Jlicuure £ditsrl)c (Cauraitl 'eking stuurt z'n vredes-voorstel regelrecht naar Hew York Scherpe woorden in Eerste Kamer yin Wisjinski zegt: Maar de zaak is thans toch wel duidelijk Zweed Hammarskjöld volgt Trygve Lie op t ic Christie is in staat van beschuldiging gesteld Wist IJ „De Nederlandse Vakbeweging" ANTOON BRINKS VOENSDAG 1 APRIL 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste Jaargang No 9700 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantpastlctf is gfjebfetren mgn fort in tegfjenspoet" BREEKT DE ZON DOOR DE WOLKEN \E COMMUNISTISCHE premier van China, Tsjou f En Lcri, heeft zijn aanbod voor het uitwisselen lir krijgsgevangenen op Korea telegrafisch voorge- aan de voorzitter van de Assemblée der V.N. [ster Pearson. Tsjou En Lai verzocht in een begelei- mde boodschap verspreiding van het communisti- he aanbod onder de delegaties der V.N., met uit- ndering van nationalistisch China. Radio-Peking left het voorstel tien maal omgeroepen in verschil- fcisteren hebben wij reeds vermeld, dat neraal Mark Clark, de opperbevel- bber der V.N. in het Verre Oosten, h voorstel heeft gedaan, zo spoedig (gelijk een bijeenkomst der verbin- igsofficieren te Panmoendjon te be- Allereerst vestigen wij er de idacht op, dat Lester Pearson in een de radio uitgezonden, vraaggesprek idedeelde, dat nog moet worden uit- laakt of de onderhandelingen over 'euwe communistische aanbod in moeten worden hervat of dat de jmblée der V.N. zich met de kwestie pnt in te laten. Pearson wilde het iinese aanbod liever nog niet uitleg- in als een stellig teken, dat de Chine- ■n hun standpunt betreffende de ge- repatriëring der krysgevange- (n geheel hadden verlaten. Volgens er nog onduidelijke punten in |t Chinese voorstel. Zo wordt er niet i gezegd, wat met een „neutrale staat" ordt bedoeld en ook geeft het geen op- Hdering over hetgeen met de krijgs- ivangenen moet gebeuren, nadat zij [der toezicht van die neutrale staat zijn fin officiële kringen bewaart men Iteraard grote reserve, indachtig aan fc diepe teleurstellingen, die voorgaande ninese aanbiedingen hebben teweegge- racht. In de wereldpers circuleerde it bericht, dat de afgevaardigde |dia, Menon, op instructie van zijn [ring de Assemblée had verzocht, •dig mogelijk het nieuwe voorstel communistisch China in behande- te nemen. Echter heeft Menon, aldus luter, aan verslaggevers meegedeeld, hij niet verzocht had om een behan- •lir.g der kwestie door de Assemblée. Fel had Menon een onderhoud met jinsky gehad en na afloop reide hij, een vriendschappelijk praatje pmaakt was, over het weer!" Wij voegen hier aan toe. dat Wisjinsky. zijn bezoek aan Moskou voor het r op het hoofdkwartier der Ver. (ties te New York is verschenen. Toen ilaggevers hem naar zijn oordeel •ver het Chinese voorstel, zeide de zaak is nu toch duidelijk". 'erigens was de Rus zeer in zijn nop- en schudde hij de reporters zelfs de ind, voordat hij de vergaderzaal bin- mging. Gedurende de maand April zal 'isjinsky voorzitter zijn var. de Veilig- lidsraad. Nog vestigen wij er de aan- icht op, dat "Wisjinsky op een bijeen- >mst der z.g. „agenda-commissie" ver- lard heeft, dat hij weliswaar de op- irtuniteit van een Paasreces zou over- aar dat het beter was, als ieder zijn post bleef, aangezien „het ogen- ik thans zo belangrijk is". Hij bedoel- je dus, dat er nu kans bestaat, verstrek- ;ende besluiten te nemen. Men verwacht, dat de Engelse regering fandaag nog in het Lagerhuis een ver-j tlaring zal afleggen. De Britten achten Ie Chinese voorstellen een basis, waarop i ïervatting der bestandsbesprekingen later hogelijk is. Washington bestudeert het foorstel nauwkeurig, om te zien of er [een „voetangels en klemmen" in ver- Icholen zitten. lende talen. Reeds heeft president Eisenhower de Chinese offerte besproken met de Nationale Veilig heidsraad, het belangrijke orgaan, dat de Ameri kaanse defensie op het hoogste niveau uiteenzet en zijn ministers van Buit. Zaken en Defensie, in verband voorbereidt. Hij heeft de adviezen ingewonnen van met de geweldige beslissingen, die eventueel geno men moeten worden, mocht de oorlog op Korea inderdaad tot een einde worden gebracht. bij de V.N., zeide, dat de Zuid- koreaanse regering zich slechts tevreden zal stellen met een hereniging van Ko rea. Zijn commentaar luidde: „Indien een millioen communistische aanvallers voornemens zou zijn in Noord-Korea te blijven, dan kan men heus niet zeggen, dat Tsjou En Lai's voorstel vrede be- Hoe is nu de situatie op Korea, is daar al iets van een koersverandering? Een officier der communisten overhan digde gisteren 4000 brieven van Britse krijgsgevangenen aan een Engelse col lega. Deze laatste verklaarde, dat dit de grootste hoeveelheid krijgsgevangenen- post was, die ooit van de communisten was ontvangen. Steeds deden de com munisten koel en formeel, maar nu wa ren zij zelfsaangenaam in de om gang geworden! Het gehucht Pan Moen Dj on is plotseling weer tot leven geko men. Zeventien jeeps met verslaggevers reden naar het bestandscentrum, waar een half jaar lang geen besprekingen meer waren gevoerd. De strijd gaat nog voort, want elf Amerikaanse reuzenforten lieten 110 ton bommen vallen op strategische doelen der Chinezen in Noord-Korea. V.N. heeft nieuwe secretaris-generaal Hammarskjöld: „Eerst dacht ik dat het een goedgeslaagde 1 April grap was"! De Zweedse minister Hammarskjöld is benoemd tot nieuwe secretaris-generaal der Ver. Naties, als zodanig dus de op volger van Trygve Lie. „Als het een dag Communisten worden aangenamer De Noordkoreaanse regeringsleider, im II Soeng, heeft bevestigd, dat de terklaring van Tsjou En Lai geheel door regering wordt gedeeld. Kolonel Limb, de Zuidkoreaanse waarne- Kim geweest, zou ik gedacht heb ben aan een goedgeslaagde 1 Aprilgrap", aldus verklaarde hij tegenover een cor respondent van het Zweedse blad „Svenska Dagbladet". Ook voor Zweedse regering was dit belangrijke nieuws een volkomen verrassing, want geen enkele Zweedse diplomaat hierover gepolst. De Veiligheidsraad gaf met 10 stemmen zijn goedkeuring het besluit, waarvoor de „Grote Vijf" dit maal slechts twaalf minuten nodig hadden. Slechts nationalistisch China onthield zich van stemming. Terug uit Engeland en Amerika Koningin en Prins beiden weer 1 op vaderlandse bodem Goodwill voor Nederland in Ver. Staten op zijn hoogtepunt" ONINGIN JULIANA EN PRINS BERNHARD zijn beiden in ons land terug. De Koningin keerde gistermiddag om tien over half zes op het (Vliegveld Soesterberg terug uit Engeland, waar zij de begrafenis van Ko- lingin Mary heeft bijgewoond. De Prins landde vanmorgen tegen negen lur met een K.L.M.-vliegtuig op Schiphol na een verblijf van bijna twee 'eken in de Ver. Staten. overal uit het land mij ter ambassade bedrag van twee millioen dollar zijn komen aanbieden". „Over de brief van de Koningin gaande het vluchtelingenvraagstuk die ik president Eisenhower heb overhan digd, zei de Prins verder, zal officiële commentaar moeten worden afgewacht". „Was uw rede voor de University Club te New York. waarin u voorrang bepleit en gemeenschappelijke Europese markt boven een politieke unie, een rassing?" vroeg een verslaggever. „Zoveel is zeker, dat openhartige taal in Amerika op prijs wordt gesteld", ant woordde Prins Bernhard. Daarop begaf de Prins zich met zijn secretaris en adjudanten majoor C. G. Geertsema en luit. ter zee le klasse A. F. Eibers, die aan het vliegtuig ter verwei. koming aanwezig waren, naar zijn ge reedstaande auto. Prins Bernhard zal in het begin van de herfst naar New York terugkeren oir deel te nemen aan vieringen van de 300ste verjaardag van deze voormalige Neder landse kolonie, aldus meldt A.P. De Prins was in gezelschap van zijn rticulier secretaris, dr F. A. de Graaff, de adjudant in buitengewone dienst de Koningin, majoor-vlieger Gerben •nderman. „De grote goodwill, die Nederland in Verenigde Staten geniet, bevindt zich iu op zijn hoogtepunt", zei de Prins. I „Deze atmosfeer heeft mijn gehele reis beheerst en is tot uiting gekomen in nieuwe giften aan geld en goederen, zoals bijv. te Washington, waar hulpcomité's ADVERTEERDERS maken wij er op attent dat ons blad op Goede Vrijdag niet ver schijnt. Gaarne zullen wij Uw advertenties op Donderdag of Zaterdag opnemen. De Directie Thans oUicieel De Assemblée moet nu de goedkeu ring van de Veiligheidsraad nog beves- tigen, maar dit is zuiver een formaliteit. I q« paar g tot O Mei Zo heeft dus Wisjinsky's terugkeer te fOOJ U IVI U «ici New York een eerste verrassing opge leverd. Niemand had gedacht, dat de „Grote Vijf", dus de Sowjet-Unie. Ame rika, Engeland, Frankrijk en nationalis tisch China het nu wel eens zouden worden over de benoeming van een op volger voor Trygve Lie. De naar Noorwegen Bezoek aan Denemarken van 19 tot 22 Mei Van officiële zijde wordt thans be- Hammarskjöld stond niet eens op devestigd dat H M de Koningin en Z.K.H. oorspronkelijke lijst der twaalf Candida- I de der Nederlanden een officieel ten. waarop wel de naam voorkwam I de Zweedse ambassadeur in Wash ington, Erik Boheman. In V.N.-kringen acht men deze -over eenstemming tussen de Grote Vijf eenl belangrijke stap ter beëindiging de „koude oorlog". Hij werd op 29 Juli 1905 in de Zweed- stad Jonköping geboren en is dusl ïim 47 jaar oud. Politiek behoort hij t een „onafhankelijke" richting. Hij behaalde graden in de rechtswe tenschap en de politieke economie aan de universiteit van Uppsala. In 1933 werd hij plaatsvervangend hoogleraar in de politieke economie aan de universi- sit te Stockholm. Van 1936 tot 1945 was Hammarskjöld secretaris-generaal van het Zweedse de partement van Financiën. Hij was voor zitter van de raad van commisarissen de Nationale Bank van Zweden (van 1941 tot 1948) en vice-voorzitter van de uitvoerende commissie der organisatie Europese economische king. staatsbezoek op uitnodiging van de hoven van Noorwegen en Denemarken aan deze landen zullen brengen. De eerste voor- j bereidingen hiertoe zijn reeds voor de watersnood getroffen. Het bezoek aan Z.M. de Koning van Noorwegen zal gebracht worden 6 tot 8 Mei, dat aan Hunne Majesteiten de Koning en de Koningin van Dene marken van 19 tot 22 Mei. De Japanse kroonprins, Akihito, is per boot uit Tokio vertrokken, op weg naar de Ver. Staten. In 1946 werd hij deskundige voor financiën met de rang van gezant bij het Zweedse departement van Buit. Zaken en in 1950 minister van Staat Op de zesde zitting van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties trad hij op als vice-voorzitter van de Zweedse afvaardiging. Thans, op de zevende zit ting, is hij voorzitter van deze delegatie. Met donderend geraas verlaat de Regulus van de Amerikaanse marine het dek van een oorlogsschip. Het is een nieuw, buitengewoon krachtig, geleid projectiel, dat ook van duikboten of van het vasteland afgevuurd kan worden. De lanceer-installatie kan in korte tijd en met weinig moeite worden opgericht op iedere gewenste plaats. De Regulus is ont wikkeld door de Chance Vought Aircraft Division van de XJnited Air craft Corporation onder toezicht van de afdeling luchtmacht der Ame rikaanse marine. Deskundigen achten de Regulus van grote betekenis als tactisch wapen en als verkenner. Door een bijzonder parachute systeem kan het projectiel nl. weer onbeschadigd in handen van de marine terugkeren. De Regulus wordt voortgestuwd door twee krach tige raketten, die op de tweede foto duidelijk zijn te zien. Dit zijn drie van de zeven vrouwen, die naar alle waarschijnlijkheid door John Christie werden vermoord. Van l. naar r. de 24-jarige Rita Nelson uit Londen, de 25-jarige Kathleen Moloney uit Plymouth (een weesmeisje dat tot haar 16e jaar in een klooster vertoefde) en de 25- jarige Hectorina MacLennan uit Londen. Van alle 7 vrouwen werden in of bij de „dodenflat" stoffelijke resten gevonden. Voorlopig wegens het worgen van zijn 45-jarige echtgenote, die in keuken was „begraven" John Reginald Hallidau Christie, de Brit die er van wordt verdacht, ten minste zeven vrouwen te hebben geworgd, is door Scotland Yard formeel in staat van beschuldiging gesteld, voorlopig naar aanleiding van de moord op zijn 45-jarige echtgenote Ethel, wier lichaam gevonden werd onder de keukenvloer van de „dodenflat" op het Rillington-plein te Londen. Als datum van de moord wordt in de aanklacht opgegeven: 14 December 1952. Vandaag zou Christie reeds voor de rechter verschijnen. Zoals wij gisteren meldden, werd Christie in het Londense voorstadje Putney gearresteerd. Een ongeschoren, haveloze man stond naar de politiepost in de naaste gistermorgen aan de havenkant te Put ney en keek met vermoeide ogen naar enige werklieden die op een houtschuit bezig waren. De man was gekleed in een versleten, bruin pak en een oude garbar- dine regenjas. Op het hoofd had hij een verfomfaaide hoed. Op dat moment kwam de agent Thomas Ledger langzaam aanwandelen. Toen agent Ledger de slonzige man zag, meende hy enige gelijkenis te bespeuren met de voortvluchtige John Christie. De agent ging naar de man toe en verzocht hem, zijn hoed af te zetten. De man ge hoorzaamde. Onmiddellijk wist agent Ledger dat hij de man gevonden had. naar wie reeds een week lang door het gehele Britse politieapparaat werd ge zocht. Een politde-jeep draalde de straat in, waar de agent met Christie stond te pra ten. De zo lang gezochte werd in de auto gezet en in vliegende vaart ging het DAT de garnizoenscommandant van Den Bosch, luit.-kol. J. van Dormolen, m.i.v. 1 April wordt overgeplaatst naar Eindhoven en zijn werk in Den Bosch wordt waargenomen door kol. A. M. S. Perquin. DAT in R'dam een maand is geëist tegen de 55-j. fabrikant H. W. K. aldaar, die zijn firma voor 8500 zou hebben benadeeld. DAT tegen ~de 47-j. olid-K.N.I.L.-i A. H., die als nachtportier van een ger des Heilshotel f 432 en een fiets had verduisterd en reeds eerder had terecht gestaan, in R'dam 1 jaar is geëist. DAT de boerderij Bouwers van de landbouwer D. W T. te Lintum bij Win terswijk is uitgebrand, evenals het huis van de vrachtrijder J. Kusters te Deurne. DAT wegens brandstichting in de zeep fabriek Jelco te Bolsward tegen de 40-j. eigenaar S. K. J. voor het Leeuwarder hof 1 jaar is geëist (rechtbankvonnis: 8 maanden) DAT bij het kamp Crailoo (Blaricum) zes ha heide zijn afgebrand, toen D.U.W. arbeiders bezig waren vliegdennen af te branden en vonken oversloegen. DAT het Ned. motorschip Van Brakel (550 ton) gisteren aan de Zuidkust van Ierland motorpech heeft gekregen, maar op eigen kracht de haven Rosslare kon bereiken. DAT in Boxtel van 6 tot 12 April een tentoonstelling voor handel, landbouw, ambacht en industrie wordt gehouden onder de titel Midden-Brabant. DAT het gemeentelijk waterleidingbe drijf te Borne wordt opgenomen in het prov. bedrijf. DAT het Danske Selskab weer een aan tal Deens-Ned. Zomercursussen geeft, namelijk van 17 tot 29 Augustus in Dene marken en van 19 tot 26 Juli op de Zand- hoeve van de volkshogeschool te Bergen (N.-H.). DAT in de gerestaureerde molen Wind- lust te Wolvega een Stellingwerf streek museum wordt ingericht. DAT 300 leerlingen van zeven middel bare scholen uit Den Haag, Arnhem, Nijmegen en Oud-Beierland gisteren de Kon. Militaire Academie te Breda be zochten. DAT de boottochten, die het Rode Kruis organiseert voor chronische zieken uit Overijssel, Gelderland, Groningen, Utrecht en Amsterdam, dit jaar in Mei en Juni met de salonboot Kasteel Sta- verden worden gehouden. DAT in het hoofdbestuur van de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers nog zijn gekozen mr dr W. K. J. J. van Ommen Kloeke en mevr. H. G. van An- rooyDe Kempenaar (beiden uit Den Haag) en maj. J. Linzel (Wassenaar). DAT F. Jordan uit Den Haag als voor zitter van de Bond van Handelaren in Ijzerwaren en Gereedschappen is opge volgd door J. J. van der Seyp te Delft. DAT tegen de 47-j. huisvrouw V. M. L. van W.V. uit R'dam. die met haar 9-j. dochtertje in de Bijenkorf aldaar ver schillende artikelen heeft gestolen, in R'dam 12 maanden is geëist DAT een van de heide zwanen, die vtfrig jaar door Blijdorp in R'dam wer den geschonken om de eenzame zwaan in de dierentuin te Napels gezelschap te houden, is doodgegaan door een milt- klieraandoening. DAT op 18 April in Rucphen (N.-Br.) de grenswijziging tussen dit dorp en Hoeven en Etten wordt gevierd, waar door St Willebrord geheel onder Rucphen komt. DAT de voor Zweden bestemde Kungs- holm, die in October door Prinses Sybille van Zweden in Vlissingen te water werd gelaten, in Juni zijn technische proef tocht maakt en in October 1953 wordt afgeleverd. geving. Christie heeft de laatste nachten ver moedelijk in de Londense parken door gebracht, want zijn kleding was zeer ge kreukeld. Gistermiddag werd Christie overge bracht naar de politiepost van Notting Hill, de wijk waarin zich de „dodenflat", Christie's woning, bevindt. Ook als blijken zou, dat Christie niet de moordenaar is, dan is hij nog zeer veel waarde voor Scotland Yard. Hij zal dan gegevens kunnen verstrekken, die in leder geval tot aanhouding de massamoordenaar zullen leiden, al dus A.P. Zuidelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar wolkt met enige regen. Meest matige Zuidelijke wind. hogere temperaturen dan daag. (.Opgemaakt om tien uur). W" 'N DE SERIE Volksuniversiteitsbiblio theek. uitgegeven door de Erven F. lohn N.V. te Haarlem, verscheen een tweedelig boek van de hand van de heer M. Ruppert, de voorzitter van het C.N.V., onder de titel: „De Nederlandse Vak beweging". Dit feit verdient op zichzelf een aan tekening. Want het is een bewijs, dat de Christelijke vakbeweging in ons land positie van algemene betekenis ver worven heeft niet alleen, maar dat dat ook algemeen wordt erkend. Een 20 jaar geleden zou het ondenk baar geweest zijn, dat men voor het schrijven van een dergelijk werk in een „algemene" serie een man van de Chris telijke vakbeweging uitnodigde. Toen zou een man van het N.V.V. gevraagd zijn. Tot zo ongeveer het jaar 1930 werd de litteratuur over de geschiedenis en de inrichting van de vakbeweging beheerst door wat de socialistische handboeken hier over brachten. Wat het historische betreft, leunde onze eigen litteratuur daar tegen aan. Sinds de gedenkboeken van Patrimonium gedocumenteerd de eigen weg der Christelijk-sociale bewe ging schetsten, sinds een wetenschappe lijk werk als dat van dr Ruter over de spoorwegstakingen daaraan aandacht gaf en anderen op zijn voetspoor aan de Christelijk-sociale beweging bij hun his toriebeschrijving recht gingen doen, sinds de boeken van Amelink over „de eigen banier" der Christelijke vakorganisaties die eigen weg nader preciseerden, ging men zien, dat men voor beschouwingen over de vakbeweging niet alleen bij socialisten behoefde te zijn. De boeken Ruppert zijn een bekroning in deze reeks. HEBBEN deze boeken met veel genoegen en grote waardering door gewerkt. Het eerste, wat ons beving was ver bazing over het feit, dat Ruppert in staat geweest is, deze boeken te schrijven. Wie weet, hoe zijn agenda doorgaans van 's morgens tot 's avonds gevuld is. vraagt zich af: wanneer vond hij dan de tijd tot studie, tot rubricering van het verzamelde en tot schrijven. De enige verklaring :s zoals wij hoorden dar. hii deze vond in de nachtelijke uren en tijdens zijn vacantdes in de Laatste jaren. Dat de boe ken ver over tijd zijn de tijd dan. die de uitgever gezet had is daéraan te wijten, dat nachtelijke uren en vacantia beperkte begrippen zijn. Intussen, de lezer bemerkt niet, dat deze boeken „over tijd" zijn. Ze zijn „bij" tot de grens, welke men aan een in Maart 1953 verschijnend boek kan stellen. RUPPERT heeft, overeenkomstig de op dracht, die hij aanvaard heeft, een tweetal boeken geschreven over de Ne derlandse vakbeweging. D.wjz. met alleen over het C.N.V.. de Christelijke vakbe weging, maar over de gehele vakbewe ging; die van alle richtingen dus. Dat •was moeilijk. Want uiteraard staat de Christelijke vakbeweging hem he: naast. Maar hij is met grote objectiviteit ook de geschiedenis en de inrichting van de andere vakbewegingen gaan bestuderen. En hij geef: die weer, wij zouden zeggen: zo objectief als men maar mag verwach- Hij heeft daarin de waarheid bewezen van het woord van Groen van Prinsterer, da: hij zelf ook citeert: Onpartijdig kan alleen hij zijn, die partij kiest. Een klein bewijs. In het eerste deel geeft hij de geschiedenis en de in richting van de drie grote vakcentra- len (ook van de kleinere, maar die laten we als onbelangrijk even buiten beschouwing). Over het N.V.V. geeft hij dan 48 bladzijden, over de K.A.B. 50 en over het C.N.V40. Als we een opmerking hadden, zou dat aan ook zijn de vraag: was hij soms niet al te objectief? Maar tegenover het enkele bewijs, dat we daarvoor zou den kunnen aandragen, zouden wij dan zelf een heel aantal passages kunnen zetten, waarin hij zijn eigen principi ële visie geenszins onder stoelen of banken steekt. Onze overwegende in druk is dan ook. dat hij twee eer lijke boeken, geschreven heeft, die aan ieder, die ze leest, een uistekend inzicht geven in de geschiedenis,, het leven en werken der Nederlandse vak beweging. IN HET eerste deel schetste hij „de op komst" Na een overzicht van de so ciale geschiedenis der 19e eeuw, de periode tussen gilde en vakvereniging, geeft hij een kijk op de worsteling om tot organisatie te komen. Daaruit resul teren dan de richtingen in de vakvereni ging. Van elk dier richtingen-worden in korte trekken de geschiedenis en d« huidige positie gegeven. Het tweede deel houdt zich bezig met „he: werk" der vakbeweging. Dit is een uitermate nuttig en overzich telijk boek al heeft men het eerste deel nodig, om het werkelijk goed te verstaan. We zouden de neiging hebben, om uit dit deel veel te citeren. Hoofdstuk ken als die over de klassenstrijd, de werkstaking, de collectieve arbeidsover eenkomst (hier genoemd: het „konink lijk" strijdmiddel der vakbeweging!), de nieuwe organen van samenwerking (Stichting van de Arbeid, P.B.O.), het werkterrein der vakbeweging, de organi satorische opbouw, de verhouding tussen leiding en leden en van ge- tot ongeor ganiseerden, geven een inzicht in de hui dige verhoudingen op sociaal gebied, dat ten hoogste profijtelijk is voor ieder, die met het maatschappelijk leven in aan raking komt. Daarbij schrijft Rupipert behoudens een enkel citaat in een vreemde taal en een beperkt aantal vreemde woorden duidelijk, klaar en boeiend. - DEZE BEIDE boeken leggen getuigenis af van het feit dat de leiding van onze Christelijke vakbeweging in handen is van een man, die het leven, waarin hij staat, van alle kanten kent en doordacht heeft. De boeken van Ruppert zijn een be langrijke bijdrage tot de Nederlandse sociale literatuur. Dat belang is ces te groter, omdat ze voor ieder leesbaar en leerzaam zijn. (Advertentie) VERLOVINGSRINGEN BREESTRAAT 114 C ZON EN MAAN Donderdag: zon 6.14 tot 19.15; r 23.16 tot 6.38 uur. Op 7 April LJC

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1