Storm stak op over nota van prof. Gerretson DIE NARE PIJN Zwitsaletten Toch is het zo Rampendepots moeten uitgebreid en aangevuld worden De 48ste lijst van slachtoffers van de watersnood D Viervoudige werking Chefarine 4 Nieuw feuilleton WOENSDAG 1 APRIL 19fciEl Scherpe woorden in Eerste Kamer „Doordrenkt met achterdocht en wantrouwen' jegens minister Kernkamp T7"ERONTWAARDIGDE REACTIES op de nota van de C.H -afgevaardigde prof. Gerretson beheersten gisteren een groot deel van de zitting dei Eerste Kamer. Prof. Gerretson heeft, zoals men weet, vorige week zijn partijgenoot prof. Kernkamp, minister van Overzeese Rijksdelen, in ver band met zijn onderhandelingen met de West een onwaardig minister ge noemd en zelfs gesproken van staatsverraad. In het bijzonder van de zijde der K.V.P. en V.V.D. trok men thans tegen prof. Gerretson van leer. De heer Beaufort (K.V.P 1 zet dat de nota het staatkundig partijwerk onder mijnt en voet geeft aan anti-parlemen taire tendenzen. De nota is voorts door drenkt met achterdocht en wantrouwen aldus de heer Beaufort. Spr. kan het slechts betreuren, dat de betrokken rede voering in de Nederlandse volksverte genwoordiging kon worden uitgesproken !De heer Beaufort sprak namens zijn fractie vertrouwen uit in de persoon, het karakter en het beleid van minister Kernkamp. De heer Molenaar (V.V.D.) mening, dat de heer Gerretson al te lichtvaardig op krantenberichten reageert. Hij heeft vier kolommen gewijd aan zaken die de minister niet gesproken heeft. Spr. verweet prof. Gerretson voorts inconsequentie en vergeleek hem met het N.S.B.-Kamerlid van Vessem. in 1939. De heer Van Vessem zou indertijd op een zelfde wijze in de Kamer gespro ken hebben. De heer Molenaar protesteerde tegen de schromelijke overdrijving en de strek king van het betoog van de heer Ger retson. Spr. hoopte, dat de C.H.-fractie amende honorable zal maken. Prof. Gerretson heeft opzettelijk gepuurd naar iets dat er niet was. Over verschillende facetten van het regeringsbeleid is spr. allerminst tevreden, maar voor het grie vende requisitoir van de heer Gerretson was naar het oordeel van de V.V.D.- fractie geen reden. Het mag niet zonder protest passeren, aldus spr. Opwinding Tijden* deze afstraling liep de heer Gerretson opgewonden op en neer voor het sprekersgestoelte. Daar de professor enigermate hardhorend is, moest hij zich u>el in de omgeving van de sprekers wagen, daar hij anders ziin opponenten niet van weerwoord zou, kunnen dienen. Regelmatig be duidde hij, het niet eens te zijn met de verontwaardigde woorden, die (Advertentie). die iedere vrouw kentLaat U er toch I niet langer door kwellen 1 Voor de mo derne vrouw zijn die periodieke pijnen snel en zeker te bestrijden met TTÏT vóór-historische tijden kent men slechts betrekkelijk weinig vogelsoorten, hetgeen geweten dient te worden aan het feit dat deze die ren zulke broze en veelal holle been deren hebben, waarvan zich moeilijk fossielen vormen. Een ander beletsel is gelegen in de omstandigheid dat een belangrijk percentage vogels in bossen leeft, waardoor de resten zeer snel vergaan en de omstandigheden voor verstening dus uitermate ongun stig zijn. Toch zijn er verschillende fossiele vogeleieren gevonden, die ons een beeld kunnen geven van de gewel dig grote vogels die in overoude tij den hebben bestaan. Het eiland Ma dagaskar is het voornaamste reser vaat van de resten van de Aepyor- nis, een reusachtige loopvogel die nog in historische tijden dit eiland heeft bevolkt, doch door de inheemse bevolking werd uitgeroeid. In zijn doen en laten geleek het dier veel op de struisvogel, doch hü overtrof de ons bekende soorten aanzienlijk in grootte, want zijn hoogte was onge veer 2*6 meter. Een eischaal van de Aepyornis bevindt zich in het mu seum te Leiden en heeft, in de lengte richting van de schaal gemeten, een omtrek van bijna 80 cm. Wanneer we u de vraag zouden stellen, of zich bij uw keukengerei een pan bevindt van 12 liter, kunt u daarop verontwaar digd- antwoorden dat u een huishou ding heeft, doch niet het beheer voert over een gaarkeuken. Welnu, de inhoud van het ei van de Aepyor- nis is ruim 12 liter en kan 140 tot 150 kippeneieren bevatten. Het is deze vogel, de Aepyornis, waarin men het oerbeeld van de legendarische vogel Rock, heeft menen te herkennen. Toch is deze Madagaskar-struis- vogel nog geenszins de grootste vogel welke op dit ondermaanse heeft geleefd. In Nieuw-Zeeland kwam, eveneens in historische tijden, nog de Moa voor, ook een vogel van struisvogelachtige allures, waarvan de grootste exemplaren een hoogte van ongeveer 4 meter moeten hebben bereikt Dit dier is nog niet zo lang geleden uitgeroeid door de Maori's en het enige wat ons aan hem kan doen herinneren, zijn wat beenderresten. veren, huiddelen en eierschalen, de laatste resten welke tot in onze dagen van deze reusachtige loopvogel zijn aangetroffen. De grootste reus onder de loop vogels heeft echter in Zuid-Amerika geleefd. Zijn totale hoogte moet wat geringer zijn geweest dan die van de Moa, maar daar staat tegenover dat hü veel zwaarder gebouwd was en een kop had, zo groot als dat van een paard. Hij was voorzien van een ge weldige, hoekige snavel ter scherpte van een beitel, waarmede deze Pho- rorhacos zün tegenstanders ongetwy- feld aan stukken zal hebben geknipt. Van enig verband tussen de Nw- Zeelandse Moa en de Zuid-Ameri kaanse Phororhacos met de vogel Rock uit de Arabische legenden, kan uiteraard moeiüjk sprake zyn, zodat we, mèt de kenners, gaarne zullen aannemen, dat de Aepyorflis van Ma dagaskar by de geboorte van de Oosterse vogel Rock te peet heeft gestaan. En nu we de ondergrond van deze legende hebben aangewezen, ls het wellicht ook belangwekkend de ge schiedenis van Ali Baba op te diepen uit het oude Egypte van lang vóór onze Jaartelling. Daarover morgen. Nadruk verboden over hem uitgegoten werden. In het bijzonder bij de opmerking, dat de heer Gerretson minister Kernkamp een onwaardig minister genoemd had, protesteerde de heer Gerreti durende zijn wandeling voor het spre kersgestoelte leek hij zo geheel op te gaan in hetgeen gezegd werd, dat ieder afgevaardigde hem ontweek, daar hij ongetwijfeld niemand anders zag dan de spreker, wien hij regel matig boze blikken toewierp. Minister teveel De begroting van Buitenlandse Zaken die (wij zouden het bijna vergeten zün) gistermiddag aan de orde van behande ling was, leverde overigens niet veel nieuws op. D» heer Wendelaar (V.V.D.) vond twee ministers aan buitenlandse Zaken niet wenselyk. De heer Beaufort (K.V.P.) gaf toe dat er aan tweehoofdige leiding nadelen kleven, maar hy vond dat deze niet opwegen tegen de voordelen. De heer Anema (AR.) zag niet waarom er bezwaren zouden moeten rij zen tegen twee ministers aan een depar tement. Ingaande op de internationale politiek, geloofde spr., dat de tegenstel ling tussen Oost en West weinig ver zacht zal worden door de persoonswis seling in Rusland. Spr.'s fractie kan zich geheel en van harte aansluiten by de Europese politiek van de regering. Spr. heeft op dit punt vertrouwen in de rege ring. Jammer genoeg, aldus spr., is de critiek op de UNO gegrond. Zy is dik- wyls niet veel meer dan een politieke jaarbeurs. Opheffing van de UNO zou echter de erkenning betekenen van macht als hoogste maatstaf. De heer Molenaar (V.V.Dvindt, dat Nederland in zake Indonesië zyn koers niet moet laten bepalen door de tegen- party. Spr. zou willen dat de legering wat betreft het zelfbeschikkingsrecht een andere weg insloeg dan een vorige regering. De heer Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) zou met een herziening van de R.T.C.- accoorden willen wachten tot Indonesië een werkelyk democratische regering zal kunnen vormen. Voorts vindt hy dat het nu maar eens uit moet zyn met het gezeur over Irian (Nieuw Guinea) „Ne derland heeft er schoon genoeg van, al ior zondebok te worden uitge maakt." Pleidooi voor Ambon De heer Reyer9 (C.H.), met geen ,woord reppend over de affaire-Gerret- 'son, achtte het:onjuist de vefantwoor- woordeiijkheid voor de zelfbeschikking der ZuidMolukken af te wentelen op de Unci (commissie van de Ver. Naties voor Indonesië) Spr. hoopte dat de re gering de moed zou hebben, behalve de republiek nu ook eens de andere partij, de Zuid-Molukken, te horen. Dit zou ook de rust onder de Ambonnezen bevorde- De heer Sassen (K.V.P.) vroeg om een nota over de Europese eenwording en wilde tevens weten of de regering in Europa een politieke eenheidsstaat voor staat. Spr. juichte het toe, dat Prins Bernhard in Amerika de economische eenwording heeft bepleit. De heer Wen delaar (V.V.D.) had er reeds op gewezen, dat de Prins, voor wat betreft onze bui tenlandse vertegenwoordiging, het tast baar belang voor ons volk op het oog heeft. Spr. zou willen dat de regering deze weg ook insloeg. De heer Geugjes (C.P.N.) hield er een geheel afwykende mening op na. Vol gens hem hadden de ministers die het ontwerp tot goedkeuring van het E.D.G.- verdrag hebben ingediend, zich schuldig gemaakt aan schending van hun eed van trouw aan de grondwet. Nieuw Guinea moet maar aan Indonesië uitgeleverd worden. In dit verband werd minister Luns nog beschuldigd van koloniaal kapitalisme. De heer Schermerhorn (P.v.d.A.) bleek uitgerekend te hebben, dat het departe ment van Buitenlandse Zaken thans twaalf maal zo veel kost als voor de oorlog. De nationale souvereiniteit achtte hy een overleefd begrip. Om kwart voor twaalf verdaagde de voorzitter de zitting tot hedenmorgen half elf. Dan zou prof. Gerretson aan het woord komen. Voorstel van Kamerleden: Openbaar onderzoek naar treinongelukken Verontrust over het grote aantal spoor wegongelukken van de laatste t\jd heeft men in de afdelingen van de Eerste Ka mer gevraagd, hoe minister Algera denkt over het instellen van een openbaar .on derzoek door een onpartijdige commissie bü spoorwegongelukken. Vele leden vroe gen, of de diensttijden wel zijn afgestemd op de grotere intensiteit van de dienst en de verhoogde snelheid, zo blijkt uit het voorlopige verslag over de begroting van Verkeer en Waterstaat. In de treinen tussen Amsterdam en Rotterdam, aldus verscheidene leden, doet zich vrijwel de gehele dag een ge brek aan zitplaatsen voor. Gevraagd werd, het aantal diensten op deze lijn zo spoedig mogelijk te verhogen. Van het erf van School en Kei VOOÏ Uw Ramp maakte Rode Kruis armer Nieuwe corpsen voor luchttransport en communicatie nodig (Van een onzer verslaggevers) „DE RAMP, die ons op 1 Februari j.l. getroffen heeft, leerde ons, dat de hulp, die het Rode Kruis kon bieden, beslist onvoldoende "zou zijn geweest, indien de omvang nog groter was geweest. Wij zijn er nog goed afgekomen. We denken er nu maar niet meer aan, voor welke onvervulbare taken we hadden kunnen worden gesteld". Dit zei gistermiddag op een persconferentie, waarin een overzicht ge geven werd van het werk, dat het Rode Kruis gedurende de ramp in Ne derland deed, ir F. C. C. van Tuyll van Zuylen, de voorzitter van het Nederland sè Rode Kruis. Het is niet de schuld van het Rode Kruis, zo vervolgde hü, dat er niet meer rampendepots waren, omdat de helft van het aantal geprojecteerde opslagplaatsen van eerste hulpmiddelen nog niet kon worden ingericht. Men had minstens honderd van derge lijke depóts moeten hebben. Er zijn ér nog geen v(jfttg-ingericht. Uiteraard zyn vele daarvan uitgeput, gedurende de maanden,-die achter ons liggen, doch het Rode Kruis hoopt en verwacht, riat het Rampenfonds voor de aanvulling zal zorgen. Wat nu in de eerste plaats nodig is zün: middelen, om de verarming, die het Rode Kruis onderging, ongedaan te ma ken, mensen voor de hulpcolonnes, uni formen voor al die helpers, omdat het uniform zün waarde bewezen heeft in de voorbüe weken, mobilofoons voor de ver bindingen en een luchttransportcorps. Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft heden de 48ste lyst van geborgen en geïdenti ficeerde slachtoffers van de waters nood uitgegeven. Deze luidt als volgt: Fynaart Van Opdorp, Hendrikus Cornelis, geb.: 28.2.17 te Dinteloord. Laatste adres: D 228. Weeda, Elizabeth Adriana Johanna, geb.: 15.11.43 te Fünaart. Laatste adres: D 241. St. Maartensdijk Hendrikse, Martinus, geb.: 25.4.36 te St Maartensdük. Laatste adres: Paaldük D 140. Nieuw-Vossemeer Ooms, Cornelis Petrus, geb.: 19.10.25 te Nw-Vossemeer. Laatste adres: Kade 355. Nleuwerkerk Folmer, -Jacobus, geb.: 4.8.89. Laat ste adres: Weststraat - 45. Oooterland Koopman-Goudzwaard, Catharina, geb.: 21.1.20, echtgenote van L. Koop man. Laatste adres: Rijksweg A 341. Zierikzee De Ruiter, Cornelis, geb.: 12.10.89 te Noordgouwe. Laatste adres: Zuid hoek D 575. Het laatste moet over helpers en help sters beschikken, die op bedreigde pun ten per parachuteneergelaten kunnen worden en over een of meer hélicopters. Op het ogenblik beschikt Frankrijk ovei een dergelyke dienst en daarvan is, zo als men weet, een dankbaar gebruik ge maakt, -ten behoeve van het rampgebied. Voortgaande hulpverlening Wat. de naaste toekomst betreft: het Rode Kruis zet de textielpakkettenactie, die vorige week, zoals men weet, begon, voort. Daarnaast is, op initiatief van Zweden, thans een prae-fab-huizenplan in bespre king. Daaraan zullen, behalve Zweden ook meewerken: Canada, Noorwegen en Zwitserland. De houtlanden dus, want het is de bedoeling, dat binnen dit plan houten huizen aan Nederland geleverd zullen worden. Over het hoe en wordt thans druk gepraat. De huizen zullen berekend zyn voor gezinnen van 5 personen. Zy bevatten, buiten de meu bilering, alles wat een gezin nodig heeft. Een derde plan. waaraan Zweden, West-Duitsland, Canada, Denemarken, Frankrijk en Zwitserland meedoen, be treft dat der landbouwmachines. Opk daarmee verwacht men binnenkort te kunnen starten. Op het ogenblik gaat Zweden, waar elf en een half millioen Kronen voor Neder land werd büeengebracht, aan de kop met de inzamelingsactie. Daar werd twee en een halve Kroon per hoofd der bevolking gegeven. De goederenstroom Wat de goederenstroom aangaat, die ons dreigde te overspoelen: zü heeft thans haar bedding gevonden en wordt, via het Internationale Rode Kruis afge leid naar die gebieden, waar veel kleren nodig zün. Dat is in de eerste plaaits West-Duits land, maar ook Turküe, Joego-Slavië Met VELPON zie je er geen barst van! (Advertentie). ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT (overstroming), Ecuador en Iran (idem). Bü Vollenhove's Bierbrouweryen in Amsterdam is op het ogenblik een hoe veelheid van 40.000 stuks mannen, vrouwenkleding gesorteerd en uitge zocht. Zeeland vroeg kort geleden 2000 personen kleding aan. Begin Mei hoopt men met de aflevering zover te zyn, dat men de opbouworganen kan vragen om op te geven, wat zy thans nog nodig hebben. Bovendien wordt nog een gedeelte ge reserveerd voor Schouwen en Duiveland, De rest wordt verdeeld over de nood- gebieden, waar men er nog behoefte aan heeft. Het informatiebureau van het Rode Kruis, dat opnieuw moest worden gèricht, omdat het onder het bezuini gingsmes gevallen was, is in oude glorie POLITIE-AGENT TE BEILEN OP MOTOR VERONGELUKT De 31-jarige Hilversumse agent vai politie J. Bouwmeester is met zün motor onder de gemeente Beilen in Drenthe tegen een auto opgereden en dodelijk verongelukt. De echtgenote van B., die op de duo zat, liep zeer ernstige verwon dingen op. Men vreest voor haar leven. -(Advertentie) TEGEN TRAGE STOELGANG is t beste middel: VICHY PILLEN Eén of twee VICHY PILLEN vóór het slapen gaan. zijn vol doende. Een geregelde ontlasting is de basis voor een goede ge zondheid. Lel voorat op de luiste naam en het blauwe doosje VICHY PILLEN Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Harlingen"W. H. den Ouden te Buren; te. Vlissing-en (toez.) C. Jongeboer te Llsse; te Zandivoort (vac.- E. Saraber) D. van Krugten te Soest. Aangenomen: naar Valkenburg (Z.H.) (toez.) D. Lekkerkerker te Scharne- goutuim. Bedankt: voor Kampen (vac.-H. Hiensoh) F. J. Sinke té Heteren; i Putten (toez.) H. Harkema te Zeist. Geref. Kerken Beroepen: te Marken K. Vegter te Noord-Scharwoude. Evang. Luth. Kerk Bedankt: voor Leeuwarden dr J. Boendermaker te Eindhoven. Geref. Gemeenten Tweetal: te Werkendam H. van Gilst te Elspeet en M. Blok te Rotterdam centrum. Oud-Geref. Gemeenten: Aangenomen: naar Aalburg A. P. Lucas te Monster. Minister Stat Geen grove fouten aan nieuwe De Ruyter De berichten in het dagblad Ons Noor den. dat tijdens de proefvaarten grove fouten by de bouw van de nieuwe krui ser De Ruyter zün onthuld, zün te enenmale onjuist. Dit heeft minister Staf geantwoord op schriftelyke vragen van het Eerste-Kamerlid Algra (A.R.). De tot heden opgetreden storingen ty- dens de fabrieksproeftochten zijn geen andere dan die, welke normaal by nieuw gebouwde schepen voorkomen. De mi nister kan er zelfs op wyzen, dat de De Ruyter slechts een halve dag langs de •kade heeft proefgedraaid alvorens naar zee te gaan, terwü-1 dit bij de vroegere kruisers De Ruyter en Tromp twee h drie maanden vergde. Det officiële proeftochten zijn in hoofdzaak vertraagd door de mist. Zü beginnen nu op Dinsdag na Pasen. Prof. Gielen gegriefd door Evert Vermeer Wenst voor microfoon van V.A.R.A. te antwoorden Prof. dr Jos J. Gielen, oud-minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschap pen en thans hoogleraar te Nijmegen, voelt zióh gegriefd door een aanval, die het Kamerlid Evert Vermeer (P.v.d.A.) op 25 Maart voor de VARA-microfoon op hem gedaan en verlangt nu van de VARA het recht van wederwoord. Ver- had in zy'n uitzending onder de rubriek „Op de korrel" de houding van de hoogleraar t.a.v. het humanisme voor gesteld op een wijze, waartegen prof. Gielen zeer ernstige bezwaren heeft. Volgens de heer Vermeer heeft prof. Gielen o.a. geschreven: „Daarom ook kan dr Van Praag (de voorzitter van het Humanistisah Verbond. Red.) in het >boeik Modern Humanisme stellen, dat het noodzakelijk kan zün om tegen het ethische beginsel te zondigen. Met name men zijn toevlucht némen tot leugen bedrog". De heer Vermeer zei voor de radio, dat prof. Gielen hier verkeerd heeft geoiteerd en besloot met de woor den: „Tegen de humanisten in ons land blijkbaar alles geoorloofd, ook de leugen en het bedrog". Prof. Gielen heeft bü de minister O. K. en W. geprotesteerd. De VARA heeft prof. Gielen reeds twee voorstellen gedaan om yoor de microfoon te woorden, maar de hoogleraar meent, dat -hier het debat teveel wordt toegespitst op één zin en heeft deze voorstellen niet aanvaard. Nu heeft de VARA voorgesteld-, dat prof. Gielen in de rubriek van de heer Vermeer vyf mimiten het woord zal ren. De heer Vermeer zou zich dan principe van alle commentaar ont houden, maar er werd bü gezegd, dait, i-ndien de uitlatingen van prof. Gielen tot commentaar zouden nopen, die niet aohterwege zou blyven. Dit voorstel ligt, thans ter tafel. Met emeritaat Ds F. Anker, Ned. Herv. predikani Goudriaan. gaat op 1 Mei a.s- met ei ritaat wegens het bereiken van dei jarige leeftijd. Hü is sinds 1914 prj kant geweest achtereenvolgens in I kei. Lopik, 's-Gravenmoer en - (se^ 1928) Goudriaan. Om dezelfde reden gaat ds J. BijTo te Tjamsweer met emeritaat. Sinds j_ staat hü in deze gemeente; voordien hü zendeling op Nieuw Guinea. Leraren lichamelijke opvoedinHrac De vereniging van leraren en on<Pete' wyzers in de lichamelüke opvoeding ïfeen gadert op S April in Deventer. De ^chti J. M. v. d. Valk uit Amsterdam zal sjf ken over: Psychosomatiek en opvoedr Bü Onderwijsbenoemingen Benoemd: tot onderwijzeres)te A sterdam (H. J. van Wylenschool) r G. Hekman te Apeldoorn; te GardeJ (tüd.) mevr. E. Borst-Jongsma ui te Hoorn W. Scherpenzeel te Oudekt^g'J a. d. Amstel; te Zaandam (Ooievaarstrf Q -[ 45) H. Wymans te Zaandam; te O# Wetering mej. K. v. d. Berg te Bnj onder Akkerwoude. seizo ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM 31 Maart. Genv Univ. doet. ex. economie: de ex. politieke l M Verll E A van Trots enbkort Nederlands: de hpan K G Lenstra; doet. der Liet, L Lapoutre, mevr. S E ov- gen-Hoven, G L. Meinsma. UTRECHT 31 Maart. Geslaagd: doe eeartsentjkunde G H den Daas. E and. ex. wis- en natuurkunde: E J Wc laarssen: cand. ex. rechten: A M Rot Tiel, mej. C M H Kolstee Soest. Utrecht, L J de 1 J van Gorkum. Utrecl De promotie van dr Maandag 30 Maart gesch GRONINGEN. 31 Maart. Geslaagd d •is- en natuurkunde (dierkunde) mej. H ilde (Gr.). e van de heer mr N v d Wal der rechtsgeleerdheid geschie J> Het lied der aethergolven DONDERDAG 2 APRIL. Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.1C Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws ".15 Gram. 8.25 Hoogmis. 9.45 Gram. NCRV }.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst :RO: 11.00 Voor zieken. 11.45 Gr. 12.00 Pro- lenade-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 Nws 20 Gram. 1 35 Zang en plano. NCRV: 2.00 iram. 2.45 Voor de vrouw. 3 15 Gram. 3.3- 'iool en piano. 4,00 Bijbellezing. 4.30 Cell. ]eugd. rggg 00 Pian .45 Gram. 7.00 Ni .30 Gram. 8 00 Radiojournaal. 8.20 Bas, hobo en orgel. 9.00 „Een zendings- 11.15—12,00 Vocaal 50 Slot „Ja, Anna aankleden", babbelde de kleine. Ze liet zich helpen, liét zich van dé tafel tillen, Dan dribbelde ze naar tante, die intussen was gaan zitten en vroeg: „Wat komt u doe oen?" „Als jullie dét eens wist," zei oom. Hü keek zün schoonzuster aan, een blijde glans in de ogen. Onderweg hadden Maria en hü herhaaldelük overlegd, hoe ze het nieuws zouden vertellen. „Vooral niet té onmiddellyk," waren ze afge sproken. Want onverwachte goede tüding kan evenzeer schokken als een droeve boodschap. „Voorzichtig had hü Barbara en de kinderen wil len voorbereiden de vraag van de kleine meid was een wel plotselinge, een wel ongerekende mogelükheid om te zeggen, wat hü te zeggen had. Barbara hoorde de klank van zün stem; zag de glans in zün ogen. „JÜ weet iets büzonders," zei ze en ze waagde het niet, verder te denken. Maar ze zag, hoe Ma ria knikte. „Iets heel büzonders," bevestigde Thomas. Hy wachtte, vroeg dan: „Waar is Lajos?" „Moet die er bü zün, oom?" vroeg Anna. Zon der op zün antwoord te wachten liep ze de kamer uit, haar broer halen. Even later kwam ze met hem terug. „Ga zitten, jongen," zei oom, zonder de tüd te nemen hem te begroeten. „Daar naast je moeder. Met een verbaasde blik gehoorzaamde Lajos. Wat had oom? Waarom waren ze hier, zü tweeën, oom en tante? „Het is een lang verhaal," zei Thomas. „Als ik bü het begin begin .Begint u dan by het eind." Dat was Anna. „Stil kind," maande Moeder. „Oom zal wel we ten, hoe hü het het best vertelt. Gaat hetgaat hetover Tibor?" Daar was toch de gedachte, die ze voor zichzelf niet tot klaarheid had durven doen komen. Maar iets héél büzonders, had Thomas immers ge zegd en een goede tüding moest het wezen, dat voelde ze, dat ?ag ze. „Ja, over Tibor. Het gaat hem beter." „Beter? Gaat het hem beter?" „Ja, beter. D'r is een man bü ons gekomen in Buda, die had tijding van hem. Die had een brief van hem." „Een brief? Waar is die brief? Wat staat er in?" In spanning boog Barbara zich naar hem over. „Wat er in staat? Alles weet ik er niet van, want ik heb die brief niet gelezen. Maar de hoofd zaak weet ik wel: Tibor is vrij!" „Vry! Vader vrü!" jubelde Anna. Ze kéék naar Moeder. DE HONGAARSE GALEISLAAF door a TE MER WE Onbeweeglük rechtop zat die nu haar lippen bewogen. „Heere, ik dank U," prevelde ze. „Het is een wonder van God," zei Thomas. „Een wondere verhoring van onze gebeden." „Is Vader ontsnapt?" De vraag kwam van Lajos: hü dacht aan de pogingen, die hy had gewaagd om Vader te bevrijden. Zün oom schudde het hoofd. „Nee, niet ontsnapt. Vrügelaten." En toen kwam het verhaal. Het verhaal, zoals Thomas het gehoord had van de bode, die de Hollandse gezant in Venetië naar de gezinnen van de bevrijde Hongaren had gezonden. Met de brieven, die de predikanten voor hun gezinnen hadden geschreven. Die bode was in Buda gekomen en daar had de vrouw van dominee Bakécs gezegd, dat de broer van Ds. Aczél een paar straten verder woon de. Toen had de bode Thomas opgezocht: hem het verhaal van de bevrijding gedaan. En Thomas had aangeboden, tyding en brief naar Nograd te brengen. Dat zou de bode een reis uitsparen. „Dus de Hollanders zün voor onze mannen in de bres gesprongen," zei Barbara bewogen. „De Here zegene hen." „Hier is de brief." In de overstelpende btijdschap was de brief mis schien een ogenblik vergeten toen Moeder las zagen allen zwü'gend naar haar. Maar tranen van dankbaarheid vervaagden de letters ze reikte het schrüven aan haar zoon. „Lees jü voor, wat je vader schrijft, jongen," zei ze met trillende stem. Lajos las. Het verhaal van de onverwacht# komst van Ds. Westhovius; van de ontvangst op De Ruyters schip; van de zorg van de gezant in Venetië. Nu gaan we naaf Holland. Want naar het vaderland mogen we niet terugkeren. Als we in Holland zün, hoop ik opnieuw te schrüven. Dan moeten jullie ook komen. De reis zal lang en be- zwaarlük zyn, maar in de Republiek hebben we de vrijheid, om God te dienen naar Zyn Woord en naar de inspraak van ons geweten. Hy heeft wonderlyk geholpen in de dagen van mün ge vangenschap en mün slavenbestaan. Hü heeft uit- eindelyk bevrijd. Ik ben erg verlangend, jullie weer te zien en te weten, hoe het jullie die dagen van wrede scheiding is gegaan. Dag aan dag, mijn geliefde vrouw en kinderen, Heb ik jullie in het gebed aan Hem opgedragen en ik weet, dat ook jullie voor my gebeden hebt. En zoals Hy de gebeden voor my heeft verhoord, zo naar ik hoop en vertrouw is Hij ook jullie naby ge weest. Hü heeft ons de genade geschonken trouw te mogen blüven; maar wat is ónze trouw ver geleken bij de Zyne! Hem zij de eer en dank van nu aan tot in eeuwigheid. Hü geve ons een spoedig weerzien. Jullie zeer liefhebbende man èn vader, Tibor Aczél. Dienaar des Goddelyken Woords." Lajos zweeg hü legde de brief op de tafel. In de stilte die volgde was er de stem van Moeder: „Laten we samen God danken voor Zün grote liefde en genade." Toen knielden ze...* Hilversum II, 298 m. AVRO: 7 00 Niei 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gi VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 815 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omroep koor. 9 25 Voor de wouw. 9.30 Gram. 105( Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11.45 Voordracht. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spion netje. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfs leven". 1.00 Nieuws. 1,20 Lichte muziek. 2.0( „Paul Vlaanderen", hoorspel. 2.40 Sopraan er piano. 3.00 Voor de zieken. 4.00 Gram. 4.11 „Van Pepita's en Mantilla's". 4.30 Orgel er piano. 4,45 Voor de jeugd. 5.30 Militaire eau- serie. 5 40 Gr - - Dr D. N. van der Ne um in Indonesië" 6.1 Sportproblemen. 6 25 Reportage. 6.30 Dans- °k. 7.00 Gesproken brief uit Londen. 7( gram. 7.40 ROndetafelparlement. 8C vs. 8.05 Radio Philh. Orkest en solisti ,.Dè oversten dezer wereld", hoorspel. 10.15 Gev. muziek. 10.35 Gr v in gezin. Maatschappij vs. .11.15 Sport. 11,30 Gr: 5 Voor de arbeiders. 1.55 V •s. 2 10 Mededelingen. 2.20 3.00.Strijkorkest. 4.00'Gra 8 30 Strijkkwartet. 9.30 Gi.. Nieuws. 10.15 Klankbeeld. 11.00 Gev. pro gramma. 11.30 Causerie. 11.45 Parlements- overzicht. 12,00—0.03 Nieuws. Engeland, BBC 1500 en 247 m. 12.00 „Mrs Dale's dagboek". 12.15 Volksmuziek. 1 00 Par- lementsoverzlcht. 1.15 Dansmuziek. 145 BBC Northern Orchestra. 2.45 Voor de kleuters 3 00 Voor de vróuw. 4.00 „May I introduce?" ospel, 4.45 Dans Minister Zijlstra naar i de West? 0011 Het A.N.P. verneemt, dat de mlnisüaar ui Economische Zaken, prof. dr J. Zjjfitt; stra, het plan zou hebben in April aiop een bezoek te brengen aan de Antille j Suriname en de Verenigde Staten. H: bezoek aan de Verenigde Staten zou o:A. ten doel hebben enige mogelykheden tfyei vergroting van de Nederlandse uitvoin te bestuderen en de aanmoediging vi Amerikaanse beleggingen in Nederlaij te bespreken. Het verblijf in beide rylqen delen zou slechts enkele dagen duren. Verkeer naar Walcherer™ nog via Antwerpen ve De A.N.W.B. deelt mede. dat het vespe: keer met Walcheren en Zuid-BevelaE in tegenstelling met andersluidend! berichten nog steeds via Antwerpe moet rijden. Daar voor het berijden vzen de rijksweg Bergen op Zoom (Korteves de Krabbendüke nog steeds een vergui ning nodig is, blijft deze weg in feit voor het verkeer gesloten. Dat via d: traject een busdienst van de Ned. Spooi- wegen wordt onderhouden, beteken niet dat deze weg voor normaal verkee is opengesteld. Voorts verneemt de A.N.W.B. dat me ingang van 4. April alle vergunnjngei voor het berüden van het traject Ber gen op Zoom (Korteven)Krabbendylö afgegeven door de burgemeester va: Krabbendyke, worden ingetrokken. Ni J deze datum worden nog slechts verguttter ningen afgegeven volgens maatstaven'ccx die strenger zy'n dan voordien. itk Watersnood: weer 32 mensen.., Aantal slachtoffers p nu gestegen tot 1783 Sedert de laatste opgave, die 1751 W{ slachtoffers vermeldden, is het aantal slachtoffers van de watersnood gestegen6 tot 1783. Dit aantal is de laatste vier^ dagen onveranderd gebleven. ni( Van deze 1783 slachtoffers staan etne 633 te boek als vermist en waren er 1150 geïdentificeerd. Minstens vüftig personen^ zün begraven, die men niet heeft kun;Qr nen identificeren. Nog byna iedere dag 6j( worden slachtoffers geborgen. Als vermist worden beschouwd de^. personen die door de officiële instanties,m als omgekomen worden opgegeven, doch je wier stoffelyk overschot nog niet is ge- 0. vonden. De drie gemeenten, die wat het aantal d( slachtoffers betreft, het zwaarst getrof-j_. fen zyn, zyn Oude Tonge (ruim 300), Nleuwerkerk (270) en Stavenisse (160), '•te De vier beroemde geneesmiddelen in één tablet Chefarine „4" werken beter dan één middel afzonderlijk. Na een enkel tabletje bij pijn of - griep - voelt U zich een ander mens I 8 25 Sport 8.31 tig vragen. - 9.30 Verzoekprogramma. 10 00 :lek. 1100 Nieuws. 11.20 Dansmuz. 0 20 Orgelspel. 0.50 Meditatie. Licht» Vóordrj 0.56—1,00 Nii <rUk, Nat eest e arkest t ?eporkest en solisten. 1,00 Nieuws 1.20 2.05 Pianorecital. 2 25 10 Orgelconcert 5.50 Gram. tzending. 7.00 Gram. 8.00 Cor 11.00 Idem. 11.45—12.00 Ni« Brussel 324 m. 11.45 Kómerm 1.34 Gram 1.00 Nieuws. 1.15 45 Symnhonie-orkest. korén - 00 en 4 30 Gram 5.00 Nieuw ram. 7.00 Nieqws. 7.40 Grar Brussel 484 i listen. 100 Nieuws.. Koor en orgel. 3 50 e Gram. 5.00 Nws 6.30 Gewijde nma. 7.30 Gra iel. 10.00 Nieui Nieuws. 8.00 Hc "ram. 1050 Niet Engeland. BBC. Uitz. voor Nederland. 10.00- Nieuws. Engelse literatuurgeschie- 1 dénis. (Op* 224, 49 en 42 m.) Ons nieuwe feuilleton, waarmee wij morgen beginnen, is een spannend verhaal uit het begin van de reformatietijd. Joris, een jonge Scheveninger, heeft genoeg van 't eentonige leventje bij moeder thuis. Hij wil vreemde landen zien, snakt naar avonturen. Zijn wensen gaan in vervulling, maar heel anders dan hv bedoelde. Hij treedt in dienst bij een schipper en na een uit stapje in een vreemde havenstad blijkt zijn 'schip vertrokken te zijn. Hij blijft alleen achter en hem wacht een hard leven vol gevaren. Zijn moeder weet niet beter of haaf zoon is op zee om gekomen. Kort vóór zijn terug komst in 't vaderland sterft zij. Ja, Joris heeft met het goudland kennis gemaakt, maar als hij, weer in Scheveningen, daarvan vertelt, zegt Onkel Freerik: Jk heb een ander Goudland gevon den, een rijkdom die nooit ver gaat. En een stad met gouden straten in 't vooruitzicht Een boeiend verhaal met diepe, geestelijke achtergrond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2