psitie van gezagvoerder is letterlijk en figuurlijk zwevende Matthaus-Passion door Ex Animo Kokschool heeft artistiek aan denken aan ramptij d Nieuw Leids dierenasyl neemt vaste vorm aan S3 C.F.A. afd: Leiden Verlovingsringen 95! -ÏWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 2 APRIL-1953 Bij burgerluchtvaart 'pmerkelijke promotie aan de Leidse universiteit Z.K.H. Prins Bernhard heeft de heer M. S. Kamminga het proefschrift idragen, waarop hij gisteren aan de Leidse universiteit is gepromoveerd Sjoctor in de rechtsgeleerdheid. Het proefschrift is getiteld: The aircraft in commercial air transportation (de gezagvoerder in de bur- Promotor was prof. mr D. Goedhuis, burgerluchtvaart- rhé aan onze ambassade te Londen. Dr M. S. Kamminga, werkzaam bij ieral operations" der K.L.M. op Schiphol en bestemd voor uitzending 1 de Garuda Indonesian Airways, heeft ons iets over zijn proefschrift eld. Hij is tot deze studie over de positie van de gezagvoerder in de .erluchtvaart gekomen, omdat hij zich vaak heeft afgevraagd, welke ZjKarrmi'inga heeft nooit een hem be- antwoord op deze vraag gc- Die plaats is namelijk nog nim- dafdoende internationaal wettelijk ge- Wel is er, sedert ongeveer vijf-en- uilig jaar. een ontwerpverdrag in be- geing, dat na de tweede wereldoorlog diide International Civil Aviation Or- ilation (de internationale organisatie de burgerluchtvaart) in haar werk- iarama is opgenomen, maar tot een ilijke regeling is het nog niet geko- Het is steeds bij een ontwerp geble- frequentie van voorvallen, die een leing van de status van de gezagvoer- inoodzakelijik maken, neemt toe naar- sin de vliegtuigen groter worden en er 'ec wordt gevlogen. Al is de laatste 'aiteeuw deze leemte in de interna- uile wetgeving gevoeld, er is reeds Mjeerder aandacht gevraagd voor dit rwerp. Het eerste gesohrift er over t namelijk uit 1891. Het was een lische beschouwing van de Fransman èlm, getiteld: De la situation juri- i des aeronautes en droit interna- fl. rar.zover dr Kamminga heeft kunnen en hij heeft er zes jaar aan be- sd om het materiaal voor zijn studie en te bewerken, is deze erj eigenlijk nog nooit volledig en tamatiseh behandeld. Het proefschrift eitdr Kamminga is een poging hiertoe i(jn doel is de internationale belang- Ojng te activeren, het ontwerp-verdrag 'ejjen herzien en het nieuwe verdrag itvoering te laten brengen. Twintig jeleden heeft de president-directeur C.L.M-, dr Albert Plesman, in een federing van de I.A.T-A. al gezegd, tijd werd de rechtspositie van varend personeel te regelen, doch nternationale lichaam van de burger- aatschappij oordeelde anders: vond haar niet bepaald een urgente eei Kleine gemeenschap le| z(jn proefschrift vestigt dr Kam- ej;a er met nadruk de aandacht op. fer in de moderne verkeersluchtvaart- ;a}zeer gecompliceerde tak van ver honderd mensen nodig zijn ién :vliegtuig goed aan zijn functie doen beantwoorden. Van die er niet één; die minder bé- dan de ander. Dat geldt ook de gehele bemanning van het vlieg- Zij vormt, als het toestel in de lucht men met de passagiers echter een geïsoleerde gemeenschap. De ge- ■rder is 'het hoofd er van. Deze ge nschap verplaatst zich snel onder rheidene jurisdicties en stelt daar- de positie van de gezagvoerder in bijzonder licht. Het is wel zo, dat ezagvoerders aan vele regelingen zijn rworpen, maar deze zijn onover- elijk en gecompliceerd. De I.C.AO. wel veel aan vereenvoudiging en dier voorschriften, maar zij naar de mening van dr Kamminga genoeg. Niet alleen in letterlijke dimaar ook in juridisch opzicht is de ttyie van de gezagvoerder vaak zwe- ate. aj Kamminga's loopbaan ifle de burgerluchtvaart in Nederland "jè tweede wereldoorlog van nabij -ft gevolgd, weet dat de heer Kam- afta aan de rijksluchtvaartdienst is ver ben geweest. Hij was van 1947 tot dj belast met het controleren van de ^troutes en met het onderzoek naar Horzaken van ongevallen met Neder- 51lse vliegtuigen. Bovendien is de heer ïyminga lid van de examencommissie ®T verkeersvliegers. ons gesprek met de jonge dootor aan het licht, dat bij houder is idrie soorten vliegbrevetten, namelijk militaire-, het verkeers- (Dakota) en tJ-helicopter-brevet. Dr Kamminga is tuierde Nederlander, aan wie het heli- 'jer-brevet werd uitgereikt. Hj\ is in &h Besi (Indonesië) geboren in 1916, jm in 1925 naar Nederland, waar zijn 6r zich als arts vestigde in Haarlem.. >n bezocht het gymnasium en stu- daarna aan de rijksuniversiteit te Indologie. Het was zijn plan als •s-amfotenaar in Indonesië werk te zijn. Hij beëindigde tijdens de de wereldoorlog, doch juist voor de de universiteit, zijn studie, de inval van de Duitsers maakte onmogelijk, aan zijn voornemen de tropen terug te keren onmidde- gevolg te geven. Rijnschippersknecht vriend vond hij er echter wat om uit ons bezette land heel dicht bij doel te komen: de jongelui monster- in 1941 in Rotterdam als knechts op Rijnschip en kwamen in het bezit een Rijnschipperspaspoort. Zij had- bedacht. dat het wellicht veiliger zou het hol van het roofdier binnen te n, dan te trachten via tijdelijk be- gebieden naar het buitenland uit Mijken. Zij voeren van Rotterdam dus een Rijnschip „beroepshalve" de Rijn deserteerden in Duisburg en arriveer- tien dagen daarna al, begraven onder kolen in een kolentrein. zonder al te veel strubbelingen, maar met brutaliteit, geluk en diplomatie, in het beloofde land die jaren: Zwitserland. Zij hebben daar zeer veel medewerking ondervon- van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers en kwamen drie maanden na het vertrek uit ons land be gin 1942 in Portugal aan. Vlieger bij M.L.D. Van daaruit is dr Kamminga uitgezon- sn naar Indonesië als adspirant-be- stuursambtenaar. Hij was dus al een heel eind gevorderd in de goede richting. 1 de vijandelijkheden in het Verre Oosten deden hem stranden in Colombo. Daar heeft de toen 25-jarige zich aange meld bij de marine-luchtvaartdienst. Hij werd als adspirant-vlieger in dienst ge in. naar Jackson in de V.S. gezon- voor de vliegeropleiding en vandaar Australië. In 1944 kwam hij als lui tenant ter zee vlieger tweede klasse naar Engeland, waar hij later werd ingedeeld bij_het 320 squadron van de M.L.D. t aan de bevrijding heeft de vlieger Kamminga met tweemotorige „Mitchell" vliegtuigen patrouille- en transportvluch- ondernomen. Hij heeft, zo zeide hij boven vijandelijk gebied nooit bom- Advertentie} men uit zijn toestel behoeven te laten Schrik van hun leven De enige keer, dat hij er iets met op zet heeft uitgeworpen, was op of om streeks de Vijfde Mei 1945. Toen heeft hij namelijk, toch in de buurt zijnde met een ,.mitchell", vlak bij zijn ouderlijk huis in Haarlem een tinnetje sigaretten en een brief laten zakken, toen hij zo Agenda voor Leiden Donderdag Leger des Heiis, 8 uur: lekenspel door jeugdwerkers. Vrijdag Leger des Heils, 8 uur: „Avond bij het Zaterdag Gehele dag: speldjesverkoop voor der-validen. Burcht, 3 uur: volkstuinvereniging „Ons Genoegen", receptie 25-jarig bestaan Tentoonstelling Lakenhal, 10—4 uur en Dinsdagavond 810 uur: werken van G. H. Breitner (tot 7 April). Nachtdienst apotheken Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Dr M. S. KAMMINGA laag als maar mogelijk was overscheerde. Dokter Kamminga had binnen enkele nuten, nadat het vliegtuig hem en juist onder behandeling zijnde patiënt een flinke schrik had bezorgd, het eerste levensteken sinds vier jaar van deze zoon in handen. Dr M. S. Kamminga heeft meer dan drieduizend vlieguren gemaakt als be stuurder van een vliegtuig, hetgeen ook betekent, dat hij lucht-millionnair is 1 Advertentie) EEN GOEDE TRADITIE WERD VOORTGEZET Het is eigenlijk al een traditie geworden, dat de Chr. gemengde zangver eniging Ex Animo, onder de- directie van Herman de Wolff, kort voor Pasen een uitvoering geeft pari Bachs onvergankelijke Matthüus-Passion. Een dergelijke traditie kan slechts gebouwd worden op een ervaring en een studie van jaren, en het is dus begrijpelijk dat het nagestreefde ideaal niet in één sprong wordt bereikt. Dit ideaal werd ook gisteravond nog niet be reikt, al kon worden vastgesteld,-dat sinds verleden jaar vorderingen werden gemaakt. De Matthaus-Passion behoort tot dej rijkste en meest geïnspireerde partituren, welke de Thomaskantor ons heeft nage laten. De lijdensgeschiedenis van Chris tus heeft wel nergens in de kunst zulk diep doorleefde gestalte gekregen. Een uitvoering van dit meesterwerk ver eist dan ook niet alleen belangrijke tech nische bekwaamheden, doch tevens een sterke dienende liefde. Deze liefde heeft Ex Animo en haar dirigent stellig bezield en zij heeft er gezorgd, dat het liturgische karak ter op deze avond niet geheel verloren ging, ondanks de concertsfeer die onver mijdelijk is. Het koor beschikt over goede krachten, al zijn de tenoren wat zwak, en Herman de Wolff bewees ook ditmaal, dat hij in staat is van alle hem geboden mogelijk heden gebruik te maken. Vooral in het tweede deel wist hij in menige koorpas sage dramatische diepte te leggen, zoals in het „Lasst ihn kreuzigen". De orkest directie beheerst hij in mindere mate, de prestaties van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest waren althans op deze avond vrij middelmatig. De inzet van het beginkoor was be paald zwak, waardoor dit machtige koor bouwwerk niet geheel de grootse indruk maakte, die het kén maken. Het jon genskoor van Ex Animo vervulde zijn bescheiden taak in dit koor en in het slotkoor van het eerste deel overigens op lofwaardige wijze; Viel gedurende het gehele eerste deel »n indruk van een zekere moeizaamheid niet te ontkennen, na de pauze werd de spanning groter en het dramatische re- lief dieper. De uitvoering kreeg meer eenheid, het koor bereikte een hogere graad van perfectie, vooral wat de zui verheid betreft. Met de solistische bezetting had men het. evenmin als verleden jaar, niet bij zonder gelukkig getroffen: toch wist Wil lem Ravelli, na een aanvankelijke inzin king, aan de Christus-partij majesteit en diepte te verlenen. Gerard de Vos toonde zich tegen de moeilijkheden van de evan gelistenpartij zeer wel opgewassen; zijn soms iets te lyrische en te weinig drama tische voordracht muntte uit door fraai heid van toon en gaafheid van expressie; slechts zijn volume zou men iets groter wensen. Daarnaast viel Wim Bruning, die de tenoraria's zong, wel wat tegen. Hij is aan deze partituur nog niet toe, zowel technisch als geestelijk. Ankie van Wicke- voort Crommelin bezit in de lagere re gionen een zeer fraaie stem, waaraan we menige prachtige passage in de sopraan- aria's te danken hadden; haar stembereik laat haar boven de e2 echter enigszins in de steek en dat is wel wat bezwaarlijk. Leni Henning, alt, wist zich in h tweede deel te herstellen en had goede momenten, o.a. in de aria ..Erbarme dioh al is ook haar volume beperkt. Meine Pot tenslotte, die de basaria's zong en dat is een belangrijke taak heeft, ondanks zijn fraai timbre, vaak moeilijkheden met de zuiverheid van intonatie. Wij wezen hierop al eerder. Hij is vaak te laag er dat is hinderlijk. Van de instrumentale soli noemen we vooral Janny van Wering, die haar clave- cimbelpartij voorbeeldig speelde. Voorts noemen we Salvatore Tomasso en. Lies Cöbel, viool, Wim Clemens en Henk d. Velde, fluit. Tijdens de pauze werd Willem Ra velli, die zich uit de eoncertpraktijk zal terugtrekken waaraan hij sinds bijna veertig jaar in zo belangrijke mate deelneemt, in de receptiekamer door het bestuur van Ex Animo ge huldigd, waarhij hem door de voor zitter een boek ter herinnering werd aangeboden. Deze avond is een langrijke datum in de geschiedenis van Ex Animo geweest en velen zul len er een mooie herinnering aan be houden. J. van der Veen. (Advertentie) PRONONCE en NYLON zijn synoniem B. P. de Ru 25 jaar bij L.0.1. Gisteren werd gevlagd aan het gebouw an de Leidsche Onderwijsinstellingen, omdat de heer B. P. de Ru 25 jaar gele den zijn intrede in dit bedrijf deed. In leszaal van de bibliotheek warei rectie, afdelingschefs en personeel zameld, toen de 'heer E. B. Hagoort als interne directeur de levensloop van deze eerste L.O.I.-jubilaris schetste, hem dank bracht voor zijn trouw aan het bedrijf e wens uitsprak, dat hij ook i komende jaren dezelfde ijver aan de dag leggen als hij tot dusver had gedaan. Een enveloppe met inhoud en een boek werk vergezelden deze woorden, De personeelschef, de heer J. A- Heids- ma. sprak namens het gezamenlijk per soneel en getuigde van de vriendschap, die er tussen de jubilaris en het overige personeel bestaat. Een fraai uitgevoerd radiotafeltje annex boekenkastje wa geschenk. 'Namens de medewerkers van het gazijn. waarvan de jubilaris chef is, 't woord gevoerd door de 'heer J. Looyé, die onder dankzegging voor de aange name leiding een boekwerk aanbood. De personeelsvereniging De Ploeg werd tegenwoordigd door de voorzitter, de heer H. J. de Geus, die een bloemstuk overhandigde. Ook mevrouw De Ru werd danig in de bloemetjes gezet. Met een enkel woord bedankte de heer De Ru voor 'het gebodene- Het gehele personeel maakte hierna van de gelegen heid gebruik, de jubilaris te complimen- Wagenvoerder Polane in het zilver De heer H. J. Polane. wagenvoerder eerste klasse bij de N.Z.H., herdacht gis teren het feit dat hij 25 jaar geleden bij deze maatschappij in dienst trad. Wegens ziekte van de jubilaris vond te' zijnen Sumatrastraat 18. een eenvoudige huldiging plaats- De chef van de voersdienst, die met hoofdinspecteur D. d. Vijver de directie vertegenwoor digde, prees de heer Polane voor zijr ijver en plichtsbetrachting en bood hem het gebruikelijke geschenk onder couvert aan. Men overhandigde tévens het ver erend getuigschrift met zilveren draag- penning van de maatschappij voor verheid en handel. Het jubileumfonds bood ook een geschenk aan. Voor vrouw Polane was er een bloemstuk. (Advertentie) 'I Zal weer stormlopen bij ADR. VAN OOY Jr., Breestraat 9. Leiden, de zaak, die alles heeft op 't gebied van woningtextiel, dames- en herenconfectie, en waar de be taling zo prettig geregeld kan worden! Inderdaad, alles hebben ze daar, be halveruimte, koopt dus zoveel mogelijk in de ochtenduren!! Mej. Lien Sibbes doceert Muziek en muziekbegrip Er was een tijd, dat de muziek heel wat dichter bij het volk stond dan tegenwoordig. Zeker, de populaire muziek is gebleven en wordt in ruime kring beoefend, onder alle lagen van de bevolking of althans door de radio of op gezellige avonden beluisterd en door velen hogelijk gewaardeerd. Intussen is de zogenaamde kunstmuziek haar eigen weg gegaan en heeft zich daarbij voortdurend verder van het gros der liefhebbers gedistancieerd. De voornaamste oorzaak ligt in het feit, dat men van technieken en stijlen, /an de gang en ontwikkeling van die „hogere" muziek veelal niet de minste notie heeft. De opmerking: „Ik heb er verstand van", die de ingewijde telkens weer te horen krijgt, is de stereo type uitdrukking van dit gebrek aan begrip. Daarom is het zo dringend nodig, dat de leek, althans enigermate, wegwijs wordt gemaakt in het labyrinth van stijlen, constructies en uitdrukkingsvor men, kortom in het componeerprocédé der verschillende perioden. Hier ligt een onafzienbaar terrein braak. Het is ver heugend, als de vaklieden deze ontgin ning als een belangrijk onderdeel van hun taak gaan zien. In Leiden is het de pianiste mejuffrouw Lien Sibbes, die dit zo waardevolle werk der voorlichting ter hand heeft genomen door middel van een serie causerieën, verbonden met pianovoordrachten. We hadden gisteravond het genoegen, >'n enkele avond te haren huize, Utrechtse Jaagpad 11, by te wonen. Een klein, maar aandachtig gehoor volgde haar uiteenzettingen over sonates van Haydn en Mozart. een beknopte herhaling voor hen, die de eerste causerie niet hadden mee gemaakt van wat zij de vorige maal over het ontstaan van de sonatevorm (Scar latti c.s.) had verteld, besprak mej. Sib bes thans de eerste grootmeesters in dit Men kwam allerlei interessants te we- ;n over het leven van deze beide com ponisten, hun wijze van werken, hun scheppingen, hun in menig opzicht baan brekende arbeid. Ter illustratie koos zij klaviersonate van Haydn, die uit voerig naar het thematisch materiaal werd geanalyseerd, en één (de prachtige 1 qua moeilijkheid beruchte in a-moll) an Mozart. Mej. Sibbes ging daarbij zuiver paeda- gogisch te werk en drukte zich zo een voudig mogelijk uit. We hopen, dat de aanwezigen veel van deze smeuïge voor dracht zullen hebben opgestoken. Hoe moeilijk het intussen is, zelfs schijnbaar simpele zaken duidelijk te maken, bleek wel uit het feit, dat de toch muzikaal geïnteresseerde toehoorders geen van allen het mineurkarakter van Mozarts sonate herkenden. Na de bespreking volgde telkens de volledige en nu ononderbroken uitvoe ring van de betreffende compositie de vleugel. We vernamen, dat mej. Sibbes op 8 April deze causerie zal herhalen en ver der voornemens is, op 29 April de ro mantische sonate (Beethoven en Schu mann) te behandelen. Op 20 Mei komen dan ten slotte de moderne meesters Ra- vel. Bartok en Badings aan de beurt. Deze cursus verdient zeker de aandacht van alle muziekliefhebbers, die willen weten van het „hoe en en met die kennis gewapend, eert ongetwijfeld met meer vrucht zullen kunnen volgen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes J, z. v. A. J. M. van Gooi en P. H. P. Stappers; Gerard C. z. v. J. IJkema en C. M. W. Ladage; Mar- tinus A. J., z. v. C. H. Vernooij en C. H. M, van Diemen; Johanna M. G., d. v. P G. van der Hulst en J. W. Kelderman; Andreas J. M., z. v. A. J. Scheffers en M. C. Ooyendijk; Marjoleine D. J.. d v. J. G. W. Eekhout en J. H. Diekman; Louisa, d, v. J. Duk en E. Elsgeest. OVERLEDEN: J. M. Zirkzee, vi Van der Tang, 63 j.; A. Vergunst, 74 j.; W. de Jong, zoon, 22 j.; I. Versprille, wedn., 77 j. GEHUWD: C. J, Bisschop en C. J. Lau rier; A. H. van Dibmars en J. A. Hokke- ling; J. A. Malgo en D. J. Spruijt; C. de Boer en J. van Weerlee; D. Laterveer M. Boom; J. Boot en S. Vlieland; J. G. Gommans en J. Damen; H. H. Verhoeven en A. van Velzen; J. van der Woerd A. Brouwer; J. A. Beun en J. A. Huijs. G. Lagerman 1 A. de Ru en T. v: Wedemeijer en H. 1 1 C. der Zeeuw; der Vegte; A. H. Leeuwen. (Advertentie) U bent de Koning Ie rijk met zo'n prachtig wollen Wilton karpet (ca. 2 x 3 m.) van Adr. van Ooy Jr., Breestraat 9, Leiden, voor slechts 119,of ƒ3,— per week. Majoor Gerth van Wijk heeft de gedenkplaat overgedragen aan brig.-generaal Kromhout. Op de foto bekijkt de brig.-ge- neraal de plaat met de heer B. van Kaam, wiens werk zelfs door bevoegde critici zeer werd geprezen. Foto N. van der Horst Directeur van hotel Central jubileerde Gisteren woei de vlag van een van de oudste en bekendste hotels dezer stad, namelijk hotel Central aan de Breestraat. dat vooral in de universitaire wereld grote bekendheid geniet en zijn getrou wen vindt tot ver in het buitenland. Men herdacht het feit. dat de directeur-eige naar, de heer B. J. de M'injer, er veertig jaar onafgebroken zijn (sympathieke) scepter heeft gevoerd: Vele vooraanstaanden uit de hotelwe reld en het zakenléverV kwamen hun ge lukwensen aanbieden, zoals de heren W. J. Gielisse, hoofdbestuurder van de Hore- caf, T. J. Schoor namens de afdeling Den Haag van de Horecaf, waaronder Leiden ressorteert, afgevaardigden van het be stuur van de afdeling Leiden der Neder landse handelsreizigersvereniging, van het bestuur der woninginrichtingvereni ging Samenwerking, de heer J. Visser namens de Leidse V.V.V.. de 'heer C. van Vliet, voorzitter van de Leidse coöpera tieve groente- en fruiveiling, vele zaken relaties. collega's van de jubilaris en het vrijwel gehele corps der vaste cliëntèle. De cafézaal was in. een bloemenzee herschapen, terwijl bovendien talloze cadeaux van blijvender aard klaar be wezen. dat Central en zijn eigenaar zich in een grote populariteit mogen verheu gen. Driedaagse beurs voor Rode-Kruiscolonne Op 14, 15 en 16 April te Oegstgeest Op 14, 15 en 16 April zal de Rode Kruis, beurs van de afdeling Rijnland ten bate van de Rode-Kruiscolonne gehouden wor den in het Patronaatsgebouw te Oegst. geest. Zoals bekend is, werd deze beurs uitgesteld in verband met de Nationale ramp. Waar juist nu weer gebleken is, hoe noodzakelijk een dergelijke colonne is en welk prachtig werk zij tijdens de rampdagen heeft verricht, wordt ieder opgewekt met ruime hand te geven voor dit goede doel. Een modeshow, bontshow en een kapdemonstratie zullen er zeker toe bijdragen, deze beurs, waar aan tevens diverse Oegstgeester midden, standers hun medewerking verlenen, tot een succes te maken. De toegangsbewijzen zijn geldig gebleven, evenals de folders. Politie-dierenbeschermers te Leiden Onder voorzitterschap van de heer J- Fremery Kaltff uit Amsterdam wordt op 22 en 23 April in de Burcht te Leiden het jaarcongres gehouden van de Nederland se politiebond tot bescherming van die ren. Deze organisatie telt 4500 leden. De tweede dag om 12 uur wordt het gezel schap door B. en W. ten stadhuize ont vangen. Gisteren werd een gedenkplaat onthuld Het militaire personeel van de kok- school der Koninklijke Landmacht te Leiden, dat op 1 Februari en daarna in de rampgebieden heeft gewerkt, zal voortaan aan de ramptijd een mooi en bijzonder artistiek aandenken bezitten. De commandant van de kokschool, de majoor der intendance H. W. Gerth van Wijk, nam enige tijd geleden het initia tief tot het doen vervaardigen van een tekening, die het werk van de kokschool- leerlingen in de geteisterde gebieden in beeld zou brengen. De opdracht tot het vervaardigen van de gedenkplaat werd gegeven aan de met groot verlof zijnde dpi. sold. B. van Kaam, redacteur bij de Nieuwe Drentsche Courant te Assen. Gistermorgen om elf uur werd de plaat door majoor Gerth van Wijk na een Inspecteur der intendance, brig, gene raal H. Kromhout. De majoor bracht de tijd van de ramp in herinnering, toen hij vertelde van het werk, dat de kook ploegen en de dykploegen in Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant ver- Schoolkindervoeding in Leiden In 1952 weiden 17.060 porties verstrekt Onder leiding van de 'heer H. van Rijs wijk werd -gistermiddag de jaarvergade ring gehouden -van- de Vereniging voor Schoolkdndervoeding en -'kleding. Uit het -door mej. N. G. Herfst uitgebrachte jaarverslag viel af te leiden, dat dn 1952 aan gemiddeld 55 'kinderen (v. j. gem. 39) eten werd verstrekt. In totaal werden 17060 porties (v. j. 11989) eten opgediend. Bovendien werden in 1952 436 paar (v. j. 274) schoenen verstrekt In December ontvingen 293 kinderen (v. j. 193) een stel ondergoed en een paar 'kousen. Dank zij de onlangs verhoogde gemeentelijke subsidie (thans bedraagt deze f 15.000) aan alle aanvragen worden voldaan. Met het oog op de stijging van het aantal aanvragen is het zeer gewenst dat het ledental der vereniging wordt opgevoerd. De minimumcontributie bedraagt f 1 per jaar. Aan het secretariaat, Zoeter- woudse singel 75a, kan men zich als lid opgeven. Het financiële oveYzicht van de penning meester, de heer J. Fluyt, meldde een batig saldo van f 338,92, welk bedrag terugvalt in de gemeentelijke kas, aan gezien de vereniging er niet op uit is „winst" te maken. De aftredende bestuursleden de dames G. Tuk, N. Q. Herfst en M. Reynierse Smit werden bij acclamatie herkozen. In de vacature van mej. M. S. Soesman werd mevr. H. J. Zwanenburgden Ol der benoemd Tot leden van de kascom- missie werden gekozen mevr S. A. Th. GoudswaardKnipscheer en de heer S. Platteel. Twee gouden echtparen De heer en mevrouw Maaskant—Dries- sen hopen op 16 April te herdenken, dat zij 50 jaar geleden in de echt werden verbonden. Het echtpaar woont: Johan de Witstraat 51. Ook op het adres Transvaalhof 15 woont een gouden echtpaar. Daar her denken de heer en mevr. Slingerland op 9 April dat zij 50 jaar geleden huwden. GEMEENTE LEIDEN OUiciële publicaties INZAMELEN HUISVUIL Op Goede Vrijdag en de Tweede Paas dag zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op deze dagen geen emmers in de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op Vrijdag wor den bediend, zal nu plaats vinden op Dinsdag 7 April e.k. en uit die percelen, welke gewoonlijk op Maandag worden bediend, op Donderdag 9 April a.s. De Directeur Gem. Reinigmgs- en Ontsmettingsdienst Bouw begint in Mei De stichting Nieuw Leids Dierenasyl heeft op het ogenblik een kapitaal bijeen van 12.000. Dit is een voldoende basis om met het werk te beginnen. Op het ogenblik worden met de gemeente onder handelingen gevoerd voor grond in erf pacht. Er bestaat goede hoop, dat deze onderhandelingen met succes zullen wor den bekroond en dat begin Mei rtiet de bouw een begin kan worden gemaakt. Reeds hebben honderd leden van de Leidse afdeling van de vereniging tot be scherming van dieren zich vrijwillig aangemeld om zelf mee te helpen aan de bouw. Men zal de voorzitter, mr Hugcn- holtz, daar in Mei ook in een overall gehuld kunnen aantreffen. Om de kas nog wat verder te stijven, zal op 10 April in het Sint Antoniusclub- huis een balletavond worden gegeven met medewerking van mej. Corry de Wekker. Hoe Leiden spaarde In de maand Maart werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f768.095.84 en terugbetaald f690.525.18. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 309 en het aan tal afbetaalde boekjes 243. Op 5158 reke ningen van deelnemers aan de afhaal- dienst werd f80.334.50 bijgeschreven. Er werden 369 busjes ter lediging aange boden met een gezamenlijke inhoud van f7794.53. Het bij de jeugdspaardienst ge spaarde bedrag was f449.35. Het tegoed der 32.008 inleggers bedroeg aan het einde der maand f 17.988.291.55. Op het programma staan twintig dansen, soli zowel als ballet. Medewerking ver lenen verder de jeugdige pianist Jopie Stokkermans, de elfjarige aicordeonist Henny Langeveld, op het kantje af wereldkampioen, en de Maretzka' acrobatiek. Kaarten voor deze avond zijn verkrijg baar op de volgende adressen: Rapenburg 55, Trompstraat 34 en Tesselschadestraat 2. Zij, die een gift ineens willen geven het nieuwe asyl, kunnen dit doen op gironummer 14650 ten name van de stichting Nieuw Leids Dierenasyl. Drievoudig afscheid aan Lichtfabrieken Drie ambtenaren van de Lichtfabrieken, de heren A. Molenaar (correspondent), an der Reyden (adjunct-administra tief ambtenaar) en P. Vermond (voorman- fitter) hebben wegens pensionnering de dienst verlaten. Er werden toespraken gehouden en geschenken aangeboden. Adjunct-inspecteur Tot adjunct-inspecteur van politie te Leiden is benoemd de 25-jarige heer J. L. Ar bouw uit Dordrecht richtten. Er werdzo Intensief aan de. hulpverlening deelgenomen^ dat de zie kenzaal van de kokschool, waar anders toch niet overdreven veel belangstelling voor bestaat, in capaciteit te kort schoot. De jongens raakten tegen .wil eh dank oververmoeid. Dat hun werk werd gewaardeerd; bleek uit de dankbetuigingen, die ma joor Gerth van Wijk na het terugtrek ken van de kook- en dijkploegen ont ving. De garnizoenscommandant droeg de plaat vervolgens over aan brig, ge neraal Kromhout. Deze aanvaardde hem niet woorden van waardering voor de geleverde prestaties. Hij betuigde de heer Van Kaam respect voor de kunst zinnige tekening. De gedenkplaat, waarvan het origineel een plaats in de kokschool krijgt, werd door majoor Gerth van Wijk in repro ductie aangeboden aan brig, generaal Kromhout en de heer Van Kaam. (Advertentie) KINDERVOORSTELLINGEN op Dinsdag 7 April, Woensdag 8 April en Donderdag 9 April om 4J5 u. in het CASINO THEATER De Zoete Brij De dappere tinnen soldaat Tovenaar Kloemboen (Jan Klaassen) Camouflage bij de dieren Naar de Noordpool (Poppenfilm) BU de Tandarts (Tekenfilm) De stierenvechter (Tekenfilm) In Nederlands gesproken tekst Toegangsprijzen 35, 50, 75 en. 100 ct. Bespreek plaatsen voor Uw kinderen! De heer P. J. lansen overleden Op de leeftijd van bijna 75 jaar is van- morgen in het Ddaconessenhuis overleden de heer P. J. Jansen, de oudste firmant van de bekende drukkerij op. de Aal markt De begrafenis is bepaald op Maan dag 6 April om 1 uur op Rhijnhof. In Hervormde kringen heeft de heer Jansen zich in verschillende functies ver dienstelijk gemaakt. Als bestuurder van de wijkvereniging De Kooi hielp hij mede, de bouw van de Kooikapel te bevorderen. Later werkte hy in de wijkgemeente Rehoboth. Gedurende zijn ouderlingschap hier kwam het gelijknamige wijkgebouw tot stand. Ook is de heer Jansen bestuurs lid geweest van de Leidse Chr. Oranje vereniging. Verder was hij mede-oprich ter van de Vereniging Koninginnedag, waarvan hij tot voor enkele jaren in het bestuur zitting had. Enkele jaren geleden herdacht de drukkerij, die de heer Jan sen aan de Lokhorststraat oprichtte, het veertig jarig bestaan. 'n Heitje voor 'n karweitje 150.000 Padvinders nu voor zichzelf op stap Honderdvijftigduizend jongens en meis jes zullen in de week na Pasen op pad gaan onder de leus ,,'n heitje voor 'n karweitje". Het zijn de leden van de vier Nederlandse padvinders- en padvind- stersorganisaties, die, zoals reeds gemeld is. evenals het vorig jaar in het onder houd van hun groepen trachten te voor zien door er voor te werken. In tegen stelling tot het vorig jaar nemen thans ook de meisjes aan de actie deeL De vier samenwerkende organisaties zijn: de Nederlandse Padvinders, de verken ners van de Katholieke jeugdbeweging, het Nederlands Padvindstcrs Gilde en de Nederlandse Gidsenbeweging. De hoofdkwartieren der padvinders organisaties verzoeken om voor de ver richte werkjes niet meer dan een rede lijke beloning te geven._De actie eindigt Zaterdag 11 ApriL NIET DUURDER WEL BLTER AN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN Breestraat 95 Ie JUWELIERS van 1807 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3