Jlieumo fciJtsrfjc öTouraitl I «1 t R Gr Kerkewerk te veel op stad gericht? iccoord uitwisseling zieke en gewonde krijgsgevangenen getekend leneraal v. Fleet (Amerika) heeft meer vertrouwen in militaire actie Wist IJ Jeugdprobleem _ATERDAG 11 APRIL 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; S f 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bjj contract belangrijke korting» Vier ea dertigste jaaxytuiy Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanlpastich N gMfttrt tngn &erl In tcgfjcnspatt" Begin gemaakt te Pan Moen Djon •E PAN MOEN DJON hebben de Geallieerde en communistische ver- i bindingsofficieren de overeenkomst getekend voor uitwisseling van ||jke en gewonde krijgsgevangenen, binnen dertig dagen. Tevens ver achten de communisten om hervatting der volledige bestandsbespre- •tttgen, die zes maanden geleden werden afgebroken. Zoals eerder •^rmeld, had de Noordkoreaanse onderhandelaar, generaal Nam II, eiaorgesteld nieuwe besprekingen over de uitwisseling van alle krijgs- ivangenen te beginnen, opdat niets het sluiten van een wapenstilstand tr in de weg zou staan. De communisten zijn bereid, zodra een wapen- land gesloten is, alle gevangenen, die zulks wensen, naar hun land laten terugkeren en de overigen naar een neutraal land over te mgen. \it datum, waarop de uitwisseling van en en gewonden zal beginnen, is niet :nd gemaakt, doch schout bij nacht, iel, leider van de V.N.-delegatie, de de Noordkoreaanse generaal Lee Tsjo mee, dat de geallieerden bin- 72 uur gereed zouden zijn. De com- isten verklaarden, dat zij morgen. lag. zullen mee delen, wanneer zij repatriëring kunnen beginnen, (aarnemers verwachten, dat binnen dagen de eerste Geallieerde zieke gewonde gevangenen zullen aanko- p de communistische lijst voor uit- seling staan 450 Zuid-Koreanen, 120 erikanen, 20 Britten en 15 Canade- Turken en Nederlanders. Geallieerden zullen 5100 Noord- :anen en 700 Chinezen terugzenden, imiddels seeft generaal Van Fleet, rmalig bevelhebber van het Ameri- se achtste leger 'op Korea, in een te Chicago betoogd, dat sleohts een rpletterende militaire overwinning" Korea blijvende vrede kan brengen, huidige communistische tactiek, be- volgens hem, geen hoop voor een vende vrede of de vereniging van J m Zuid-Korea. één der doelein de V.N. Daarentegen schreef de wda. dat het verloop der besprekin- te Pan Moen Djon aantoont, dat „de In het Rampenfonds ans 102.1 millioen n het Nationaal Rampenfonds was tot ;eren een bedrag gestort van 102,1 lioen gulden. Sinds de dag daarvoor er dus weer f 400.000 bijgekomen. Staatssecretaris Van Rhijn: ericht over verspilling was onjuist )e voorzitter van de Raad van Ar- d te Rotterdam, prof. mr N. E. H. van 'eld, heeft blijkens de tekst van zijn e op de landdag voor economen te echt niet verklaard, dat de sociale zekering in Nederland is georgani- rd op een wijze die de staat jaarlijks vele millioenen weggegooid geld "t te staan. Dit heeft staatssecretaris Rhijn geantwoord op vragen van Tweede-Kamerlid Welter (K.N.P.). ït is volgens de staatssecretaris ech- een bekend feit, dat de uitvoering de sociale verzekering voor verbe- ing vatbaar is. In dit verband deelt nog mee, dat binnenkort wetsont- pen worden ingediend ter uitvoering de voorstellen der commissie-Van Tempel. ^rins Bernhard te Venetië aangekomen •rins Bernhard, vergezeld van de Prin sen Beatrix en Irène, is gisteren met particulier vliegtuig voor een bezoek enige dagen te Venetië aangekomen. Brits generaal leidt actie contra Mau Mau 'e Nairobi, de Keniase hoofdstad, is of- leel bekendgemaakt, dat de voormalige amandant van de Britse sector in Ber- generaal Hinde, benoemd is tot eheel leider van de actie tegen de u-Mau in Kenia. De strijd tegen deze tegen de blanken gerichte orga- atie wordt thans door middel van atselijke commissies, waarin alle ras- zullen zijn vertegenwoordigd, georga- eerd op een wijze, zoals ook in Ma- ka tegen verzetstrijders wordt opge- den. longres voor kerkelijke en religieuze kunst Jnder de titel „Wegen en grenzen" faniseert het instituut voor religieuze kerkelijke kunst te Utrecht op 29 en Mei in Amsterdam een congres. Spre- rs zullen zijn prof. dr W. J. Koolman, of. ir J. H. v. d. Broek, Han Richters, G. J. Hoenderdaal, Willem Mudde, A. Schuurman, ds W. G. Overbosch, Gifil- ime van der Graft en prof. dr E. L. Blik. Jomo Kenyatta („brandende speer"). je de Mau-Mau-beweging heeft georga- llseerd, is door een Brits gerechtshof in tenia tot zeven jaar dwangarbeid ver- ordeeld. evenals zijn vijf medebe- iaagden. eerste stappen naar een rechtvaardige oplossing van het Koreaanse probleem" zijn gedaan. Echter, aldus het Russische blad, zijn er „verborgen tegenstanders", 'ie een oplossing tegenwerken. Vermelden wij nog. dat de Sowjet- Unie heeft beloofd, Amerika te helpen om de vrijlating te verkrijgen van der tien Amerikanen, die sinds het uitbre ken van de Koreaanse oorlog in Noord- Korea gevangen zitten. De Noordkoreaanse autoriteiten hebben echter verklaard, dat zij slechts zeven van de Amerikanen gevangen houden; van de zes anderen verklaarden zij niets te weten. Het merendeel van hen zouden Rooms Katholieke missionarissen en me thodische zendelingen zijn. Pleven vloog naar New York Adenauer bezoekt tal van Amerik. steden De Franse minister van Landsverde diging, René Pleven, is gisteravond per vliegtuig naar New York vertrokken. Adenauer, die nog in Amerika is, ver trok van Washington naar San Fran cisco, per vliegtuig, voor een rondreis van negen dagen door Amerika. Na een bezoek aan San Francisco, Chicago, Bos ton en New York, gaat hij met zijn ge zelschap naar Ottawa. Pieck weer op het slappe koord De Oostduitse president, Wilhelm Pieck, heeft de nieuwe Tsjechoslowaakse ambassadeur in Oost-Duitsland, Linhart, ontvangen, aldus heeft het Oostduitse A.D.N gemeld. Sedert midden-Februari had Pieck enkele belangrijke plechtigheden niet bijgewoond. Dit was aanleiding van ge ruchten, volgens welke de 77-jarige pre. sident ernstig ziek zou zijn. Er zijn geen officiële verklaringen over Piecks ge zondheidstoestand uitgegeven. Van Hamburg naar Berlijn Moskou wil één luchtcorridor van 100 km breedte Inplaats van de huidige drie (uit Hamburg. Hannover en Frankfort) De Sowjet-autoriteiten hebben op de conferentie te Berlijn voorgesteld de drie luchtcorridors tussen Berlijn en West- Duitsland samen te voegen tot één brede corridor van 100 kilometer, om de veilig heid in de lucht boven Duitsland te verbeteren. k f H.M. de Koningin is terugge keerd uit Luxemburg, voor e driedaags verblijf, in Den Haag aangekomen. Gistermiddag reed de auto naar het paleis aan het Lange Voorhout en de fotograaf snapte juist de dartele Marijke, toen zij het bordes ophuppelde. In de deur wacht Grootmama haar al op. Een centrum voor Chr. culturele vorming In Christelijke kring wordt steeds ster ker de behoefte gevoeld aan verant woorde leiding op het gebied van cultuur en ontspanning. Toch ligt hier voor Christenen een positieve taak. Dit is de reden, waarom thans (te Amsterdam) in het leven is geroepen een Stichting voor de Chr. culturele vorming en voorlich ting, de „Marnix-Stichting". Een Raad Advies (omtrent welks samenstelling nadere publicatie zal volgen) zal in de verschillende secties van muziek, litera tuur, toneel, voordracht, film, beeldende kunst, volksdans en spele de Stichting ter zijde staan. Het Bestuur (bestaande uit ds S. J. Popma, voorzitter, de heer A. Jonker, tweede voorzitter, R. Bos, secretaris, C. Goldschmeding, penningmeester, ds' J. Beukenkamp, drs M. Geerink Bakker, dr E. Diemer, P. Tjeerdsma, D. v. d. Stoep, mevrouw J. de Groot-Vreugdenhil, H. de Ruig, H. Krijger en prof. dr G. Kuiper) verwacht, dat velen het doel: vergroting van de belangstelling voor het culturele leven, stimulering van de zelfwerkzaam heid in deze en verbreding van de kennis, vereist voor het oordelen over en het beoefenen van de kunst vanuit een aan Gods Woord gehoorzame visie, mee wil len helpen verwezenlijken door hun mo rele en ook financiële steun. Ter verwezenlijking van deze doel einden zal fungeren een Bureau (waarin opgenomen het Chr. Nationaal Cultureel Bureau), dat gevestigd is: Paulus Pot terstraat 20, Amsterdam. Als directeur zal optreden de heer S. Bosma (Jan Hol land). Nieuw type vrachtwagen- chassis van Kromhout In de N.V. Kromhout motorenfabriek D. Goedkoop Jr te Amsterdam Is een w type vrachtwagenchassis ontwik keld. waarvan het prototype een dezer dagen gereed is gekomen. Dit chassis heeft een voorasbelasting van 7000 kg, een achterasbelasting van 8000 kg, terwijl het chassis zelf 5200 kg weegt. Hierdoor is het bruto laadver mogen 9800 kg. terwijl bij normale vrachtwagens van deze afmetingen het bruto laadvermogen van 75008000 kg bedraagt. Dit chassis zal op de komende RAI- tentoonstelling var bedrijfsautomobielen worden geëxposeerd. Goed algelopen Geval van vleesvergilti- ging in Hilversum Gisternacht heeft zich bij de familie Kasbergen in de Bakkerstraat te Hilver sum een geval van vleesvergiftiging voorgedaan. De familie had bij de brood, maaltijd smeerworst gebruikt, welke niet meer goed rook. 's Nachts deden zich bij verscheidene leden der familie verschijnselen van vergiftiging voor, o.a. door braken en hevige pijnen in maag en buik. Een ontboden arts achtte de toestand van de vader zodanig, dat hij opneming in het R K-ziekenhuis nood zakelijk achtte, 's Morgens waren de na delige gevolgen voor de betrokkenen voorbij. Ook de toestand van de vader zodanig verbeterd, dat hij naar huis kon gaan. Maandag bespreking met De Ommelanden Boete van 246.000 nog met 42.000 omhoog? Maandagavond om half 8 zal een com missie uit het bestuur van de Coöpera tieve Vereniging „De Ommelanden" be sprekingen voeren met het hoofdbestuur van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfs- bond. Zoals men weet, heeft de ANAB herhaaldelijk pogingen gedaan om deze besprekingen tot stand te brengen. De bond heeft een boete van 246.000 ge- eist. Wanneer de Ommelanden vandaag aan 42 arbeiders geen salaris uitkeert, wordt deze boete met 42.000 verhoogd. Hollanders dreven rond zonder voedsel Een Nederlands jacht, de Scaldis, is gisteravond de haven van Gravelines (Noord-Frankrijk) binnengelopen. De twee jonge Nederlandse opvarenden ver klaarden, dat zij in een storm enige da gen in volle zee hadden rondgedreven zonder voldoende voedsel. Zij verkeer den in staat van uitputting en zijn in Gravelines verzorgd. Staatssecretaris opent R.A.I.-expositie De 32ste RAI-tentoonstelling van be drijfsauto's en toebehoren de grootste expositie die de RAI ooit heeft georga niseerd wordt Donderdag 23 April om 2 uur geopend. Het was aanvanke lijk de bedoeling dat minister Zijlstra dit zou doen, maar in verband met zijn reis naar Amerika heeft de minister hier van moeten afzien. De opening wordt nu verricht door staatssecretaris Veld kamp. Aan de tentoonstelling nemen meer dan 150 ondernemingen deel. Afzet rode bewaarkool baart zorgen Ondanks een verruiming van de afzet door de totstandkoming van een ruil- transactie met Oost-Duitsland, waarbij 6u0 wagons bewaarkool werden geleverd, liggen nog aanzienlijke voorraden be waarkool in de schuren en koelhuizen van de Langedijk opgeslagen. Vooral de afzet van rode kool baart zorgen. De situatie met de gele en witte kool is enigs zins gunstiger. De drie tegenwoordige corridors lopen resp. van Frankfort, Hannover en Ham burg naar Berlijn. Hun hoogte reikt tot ongeveer 3.200 meter en hun breedte be draagt 20 mijnl. De Russen willen nu alleen een (bre dere) luchtcorridor van Hamburg (Britse zone) naar Berlijn laten lopen, aldus Reuter. De Russen stelden verder voor bepa lingen te maken voor de hoogte, waarop de vliegtuigen moeten vliegen, zulks de controle te vergemakkelijken. De Westelijke Hoge Commissie heeft de Russische voorstellen met de drie Westelijke delegaties besproken. Com mentaar op de Sowjet-voorstellen was niet te krijgen. Volgens onbevestigde berichten zou den de Russen ook hebben voorgesteld, dat geen geallieerde gevechtsvliegtuigen meer naar Berlijn zouden vliegen. Meisje gedood, vrouw ongedeerd Moeder en kind door een auto gegrepen Het vijfjarige meisje W. Mossink uit de Anna Paulownastraat in Rotter- i is gistermiddag, toen zij met haar moeder in de Middellandstraat overstak, door een personenauto gegrepen en 15 meter meegesleurd. Het kind was bijna onmiddellijk dood. De moeder werd in een peric geslingerd, maar bleef onge deerd. De 67-jarige heer H. P. van den Berg is gistermiddag, tijdens het uitvoeren van schilderswerkzaamheden aan zijn huis op de Middenweg te Amsterdam, van een 10 meter hoog afdak gevallen en overleden. „Jan van Brakel" wordt politiekruiser „Van Speijk" naar de West Deze maapd wordt het fregat Jan van Brakel in diénst gesteld als visserlj-poli- tiekruiser, zo blijkt uit het officiële or gaan der Koninklijke Marine, Alle Hens. Het fregat Van Speijk, dat op 12 Maart in dienst is gesteld, zal de aanstaande zomer naar West Indië vertrekken om daar of de mljnenlegger Willem van der Zaan of het fregat Ceram af te lossen. Bollenland op z'n best Remer ontsnapte naar Egypte De voormalige generaal-majoor Otto Emst Remer, een neo-nazistische leider, bevindt zich in Egypte, aldus heeft vice- kanselier Bluecher bekend gemaakt. Remer is zonder visum in Egypte aan gekomen. Het is niet bekend op welke wijze. Over een uitleveringsverzoek Egypte is nog geen besluit genomen. Remer verdween in Februari en vorige maand is een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Hij had zich 27 Februari moeten melden voor het ondergaan van een gevangenisstraf van drie maanden, wegens belediging-van mensen, die heb- hen deelgenomen aan het complot var 20 Juli .1944 tegen Hitier. Op korte termijn beslissing over Adonis Het aanvullend materiaal, dat de Ne derlandse regering enige tijd geleden gevraagd heeft in de zaak van de te Am sterdam gearresteerde Amerikaan Ado nis. is thans uit Amerika ten departe- mente van Justitie ontvangen. Dit ma teriaal zal de minister bestuderen alvo rens een nadere beslissing verwacht kan worden omtrent al of niet uitlevering van Adonis. Wel zal deze beslissing op korte termijn genomen worden. Voormalige synagoge in Haarlem uitgebrand Papier van Joh. Enschede in vlammen opgegaan Een felle uitslaande brand heeft in vroege ochtenduren gewoed in de vc malige synagoge der Ned. Israëlietische gemeente te Haarlem aan de Lange Be gijnestraat, waarin de laatste jaren eer opslagplaats van de grafische inrichting Joh. Enscnede en Zonen was gevestigd. Omwonenden zagen om kwart over de vlammen uit het gebouw slaan waarschuwden de brandweer. Toen deze kort daarop verscheen, had het vuur zich reeds over de gehele bene denverdieping verspreid. Met negen slan gen op de waterleiding werd het vuui bestreden. Inmiddels waren de vlammen ook overgeslagen naar twee torens, die aan de voorzijde staan. Het gebouw ging geheel verloren, evenals enige tonnen papier, hoofdzakelijk carton. Naar de oorzaak stelt de politie onderzoek in. Verzkering dekt de schade. Sir Alexander Fleming, de 71-jarige uitvinder van het beroemde ge neesmiddel peniciline, is dezer dagen te Londen in het huwelijk ge treden met dr Amalia Courtsouris, een Griekse bacterióloge van 40 lentes, die in haar geboorteland als heldin wordt vereerd wegens haar dappere daden in de afgelopen wereldoorlog. DAT thans het reeds aangekondigde wetsontwerp is ingediend, waarin f10 millioen van de tegenwaarderekening der „Marshall-gelden" wordt uitgetrokken voor de opvoering van de productiviteit in de landbouw. DAT de driedaagse kampeertentoon- stelling Goed Kamp te A'dam gisteren is geopend en de eerste middag reeds meer dan 1000 bezoekers trok. DAT ir W. J. Berdenis van Berlekom, hoofdinspecteur der Ned. Spoorwegen, op de Europese spoorwegconferentie te Oslo zijn buitenlandse collega's heeft ber dankt voor de hulp aan ons land na de watersnood. DAT de Chr. Vereniging Zedenopbouw op 17 April te Arnhem haar jaarvergade ring houdt. DAT het blad Neerlandia van het Alg. Ned. Verbond wegens de hoge kosten voortaan slechts om de twee maanden zal verschijnen en de secretaris van hoofdbestuur, mr F. G. A. Huber uit Den Haag, ontslag heelt genomen. DAT de Ned. groep der Internationale Chr. Vredesbeweging op 17 en 18 April in het zendingscentrum te Baarn een conferentie over het rassenvraagsthuk houdt. DAT de vroegere aandeelhouder D. van de N.V. Levensverzekerings Mij Amstleven in Utrecht is veroordeeld tot betaling van een dwangsom van f 5000 als hij zich opnieuw grievend uitlaat over de N.V„ haar directeuren of commissarissen. DAT Woensdag de aanbesteding wordt gehouden voor het aanleggen van een directe verbinding van Dorst (N.-Br.) met Oosterhout-stad. DAT de krijtrotsen in Epen (L.), die door grondverschuivingen vrijwel geheel zijn bedolven, binnenkort worden bloot gelegd. DAT de Friese V.V.V. aan Herman v. d. Horst, de vervaardiger van de Mm „Houen zo" over R'dam, heeft opgedra gen een film over Friesland te maken. DAT de bouwvereniging St Servatius te Maastricht bij het gemeentebestuur een crediet van bijna f 1.8 millioen heeft aangevraagd voor de bouw van een be jaardencentrum. DAT in Vught is overleden het oud- hoofdbestuurslid van de R.K. Midden standsbond W. v. d. Kar uit Den Bosch. DAT Vrijdag op het Zuldplein in R'dam de eerste paal wordt geslagen voor nieuwe schouwburg van de N.V. Mij De groote Schouwburg. DAT de Utrechtse chirurg dr G. Chap- chal, voorzitter van het thans gesloten chirurgencongres te Adam, de Franse on derscheiding „Officier de la santé pu- blique" heeft ontvangen en de A'damse arts D. van Capellen de .Palmes aca- démiques". DAT de spaarregeling voor ongehuwde jonge personeelsleden van de Staatsmij nen op 1 April vijf jaar bestond en in totaal f 1.760.000 is gespaard, waarvan weer f 700.000 werd opgenomen. DAT Maandag met de Nieuw Amster dam opnieuw 12 jonge Ned. vaklieden naar de Ver.. Staten vertrekken om daar een jaar lang in de industrie te werken en aan universiteiten te studeren. DAT 100 buitenlandse studenten, die in Nederland studeren thans met 27 Ned. studenten een reis maken om de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap te be studeren en Maandag onze mijnstreek bedoeken. 't Zuid-Afrikaans uitgebreid met 20.000 woorden Een Nieuw Afrikaans-Engels woorden boek, dat naar verwachting eind Mei persklaar zal zijn, zal de Afrikaanse woordenschat met ongeveer 20.000 nieu we woorden en termen verrijken. Het militaire woordenboek van 1941 bevatte 16.000 woorden, het nieuwe 36.000. De nieuwe woorden liggen vooral op het gebied van radar, lucht- en zeemacht. D- Nederlandse taal was bij het zoeken naar nieuwe woorden voor wetenschap pelijke en technische termen niet van veel nut. aldus vertelde de heer M. J. Posthumus, voorzitter van de krijgstaal- raad. die in 1948 door de minister van Verdediging is opgericht De heer Posthu mus' reis naar Nederland had niet veel resultaten opgeleverd, zodat de samen stellers voornamelijk op eigen vernuft waren aangewezen, waarbij zelfs het dag verhaal van Jan van Riebeeck tot inspi ratie heeft gediend. Vloottermen uit Van Riebeeck's tijd, die reeds drie ecuwen in onbruik zijn, zijn in het woordenboek weer opgestaan, zoals bijvoorbeeld (op zijn Afrikaans): Behoue koers, gestuurde koers en gisbestek. ER BESTAAT bezien uit de ge zichtshoek van de Christen slechts één jeugdprobleem. Dit tot troost van allen, die in de wir-wir der opgeworpen problemen-rond-de-j eugd-v an- tegenw oor- dig geen weg meer weten. Bij alle vragen, die er rijzen rond het zogenaamde jeugd werk en die op zichzelf interessant en belangrijk zijn, bestaat er maar één echt probleem, neergelegd in een simpele vraag: hoe komt de jeugd tot de kennis van en de liefde tot Jezus Christus. Déar gaat het om. Natuurlijk, wij kunnen ons druk maken over de aard en over de metho den van diverse soorten van jeugdwerk. Wij kunnen ons het hoofd breken over de manier, waarop de jeugd zelf het best kan worden geactiveerd. Maar in dien de inzet niet is: de jeugd van ons volk te brengen tot Christus, dan geldt ook voor ons het vlammend oordeel: dat we ons bekommeren om vele dingen, terwijl „het ene nodige" ons niet goed voor ogen staat. En zelfs indien we onder dit oordeel door zouden komen, dan dreigt een an der gevaar. Niet voor niets verhaalt de Bijbel het woord va» Jezus tot grote mensen, die kinderen willen beletten tot Hem te komen. Die mensen zijn er nóg. En wij behoren maar al te vaak tot hen. Bewust, maar vaak ook onbewust, staan de ouderen de jeugd in de weg. Vooral ook door de mentaliteit, die de jeugd maatstaven aanlegt welke slechts gelden voor ouderen en ervarenen. We vorderen van de jeugd minstens een evenwichtige levenshouding, beza digdheid. een uitgebalanceerd geloof, liefst een beginselkennis waarmede een ouderling het doen kan. en een geloofs leven waar menig oudere jaloers op zou zijn. "TtlE BEKENDE geschiedenis van „Jezus en de kinderen" is uitermate leer zaam. Niet voor de jeugd, maar voor allen die de jeugd hebben te leiden waar dan ook. Zij hebben te letten op het eind van deze historie, volgens welke Jezus de kinderen, eenvoudigweg zegende. Maar naar onze maatstaven en zeker naar de maatstaf van een doorgewinter de Christen uit de twintigste eeuw hebben de kinderen feitelijk recht op meer dan een zegen alleen. Onze maat stavenDeze wisselen trouwens nog met het voortgaan der jaren. Wat vijftig jaar geleden als onmisbaar in de levens bagage van de Christen werd aange merkt, wordt nu als overbodig thuis ge laten. Bij de beoordeling van het heden daagse jeugdwerk bedenke men dit. Dat voorkomt verstarring en pnjuiste con- Het zal uiterst moeilijk zijn, zo niet on mogelijk, een vorm van jeugdwerk te bedenken, die elk lid van de jeugdge meenschap bevredigt. Des te meer klemt de vraag: hoe komt de gehele Christen- jeugd van ons land tot Hem, die het grote mensen kwalijk nam dat ze de jeugd de weg tot Hem versperden? Moeten dan die jeugdorganisaties, die de principiële vorming van Jong-Neder- land verzorgen, maar „water in de wijn" doen om zo de cliëntele die de wijn te koppig vindt, toch tevreden te stellen? Neen, klare wijn. Ieder slap gedoe zal hoogstens de ergernis en nimmer de be wondering van de jeugd opwekken. Wie zich in zijn jeugdorganisatie bezig houdt met de opleiding van een zeker „kader" late zich niet verleiden tot een vorm van jeugdwerk, waarbij principiële vorming „attractief" gemaakt wordt door ver menging met sport en spel. De sjoelbak zal de jongelingsvereniging indien zij redding nodig zou hebben niet red den. Maar de vraag ligt voor de hand indien de jeugdorganisaties, die prin cipiële vorming nastreven, niet de ge hele jeugd onder haar beslag weten te krijgen, hoe zal het dan die jeugd ver gaan, die haar principiële vorming aldaar misloopt? (Voor vervolo zie pa ai na 2). Gemeenteleden bouwden hun eigen kerk De Baptisten van Musselkanaal, ijverig geleid door hun voorganger ds J. Veenstra hebben zelf hun kerk'ge bouwd, zonder enige steun van buiten. Dat werd degelijk voorbereid: verkoop avonden. aardappelrooier kuikens fok ken, enz. leverden een flink bedrag Na enkele jaren kon men gaan bouwen. Ds Veenstra hielp dapper mee op klompen an met de broekspijpen in de sokken. Er waren avonden waarop dertig en meer gemeenteleden aan het timmeren ;n zagen waren. De Baptistengemeente telt verscheidene stukadoors, metselaars en schilders. Zo kwam een mooie kerk tot stand met 200 zitplaatsen en nog en kele zalen En nu werkt men aan het laatste ideaal: geld voor een orgel. Dezer dagen is het gebouw in gabrulk genomen. Toenemende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Toenemende bewolking maar j einde van de middag n°6 overal droog weer. Ma- •jfjlim tise later krachtige Zuide- *.v>|IjA' üjke wind. Vannacht veel •.JÉmI Ijj- minder koud, morgen over- dag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt om tien uur. ZON EN MAAN Zondag: zon 5.51 tot 10.32 uun maan 4 55 tot 18.10 uur. Maandag: zon 5 40 tot 19.34; maan 5J1 tot 10.40 uur. Op IJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1