CHIEF WHIP Spoorwegen leggen laatste hand aan verhoogde baan T0HICUM H0URY Viering gouden jubileum van slachthuis: 29 en 30 April C.F.A.afd. Leiden O NIEUWE LEIDSCHE COUBANT g DINSDAG 14 APRIL 1953 Millioenenplan wordt werkelijkheid Op toekomstige zware trein verkeer is gerekend SPOREN EXTRA „ONDERSTOPT" (Van een bijzondere medewerker) njf Er zal in de afgelopen wintermaanden wel weer menig grieppilletje op naam van de overweg Rijnsburgerweg zijn geboekt. Velen „genoten" daar (nog!) dagelijks van wat men vroeger wel geïnteresseerd placht te noe men „de passagie der stoomslepers", maar wat tegenwoordig in onze voortjagende moderne mensenmaatschappij nog slechts wordt onder vonden als een obstakel, dat zelfs in de ogen van de bezadigde romantici onder ons is gedegradeerd tot een sfeerloos voorbijflitsen van de stof zuigerachtige monsters, die met hun in stoom en rook gehulde broeders en zusters uit vroeger dagen net zoveel gemeen hebben als uw en mijn fiets met de draisine uit de tijd van Lodewijk Napoleon zal nu ook in Leiden worden Wij schreven hierboven „NOG". Want de dag nadert, waarop u het extra spurtje voor de dalende overwegbomen van weleer al dan niet inet een tikje weemoed zult kunnen gedenken en waarop wij de „Etoile du Nord" naar Parijs nog slechts" van de onderkant zul len kunnen bewonderen.... Nog enkele dagen zal aan de verhoog de spoorbaan extra zorg worden besteed, nadat reeds in de afgelopen week de werkzaamheden bij het viaduct Haar lemmertrekvaart zijn geëindigd en de bovenileidingsdraden in de lacune aldaar zijn gespannen. In de nacht van Zon dag 19 op Maandag 20 April a.s. zal dan één der hoge sporen aan de zijde War mond en by de Vinkbrug worden aan gesloten op het bestaande net en dan zullen de treinen van Amsterdam naar Den Haag hoog rijden. Uit practische overwegingen is het beter, dat pas 14 dagen later het verkeer néar Amster- oam omhoog wordt gebracht. Eerst daar na kan men overgaan tot het afbreken van de bestaande sporen en het ophef fen van de overweg Rijnsburgerweg, waarna zo spoedig mogelijk de lijn naar Utrecht en het raccordement Heren singel op de hoge baan zullen worden aangesloten. Al spoedig zal dus zij het voorlo pig nog met beperkte snelheid bijna het gehele treinverkeer „omhoog" gaan. Ongetwijfeld zullen er de eerste maan den nog kleine verzakkingen voorko men. Dat is bij elke nieuwe baan het geval. Maar de ploegen van „Weg en Werken" zullen de baan voortdurend onder controle houden Onderstopmachine Deze week zal een vreemdsoortige, ingenieus werkende machine de laatste hand leggen aan Leidens verhoogde spoorbaan. Deze onderstopmachine wordt ,ni door de dienst Weg en Werken van de en Nederlandsche Spoorwegen gebezigd om het „ballastbed" (dat is de laag van grind en steenslag, waarop de dwarsliggers „bielzen" rusten) nog eens extra on der de dwarsliggers samen te persen. Daardoor komen de spoorslaven op een ol- stevige ondergrond te liggen, wat bij de het steeds zwaarder wordend treinver- en keer van het grootste belang is. en Zwitserse uitvinding Vroeger gebeurde dat „onderstoppen" van de sporen door mensenhanden, maar ook hier schreed de mechanisatie voort. Met deze machine kan per uur zo'ra 50 tot 80 meter spoor worden „gestopt" en 23' daarbij is slechts één man nodig voor n. de bediening, tegen vroeger 8 tot 10 man voor de genoemde afstand per uur. Deze 8 ton zware machine is een uitvinding H van een Zwitsers ingenieur en werd n1 onder de naam „Sfindex" gefabriceerd d' voor talloze spoorwegmaatschappijen lt,j over de gehele wereld. Dank zij de vi brerende armen van de machine, die |>i aan weerszijden van de dwarsliggers in r) de ballast worden gestoken, worden de a- puntige stukjes steenslag als een leg- 3. puzzle tot een onwrikbare massa samen- p. geperst. Dit procédé, waarmee NS alle r vernieuwde banen na de oorlog heeft Snel. robust en zwaar Nog onlangs heeft ir F. Q. den Hol lander. president-directeur der Neder landsche Spoorwegen, er de aandacht op gevestigd, dat het rollend materieel van de Spoorwegen snel. robuust en zwaar moet zijn. Snelheid is nu eenmaal voor een modern geoutilleerd bedrijf als NS eerste vereiste. En wil men er een in tensief gebruik van maken in een fre quente treindienst, dan moeten de lo comotieven en rijtuigen tegen een stootje kunnen. Van de lichte rytuigen in alu- miniumlegeringen, zoals die tegenwoor dig in Frankrijk en Zwitserland worden gebruikt en die maar 14 ton wegen, wil NS niets weten. De rijtuigen op lucht banden (24 per rijtuig!), die in Frank rijk rijden, zijn evenmin geschikt voor het Nederlandse verkeer. De nieuwste NS-rijtuigen zijn van so lide staal vervaardigd, maar wegen dan ook 47 ton. Dat betekent, dat ook de locomotieven krachtig en zwaar moeten zijn en indirect gevolg dat ook de baan op dit zware verkeer berekend moet zijn. In ons waterige landje is dat geen peuleschilletje, want op verschil lende plaatsen in ons spoorwegnet is de ondergrond nu niet bepaald berekend op de krachten, die de honderden tonnen staal bij snelheden van 125 km en meer per uur op het baanlichaam uitoefenen. Tussen Gouda en Oudewater heeft men enige jaren geleden een enkele kilome ters lange beton- en vlechtwerkplaat on der de sporen moeten leggen, daar de ondergrond ter plaatse angstwekkend veel gelijkenis met een in het water ge doopte spons vertoonde. Maar liefst 80% bestond uit water! Zo zijn er nog meer zwakke plekken in ons spoorweg net. Eén er van is die bij de Haarlem mertrekvaart, waar óók de baan zakte en de moeilijkheden rezenMaar ook daarvoor hebben deskundige knobbels in het Laboratorium voor Grondmecha nica te Delft een op 246 betonpalen rus tende oplossing weten uit te knobbelen, waarbij met verdere verzwaring van het treinverkeer in de toekomst ruimschoots rekening werd gehouden. „Stoom" gaat in rook op Met alle respect voor George Stephen son en rün destijds opzienbarende suc cessen met de door hem geconstrueerde „Rocket", de eèrste stoomlocomotief ter wereld de stoomtractie heeft afgedaan. Ze is verouderd en oneconomisch, want van «11e kolen, die in de vurige muil van zo'n stoom-veelvraat verdwijnen (Advertentie) Voorjaarsmoeheid? Voel U heitoren door De turquoise-kleurige lange- afstandstreinenwaarvan er reeds enkele Leiden „aandoen", genieten bij het reizend publiek een goede reputatie om hun rustige gang en smaakvolle comfortabele inrichting. Agenda voor Leiden Dinsdag Foyer stadsgehoorzaal, half 3 en 8 uur: Gerzon, stoffenshow en confectie. Oosters Instituut. Rapenburg 61, 8 uur: afdeling Leiden C.H.U., mr H. K. J. Beernink over de raadsverkiezingen. Burcht, half 8: feestavond Chr. gym nastiekvereniging D.O.S. Oegstgeest: Irene, 8 uur: Het Zon nehuis, film „Een mens was te veel". Oegstgeest: Patronaatsgebouw, 2 half 6 en half 8—11 uur: Rode-Kruis- Zoeterwoude: café Roeleven, 8 uur: ledenvergadering Oranjevereniging. Woensdag Vlies, half 1: Nijverheid en Handel, ir J. L. Klein over de watersnood en de daardoor ontstane problemen (half 12: ledenvergadering) Vlies, 8 uur: algemene ledenvergade ring V.V.V., met films. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: „Sempre Avanti" en „Jong en Jolig" Vlies. 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde, ledenvergadering. Het Centrum. 8 uur: Geref. Bond. ds Boer van Gouda. Steenschuur 21, half 8half 9: zitting prijzencommissle. Den Haag: Gemeentemuseum, 8 uur: K. en O., bezoek aan de Van Gogh-ten- toonstelling. Oegstgeest: Patronaatsgebouw. 2— half 6 en half 8—11 uur: Rode-Kruis- Donderdag Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., film „Bali. eiland der goden" vac Nikola Drakulic. Stadsgehoorzaal, 8 uur: pianorecital Iskar Aribo. Casino, 7 en 9.15 uur: C.F.A., Tom Browns kostschooljaren. Het Centrum, ingang Moriaansteeg, 8 uur: Christen-vrouwenbond, ds A. J. Boss over de Engelen. Gymnasium, 8 uur: volleybal, voo: wedstrijden om nationale titels. Oegstgeest, Patronaatsgebouw, 2- half 6 en half 8—11 uur: Rode-Kruis- Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523. en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Een zes-jarig Haags jongetje, dat Zaterdagochtend samen met zijn broertje ;n step een helling in de Bosjes Poot afreed, is overleden na de botsing met een boom; zijn elfjarig broertji kreeg een hersenschudding. De onderstopmachine in actie Mijn favoriet1 Natuurlijk CHIEF WHIP— stukken beter dan alle andere en bovendien de beste voor mijn gezondheid! OP IEDERS LIP! Tevens herdenking van zestig-jarig bestaan van keuringsdienst De overgang van April naar Mei brengt dit jaar voor Leiden een grote drukte met zich. Om te beginnen is er de braderie, die drie dagen duurt. En verder: de viering van de Koninginnedag met een traditioneel, maar uitgebreid programma, de slagersvaktentoonstelling ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van het slachthuis en de herdenking van het zestig-jarig bestaan van de keuringsdienst Leiden en omstreken voor vee en vlees. Dan denken'we nog maar niet aan de dodenherdenking en de viering van 5 Mei. Het is een geluk, dat de viering jubilea van slachthuis en keuringsdienst één gebeurtenis is. De slagersvakten toonstelling wordt gehouden op 29 April. Zij vormt het hoofdbestanddeel het jubileumprogramma. Behalve het gemeentebestuur en de directie slachthuis werken er aan mee de slagers de keuringskring Leiden, de paar- denslagers. de grossiers, de Leidse vlees- arenfabrikanten de vereniging gerszoons en de huidenclub. De exposi tie geeft een beeld van het levende In de stallen, de verschillende bewer kingen van het vlees en het snijden i, terwijl ook kook- en bakdemonstra- ties worden georganiseerd. In een restau- zal de bezoeker zich op allerlei lek kernijen kunnen tracteren. Voor het publiek is de tentoonstelling op de eerste dag (Woensdag) geopend s middags 3 tot 's avonds lf de tweede dag van 's morgens 10 tot avonds 10 uur. De buurt- en speeltuin vereniging „Groenoord" heeft op zich genomen de ingang van het slachthuis kleurig aanzien te geven. Enkele Leidse muziekgezelschappen hebben reeds toegezegd een muzikale rondwandeling' te zullen i-ouden De officiële opening van de tentoonstel ling vindt plaats op 29 April 's middags half 2 Wethouder D. van der Kwaak hoopt hierbij een rede uit te spreken, die onder meer een schets zal geven van de geschiedenis van het slachthuis en de keuringsdienst. Na de opening volgt een rondgang van de genodigden over het in. De directeur van het slachthuis, dr K. Reitsma, deelde ons mee, dat de tentoonstelling o a. een grote stand de keuringsdienst zal bevatten, alsmede afdeling van slagerij- en slachthuis benodigdheden. wordt slechts 8% omgezet in nuttige ar beid. De rest verdwijnt door de schoor steen! Evenmin als u en ik zo'n onvoor delige stookgelegervheid zouden willen gebruiken, heeft NS nog langer zin in de stoomlocomotief. Vooral nu haar electrische collega met 20% nuttig ren- "ement zoals dat in vaktermen heet - uit de bus komt. Als de stoomlocomotief tien uur per dag dienst heeft gedaan, verdwijnt ze amechtig in de loods om wat op adem te komen. Wellicht kijkt de Jumbo dan beetje jaloers op naar zijn met chroom en frisse kleurtjes opgesmukte jonge (electrische) zusters, die het pres teren om 23 uur per dag in touw te zijn i slechts een uurtje nodig hebben om at bij te komen Meer getrokken treinen Nu meer dan 40% van ons spoorweg net is geëlectnficeerd ligt het in de be doeling van NS, steeds meer personen treinen te gaan rijden met losse rijtui gen, getrokken door krachtige electri sche locomotieven. De bestaande stroom- lyntreinstellen zullen in de toekomst hoofdzakelijk als stoptreinen worden in gelegd. Een en ander verdient de voor keur boven het gebruik als sneltreinen de zichzelf voortbewegende trein stellen, die toch altijd nog zó onrustig rijden, dat menig slokje van het door op de Wagons-Lits veroverde kopje koffie in plaats van op uw tong op uw (nieuwe!) jas terecht komt De turquoise-kleurige lange-afstands- einen waarvan er thans reeds en kele Leiden „aandoen" genieten bij het reizend publiek een goede reputatie >m hun rustige gang en smaakvolle :omfortabele inrichting. Enkele honder- len van deze rijtuigen zullen, onder vi- gueur van het vijfjarenplan 1953'58 de NS worden afgeleverd. Voor het verkeer op secundaire lijnen werden 75 dlesel-electrische treinstellen besteld, de eerste reeds is afgeleverd dezer dagen als proef werd ingelegd op het baanvak Alphen a/d RijnGouda. ook uit de rangeerdienst zal de stoomlocomotief verdwijnen, want NS heeft nog 240 diesel-rangeerlocomotie ven op het verlanglijstje staan. Naast de 95 electrische locomotieven die NS mo menteel in dienst heeft 10 Zwitserse, Franse en 25 Amerikaans/Nederland- staat nog een zestal diesel-electri- «che sneltreinlocomotieven op stapel. Zo gaan de Nederlandsche Spoorwegen voort met moderniseren. Zij 2ullen wel- •t materiaal aanrukken. Leidens station Omstreeks half drie gistermiddag vond een treinongeluk plaats op de verhoogde spoorbaant even voorbij het viaduct over de Rijnsburgerweg in de richting Amsterdam. Door een verkeerde wisselstand ontspoorde een locomotief met tender, waaraan veertien open laadwagons waren gekoppeld. Zoals op de foto duidelijk te zien is, werd één hiervan geheel in elkaar gedrukt, terwijl de rails gedeeltelijk werden verwrongen. Het ongeluk zal geen gevolgen hebben ten aanzien van de ingebruikneming van de verhoogde spoorbaan. Foto N. van der Horst Schoenmakerspatroons vereniging D.V.V. W. van Kampenhout tot voorzitter benoemd Gisteravond hield bovengenoemde vi eniging een ledenvergadering in De Kleine Burcht. De waarnemend voorzit ter, de heer P. Haneveld, opende de gadering met een dankwoord aan de heer M. Giezen voor al het goede dat deze als voorzitter had verricht. In de vacature van de voorzitter werd benoemd de heer W. van Kampenhout, als tweede penningmeester de heer J. Zirikzee en als algemeen adjunct de heer A. Pynnaken. Aan het eind van deze vlot verlopen vergadering wenste de »x aaiix XXJVO.CI*, uc 1U6U0 waarn. voorzitter de nieuwbenoemde spoorbaan waardig.bestuursleden geluk. Agenda Raad Leiden Leidens raad vergadert a.s. Maandag middag om 2 uur ter behandeling var de volgende agenda: Benoeming van twee regenten van hel Heilige Geest- of Arme Wees- en Kin derhuis. wegens aftreden van prof. dr P. A. H. de Boer en mr H. Burgersdijk (voordrachten resp. 1. mr A. W. Kist te Oegstgeest, 2. ir M. C. de Jong te Oegst geest. en 1. prof. dr T. Jansma te Leiden, 2. mr J. C. de Vroom te Leiden). Aanschaffing meubilair en leermidde len Geref. school Asserstraat voor de op 1 April jl. gevormde eerste klas (kosten: f 2900). Beschikbaarstelling van f 12.000 voor het inrichten van een speeltuin op een deel van het terrein der voormalige Katoenfabriek. Beroepschrift inzake weigering van een vergunning tot het bouwen van zes dagwinkeltjes op een terrein aan de Sophiastraat. Aankoop, van de provincie, van een deel sloot met bermkanten in de Roden burgerpolder. Transactie betreffende poort Maars- ansste^g 1214. Herziening regeling inzake verhuring der zalen van de Stadsgehoorzaal. Verlenging van de pacht der buffetten m de Stadsgehoorzaal. Beschikbaarstelling van gelden voor het construeren van een vrachtauto en het aanschaffen van onderstellen voor straatveegrijwielen voor de reinigings- Aangaan van een overeenkomst tot levering van gas aan Voorschoten; idem ian Alphen aan den Rijn. Beschikbaarstelling van f 280.000 voor •erbetering der paviljoens E en F van Endegeest. Als deze rondwandeling geëindigd is, begeven allen zich naar het stad huis, waar in de Burgerzaal de offi ciële herdenking wordt gehouden. Het is te verwachten, dat hier ver scheidene autoriteiten het woord zullen voeren. De commissaris van de Koningin in onze provincie zou reeds hebben toegezegd de herden king te zullen bijwonen. Voor dit punt van het programma heeft men twee uren uitgetrokken. Van 5 tot 6 uur is er dan nog een receptie in de Burgerzaal, voor een ieder toegan kelijk. De ontwikkeling en de geschiedenis van slachthuis en keuringsdienst worden bij dit jubileum beknopt weergegeven in. een gedenkboek van de hand van de ad ministrateur van het bedrijf, de heer J. W. Schneider. Het wordt uitgegeven door de N. V. H E. Stenfert Kroese alhier. Het is de bedoeling, dat het eerste exem plaar in de herdenkingsbijeenkomst in de Burgerzaal wordt aangeboden, aan de commissaris van de Koningin. Het feestprogramma vermeldt tenslot te een autotocht voor het personeel met de dames, half Mei te houden. (Advertentie) Bezoekt onze „SPECIALE TRADE SHOW 1953" in de bovenzaal van „Het Gulden Vlies", Breestraat 125 (naast onze zaak) op Vrijdag 17 April a.s., 's middags van 2 tot 5.30 uur en 's avonds van 8 tot 11 uur. Een keur van Bell and Howell apparatuur voor 8 en 16 mm film. de Bell and Howell geluidsprojector en bandrecorder zullen worden gedemon streerd. Een stand van de Osram flits- en fotolampen is aanwezig. Proeven met geluidsregistratie 0 Nieuwste modellen opname camera's Interessante geluidsfilms Foto-papier met „elastiek gradatie" Stomme film met aangebracht geluidsspoor Kleinste flitslamp met 1/200 6ec. belichtingstijd. Foto-Ciné JAN WOLFSLAG Breestraat 123 t.o. het Stadhuis Leiden Personen, die zich te Leiden vestigden In de periode 30 Maait11 April Te Leiden vestigden zich: F. N. Abels, militair, Groenhazengrt 12: P. J. Baaij, militair, Morsstr 62-64; K. S. Bakker, Rapenburg 88; J. A. M. Banning. Lange- brug 6 D; A. G. van Beveren, scheeps maker. Korevaarstr. 14; J. Birnie, arts. Fr. v. Eedenln 31; S. Boelsma, Rapenburg 12; E. Schouw—Boomsma. secretaresse, Rijnsb.weg 50: M. J. Bos. dienstbode. Pr. Frederikstr. 40: S. F. GeertshuisBree- en fam., Pasteurstr. 38a; P. A. A. M J. Castille en famDr i.d. pharm. ass. R.U„ W. Singel 2; P. P. Deeleman, Rapen burg 12; H. J. Derksen, serg. instructeur, Morsstr. 62-64; W. Dirkzwager, Rapen burg 12; M. G. Draaisma, sergt-maj. S.D., Hooigrt 57; K. A. Emminga, Bilderdijk- 2; J. J. L. van de CampErends, Hogewoerd 74; A. M. Faatz, analyste, Lorentzkade 11; A. M. P. van Gestel, erpleegster, Schelpenkade 11; Wed. B. I. RipassaGijsing, Lekstr. 43; M. dc Haas, L. Morsweg 43; C. J. van Hartevelt, kantoorbed., Korevaarstr. 14; Wed. H. G. Oude AlinkHeideman, O. Singel 28; J. an der Hoeven. 1.1. verpleegster. Rijnsb. eg 10; D. C. Hommes, verpleegster, Rijnsb.weg 10: T. Hoos. 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; P. M. Hooijmans. ver koopster. 3 Octoberstr. 47; J. H. Isken. revolverdraaier, Heemskerkstr. 95; J. Jansen, Rijnsb.weg 120; F. J. Jekkers, los werkman. Raamstr. 8: A, Lauxtermann- Jonker, Fr. v. Eedenln 23; M. Kalisvaart, verpleegster, Rijnsb.weg 10; J. Kamper man. militair, Morsstr. 62-64; M. de Kleijn, koopman in oude metalen; G. J. Kohier, Pietersk.hof 38; J. C. de Kok, koopman in manufacturen, Varkensmarkt M. J. BrugmanKuipers en fam., Lennepstr. 7a: M. OverbeekLamers fam.. H. Rijndyk 30; F. H. A. M. Lauxter- mann, ass. dir. G.E.B.. Fr. v. Eedenln 23; E. E. van VelzenLenzinger en fam., Utr. Jaagpad 80a; A. J. J. van Lieshout, dienstbode, Zoeterw. Singel 51; D. J. K. Mac Gillavry. Haagweg 56; P. J. Mak. autospuiter. Da Costastr. 18; W. van Ma nen en fam., Hocfstr. 57; S. A. Martherus, De Sitterln 54a: J. Middel, militair, Mors str. 62-64; M. A. Mioch. kantoorbed. K. Mare 30; T. de Mooij, granietarb.. Var kenmarkt 26: L. J. C. van Mosel. stoker K.M., Noordeinde 2a; M. A. Mulder, dienstbode, Lorentzkade 15; J. S. M. van de Ven—Mutsaers, K. Mare 24; J. J. Nie- velstein, militair, Morsstr. 62-64; W. J Nugter en fam., vliegtuigmaker K.M. Transvaalhof 5; H. van Pijkeren, dienst bode, Zeemanln 36; E. Ramb, directrice damesmodehuis. Kapteynstr. 1; N. J. F S de Ranitz. W. Singel 57a; L. H. J. Rav- makers, Nieuwstg 31; L. J. van der Ree, employé Ratt. Lloyd, Du Rieustr. 19; T. Renkema, 1.1. verpleegster. Rijnsb.weg 10; L. P. van der Reijden. Groenoordstr. 25; G. C. van Rhyn en fam., filiaalhou der. Beatrixstr. 2; J. van Riet, chef kok L. Mare 68; J. Ris, De M. v. Streefk.str. Tom Browns Kosischooljaren draait 16 April om 7 en 9.15 uur in CASINO De stryd van een 11-jarige jongen Boeiend van begin tot eind. Men selijk en ontroerend. Bespreek Uw plaatsen 49; C. J. J. de Romijn, winkeljuffr., Haarlstr. 285: H. de Roos. h. i. d. huish, Waardstraat 61; Wed. M. Vlaardinger- broekVan Rosse. Plantsoen 1; H. de Ru, apotheker. Morssingel 3; A. van Sant voord, militair. Rijnsb.weg 31c: F. J. Sauer. vuurwerkmaker, Brecstr. 145a; W. Scheffers, Herengrt 19; I. M. v. d. Pol Schilthuis, Cronesteinkade 4; A. M. C. Schuitemakcr, 1.1. verpleegster, Rijnsb. weg 10; J. Sjaardema. schilder, Warmon- derstr. 3a: H. L. Smelik, kantoorbed, Steenstr. 55a; L. C. van Son, dienstbode, Borgerstr. 10; J. A. Tick, matroos I Kil, Noordeinde 2a; H. van Tol. 1.1. verpleeg ster. W. Singel 27; G. J. W. Umbgrove. Oude Vest 47; J. A. Visser. Rijnsb.weg 104; B. Vorstelman, 1.1. verpleegst., Rijnsb. weg 10; J. J. Vreeburg. Herengrt 22; G. van der Weide, militair, Morsstr. 62-64; T. A. J. Wiersma, matroos I K.M., Noord einde 2a; W. v. Wouw, coupeuse, Tessel- schadestr. 31a; M. Wijnans, Nw Rijn 10; J. van den BoschIJska, Herengrt 23; A. Zuijdervliet, dienstbode, Stationsw. 37. Zending Leidse goederen naar Zevenbergen Nog tachtig evacué's in Leiden Naar wij vernemen, zal Donderdag een uitgebreide zending goederen uit het voormalige Israëlitische weeshuis aan de Rodenburgerstraat naar de plaatsen Zeveribergschenhoek (gemeente Zeven bergen), Zevenbergen en Langeweg in bet rampgebied worden gebracht. Het vervoer geschiedt met vrachtwagens. Op 4 April is de uitreiking van kle ding, dekking en schoeisel in het wees huis formeel gestaakt, zo vertelde ons gisteren de heer Pijpers, die. enkele rr^anden geleden gepensionoeerd zijnde, nu dit gebouw als zijn werkgebied be schouwt. Een gebied, waarop aan da leiding een grote verantwoordelijkheid werd toegewezen. Aangenomen raag wor den, dat de in Leiden en omgeving ge huisveste geëvacueerden van voldoends kleding lijn voorzien. De stopzetting betekent echter niet, dat nu beslist nie mand meer in het gebouw terecht kan. Op vertoon van de vereiste bewijzen kan el-ke getroffene nog goederen ont vangen. In Februari en Maart werden ten be hoeve van 722 evacué's 10 816 stuks kle ding en schoeisel uitgereikt. Op het ogenblik bevinden zich ln Lel den nog ongeveer tachtig geëvacueerden. Géén zes dagwinkels aan de Sophiastraat In December 1952 heeft K. Bik namen» W. Hendriks te Leiden verzocht zes dag- winkeltjes te mogen bouwen op een ter rein aan de Sophiastraat. zo laten B. en W. de raad weten. Een deel van dit ter rein werd in Mei 1949 aan de heer Hen driks verkocht ton behoeve van de bouw van een bakkerij met winkel. Van deza bouw wordt thans blijkbaar afgezien. Het nieuwe plan omvat het bouwen van dagwinkcltjes met een goothoogte van 3.10 meter en een gevelbreedte, variërend van 3.05 tot 4 meter. Het college van B. en W. meent, dat een dergelijke bebouwing niet in he» stadsbeeld daar past. Er zou een hinder lijke onderbreking van de straatwand ontstaan. Het bouwplan voldoet dan ook niet aan een artikel in de verordening op bouwen en slopen, zodat het collega zyn toestemming heeft geweigerd. Adressant is echter tegen dit beahiit ln beroep gekomen, zodat de raad over bd betrokken plan te oordelen krijgt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3