Jlieume £ci itsrtje (i'oumnl 1v> Na hei sluiien van wapenstilstand volgt een „proeftijd" De bekroning van een kinderspel Uno-troepen zullen dan nog geruime tijd in Korea blijven Britten bevelen uitwijzing van Faber en Bikker DE Ex-koning Carol werd Lissabon bijgezet te Wist U Levensgemeenschap ja dan neen I9j WOENSDAG 8 APRIL 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangryke korting) Vier en dertigste jaargang No 9704 Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen .Itanlwut» h shttlmra hert in tegljenspaei" EISENHOWER TOONT ZICH VOORZICHTIG TSE WERELD staart naar Pan Moen Djon weg banen tot het sluiten van een eervolle en de Ver. Naties: zal er thans een wapenstilstand. Anderzijds heeft president bestand komen, waardoor de verhouding Eisenhower te Washington verklaard, dat tussen Oost en West tevens veel gunstiger zelfs indien er vrede in Korea wordt bereikt, zal worden Van de zijde der Amerikaanse de troepen van de Ver. Naties nog wel een vertegenwoordigers bij de Ver. Naties werd tijd in dat gebied zullen moeten blijven. De gisteren de hoop uitgesproken, dat de te periode na een wapenstilstand zau een Pan Moen Djon gemaakte vorderingen de „proêftijd" zijn. Terwijl Reuter over het blijven der V.N.-troepen op Korea, na het sluiten van een wapenstilstand, de term poos" gebruikte, lezen wij bij Ass. Press „geruime tijd". Vermoedelijk zal het van afhangen, hoe de situatie in I Verre-Oosten zich ontwikkelt. Eisen hower legde zijn verklaring af tijdens een korte, informele toespraak op jaarlijkse bijeenkomst van het „United Defense Fund Incorporated". Dit is organisatie, die gelden bijeenbrengt het amusement der troepen ove Eisenhower is van oordeel, dat de periode na een wapenstilstand een ui moeilyke zal zijn. Het hoofd der Amerikaanse delegatie, Henry Cabot Lodge, heeft in de Alge mene Vergadering der V.N. rapport uit gebracht over de jongste ontwikkelingen op Korea. Deze hebben, aldus Lodge, allen bemoedigd, die vrede wensen. In middels heeft het hoofd van de delegatie der V.N. te Pan Moen Djon, schout bij nacht John Daniel, verklaard, dat de Noordelijken het aanbod hebben gedaan om 600 invalide krijgsgevangenen, 150 niet-Koreanen, terug te zenden. Daniel achtte dit aantal te gering in ver houding tot het totaal aantal gevangenen, dat zich in handen der Noordelijken be vindt. Het opperbevel van de V.N. had toegezegd 5800 gevangenen, namelijk 5100 Koreanen en 700 Chinezen, te zullen terugzenden. Daniel verzocht daarom de communisten hun cijfers te willen her zien, zulks aan de hand van een vrijere interpretatie, wat onder zieke en gewonde krijgsgevangenen moet worden verstaan. Aan Reuter ontlenen wy nog, dat de Verbondenen ruim 132.000 Koreanei Chinezen gevangen houden; de con nislen circa 13.0Q0 Zuid-Koreanen anderen. De tot nu toe genoemde cyfers zouden beduiden, dat de Verbondenen ongeveer 5 procent van hun gevangenen willen uitwisselen en de communisten 4 procent. Hier volgen nog enige andere cyfers De strijdende partyen op Korea, hebben na de opening der wapenstilstandsbespre kingen in Juli 1951, ruim een half mil- lioen man verliezen geleden. Gedurende de 21 maanden der bestandsbesprekingen steeg het aantal Amerikaanse slachtoffers van 78.110 tot 131.928. De verliezen der communisten stegen in deze periode 430.897 tot 1.457.000; voorts zijn 122.000 krijgsgevangenen gemaakt. Wat de huidige strijd betreft, slechts partiële gevechten vinden plaats ei Belgische troepen hebben vandaag aanval van 200 Chinezen afgeslagen, zulks teen Noord-Westen van Koemwha aan het centrale front. De per een f ages uit te wisselen gevangenen Later werd van Geallieerde zijde of ficieel meegedeeld, dat het Geallieerde aanbod, om 5800 gevangenen uit te wis selen, veel groter is dan het communis tische voorstel. In feite moet het per centage niet berekend worden naar het De bacteriën-oorlog Russen willen het incident sluiten De Sowjet-Unie heeft de V.S. verzocht niet langer aan te dringen op een on partijdig onderzoek van de communis tische beschuldigingen over het gebruik door de Amerikanen van bacteriologi sche wapens in Korea. In de politieke commissie der V.N. verklaarde de Sowjet-afgevaardigde Zorin, dat er op het ogenblik voor de commissie geen noodzaak bestond om de byzonderheden van de beschuldigin gen aan een beschouwing te onderwer- In plaats hiervan, drong hy er op aan, dat de V.S. de Geneefse conventie tegen de bacteriologische oorlogsvoering zou den bekrachtigen. Hij gaf te verstaan, dat daarmee het incident voor de Sow jet-Unie gesloten zou zyn. De V.S. hebben vroeger medegedeeld, dat zij niet van plan zijn de conventie te bekrachtigen-, omdat de naleving niet afgedwongen zou kunnen worden. De redevoering van Zorin betekende blijkbaar, dat Rusland niet zyn beschul digingen intrekt, maar deze verder zou laten rusten, indien de V.S. ingaan op het Russische verzoek Adenauer in Washington Hospitaal-eenheid voor Korea cadeau De Westduitse Bondskanselier, Dr Adenauer, heeft met president Eisenho wer op het Witte Huiss geconfereerd Vóór de aanvang der Amerikaans-Duitso besprekingen heeft Adenauer het aanbod gedaan een volledig uitgeruste „hospitaal eenheid" naar Korea te zenden. Deze zal gebruikt kunnen worden voor de genees kundige behandeling der uitgewisselde zieke en gewonde krijgsgevangenen Eisenhower heeft dit aanbod met erken telijkheid geaccepteerd. Deze hospitaal- eanheid zal een volledige bezetting van Duitse dokters en verpleegsters krijgen. totaal gevangenen, dat thans Ge allieerde handen is, zijnde 132.000. percentage moet worden vastgesteld, naar het aantal gevangenen, dat gerepa trieerd wil worden, en dit is 83.000. De verhouding tussen de percentages wordt dus een andere: 7 procent van het aan tal gevangenen in Geallieerde handen, tegen 4 procent van het aantal in com munistische handen. Let wel: het betreft hier alleen zieke en gewonde krygs- gevangenen. Russen dienen hun resolutie niet in Andrei Wisjinski, Sowjet-afgevaardig de by de V.N., heeft vóór de opening van de voltallige bijeenkomst van de Alge mene Vergaderfing medegedeeld, dat hij de Sowjet-resolutie over ontwapening, die door de politieke commissie was verworpen, niet bij de Assemblée zal indienen. De Assemblée zal zich uitspreken over de, door de politieke commissie aan vaardde, resolutie over ontwapening. In de Sowjet-Tesolu-tie werden de Westelijke mogendheden er van be schuldigd. het werk van de ontwape ningscommissie stelselmatig te hebben belemmerd. De S.U. zal twee amendementen op-de door de politiële commissie aanvaarde, resolutie indienen. Nederlands schip berooid te Makassar Bandieten in uniform klommen aan boord Op Goede Vrijdag is het ss Swarten- hondt van de K.P.M. van Makassar ver trokken zonder in staat te zijn geweest de ongeveer 550 ton goederen voor Me- nado, Gorontalo, enz. in te nemen, al dus het A.I.D. de Preangerbode. De Swartenhondt heeft twee dagen voor niets aan de kade gelegen. Woensdags kon er niet geladen worden omdat de K.P.M.-arbeiders wegens de onveiligheid op de kade het werk hadden gestaakt. De tweede dag had de onveiligheid zich verplaatst van de kade naar het schip. Aan het einde van de morgen hadden zich tientallen infiltranten aan bord begeven en omstreeks twaalf uur bra ken zij in luik I. By de bende dieven bevonden zich personen in militai uni form. Een der' in uniform geklede per sonen had „beslag gelegd" op pakken sigaretten, die met lijnen uit het ruim naar boven werden gehaald. De bevoeg de personen aan boord konden onmoge lijk maatregelen nemen in verband met de dreigende houding der bende, waar van verschillende vuurwapenen bij zich hadden. De gewapende militairen van het havencommando waren niet te be wegen om in te grijpen. Een ander K.P.M. schip dat naar Ma kassar zou komen, heeft bevel ontvan gen de haven niet aan te doen. RIJN-MAIN-EXPRESS WORDT WELLICHT OPGEHEVEN Er zyn pynlyke berichten, dat de RijnMain-express (van en naar Hoek van Holland) wordt opgeheven. Het merkwaardige is echter, dat er wel een trein uit Den Haag gaat rijden Dit deelde mr K. P. van der Mandele giste ren mee in de vergadering van de Rot terdamse Kamer van Koophandel. Als minister toestemt Helicoptèredienst gaat op 1 Augustus in Half Mei een proefvlucht BrusselRotterdam Het ziet er nu werkelijk naar uit, dat een helicoptèredienst BelgiëRotterdam een feit zal worden. Dit heeft de voor zitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, mr K. P. van der Mandele, gistermiddag meegedeeld. Komt de toestemming van de minister af, dan is het zeer waarschynlyk dat de Sabena op de Rotterdamse opbouwdag, dat is 18 Mei, een proefvlucht Brussel- Rotterdam zal uitvoeren. Voorts is het de bedoeling, op 1 Augustus een geregel de vrachtdienst te openen en op 1 Sep tember een passagiersdienst. Een lan dingsterrein kan in gereedheid worden gebracht achter het Hofplein bij de Kats- hoek, dus in het centrum van de Men zal door deze dienst een snelle binding krijgen met Antwerpen, Brussel, Luik en het industriegebied. Ook Duitsland en Engeland worden helicop- tère-verbindingen mogelijk. Bovendien zal het ook doenlijk zijn de historisch! verbinding met Zeeland (Haamstede) t. herstellen. -(Het binnenlandse luchtver keer werd op 1 Juli 1931 geopend met het 53 km lange lijntje RotterdamHaam stede Red.) Er bestaan ook nog plannen om Zes tienhoven, dat reeds lang als vliegveld voor- Rotterdam was aangewezen, allerlei proefvliegdiensten gereed maken. Misschien komt daar ook Asyliecht zal niet baten Duitse politie nog steeds laks bij het opsporingswerk GEALLIEERDE HOGE COMMISSIE in Duitsland heeft voor twee van de aangehouden uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers, Bikker en Faber, een „uitwijzingsbevel onder voorbehoud" gegeven. Dit houdt in, dat de twee ontvluchten worden uitgewezen indien de Duitse justitie h envrijlaat. Over de derde gevangene, De Jonge, is nog geen be slissing genomen. Het Nederlandse gezantschap in Bonn is van dit besluit op de hoogte gesteld. Dit ingrijpen van de geallieerde Hoge Commissie op initiatief van de Britse bezettingsautoriteiten heeft thans de uitwijzing van twee der in Duitsland ge arresteerde vluchtelingen uit Breda ver zekerd, onafhankelijk van de door Duitse gerechitelyke instanties te nemen beslis sing over eventueel asylrecht. Aangeno men kan boven dien worden, dat het ge allieerde uitwijzingsbevel ook van toe passing zal worden verklaard op de de zer dagen in Leer bij toeval gegrepen derde ontsnapte. De Jonge, tegen wie de Duitse justitie een bevel tot uitleverings- hechtenis heeft afgekondigd. Het besluit van de geallieerde Hoge Commissie is gegrond op wet nummer tien. die de commissie de bevoegdheid geeft ongewenste buitenlanders uit te wijzen, wanneer deze het aanzien of de veiligheid der bezettingstroepen zouden schaden. Het Britse landelijke commissariaat in Dusseldorp heeft de regering van Noord- RijnlandWestfalen mededeling gedaan verkplaats. (Dezer dagen i van het besluit der H°Se Commissie. Het meldden we nog de plannen om er'tevens! ^.el wil piet ingrijpen de instructie- en sportvliegery van Ypen- burg te vestigen Red.) Oude Russ. obligaties stegen te Londen Op de Londense effectenbeurs zyn vol gens Ass. Press gisteren de koersen voor tin-, rubber-, lood- en zinkwaarden scherp gedaald. De aandelen in de zware industrie noteerden kleinere, maar toch nog altijd belangrijke koersdalingen. Rus sische obligaties, die door de Tsaristische regering waren uitgegeven, liepen op van twee tot vier pond op grond van de hoop, dat het vredesoffensief zou leiden tot een uitkering op deze obligaties. SIR ALVARY Gascoigue, de Britse gezant in de Sowjet-Unie, keerde naar Moskou terug, na overleg gepleegd te hebben met zijn regering over het Rus sische vredesoffensief. de thans Duitse gerechten, lopende procedure en het zal slechts in werking treden, wan neer de Duitse regering tot het besluit zou komen, dat zij zelf de uitwyzing zou kunnen uitvoeren. Dit betekenit, dat het geallieerde uit- wyzingsbevel van kracht zou worden, wanneer de Duitse gerechtshoven de gearresteerden een politiek assylrecht zouden toekennen. Officieel commentaar is op het besluit in Bonn nog niet ge geven. - Laksheid De arrestatie van de derde vluchte ling, De Jonge, heeft in Nederlandse kringen in Bonn de indruk vereterkt, dat de Duitse politie laks is by haar op sporingswerk. Ofschoon de politie een tip kreeg dat De Jonge een broer heeft in Neurenberg, bij wie hy waarschijnlijk zou verblyven, is daar nimmer huiszoe king gedaan. Toen De Jonge in Leer werd gegrepen, kwam hy liftend Neurenberg. Hij was dronken. Kennelyk had hy de bedoeling contact te zoeken met een te Leer onende broer van mede-vluchteling Borgers. Vliegtuig verongelukt op Valkenburg Vanmorgen om half 12 is op het marinevliegkamp Valkenburg een verkenningsvliegtuig by de start verongelukt. Een der vleugelpunten raakte bü het draaien van een bocht de grond. De motor brak uit het vliegtuig en vloog in brand. De In zittende vlieger kreeg alleen een lichte hoofdwond. Korea is zéér ver weg. Wie rus tig achter z'n koffie zit op een terras, kan zich moeilijk reali seren, hoe daar ginds nog steeds duizenden mannen strijden voor een gemeenschappelijke zaak. Thans trekt Korea weer in het bijzonder de aandacht, aangezien de besprekingen over een bestand te Pan Moen Djon zijn hervat. In stramme houding ziet men de communistische Noordkoreaanse en Chinese wachtposten hun taak vervul len bij de vergadertenten. De wereld zal herademen als een wapenstilstand bereikt wordt... Moord op man niet bewezen Ook Eindhovense vrouw weer vrijgelaten De 46-jarige vrouw R. uit Eindhoven, die was gearresteerd in verband met het plotseling overlijden van haar man, de 51-jarige administrateur W. R., is op vrije voeten gesteld, daar geen termen aanwezig werden geacht om haar langer vast te houden. De administrateur zou, zoals men weet, door verstikking of wurging in de nacht van 18 op 19 Maart om het leven zyn gekomen. Het onder zoek wordt door de politie nog voort gezet. Om verwarring te voorkomen, wyzen I wy er op. dat vorige week ook in j Kerkrade een vrouw werd gearresteerd. Dit was de 59-j. mevr H., die aanvanke- i lyk beweerde, vergif in de koffie i haar man te hebben gedaan. Toen de 1 man geen nadelige gevolgen va: I koffie bleek tc ondervinden en j vrouw haar bekentenis introk, werd ook I deze vrouw vrygelaten, maar ter obser vatie in het ziekenhuis opgenomen. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de Nieuwe Uitleg een nieuwe vleugel gekregen. Dinsdagmorgen om half elf zal het monumentale gebouw door de minister van Weder opbouw, ir Witte, officieel worden overgedragen aan minister Cals. Een stil afscheid in Portugal Zacht schreiend krapte gisteren prin ses Helena van Roemenië (de vroegere madame Lupescu) een lok van het hoofd van haar overleden echtgenoot, e> ning Carol, en volgde toen de begrafenis stoet van de man, wiens gevoelens haar twee keer een troon deden i Zyn kist werd geplaatst in de graf kelder van het klooster Sao Vincente, op een van de zeven heuvelen van Lis sabon, de laatste rustplaats van de Portugese koningen in de laatste drie eeuwen. De Portugese regering had spe ciale toestemming gegeven om deze tombe te gebruiken, daar Carol nog eez achter-achter-kleineoon van koningin Maria II van Portugal was. Zyn kist werd geplaatst achter die koningin Amalia Orlensa van Braganza, die in ballingschap stierf, nadat Portu gal een republiek was geworden. Kermistent bij villa's in Haarlem blijft In het door bewoners van het Flora, park te Haarlem tegen de gemeente aan hangig gemaakt kort geding wegens de aanwezigheid van een amusementstent in de onmiddellyke nabyheid van hun vil la s, is gisteren door de president van de Haarlemse rechtbank uitspraak gedaan. De bewoners werden in hun eis (ont ruiming van de tent) niet ontvankeiyk verklaard, omdat dc president zich op het standpunt stelt, dat de gemeente eige naresse is van de grond en binnen de grenzen, door de wet gesteld, over het terrein kan beschikken op een wyze, die zij nuttig en nodig acht. Bovendien meen de hij. dat de overlast, die in de amuse mentstent werd veroorzaakt, niet van zulk een omvang was, dat van „een on rechtmatige daad" kan worden gesproken. Benoemd is tot substituut-griffier by de rechtbank te Haarlem, mr C. DIEDERIKS, thans beëdigd klerk ter griffie aldaar. DAT de 24-jarige „ri bij het Centraal Station te A'dam Ameri kaanse verlofgangers opwachtte om hen naar niet bepaald eerste klas iogiesge- legenheden te brengen, door de A'damse rechtbank tot f40 boete is veroordeeld (vonnis kantonrechter: f30). DAT in het Instituut voor Persweten schap te A'dam (Keizersgracht 604) op 17 en 24 April en 6. 13 en 20 Mei een serie voordrachten over „public rela tions" wordt gehouden. DAT de reeds aangekondigde geregelde dienst R'damWisbech v.v. van de Sut- cliffe Line Ltd. op 5 Mei wordt geopend met het vertrek van het gecharterde Ned. DAT de Ver. van Bitumineuze Werken Ar* Sector uit R'dam. rapport over toepassing van asfalt DAT de aanleg van een aarden baan waterbouwkundige werken heeft voor het wegvak Schoterlandse Com- laten verschijnen (schrijver: ir J. H. v. d- pagnonsvaart-Tjo..6er in Heerenveen en Burgt, hoofdingenieur.directeur van de i Weststellingwerf voor f 949.600 is gegund Rykswaterstaat), aan de fa. J. Visser te Sliedrecht. DAT over het in cultuur brengen van terreinen langs de rivier de Amapa in Brazilië thans besprekingen worden ge voerd door de Ned. 1 andfeouwatlachin Rio de Janeiro, H. Meier, en de experts Campo Hens en Van Scherpenberg. DAT bij de Staatsdrukkerij de model bouwverordening 1952 is uitgegeven, die door een studiecommissie is opgesteld om eenheid in de plaatselyke bouwvoorschrif- te bevorderen. ...j 70 Fransen) is geopend en de deelnemers o.a. in Leiden operaties zullen bijwonen. DAT in Rotterdam op 55-jarige leef- tyd is overleden P. G, Pattijn, hoofd bestuurslid van de Kath. Bond van Over heidspersoneel. DAT twee Utrechtenaren van resp. 23 en 21 jaar zyn gearresteerd, die o.a. de inbraak by de Arnhemse juwelier V. op hun geweten hebben (buit: 40 horloges). DAT B. en W. van Zaandam aan de gemeenteraad hebben voorgesteld, met andere gemeenten een industrieschap Zaanstreek te vormen. DAT in Utrecht een plaatselijke afde ling van de onlangs her-opgerichte Vry- zinnig Democratische Bond is gevormd (voorz.: ir J. H. Riemersma; bestuurslid: ,o.a. prof. dr M. G. Bylsma). Vóór de begrafenis werd een rouw dienst in de villa van ex-koning Carol, „Mar e Sol" (Zee en Zon) gehouden. En alvorens de kist werd dichtgeschroefd, knielde prinses Helena neer en nar scheid van haar echtgenoot. Zy knipte een "haarlok af, als herinnering aan hun liefde. Volgens een lid van de konink- ïyke huishouding bedekte zy het gebal semde lichaam met bjoemen cn terwyl zy met haar hand over zijn gezicht streek, zei ze zacht: „Je handen ziin steeds even mooi". Ten slotte kuste zij zyn handen zacht schreiend stamende zij: „Adieu. de i i vie". Carol, ex-koning Michael, woonde de begrafenis niet by. maar hU had uit Lausanne een krans gezonden. Michaël had eerder laten weten, dat hy niet aanwezig kon zyn, omdat zyn v: kort te voren het leven had geschonken aan een kind. Wel was aanwezig de ge broer van de Overledene, prins colaas, die in de tweede auto zat. De plechtigheid werd verder om. byge- woond door de Spaanse troonpretendent. Don Juan, aartshertog Francis Habsburg en prinses Margarida Hohenzollern. Een zinnebeeld van droefheid was de weduwe van ex-koning Carol van Roemenië b\j het be treden van 't klooster Sao Vin cent, op één der heuvels van Lissabon, waar de zo plotseling overleden vorst werd bijgezet. Links prins Nicolae, de broeder van ex-koning Carol. ONLANGS, op de jaarvergadering van de Prot.-Chr. Werkgemeenschap :n de Party van de Arbeid, meende spreker te moeten opmerken dat 'actie tegen het verschynsel van de doorbraak onder Rooms-Katholieken scherper is dan onder de Protestanten. Hij constateerde dat, zo was onze indruk, met leedwezen. Men schrijft, aldus ver kondigde hij zelfs, van Protestants-con fessionele zijde over de doorbraak liefst zo min mogelyk. Nu kon deze spreker weten, dat dit oordeel niet door de feiten wordt gedra gen. Toen indertyd het verschijnsel van de doorbraak zich voordeed, hebben wy het ontleed en het resultaat van die ont leding was een afwyzing. Sedertdien hebben wij meermalen aanleiding gevon den, die afwyzing met de vermelding de gronden waarop zij berustte te herhalen. Trouwens, deze spreker zal zich stel lig willen herinneren, dat wy ons nog niet lang geleden geroepen voelden, hem een (bescheiden) tikje op de ambtelyke vingers te geven, toen hy in zijn ambte lyke positie enige doorbraakideeën ver kondigde. Hy zy gerust: we blyven attent. A TTENT blyven we ook in dit opzicht, dat wy met belangstelling de publi caties van doorbraakzyde blijven volgen. Opwekkend is deze lectuur niet altyd; zij beperkt zich immers veelal tot een bestrijding van de Protestants-confessio nele partijen. In stede daarvan zou men liever ver wachten, dat ae voorkeur werd gegeven aan een doordringen zo is immers de bedoeling van de nieuwe, gemeen schappelijke socialistische party met de Christelijke geest en boodschap. In dat opzicht schiet men tekort. Is juist daaruit wellicht te verklaren, dat men er aan de zijde van de doorbraak zozeer aan hecht, het verschijnsel van de doorbraak tel If ens en telkens weer te gaan verdedigen? "JVTIET byster sterk! Het is op het jongste congres van de Partij van de Arbeid g eens gebleken. Met name is dat ge bleken wanneer het Humanisme aan de orde kwam. Tegen dat Humanisme kan dc Pv.d.A. geen eigen positie kiezen, omdat zy haar poorten voor de huma nisten heeft opengezet. In de Pv.d.A. staan de doorbraak- christenen op hetzelfde vlak als de socia listische humanisten. Zy staan geen streepje achter, maar ook geen streepje Ze mogen met hun partygenoten yiee- doen. voor de humanisten een recht op bestaan op te eisen onder de Nederlandse zon wat op zichzelf geen onjuiste daad behoeft te zyn maar een bestry ding van de humanistisch-politieke denk beelden behoeft men van de P.v.d-A. niet te verwachten. TAAT hangt nu eenmaal met het wezen van deze party onoplosmakelyk samen. „Wij denken nu eenmaal anders (dan de confessionele partijen) over het wezen en de grenzen van een politieke partij", schrijft ds J. J. Buskes in het jongste nummer van Tyd en Taak. Inderdaad, hetzelfde hebben wy by meer dan één gelegenheid opgemerkt. Door die wezensverandering cn die grensverlegging heeft men aan het be grip van een politieke party een andere, veelszins beperkter inhoud gegeven. Daardoor werd de mogelykheid van wat men als doorbraak zag ook gemakkeiy- ker. Maar de party werd er, juist ook als politieke party, zwakker door. Tegen het Humanisme kan men als partij geen standpunt kiezen. Het komt by iemand als ds Buskes aan op een gemeenschap- pe.yk voorstaan van het socialisme. TYAT deze situatie dóórdenkende door- braakmensen (we vertrouwen dat ze niet zeldzaam zyn) toch wel met enkele vragen laat zitten, kan men gemakkelyk bevroeden. Trouwens, hetzelfde nummer van Tyd en Taak geeft er een voorbeeld van. Daar schryft ds L. H. Ruitenberg, een andere voorstander van de door- „Als wy dan leven in een tyd van zedelyke en geestelijke nood (dit was namelijk gezegd op het congres van de P.v.d.A.). hoe moeten wy dan van de diepe bronnen waaruit ons socialisme welt en waarvan wij terecht spre ken. het levenwekkend water door het geheel van de Partij voor velen tegen de bedoeling in tóch een levensgemeen schap doen vloeien? Ik meen dat, als dat meer gebeuren zou dan tot nu toe het geval kan zijn, dit een gunstige uit werking zou hebben niet alleen op het élan van de stryd. maar ook op de visioe nen, waarmee wij leven. Een vraag. Ik ken de moeiten, waarmee het antwoord gepaard gaat. Wy. socialisten uit het christendom, mogen intussen nimmer op houden juist deze vraag te stellen." TAE vraag is gesteld. Met belangstelling -L' mag de bespreking er van in socia listische kring ook door ons worden tegemoet gezien. Ds Buskes schrijft: de P.v.d.A. wil an ders van opzet zyn dan de confessionele partyen. Ds Ruitenberg schryft: de P.v.d_A. is niet bedoeld als levensgemeen schap, maar voor velen is zy het met van de doorbraak het voorstel hand willen doen. dat men zich, méér dan op een bestrijding van de confes sionele partyen. gaat toeleggen op een bezinning op het wezen van de door braak. Mochten de aanhangers van de door braak binnen de P.v.d.A. dan aan door braak iets willen bereiken, dan zou het misschien dit kunnen zyn. dat de confes sionele partyen niet nog eens (zoals in Het Vrije Volk van 28 Maart j.l. gebeurd is) worden betiteld als „vergaarbakken". Wij laten dan nog rusten, dat dit ge schiedde zeer kort na hetzelfde congres van de P.v.d.A waarop geklaagd werd over zekere minder vnendelyke bestry- dir.gsmethoden. Iets minder koude nacht Tot morgenavond ver wacht Dc Bilt: Verander lijke bewolking met in de Zuldeiyke helft van het land kans op enige regen. Zwak ke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Vannacht ieta minder koud. morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Op gemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 5.58 tot 19.27 uur; maan 4.06 tot 13.42 uur. Op 13 April N M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1