Crediet van 40.000 voor hulp l aan Burgh op Schouwen Leer toch vooral één taal goed spreken Bollenkwekers zagen nieuw model plantmachine Drie „ongekroonde koningen" namen afscheid van boerenleenbank Belanghebbenden van Hollands Glorie niet ontevreden In principe besloten tot uitbreiding van het sportpark PASEN ItlETTWE LEIDSCHE COUHANT WOENSDAG 1 APRIL 1S53 Raad van Noordwijk t! 3 Uitgebreide discussie over restauratie 5 Wilhelminahofje rpe voltallige raad van Noordwijk kwam gistermiddag bijeen ter bespreking van 4>nkele urgente raken. De burgemeester, mr G. F. W. van Berckel, opende de bijeenkomst met het ambtsgebed en merkte op, dat bij de punten, die jp de agenda stonden haast was en dat daarom dit uur was gekozen. Het eerste bevatte een voorstel van B. en W. tot het verlenen van hulp aan het door de njemeente Noordwijk geadopteerde plaatsje Burgh op Schouwen. hierbij een ideale vorm voor de ver zorging van ouden van dagen kan wor den bereikt. Er komt nu een complex van twaalf woningen, benevens een conversatiezaal. Tevens is er gelegen heid van een centrale kookgelegenheid gebruik te maken. Hieraan medewer king te verlenen kwam het college ver antwoord voor. Uiteindelijk heeft het gekozen voor de weg van het waarbor gen van rente en aflossing van de geld lening. die de diaconie dient aan te gaan. De gemeente zal dan. vermoedelijk op basis van annuïteit, jaarlijks een bij drage aan de diaconie geven van f2500. De commissie vna openbare werken kon zich met deze vorm van medewerking verenigen: uiteraard is ook de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten vereist. '*J In de toelichting op dit voorstel merk ten B. en W. op, dat het college bij het glweedaags bezoek, dat enkele weken ge aan Burgh gebracht is. heeft ge wat deze ramp voor dit l^orpje heeft betekend. Deze gemeente [rnag dan niet onder de zwaar geteisterde rgerekend worden, dit neemt niet weg dat achthonderd inwoners van Burgh tpiet in staat zijn zelf de gevolgen van ide ramp meester te worden, k Het college is ontvangen door de raad kH'an Burgh en tijdens eetn bijeenkomst kwam een tweetal wensen naar voren, het leggen vna een nooddijk aan de 9rand van de kom van Burgh en het be schikken over een paar zomerhuisjes om enkele van de meest onhoudbare samen- woningen te verhelpen. Het leggen van bedoelde nooddijk is nodig om enkele waaronder een graanhmalerij, '"te beschermen tegen vernieling door eb Jen vloed, die bij Burgh nog altijd een opleveren van 80 cm, Deze nooddijk die een lengte moét heb- van ongeveer 130 m. kan worden opgeworpen met ter plaatse gegraven aarde, versterkt met graszoden en zand zakken. De kosten worden begroot op f3000 k f4000. Wat de tweede vraag aangaat, de di recteur van gemeentewerken heeft een zomerhuisje ontworpen, waarvan de kosten geraamd worden op f6000. Het .denkbeeld is gerezen een zestal van deze huisjes aan Burgh ter beschikking ?,te stellen. Deze huisjes blijven eigendom a: van de gemeente Noordwijk en ook de huuropbrengst komt aan Noordwijk. 'Minstens twaalf gezinnen worden hier- door van samenwoning bevrijd, j Na overleg met de commissie voor J openbare werken verzochten B. en W. een crediet beschikbaar te stellen van f40.000 voor de hulpverlening. De burgemeester merkte op, dat deze voorstellen gevolg zijn van het contact t, dat er geweest is met Burgh. Spr. roemde de bescheidenheid waarmee de wensen naar voren waren gebracht. Een tweetl ambtenaren van de secretarie t heeft administratieve hulp verleend. I De heer Vogelaar kon zich in principe b met het voorstel verenigen. Spr. had nog één vraag: is het mogelijk, dat de burgerij ook bij de hulpverlening wordt t ingeschakeld? Het feit dat de raad f40.000 voteert spreekt niet zo sterk tot de verbeelding. Spr. zou dit zeer op prijs stellen, temeer omdat Noordwijk bij de inzameling voor het Rampenfonds s nu niet direct een schitterend figuur 3 heeft geslagen Adeldom verplicht, aldus i spr. en de voornaamste luxe badplaats moet zich ook als zodanig gedragen. 'i Spr. hoopte dat er wegen en middelen gevonden worden om de burgerij te activeren. De burgemeester toonde zich hiervan eveneens een voorstander, maar overi gens was spr. van mening dat het met de offervaardigheid wel meeviel. Er is toch nog ongeveer f3 per inwoner gege- ,rj yen en de goedereninzameling is zeer goed geslaagd. Tpr. verzekerde er een ivoorstander van te zijn een beroep op de bevolking te doen ten bate van Burgh. Wellicht is dit een geschikt object om te bestuderen voor de stichting V.VV. ij Na enige discussie, waaraan deelge- nomen werd door mevr. v. d. Wiel, weth. 11 De Witt en de heren Vogelaar en Wen ckebach werd het voorstel van B. en W. aanvaard. De heer Rippen vroeg zich nog af, of men weer niet te laat was. We moeten niet zulke grote verwachtingen meer f hebben van inzamelingen of collectes, want de mensen worden het beu. 1 De burgemeester sprak tenslotte, mede namens de inwoners van Burgh, zijn dank en waardering uit voor de wijze waarop de raad deze zaak had behandeld. Wilhelminahoije Het volgende punt bevatte een voor- i stel van B. en IV. inzake financiering i van de verbouw van het Wilhelmina- 7 hofje. Dit oude hofje, eigendom van de diaconie der Hervormde Gemeente te Noordwijk-Binnen, was bijna een bouw- 3 val geworden, zodat restauratie drin- gend noodzakelijk was. De verbouwing is inmiddels met kracht aangevat en de diaconie had zich nu met een schrijven tot de raad gericht met het verzoek om een bijdrage uit de gemeentekas, ten- J einde tot een verantwoorde afronding van de verbouwing te geraken. B. en W. hebben zich hierover ernstig t beraden. De aankoop van „Dalrust" i voor tehuis van ouden van dagen kan de behoefte aan plaatsruimte voor deze categorie opvangen, maar er mag niet uit het oog verloren worden dat ook De heer Lindhout had gróte waarde ring voor dit voorstel. Mevr. v. d. Wiel vond dit een wonderlijke wijze van diaco nale zorg. De ouden van dégén die eer woning in het hofje krijgen, zullèn ruirt f8 huur moeten betalen. Welke zegging schap krijgt de gemeente hierin. De heer Passchier was van mening dat het hier de plaats niet was om te discus siëren Over de vormen van diaconale zorg. De heer Van Leeuwen zei, dat dit idee alle toejuiching verdiende: het kost de gemeente niet veel. In de huurprijs is ook begrepen centrale verwarming, verpleeghulp enz. De heer Vogelaar was het gedeeltelijk met de heer v. Leeuwen eens. Spr. zag dit als een woningexploitatie door zeker lichaam, waarvan de gemeente voordeel hééft daarom was hij vóór dit voorstel. De kwestie van diaconale zorg dient men hiervan los te maken, aldus spreker. Mevr. v. d. Wiel was evenmin tegen, aar het hinderde haar dat dit zo zakelijk is opgezet. Spr. herinnerde er dat de Gereformeerden bijv. alleen hun armen zorgen; zij vond dit een beetje vreemde figuur. De heer Rippen constateerde dat hier een precedent ge schapen is. Komen er andere Kerken of instanties met een dergelijke verzoek, dan moeten we ook steunen. Er is nu eenmaal een tendenz om de zorg van armen en bejaarden over te hevelen naar de overheid. Spr. was vóór dit voorstel, maar was tegelijk wat huiverig voor de consequenties. Bovendien vroeg hij zich af of er voldoende gebruik gemaakt zal worden van de geprojecteerde conversatiezaal en de gemeenschappelijke keuken. De burgemeester gaf toe dat hier in derdaad sprak was van een precedent Maar het is de bedoeling, dat mochten er meer aanvragen komen, geval voor geval te bezien. Overigens mogen we ■blij zijn met deze oplossing, aldus spr. De heer Vogelaar wenste nog eens nadrukkelijk naar voren te brengen dat hij dit voorstel los zag van de diaconale zorg. waarmee de raad niets heeft te maken. Spr. zag het zo, dat de diaconie als exploitant twaalf woningen beschik baar stelt, wat bij de huidige woning nood niet te versmaden Is. Welke in stantie hiervoor zorgt is van onderge schikt belang. Het voorstel van B. en W. werd z.hit. aangenomen. Openbare werken Het dèrde voorstel ging over de for maties van het personeel van de dienst openbare werken. In de toelichting op dit voorstel werd opgemerkt dat deze dienst overbezet was mèt werk én permanent gekampt werd met gebrek aan personeel bij de technische dienst. Een en ander was voor B. en W. aan leiding de raad voor te stellen het col lege te machtigen tot aanstellen van drie technische ambtenaren en zo nodig één aankomend tekenaar, teneinde de gerezen moeilijkheden het hoofd te bie den. De mogelijkheid van vaste aanstel ling zal ernstig onder het oog moeten worden gezien als middel tot het aan trekken van betere candldtaen. Dit voorstel werd in besloten zitting behandeld. Het voorstel van B. en W. werd na de geheime zitting aangenomen. Chi. tuinbouwschool Rijnsburg Lijst van gediplomeerden en bevorderden Het lesja&r van de Chr. lagere tuinbouwschool Rijnsburg werd gesloten met het uitreiken van de diploma's aan de geslaagde leerlingen. In de bijeenkomst waren aanwezig het bestuur der school, de vertegenwoordiger van de rljkstuinbouw- consulent te Lisse, de heer Kruger, het personeel, de ouders en de leerlingen van de vierde klas. De voorzitter, de heer Kralt, gaf de heer Kruger de gelegenheid de diploma': uit te reiken. Hij deed dit met veel ge noegen, omdat hijzelf getuige geweest was van het feit dat de jongens een ge hele dag schriftelijk eindproefwerken maakten» Na de thee-pauze dankte de heer Jon- gérius hét hoofd dér school voor zijn werk. Een der leerlingen vertolkte die dank door namens zijn klasgenoten kele studieboeken aan te bieden. De heer Docter sprak enige woorden tot de leerlingen over hun toekomst, waarin zij niet alleen met de handen, maar ook met het hoofd moeten werken. Tot slot wees de heer Kralt op het grote belang van talenstudie en spoorde de jongens aan toch vooral één taal goed te spreken. De elf leerlingen, die het einddiploma verwierven waren: R. J. Dijk te Amster dam, G. J. van der Mey en G. van der Mey te Valkenburg. A. Roelofsen te Voorschoten. D van Sandijk te Leider dorp. D van Vliet te Koudekerk a. d. Rijn. J. Jungerius G. Paauw. C Star. C. van Starkenburg Gzn en C. van Starken- burg D.zn te Rijnsburg. Van klas 3 naar 4 zijn bevorderd: K. van Beelen te Katwijk aan Zee. W Ver- hart te Katwijk a. d. Rijn. J ven Delft en J. Zwaan te Oegstgeest, J. F. Gerrits en C. W. Oudshoorn te Voorschoten, W. Grotendorst en R. C. de Ruyter te Leid- schendam, H Kranenburg te Leiden. J. d. Nagel te Valkenburg, P J. Schmal te Wassenaar, G van Dijk. D. N. van Eg- mond. W L. v. d Gugten, M. Kromhout, A. Lindhout. C. Monster, G. de Mooy, N. Nieuwkoop. T. Ravensbergen en J. Vianen te Rijnsburg. Van klas 2 naar 3 zijn bevorderd: L. C. M. Bancken te Voorschoten, A. Brunt en P. Noordam te Woubrugge, H. v. d. Does van Leeuwen te Katwijk a. d. Rijn, W. N. Kleywegt te Noordwijk. C. van der Mey te Leiden, J Oosterveer te Wasse- L. Ravensbergen te Oegstgeest, C. Sepers te Bodegraven, B. van Delft, J. Delft. C. van Delft. J. Driebergen, J. Duivenvoorde, A. Heemskerk, J. C. Heemskerk, T. Hogewoning, J. Korpers- hoek. C. Lindhout. G. Paauw, P. Ravens bergen, W. van Starkenburg. M. van Demonstratie in Noordwijkerhout De techniek schrijdt voort ook in het bollenvak! De schuren der exporteurs r\jn de laatste Jaren uitgerust met lopende banden, telmachines. Ingewikkelde systemen en wat-al-niet, terwijl de kwekers zich diverse apparaten hebben laten aanmeten op het gebied van sproeiers, gemotoriseerde pioegjes en nog véél meer. Maar waaraan m ennu eigenlijk het meest behoefte heeft, is een plant, en rooi- machine, die góéd is. Diverse uitvinders hebben daar de laatste jaren hun best op gedaan en er zijn reeds enkele types in gebruik. Maar ideaal zijn ze nog niet. Op het gebied van de plantmachines is nu weer een min of meer nieuw model gefabriceerd en gistermiddag heeft men deze machine onder flinke belangstelling een paar hoeken gladiolen laten planten op de tuin van de fa gebrs Berbée te Noord wijkerhout. Deze nieuwe plantmachine heeft om te beginnen een belangrijk voordeel: men heeft een voortdurende contróle op het aantal bollen dat de stortbak verlaat. En dat is iets wat men van de vorige creaties niet kan zeggen. Het ls eigen lijk het ei van Columbus: de bollen worden in een gesloten rij op een trans- portbandje gebracht door middel van een schud- en werpinrichting. De trans portband brengt de bollen onmiddellijk naar de zaaivoet. Een zaaipijp ontbreekt. De bollen vallen direct In de voor. die een klein ploegschaartje trekt Deze ploegschaar is hol en door de opening komen de bollen van de transportband straks boven de grond komt af in de grond térecht. Doordat de bol len niet met metalen delen in aanraking komen, is de kans op beschadiging gerin ger. De machine wordt getrokken door een klein trekkertje en kan tot 15 cm diepte planten. Een éénrijer kan 200 Rijnlandse roe den per dag planten, een tweerijer 400 roeden per dag en een vijfrijer 1000 roeden. Voor de grotere modellen moet men uiteraard ook een sterkere trekker zetten. Het is met dergelijke apparaten na tuurlijk even vreemd als men oegint te werken, Men moet de machine leren kennen zowel de nukken als de goede eigenschappen. En als de fabrikant er in slaagt de onvermijdelijke kinderziekten te elimineren de plantdiepte bleek niet gemakkelijk af te stellen, terwijl de knollen ook nog al eens onregelmatig in de voor terecht kwamen! dan kan hij wellicht op een grote afzet rekenen. In ieder geval zal het interessant zijn te hoe in Noordwijkerhout het gewas Voorbergen, W. J Vooys té Rijnsburg, J. van der Mey en P. J. van der Mey te Valkenburg. Van klas IA naar 2A zijn bevorderd: E. F. van der Blom te Voorhout, E. Durieux, J. v. d. Gugten, C. Koelewijn, A. J. van der Perk en F Spierenburg te Katwijk a. d Rijn. J. van der Meulen en G J." Passchier té Noordwijk akh Zee. A. Peters te Leiden. W. A. Sluymer te Sas- senheim. J. Sommer te Voorschoten. H. de Ruyter te Leidschendam. J. Burg- graaff, D. P. van Egmond, W den Haan, J. B. Heemskerk W P. Heemskerk, J. van Klaveren, J. de Koning. G. A. van der Mey. L. Ravensbereen, C M. Schone.- veld. en J. Zwaan te Rijnsbiirg: De leerlingen van klas 1B worden ver hoogd m.i.v. 1 September Voor het toelatingsexamen tot de le klas A slaagden: E. Nieuwesteeg te Lei den, M. van Paridon. J. Freke, Jac. Freke en J. Zuyderduyn te Katwijk a. d. Rijn, D. Visscher en A. de Mooy te Valkenburg, J. Verbaas te Abbenes, J. Colijn te Voor hout. J. Huisman te Wijhe. J. Mooten, T. van Starkenburg, H. van Klaveren, L. van Klaveren, L. van Klaveren, J. Jun gerius, G. van Egmond, H. van Egmond, D. van Egmond. D. den Haan, C. Ravens bergen en H. de Mooy te Rijnsburg. Bij het drievoudig afscheid van de boerenleenbank te Rijnsburg. V.l.n.r. burgemeester mr P. N. Höweler, ds A. Kromhout, kassier J. Kromhout, voorzitter T. Kralt, D. van Egmond (voorzitter raad van toezicht) en wethouder C. D. van der Vijver. Foto N. van der Horst Weemoed in Rijnsburg Belang van bank niet alleen uit cijfers af te lezen De ooöperatieve boerenleenbank heeft gisteravond in de talen achter Avondrust haar jaarvergadering gehouden, die in verband met de afscheidsreceptie een zonder karakter droeg. Dit was trouwens aan de grote belangstelling ook dames waren aanwezig te merken. Zeer veel goede woorden werden gesproken. Ver wondering behoeft dat niet te wekken, want bijna heel Rijnsburg heeft op de een of andere manier wel met de bank t« maken. Voorzitter T. Kralt deelde in zijn ope ningswoord mee dat het bestuur had ge meend alles op een avond te moeten af werken, omdat twee avonden teveel van het goede zou zijn in verband met de werkzaamheden. Hij heette speciaal wel kom de hoofdinspecteur van de centrale bank uit Utrecht, de heer Hendriks, er ds Kromhout, zoon van de gepension- neerde kassier. Secretaris J. v. d. Eijkel sprak in zijn jaarverslag van de grote zegeningen, die de bank in 1952 heeft ondervonden, mand had kunnen vermoeden dat het vol gend jaar zulke grote veranderingen het bestuur te zien zou geven. De bank telde op 1 Januari 1953 455 leden; vorig jaar overleden 6 leden. Tot waarnemend kassier was aangesteld de heer S. Kralt en tot plaatsvervangend kassier de heer J. Kromhout. Het kassiersverslag gewaagde eerst de gunstiger geworden economische po sitie van ons land in 1952. Hoewel het grotere aanbod van kapitaal de neiging teweeg zou brengen van daling van de rentevoet, had het bestuur van de bank besloten de rente voor spaargeld var te verhogen tot 2'4 procent. Het aantal spaarders is van 2041 in 1951 gestegen tot 2097 in 1952. De totale inlagen hebben f 1 702 315 bedragen, dat is f242.510 meer dan het jaar tevoren. De welvaart in Rynsburg is dus toegenomen. Wat nu de persoonlijke sfeer aangaat, spreker gaf een overzicht van het werk de nu aftredende of reeds gepen- sionneerde heren. De balans, winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. Tot bestuurslid werd gekozen de heer G. D. Kralt en in de commissie van toe zicht de heer N van Egmond Dzn. Voorzitter T. Kralt somde hierna redenen op, waarom hij en de heer Van Egmond zich niet herkiesbaar stelden, De heer Van Egmond mag op dokters advies niet veel werk doen, en hij zelf liever geen directe persoonlijke relatie tussen voorzitter en kassier, zoals ou ontstaan Spreker vond het reden om trots te zijn dat in de 31 jaren zijn bestuursschap een borg i zelden had hoeven te betalen. LISSE Hollands Glorie te Lisse, de grote ten- leden toonstelling van handel, ambacht en in dustrie. is weer achter de rug. Rond 20 000 bezoekers zijn langs de stands ge gaan. Met dit aantal zijn de organisatoren meer dan tevreden. Weliswaar trok Hol lands Glorie I in 1949 ruim 30.000 men- maar een vergelijking met de eerste editie is moeilijk te trekken, aangezien de tijdsomstandigheden toen voor een dergelijke gebeurtenis beduidend gunsti- vvaren. Toen immers rolden de gul dens nog tamelijk royaal. Nu draait bovendien in Heemstede de Flora en veel bollenstreekbewoners gaan een kijkje in de lichtstad Haarlem in. Dat alles drukte het tentoonstel- lingsbezoek. Als men de heer De Bont. de organisator van de show. naar zijn mening vraagt, dan vertelt hij, dat hij looit op 20000 mensen had gerekend. Ik heb het comité steeds voor ogen ge houden, dat het moest rekenen op 13 000 bezoekers en meer niet". Ook de standhouders hebben over het algemeen geen reden tot klagen. Uiter aard heeft men niet de omzet van 1949 gehaald, maar men had grote waardering de aanleg, die de bezoekers ..dwong" langs alle stands te gaan. Men vraagt zich tenslotte in Lisse af. of het niet mogelijk is. een dergelijke tentoonstelling jaarlijks te houden, maar dan op kleinere schaal, eventueel in com binatie met Bloemlust. „Ons Belang" In de Hervormde kleuterschool is gis teren de jaarvergadering gehouden de Prot. coöperatieve bakkerij en ver- bruikevereniging „Ons Belang". In zijn openingswoord verklaarde voorzitter B. der Linden dat 1952 een gunstig is geweest, ondanks de zwar de hoge lasten. Dc de heer J. Balkenende, accountant, de heer H. M. Verhulst, wa in wegens ziekte afwezig. Uit het jaarverslag van i d. Pol bleek, dat de coöperatie 851 leden telt. Het totaal van de nettowinst heeft ln het boekjaar 12.254,33 be deden, Ait is bijna 4.000 meer dan in het voorafgaande jaar. De betere winst marge van de bakkerij is hier mede de- De totale omzet heeft in 1952 353.214 bedragen. Na afschrijving, bestuursvergoedingen 1 andere kosten werd besloten aan de i dividend van 1H procent uit te keren en aan de verbruikers pro cent. De heer J. Kooijman bracht mens de raad van commissarissen gunstig rapport uit over het financiële Bij de bestuursverkiezing werden de heren H. v. d. Pol en K. Hooijmeyer her kozen. De commissarissen C. van Meche- len en L. Roodenburg werden herkozen. In de vacature N. v. d. Kwaak werd voorzien door de verkiezing van de heer A. v. d. Voet. Namens D.E.L. bracht de heer B. de Vries dank voor de gift aan dat fonds. De heer Van Eijk bepleitte een feest avond voor de dames van de léden. Het bestuur zal dit ernstig overwegen. Chr. bedrijfsgroepencentrale Maandagavond kwam de Chr. bedrijfs groepencentrale nogmaals ln vergadering bijeen om verschillende belangen te be spreken en daarbij te worden voorge licht door hoofdbestuurder Plomp. Deze sprak over de voornaamste wijzigingen in de C.A.O. en de werkwijze van de on dernemingsraad. Tot afgevaardigde voor de algemene vergadering te Schevenin- gen werd benoemd de heer H. Eveleens. Namens de afdeling Lisse wordt een voorstel ingediend tot uitbreiding van het hoofdbestuur. OEGSTGEEST Christen-vrouwenbond In de Maandag gehouden vergadering van de Christen-vrouwen heeft ds Sllle- vis Smitt, hoofd-vlootpredlkant, verteld over zijn reizen in en na de oorlog op Nederlandse oorlogsbodems. Met veel humor gaf hij aardige kijkjes in het leven van de marinemensen en vertelde over stormen op zee en stormen in men senzielen. Het is heerlijk te ervaren dat mensen, die niet wisten dat er een he melse Vader bestaat, bidden leren. In deze vergadering werd een motie van het hoofdbestuur aangenomen dat ieder lid ten minste 1 zou storten ten behoeve van de getroffen leden in het rampgebied. Geoefend man De volgende leden van de reserve- rijkspnlitie zijn geslaagd voor geoefend man: W. Jansen. C. Prins, P. Ouwehand en H. Gravekamp. Afscheidswoorden De voorzitter sprak een persoonlijk afscheidswoord. Bij de oprichting van de bank had hij zichzelf de gelofte gedaan, dat geen lid ooit een cent tekort zou komen en dat er een grote reserve zou worden gevormd Beide verlangens zijn nu voldaan. Spreker prees de goede sa menwerking in het bestuur. Hij dankte speciaal de heer D. van Egmond en de heer Kromhout. Hy was wel eens ver wonderd geweest over het onbeperkt ver trouwen, dat de kassier genoot. Dit ver trouwen is tot de laatste dag toe onge schokt gebleven. De heer D van Egmond had niet veel meer te zeggen. Het kleine plantje is een grote boom geworden en ook hy dacht met grote dankbaarheid terug aan de tijd, die nu werd afgesloten. „Als wij doen wat wij kunnen, zal God doen wat wij niet kunnen", aldus spreker. Sprekend namens zijn vader bracht ds Kromhout dank aan bestuur en leden over de ondervonden medewerking en het genoten vertrouwen. Verscheidene heren voerden hierna het woord. De heer Hendriks verklaarde, dat het in zijn loopbaan, van 35 jaren bij de centrale bank nog nooit was voorgeko men. dat drie „ongekroonde koningen" tegelijk heengingen. Tussen de Rijns- burgse en de centrale bank bestond niet alleen een zakelyke. maar ook een riendschappelijke band. Namens de centrale bank bood hij de scheidenden in prachtige oorkonde aan. Namens de boerenleenbank sprak de heer P. van Delft een afscheidswoord tot de scheidende bestuursleden. Hij haalde oude herinneringen op en bood een tast baar blijk van dankbaarheid aan. De heer Kralt kreeg een radiotoestel, de heerVan Egmond zes stoelen en de heer Kromhout n schrijfmachine. Or a el labor a Als oudste bestuurslid voerde de heer van Tilburg het woord. Namens de fa Parlevliet sprak de heer Jac. Timmers. Burgemeester Höweler zeide dat de Rijns burgers van aanpakken weten. We mogen trots zijn op een bank die, geleid door gewone mensen, grote bewondering af dwingt door haar prestaties. Niet alleen het „ora" maar ook het „labora" zijn hier in de practijk gebracht Wethouder v d Vijver sprak in gelijke geest. Het speet hem nu nog dat het Rijnsburgse geld toen de gemeente een jaar geleden dringend verlegen zat om kapitaal voor de woningbouw niet bij de centrale bank was los te krijgen. De taak die de boerenleenbank heeft verricht ln Rijnsburg is niet uit de cyfers alleen af te lezen. Heel Rijnsburg is haar veel dank verschuldigd. Diploma's tuinbouwcursus De volgende cursisten van de tuin bouwcursus ontvingen het diploma Star (de beste van de groente cursus Kralt (beste van de bloembollenteelt is), N. Aanham, B. Abtawoude, uit Leiden: N. de Bert, D. Durieux, A. Dui venvoorde, W. Duivenvoorde, Katwijk; C. Egmond. C. Freeke. J. Freek». Oegstgeest: P. v. d. Eykel. W. de Ko ning. A. Leeuwenburg. J. van Leeuwen. Valkenburg: N. v d. Mey, J. de Mare. K. Korenhof. Leiden: H. Ouwehand, G. Slootweg, H. Houward, C. Houward, A. Slootweg, G. Vis. KatwijkB. Star, J. Klaveren. T. Kralt, P. v. d. Vijver,; Rijnsburg: L. Varkevisser, Katwijk; Ch. Bouwman. J. Remmerswaal en N. Aan- have uit Valkenburg: J. de Koning, J. de Mooy, J. v. d. Mey, J. Paauw, P. Delft, J. Star, J. van Klaveren, P. Kralt, d. Vijver, en S. Star uit Rijnsburg. De cursisten W. de Koning en J. de Mare dankte de leraren voor het genoten derricht. De heer H. de Haan deed dit amens de vereniging. Jaarvergadering De Hervormde mannenvereniging In dienst der Kerk hield ln de consistorie an de Kleine Kerk haar vyfde jaar vergadering. De voorzitter sprak in het openingswoord zijn dankbaarheid voor de mogelijkheid deze vergadering te houden. De heer D. van Biezen leidde Lucas 22 in. Afgevaardigden van Leiden Valkenburg waren aanwezig, alsmede de heer Egbert, secretaris van de provin ciale Zuidhollandse bond van Hervorm- mannenverènlgingen. Ds Groenewoud vertoonde filmstroken over het léven Kaj Munk en het rampgebied. Verder vermeldde het programma zang declamatie. Nieuws van en voor Voorschoten Raad wordt groter Wij hebben zo successievelijk de candi. datenlijster voor de straks te houden ge meenteraadsverkiezingen gepubliceerd. Alhoewel de eigenlijke „verkiezings strijd" nog niet ontbrand is. is het sa menstellen van de candidatenlijsten op zichzelf reeds een evenement in het plaatselijke politieke gebeuren. Uiteraard orden vele gissingen over de kansen an de kampvechters in de verkiezings- rena gemaakt. Om deze gissingen nog at interessanter te maken vermelden wij dat de raad straks nog met twee le den zal worden uitgebreid. Deze uitbrei ding is een gevolg van de toeneming van het inwonerstal. Wanneer namelijk op 1 Januari van het Jaar waarin de verkie zingen plaats hebben, de gemeente meer dan 10.000 inwoners telt. stijgt het aantal leden van de raad van 13 tot 15. Wie zul len deze twee zetels bemachtigen? Stichting Gezondheidszorg opgericht In een vergadering, welke gisteravond in ,,„-ene" werd gehouden, lx de „Stich ting Gezondheidszorg" In het leven ge- rneped. Een resultaat dat bereikt werd door goede en Intensieve samenwerking tussen de drie Kruisverenigingen. acte van de stichting passeerde bij cand. notaris G. J. Boom ten overstaan van de vertegenwoordigers van de drie Kruisverenigingen, tw. het Groene, het Oranje-Groene en het Wit-Gele Kruis. Als getuigen fungeerden mevr. Van der HoevenDe Jong de Leeuw en mevr. Van Gent. Nadat de stichtingsacte gete kend was. sprak dokter Van der Stoel enkele woorden van dankbaarheid en erkentelijkheid voor de hartelijke samen- rking die zich in de na-oorlogse ja- op het gebied van de gezondheids zorg in Voorschoten had gemanifesteerd. Spr. meende, dat Voorschoten in dit ópzicht zelfs een unicum in Nederland mocht worden genoemd. Namens he' Wit-gele Kruis sprak pastoor Van Berm melen, namens het Oranje-groene Kruis ds Fortgens en namens het Groene Kruis cand. notaris Boom woorden van dering voor de volharding en stimule rende activiteit door dokter Van der Stoel betoond bij het tot standkomen van deze voor onze gemeente zo belang rijke stichting. Dc hoop werd uitge sproken, dat dokter Van der Stoel bin nenkort de eerste-steenlegging voor hel gebouw Gezondheidszorg zal mogen ver richten. Lezing voor het Nut Voor het Nut alhier sprak de heer C. von Frytag Drabbe, directeur van de topografische dienst, over luchtfoto's en hun waarde voor de wetenschap. Er wa ren slechts twintig belangstellenden. Uitvoerig toonde de Inleider aan, wat er op een luchtopname alzo te zien Is. zoals grondsoorten, begroeiing, de voch tigheid, oude rivierbeddingen, verdron ken plaatsen, dijkdoorbraken van voor heen en het ontstaan van de duinen. Dr J F. Sirks dankte de spreker voor zyn boeiend betoog. Burgerlijke stand GEBOREN: Norbertus A. J., z. v. J. W. M. Simons en H. C. L. J. Kokkelei f 1320 per jaar- W aterprobleem Raad van Sassenheim Rijweg Kerklaan wordt verbreed ten koste van trottoir De raad van Saaaenheim is gisteravond bijeen geweest voor de afhandeling van een vry lange agenda. In principe besloot de raad tot vergroting van het sportpark. Ook viel, zü het na enige tegenwerping van sommige leden, het besluit de Kerklaan te verbreden door een stukje van het trottoir af te nemen. By de ingekomen stukken bevonden werden aan de rijkspolitie verhuurd voor zich enige verzoekschriften van midden standers om ontheffing van de winkel sluitingsverordening. Even leek het op, dat de in de vorige vergadering al zo langdurig besproken kwestie opnieuw aanleiding zou geven tot een breed debat, maar men vond het tenslotte met B. W. toch maar het beste, eerst af te wach ten hoe de winkelsluiting in de practijk zal voldoen. Alleen werd bepaald dat de fotografen op Dinsdagmiddag bruidfoto's zullen mogen maken- Ingevolge de winkelsluitingswet zullen de bloemenstalletjes op Zondag ook slóten moeten zyn. B. en W. stelden gedurende het bollenseizoen (dus 15 Maart tot eind Mei) de straathan del in bolbloemen op Zondag toe echter buiten de bebouwde kom Om principiële redenen verklaarde de Prot. Chr. .fractie bij monde van de heer Van Breda dit een inbreuk te achten op de Zondagsrust. Zonder stemming werd het voorstel van B. en W. aanvaard. De afdeling van Vreemdelingenverkee: krijgt dit jaar f250 subsidie, zo besloot de raad op voorstel van B. en "W Dit be drag is de helft van de kosten, verbonden het vervaardigen van 10 000 folders in kleurendruk over Sassenheim dere helft van het bedrag brengt de ver eniging relf op. De gemeente Haarlem heeft met aantal buurtgemeenten overleg gepleegd te komen tot een gemeenschappelijke regeling van het schoolgeld voor scholen voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs De raad aanvaardde de ont- werp-regeling, dat voor elke uit de ge meente afkomstige leerling over 1952 fSO wordt bijgedragen: over 1953 en 1954 f30 per leerling, te vermeerderen met resp. •derde en twee-derde deel van het verschil tussen dit bedrag èn de netto kosten per leerling; en in 1955 en volgen de jaren het öetto tekort. Sassenheim zal voor acht leerlingen móeten bijdragen. Subsidies De gemeente zal aan de stichting zieningsfonds voor kunstenaars een jaar lijkse bijdrage van f 2.60 verstrekken, nu een lid van een bij het fonds aangesloten vereniging in de gemeente woont Na een bij de heer Van Breda levend misverstand te hebben weggenomen, za gen B. en W. hun voorstel aangenomen om het Lavigeriecollege te Santpoort f 100 per leerling per jaar subsidie verlenen. Het gaat hier niet om opleiding tot geestelijke, doch alleen om een gym nasiale opleiding voor het staatsexamen. De lokaliteiten In het gemeentehuis De gemeente Lisse heeft medegedeeld, dat de oude waterleidingbuis tussen de watertoren en de Lisserbrug in de rij baan ven de rijksstraatweg op last van Rijkswaterstaat moet worden verwijderd, omdat hier telkens lekken ontstaan we gens het zware verkeer Dit zou tot ge volg hebben, dat de waterdruk in Sas senheim opnieuw ernstig zou terug lopen. Met de gemeente Lisse heeft Sas senheim daarom onderhandelingen ge voerd om tot een oplossing von dit pro bleem te geraken. Aangezien Lisse voor de aansluitingen aan de Westzijde van de weg toch een nieuwe vierduims leiding in de berm van de weg zou moeten leggen, kon worden getracht door verzwaring van deze lei ding voor rekening van Sassenheim en Warmond de oude toestand te herstellen, te weten aanvoer door twee leidingen. In plaats van de verzwaarde leiding kon ook de oude leiding worden opgenomen en opnieuw gelegd. Deze laatste oplos sing. waarvan de kosten worden geschat op f24 000. leek de voordeligste. Lisse heeft zich bereid verklaard de kosten van een vierduims leiding, ge raamd op f15.600, voor zijn rekening te nemen. Ven het restant van de kosten ad f 8400 zou Lisse bovendien nog 25 pro cent betalen. Voor gezamenlijke rekening van Lisse en Warmond blijft dan nog f6300 over. Wordt dezelfde verdeling aangehouden als in 1950. waarover nog onderhandelingen met Warmond worden gevoerd, dan blijft voor Sassenheim nog over te betalen f 5-221.50. De raad kon zich. zij het met «en bezwaard hBrt. met deze noodoplossing v ln de begroting De politieverordening werd gewijzigd in die zin. dat het in de Kerklaan gelden de stopverbod wordt veranderd in eea wachtverbod Automobilisten krijgen n« gelegenheid te lossen en te laden. B. en W. stelden voor. te besluiten tot verbreding van de rijweg ven de Kerk laan met dertig centimeter en wel in het nauwste gedeelte, gepaard gaande met een volledige herbestrating De versleten trottoirbanden aan de Zuidzijde zouden dan worden vervangen. Tevens wil het college de verlichting verbeteren. Total» kosten f11093. De heer Schrama wilde wetèn öf hier voor geld is uitgetrokken op de begro ting. Dit bleek niet het geval tè zijn. Hfl liet nu een ernstige waarschuwing horen om toch vooral voorzichtig te zijn met investeringen, nu de begroting nog ni»4 eens is goedgekeurd- De heer Van Breda vroeg aandacht voor de kleuterscholen De kinderen zul len ernstige moeilijkheden ondervinden, nu het toch reeds smalle trottoir nog eens 30 cm moet missen. Tenslotte waren alle raadsleden het er over eens. dat auto's elkaar in de Kerklaan moeten kun nen passeren, zodat het voorstel werd aangenomen. De grond aan de Essenlaan werd ver pacht aan de heren Chr. A. v. d. Voort, Caspers en Beljk voor f 0.60 per R.R. Een stuk land aan de Oharbonlaan. groot 2.73.50 ha, werd voor een jaar verpacht aan de heer Verdoes voor f300- Zonder enige discussie ging de raad accoord met het voorstel, in principe te besluiten tot vergroting van bet sport park. Dit is noodzakelijk om te intenslev» bespeling van de velden te voorkomen. Dit werk zou eventueel in DUW-verband kunnen worden uitgevoerd. De aanleg van het bestaande park heeft per ha f5211 gekost. Wanneer het park met on geveer anderhalve hectare zou worden uitgebreid, kan dit de gemeente, volgent een zeer globale schatting, op een uitgaaf komen te staan van f7820. De raad stond voor 1953 een crediet van f20 000 toe voor ophoging van in dustrieterrein. Allereerst zal het terrein tussen Ons Belang en het door de N V. Stsndaardbouw gepacht» stuk grond worden opgehoogd. Een crediet van f3200 werd toegestaan voor de uitrustingskosten van het perso neel Bescherming Bevolking. Bovendien moet voor uitbreiding van de brandweer f 147.60 worden uitgetrokken De totale kosten voor het peraoneel varv de BB. zullen f500 bedragen, maar dit bedrag kan in vijf jaar worden afge schreven Op de kapltaaldienst werd voor kleding en uitrusting van de brandweer f 1.191.30 uitgetrokken., af te schrijven in vijf Jaar. ingaande 1954. Tenslotte stond de raad een crediet van f35 toe voor twee bekers, die zullen wor den gegeven als prijs voor de mooiste mozaïeken. De gemeentelijke tennisbanen zuilen aan de beide tennisclubs worden verhuurd voor f2290 per jaar. Korfbalfinale voor radio Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van T.Ó.P. worden, zoals men weet. op Tweede Paasdag korfbalwed strijden gehouden op het sportpark De wedstrijden beginnen om half tien. De N.C.R.V. zal een reportage verzorgen van d« finale. Vertrek Korea-vrijwilligere nu op 3 April Het vertrek van het 18e aanvullings detachement Verenigde Naties Ls thans vastgesteld op 3 April u. Op die dag zal om 11.30 uur in Roosendaal een af- •cheidsplechtigheid worden gehouden. Het aanvullingsdefaehement bestaat, zo als bekend, uit 175 man en drie Milva- offieieren. Het vertrek was enkele dagen uitge steld. omdat het schip, waarmede ze uit Maraeille louden vertrekken, eerst ge repareerd moest worden. f Adt >rtentie) Narcisatraat 11; Anita Th., d. v. H O. B.'1 Nieuwe schoenen. Moderne snit en kïeu- Rapmund en E. Lefeber, Bethlehem-1 ren Moderne <u»nd»iett*« j i Btra.1 Elis.h.th M.. d. v. J. G. vu d.r Ploeg en C. M. W. van Veen, Leidseweg wandel en geklede mod. 10; Ludovicus J. M., x. v. J. G. Gussen- 1&& hoven en W. C. M. A. Hollink, Voor straat 6. ONDERTROUWD: A. Breedijk, 29 J„ Leiden en V. E. Streeder, 13 J.. Oranje- kade 59. OVERLEDEN: J. Waal. 72 J.. wedn. - A. Schermer, Rijndijk 174. Tassen, portemonnaies. boodschappentas sen en verder alle lederwaren, Sport riemen, kindertuigjes, garnituren en*. Schoenreparatie. H. SCHOONEVELD i Schoolstraat 23 Talofoon 628

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5