QOEMAAT In Rijnsburg gaat het met de woningen bergafwaarts Eerste markt werd vanmorgen geopend NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 2 APRIL 1959 Eén geval uit vele.. Wanneer wordt men in Den Haag eens wat soepeler? In vele gemeenten zijn we nu op het punt aangeland, waarop de woning nood niet voortdurend groter, wordt, maar waarop men de mijlpaal heeft bereikt van: Tot hiertoe en niet verder. De gestage stroom huizen, die ieder jaar een verlengstuk krijgt, zorgt er dan verder voor, dat de achterstand langzaam maar zeker wordt ingelopen. Maar in Rijnsburg, waar men zover nog lang niet is, komen woningtoestanden voor, die een hoon zijn voor de moderne samenleving. Eén zo'n geval willen we nu eens nader bekijken, niet omdat de betrokkenen ons er zelf om hebben gevraagd, maar omdat een bezoekster deze toestand niet langer kon aanzien. r nog veel woningen, In het jaar 1936 trouwde de knecht in een bloemenhandel W. Hazebroek met mej. A. v. d. Meij. Het jonge echtpaar bleef in Rijnsburg wonen en huurde een kleine woning aan het Moleneind. Vroe ger was dit een tamelijk groot huis ge weest. maar de eigenaar had het voorste deel. lang voor het echtpaar Hazebroek er introk, door een muur laten afschei den, zodat er een aparte woning ont- Groot was die woning niet. De deur verleent toegang tot een gang, waarvan het achterste deel is ingericht tot keu ken. Er zitten ten minste een kraan met een bak er onder, maar de afvoer ont breekt. De verdere woonruimte bestaat uit twee kamers; de eerste, ongeveer 3M bij 3t4 meter, is ingericht tot woon kamer. de daarnaast liggende iets klei nere kamer werd het slaapvertrek. Boven die kamers ligt oen vliering met een niet beschoten kap. Een w.c. zonder waterspoeling was aangebracht bij een in de nabijheid van het huis staande schuur. Vier gezinnen moesten van deze j inrichting gebruik maken. Het eerste kind. Jannetje Elisabeth, werd in 1937 geboren; een jaar later ge volgd door de eerste zoon, Albert. Het huisje werd toen eigenlijk al te klein voor het gezin en de vader vroeg de ge meente hem een andere woning toe te wijten. De burgemeester zond een briefje met de vermelding, dat het gezin op de lijst was geplaatst voor gemeentewoningen. Dit was het enige resultaat van deze eer- j ste poging om betere huisvesting te I krijgen. IDe tijd schreed voort, de oorlog kwam en de huizenbouw liep in het honderd. Maar het gezin Hazebroek breidde zich uit. In 1941 werd Neeltje geboren, twee jaar later gevolgd door Dirk. De toe stand van het huisje was intussen aan- i zienlijk slechter geworden. In de oorlog zakte liet gammele, uit planken opgetrokken closet, van ouder- - dom in elkaar. De huiseigenaar, die ach- e ter het gezin Hazébroek woont, bouwde gelukkig een nieuw in zijn schuur. Hier van moesten alle gezinsleden gebruik maken. Het kon niet uitblijven dat moei lijkheden ontstonden, die onoplosbaar bleken te zijn. Na enkele jaren moest het gezin Hazebroek het zonder sanitaire voorzieningen stellen. De oorlog liep at en een paar jaar later kwam de eerste huurverhoging van vijftien procent. Tróuw had het gezin Hazebroek de f 2,50 huur in de week betaald. Maar de huiseigenaar had het schuurtje zelf in gebruik genomen en vader Hazebroek bood nu aan meer huur te betalen, wanneer hij althan-f het schuurtje terug kreeg met een closet. De huiseigenaar ging hier niet op in. zodat de rijksdaalder per week normaal werd doorbetaald. toilet, al zijn die het zonder Per jaar worden in de gemeente gemiddeld veertig huwelijken geslo ten. De toewijzing aan bouwvolume bedraagt twintig woningen per jaar. Neemt men nu aan, dat door vertrek en sterfte per jaar 10 woningen vrij komen, dan nog bedraagt de achter stand 10. Sinds de bevrijding zijn in Rijnsburg 96 woningen gereed gekomen, terwijl in die periode 410 huwelijken werden ge sloten. Behoeft het nog betoog, dat de gemeentelijke instanties met de rug tegen de muur staan en niet meer we ten hoe uit deze ellende te geraken? Onweersprekelijk is het feit, dat huis eigenaren over het algemeen liever Wanhopig De toestand werd nu snel wanhopig. In 1947 werd het vijfde kind, Maartje, geboren, en drie maanden geleden aan schouwde Antje het levenslicht. Een on derzoek heeft ons het volgende geleerd; De kinderen slapen in twee twee persoonsbedden in de ene slaapkamer; de baby komt daar nog in een wieg bij. In die kamer is ook de gasmeter aange bracht. Welk een ongezonde toestand dit' is, behoeft geen nadere omschrijving. In de woonkamer slapen de ouders in - een opklapbed. In uitgeklapte toestand staat dit bed op nog geen centimeter af stand van de kachel. In de winter zijn de ouders dus genoodzaakt eerst te wachten tot de kachel uit is, voor zij in in bed kunnen stappen. De algehele toestand van de woning is bedroevend. Een wandeling door de kamer brengt een soort aardbeving te weeg. zo slecht is de vloer. In de slaap kamer is het al niet anders, 's Zomers komt een heirleger mieren op de spijzen af, zodat de vrouw des huizes gedwongen alle eetbare waar in water te bewa- Personeel van Flora opende beurzen Het pre6oneel van Flora heeft aan de oproep Beurzen open Dyken dicht op voorbeeldige wijze gevolg gegeven. Om te beginnen stond men een half dagloon af ad f 149,90. Ten tweede werd de ge hele vacantietoeslag geschonken. Dit Bij de jongste storm is het dak geha vend. Sommige pannen zijn middendoor gebroken. De dakspanten en een hoofd balk zijn verteerd. Bij regenweer zijn talloze potten en pannen nodig om het binnenkomende water ten minste enigs zins op te vangen. Het ontbreken van een closet schept ernstige hygiënische bezwa ren. Verleden jaar hadden twee kin deren buikgriep. De moeder heeft toen dagen lang niet veel anders ge daan dan met de toilet-emmer heen en terug naar de Vliet lopen. De Vliet zelf is vaak een aanfluiting voor alle maatregelen die ten doel heb ben de volksgezondheid te verhogen. In de zomer wordt dit water uitgebaggerd, zodat de stank dan helemaal ondraaglijk wordt en de huizen bespetterd worden met glibberige mpdder. Profiteert van de goedkope aanbiedingen Dat is nog niet alles. Ieder weet, dat jn onze Paascourant de geboorte van een kind een hele ge- beurtenis is in een gezin. De geboorte JLet vooral op de koffieaanbieding. U be- van het jongste kind moest in de slaap-1 taalt nog oude prijs (ƒ2.04 per 250 gram), kamer geschieden. Alle kinderen moes- j krijgt daarbij 40 spaarzegels, dat is 20 ct besparing en bovendien bij elk pak een voorzieningen kleine gezinnen dan grote in hun wo ningen hebben. Wanneer zij van woning- bezit moeten leven, is dat ook wel be grijpelijk. De ongunstige huursituatie is er de oorzaak van, dat huiseigenaren vaak meer aan een woning ten koste moeten leggen dan dat zij er huur van trekken. Bij het hier geschetste geval heeft de huisvader alles tegen gehad. Zijn geval is nauwkeurig bekend bij de betrokken instanties en wanneer zich maar een gelegenheid voordoet, zal hij zeker wor den geholpen. Maar wat te zeggen van het feit, dat in dc gemeente Rijnsburg nog een geval voorkomt waarbij drie gezinnen in een nauwelijks iets groter pand huizen Er leven zelfs gezinnen in krotten, waarvan de bevoegde instanties niet begrijpen dat ze nog overeind staan. Niet ten onrechte werd in de laatste gemeenteraadsverga dering het woord „varkenshokken" ge bezigd! Zolang hogere organen by de toe wijzing van bouwvolume blijven vasthouden aan een vergelijking met wat voor de oorlog in een bepaalde gemeente werd gebouwd, blijft krot opruiming schone theorie. Het is voor Rijnsburg en voor andere gemeenten, die met dezelfde problemen rondtob- ben, te hopen, dat soepelheid, waar aan het nu in Den Haag nog wel eens schort, spoedig wat licht in deze inkt zwarte duisternis zal brengen. NYLONS I.ang, rekbaar en mooie hiel, én: laag in prijs. 5.45 - 4.45 - 3.95 3.45 X.OS OVERHEMDEN Fyne shirting 5.25 POPF.LINE met Trubenys boord en dubbele q nr manchetten V.Vj DAMESBLOUSES EVERGLAZE In vier tinten -7 ac Diverse modellen -"3 ZELFBINDERS In een geweldige sorte ring. Kreukvrij. Qe- Vanaf '3 DAMES 1 -)r POCHETTES 1 ZUIVER ZIJDE Nappa Zomer- 1 1 Ge Handschoenen 1 FRL\ KINDERJURKJES Zuiver wollen Tricot Lengte 40 V.VD OOK VOOR PASEN topprêstxties Alphen aan den Rijn Gezellig dzuk en er is van alles te koop V.N, ;.T In een kleine, bedompte kamer, waarin ter „verfrissing" ook nog de gasmeter is ondergebracht, moeten zes kinderen van het gezin Haze broek slapen. Scheiding der sexen kan hier slechts tot de bedden worden beperkt. Foto N. van der Horst RIJNSBURG Afscheid van Hervormde Zondagsschool Dominee en mevrouw Bonting hebben gisteravond afscheid genomen van de Hervormde Zondagsschool. Ruim vijf jaar heeft de predikant de voorzitters hamer van deze vereniging gehanteerd. Namens de kerkeraad sprak de heer T. Kralt W.zn; namens de vereniging de heer A. Hogewoning. De laatste spreker gaf een overzicht van alles wat ds Bon ting voor de Zondagsschool heeft gedaan en overhandigde hem, namens de mede werksters en medewerkers een vulpen. De heer D. van Egmond sprak een per soonlijk woord. Ernstig ongeval Op de hoek Smidstraat—Oegstgeester- eg is het 7-jarige zoontje van de familie Hoek vanmorgen om half 11 onder een dorsmachine terecht gekomen. De jongen werd ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. leverde een bedrag van f 1895.60 op. Tenslotte was er nog de opbrengst van de avond van de reciteerclub D.V.V.. die f 200 bedroeg. Alzo een som.van f 2243,50. Avondtuinboawvakschool Bij de diploma-uitreiking aan de leer lingen van de avondtuinbouwvakschool verklaarde de heer Kruger. assistent consulent te Lisse, dat Rijnsburg met zyn vijf cursusssen een eerste plaats in neemt. Het hier gegeven onderwijs kan worden beschouwd als de basis, waarop de tuinbouw rust. Het ligt in de bedoe ling een bloementeeltcursus te beginnen.' •waarin o.a. besmettingsleer-en cartering zullen worden opgenomen. Ongeveer achttien personen zullen aan deze cur sus, die in de tuinbouwschool wordt ge geven. kunnen deelnemen. Er wordt een dag per week les gegeven, totaal 60 les- dagen. Naast theorie bestaat ook de ge legenheid de leerstof in de practijk toe te passen. roeg was het vanmorgen gezellig druk op het Toussaintplein in Alphen den Rijn. Spiksplinternieuwe kra- werden volgetast met allerlei nut- en lekkere dingen. Kortom het Tous saintplein had echt, het aanzien van een markt, zoals vele gemeenten die reeds lang kennen. Maar in Alphen kwam er andaag naast veel rood, wit en blauw ook nog een oranje lint aan te pas. De eerste wekelijkse goederenmarkt worden geopend! Hiervoor waren o.a. burgemeester Ed, C. Witaohey en enkele wethouders aanwezig. Om ongeveer kwart over acht hield burgemeester Witsohey een korte toe spraak, waarin hij ozn opmerkte, dat de ontwikkeling en vormgeving van een ge meente geleidelijk moeten plaats vinden. Een gemeente moet groeien. En zo streeft Alphen naar industrialisatie en naar een Met vele factoren moet hierbij reke ning worden gehouden: gelegenheid tot het doen van inkopen in eigen gemeente, het bieden van vertier enz. En wat de wekelijkse goederenmarkt betreft; inder daad zijn er bezwaren gerezen van de kant van de bewoners van het Toussaint plein. maar andere factoren bleken toch doorslaggevend te zijn. Hierna knipte burgemeester Witsohey de hopelijk laatste belemmering voor de mark', door: een Oranje lint. Even later werden aan. een comité van de plaatse lijke vrouwenorganisaties bosjes narcis sen uitgereikt. Uit dank voor het „vech ten" voor de mark'! Huisvrouwen en Pasen Centraal heb- eniging van huisvrouwen zich gister avond bezonnen op het komende Paas- gebeuren. De voorzitster, mevrouw Her big-Hofstee, uitte haar vreugde over de gtOtc belangstelling. Spreekster was dankbaar voor het vele werk, dat de vrouwen voor de noodgebieden hebben verricht en zeide getroffen te zijn door de daarbij aan de dag getreden eensge zindheid. Mevrouw Marijke van Raaphorst sprak over het wonder van Pasen. Zij bepaalde haar gehoor bij het Israëlische Paas feest, het oude Christelijke Paasfeest met zijn gebruiken en tenslotte, tegen deze achtergrond, het tegenwoordige. Uitvi rig belichtte zij de C. Maartense. De heer R. Davelaar is be noemd tot marktmeester. Gevaarlijk punt wordt verlicht Naar de A.N.W.B. verneemt, zal door het gemeentebestuur van Alphen er toe worden overgegaan, de bij avond gevaar lijke situatie op de samenkomst van de Hereweg met de nieuwe provinciale weg even buiten Alphen van een goede ver lichting te voorzien. De uitvoering van dit plan ondervindt evenwel enige ver traging. Volgende week school- voetbal De schoolvoetbalwedstrijden te Alphen aan den Rijn vinden plaats op de terrei nen van Alphense Boys, ingang langs de Molenvliet, achter het Bospark. De datum is Dinsdag 7 April. De wedstrijden zijn om 6 uur afgelopen. De dag wordt geslo ten met een prijsuitreiking. Elk elftal ontvangt een oorkonde als aandenken aan -deze sportdag, terwijl enkele me dailles beschikbaar zijn gesteld voor de eerste en de tweede prijs. En men speelt natuurlijk om de wisselbeker (nu in het bezit van de openbare school Javastraat). in de afdeling b (junioren) de burge. meester-Witschey-beker (thans in het bezit van de Chr. technische school), in de afdeling C (senioren) een neutrale beker (eveneens in het bezit van de Chr. technische school). Candidatenlijst P.v.d.A. De candidatenlijst van de P.v.d.A. voor de gemeenteraadsverkiezingen ziet er thans als volgt uit; 1. Ph. H. Rogaar; 2. G. Nijman: 3. H. v. d. Akker; 4. J. C. Duijn; 5. Mevr. Houtman-v. d. Schee; 6. A. Rietveld; 7. L. Wingelaar; 8. J. Bijl; 9. C. dé Bruijn; 10. E. Nieuwenhuls; 11. L. W. Leeuwenhoek; 12. D. Bijl. Hosanna neemt Handels Samson in studie De Chr. oratorium/vereniging Hosanna zal begin April onder leiding van haar dirigent, de heer Willem Goedhart in studie nemen het oratorium Samson van Handel. Zij die willen meezingen dienen zich zo spoedig mogelijk als lid te mel den. De reptities worden gehouden elke Dinsdagavond van 8 tot 10 t verenigingsgebouw Julianastraat. Men kan zich opgeven bij de volgende adres sen; Emmalaan 49a. Borneostraat 3 er Celebesstraat 5 Kring vrouwelijke anti-revolutionnairen In Concordia is gisteravond de tweede bijeenkomst gehouden van de kring van vrouwelijke anti-revolutionnairen. Mej. J. M. Beenakker had de leiding De be langstelling was bevredigend. Als spreekster was aanwezig mevr, T H. AttemaRooyen uit Rijnsburg. die vorige maal door ziekte verhinderd w naar Alphen te komen Zij sprak over de partij van de arbeid. Aan Karl Marx, de grondlegger van het socialisme, eerst aandacht geschonken, waarni gesproken werd over de voor-oorlogse S-D.AP.. waaruit nu de oorlog de P d.A. voortkwam. Van rood kwam mer. t rose, maar de grondslag bleef dezelfde, in wezen revolutionnair en aanvaardbaar, naar het A.R. beginsel, aldus spr. In Mei komt de kring nogmaals bijeen. Dan hoopt de heer A- J. Dekker te spre ken over de gemeenteraadsverkiezingen. Solexclub De Alphense Solexclub hield in „Cen traal" haar jaarvergadering o.l.v. de heer C. v. d. Wijngaard Tot tijdelijke ter is gekozen de heer G. G. R. Dool- Be sloten is de contributie te verlagen tot f2,50 en het inleggeld af te schaffen. Mevr. v. d. Neut is gekozen tot tweede penningmeesteresse Binnenkort wordt een praatavond gehouden, waarop des kundigen t.o-v. diverse bromfietsmerken het woord zullen voeren. (Advertentie} AMANDEL KOEKJES 45 cent, 100 gram ROOMBOTER-KOEKJES 40 cent, 100 gram Grote sortering FIJNE GEBAKJES En der traditie getrouw het PAASBROOD Jac. van Vliet Zn HOOFTSTRAAT BI ALPHEN AAN DEN RIJN Gezelligheid was vanmorgen het kenmerk van de eerste Alphense goederenmdrkt. Bur gemeester Witschey verrichtte de opening er van. Foto N. van der Horst (Advertentie) Schoenen voor Jong-Holland SCHOENHANDEL RAAPHORST VAN MANDERSLOOSTRAAT 82 TELEFOON 3135 ALPHEN AAN' DEN' RIJN DE MEEUW Leuke beige schoentjes met gesp- sluiting. soepel en sterk met crêpe rubberzolen. 20-23 7.25 24-28 8.50 29-31 9.50 32-35 10.50 (Advertentie) CITY MAGAZIJN PRINS HENDRIKSTRAAT No. 55 Wy tonen U voor de Paasdagen eea exclusieve collectie BIJOUTERIEËN Colliers. Chataines. Pochethouders. Broches. Armbanden. Shawlrir.gen. Verder een kerncollectie PARELCOLLIERS I, 2 3 en 4 Rijen Shockers. Dus Dames! is Üw costuum klaar, wij zorgen voor de laatste hand, de voltooiing. HARD*en ZACHT BOARD 1.50 per m2 HOUTHANDEL II. B. van WIJK Alphen aan den Rttn Telefoon tWT I de resolutie van die partij voor ons is te i acéepteren, aldus spr., omdat daarin de 'rechten van de ouders worden erkend, maar I houdt, de verdere inhoud gevaren in. De hall 5 j doortrekking van de gelijkstelling tot de hand en declameerde na de pauze Het schreiend kind. Mevrouw Herbig deelde mee, dat de Alphense huisvrouwen haar collega's in Zuidland het allerbest kunnen helpen met naaidoosjes en naaizakjes. -Zij deed' ook op de niet georganiseerde huisvrou wen een beroep zo spoedig mogelijk in deze leemte te voorzien, desnoods in samenwerking met een hele straat. De plattelandsvrouwen hebben al tien dozen compleet. De vereniging wil ook een doos schenken, maar dit is natuurlijk bij lange na nog niet genoeg. Tot slot spoorde de voorzitster de da mes kan zich op te geven voor de B.B. Definitieve marktcommissie In een gisteravond in het gemeentehuis gehouden vergadering is de tijdelijke commissie van onderzoek voor de week markt omgezet in een definitieve markt commissie. Als middenstands-vertegen woordiger heeft hierin zitting de heer BENTHUIZEN Boeken rutlen Er' bestaat niet morgenavond. Zaterdagmiddag tussen half 4 en gelegenheid tot boeken ruilen. Gemeentesecretarie De gemeentesecretarie is morgen geslo- ten. Zaterdagmorgen is zij open Vrijdag. •morgen zal de vuilnisophaaldienst gewoon 1 functionneren. Het spreekuur ven de 5C openbare school. Mr Motie besprak voorts de federalistische achool de syntheseschool. Aan de discussie ten allen deel. andere takken van onderwijs kan wijze waarop dit gebeurt onze instem ming niet krijgen. Vooral de negatieve houding ten opzichte van de gelijkstel ling is niet geruststellend. Er wordt een J krachtig geluid gehoord over de belan dere tijd volgehouden Paasgebruiken. i burgemeester volgende week Maandag Zij vertelde voorts een verhaal van eigen' HAZ ERSWOUDE Vijftig jaar slager De heer R. van 't R.et herdacht giste ren het feit. dat hij vijftig jaar geleden in deze gemeente een slagerij begon. Hij begon zijn bedrijf in het pand van de tegenwoordige slager Rietveld. In 1912 verhuisde hij naar een ander en beier voor het doel ingericht perceel. Bloemen in de zaak getuigden van medeleven in het dorp. Gemeentezaken De gemeentesecretarie is Goede Vrij dag. Zaterdag en Paasmaandag gesloten. Voor de burgerlijke stand is het bureau alleen geopend Vrijdag en Zaterdag van 10 tot 10.30 uur. De gemeente-ontvanger houdt dezer dagen ook geen zitting. PvdA. en pacificatie Voor de AH. propagandaclub heeft mr K. J. Matze gesproken over de P.v.d.A. de pacificatie. Hoewel de aanhef van (Advertentie) DE SPAR RIJNSBURG ten daarom midden in de nacht in al- lerijl her en der worden ondergebracht. De was moet in het nauwe gangetje i worden gedaan. Een drooggelegenheid is er niet. De moeder heeft daarom een lijntje tegen de muur van het krot ge spannen in een poging, ten minste nog v. d. MEY I een paar luiers per dag droog te krijgen.1 De moeder lydt aan rugrheumatiek. i Deze openbaarde zich vier jaar geleden I. «mnii.nii- tengevolge van vocht en er is geen uit- Onze OPRUIMING zicht, dat er in dit krot enige verbete- ring kan ontstaan 1 duurt nog 2 dagen Beigaiwaaits Profitcert van °oze 20% korting op nylon-dameskousen, sokken, sportkousen, In de aanhef schreven we. dat veel zelfbinders gemeenten op het punt zijn aangeland, waarop het met de woningnood niet lan ger bergafwaarts gaat. In Rijnsburg is dat niet het geval. Op een totaal van zesduizend inwoners komen 387 gevallen van samenwoning in 200 kleine wonin g-en voor. De gemiddelde gezinsgrootte in Rijnsburg ligt boven het landelijk gemiddelde, terwijl deze gemeente juist Tompoesboek voor de jeugd gratis. Voor de Paasdagen bieden wij U Procureurspek 150 gram slechts KAPTEIN RIJNSBURG TER AAR Gemeentesecretarie gesloten Zaterdag zal de gemeentesecretarie de héle dag gesloten zijn. WOUBRUGGE Rectificatie In tegenstelling tot het bericht van Dinsdag, als zou er bij de Chr. kleuter school een batig saldo zyn ven f 690. be richten wij. dat er een nadelig aaldo van ruim f200 is. VOORSCHOTEN Rijkspostspaarbank oGedurende de maand Maart is aan het aanzienlijk aantal woningen "telt. postkantoor alhier bij de rijkspostspaar- die uit niets anders bestaan dan een bank ingelegd f34.111.16 en terugbetaald woon-keuken, een kamer en een vlie-I f22 681,14. Het laatst-uitgegeven boekje ting, met dan nog ergens weggedrukt draagt nummer 11484. NOORDWIJK Geslaagd De heer J. R. Bouma is aan de ryka- universiteit te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde. NOORDWIJKERHOUT Vacantie-oord Parkhotel geopend Het vacantic-oord Parkhotel is giste ren officieel geopend. Dit hotel biedt zjjn houdt het midden tussen een gewoon en een kamphotei. De slaapkamers zijn uit gerust met z.g. stapelbedden, maar men hoeft geen corveediensten te verrichten of lakens e.d. mee te brengen. Volgens de A.N.W.B. bestond aan deze vorm sociaal toerisme grote behoefte. Het vacantie-oord heeft een capaciteit zestig personen en is in een mooie, boa- rijke omgeving gelegen. Bij de opening waren ook aanwezig de burgemeester van Noordwijkerhout, gemeentesecretaris en het hoofd van de I politie. Ook vanwege Noordwijk bestond veel belangstelling voor dit gebeuren. O EGSTGEEST Burgerlijke stand GEBOREN Margaretha Th dr v A A jBreebaart en J Terpstra; Willem C v W H Swikker en W A Aréo; Llbori C M zn C A Fles er. E A M Menken: Gerda dr v A van Duijn en D Brussec. GETROUWD: H P Blok en J J A Veer man; G J de Graaff en G Koenderink J M Smidt en C J de Goede- Brusselse jaarbeurs Van 25 April tot 10 Mei a.s. zal in hel Palais du Centehairo te Heysel bij Brus sel de 27ste internationale Brusselse jaar- beurs worden gehouden met 4000 deel nemers op een terrein van 10':- ha. De parkeerruimte wordt 9 ha groot. USSE Coöp. boerenleenbank had goed jaar De boerenleenbank houdt Donderdag 9 April de jaarvergadering. De toestand in het bollenvak over ziende, wordt in het jaarverslag opge merkt. dat het de bollenkwekers dit jaar Iets minder goed ging, doch dat daar tegenover de exporteurs goede zaken maakten, hetgeen uiteindelijk toch da kwekers weer ten goede komt. De bank verheugt zich in een gestadige groei en zag de omzet «tijgen ln het be drag der spaargelden met 620.000. ter wijl de omzet van de bank. zonder de kas, met 9 millloen steeg tot 117 millioen. Over de kas werd een bedrag van 18.000.000 verwerkt. Het sparen neemt in Llsee steeds toe» hetgeen voor het bestuur een stimulans was om aan deze zaak extra aandacht te schenken door een bijzondere actie. Vooral onder de jeugd van Lisse ls bet sparen nog belangrijk uit te breiden. Dat de boerenleenbank er nu niet be paald „krap" voor zit, moge blijken uit het feit, dat het tegoed by de Centrals Bank ls gestegen tot ruim 3 millioen. In 1952 is een winst gemaakt van "*.460,54 (ruim 14.000 in 1951). Het ledental steeg ln 1952 tot 570 vorig Jaar 441. Het aantal credietnemers steeg ot 737. Nationale avond op 5 Mei Een uitgebreid comité, waarin vertegen, woordiger? van alle bevolkingsgroepen zitting hebben, belast 2ich met de organi satie van een waardige Herdenking van dc bevrijding 5 Mei 1945. Door dit comité comité van uitvoering benoemd, bestaande uit de heren C. Strik. C. H. Steenwinkel en H. Verwoerd Het 1» ds bedoeling op de avond vsn 5 Mei in de grote hal van Hollands Bloembollenhuis bijeenkomst te houden. Door een uit voerig en gevarieerd programma samen stellen hoopt men de bevolking van se in groten getale naar Hobaho te trekken. Er is reeds een beroep gedaan op de plaatselijke zang- en muziekver. r.igingen. Ook werd al de medewerking gevraagd van de drumband van de N.R, Zangavond De Lofstem In de kerk aan de Tulpenstraat werd door de zangvereniging van de Geref. Gemeente, de Lofstem. een zangavond gegeven voor een aandachtig gehoor. De ere-voorziUer, ds De Gier. sprak een in leidend woord, waarna de dirigent, de heer Kool uit Hillegom, met zyn koor een programma uitvoerde, dat In staat bleek te zijn de aanwezigen te boeien. De bewerkingen van psalmen en geestelijke liederen werden op prijzenswaardige wijze uitgevoerd. In de pauze heeft de heer W. P. de Jonge een warm woord ge sproken over de waard# van de beoefe ning van de zang. Rampenfonds De verkoop van busjes met zoete balie, tjes op de tentoonstelling H. G. heeft f461 opgebracht. Voor het Rampenfonds. Dr Ruijs Volgens de laatste berichten, gaat het met dr Ruijs. Geref. predikant alhier, zeer naar wens. Zwarte Pion De schaakclub Zwarte Pion slaat een goed figuur in dc competitie van de L S B. Het eerste tiental speelde tegen S.P.W. I en won deze strijd met slechts 1 ver loren party. Het eindresultaat was 7H— 1 Vi voor Lisse. Propaganda voor B-B. In het H.B.G -gebouw zal Donderdag 9 April een aan de Bescherming Bevolking gewyde avond worden gehouden. VALKENBURG Interkerkelijke dienst Maandag zal er weer een Interkerke lijke dienst gehouden worden, in de Herv. kerk. Ds W- A. B. Hagen- Herv. pred - kant van Katwi.ik f,.»n Zee en ds E. J. Nyhuis. Geref. predikant alhier, hopen de meditaties te verzorgen. Medewerking wordt verleend door Valkenburg* Chr. gemengd koor. een kinderttoor en de he ren J Doldersum. J Hoekstra cn P. v. d. Walle (piston) cn H. Ouwersloot (or gel). De leiding van het muzikale ge deelte berust by de heer M. Kroon. Wanneer een vijfde lokaal? Het ruimteprobleem wordt in de Chr. school steeds nijpender. Met ingang van de nieuwe cursus, die gisteren ;.n begon nen. werden er 13 leerlingen afgeschre ven. terwijl er voor de nieuwe eerste klas 37 kleintjes werden ingeschreven, zodat de school thans 307 leerlingen telt- Nog steeds laat de bouw van ezn vijfde lokaal op zich wachten. Gelukkig ontving het bestuur een dezer dagen de urgentiever- klaring. Zodra de rykagoedkeuring nu ontvangen, kan de aanbieding plaats vinden. Zal men dan per 1 September het verenIglngalokaal van de Herv. Ge meente kunnen verlaten? Er ls gespaard Op de rijkspostspaarbank werd in de maand Maart een bedrag van f2103,94 ingelegd, terwijl de eom van f1408 41 werd terugbetaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 9