llictitue gtihsche (iTouranl Perzisch touwtrekken tussen de Sjah en premier Mossadeq Peron houdt opruiming in zijn „kruidenierswinkel" Wist IJ Amerika wil besprekingen bestand hervatten In 1955 Moerdijkbrug met dubbel spoor gereed WOENSDAG 15 APRIL 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; f 2.per maand: 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimèter (By contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9710 Directie: F. DIEtyER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstzeken .Stutrotlcft MMItofn mgn hert to tegljeaspotl" Van der Kwaak: Actie en daad Waar de olie niet meer vloeit. Botsingen tussen regeringstroepen en betogers; doden en gewonden MOSSADEQ OF DE SJAH, dat is de keuze, waarvoor de Perzen worden gesteld. De premier had de Majlis, het parlement, bijeen geroepen, hopende dat het wetsontwerp ter beknotting van de rechten van de Sjah, zou worden goedgekeurd. De zitting kon echter niet door gaan. Er hadden botsingen plaats tussen de regeringstroepen en demon stranten, waarbij charges met de bajonet op 't geweer werden gemaakt, terwijl er tevens traansgasbommen aan te pas kwamen. Van de zijde der1 communistische Toedeh-partij werd verklaard, dat drie personen door schoten van militairen en politie werden gedood, terwijl 26 personen werden gewond en 150 personen gearresteerd. Ook te Tebris hadden ernstige incidenten plaats, waar aanhangers en tegenstanders van de Sjah met elkaar slaags raakten. De parlementszitting kon niet door gaan, aangezien er niet voldoende volks vertegenwoordigers verschenen. Er waren slechts 68 afge vaardigden aan wezig, terwijl het vereiste tal 69 bedraagt. I Velen schitter- 1 den door afwe- zigheid, vrees bij poli- tieke represail les betrokken te worden. Ter wijl buiten de menigte, die vóór en tegen de Sjah betoog de en „leve" of „weg met Mos sadeq" riep, slaagde de Majlis er niet in, het vereiste quorum bijeen te brengen. De spanning in Teheran steeg snel, toen de menigte zich verzamelde op de trot toirs in het centrum der stad, niettegen staande het verbod tot demonstraties van de militaire gouverneur. Een tank en verschillende vrachtauto's met soldaten bewaakten de omgeving van het huis van Mossadeq. dat slechts enkele huizenblok ken gelegen is van het paleis van de Sjah, waar de onlusten op 28 Februari hun hoogetpunt bereikten. Men zal zich her inneren. dat de premier toen moest vluchten. Jeugdgroepen, klaarblijkelijk van de Toedeh-partij, verzamelden zich in de omliggende straten om hun leiders toe te juichen. De PPf-' massa eiste, dat l - een eind ge maakt De Sjah den het „Brits-Ameri kaanse imperia lisme". De Per zische bladen hebben rig de tekst ge bracht van d aankondiging door een groep hoge, actieve legerofficieren, waarin gedreigd muiterij weid, tenzij Mossadeq en zijn „misdadige" medewer kers hun schaamteloze activiteit staken. Anderzijds werd op het parlements- bureau te Teheran een omvangrijk docu ment bezorgd, namelijk een petitie ter lengte van 90 meter, bevattende 35.000 Mossadeq Zwolle was te gul voor rampslachtoifeis Op verzoek van gedeputeerde staten van Overijssel heeft de ge meenteraad van Zwolle een eerder genomen besluit ingetrokken, waarbij een bedrag van 10.000 be schikbaar werd gesteld voor het door de watersnoodramp getroffen Krabbendijke. Gedeputeerde sta ten konden dit besluit niet goed keuren, omdat Zwolle een begro tingstekort heeft vin f 814300. Thorez reisde met „gestolen" wagon .Via de Duitsers in Polen terechtgekomen De luxe-wagon, waarin -Maurice Thorez, de gedeeltelijk herstelde voor man van de Franse communistische partij, enkelq dagen geleden terugreisde naar Parijs, blijkt een Franse wagon te zijn, die de Duitsers in 1940 hadden ge stolen en die later in Polen terechtkwam. Dit zou misschien niet aan het licht zijn gekomen, indien de Poolse ambassade meteen een rekening van de Franse spoorwegen ten bedrage van 50.000 francs voor de tocht van de wagon van de Bel gische grens naar Parijs en terug had be taald. De Poolse ambassade wilde die rekening niet meteen betalen, maar eerst wachten op een beslissing uit Warschau. Inmiddels onderzochten Franse spoor wegbeambten de wagon, waarop een rood-wit Pools embleem prijkt, nauwkeu rig. Zij ontdekten dat de chassisnummers die, van een tijdens de oorlog door de Duitsers weggevoerde, wagon waren. De wagon zal naar Polen terugkeren, omdat de rekening inmiddels is betaald, maar de Franse autoriteiten overwegen hem langs diplomatieke weg terug te krijgen, nadat de Poolse afgevaardigde naar de Verenigde Naties er zijn thuis reis mee gemaakt zal hebben. John Christie van nog 3 moorden beschuldigd John Christie is thans beschuldigd van de moord op nog drie vrouwen, wier lichamen in en bij zijn huis zijn gevon den. Hij was aanvankelijk slechts be schuldigd van moord op zijn echtgenote. handtekeningen van Perzen, die trouw tn Mossadeq betuigden. Reuter bracht het bericht, dat twee familieleden van koningin Soeraja, de tweede echtgenote van de Sjah, in arrest zijn gesteld. Zij zouden verwikkeld zijn in de poging tot omwenteling, welke be gin van dit jaar plaats vond onder de Bakhtiari's in Zuid-Perzië. Deze Bakhtiari-stam, die dikwijls moeilijk heden veroorzaakt, kwam in botsing mei troepen, uitgezonden om de plaatselijke boeren tegen afpersing te beschermen. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht.) Oude koeien Mevrouw Führi thans uitgewezen De secretaris-generaal van het Indo nesische ministerie van Voorlichting, Roeslan Abdoelgani. heeft aan Aneta medegedeeld, dat het hoofd van de immi gratiediens» enige dagen geleden besloten heeft mevrouw A. H. FühriMierop, de hoofdredactrice van het Nieuw Soeraba- jaasch Handelsblad, uit te wijzen. Zij moet het land zo spoedig mogelijk verlaten. Mevrouw Führi werd enige maanden ge leden door het landgerecht te Soerabaja veroordeeld tot een maand gevangenis straf wegens een artikel onder het hoofd: „Oude Koeien" over de rede, die presi dent Soekarno op 10 November 1951 uit sprak ter gelegenheid van de heldendag. Men achtte dit artikel beledigend voor de president. Zij behoefde alleen overdag in de gevangenis te blijven en mocht 's nachts thuis slapen. Zij mocht echter niet in haar blad schrijven. Gouverneur Struycken naar Nederland Officieel is medegedeeld, dat de gou verneur der Nederlandse Antillen, n A. M. Struycken, zich in de eerste helft van Mei naar Nederland zal begeven voor periodiek overleg met de regering. Steeds meer hoge functionarissen worden in Argentinië aan de dijk gezet In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zijn wederom 44 winkels gesloten wegens overtreding van de prijsvoor- schriften. Het ministerie van Financiën heeft alle banken gelast geen credieten te geven aan firma's, die gesloten zijn wegens speculatie. Deze zaken zullen onmiddellijk hun tekorten moeten aan- Op het ogenblik bevinden zich 538 winkeliers in arrest wegens prijsopdrij- Vier hoge functionarissen van de „Na tionale Raad" voor de vleesindustrie, onder wie de voórzitter, hebben hun ontslag bij de regering ingediend. Voorts is afgetreden José Espejo, voor zitter van „La Prensa" en voormalig' hoofd van het machtige algemeen vak- verbond. Hij is thans herstellende van operatie. Espejo wordt vervangen door Napoleon Sollazo, hoofd van de bond van krantenverkopers. Het blad is indertijd na een geschil tussen de voor malige eigenaars en de bond van kran- Eén dode en 5 gewonden bij autobotsing Onder Hooglanderveen (U.) Vannacht omstreeks half één is op de rijksweg nr 1 onder Hooglanderveen (U.) auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 23-jarige heer H. J. Willard uit Laren (N.H.) het leven verloor. Zijn moeder, de 52-jarige mevr. J. WillardMossink, de 26-jarige mej. G. M. Willard wer- ;n zeer ernstig gewond. Drie andere inzittenden, de meisjes S. Willard en A. M. Willard (resp. 14 en 13 jaar), en een 11-jarige jongen, Wilh. Willard, kregen minder ernstige verwon dingen. Allen werden naar het St Elisa- beth-ziekenhuis te Amersfoort overge- Op de 'berm langs de rijksweg stond m auto geparkeerd met een lekke band. De bestuurder hiervan had de hulp in geroepen van een chauffeur van een vrachtauto met oplegger. De aandacht de heer Wlillard was waarschijnlijk getrokken door de op de berm staande auto. De wagen schoot met grote vaart onder de oplegger, met het vermelde gevolg. De geheel vernielde auto moest wor den opengesneden, om de slachtoffers te kunnen bevrijden. Op hoog niveau Ned. besprekingen over Europese eenwording Tweeling-ministers met vele diplomaten bijeen De minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, en de minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, heb ben gisteren op het departement Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage be sprekingen gevoerd met verscheidene in Europa geaccrediteerde diplomatieke vertegenwoordigers. Aan de besprekingen, die gewijd waren in de Europese eenwording, namen deel: Mr C. G. W. H. Baron van Boftzelaer in Oosterhout, ambassadeur te Parijs, dr H. N. Boon, gezant te Rome, mr B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten, ambassadeur te Brussel, de heer H. A. Hooft, gezant te Luxemburg, mr E. N. Kleffens, gezant te Lissabon, de heer A. Th. Lamping, ambassadeur te Bonn, mr D. U. Stikker, ambassadeur te Lon den, Jhr mr A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, hoofd der gecom bineerde Nederlandse permanente tegenwoordiging bij de Noord-Atlantische raad, de O.E.E.S. en bij de interim- commissie voor de E.D.G. Morgen honderdduizend noodwachters Er hebben zich tot nu toe 99.601 per sonen bereid verklaard, aan de dienst Bescherming Bevolking te willen mee doen. Morgen kan vermoedelijk de aan melding van de 100.000ste noodwachter worden verwacht. tenverkopers door het algemeen verbond overgenomen. Na het uitbreken van de voedselcrisis en Perons anti-inflatie maatregelen, zijn verscheidene personen, onder wie minis ters, afgetreden. Bij de verkiezingen, die Zondag j.L de Argentijnse provincie Eva Peron (de voormalige provincie Chaco) zijn gehou den, hebben de Peronisten 56.251 stem men verkregen, dat is 8200 meer dan in 1951. Slechts 76 procent der stemgerech tigden kwam op: er werden 7635 blanco- stemmen uitgebracht. Maandag a.s> Zoutverbod voor haring Op 27 Mei zal de vloot uitvaren In verband met de jacht op de Hol landse Nieuwe, die. naar men verwacht, na Pinksteren (26 Mei) zal worden inge zet, wordt met ingang van Maandag a.s een zoutverbod van kracht. Dit verbod wordt uitgevaardigd om te voorkomen, dat de jacht op de nieuwe haring eerder dan 26 Mei zal beginnen. De Zaterdag vóór Pinksteren zal, mag men wel aannemen, de vloot ge- pavoiseerd in de havens liggen. Criliek op Wilson Am. luchtmachtpolitiek in verkeerde banen? Geruchten over de luchtmachtpolitiek van de Amerikaanse minister voor fensie, Wilson, hebben te Washington ernstige bezorgdheid gewekt. Wilson zou voorstellen steunen om: 1. De productie van straalbommenwer- pers sterk te beperken. 2. De bouw van uitsluitend jachtvliegtuigen en geleide projectielen. 3. Een kleine vliegtuigindu strie te creëren met een hoog productie- Het 'bezwaar tegen Wilson's economisch voordelige luohtmachitpolitiek is, dat het in geval van nood een groot risico mei zioh brengt. Volgens Reuter is in Washington eer toenemend verzet merkbaar tegen Wil son's politiek. Molotof ontvangt Bohlen Molotof, de Sowjet-Russische minister van Buit Zaken, heeft de nieuwe Ame rikaanse ambassadeur in de Sowjet-Unie Bohlen, ontvangen. Het bezoek stond in verband met de aanbieding van Bohlens geloofsbrieven aan de Sow jet-president. Worosjilof. Bohlen was 11 April in zijn nieu standplaats aangekomen. Boter, groente en fruit naar Duitsland De Westduitse autoriteiten hebben 7.5 millioen D.M. (f6,7 min) beschikbaar ge steld voor invoer van boter uit Neder land, 3 min (2.7 min) voor invoer groente en 3 min voor invoer van fruit. DAT momenteel nog 30 aanvragen tot vestiging van een Amerikaanse onder neming in ons land in behandeling zijn, waarvan 10 met zeer goede mogelijk heden. DAT het Tweede-Kamerlid Haken (Comm.) n.a.v. een artikel in De jonge Kerk over de sleohte positie van véle Ned. emigranten in Australië, aan minis ter Suurhoff heeft verzocht, zulke emi granten gelegenheid te geven naar ons land terug te keren. DAT het K.V.P.-lid van de Tweede Kamer de heer Maenen aan minister Beyen heeft verzocht, ook het verblyfs- visum voor Duitsers die ons land wensen te bezoeken, af te schaffen. DAT tegen de 21-j. Ambonnees J. S., die in het kamp Klein Baal te Bemmel (Gld.) een kampgenoot met een m< de schouder heeft gestoken, in Arnhèm acht maanden is geëist Prins en dochters uit Venetië terug In Nice moest tot tweemaal toe geland worden Prins Bernhard is gisteren, kort nadat ij te Nice was opgestegen, opnieuw op het vliegveld van Nice geland. De Prins op weg van Venetië naar Soesterberg met de Prinsessen Beatrix en Irene. Hij onderbrak de reis met het oog op het slechte weer en landde te Nice. Na het noenmaal met vrienden genut tigd hebben, vertrokken de Prins en zijn dochters, om enige minuten later op- w terug te keren, daar een van de motoren van het vliegtuig niet goed werkte. Het euvel was spoedig verhol pen. Tien minuten na de tweede, onver wachte landing, om drie uur, steeg het vliegtuig van de Prins weer op. Even na negen uur landde Prins Bernhard met zijn Dakota op Soesterberg. Prinses Wilhelmina was in 't Mauritshuis Prinses Wilhglmina, vergezeld van haar secretaresse, mej. Geldens, heeft gisteren onverwachts een onofficieel be zoek gebracht aan de tentoonstelling Maurits de Braziliaan in het Mauntshuis te Den Haag. Verkiezingen in zestal gemeenten overbodig In de Noordbrabantse gemeenten Hoe ven, Nuland en Berkel-Enschot en Hees (bij Oss) en de Noordhollandse gemeente Wijde Wormer zullen dit jaar geen raadsverkiezingen worden gehouden, omdat daar slechts één lijst is ingeleverd! In Hoeven is alleen een lijst van de K.V.P. ingediend evenals in Nuland een lijst van de plaatselijke groeperingen, gezamenlijk, evenals in Katwoude. In Wijde Wormer hebben de Prot. Chr. par tijen en de K.V.P. een gecombineerde lijst ingediend. Te Amsterdam zijn slechts zes lijsten ingediend: P.v.d.A., C.P.N.. K.V.P, Prot. Chr. (combinatie C.H. en AR.), VVD. en K.N.P. Nog nimmer heeft een zo klein aantal partijen aan de gemeenteraadsverkiezin gen in Amsterdam deelgenomen. Voor 39 gemeenten in de noodgebieden zullen de verkiezingen op een nader te bepalen tijdstip worden gehouden. Zoals bekend zullen de verkiezingen op 27 Mei worden gehouden. Nieuwe instructies voor Mark Clark De oorlog in Laos voor de Ver. Naties? Franse bommenwerpers doen zonder ophouden aanvallen op de Vietminh- •oepen, die thans het geëvacueerde Sam Nua hebben bezet. Een woordvoerder van de Franse generale staf deelde mede, dat een colonne van de strijdmacht, die zich uit Sam Nua heeft teruggetrokken door eenheden van de Vietminh werd aangevallen. Overigens verloopt terugtocht van het garnizoen van Sam Nua bevredigend. De geruchten, dat de autoriteiten van Laos de mobilisatie heb ben afgekondigd, worden bevestigd. Het is niet uitgesloten dat de aggressie der Roden in Laos voor d«V.N. zal worden gebracht. De Hoge Commissaris van Laos in Frankrijk verklaarde, dat het Vietminh- offensief een zaak is, die aan de Veilig heidsraad moet worden voorgelegd. Laos is echter geen lid der V.N. en dus zou Frankrijk dit moeten doen. De premier van Laos heeft reeds een krachtig protest tot de V.N. en de niet-communistische landen gericht inzake het „misdadige op treden door een buitenlandse beweging" Communistische krijgsgevangenen begonnen aan boord een „sit-down" staking UIT WASHINGTON wordt semeld, dat aan generaal Marlt Clark, de opperbevelhebber der Verbondenen op Korpa, nieuwe instructies zijn gezonden. Deze houden in er de Noordelijken van in kennis te stellen, dat Amerika bereid is de besprekingen over een algehele wapenstilstand te hervatten. Tevens moet worden voorgesteld, de Noordelijke krijgsgevan genen, die niet gerepatrieerd willen worden, onder rechtsbevoegdheid van Zwitserland te plaatsen, welk land hiermede accoord gaat. Zoals in een deel onzer edities reeds gemeld, beschermen Amerikaanse straal jagers het eerste convooi, dat zieke en gewonde krijgsgevangenen uit het kam- pengebied ten Zuiden van de Jaloe naar het neutrale Kaesong overbrengt. Het convooi, bestaande uit 20 met rode krui sen en vlaggen kenbaar gemaakte tulgen, wordt op 20 April aan de Ge allieerden overgedragen. Vandaag is reeds een nieuw convooi van de rode kampen vertrokken. Amerikaanse mili tairen, die in Korea in communistische gevangenschap zijnde, tot het communis me overgingen en niet gerepatrieerd wil len worden, zullen als deserteurs worden beschouwd. Men schat het aantal Ai kanen, dat niet terug wil keren, hoogstens honderd. Nu de politieke kant van het probleem Korea: Polen had bij de Ver. Naties z.g. „vredesvoorstel" ingediend, hetwelk gesteund wordt door Moskou en Peking, en beoogt een einde te maken aa Koreaanse oorlog. Een Poolse resolutie behelst de eis tot een vredesverdrag de Grote Vijf (dus communistisch China als vijfde Red.), beperking der be wapening met één derde, verbod va atoombom en onmiddellijke hervatting der wapenstilstandsonderhandeli nge Korea. Aangezien dit Poolse voorstel veel tegenkanting ontmoet, heeft Brazilië bij de „politieke commissie" een andere resolutie inzake Korea ingediend. Deze resolutie wil, dat de uitwisseling der krijgsgevangenen spoedig beëindigd zal zijn: de voortgezette onderhandelingen Na de nieuwe kruiser De Ruy- ter is nu ook het zusterschip De Zeven Provinciën naar de Noordzee vertrokken voor zijn eerste informele proefvaart. De officiële proeftochten beginnen in Mei. Op de foto passeert het schip Vlaardingen. Het is ge bouwd bij de Rotterdamse Droogdok Mij. De lengte is 187 meter, de waterverplaatsing 8500 ton en de bemanning zal bestaan uit bijna 1.000 koppen. i ADRIAAN PELT KREEG HOGE LIBISE ONDERSCHEIDING Koning Idris van Libye heeft gisteren de Nederlander Adriaan Pelt, voormalige commissaris der Verenigde Naties ir Libye, de Wisjah-el-Ekbar-medaille var Mohammed Ali Senoessi, een van d( hoogste onderscheidingen in Libye, uit gereikt als erkenning van diens werk voor de onafhankelijkheid van het land. Eerder had Pelt he'. naambord van een straat in Benghazi, die naar hem is ge noemd, onthuld. Pseudo-evacué's krijgen 9 en 12 maanden De Utrechtse rechtbank heeft gisteren twee inwoners van Rotterdam, de 25-j. los-werkman H. van der H. en de 18-j. los-werkman Th. E. tot respectievelijk 12 en 9 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De verdachten hadden zich in de eerste dagen van Februari uitgegeven slachtoffers van de watersnoodramp. Zij deden zich voor als inwoners van Bruinisse en lieten zich in Breda en Amsterdam een liefdevolle behandeling welgevallen. Werk voor 14 bedrijven Het geheel zal bestaan uit 5 bruggen van 200 meter en 1 van 30 meter Zoals men weet bestaat het plan i komende twee jaren de enkelsporige brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk te vervangen door een nieuwe spoorbrug, die zal wprden ingericht voor dubbel. Deze nieuw® overbrugging zal, zo neemt het A.N.P. thans, bestaan uit vijf bruggen van tweehonderd meter, elk op drie steunpunten en een brug van dertig meter op twee steunpunten. Er zal gebruik worden gemaakt van de bestaande pijlers, die voor het dragen van een dubbelsporige brug geschikt zijn. Het monteren van twee van de vijf brug. gen zal op een fabrieksterrein te Dor drecht geschieden. De overige drie brug. gen worden op een nabij de Moerdijk- brug te bouwen montagestelling in elkaar gezet. Het ligt in de bedoeling in de loop var 1954 drie bruggen op de pijlers te plaat sen en in 1955 de overige twee. Elk der vijf bruggen zal in twee helften worden ingevaren, zodat in totaal tien brugdelen met tussenpozen door invaring op hun plaats zullen worden gebracht. De overige overspanningen zullen eerst worden wijderd door ze uit te varen. Naar ver wacht wordt, zal de nieuwe overbrug ging in 1955 dubbelsporig bereden kunnen DAT het Ned. stoomschip Cirrus van 25 April tot 16 Mei dienst doet als weer- schip op Oceaanstation J. DAT de Arnhemse militaire oorlogs slachtoffers op 21 April een bezoek bren- »n aan Harderwijk, waar zij de gasten jn van het gemeentebestuur en het gar- DAT de sectie horecaf van de Int. Fe deratie van Chr. Bonden van Arbeiders Voedings- en Genotmiddelenindustrie i September te Parijs een congres houdt. DAT in R'dam een Lions Club (een afdeling van een internationale organisatie) is opgericht, zoals die ook al in Den Haag en A'dam bestaan. DAT Max Factor jr, president van wereldbekende cosmetische industrie die naam. Vrijdag in ons land aankomt tijdens een reis van drie maanden door Europa. DAT Enschede een sportpark van. 23 ha met o.a. een stadion voor 20.000 per sonen krijgt, waarvoor de gemeenteraad ruim f2,2 millioen beschikbaar heeft ge steld. DAT op het Amerikaanse militaire kerkhof te Margraten de eerste 200 van de 8300 marmeren kruisen en David sterren uit Italië zijn aangekomen. DAT de gemeente Zeist bij de Kroon i beroep gaat tegen een uitspraak van Ged. Staten, waarbij de aanleg van een weg over het terrein van het Chr. sana torium te Zeist werd verboden. _DAT de voorzitters der Kamers van Koqphandel van A'dam, R'dam, Antwer pen. Bremen en Hamburg een bijeen komst over de economie van de zeeha vens hebben gehouden en dit voortaan regelmatig zullen doen. DAT bij de landbouwer J. Beyers te Winterswijk een mijt van 600 kg stro in vlammen is opgegaan doordat kinderen met lucifers hadden gespeeld. DAT morgen in het marine-opleidings kamp te Hilversum twaalf nieuwe marine-officieren worden beëdigd. DAT negen smokkelaars Maandagnacht bij Kerkrade zijn ontsnapt aan douane, maar 50 kg koffie moesten I athterlaten. worden. Het gehele werk zal worden uit gevoerd door veertièn Nederlandse be drijven. Bij Bruinisse komt een ringdijk Zandzuiger Ahoy weer in actie bij Oude Tonge In Bruinisse is thans besloten een ring dijk om het dijkgat te leggen. Met man en macht is men daaraan bezig. Om het bruggenhoofd te versterken, zal men bak laten zinken in het gat. dat aan kelijk 3 meter diep was, doch tengevolge van de sterke stroming tot zes meter is uitgehold. Het gat is 30 meter lang. Het schip, dat men in het gat laat zinken, is bedoeld als sluitstuk van de ringdijk, waarmee men vandaag hoopte gereed tc komen. Het water in geheel Bruinisse was gisteravond nog vrij hoog. Gemid deld werd 55 centimeter gemeten. Bij de hoek van Sint Jacob tussen Nieuwe- en Oude-Tonge ligt thans groot materiaal voor het dichten van de Zuide lijke buitendijk van Goeree en Over- flakkee. De grote zandzuiger Ahoy is ook aangekomen om bij de werkzaamheden te worden ingeschakeld. Twee doden op Haagweg te Rijswijk Auto botste vannacht tegen lichtmast Vannacht om 4 uur is op de Haagweg te Rijswijk nabij de Hoornbrug een per sonenauto, bestuurd door de 36-jarige C. de K. uit Haarlem tegen een lichtmast gebotst, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De wagen naderde uit de richting Rotterdam. De naast de bestuurder zittende 36-jarige C. O., even. eens uit Haarlem, en de achterinzittende 30-jarige echtgenote van de bestuurder, werden zwaar gewond naar St Antonius- hove te Voorburg verveord, waar zy enkele uren later overleden. De bestuur der werd slechts licht gewond. De auto was zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De oorzaak van het onge luk is niet bekend. Pan Moen Djon zullen leiden tot een spoedige wapenstilstand, terwijl wordt aangedrongen de Assemblée der V.N*. bijeen te roepen, zodra een wapenstil stand is getekend of de onderhandelin gen in een impasse zijn geraakt. Amerika. Engeland, Frankrijk en nog een aantal andere landen hebben hun steun gegeven aan het Braziliaanse tegenvoorstel, dus niet aan het Poolse. Later ontvingen wy telegrammen, dat 700 zieke en gewonde communistische krijgsgevangenen, die verklaard hadden te willen worden teruggezonden en ont scheept werden voor het eerste gedeelte van hun reis, een „sit-down" staking zyn begonnen. Deze krijgsgevangenen, afkomstig van Tsjejoe, arriveerden met een landings vaartuig der Amerikaanse marine te Poeean. Toen patiënten op draagbaren van boord werden gebracht, riep één der communistische krijgsgevangenen, dat de rest niet van boord wilde. Dit spel letje duurde drie uur, maar toen maak ten de Geallieerden er een eind aan, en verschenen de bewakers met gasgranaten en gasmaskers, waarop het verzet werd opgeheven. De krijgsgevangenen hadden een „betere behandeling" willen af dwingen. Deze berichten waren afkomstig van de „Columbia Broadcasting". Volgens een ander Amerikaans radiobericht, zou den Geallieerde vliegtuigen boven Noord- Korea het convooi met krijgsgevangenen der Verbondenen, dat onderweg is naar Kaesong. uit het oog hebben verloren. Nog geen Zwitsers besluit Vanmiddag meldde AF.P. uit Bern. fiat de Zwitserse regering nog geen beslissing heeft genomen, inzake het Amerikaanse voorstel, de Noordelijke krijgsgevange nen. die niet gerepatrieerd willen worden, onder Zwitserse jurisdictie te plaatsen. Zaak-Adonis terug naar A'damse rechtbank De minister van Justitie heeft in de zaak van de 42-jarige Amerikaan H J. Adonis, op grond van het uit Amerika ontvangen aanvullend bewijsmateriaal, opnieuw advies gevraagd aan de recht bank te Amsterdam. De plaatsvervangend procureur-gene raal van New Jersey. Albert N. Ash is gisteravond tezamen met zijn secretaris G. Dougherty met het K.L.M.-lijntoestel naar New York teruggekeerd. Op 30 Maart jl. kwamen beiden naar Nederland in verband met de uitlevering van Adonis. Het is Ash niet gelukt persoonlijk met minister Donker te spreken. Mr S. C. Graaf van Randwijck in Nederland terug Mr S. C. Graaf van Randwijck, alge meen secretaris-generaal van de zending der Ned. Herv. Kerk. is na een afwezig heid van zeven maanden van zijn bezoek- reis aan kerken in Indonesië en Nieuw- Guinea in Nederland teruggekeerd. Op de vergadering van de Raad voor de Zending op 4 Mei a.s. zal de heer Van Randwijck verslag van zijn bevindingen uitbrengen. Tragische dood van een baby te Naaldwijk In Naaldwijk is gisteren een baby op traigsche wijze om het leven gekomen. Nadat het jongste zoontje van het echt paar Van Dijk, Havenstraat 34, ter ruste was gelegd, kwam men later tot de ont stellende ontdekking, dat het kleintje was gestikt in het kussen. Het kindje was negen weken oud. Aardschokken bij Smyrna In het gebied van Smyrna (Turkije) hebben zich de laatste 36 uur hevige aardschokken voorgedaan. Er ontstond paniek en de bevolking bracht de nacht in de buitenlucht door. Er is één dode; 4 kinderen werden gewond. HET WEER IN EUROPA Aanhoudend viij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewol king met enkele verspreide buien. Matige tot zwakke wind. aanvankelijk uit Noor- delijkc richtingen, later ver anderlijk. Vannacht plaatse lijk nachtvorst, morgen de zelfde of iets hogere tempe raturen. (Opgemaakt t>m 10 uur). ZON EN* MAAN Donderdag: Zon 5.42 tot 19.38 uur; maan 6.23 tot 23.59 uur. Op 21 April EJS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1