Mieuwe £ci(isd)c (fourant Eerste klas van belang voor 't kind Mau Mau-bende steekt dorpen in brand en vermoordt 300 inheemsen Sterkte der Britse troepen in Kenya is terstond op 5500 man gebracht Kremlin verleent op grote schaal amnestie Wereldconferentie over alle_ economische problemen Wist U Een groot goed ZATERDAG 23 MAART 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; f2— per maand: 1 0.47 per week. ADVERTENTlËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9697 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIIK-NRTIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantpastfclj fs ghebteoeti n«n hert in tcgtjeaspaet' Slachtoffers van „pacifisfen" IN KENYA vond de grootste massamoord plaats sedert de Mau Mau haar terreurcampagne verleden jaar aanving. Kenya is één der Britse gebieden in Oost-Afrika, waar voortdurend onduldbare wandaden der inheemsen plaats vinden. Aangezien de Britse versterkingen blijk baar niet voldoende zijn, zullen twee Britse bataljons Maandag per vlieg tuig uit Engeland naar Kenya vertrekken, om het bataljon „Lancashire- fuseliers", dat vorig jaar uit Egypte werd overgeplaatst, bij te staan. De sterkte der Britse troepen in Kenya zal dan 5500 man bedragen. Bij de jongste terreuractie hebben 500 Mau Maü-ers bij maanlicht een afschu welijke moord gepleegd op 200 van hun stamgenoten. De aanval vond plaats op slechts korte afstand van de hoofdstad Nairobi. Het welslagen van de omvangrijke Britse tegenactie was te danken aan de vrouwen van het Kikoejoe-volk. Deze vrouwen verbraken het stilzwijgen en heb ben de mannen, die kleine kinderen met messen om het leven brachten, in handen van de politie gespeeld. Britse veiligheidstroepen hebben middellijk een hechte omsingeling ge legd rond het operatieterrein der 500 Mau-Mauers en reeds werden-vele ban dieten gearresteerd. In Nairobi werd het aantal Kikoejoe's, dat bij de massamoord is omgekomen geschat op 150, maar an dere berichten, aldus Reuter en A.P., noemen zelfs een getal van 300 doden. Er zijn geen Europeanen gevallen, het geen de politie doet vermoeden, dat de aanval uitsluitend was gericht tegen die Kikoejoe's, die de wettelijke regering van Kenya steunen. Vrijwel alle Kikoe joe's, die aan de slachting deelnamen, waren stamleden uit de naaste omgeving. De politie had moeite de vrouwen wier kinderen vermoord werden, te beletten de gearresteerden te lijf te gaan. Uit alles blijkt, dat de massamoord geschiedde volgens een nauwkeurig op gezet plan. Onder de vermoorden be vindt zich ook de leider Loeka, die werd doodgeslagen tezamen met drie van zijn vrouwen. Honderden politiemannen en Afrikaanse soldaten zochten in de smeu lende puinhopen van Lari, in het Kiam- boe-reservaat. naar de verkoolde en ver minkte stoffelijke resten van Kikoejoe- mannen. vrouwen en kinderen. De Britse troepen zitten nog steeds achter de aan vallers aan, in het dichte bamboewoud. In de ziekenhuizen van, Nairobi werden voortdurend vrouwen en kinderen met afschuwelijke wonden binnengebracht. Uit de omgeving werden in allerijl chirurgen ontboden, omdat de aanwezige dokters en verpleegsters het werk niet meer aan konden, aldus de correspondent van Reuter. Gewapend met mes sen en bijlen Precies om middernacht vielen de Mau- Mau-benden het dorpje Lari binnen, waai een grote Europese baconfabriek is ge vestigd. en zij staken de hutten der Ki koejoe's in brand. Verscheidene inboor lingen kwamen in de vlammen om, en zij die hun hutten nog Wisten te ver laten, werden door de moordenaars op gevangen en met meèsen en bijlen van het leven beroofd. Binnen het uur stond het gehele dorp vrijwel in lichter laaie. De politie ver klaarde later, dat vele der verdachte aanvoerders en andere terroristen op de Engelse baconfabriek hebben gewerkt. Terwijl deze schanddaad bij Lari plaats vond. was een andere groep Mau-Mau- bandieten, die nobabene de beschikking had over motorvoertuigen, het meer Noordelijk gelegen dorpje Naivasha bin nengedrongen, waar de politiepost over vallen werd en vijf inheemse agenten vermoord. De terroristen namen vervol gens 50 geweren, een twaalftal automa- tisohe wapens, pistolen en karabijnen en duizenden patronen mee. De regering van Kenya heeft een drin gend beroep op de Kikoejoe's gedaan, zich eensgezind tegen de gangsters en misdadigers te keren. Wij wijzen er nog op, dat een groot deel dezer niets ont ziende terreurlieden behoren tot de Ki koejoe's. die pas uit de Rift-vallei naar de Uplands waren gekomen. Uit ver klaringen is gebleken, dat de Kikoejoe's reeds lang het gevoel hadden, dat er weer iets ernstigs broeide. Het zou ons niet verwonderen als deze jongste tenreur-actie aanleiding geeft tot een interpellatie in het Engelse Lager huis. waar, zoals eerder gesignaleerd, de positie van Churchill en Eden er sterker op wordt. Terug naar de maatschappij Besluit geldt niet voor contra-revolutionnairen, rovers, moordenaars en a-socialen Gesneuveld in Korea De regering deelt mee, dat tot haar leedwezen op 18 Maart 1953 ln Korea gesneuveld is: De soldaat J. A. van Extel, leger- nummer 31.12.05.094. Soldaat Van Extel werd 5 December 1931 ge boren. Hij was ongehuwd en woonachtig te Gemert. (In totaal zijn nu in Korea 104 Nederlanders gesneuveld Red.) De Merapi staat op uitbarsten Toestand critiek geacht De vulkaan Merapi op Midden- Java staat op uitbarsten. Sinds 25 Maart spuwt hij overdag vuur. Dikke rookwolken omhullen de krater. De hitte steeg reeds tot over 600 graden Celsius. De meestbedreigde gebieden zijn die. ten Noordwesten en ten Zuidoosten van de berg, waar bijna twee millioen mensen leven. De vul- canoloog dr G. A. de Neve, die de Merapi inspecteerde, deelde P.I.- Aneta mede, dat de regeringsinstan ties verzocht is, het aanleggen van noodbruggen op verschillende ver bindingswegen en het inrichten van hulpposten zo spoedig mogelijk te voltooien. Minister Stevenson naar Korea Hebben de jongens er wel voldoende munitie? De Amerikaanse minister voor het Leger, Robert Stevénson, zal vandaag naar het Verre Oosten vliegen, om eer onderzoek in te stellen naar de hoeveel heid ammunitie, waarover de Ameri kaanse strijdkrachten in dit gedeelte der wereld beschikken. Zijn reis vloeit voort uit de verklaring van de gewezen opperbevelhebber van het achtste Amerikaanse leger in Korea, generaal James van Fleet, dat de Ame rikaanse strijdkrachten aldaar met een tekort aan ammunitie te kampen hebben gehad. Van Fleets uitlating is door andere Amerikaanse generaals weersproken. Een accoord in de V.N. over Korea? Volgens berichten uit Tokio, waar in Radio-Peking wordt aangehaald, hebben Noord-Koreanen en Chinezen het voorstel van de Ver. Naties aan vaard om zieke en gewonde krijgs gevangenen uit te wisselen. Zij stel len ook de onmiddellijke hervatting van de bestandsbesprekingen voor, aldus Reuter. (Voorzichtigheidshalve wijzen wij er op, dat de bron Radio- Peking isRed.). Adenauer 2 April naar Amerika Invitatie voor Canada aangenomen Bondskanselier Adenauer heeft een uit nodiging van de Canadese regering aan vaard, om komende maand, na zijn be zoek aan de Ver. Staten, ook Ottawa te bezoeken. een mededeling van de Westduitse regeringsvoorlichtingsdienst wordt gezegd dat dr Adenauer op 17 April in de Ca nadese hoofdstad zal aankomen en waar schijnlijk de volgende dag naar zijn land zal terugkeren. Op 2 April vertrekt de Bondskanselier met de „United States" New York, waar hij op 6 April zal arriveren. In de nabijheid van de watertoren De Koerheuvel te Rhenen is men begon- met het boren van een serie nieuwe drinkwaterbronnen voor de N.V. Water leiding Maatschappij Rhenen. Radio-Moskou meldt, dat de Russische regering amnestie heeft afgekondigd voor alle gevangenen die zijn veroordeeld wegens „misdrijven, die geen groot ge vaar voor de staatsveiligheid hebben op geleverd". De tekst van het besluit werd vandaag op de voorpagina's van alle Rus sische dagbladen afgedrukt. In dit besluit wordt verklaard, dat de Opperste Sow jet het „in verband met de consolidatie van het maatschappelijk en politiek stelsel der Sowjet-Unie en de hogerewelvaart en het culturele'ont wikkelingspeil der bevolking" niet langer noodzakelijk acht, zulke personen ge vangen te houden. Onder het besluit vallen de volgende categorieën: 1. Zij die gevangenisstraffen tot vijf jaar uitzitten; 2. Personen die zijn veroordeeld wegens ambtelijke, economische en militaire misdrijven er 3. Alle vrouwelijke veroordeelden, onge acht de haar toegemeten strafmaat. Voorts is bepaald, dat personen die tot meer dan vyf jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, kwijtschelding zullen ont vangen voor de helft der opgelegde straf fen. Alleen zij die roof en moord, groot scheepse beschadiging van publieke eigendommen of conitra-revolutionnairé bedrijvigheid op hun geweten hebben, vallen niet onder het besluit. Ten slotte wordt gemeld, dat het Rus sische Wetboek van Strafrecht zal den veranderd. Men acht ln West-Europa hierdoor Malenkofs positie zeer versterkt. Bohlen kan naar Moskou vertrekken Vorig jaar werd George Kennan door Rusland „persona non grata" verklaard, vanwege zijn critiek. dat de Russen de bewegingsvrijheid van buitenlandse di plomaten te Moskou beperkten. Er is heel wat deining ovër de benoeming van een opvolger geweest. Thans echter heeft de Amerikaanse Senaat de benoeming van Charles Bohlen tot ambassadeur der V.S. in Moskou goedgekeurd. De stemverhouding was 74 tegen 13. De uitslag komt neer op een motie van vertrouwen in president Eisenhower, aangezien deze, toen er tegen de benoe ming van Bohlen bezwaren werden in gebracht, had verklaard, dat Bohlen zijn persoonlijke keuze was. Het verzet tegen de benoeming werd vooral geleid door de senatoren McCarthy en McCarran, die twijfelden aan Bohlens betrouwbaarheid. Mayer bepleit bij Dulles Russische „vredesvoelhorens" geen alwijking van het communistische axioma OP DE CONFERENTIE te Washington tussen Amerikanen en Fransen, heeft de Franse premier Mayer gepleit voor een economische en mo netaire bijeenkomst van de landen der gehele vrije wereld. Zulks met het doel, de convertibiliteit van alle Westeuropese valuta's tot stand te brengen. Voorts bepleitte Mayer de noodzakelijkheid van Amerikaanse investerin gen voor de bouw van goedkope huizen in Frankrijk, alsmede de winning van grondstoffen in de overzeese gebieden. Foster Dulles en Mayer werden het er over eens, dat de huidige Russische „vredesvoelhorens" geen afwij king betekenen van het communistische streven naar wereldoverheersing. Tegenover een dergelijke Russisch offerte staan zij sceptisch. Vandaar, dat Mayer in de eerste plaats m financiële hulp. dollar-investeringen Frankrijk heeft -gevraagd. Dus Mayer wil een wereldconferentie over monetaire en economische problemen, opdat de staten die deelnemen aan or ganisaties voor internationale samenwer king zich kunnen „herstellen', met het uiteindelijke doel de inwisselbaarheid der Europese valuta's tot stand te brengen. Dusdanige organisaties zijn: Noordatlan- tisch Pact. het Internationale Monetaire fonds en de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. Maar geen enkel land kan dit bereiken zonder de steun van Amerika. Het Amerikaanse economische en financiële overwicht in het centrum der vrije wereld is nu een maal een feit! Wisjinsky nog niet werkzaam Russisch voorstel verworpen Wisjinsky woonde in New York de vergadering der „politieke commissie" niet bij. Zorin nam nog steeds zijn plaats ln. Genoemde commissie van de V.N. heeft met 40 tegen 15 stemmen, bij 5 onthoudingen, het voorstel verworpen van Rusland, om vertegenwoordigers van Chinese communisten en Noord- koreanen inzake bacteriologische oorlog voering. De Amerikaan Gross had de resolutie ingediend, namens de zestien landen, die troepen op Jtorea hebben. Behalve de communistische landen on dervond het Russische voorstel de steun van Argentinië, Indonesië, India, Birma en leden der Arabisch-Aziatische groep. Zorin verklaarde, dat thans de deur ge sloten was voor een „onpartijdig onder zoek". Verscheidene pioniers van de luchtmacht waren gisteren op Soesterberg aanwezig, toen aan het vaandel van de bijna 40-jarige luchtmacht een nieuwe lauwerkrans werd gehecht. V.l.n.r.: de heren Van Meel, Ver steeg, dr Ple$man en P. van der Griendt. de ontwikkeling van grondstoffen gebieden en de bouw van goedkope woningen. Toch moet de O.E S. niet verzwakt worden en Mayer gaf uiting aan zekere onrust, dat Engeland misschien zou pogen, de inwisselbaarheid het pond sterling onafhankelijk van andere valuta's tot stand te brengen. Voorts heeft de Franse premier ge- waarsohuwd, dat het einddoel der Viet- minh in Indo-China.India was. An derzijds heeft Amerika er op aangedron gen, dat Frankrijk zo spoedig mogelijk met West-Duitsland een accoord bereikt het E D.G. en het Saargebied. Een beslissing over de Franse N.A.T.O.- bijdrage zal eerst worden genomen op de 1 April belegde bijeenkomst de N.A.TO-Raad. Nog geen definitieve beslissing is genomen inzake de Ameri kaanse hulpverlening aan Frankrijk. Meteor-straaljagers in fiere formaties doorkliefden gisteren boven het vliegveld Soesterberg het luchtruim, na de officiële nededeling dat aan de lucht macht het praedicaat konin klijke" was verleend. Minister Staf en de chef luchtmachtstaf, luit.-generaal I. A. Aler, inspec teerden de machines die op het vliegveld aanwezig waren. Achteraan (rechts onder) heeft een officier pech met zijn veter. Moskou erkent: Thorez terug naar Moskou Prima verzorgd, waarvan Russen de eer hebben 1 Moskou bevestigt, dat Thorez, de secr- generaal der Franse communistische partij, naar Frankrijk zal terugkeren. De vrouwelijke arts Valeri Daviodova, zal hem op deze reis vergezellen. Het Franse partijblad l'Humanité bevat een artikel, waarin staat: Thorez, in het bezit van al zijn (geestelijke) vermogens, zal dank zij de zorgen aan hem besteed, zoals zulks alleenin de Sowjet-Unie mogelijk is, binnenkort weer de leiding der Franse communistische partij op zich nemen. Aldus een Reuterbericht. De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Charles Brune, verklaarde tijdens een interview, zo meldt A.P., dat Thorez, eenmaal terug in Frankrijk, niet be schuldigd zal worden van ontrouw. Voor Thorez betekent dit een tweede histori sche terugkeer in Frankrijk. De eerste maal was in 1945, toen hij eveneens uit Moskou terugkwam, waar hij de oorlogs jaren heeft doorgebracht, na in 1940 op mysterieuze wijze uit de frontlinies ver dwenen te zijn. Gisteren werd te Parijs wederom een inval gedaan in een bureau van een communistische jeugdorganisatie. Als een spannende detective-stoiy Zal de Britse moordenaar bij volle maan weer toeslaan? Psychiaters van Scotland Yard: „Deze man is door waanzin overmeesterd De bekende Engelse schrijfster Agatha Christie heeft verschillende spannende griezelromans geschreven, waarvan het veelgelezen „A.B.C.-Murders" in deze dagen weer actueel is. In een Londense flat is, zoals reeds uitvoerig bericht, een afschuwelijke vondst gedaan: 4 lichamen van vrouwen, die door worging om het leven gebracht. Rechercheurs van Scot land Yard zoeken de vermoedelijke moordenaar, een zekere mr John Chris tie, 55 jaar oud. een net-uitziende man. doch volgens psychiaters van Scotland Yard een gevaarlijk psychopaath, die DAT de reizigerstreindienst op het baanvak ZuidbroekStadskanaal m.l.v. >17 Mei a.s. thans officieel wordt opge heven. DAT m.i.v. 8 April tot Ned. consul- generaal te New Orleans is benoemd E. L. Heohtermans. DAT gisteren in het Kon. Inst. voor de Tropen te Amsterdam een tentoonstelling is geopend van kralen uit alle delen der wereld. DAT bij een brand tussen Nieuw Dor drecht en Klazienaveen-Noord 5 6 ha heide is vernield. DAT op het zweefvliegcentrum Teriet Zaterdag 4 April een theehuis wordt ge opend. DAT de 35-j. Amsterdamse vertegen woordiger A. S., die 10.000 verduisterde en de wijk nam naar het buitenland, in Amsterdam tot 1 jaar is veroordeeld. (Eis: 15 maanden). DAT op de steenberg van de staatsmijn Wilhelmina in het afgelopen seizoen 51.000 boompjes zijn geplant en op de steenstort van de Emma ert de Hendrik 56.000 boompjes. DAT het Zeeuwse mosselseizoen 1952. 1953 waarschijnlijk op 11 April wordt gesloten en het aan- en verkoopkantoor na die datum geen orders meer aan- DAT Burgers' Natuur-dierenpark te Arnhem Maandag 40, jaar bestaat. DAT naar de heer K. ter Laan mede deelde, waarschijnlijk binnen afzienbare tijd een Groningse encyclopaedic zal ver schijnen, waarvan het manuscript al en kele jaren gereed ligt. DAT tot eerste handelssecretaris aan de Ned. ambassade te Washington is be noemd de hoofdambtenaar van Econ. Zaken W. Thora Leeson, als opvolger van dr J. Kaufman, die naar Mexico wordt overgeplaatst. automatiseerd onder 't netnummer 04760. DAT de uitvoering van een aantal openbare werken in Gelderland ten ge volge van de overstromingsramp is af gelast en honderden Gelderse werklozen thans werken in de rampgebieden. DAT dr ir Ch. Th. Groothof, de op 1 April aftredende pres.-dir. der Staats mijnen, de Limburgse mijnindustrie een eigen vlag heeft geschonken, bestaande uit een blauw veld, waarop een de vijf Limburgse mijnondernemingen voor stellend geel bloemmotief met vijf bla- Izyn slag alleen bij volle maan slaat. Na het intense onderzoek van de laat ste dagen zyn de politie-medici tot dit (inzicht gekomen: John Christie, zo hij al de misdadiger is. moet door waanzin overmeesterd zijn. Maandag is het weer volle maan! De fantastisch schijnende mededelin gen van de politie zijn wetenschappelijk gegrond op de data, waarop de moorden werden gepleegd. Intussen wordt een 21-jarige vriendin van de vermoorde vrouwen vermist. Het is Margaret Boyle, die in de nabijheid van de „dodenflat" woonde. Nog steeds graven politiemannen in de tuin van de flat; men vermoedt, dat de vermiste Mar garet hier begraven is. Hoewel de Britse wet publicatie van foto's van verdachten, voordat zij voor het gerecht verschijnen, verbiedt, is in verband met het gevaar, dat de moor denaar voor zijn omgeving kan opleve ren, in alle Britse bladen de foto van John Christie afgedrukt Een vrachtautobestuurder verklaarde gisteren tegenover de politie, dat hij Dinsdagavond te Preston (N.W. Enge land) een man heeft laten meerijden, die aan het signalement van Christie beantwoord. ZON EN MAAN Zondag: zon 6.23 tot 19.08 uur; maan 18.25 tot 5.42 uur; Maandag: zon 6.20 tot 19.10 uur; maan 19.35 tot 5.53 uur. Op 30 Maart VJi. IN deze en in de vorige week heeft de Tweede Kamer uitvoerig aandacht ge schonken aan de nieuwe Zondagswet, zoaLs deze haar door de regering in ont werp was voorgelegd. Toen destijds het wetsontwerp bij het parlement werd ingediend, hebben wij op het compromiskarakter er van de nadruk gelegd. We voorspelden een breedvoerige mondelinge beraadslaging, die nochtans niet tot algehele verduide lijking en nog veel minder tot algemene bevrediging zou leiden. Er waren moeilijker voorspellingen te doen. Het is dan ook geschied naar de verwachting. Geeft straks naar de verwachting ook de Eerste Kamer op dit ontwerp haar instemming, dan zal Nederland een nieuwe Zondagswet bezitten, waarop heel wat valt af te dingen, maar waar van men althans mag aannemen, dat zij zal worden gehandhaafd en nageleefd. Zoals men weet was het met de na leving van de bestaande Zondagswet, die uit het jaar 1815 stamt, bepaald droef gesteld. Het was zelfs zo. dat de rege ring aan een niet-naleven uitdrukkelijk de voorkeur gaf. Vorige week is er in de Tweede Ka mer nog aan herinnerd, hoe in 1897 een burgemeester aan de uitvoering van de wet de hand wilde gaan houden, maar de regering gaf hem de wenk, dat hij dit beter kon nalaten. Het is wel duide lijk, dat zoiets aan de eerbied voor de wet zeker niet ten goede komt TTET is goed, dat in ons land de Zon- "dag ook van de kant van de wetge ver bescherming geniet Er worden wel mindere zaken door de wet beschermd. En het verdient toejuiching, zelfs nog afgezien van de inhoud van de wet, dat door het bestaan van een speciale wet ook tot uiting komt dat in ons land de Zondag gelukkig nog een bijzondere dag is. Met name van Protestantse zijde is bij de beraadslagingen in de Tweede Kamer op dat bijzondere karakter van de Zon dag gewezen. Deze dag toch gaat in in nerlijke waarde vèr uit boven de feest dagen, die menselijke instellingen zijn, hoe dierbaar zij ons ook zijn mogen. De Zondag berust op een goddelijk gebod. Het is een bekend feit, dat de kerken der Reformatie zich immer, juist ter on derscheiding van de Zondag, voor wat betreft Christelijke feestdagen in de week grote reserve hebben opgelegd. Aan uitbreiding van het aantal feest dagen gevoelde men geen behoefte. Zo wees destijds de Nederlands Hervormde Synode een verzoek af. er bij de Over heid op aan te dringen, dat deze toch plaatsing van de Goede Vrijdag op de lijst van algemeen erkende Christelijke feestdagen zou bevorderen. Neen. het geheel eigen karakter van de Zondag als een door God zelf met een bijzondere bedoeling ingestelde dag be hoorde nauwlettend te worden geëer biedigd. (Vnor vervolg zie pagina 2), WEERBERICHT Minder koude nacht Tot morgenavond verwacht Dc Bilt: Veranderlijke be wolking met nu en dan regen of regenbuien. Matige tot krachtige, in de kustpro vincies tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en We6L Vannacht minder koud, mor gen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). (Aavertenxie) Fa D. KRET en Zn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1