tot nieu\ stu-ursliid werd de heer H. v, d. Berg ge kozen. De penningmeester, de heer J. Bosman moest een nadelig saldo van f 17 bekend maken. Met algemene stemmen werd besloten de oranjefeesten dit jaar te houden op 15 en 16 Juli. Het feestter- werd verpacht aan de heer J. Es- veld te Stompwijk. De Sohenkelrace zal worden uitgebreid met de Nieuweweg twee maal het dorp. De heer J. Mooiman werd gekozen tot commissaris voor de paardensport Het bestuur werd in over weging gegeven de eerste feestavond met attractie aan te vullen. De vergade ring werd goed bezocht Werving personeel B.B. Morgenavond om 8 uur wordt in het Parochiehuis aan de Schenkelweg een voorlichtingsavond gegeven voor de Be de PvdA komen i Meij; 2. J Kromhout Dzn; 3. J J Wolvers; d 4. mevrouw H Hoogewoning; 5. P. Koeke- a! bakker; 6. Alb v d Meij. fr-f De lijst van het GPV ziet er als volgt "le uit: 1. W L Heemskerk; 2. W Star; 3. C Ver Glasbergen. 1 Propaganda voor S.W.G. Heden zal om 8 uur in Vliethof een H propaganda-avond worden gehouden voor r het instituut Steun Wettig Gezag. De Post spreekt een propagandistisch woord. De drumband van de Nationale Reserve verleent medewerking. De band zal voor- G af een -rondgang maken door het dorp. 'kar Afscheid echtpaar De Milde dj^ In verband met hun vertrek na een E diensttijd van twee jaar boden de heer Kir en mevrouw De Milde gisteren de ver- 'm- pleegden en inwonenden van Avondrust ?PI een af scheidsavond je aan. Ds Groene- woud verleende daarbij zijn medewer- A'd king door lichtbeelden te vertonen over ach het leven van Kaj Munk. (Advertentie) Als OPENINGS RECLAME van onze ver bouwde winkel wijzen wij U onderstaand adres aan. Bij aan koop van 25.— 4 grote Herenzakdoeken CADEAU Waardeprijs 3,80 en verder alle ar tikelen 10 bene den alle stadsprij- zen. Een greep uit onze artikelen: Dames japon- Jasschorten met rits 6.95. Zie de etalage. Alles a contant KAPTEIN Rijnsburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4