Sabre-Straaljagers ook boven West-Duitsland migranten - Dominee moet verven, spitten en timmeren f f n n )ndanks moeilijkheden ziet ds Pellicaan zijn gemeente groeien Herstelbank bevreesd voor werkgelegenheid f 're f 8 8 In Zuid-Afrika woedt felle verkiezingsstrijd De ontwikkeling in Sow jet-Rusland DONDERDAG 2 APRIL 19SS Onkruid wieden bij nonnenklooster (Van onze correspondent in AustraliëLeo t Hart) DOMINEE PELLICAAN is een rare dominee. Hij zal het me moeten vergeven dat ik het zo zeg, maar ik meen het. En misschien zullen er ominees zijn, die hem eigenlijk een beetje een schande vinden voor de ,idominees stand" wanneer zij kennis hebben genomen van hetgeen ik iver deze dominee heb te vertellen. „Misschien.Want, misschien zul- en zij zeggen, dat bij het aannemen van een dergelijk beroep, de mense- \jke voorkeur bij een dominee geheel moet weg vallen. Het beroep, uitge dacht op een „emigranten-dominee".... Nu moet ik eerst vertellen om welke „Zó bouwen^ we een gemeente", zegt >den ik ds Pellicaan zo'n rare dominee Ind. Dat is heus niet, omdat hij als predi- ant aan boord van de Sibajak een paar viar geleden, in een kort broekje zo „ge hoon" onder de passagiers was. Er zijn ^lukkig méér sportieve dominees: kijk 3aar eens in onze jeugdkampen! Maar ik vond het toen wel een beetje ^ar, wat dominee Pellicaan me vertelde Ver een jongeman, die niets van de kerk loest hebben, omdat hij daarin mensen aangetroffen, die bepaalde lelijke ingen hadden gedaan. Toen maakte ds •^llicaan het nog erger, hij vertelde over schandelijker daden, die hij bij kerkse mensen" had ontdekt De betrokken jongeman moet beslist E Pellicaan óók een rare dominee heb- en gevonden. Maar dat is overgegaan, >en de predikant hem leerde af te zien an de mensen en wees op zijn eigen puding ten aanzien van de dienst van rod. Aan boord van de Sibajak hebben we leer rare dingen gezien van ds Pelli- aan; hij deed mee aan allerlei spel- 3jtjes. aan blindeman, nalopertje en jaaraan men zich aan boord van een migrantenschip nog meer te buiten gaat. Als ik me goed herinner was hij zelfs de eersten die door Neptunus iderhanden werd genomen, iets waar- vele opvarenden zich geneerden. ,Dat zou een goeie emigranten-domi- zijn", zeiden we toen aan boord van Sibajak. Ons inzicht bleek prima, it ds Pellicaan wérd een emigranten- Bij de Reformed Church in risbane. Zes pond per week Ter inofrmatie diene, dat dominee Pellicaan op 9 Februari 1915 in iastricht geboren werd. Hij verhuisde 1922 naar Amsterdam. Het was begin 1942, dat hij benoemd 'erd tot hulpprediker bij de Geref. erk van Nijkerk. Daar werd hij 2Vi laand later door de Gestapo gearres- >erd. Hij ontsnapte reeds na tien minu- i en was sindsdien dolende. Hij werd van de K.P., had een actief aandeel de spoorwegsabotage en in het ver ergen van geallieerde vliegers, waar oor hem door de Franse regering later en onderscheiding werd uitgereikt. Inmiddels had Nijkerk ds Pellicaan be oepen. In 1946 verwisselde hij deze laats voor Barendrecht en in 1951 iende hij gedurende negen maanden de -eref. kerk van Maassluis. In die tijd irerd door Brisbane het beroep uitge- iracht. Het tractement bedroeg: zes pond jlm. f 50.per week. Een ongeschool- 2 arbeider verdient hier bijna het dub- ele van dat bedrag. Maar ja, ds Pellicaan zou dan ook laar een halve week behoeven te wer en. Voor drie (of vier?) dagen per veek mocht hij een ander baantje In bleekwater en zeep... En dan wéér zoiets raars van ds Pel- icaan; hij handelt in bleekwater en eep. Ik zal u nog méér vertellen. Hij naakt trapleertji; van zijn bagage-kisten oopt die trapjes. Bij het liet hij zich inschrijven ir los werk" en kreeg als baan let wieden van onkruid in de tuin van en nonnenklooster. Het gaat niet slecht in de „losse rbeid", want iedere week kan ds Pelli- lan een halve dag de tuin van een ibrikant komc.. wieden. Naar Australische trant was er onder et huis van de dominee een grote open uimte. Hij heeft er zelf een studeer- emer van gemetseld. Hebt u in Nederland ooit zoiets ge oord van een dominee? „Zo redden we iet best, het gaat fijn", zegt de dominee «en mij. Zo bouwen we een gemeente Nu moet u eigenlijk al dat voorgaande ergeten. Want, weet u, een emigranten kan geen „gewone dominee" ijn. Hij moet kunnen verven en behan- kunnen spitten en zaaien, kunnen mmeren en metselen, de motor van een uto uit elkaar hale> en ook weer in lkaar zetten. In zeilschip van Nederland naar Curasao Te Willemstad is het zeilscheepje Beatrix aangekomen, dat in Augustus jl. U:t Amsterdam vertrok met de gezinnen Leyen en Keetman aan boord. Beatrix Keetman is de peettante van het schip, dat door de heer Haalmeyer is ontwor pen en bij de gebroeders Kok in Umul- den is gebouwd. De reis ging via Enge land, Madeira en Barbados. Aan de wind haalde het schip snelheden van 1! «neer mijlen. Men kreeg bijna geen water binnen en had weinig tegenslag. Alleen piheurde het grootzeil in het zioht van de Nederlandse Antillen. Door het Panamakanaal en langs Nieuw-Zeeland in Australië wil men naar Nederland terugvaren. Is Pellicaan. Hoe dat gaat? Niet voudig, over een oppervlakte v honderden vierkante mijlen. De gemeenten van Nijkerk. Baren drecht en Maassluis schonken hun oud predikant een Austin. Maar een auto heeft benzine nodig om te kunnen rijden en ge moet de Australische „wegen" kennen, om te beseffen hetgeen van een motor wordt gevergd. Tweemaal is ds Pellicaan met z'n Austin in een rivier blijven steken, omdat water en benzine elkaar nu eenmaal niet verdragen. Hij komt in late avonden van de hoge ber- naar beneden of heeft er tegenop te Een baantje voor me? „Ziet u, telkens krijg ik brieven uit Nederland of soms uit een hoek van Australië en men vraagt mij: „Als u werk voor me hebt, dan kom ik u toe. En als u soms een huis hebt...." Dan ga ik er maar weer opuit ï'n autootje en worulerlijk, ik heb mooie successen gehad", zegt ds Pellicaan, doch meestal is het vruchte loos. Dat het moeilijk werk is, kan alleen :n emigrant hier beoordelen. „Er komen „j een 150 mensen in iedere kerkdienst; het zijn Hervormden, Gereformeerden, Chr. Gereformeerden en Geref. Art. 31. allen begeren hier een kerkelijk leven, zich richtend naar Gods Woord en overeenstemming met de Doopbelofte. Et .maal per maand is er na de dienst gezellige bijeenkomst. Dan wordt er thee geschonken, we zingen gezamenlijk r is een koortje onder m^n leiding. Door dat alles versterken we de onder linge band, want je hebt hier elkaar heel hard nodig", zo vertelt me ds Pellicaan. Sommige gezinnen zijn meer dan een pond (bijna f 10.per keer aan reis geld kwijt; en dan nog de collecte en het kerkblaadje. Voor de aankoop van de pastorie droeg iedereen wat bij en ook de Nederlandse kerken hielpen. De St Nicolaasavond die we organi seerden, was een tegenhanger voor het Kerstmannetje, dat zo populair is in Australië. Vaak een voorbeeld Wanneer ik dan met ds Pellicaan praat yer het geestelijk leven onder de Australiërs, geeft hij als zijn mening: „Van dogmatiek weten ze niks, men is erg oppervlakkig, maar in de levensprac- tijk kunnen we vaak een voorbeeld aan Zoals ik reeds vaker opmerkte, con stateerde ook ds Pellicaan: „Zo op het eerste gezicht lijkt Australië erg heidens, maar het is dat zeer zeker niet, al is het bestaan van een eigen kerk onontkoom baar, als gevolg van de gevaren die be dreigen vanwege de Vrijmetselarij en de Vrijzinnigheid". Sinds enige maanden is er een Zon dagsschool, die behoorlijk floreert. Er is hier volop werk voor een dominee, maar men hoopt vurig dat het straks mogelijk zal zijn eigen Christelijke scholen te stichten met Engels als voertaal. Want vooral voorkinderen dreigen in 'n nieuw land gevaren. Kerkelijk leven groeit „Er waren dertig lidmaten, toen ik in December 1951 hier arriveerde. Binnen jaar is dit aantal tot 150 gestegen", zegt ds Pellicaan met dankbaarheid. „Je ziet hét groeien. Er gaat hier vandaan practisch niemand meer naar Nederland terug. Het is een goed land. Het klimaat kostelijk, het landschap mooi en de bevolking goedaardig en vriendelijk", zo prijst ds Pellicaan zijn Queensland. Maar vóór ik vertrek fluistert hij ach ter de palm van zijn hand „het leeuwen deel van de zorgen komt toch op moeder de vrouw neer. Ze had in Ne derland een hulp, maar hier niet. Van des morgens zes uur is ze in touw; er is veel aanloopen dan het weinige huishoudgeld. Zij brengt voor de Kerk het grootste offer van ons allemaal". Een gezin van vier kinderen zes weken na aankomst in dit land werd de echte Australische dochter geboren vraagt reeds heel wat werk van een En dan nog te wonen in een pas torie, die gewoonlijk een toevluchtsoord „daklozen"; een man die „behalve, dominee óók nog timmert, bleekwater- fabrikant en tuinman is. Ik denk niet dat veel predikantsvrouwen in Neder land mevrouw Pellicaan zullen benijden. De evenknie van de Russische Mig 15 Piloot in klimaat-drukcabine met radarscherm (Van een onzer redacteuren) "V/TET DONDERENDE MOTOREN, en glinsterend in de zon, schoot op 15 •t'-l- December 1950 de eerste formatie Sabre-straaljagers door het Noord- Koreaanse luchtruim. Schijnbaar ongewapend waren deze prachtige, ver bluffend snelle machines: men zag geen kanonnen, noch machinegeweren. Maar de piloten van deze F-86-straaljagers wisten zich goed gewapend: achter de gleuven aan weerszijden van de romp bevonden zich de lange lopen van zes 12.7 mm. mitrailleurs, wapens met een enorme vuurkracht. Nooit vlogen snellere, beter bewapende straaljagers der Verbondenen boven Korea nu. April 1953, nog geen drie jaar later, vliegen er weer Sabre's boven Korea en West-Duitsland. Aan het ene front actief en aan het andere nog passief. Veel is er veranderd. Wie herinnert zich nog de beroemde Amerikaanse majoor, vlieger James Jabara, de koene piloot, die op één dag twee MIGs neerschoot? Die tijd is alweer voorbij. Het is vandaag geen zeldzaamheid meer, als een vlieger Spreiding en combinatie van export benevens een mildere fiscus naai Herstel N.V. over 1952 acht het jaar in zijn geheel gunstig voor de Nederlandse volkshuishouding, doch de verwachtingen betreffende de toeneming der werkgelegenheid voor de groeiende beroepsbevolking zijn teleurgesteld. De industriële voortbrenging bleef na een daling op het peil van 1951. verwachtingen ten aanzien van investe ringen. Wat onze valutapositie betreft, ver wacht men niet, dat de nood nog eens zo hoog zal stijgen als anderhalf jaar geleden. Het toekomstig verloop der Ne derlandse conjunctuur is in hoge mate afhankelijk van de internationale, in het bijzonder Noordamerikaanse. conjunctu rele ontwikkeling. Deze wordt sterk be paald door politieke factoren. Een enigs zins verantwoorde voorspelling dienaan gaande is uiterst moeilijk te geven. Het verslag dringt aan op spreiding van onze uitvoer om de onzekerheid met betrekking tot de gehele afzet te vermin deren. Tevens spoort het aan exportcom binaties te vormen. Vergeleken met het 4de kwartaal van 1951 vertoont de om zet der industriële productie naar het buitenland enige neiging tot dalen. De betekenis der defensie-opdrachten voor de Nederlandse industrie wordt volgens het verslag sterk overschat. Zij komt neer op luttele procenten van de capaciteit der nijverheid. In verband met het feit, dat de investeringen niet gelijke tred houden met de groei der beroepsbevol king, noemt het verslag als desiderata op: de rente van het eigen vermogen als kostenfactor te beschouwen, de fiscaal toelaatbare afschrijving te verruimen en de progressie in de inkomstenbelasting te verlagen. De liquiditeit der ondernemin gen is in verband met belastingverplich tingen veelal een schijnliquiditeit. Zij levert niet voldoende grond op voor grote Wat het eigen bedrijf betreft, leidde de vermindering van credietaanvragen tot verzachting van de straffe credietpolitiek. Het verslag dringt aan op voorrang van fiduciair eigendom boven fiscale voor rechten. Aan de Exportfinanciering-mU Is voor 79 millioen aan contracten en toezeg gingen en 63.7 min aan aanvragen overgedragen. In Suriname werden 6 credieten afge sloten, totaal 260.000 (Ned. crt). Van de lening der Internationale Her stelbank werd 625.000 dollar 2,3 min) afgelost. Eind 1952 waren 12 van de met de lening beoogde projecten uitgevoerd. De rest komt in het eerste halfjaar van 1953 gereed. Het batig exploitatiesaldo was ƒ12,3 min. De reserve tegenover deelnemingen (ƒ29 min) en debiteuren (ƒ278 min) wordt met 5,8 min tot 23,8 min ver sterkt. Van de nettowinst ad ƒ6,5 min wordt 1,3 min toegevoegd aan de sta tutaire reserve, welke tot 8.7 min stijgt. Tegenover de risico's staan dus tezamen 32,5 min, terwijl 9 min voldoende zou zijn. Van credieten en deelnemingen is ƒ92,3 min door staatsgarantie gedekt Voorgesteld wordt aan houders van pre ferente aande'len B3'é pet dividend uit te keren. op één dag verschillende Rode jagers neerhaalt. In December 1950 was het de Sabre ■86-A die boven Korea vloog en vocht. Nu hebben wij al de F-86-F, een verschil slechts vijf lettertjes, doch tevens eer verschil van technische ontwikkeling, dal men drie jaar geleden nauwelijks durfde dromen F-86. ofwel „Fighter" (jager) dat is de aanduiding voor de Sabre. Had den de Ver. Naties deze „Fighter" niet weten te construeren, dan zou de MIG-15 van de communisten het Koreaanse lucht ruim thans hebben beheerst. De Sabre was de eerste jager, die met terugwijkende vleugels werd gebouwd, teneinde de snelheid zo hoog mogelijk te kunnen opvoeren. Steeds kwamen ei nieuwe snufjes bij en thans is men zc ver. dat de Sabre-piloot in een klimaat, druk cabine zit. gehuld in een zwaarte, kracht-pak, het oog gericht op zijn radar- scherm, waarop iedere tegenstander als een lichtende plek wordt gesignaleerd. In de neus van de nieuwste Sabre bevindt zich een radar-vizier, dat de kanonnen automatisch op de tegenstander richt. Het enige wat de piloot heeft te doen is lichtende puntje op zijn radarscherm in het midden te houden. De machinegewe ren doen de rest Van alle in productie zijnde straaljagers is de Sabre de beste. Het toestel is uit gerust met de General Electric J-47 straalmotor. Ook in Canada en Australië wordt dit toestel in licentie gebouwd. Alleen de Australische Sabre is uitgerust met 30 mm kanonnen, waarvan de pro jectielen een z.g. „benaderingsbuis" be zitten. Dit betekent dat ze. ook indien het vijandelijke doel niet wordt getroffen, toch ontploffen en dan een gevaarlijke scherfspreiding hebben. Kanonnen of machinegeweren? Dit is altijd de grote strijdvraag geweest in luchtvaartkringen. Het is waar. de machi. negeweren heben grotere vuursnqlheid. Het kanon vuurt langzamer. Maar daar tegenover staat, dat het projectiel een kanon een veel fataler uitwerking heeft. De Russische vliegtuigtechnici heb ben aan het kanon de voorkeur gegeven. De MIG-15. die zich boven Korea als een respectabele tegenstander van de Sabre deed kennen, is uitgerust met kanonnen. Een straaljager-deskundige van Luchtmachtvoorlichtingsdienst. schreef aan het eind van 't vorig jaar: „Een dern luchtgevecht strekt zich vaak uit over een gebied van ca 50 km en kan zich afspelen op iedere hoogte, d.w.z. vlak boven de grond, maar ook op een hoogte van 10.000 meter, of nog hoger. (De Sabre kan zonder bezwaar tot 16.000 meter stij. gen) Formaties vliegen dwars door elkaar heen, zonder elkaar te herkennen als vriend of vijand Er moest daarom een andere tactiek ge vonden worden. Het is nu al zo. dat de piloot bij de enorme snelheden niets i kan doen, en ook niets meer behoeft te doen. Alles gaat automatisch. En van dit stadium is het maar een kleine stap naar het geleide projectiel, waaraan in de Ver. Staten koortsachtig wordt gewerkt... In drie jaar tijds is de moderne oor logsvlieger tot een complete automaat ge* worden. Hij hoeft nog slechts het oog te houden op zijn meters. In welk 6tadium zal de techniek de jachtvliegerij over nóg drie jaar hebben gebracht...? Jeugdlegerdagen geen geldverspilling Nodig voor propaganda, zegt minister Staf Minister Staf acht de kosten van de zgn. jeugdlegerdagen volkomen verant woord. Dit blijkt uit het antwoord de minister op vragen van Dit is de eerste foto van de nieuwe, geheime afvuur-instal- latie voor raketten, welke hier is aangebracht bij een Sabre F-86-D straaljager. Nadat de gevaarlijke lading is afgescho ten, wordt de gehele installatie automatisch in de buik van het toestel opgetrokken, waardoor de Sabre zijn gestroomlijnde oppervlakte behoudt. Eerste-Kamerlid Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.). De jeugddagen zijn ingesteld om betering te brengen in het onvoldoende aanbod van gegadigden voor de opleidin gen tot beroepsofficier en beroepsonder officier. Voor de deelneming aan eer jeugddag komen in aanmerking de leer lingen van de examenklassen H_B.S.-en, Gymnasia, M.T.S.-en, radio, instituten. Ulo- en Ambachtsscholen. Er wordt echter alleen deelgenomen, als het schoolhoofd daarop prijsstelt en de schoolbesturen en ouders toestemming geven. Vanzelfsprekend streeft men er de leerlingen een legeronderdeel te laten bèzoeken in de nabijheid van de plaats waar de school gevestigd is. Aangezien echter de schoolhoofden i.v.m. de les programma's het tijdstip bepalen en niet alle onderdelen van leger en luchtmacht steeds voor een jeugddag beschikbaar zijn, kan het voorkomen, dat noodge dwongen een verder gelegen onderdeel wordt bezocht, aldus de minister. llNKOME N VANi 2500- 12 V 2750- OtV.Hi 3000- 3500 '0.8 SN0ARB 4000 9,4 EIOCRS 4000 '6,8 iNVGE. 3500- .,::o ZINNEN 4000- 9,9 KHOOFI 5000- 6000 9,2 3AR6EII 67? :ers 8000 100000 J0X_ 9 62 9.4 8.2 7.6 «aooo lor 9 lOOOOOirw. io.q 9.5 8.9 8.9 8.9. 9.6 ai 63 6.2 5000 tot W 40 OOOinw. 10 8.7 7.6 S 8J» 6.8 6.8 68 Platte- gemeenlen ft 6 6 - 6.8 68 0» cijfers onder de cirkel» betekenen de ufgsiei» aan htu> mjfo w her inkomen^ tPJScssI] "fN VERBAND met de huurverhogingsplannen geven we hieronder een overzicht van de huurverschillen in de steden en op het platteland. Hieruit blijkt welk percentage van het loon gezinnen met diverse inkomens aan huur besteden. Dr Malan houdt vast aan politiek van apartheid (Van onze correspondent in Kaapstad) ^UID-AFRIKA leeft op het ogenblik in een verkiezingsroes. Hoewel de stemming voor het nieuwe parlement eerst op 15 April gehouden zal worden, heeft de woordenstrijd reeds zulk een felheid bereikt, dat men zich afvraagt hoe erg de gemoederen zullen zijn opgezweept als de laatste schoten in het electorale gevecht vallen. Om op alle gebeurlijkheden te zijn voorbereid, heeft de regering de verloven van alle politiemannen tot na de verkiezingen ingetrokken. Feid'nand dacht dat het echt was De strijd gaat wederom tussen de Na tionalisten van dr Malan en de Verenigde Partij van Strauss met de daarmee bonden Labourpartij en het buiten-par lementaire Fakkelcommando (het dus genaamde United Front). En het pro bleem van de rassenverhoudingen is nieuw de hoofdinzet van alle debatten in de pers. voor de radio en op de hon derden openbare vergaderingen, die al lerwegen worden gehouden. Dat het op die vergaderingen van tijd tot tijd nogal rumoerig toegaat is voor Zuidafrikaners zó vanzelfsprekend, dat niemand er zich over verwondert. Dat behóórt bij de re gels van het Dolitieke spel! Op een zelfs voor Zuid-Afrika onge kend enthousiaste vergadering van meer dan vijfduizend nationalisten in Stel- lenbosch verklaarde dr Malan, dat hij van geen .middelpaadjie" inzake het kleurproblgem wil weten. Zijn apart- heidsbeleid „Christelijk, historisch, logisch en het meest rechtvaardig tegen over de naturellen en de kleuringen" blijft onverzwakt gehandhaafd. Dr Ma lar betoogde, dat onder dit beleid de naturellen alle kansen voor ontwikkeling in eigen sfeer en geleidelijk aan onder eigen verantwoordelijkheid .krijgen en dat de Unie voor hun onderwijs en hun sociale diensten zevenmaal meer geld uitgeeft dan Engeland in enig ander ge bied van Afrika. Noord- en Zuid-Rho- desië inbegrepen. Hij onderstreepte voorts het feit, dat de zeven millioen naturellen over een grondgebied van 400.000 vierkante mijl of zevenmaal de oppervlakte van Engeland beschikken; daar toe behoren sommige der meest vruchtbare landbouwgronden van zuide lijk Afrika. Onverbiddelijk echter verzette de mi nister-president zich tegen de gedachte, de naturellen de zelfde politieke rech ten als de blanken te geven: zij zouden daardoor binnen afzienbare tijd de macht over het land in handen hebben. Et onverbiddelijk bleef hij staan op het standpunt, dat de strijd tegen het munisme tot het uiterste gevoerd zal moeten worden. Er zal voor co tisehe activiteit, hoe gering en hoe ge camoufleerd ook. geen plaats zijn. In het oppositie-front, dat natuurlijk zijn uiterste krachten inspant om de regering-Malan ten val te brengen, is tweedracht ontstaan. De Labour-partij verwijt op het ogenblik de Verenigde Partij, dat zij veel te ver is gegaan in het ondersteunen van de regering b(j haar wetgeving tegen de verzetsbewe ging. Labour kan daarnevens maar moei lijk begrijpen, dat Strauss (de leider der Verenigde Partij) een paar maanden voor de verkiezing een groot deel der apartheidswetgeving, waartegen hij zich altoos scherp heeft verzet, aanvaardbaar heeft verklaard. Van het altoos zo strijd vaardige en rumoerige Fakkelcomman do hoort men de laatste weken weinig of niets. Vrij algemeen is men er in Zuid- Afrika van overtuigd, dat Malan weer (DOOR Mr C. VAN RIJ) HL DE maebt is in Sowjet-Rusland in het Presidium van de raad van ministers geconcentreerd. De ministers hebben een functie, die men roet die van een staatssecretaris vergelijken kan. Zij voeren voor hun departement het door het Presidium opgestelde plan uit en botsen daarbij, zoals de historie heeft bewezen, meermalen op elkaar, waaruit de scherpste persoonlijke beslrijdingen zijn voortgekomen. Dit .s een der grootste zwakheden van het systeem. Voorlopig is naar buiten aangekondigd, dat Beria plaats no. 2 bezet, Molotof plaats no. 3 en Boelganin plaats no. 4. Beria schijnt geen aspiraties voor de eerste plaats te bezitten, maar hy zit op de tweede plaats alle volgende macht hebbers in de weg. Daarom is het vermoeden niet onge wettigd, dat hij het voorwerp van aan vallen en gekuip zal worden dus naar veler mening een voortzetting van wat met de arrestaties der dokters (alle machthebbers kunnen slechts behandeld worden door dokters, die Beria's departe ment aanwijst) al is begonnen. niet op de plaats, d.e hij ogenschijnlijk inneemt. Boelganin <en met hem het leger) is in werkelijkheid opgedrongen naar plaats no. 3 en staal daarmede nog één plaats van Malenkof af. En Boelganin is niet de enige militair in het machts apparaat. Maarschalk Worosjilof is be noemd tot voorzitter van het Presidium van de Opperste Sowjet, dus formeel staatshoofd. Naast Boelganin, de minister van oorlog, de maarschalk, die niet daad werkelijk gevochten heeft, treedt als eerste onderminister maarschalk Zjoekof op, de redder van Moskou en de over winnaar van Berlijn. En naast .Zjoekof als chef-staf, dus werkelijk legerbevel hebber, dan nog dien6 bittere vijand, en opvolger in Berlijn: Sokolofski. Verder heeft Kaganowitsj, de man van de economische oorlogsvoorbere.ding, de voorlaatste machtsplaats in het Presi dium bezet, vóór Mikojan als hekken sluiter. Bezien wij dit alles, dan is er voor het Westen alle reden, voor het moment geen ijdele hoop te koesteren en zioh niet in een valse vredesstemming te laten bren gen. Het nieuwe bewind moge noodzake lijkerwijze zwakker zijn dan het persoon lijk regiem van Stalin; het moge tegen standers van eikaars politiek omvatten uit niets kan men afleiden, dat een voort zetting van het oude systeem van een dictatoriaal, in één man gevestigd, gezag niet wordt beoogd. TNTEGENDEEL: de grote profeet vol gens radio Moskou is thans Malenkof, de redder en vader van zijn volk. En als dit systeem wordt doorgezet, dan moge een altijd verzwakkende strijd om de machtsplaatsen volgen, maar niemand kan daarvan de duur en de uitkomst voorspellen. En niemand weet, welke spanningen zich op 4 en 5 Maart hebben geopenbaard, die leidden tot de oproep eenheid en tot de waarschuwing voor De spanningen, die er zijn, worden uit gestreden op het politieke vlak. Ook op dat der buitenlandse politiek. En Rus- lands positie is daarin, dank zij de snelle opbouw van zijn koloniaal rijk, vooral in Europa zeer kwetsbaar. Niemand kan voorzien, welke uitkomsten dat met zich brengen zal. En tenslotte is er de grote machts positie, die men aan de militairen heeft moeten inruimen. Onder hen zijn twee nnen. Boelganin en Sokolofski, die de vraag van een beslissing der ge schillen met wapengeweld niet het be zonken oordeel van maarschalk Zjoekof delen. Zjoekof heeft de Westelijke organisatie gezien, en Zjoekof weet maar al tc goed, dat geallieerd oorlogsmateriaal Rusland heeft moeten redden. Maar Sokolofski onmiddellijk begonnen, met aan het hoofd van belangrijke legeronderdelen en militaire groeperingen mannen van zijn keuze' te plaatsen. T AAT het Westen dus niet voortijdig ■*-' roepen: „vrede, vrede, en geen ge- r". Meer dan ooit is Westelijke, en vooral Europese, eenheid nodig. Mogelijk is, dat wij een tijdelijke ont spanning zullen zien daar, waar te grote spanningen de interne consolidatie zouden kunnen hinderen. Een verzoenende nota er de vlieg incidenten en een aanbod i enkele Britse burgers in Korea los laten, kunnen daar het symptoom van Maar meer ook niet. Want boven de vrijheid van 10 Britse burgers gaan leven bestaan der tientallen millioenen ver drukten, die geestelijk en lichamelijk worden vermoord. Een werkelijke oplossing voor Korea, Oostenrijk en Oost-Du.tsland, en de ;re uitvoering der in en buiten het Handvest der Verenigde Naties sinds 1941 aanvaarde verplichtingen, kunnen het Westen alleen maar toetsstenen zijn voor een vreedzaam samenleven met Sowjet-Rusland. Europa heeft zich eenmaal in slaap laten wiegen, zo om 1937, door een dictator, die wereldbeheersing als doel maar in momenten van voorberei ding voor die taak of van tijdelijke zwakte, met vriendelijke woorden en kleine gebaren de bevreesden in slaap suste. En bitter hebben wij het be rouwd. Wereldpolitiek wordt niet door wens dromen beheerst, maar door de harde, nuchtere werkelijkheid. Die werkelijk heid moet m Sowjet-Rusland anders komen te liggen. Indien dit thans ge schiedde, zou het een wonder Gods zijn. Wij mogen om dat wonder bidden en er op hopen, maar wy mogen het niet nemen tot grondslag van onze politiek, zolang het niet is geschied. Laat Europa waakzaam blijven. beduidende meerderheid zal krijgen. Een der bekendste 'egenstanders van zijn politiek zei mij d-xze week: „Nu Ma lan de apartheid weer tot hoofdinhoud van de strijd heeft gemaakt, zal deze verkiezing meer door het volkssenti- ment dan door het verstand beslist wor den. Het gehele platteland is voor ons verloren". In optimis: ische Nationale kringen verwacht men een meerderheid in twintig tot vijfentwintig zetels. Beide bevolkingsgroepen beseffen, dat de komende verkiezing de belangrijkste is in de geschiedenis der Unie. Haar uitslag zal van invloed zijn op de ont wikkeling in de komende kwarteeuw, de bevolkingsaanwas is sterk ten gunste van de Nationalisten. Als zij er in slagen opnieuw de macht te verove- 1 hun aanhang bij de verkiezing van 1958 zozeer zijn toegenomen, dat zij eor een lang tijdperk de geschieden* an Zuid-Afrika zullen schrijven. Daarom is de verkiezingsstrijd thans uitermate heftig. Het is voor beide groepen: er op of er onder!

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5