Te voet dwars door nationale park „De Hooge Veluwe" Een koude dag-maar niet zonder geluk De afgewentelde steen C. F A. afd.: Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT I ZATERDAG 4 AWUl I95S Paashe rinn erin g Dit jaar vallen de Paasdagen iets vroeger dan verleden jaar. Toch zal het verschil, indien het zachte weer aanhoudt, bij de planten en dieren buiten, niet zo groot zijn. Wellicht zal men zich de sneeuwval, vorst en ijzel, die de natuur eind Maartbegin April te verduren kreeg, nog herinneren. Plan ten, bomen en struiken hielden hun groei stil, vogels trokken in grote drommen weer naar Zuidelijker streken, troepen kieviten en andere weide vogels konden met hun weke snavel in de hardbevroren en met sneeuw bedekte grond geen voedsel meer vinden en retireerden met goudplevieren, kramsvogels, koperwieken en vele andere vogelsoorten. Zo'n late kou kan flink wat schade aanrichten. Onwillekeurig gaan onze gedachten ook terug naar Pasen 1951. Het weer was toen buiig met af en toe een periode van zonneschijn. Harde wind. zo nu en dan sneeuw- en hagelbuien. Toen het Maan dagmorgen helder en mooi weer was. waren we vol goede moed. Me: de bus vertrokken wij uit Arnhem. Nog niet goed en wel uitgestapt, bij de Woeste Hoeve overviel ons direct een flinke hagel- en sneeuwbui, die we reeds uit het Noorden hadden zien aankomen. Een kopje koffie kortte de tijd van het wachten, tot de bui voorbijgetrokken was en het gulle voorjaarszonnetje ons aanzette spoedig de wandeling naar de ingang van het nationale park De Hooge Veluwe bij Hoenderloo. te beginnen. Zelfs de boomleeuwerik begon na de bui direct weer te zingen. Op Pasen gaan enkele vrouwen naar de hof van Jozef van Arimathea met een gebogen hoofd en een be nauwd hart. Ze zijn op weg naar de plaats, waar hun schoonste hoop be graven ligt, veilig geborgen achter een zware steen, en hebben de bedoe ling de laatste plicht aan een geliefde dode te vervullen: het brengen van balsem en specerijen. Maar hoe zullen ze er by kunnen komen? Tussen hen en het voorwerp van hun liefde is die zware steen, Wie zal deze afwentelen? Doch meer nog dan deze steen drukt de steen yan de twijfel aan God op hun hart. Op Goede Vrijdag hebben ze ge staan op Golgotha en het lijden van de Heiland aanschouwd. Nog steeds klinkt die jammerklacht in hun oren: „Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij Mij verlaten?" Hun Here en Meester had Zich verlaten gevoeld van God en wat zouden zij dan nog van God te hopen hebben? God was eigenlijk dood voor hen. De vijanden vroegen triomfantelijk „Waar is jullie God?" En ze zwegen. En hun hart vroeg: „Waar is nu God met Zijn liefde?" „Waar is Zijn trouw, nu Zijn mooie beloften niet uitkomen?" „Waar is Zijn almacht, nu de bozen triomferen?" Ze wande len in de schemer en in hun hart is het donker. Maar als ze in de hof zyn aange komen, gaat de zon op. En die zon beurt de hoofden en de harten op, zodat zij op alles een andere kijk krijgen. In het licht van de Paaszon zien zij, dat de steen is afgewenteld en tot zitplaats is geworden van een Godsgezant, die zegt: „Vreest niet, Hij is opgestaan!" Door die boodschap wordt de steen van de twijfel van hun hart wegge- wenteld. Door de warmte van de Paaszon gaat hun kwijnend geloof herleven. Hij is opgestaan. Dat be tekent: God heeft Hem niet verlaten. God leeft nog met Zijn liefde, trouw, almacht en gerechtigheid. Een klein ogenblik waanden we ons verlaten, maar in eeuwige ontferming nam Hij ons aan. In de geschiedenis der mensheid en in ons persoonlijk leven zijn er tijden, waarin de steen van de twijfel drukt op onze ziel. Tijden waarin we ons af vragen: „Leeft God nog?" Mijn God, waar is Uw trouw en Uw eer? Dan wandelen we in de schemer en in ons hart is het duister. Toch gaan we tel kens op weg naar de plaats, waar onze schoonste hoop begraven schijnt, omdat we Jezus niet kunnen missen. En daar waar de mogelijkheden der mensen eindigen, wordt Gods werke lijkheid ons openbaar in de boodschap van Gods gezanten: „Vreest niet, ik weet, dat gij zoekt Jezus, Die gekrui sigd was, maar ge zult vinden Jezus, Die opgestaan i s." God is niet dood, maar Hij leeft nog! En terwijl in onze tijd van velen zich een pessimistische wereldkijk meester maakt, omdat zij geen levende God meer zien in en boven de wereld en de wereldge schiedenis alleen maar een spel schijnt van menselijke hartstochten. Wanneer ons geloof en onze moed onder de steen van zorg en leed drei gen ineen te zinken, willen we ons laten oprichten door de Paaszon, die over ons opgaat en ons laten zeggen door de Paasboodschap: „Jézus leeft! God verlaat niet die bp Hem be trouwen De steen is afgewenteld. Lelden. J. vaa der Wiel. De Hoenderloo w spoedig afgelegd, door een mooi stuk Veluwe over een slingerende asphalt- weg, af en toe met mooie vergezichten. Na een kleine anderhalf uur bereikten we de ingang van het nationale park. waar eigenlijk de tocht pas begon. Het was waterkoud en de voortdurende re gen-, sneeuw- en hagelbuien hadden zelfs sommige plekken van deze droge zandgrond drassig gemaakt. Door omweg te maken kwamen we eerst langs het jkehtslot Sint Hubertus. Specht Nog steeds wisselden zonneschijn sneeuwbuien elkaar af. In de luwte de hoge oude beuken of de dennebossen ging het best. Ofschoon we hem zelf eerst niet konden ontdekken, hoorden we heit heldere „truu-truu-truu" va t\\V Bekend Leids chirurg gehuldigd Dr C. J. van Homveningo Graftdijk heeft vandaag in intieme kring een jubileum gevierd. Het is namelijk veertig jaar geleden, dat hü zijn arts. practijk begon. Vanmorgen is de ju bilaris in het diaconcssenhuis in be sloten kring gehuldigd, waarbij ver scheidene personen het woord heb ben gevoerd. Overeenkomstig de wens van dr Van Houweninge Graft- dük maken wy van dit jubileum slechts in het kort melding. Burgerdag in Leiden Op 6 Mei zal voor de eerste maal in Leiden voor degenen, die dit jaar de kies gerechtigde leeftijd bereikt hebben een z.g. ..Burgerdag" worden gehouden. De organisatie hiervan is in handen van de politieke jongeren-contactraad (P.J.C.R.), die bij dit initiatief de volledige mede werking van het college van burgemees ter en wethouders heeft verkregen. De Burgerdag. waarvoor alle belanghebben den persoonlijk zullen worden uitgeno digd. vindt plaats in de foyer van de Stadsgehoorzaal en begint om 19.30 uur. Tram uit de rails Donderdagmiddag is tussen Breestraat Korevaarstraat een blauwe tram, rich ting Den Haag, bij het nemen van de boóht uit de rails gelopen. Alleen de ach terste wagen schuurde over de straat. Hg: verkeer ondervond vertraging. Breitner in Lakenhal lot 14 April Het blijkt, dat de belangstelling voor de tentoonstelling van schilderijen van de bekende Hollandse meester Breitner boven verwachting groot is. De oor spronkelijke vastgestelde sluitingsdatum Is om deze reden verschoven naar 14 ApriL Daarmede wordt een week langer kans geboden de interessante Breit- expositie te gaan zien. voordat deze prachtige schilderijen weer naar hun plaats van herkomst teruggaan en wel ?en jaren weer te Leiden te bezich tigen zullen zijn. We voldoen dan ook gaarne aan het verzoek van de directie van de Lakenhal deze verlenging aan onze lezers mede te delen. (Advertentie) Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden word' morgen waargenomen door de dokters Gaasbeek, Kortmann, Lahr, Sneep en Teeuwen; Maandag door de dokters Van Bockel, De Graaff, Kors, Mastenbroek en Veldhuizen. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 4 April 13 uur tot Maandag 6 April 3 uur waargenomen door de apo theek Herding Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, en de apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Maandag 6 April 8 uur tot Zaterdag 11 Apri'. 8 uur waargenomen door de apo theek van Driesum. Mare 110. tel. 20406. en de Zuider--potheoK. Lammenschans- weg 4, tel. 23553. zwarte specht uit het oude beukenbos. Een merkwaardige vogel, waarover veel volksverhalen de ronde doen. Hij grootste van onze spechten, geheel zwartmet een rode schedel. Vliegend kissen de bomen hebben zij wel v van een zwarte kraai. De nestholte direct van die. arrdere spechtensoorten te onderscheiden, doordat deze ovaal plaats van rond. Het is een bosbewo- ner, die de laatste tientallen jaren zich van het Oosten uit naar het Westen uit breidde. Evenals alle andere spechten soorten hakt hij zelf een gang in zieke bomen eerst een eindje horizontaal dan verticaal te gaan en daar een paar witte eieren te deponeren. Op beschutte plekjes vonden we troep jes mezen of vinken langs wegkantjes. waar het werkelijk al op een goede voorjaarsdag begon te lijken. Bij het jachtslot Sint Hubertus. dat in de vorm van een hertengewei is gebouwd, begon weer een woeste hagel- en sneeuwbui Deze gaf ons gelegenheid, wat aanteke ningen te maken en het kasteel te bekij ken. Prachtig rustig ligt het slot daar aan de grote vijver. Toen we opstapten brak de zon weer door en gingen we voort door het parkachtige landschap rond het slof, waar heesters bloeiden, o.a. de ribis en, winierjasmijn. Daarna doken de bossen weer in. We twijfelden aan, of we nog wat zouden zien van herten, wilde zwijnen,moefflons (geïm porteerde wilde'schapen van het eiland Corsica) ,of xèeën, die hier veelvuldig ybtjrkorpën. Wild DwarS door het Otterlose Zand gin gen we. Rechts zagen we even tussen de verspreide vliegdennetjes op het zand het monument van Generaal De Wet, 'dat eenzaam en verlaten in de vlakte staat. Toen we bij de Koperen Kop op verhael waren gekomen, vervolgden we onze weg langs de boerderij De Pam- pel, het rijksmuseum Kröller-Müller zijn prachtige bezittingen en het muse park met z'n merkwaardige beeldjes, om daarna via de Franse Berg door steken naar de wildbaan, die door De Pollen. De Plijmen en het Oud-Reem- sterzand wordt gevormd. Rechtdoor het smetteloze stuifzand met z'n verdwaalde dennen, afgewisseld door zware dennen bossen en langs aanplant van Larix. waarvan reeds hier en daar boompjes in bloei stonden, trokken we in de richting van de Kompagnieberg. De voortdurend in aantal toene mende verse sporen gaven te denken. Overal in het fijne stuifzand stonden de hertenprenten. Eén roedel moest niet lang geleden, zeker na de laatste sneeuwbui, hier gepasseerd zijn. Tot dat wij opeens oog in. oog met flinke roedel edelherten stonden. Op een tiental meters van ons bleven ze even staan. Heel stil en snuivend, als óf zij ons liohden ruiken. Toep op eens begon een mannetje in körte draf te lopen heuveltje op, heuveltje af, door het schaarsbegroeide stuif- zandgebied. De hele roedel in dezelf de draf volgend. Even voordat de Kompagnieberg werd bereikt, spron gen enkele herten met forse sprongen uit de hoge erica een klein, dicht eikenhakhoutbosje in. Ze warén gauw verdwenen. Boven over de Kompagnieberg had den we een breed uitzicht over twee grote heidevelden. Rechts van ons za gen we in de kijker een prachtig man netjesedelhert over de vlakte ronddwa len. Het bleek dat het dier ons ook ge zien had en langzaam kwam het in onze richting. De kleur van mijn duffelcoat was haast gelijk aan die van het hert. We besloten stil te blijven en af te wach ten. Tot op misschien minder dan twin tig meter naderde het minnetje. De wind had hij mee en hy kon ons on gelijk ruiken. Toen liep het dier in cirkel om ons heen op ongeveer dezelfde afstand blijvend. We zagen de adem ii de koude lucht, het dier maakte eei gorgelend geluid en zodra het de wind tegen had, zodat het ons kon ruiken, draafde het edelhert met grote, elegante pas ver van ons vandaan door de hoge ruige heide. Vast en zeker had het ook mij voor een edelhert aangezien; het had corst om ons heen moeten lopen te kunnen ontdekken. Op dè heide waren de vriendelijke roodborsttapuitjes gearriveerd. In zach te winters blijven er sommige wel in ons land, Ook de wulpen waren weer van de partij. Boven de berg zweefde de zee-arend, een vogel die de laatste jaren vrijwel steeds het park „De Hóoge Ve luwe" voor overwintering uitkiest. In de schemering kwamen her en der op zanderige plekjes in de heide de ko nijnen te voorschijn om te spelen. Het weer was tot rust gekomen en de ging prachtig rood onder. Vol gratie dwenen een paar reéën in het kreupel- Leidan Jaap Taapken Folklore van het brood De Commissie voor Volkskunde had een aantal belangstellenden in de fol klore van dit gewest uitgenodigd tot een bijeenkomst in de Lakenhal. In de met schijnsel van vele kaarsen verluchte ..Pleytekamer" hield een der commissie leden mevr. M. C. van Oven-van Doorn, een hoogst interessante inleiding over het brood in de folklore. Vele van onze soorten feestbrood en gelegenheidsgebak zijn van oud-Germaanse oorsprong en een herinnering aan offergave welke aanvankelijk ln natura, later in brood vorm, aan de goden en de geesten wer den gebracht. Vele van deze symbolische broodoffers werden naderhand geker stend. De lezing werd op recht-smake- lijke wijze toegelicht met een „St Nico- laas-tafel" vol heerlijkheden van specu laas, krente- of duvelkaters, kralingen, vlechtbandjes en koekjes, gebakken ln de vorm van schoenzolen en scheenbeen deren. Deze toelichting werd vervolgens grotendeels door de toehoorders veror berd. daarbij gelaafd door de beroemde Lakenhal-koffie. Er waren ook enige bakkers-deskundigen uitgenodigd, die het boeiend betoog van mevr. Van Oven met mededelingen uit de practijk vulden. De voorzitter der commissie, de heer A. Bicker Caarten, sprak hoffelijke dankwoorden tot de spreekster, tot de wéarnemend-directeur van de Laken hal. dr J. Keuning en tot de gastvrouwe. mej. V. Simons. f~7. Nieuw* Leidtch» Courant t toonaangevend Knokken in kleuren in Trianon Ivanhoe, propaganda voor een leven in vrijheid Wie nog eens de geschiedenis van Ivan hoe wil meebeleven, zoals men misschien in een al of niet ver verleden heeft ge daan met het lezen van het boek va Walter Scott, kan deze week in Trianon terecht. Het scenario wijkt hier en daar wel van het boek af, maar dat is niet zo erg. Onwillekeurig heeft de lezer on held van het verhaal, ridder van schone als dappere vrouwen, een bepaal de sfeer geweven van romantiek en is mogelijk, dat de film diie sfeer zt en dan doorbreekt. Niet dat er van begin tot het eind geen romantiek zyn, maar er zijn gedeelten, zoals de bc- GEMEENTE LEIDEN Officiële publicaties INZAMELING HUISVUIL Op de Tweede Paas.dag zal geen huis vuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers in de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die perce len. welke gewoonlijk op Maandag worden bediend, zal nu plaats vinden op Donderdag 9 April e.k. DE DIRECTEUR GEM RENIGINGS- EN ONTSMETTINGSDIENST HINDERWET Burgemeester en Wethouders te Leiden brengen ter openbare kennis, dat op 1 Februari 1933 de nieuwe Hinderwet, houdende regelingen ter voorkoming van het veroorzaken van gevaar, sohade of hinder door inrichtingen, in werking is getreden. Tot de inrichtingen, waarvoor krach tens de vervallen Hinderwet geen, doch ingevolge de nieuwe wet wel vergunning is vereist, behoren o.m. visbakkerijen, oliebollenbakkerijen, patatesfritesbakke- rijen en andere inrichtingen, uitsluitend i hoofdzaak bestemd tot het bakken voedings- en genotmiddelen in oliën of vetten, herstelinrichtingen voor verbrandingsmotoren en voor motorvoer tuigen, autosloopinricihtingen en inrich tingen voor maohinale houtbewerking, in richtingen voor het breken van steen en steenkolen. Voor zover voor een dergelijke op 1 Februari 1953 bestaande inrichting niet reeds ingevolge de vervallen wet of in gevolge de daaraan voorafgaande wet ten of Koninklijke, besluiten vergunning was vereist, is degene, die de inrichting drijft, verplicht vóór 1 Augustus 1953 bij het gemeentebestuur over te leggen: een nauwkeurige beschrijving, in vijfvoud, van de plaats, waar de inrichting is ge vestigd, met opgaaf van hetgeen in de inrichting wordt verricht, vervaardigd of verzameld, benevens van de beweeg kracht. welke daarbij wordt gebezigd, en een plattegrondtekening, in zesvoud, op een schaal van tenminste 1 op 250 (wen selijk is een schaal 1 op 100), aanduiden de de uit- en inwendige samenstelling der inrichting met toebehoren. Van de inlevering wordt een verklaring afge geven. welke voor de toepassing der Hinderwet als vergunning wordt aange- Belanghebbenden worden in de ge legenheid gesteld om, voordat zij de bovenbedoelde stukken inzenden, inlich tingen te vragen bij de Dienst van Ge meentewerken (Afd. Bouwpolitie). elke uitgezonderd des Zaterdags, tussen Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maximiliaan H. M„ z. v. W. J. ter Haar en H. M. A van Noort: Antonius Chr. H„ z. v. H. J. A. Bokern en H. M. A Karreman; Arie A., z. v. A van Staveren en P. Schutte; Sonja, d. v. N. P. Steehouwer en E. van Meijgaarden; Hans, W. Momberg en E. Wassink; Catha. F„ d. v. A. M. den Braber en J. C. Amsterdam; Johannes Cz. v. P. J. M. v. d. Werf en E. v. d. Biezen; Alida W. M.. d. v. P. J. Timmermans en E. K. M. Wieringen; Cornelia J. M.. d. v. P. J. Timmermans en E. K. M. van Wierin- e°0VERLEDENA. Kloek, huisvr. van Bakker, 35 j.; C. A. v. d. Veen. man. 61 j.; M. Kool, man. 60 j.; W. v. Dijk. man, 83 j.; den Os, huisvr. van Van Leeuwen, j.; J. Goüdberg, zoon, 2 maanden; H. O, Proot. zoon, 2 maanden. ONDERTROUWD: G. J. te Wiel en W M. Peeren; C. P. de Reus en C A. U. Hug; H. J. Chaudron en M. S. van Veenendaal; P. J. van Mullem en R. P. L. Bremer; Th. Gent en W. J. Rijsbergen; Z. J Cerych en H. E. Djie; J. A. Ruijl en E. Klarenberg; J. P. L. Bots en Th. M. C. Fles; J. Nieuwenburg en M. J de Boer; P. Stoof en A. M. Hanno; J. J. Berendsen H. A. v. d. Horst; R. Bavelaar en H. A van Drumpt; A. J. van Bilsen en C. M. v. d. Bosch. storming van het kasteel Torquilstone, waarin het lijkt of men hiermee min of meer de draak steekt. De film is geworden tot een propagan da voor het leven in vrijheid in een gezind Engeland. Er zijn slechtere doel stellingen maar de vraag is. of Scott het zelfde met zijn boek heeft bedoeld. Wanneer men spelers inpakt in har nassen en maliënkolders blijft er niet veel gelegenheid tot spelen over. De kan sen die er waren zijn gebruikt en verder slaat men er vrolijk op los. hetgeen meet hilariteit dan dramatische spanning op- In zijn soort is de film niet kwaad: knappe massaregie en over het geheel behoorlijk van kleur. Zij die van fikse knokpartij op het witte doek hou den zullen zioh zeker niet bekocht voelen. Een eeuw fotografie Van 18 April tot 18 Mei wordt in h Prentenkabinet van de Leidse universiteit tentoonstelling gehouden onder de titel „Een eeuw fotografie". Het kabinet het bezit gekomen van de fotocol lectie van de heer A. Grégoire te Voor burg. De tentoonstelling bevat een keuze uitdeze .verzameling.-;.De opening vindt plaats, op- Vrijdag 17 April des middags Agenda voor Leiden Zaterdag Gehelé dag: speldjesverkoop voor min- rler-validen. Burcht, 3 uur: volkstuinvereniging „Ons Genoegen", receptie 25-jarig bestaan Dinsdag Op diverse terreinen, 's morgens en middags: schoolvoetbalwedstrijden. Groot auditorium, 2 uur: .opening van. 33ste Ned. natuur- en geneeskundig con gres. Zuiderkérk. 8 uur: Het Zonnehuis, film m mens was teveel. Casino. 4.15 uur: C F.A. Leiden, kinder voorstelling, Tentoonstelling Lakenhal. 10—4 uur en Dinsdagavond 8—10 uur: werken van G. H. Breitner (tot 14 April). Een heitje voor een karweitje Van padvinderszijde te Leiden schreef In de paasvacantie willen alle padvind. sters en padvinders in ons land geld verdienen voor de groepen in de c stroomde gebieden, die alles verloren hebben, voor de B-E-groepen en Blauwe Vogels (de lichamelijke gebrek kige padvinders), voor het verkrijgen' van kampeerterreinen enz. Ook in Leiden zullen in de week van 7 tot en met 11 April alle kabouters, padvindsters, gid sen, pioniers, welpen, verkenners, trekkers, leidsters en leiders, aangesloten bij het Ned. padvindstersgilde. de Ned. gidsenbeweging, de Ned. padvindersver eniging en de verkenners van de R.K. jeugdbeweging, onder het motto, dat men nog wel kent van verleden jaar. namelijk: ,,'n Heitje voor. een karweitje", bij de burgerij aankloppen. Zij komen, geen geld vragen, maa willen werken en de handen uit de mou wen steken om allerlei werkjes op te knappen. Op d.eze wijze hopen zij bergen „heitjes" (kwartjes) te verdienen hun eigen beweging. Alle deelnemers aan de actie zyn voorzien van een werklijstje, onder tekend door de presidente van de Ned. padvindstersraad en.de voorzitter van de nationale padvindersraad. Er is een cen traal adres, waar men ook telefonisch opdrachten kan geven voor karweitjes, en wel van 7 tot en met 10 April des avonds van 6 tot 8 uur telefoon 20949. R.K. vakschool voor meisjes Het getuigschrift van de 2-jarige pri maire opleiding werd behaald door: C. v. d. Tuuk, C. Uljé, C. v. Zoest. M. v. d Burgh, E. v. d. Graaff, E. v. d. Jagt, J. Molenaar. G. Seijn, B. Sloos, M. Ver hoeven, A. Azier. H. Bek, J. Betgen, W. Griffioen, G. de Kier, E. v. d. Linden, J. Nieboer, S. van Rooyen, K. Schouten. M, van Tongeren, E. Velthuyzen. G. Verburg, J. Vermond, A. v. d. Zeeuw, allen uit Leiden; Al. Baars, D. Spruitenburg, Abbe- nes; W. v. d. Bosch, N. de Bock, Oude Wetering: L. Helling, C. v. d. Aalst, Hazerswoude; H. Hoogenboom, J. de Jóng, J. van Wieringen, Roelofarendsveen: M. Koot, C. v. d. Meer, J. Zoetemelk, Rijp- wetering; A. Nijssen. Nieuw-Vennep; C. Pannebakker, Boskoop; J. Prangers, Lei derdorp; C. Straahof, Nieuwe Wetering; C. v. Bladel, J. v. d. Burg, J. v. d. Heiden, met tof, Tr. Hoekstra, A. Lepelaar, E, LUgtighèid.-M.-Schaap, A. Visser; Sassen- heim; A. v. Egmond, Rijnöburê. Afgewezen: vier: Aan en om de Leiderdorpse brug zijn in de loop der jaren nogal wat veranderingen aangebracht. Nu de moderne afsluitbomen en de ver keerslichten echter in gebruik genomen zijn, kan men van de grootste verbetering spreken. Aan een primitieve toestand in dè smalle Brugge- straat met haar scherpe hoeken naar de hoofdstraat is nu een einde gekomen. Fóto N. van der Horst Sadler Wells Theatre Ballet in Den Haag Ook voor K. en O. te leiden De volgende week maakt het Sadler Wells Theatre Ballet een tournee door ons land en zal jn Den Haag twee voor tellingen geven. nl. op 6 en 9 April in en W. Precies als het Sadler Wells Ballet stamt deze groep uit hetzelfde centrum, Sadler Wells en uit dezelfde schooL nl. die van Ninette de Valois. ..de moeder van de Engelse balletkunst", zo als deze Keltische Edris Stannus ge noemd wordt Maar het is een jongere groep, in 1945 pas gevormd en met een geheel eigen, typisch Engels karakter, n tegenstelling tot haar klassiek gerich te „oudere zuster". Het repertoire is mo dern, sterk pantomimisch en men zal ilechts één klassiek nummer op de pro gramma's aantreffen. Het Rott. Philh. Orkest zal het optreden begeleiden, o 1 v. de Britse dirigent John Lanchbery. Voor de voorstelling op Donderdag 9 April hebben leden van K. en O. te Lei den recht van voorbespreking en reduc tie op de toegangsprijzen- Watersnoodzegel bracht J 1,5 millioen op De directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, heeft bekendgemaakt, dat de verkoop van postzegels in verband met atersnood een bedrag van fl.5 min heeft opgebracht. Hiervan bracht de schooljeugd f848.000 bijeen. Madurodam weer open De miniatuurstad Madurodam te Sche. veningen is weer open. „Lieve loco-bur gemeester, als ambassadeur van de jonge diplomaten in Den Haag ben ik blij u hierbij de sleutel van het stadhuis Madurodam aan te bieden", zei de vijf jarige Brigitte Smets, dochter vat kanselier der Belgische ambassade. Frans Simon van Leeuwen, de locoburgemees ter. volgens de etiquêtte in de diploma tieke wereld Frans sprekend, zegde de kleine Brigitte hartelijk dank. De hoofd, deur werd met de ontvangen sleutel ge opend, de vlaggen gingen in top en hier. mee was de „stad" het tweede jaar van zijn bestaan begonnen. Fraude bij luchtmacht voor de krijgsraad Voor de krijgsraad te velde West stónd de 55-jarige reserve-luit.-kolonel W. B terecht, die als hoofd van de luchtmacht, aanschaffingsdienst talrijke malen fraude heeft gepleegd en de staat voor een be drag van f 70.000 nadeel zou hebben be rokkend. Geëist werd-een gevangenisstraf van twee jaar met ontslag uit de militaire dienst, evenwel zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen en onmiddellijke in-hechtenis- neming- Tot adj.-directeur van de Ned Bond van Chr Detailhandelaren in Textiel- en Mode-artikelen is benoemd drs A. W. Overwater te Wiêldrecht KINDERVOORSTELLINGEN op Dinsdag 7 April, Woensdag 8 April en Donderdag 9 April om 4.15 u. in hei CASINO THEATER De Zoete Brij De dappere tinnen soldaat Tovenaar Kloemboen (Jan Klaassen) Camouflage bij de dieren Naar de Noordpool (Poppenfilm) By de Tandarts (Tekenfilm) De stierenvechter (Tekenfilm) In Nederlands gesproken tekst 100 et' Student wegens diefstc veroordeeld De arrondissementsrechtbank te Q Haag heeft Donderdagmorgen een Lei student conform de eis veroorde* een jaar gevangenisstraf, waant vijf maanden voorwaardelijk met e proeftijd van drie jaar en aftrek v voorarrest. Verdachte waren vijf di| stallen ten laste gelegd. Vier daam waren gepleegd in de studentensociël| te Leiden. De belangrijkste betrof a geldkistje met een inhoud van f 2400 Haagse rechtbank Kwartaaldrinker stal toffees Diefstal van 16 toffees en poging diefstal uit een boodschappentas was t lastegelegd aan een betonwerker uit W brugge. Hij was op 7 Februari jl betr in een groot warenhuis te Leiden. „Ik mag niet ontkennen. Ik weet mij alleen niet te herinneren", zei v« sor de Haagse rechtbank. De afdelingschef vertelde hoe klanj hem waren komen waarschuwen dat t) man in de zaak aan het stelen was. Tq hij de man zag deed deze juist een gre in een boodschappentas van een dame aan een der toonbanken stond. Hij lj hierop de verdachte gegrepen, Deze beweerde direct niets in de W| hebben gekocht. In zijn zakken werd eehter 16 toffees aangetroffen van soort, die alleen maar in deze zaak we verkocht. De betonwerker was reeds dn maal veroordeeld. Een voorwaardelij straf zweefde nog boven zijn hoofd. verdachte onderging toentertijd een air drankkuur. Het tabletje dat hy die ml van zijn vrouw had gekregen had), echter weggegooid, omdat hy andu geen bier lustte en hy er zo'n zin in hl] De officier van justitie requireerde ar j maanden gevangenisstraf. De raadsmL Mol, noemde verd. een kwarto), drinker. Hij bepleitte een voonvaardelij] straf. Een verzoek om onmiddellijke], vrijheidstelling werd afgewezen. Uitspraak 16 April. Vier jongens vingen fietsendief Dat een Leidse koopman thans voortl Haagse rechtbank moest terecht stil het stelen van een damesfiets i 1 het werk van vier Leidse jongens van tot 13 jaar. Zy kwamen op de avond van de T Januari jl. vaneen duivententoonstelli vertelde de 13-jarige M. B. als getu 1 Bij de Hooglandse KerkgrachtMoriaM steeg, nabij een dansschool, zagen zij man vreemd bij de fietsen rondschar len. Toen de jongens bleven staan jl, de man hen weg. De jongens kwan fèrug, Wérden weer weggejaagd en kt weer terug. De man gaf hierop i pogingen 'op, pakte een fiets en reed hard mee weg. De jongens holden c achter aan. luid roepende: „Houdt i dief'. De dief voelde zich hierdoor k c nelijk niet op zijn gemak, want in 1 Beschuitsteeg wierp hij de fiets van dl ;n koos het hazenpad. De jongt e waarschuwden de politie en gingen ris het bureau om een verklaring alp leggen. Op weg van het politiebur]c huis zagen de jongens ineens It weer. Hij ging café K. aan de li Vossensteeg binnen. Twee jongens bleti postvatten voor het café, de anderen h< den de politie. De man in het café. dieil voorzichtig hadden gevolgd, was zich qc bewust van de val waarin hij gelote was. De U-jarige J. K. was met een p(z tieman het café binnen gegaan en had^t fietsendief aangehouden. t De verdachte ontkende thans niette fietsendiefstal te hebben gepleegd, fc beweerde echer dat hij er niets ii wist, omdat hij die avond beschon^c zou zijn geweest. De 35-jarige politie»! A. J. M. uit Leiden getuigde dat de ifï wel wat drank op had, maar nietji kennelijke staat verkeerde. De koopje was al vaker veroordeeld. Drank bleelil zijn leven een grote rol te spelen. Teil! geefs had men al gepoogd hem vantS drank af te helpen. JS De officier van justitie eiste een jia gevangenisstraf. Uitspraak 16 April. Het ene gat met het andere gestop8 Een textielarbeider uit Leiden maa|" er een gewoonte van om het ene gat ijr het andere te stoppen. Dit Ikon op de duur niet goed gaan en thans stond)j, dan ook terecht voor de Haagse regv bank- Eerst had hij van B. een schiU machine gehuurd- Deze had hij wen0 daan om schulden te kunnen betalen)0 door ruiling kreeg hij een trapnaaitfy chine. Toen hij last met B kreeg hadio in huurkoop een radio gekocht en met]t< weer verkocht. Ter zitting bleek dat verd. zelfs p eerste térmijn van de radio niet had kje nen betalen. Toch had de verkoperp radio bij hem achtergelaten. De v(d zou in de loop van de dag het geld brt gen. Hij kreeg zo gelegenheid de raP te verdonkeremanen. De rechtbank bleek weinig bewonl ring te hebben voor de verkóopmetht van de radiöhandelaar. al werd v« hiermee niet vrijgepleit. Herhaalde] was verd veroordeeld. Het is eigenlij'k geen kwade vent. mj hij mist de capaciteiten te komen, zei de officii Hij eiste zes maanden ge teruggave van de radio laar. De verdediger, m achtte het wenselyk eei onderzoek te laten geschieden. Uitspraak 16 April. Vier maanden voor koopman-poeli) De Haagse rechtbank veroordei een koopman-poelier uit Katwijk Rijn wegens poging tot zware mishai ling tot vier maanden gevan: Er ivas zes maanden geëist. Dondei 11 December j.l. had de verd., rijdi mét een motorcarrier bij de Zandla; Overrijn, zich niet aan een stopteken een agent gestoord. Integendeel, hij regelrecht op de agent ingereden, zich nog net in veiligheid kon brenl Roekeloze ruiter Omdat hij op 29 Juli 1952 op strand te Noordwijk een ernstig oi val had veroorzaakt werd een landt wer uit Noordwijk door de Haagse re bank veroordeeld tot een maand vi waardelijke gevangenisstraf met proeftijd van drie jaar en f 150 - bi of 30 dagen. De eis was drie maani Verd. had met zijn paard een 22-ja: verpleegster uit Leiden aangereden, onder meer een zware hersenschudi •kreeg. 3' in de haul Zwartend} t: psychiatri}

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4