Jlieutue £diisri)c (L'ouiunl Ontdekte spion de Krugermillioenen? Toetssteen voor initiatief Moordenaar John Christie thans gegrepen Rood China doet nieuw voorstel voor een bestand op Korea Concessie: krijgsgevangenen hebben thans ook de keus van neutrale staat Koningin Mary nu bijgezet in St George kapel Wist U DINSDAG 31 MAART 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en - Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; f 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9699 CHR1STEIUK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatiasuct ligttlltin mjn bert la tcgbtnspoeC AT AAR wij menen, heeft minister Suur- hoff er goed aan gedaan bij de ope ning van het gebouw van de Zieken fondsraad een waarschuwende vinger op te steken. Het officiële communiqué van de Ziekenfondsraad geeft de volgende ,,De minister wilde echter niet ver helen. dat een zekere bezorgdheid hem vervult, omdat het vele werk, dat is verricht en de talloze vergaderingen, die zijn gehouden, niet altijd een resultaat hebben opgeleverd, dat daaraan even redig kan worden geacht. Daarbij komt, dat de indruk van een zekere besluite loosheid van de raad naar buiten niet steeds is vermeden". Even verder vermeldt het verslag: „Hij wenst echter de volle nadruk te leggen op de wellicht unieke situatie in Nederland, waar een wettelijke ver plichte verzekering niet wordt uitge voerd door overheidsorganen, ook niet door speciaal voor die uitvoering met medewerking van de overheid gecreëer de gemengde organen, maar door orga nen. krachtens particulier initiatief ont staan, die. toen de wettelijke regeling werd ingevoerd, al een lange geschiede nis en veeljarige traditie hadden, een geschiedenis en traditie somwijlen van onderlinge strijd". DEZE uitspraken achten wy van te meer betekenis om de plaats waar ze gedaan werden. Juist in de perscon ferentie toch, die de voorzitter van de Ziekenfondsraad i.v.m. de opening van het gebouw had gegeven, is gebleken, welk een beduidende plaats de zieken fondsen in het geheel onzer sociale ver zorging innemen. We herhalen hier nog eens, wat onze sociale redacteur uit deze persconferentie vermeldde: ,.van de 10 Nederlanders zijn er 7 aangesloten bU een ziekenfonds". Toch hebben wij geen genationaliseer de ziekenverzorging, geen staats-gezond- heidszorg. De ziekenfondsen zijn instel lingen van het particulier initiatief en worden niet door ambtenaren beheerd. Voor een deel van de fondsen mst het bestuur in handen van door de verze kerden gekozenen, voor een ander deel wijzen particuliere organen en organi saties de bestuurders aan, maar ook dan zijn de verzekerden er in vertegenwoor digd. Dat desondanks 70 pet van de be volking in de fondsen verzekerd is, is inderdaad gevolg van overheidsvoor schriften. Maar een derde deel der leden is toch vrijwillig toegetreden. Ongetwijfeld zou van de 30 pcf niet- verzekerden een groot deel graag ook toetreden, indien de wettelijke voor schriften hun de pas niet afsneden. De vraag mag zelfs gesteld worden, of dat wel juist is. Want bij de huidige ont wikkeling der medische wetenschap zijn de ziektekosten in menig geval zó hoog, dat voor velen, die boven de loongrens zowel van de verplichte als de vrijwil lige (die nog belangrijk lager ligt) ver zekering vallen, een ziekte in het gezla een vrijwel onoverkomelijke ramp be tekent en ook in ernstige gevallen tot het niet-toepassen. althans veel te lang uitstellen van medische hulp kan leiden. TAOCH over dit laatste schrijven wij thans niet Wij schrijven over de ernstige waarschuwing van de minister: het gaat niet helemaal goed met het ziekenfondswezen. Wij menen, dat we het in die vorm zelfs heel zacht uit drukken. Een affaire als het zgn, specialisten conflict doet geen goed aan ons zieken fondswezen. Een concurrentiestrijd als op het ogen blik in Overijssel en Drente woedt tus sen onderling-beheerde en maatschappij fondsen. waar door premieverlaging tot 21 cent per week toe de maatschappij fondsen proberen, de vrijwillig-verze- kerden tot zich te treken, werkt schade lijk. Daarbij komt dan het feit, dat de minister signaleerde, dat de Zieken fondsraad klaarblijkelijk geen krachtige leiding aan het werk der ziekenfondsen geeft. Weliswaar is „leiding-geven" niet de directe taak van de Ziekenfondsraad, maar van een doelbewust optreden vhn dit lichaam zou ongetwijfeld een leiden de kracht op de ziekenfondsen uitgaan. De minister heeft nu gewaarschuwd. Hij is „bezorgd". OM dat laatste woord verblijden we ons. Hij had ook kunnen zeggen: als dat zo doorgaat, zal de Stoat de zaak moeten overnemen. Maar blijkens het woord „bezorgd" heeft deze minister liever, dat de particuliere fondsen, die met de medewerkers een zeer grote in vloed in de ziekenfondsraad hebben, de kracht opbrengen, om het werk van de raad zodanig mee te bouwen, dat er voor bezorgdheid geen aanleiding is. Het ziekenfondswezen zou wel eens een toetssteen kunnen zijn van het parti culier initiatief. Dat heeft op dit terrein alle kansen om te bewijzen dat het kan. Faalt het in dit bewijs, dan zou dit wel eens zeer ernstige gevolgen kunnen Op allen, die bij het ziekenfondswezen betrokken zijn, van dc verzekerden af die door misbruik van het werk der fondsen de financiële positie van het ziekenfondswezen in gevaar brengen, tot de leden van de Ziekenfondsraad, het toporgaan van het ziekenfondswezen toe, rust een zeer zware verantwoorde lijkheid. ROSENBERGS VRAGEN WEER „HERZIENING" Julius en Ethel Rosenberg, de twee ter dood veroordeelde Amerikaanse „atoom- spionnen", hebben voor de derde maal een verzoek om herziening van hun proces gericht tot het Opperste Gerechts hof. Twee vorige soortgelijke verzoeken waren reeds verworpen. WEERBERICHT Wisselende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen West en Zuid- West. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om tien uur.) ZON EN MAAN Woensdag: zon 6.16 tot 18.13 uur; maan 22.03 tot 6.20 uur. Op 7 April LJC. Pan Moen Djon weer in werking Herhaling voor nieuwe 7 Dec.-divisie Om te oefenen met Amerikaans materieel Binnenkort zullen de herhalingsoefe ningen beginnen voor het personeel van de nieuw gevormde 7 December-divisie (lichting 1945). Tussen 15 April en 15 Juli zal dit per soneel in drie groepen worden herschoold de Amerikaanse organisatie en in het gebruik van Amerikaans materieel. Reeds voor 1 Februari jl. was het pro gramma voor herhalingsoefeningen gedu rende het jaar 1953 vastgesteld. Tenge volge van de watersnood moest de oefe ning van de 44e gevechtsgroep vervallen, overigens bleef het schema onge wijzigd. Zodoende zullen binnenkort de herhalingsoefeningen beginnen voor het personeel van de nieuw gevormde 7-Decemberdivisie. Daar de beschikbare kazerne-ruimte volledig in gebruik is voor de eerste oefening van jongere liohtmgen en 1 de parate onderdelen, zal het personeel de 7-Decemberdivisie worden ge legerd in verblijven, welke niet voor dit doel zijn bestemd, maar die op een voudige wijze hiervoor tijdelijk geschikt zijn gemaakt. De oefening zal 33 dagen duren voor officieren en onderofficieren, 27 dagen korporaals en soldaten. Deze tijds duur is zo beperkt, dat ook de Zaterdag middag zal worden benut voor oefening. Bewegingsvrijheid zal op Zaterdag kunnen worden verleend na 18 uur. tot Zondagavond laatste reisgelegenheid. Buitengewoon verlof, zoals dit wordt verleend o.a. bij overlijden van naaste familieleden, valt buiten deze regeling. Voor het verlof tijdens .de Pinkster dagen zal een bijzondere regeling worden getroffen. NEGEN „MAU-MRU'ERS" DOODGESCHOTEN Een legerpatrouille heeft negen leden an de Mau Mau doodgeschoten ten Noorden van Nairobi. Allen hadden deel genomen aan de jongste massamoord. De eerste militaire versterkingen komen vandaag uit Engeland in Kenya aar totaal komt er ongeveer 1400 man. allen zijn aangekomen, wordt de Mau Mau bestreden door ongeveer 3400 Britten en 3500 man inheemse troepen. In de zeven eeuwen oude Westminster Hallwaar onder het majes tueuze booggewëTf'iTe ruis van~Kef*ééuwigè~höörÏÏóar is, stond op de, met een paars kleed overdekte, katafalk het stoffelijk overschot van koningin Mary opgebaard. Tienduizenden gingen er eerbiedig zwijgend langs de baar voor het brengen van een laatste groet. Het lijkkleed is de zelfde wade, gebruikt bij de plechtigheid voor de „Britse onbekende soldaat", alsmede bij de droeve gelegenheid, toen hier ook koningin Alexandra en koning George V stonden opgebaard. Echtgenote was overspannen Tevoren groef men de schedel van zijn zevende slachtoffer op John Christie, de Engelse Landru, is vanmorgen door detectives van Scot land Yard gegrepen. De omstandigheid, dat Christie in een politiepost te Putney, West-Londpn, werd binnengebracht wettigt de veronderstelling, dat de 55-jarige kantoorbediende, die reeds enige dagen voortvluchtig was, in de Britse hoofdstad is aangehouden, al is zulks niet officieel bekend gemaakt. Gisteren vonden de detectives in de Reuter meldt nog: De gezochte werd tuin van de ..dodeoflat" aan het Londense Rillington-plein een schedel. Van andere lichaamsdelen echter geen spoor De twee gedeeltelijk verbrande licha- en. die het jongste weekeinde in de tuin van de flat aan het licht werden gebracht, zijn daar volgens deskundigen van {Scotland Yard pas een jaar geleden begraven. Hoewel het voor 't onderzoek niet van belang is. vraagt Scotland Yard zich af, hoeveel de eveneens gewurgde mevrouw Christie, de 45-jarige echtgenote van de voortvluchtige kantoorbediende, van de misdaden wist Een buurman, die haar goed kende, beschreef haar als een vrouw, die in angst leefde. Als men haar sprak kreeg men de indruk met een over spannen ipens te doen te hebben. „Het was een vrouw, die psychiatrisch diende te worden behandeld", aldus de buur- De ..dodenflat" vertoont een ontredder de aanblik nog steeds zijn detectives bezig, de muren open te hakken en de vloeren op te breken- Al het meubilair is uit de woning weggehaald. DAT het hernieuwde bijkantoor van de A.N.W.B. te Utrecht Zaterdag voor het publiek is geopend. DAT de coöp. stroocartonfabriek De Vrijheid te Veendarq op 8 April 50 jaar bestaat. DAT op de Schelde bij Vlissingen een drijvende mijn is waargenomen. DAT staatssecretaris Veldkamp morgen het Edelambachtshuis te Schoonhoven heropent. DAT een wetsontwerp is ingediend om de juridische gevolgen te regelen van de naamsverandering van het dep. voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen in die van dep. van Overzeese Rijksdelen. DAT het slot met tuin van Huize Oranjewoud te Heerenveen is verkocht aan het Instituut voor Landbouwcoöpera- tieve te Leeuwarden en een ander deel aan de gemeente Heerenveen, die het tot recreatiegebied zal bestemmen. DAT er dit jaar weer vier pelgrims tochten via Nijmegen naar Engelse oor logskerkhoven in Gelderland, Brabant en Noord-Limburg worden gehouden. DAT van 115 April het gedeelte Elden-Lent van de rijksweg Arnhem Nijgen voor het doorgaande verkeer naar Nijmegen overdag gesloten zal zijn en omgereden moet worden over de oude rijksweg Elden-Elst-Lent. DAT niet voorzien wordt in een wet houdervacature te Eindhoven, ontstaan door het overlijden van mr dr L. Jans- sens, en het aantal wethouders daardoor is teruggebracht van 5 op 4. DAT Eindhoven opnieuw een crediet van ƒ16,2 millioen verleende voor het hoogspoor te Eindhoven, waarvoor reeds eerder 16,5 millioen was uitgetrokken. DAT wegens aftreden van P. Grooten- dorst (Utrecht) benoemd is tot voorzit ter van de Ned. Bond van Marktkramen- Exploitanten S. Zandvliet (Rotterdam). DAT voor de uitvoer naar Duitsland in de centrale Aalsmeerse veiling t.m. Donderdag speciale narcisveilingen wor den gehouden. DAT tot leden van de raad van het bestuur der Kon. Java-China Paket- vaartlijnen zijn benoemd A. v. d. Eijk, W. Goudriaan en Jhr. mr E. W. RöelL vluchtige moordenaar. Christie volgde het bevel mee te gaan naar een politie post rustig op. Hij wordt thans door detectives van Scotland Yard onder- Thorez zat te Berlijn niet in de trein In allerijl spoedden zich gisteren foto grafen en verslaggevers naar het station om Maurice Thorez, de Franse commu nistenleider, die volgens een bericht uit Oost-Berlijn op doortocht naar Parijs in West-Berlijn zou aankomen, te zien en te spreken. De speciale wagen, die aan de trein was .vastgekoppeld, bleek echter leeg te zijn. Men denkt, aldus A.P., flat Thorez, die te elfder ure toch van de artsen toestemming heeft gekregen om te vliegen, in Oost-Berlijn is uitgekapt en naar Parijs zal vliegen. Secretaris generaal Duclos heeft gezegd, dat Thorez vóór Pasen thuis zal zijn. TSJOU EN LAI, de communistische Chinese premier, die tevens als minister van Buit. Zaken optreedt, heeft verklaard, dat de tijd rijp is voor het regelen der gehele kwestie van de krijgsgevangenen op Korea. Zulks ter beëindiging van de Koreaanse oorlog. Hij heeft een compromis voorgesteld, dat naar zijn mening alle partijen zou kunnen bevredigen. Ten eerste stelt hij voor, om na het staken der vijandelijk heden alle krijgsgevangenen, voor zover deze dit wensen, naar hun vaderland terug te sturen. Ten tweede doet hij het denkbeeld aan de hand, de krijgsgevangenen, die persé niet terug naar hun land willen, toe te vertrouwen aan de hoede van een neutrale staat. Als zodanig werd in Londense kringen reeds Zweden genoemd. Het plan van Tsjou En Lai werd in beginsel vroeger reeds voorgestaan door de grote meer derheid der V.N.-leden, doch juist de communisten gingen er niet mee accoord. Als reactie hierop, verzocht het departement van Buit. Zaken te Washington Chinezen en Noord-Koreanen te Pan Moen Djon weer aan de conferentietafel plaats te nemen. Verbindingsofficieren van de Ver. Naties en de communisten kwamen vandaag reeds te Pan Moen Djon bijeen. De opperbevelhebber van de strijd krachten der Ver Naties op Korea, gene raal Mark Clark, verklaarde, dat zodra ponstuctieve voorstellen zijn gedaan,«deze onmiddellijk zullen worden onderzocht. Voor de eerste maal begint men in de -westelijke hoofdsteden met getemperd optimisme, maar dus wel hoopvol, te den ken aan de mogelijkheid van een wapen stilstand op Korea Het is zes maanden Beleden, dat de onderhandelingen te Pan Moen Djon volkomen schipbreuk leden. Echter blijft voorzichtigheid geboden, om dat Tsjou En Lai, aldus de tekst van Reu ter, ook zeide: „Er is geen sprake van farijsgeving van ons beginsel, dat de jcrygsgevangenen na het tot stand komen van een wapenstilstand op vrye voeten Besteld en naar hun land van herkomst teruggezonden moeten worden. Wij geven tiiet toe, dat er onder onze krijgsgevan genen zijn, die niet gerepatrieerd zouden ^villen worden. Indien echter de Ver. jtfaties oprecht naar het tot stand komen van vrede streven, dan zal dit (ons) v nel worden aanvaard". Wij herinneren er aan, dat dit nie Chinese voorstel afkwam binnen twee Idagen nadat de communisten een o jaanbod va nde Ver. Naties, om zieke gewonde gevangenen uit te wisselen, hadden goeagekeurd. De V.N. heeft steeds [volgehouden, dat geen gevangene onder idwang naar zijn land van herkomst ge bonden zou worden. Elders in dit nun hebben wij uitvoerig weergegeven, dat de pntse regering haar ambassadeur uit Moskou, Sir Alvary Gascoigne, met spoed iiaar Londen ontbood, hetgeen met deze nieuwe „vredesvoelhorens" in verband iwordt gebracht. Londen sprak van •„bemoedigende ontwikkeling". Vooral het feit, dat de Chinese premier en mini ter van Buit. Zaken juist uit Moskou teruggekeerd, wordt in V.N.-kringen be schouwd als een aanwijzing, dat de Chi nees zijn voorstel heeft gedaan, na rugge spraak met het Kremlin. Reacties der Weste- bindingsgroepen van beide partijen, op de hoogte te stellen. De Zuidkoreaanse leiders vrezen, dat het hier weer een val strik betreft, teneinde de militaire druk van de V.N. op het Koreaanse front te verminderen. „Radio Moskou" heeft de tekst van Tsjou En Lai's verklaring der commentaar gepubliceerd. Volgens Reuter blijkt de gevechtsactiviteit, n publicatie van het Chinese voorstel, sterk afgenomen. Beurzen zeer flauw Op de Japanse beurs deed zich, ten gevolge vande vredesgeruchten, een zeei scherpe val voor, waarbij vooral de aan delen van bedrijven, betrokken bij de productie van oorlogsmateriaal scherp daalden. Het liep op de effectenbeurs Tokio uit op een der zwaarste verliezen der na-oorlogse jaren. De kans, dat de Amerikaanse contracten, die het laatste jaar 300 min dollar beliepen, zullen minderen, zou de economie van Japan aanmerkelijk kunnen benadelen. Ook op de New Yorkse effectenbeurs en de goederenmarkt hebben de vredes geruchten aanzienlijke dalingen ve zaakt. De noteringen leipen in de loop van de dag bij grote omzetten aanmerke lijk terug. Wallstreet gaf aan het slot koersverliezen te zien van 3 dollar meer. De totale waarde der genoteerde fondsen daalde zelfs mèt niet minder dan 2.000.000.000 dollar. En wat de goederen markt betreft, hier daalden speciaal de noteringen voor. katoen, rubber, huiden, wol en granen. Op deze foto ziet men koningin Elizabeth, die zojuist uit haar auto ge stapt is vóór Westminster Hall, even voordat vanaf Marlborough House het stoffelijk overschot van koningin Mary werd overgebracht. In zijn ambtsgewaad was hier de aartsbisschop van Canterbury, dr Geoffrey Francis Fisher, ter officiële begroeting aanwezig. Achter de bisschop staat de Britse minister David Eccles. De laatste droeve gang ener vorstin De kist gedekt met de persoonlijke standaard en haar kroon Het stoffelijk overschot van koningin Mary werd vandaag in de vroege ochtend van Westminster Hall overgebracht Windsor, waar de bijzetting plaats vond. De kist, gedekt met de persoon lijke" standaard van de overledene, schar laken en goud, en waarop een kroon was geplaatst, werd de Westminster Hall uit gedragen door grenadiers der wacht - compagnie van de koningin. Eerbiedig werd de kist in de lijkauto gedragen, die daar gereed stond. Slechts weinige schouwers waren van het vertrek der lijkauto naar Windsor het was toen zes uur in de morgen getuige. Vijftig minuten la-ter reed de auto het hek één der zes ingangen van het historische kasteel binnen, namelijk de Nelson- De lijkwagen was op de laatste route geëscorteerd door motorpolitie en werd gevolgd door een auto met een afdeling grenadiers, die in het kasteel Windsor het stoffelijk overschot naa kapel van St George zou dragen. Ter stond na de aankomst der auto's werden de hekken van het kasteel Windsor ge- Rampenfonds 87.9 millioen Voor het Nationaal Rampenfonds is to mu toe 87.9 millioen gulden bijeenge bracht. Om administratief-technische redenen is de opbrengst van de radio actie „Beurzen open dijken dicht" hierbij nog niet inbegrepen. Zaterdag was de stand van het Rampenfonds 87.4 millioen. Tachtig colli, tezamen inhoudende ruim 23.000 kg thee zijn met het Nederlandse schip Breehelle aangekomen. Dit is een geschenk van de regering van Pakistan voor de slachtoffers van de watersnood. sloten. Het publiek had geen toegang tot de plechtigheid, die te elf uur aanving. Slechts enkele journalisten en een zeer beperkt aantal politiemannen was by de aankomst der auto's aanwezig. Zo voltrok zich dan vol eenvoud waardigheid, zoals koningin Mary het gewenst had, de bijzetting in de kapel. Maar duizenden en duizenden ware laatste dagen en vannacht zelfs tot drie uur toe, langs het stoffelijk overschot van koningin Mary gegaan, zoals het Westminster Hall stond opgebaard. De Pirincess Royal, de hertog van Windsor en de hertog van Gloucester hadden Maandagavond een half uur lang de file van duizenden, die hun moeder de laatste eer bewezen, gadegeslagen. DAT te Nijmegen opgericht is een trum van militaire hulpverlening by bos- en heidebranden rond Nijmegen, in Noord-Limburg en in Noord-Oost-Bra. bant. DAT het openluchttheater te Valken burg een nieuwe verlichtingsinstallatie krijgt en dit seizoen half Juni wordt geopend. DAT de Bond voor Staatspensionnering (die ijvert voor een premievrij staatspen sioen voor elke Nederlander) op 9 April in Kras te A'dam zijn jaarvergadering houdt DAT de Ned. Bond van gemeente-amb tenaren op 8 Oct te A'dam zijn 60-jarig jubileum viert DAT dr B. Chr Hamer, geneesheer-dir van de stichting Veldwijk en het sana torium De Hoge Riet te Ermelo m.i.v. 1 Aug. psychiater-adviseur van de prov. Gelderland wordt Ex-koning Peter van Joegosla vië bracht dezer dagen een kort bezoek aan ons land en liet de gelegenheid, om Flora in Heem stede te bezichtigen, niet voor bijgaan. Hillegoms burgemeester leidde hem rond. lijken 1 De perssecretaris van het Witte Huis a* jjgf Eisenhower thans de be over Tsjou En Lai bestudeert- Wij niets zeggen, voordat wij pre- weten wat de verklaring inhoudt En er aan toe, dat generaal Mark opperbevelhebber der Verbon- in Korea, volledig be- een uitwisseling van krijgtge- te regelen. Mark Clark zelf z hebben, dat indien de Chinese ..welgemeend" zijn. het einde de Koreaanse oorlog waarschijnlijk moet worden geacht. Frankrijk het plan, het beste en meest belo- dat tot dusverre door de comi is gedaan. de Westduitse regering dat het .,nog te vroeg is commentaar te geven", heeft Reuter, teruggekeerd te Berlijn bezoek aan de Ver. Staten, gezegd: is iets in de huidige Russische poli wat er tevoren niet in was". D merkwaardige uitspraak, waar van West-Berlijn zich nog zeer sceptisch uitliet. De x antwoord kan geven op alle vragen V.N.-afgevaardigden, Wisji-nsky. heeft bijeenkomst der Algemene Vergade- van Maandag j.l. niet bijgewoond, zijn houding in de V.N. zal veel af- ja, deze zal de duidelijkste a vuiuicii, wat de ware bedoelingen van Russen en Chinezen zijn. Slechts kort bijeen j De vandaag gehouden bijeenkomst jGeallieerde en Noordelijke verbindings officieren te Pan Moen Djon heeft slechts

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1