|licun>e £cifcsritc (iTouranl Juin treedt af, als hij voor de Elbe-linie niet genoeg troepen krijgt Koningin Elizabeth II richt boodschap tot parlement Wist U ANTOON BRINKS VRIJDAG 27 MAART 1953 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; f2— per maand: 1 0.47 per week ADVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9696 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .SUateuUdi l< itttlnn «in ten h Onze luchtmacht thans „Koninklijk" Sensationele „hoekschop" I Een verrassende zet op het moment, dat|-j Mayer met Eisenhower confereert M 'AARSCHALK JUIN heeft i Nationale Vergadering aarbij gebruikt moet worden gemaakt de. in de verbonden Indochinese sta- aanwezige mankracht. Premier Maye de gezanten te Washington der stater. I Vietnam en Cambodja gaven een uiteen- I zetting van de huidige toestand aan het I Indochinese front Frankrijk heeft ver- de defensiecommissie van de Franse i klaard, dat alles in het werk zal worden opzienbarende verklaring aigelegd. ™m™rud",'"sche vielml"h van de N.A.T.O.-organisatie in de Middeneuropese sector zal aftreden, van Frankrijk en financiële indien niet aan een bepaalde eis wordt voldaan. Deze eis luidt, dat ®fhe oorzaken maken het zeer moeilijk spoedig voldoende troepen ter verdediging van de Elbe-linie te zijner j ^Fransen graag^luem*Te6oordelen1 naar beschikking moeten worden gesteld. Zulks is door leden der defensie- j uitlatingen van Amerikanen en Fransen, commissie, aldus Reuter, aan verslaggevers meegedeeld. Terwijl te' °™- d<? Franse ambassadeur Henry Bon- Washington hst overleg tussen president Eisenhower, Foster Dulles en' "UeJ?'|r W®1 ^"wordSTgedaan"*0 de Franse premier René Mayer met zijn staf nauwelijks begonnen is, Vermelden wij nog. een grappig i waarbij ook het E.D.G.-verdrag een zeer belangrijk punt is, neemt, om dentje: terwijl de conferentie begon, had- in sportieve termen te spreken, maarschalk Juin een „hoekschop"! In een uiteenzetting van zijn mening over het ED G.-verdrag heeft Jutin ge zegd, dat hij de Franse regering verzocht had. de volledige toepassing van het „supra-nationale" toezicht op de (te vor men) strijdmacht der zes landen, dus Frankrijk, West-Duitsland. Italië, België. Luxemburg en Nederland, uit te stel len. totdat een Europees politiek gezags orgaan zou zijn gevormd. Wij wijzen er en passant op. dat hier aan gewerkt wordt te Straatsburg. Naar Juin verder verklaarde, had de regering zijn advies in deze Qcwestie niet aanvaard. (Het E D G.-verdrag bepaalt, dat volledige con trole binnen 18 maanden na bekrachtiging van het verdrag moet -worden ingesteld). Hoe moet nu de belangrijke verklaring van Juin worden geïnterpreteerd? De tèkstu-illegging der leden van de defen sie-oommissie is bepaald verschillend. De socialistische oud-minister van Oorlog. Max Lejeune, die een tegenstander van het E.D.G.-verdrag is, zeide „zeer tevre den" te zijn over Juins verklaring. Voor standers van het E.D G.-verdrag beweren echter, dat Juin, zij het „onder zeker voorbehoud", nu zijn voldoening over het E.D.G.-verdrag heeft uitgesproken. Én als een Salomo's oordeel merkte een ander lid op. dat Juin er evenveel vóór als tegen is. Nog een ander lid rekende uit: Juin is 55 procent vóór en 45 procent tegen het verdrag! Het ligt voor de hand. dat deze eerste officiële verklaring van de zijde der Franse ge nerale staf over het E.D G.-verdrag van grote invloed zal zijn op de meningsvor ming bij vele Franse afgevaardigden ten aanzien van de bekrachtiging in de Na tionale Vergadering. Het contact op de Williamsburg Keren wij nu terug naar Washington, waar het eerste onderhoud tussen Eisen hower en premier Mayer plaats vond in een zeer intiem millieu. namelijk aan boord van het 'presidentiële jacht „Wil liamsburg". In de eetzaal van het jacht bevond zich Eisenhower voor de ovale tafel met aan zijn rechterhand Foster Dulles en links Humphrey, minister van Financiën en Stassen, directeur van de M S A. (Mutual Security Agency) René Mayer was gezeten tegenover Eisenho wer. mc-t Bidault en Bonnet aan zijn rechterzijde en Bourgès Manoury en Letourneau aan zijn linker. Terwijl genoten werd van het „koude buffet", werd warme belangstelling voor eikaars standpunt aan de dag gelegd. Frankrijk behoeft een extra bedrag van 150 millioen dollar voor het financiëlëej jaar, dat op 1 Juli begint en voorts zijn daar de N A.T.O.-problemen, de Franse moeilijkheden in Indo-China en het E.D.G.-verdrag. Wat dit verdrag betreft, dat na de, reeds vermelde verklaring van maarschalk Juin nu wel zeer belangrijk geworden is, als leiddraad geldt hierbij de beslissing der z.g. „interim- der E.D.G. over de, door Frankrijk toe. gevoegde protocollen bij het E.D.G. Het probleem Indo- China Inzake de Indochinese kwestie verluidt, dat Foster Dulles de Fransen heeft zocht hem gedetailleerde voorstellen te overhandigen voor het uitbreiden der Franse Uniestrijdkrachten in Indo-China, den de journalisten en de fotografen, d: op de kade stonden, tamelijk veel last vande wind Opeens vlogen de hoeden van twee journalisten het water in. Deze werden weldra gevolgd door het foto toestel van een verslaggever-fotograaf! Koningin Juliana naar begrafenis in Londen Het ministerie van Buit. Zaken deelt mede, dat H.M. de Koningin Maandag middag per vliegtuig naar Londen zal trekken om de begrafenis van Koningin Mary bij te wonen. Koningin Juli van plan Dinsdagavond naar Nederland terug te keren. Kapitein Hemmes van de Oranje terug Vanmorgen om kwart over acht is d« kapitein van het ms. Oranje, H. W. Hem. mes op Schiphol aangekomen, waar hij door zijn vrouw en dochter, alsmede eer vertegenwoordiger van de Maatschappij Nederland werd verwelkomd. Kapitein Hemmes werd op 17 Januari in het zie kenhuis Tjikini in Djakarta opgenomen, waaruit hij op 10 Maart jJ. werd ont- ATTLEE WORDT ZONDAG GEOPEREERD Clement Attlee. de 70-jarige leider van de Engelse socialistische partij wordt Zondag in een Londens Zieken huis opgenomen voor het wegnemen van zijn blindedarm. Twee jaar gele den heeft hij vijf weken in het zie kenhuis doorgebracht, na een operatie aan een ontsteking van zijn twaalf- vingerige darm. 't IJzeren Gordijn wordt zomaar opgetrokken Voor acht Amerikaanse journalisten De heren in het Kremlin hebben giste-meelopen en hulp, verlenen bij het af- Na de dood van Koningin Mary Duizend soldaten zorgen voor afzetting der route naar Westminster Hall KONINGIN ELIZABETH II heeft aan beide Huizen van het Britse par lement een boodschap doen toekomen, waarin zij haar hoge dank be tuigt voor de blijken van medeleven bij het overlijden van haar groot moeder, koningin Mary. Dinsdag wordt de openbare herdenkingsdienst ge houden in de kathedraal van St Paul, ongeveer op het moment, dat het stoffelijk overschot in Windsor wordt bijgezet. Verwacht wordt, aldus A.P., dat koning zegsman van het Buckingham Palace Boudewijn Maandag aan boord Belgisch oorlogsschip zal aankomen om de begrafenis bij te wonen. Langs de route, die de affuit met de, door een vlag bedekte, kist Zondag volgen zal, op weg naar Westminster Hall, zullen duizend soldaten opgesteld staan. Circa 300 zullen in de stoet 1 als was het de gewoonste zaak de wereld het IJzeren Gordijn opge trokken door de visa goed te keuren van acht Amerikaanse afgevaardigden van pers en radio voor een bezoek aan Mos kou. Zonder verdere omslag gaf de Sow- jet-regering haar fiat aan het bezoek. Aldus A P. De journalisten zijn van plan. Maandag per vliegtuig via Wenen en Praag naar Moskou te reizen. Het is niet zeker, dat de Amerikanen de Russische leiders zullen ontmoeten. Zware jongens onder elkaar zetten der route. Koningin Elizabeth andere leden der koninklijke familie zullen de affuit in rijtuigen volgen naar .de Westminster Hall, waar zij opgewacht .worden door Churchill en andere staats lieden. Hoogstwaarschijnlijk zullen de hertog van Windsor en de hertog van Gloucester, de twee nog in leven zijnde zoons van koningin Mary, als eersten de erewacht bij de kist betrekken. Zondag en Maandag zullen tienduizen den langs de baar trekken, die rust op een purperen katafalk, welke recht tegen over de plaats staat, waar dertien maan den geleden het stoffelijk overschot van haar zoon, wijlen koning George VI, en 17 jaar geleden dat van haar gemaal, koning George V, rustte. Prinses Margaret niet naar Luxemburg Prinses Margaret heeft besloten huwelijk van prinses Josephine Charlotte van België en Prins Jan van Luxemburg, dat op 9 April zal worden gesloten, niet bij te wonen. De prinses heeft dit besluit genomen in verband met de dood haar grootmoeder, koningin Mary. benieuwd, «n Amsterdam, De vondst in de Londense „dodenflat" Mevrouw Christie werd even vóór de Kerstdagen vermoord Dr Camps van Scotland Yard heeft gis teren vastgesteld, dat de 45-jarige mevr. Ethel Christie, de echtgenote van de voortvluchtige John Christie, even vóór Kerstmis van het vorig jaar is Vermoord. De pofitieautoriteiten vrezen, dat Chris tie nieuwe misdrijven zal begaan, als hij niet spoedig wordt gearresteerd. In geheel Engeland wordt op grote schaal naar Christie gezocht. Aldus Reu ter. Vanmiddag is te Rotterdam de eer ste paal geslagen voor een nieuw pand de Nationale Handelsbank N.V. te klaarde, dat het Luxemburgse Hof zelf heeft geopperd, dat de prmses misschien liever het huwelijk niet bij zou wonen. Vermelden wij nog, dat volgens de Daily Mail het vermogen van de over leden koningin op 40 millioen gulden wordt geschat. Het testament blijft ge- Betonnen aanlegsteiger te Hoek van Holland Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zal de houten aanlegsteiger te Hoek van Holland, die bü de jongste storm beschadigd werd, vervangen den door een betonnen steiger, krijgt dezelfde lengte als de oude steiger en zal plaats bieden aan drie schepen. Het kleurentapijt in de bollenstreek begint zich weer te vormen. Een vroeg soort narcissen is al in bloei. Nieuwe moeilijkheden bij Helmstedt Weg naar Berlijn afgesloten voor zwaar verkeer De Oc stduitse autoriteiten hebben meegedeeld, dat het verkeer tusser Helmstedt en Berlijn voor auto's, dit een lading van meer dan 12 ton vervoe- i ren, gestremd is. De volkspolitie moti veerde deze maatregel met de verklaring, dat de noodbrug over de Elbe in de af gelopen jaren ongeveer 1,35 meter ver zakt is en hersteld moet worden. In West-Berlijn heeft deze mededeling een zekere ongerustheid veroorzaakt, omdat de vrachtauto's, die langs de weg goederen uit West-Duitsland aanvo« over het algemeen meer dan 15 ton gen Het is wel mogelijk, dat het ver een 20 kilometer lange omweg via Maag denburg maakt. Volgens Westberlijns» functionarissen was het reeds lang be kond. dat de noodbrug in slechte staat verkeerde. Arrestaties bij de Zeissiabrieken Gehele directie is in hechtenis genomen De communistische geheime politie heeft de gehele staf van 15 directeuren van de Zeiss-fabrieken in Jena jn de Russische zone gearresteerd, aldus be richt het Westberlijnse dagblad „Der Abend". Als reden voor de arrestaties wordt opgegeven, dat er veel lijdelijk verzet in de fabriek werd bedreven. Onder hen, die in bewaring werden gesteld, bevonden zich enkele leidende functionarissen van de communistische partij. Wij wijzen er op. dat dé productie van Zeiss als staatsbedrijf vrijwel geheel op militaire behoeften is ingesteld. Thorez (nog ziek) wil naar Frankrijk terug Volgens A.P. heeft de, nog steeds ziek zijnde, Franse communistenleider Maurice Thorez. die voor herstel van gezondheid in de Sowjet-Unie verblijf hield, de Britse autoriteiten verzocht om een doorreis- visum voor de Britse zone van Duitsland. De Russische artsen hebben Thorez ver boden de terugreis per vliegtuig tc maken en vandaar dat hij een doorreisvisum moest aanvragen. Dit visum moet nl. ge geven worden door 'n „driemogendheden- commissie" die in Berlijn zetelt. Insiders vragen zich af, waarom Thorez, terwijl hij niet genezen is, nu opeens naar Frankrijk wil terugkeren. Het partij orgaan '1 Humanité vermeldt niets over de terugkeer van Thorez. Zelfs niet één gewonde Hevige ontploffing te Wilhelmshaven Honderdvijftig arbeiders zijn gisteren ternauwernood aan de dood ontsnapt, toen een hevige explosie plaats had in een grote Duitse fabriek te Wilhelms haven, waar munitie uit de laatste oor log wordt vernietigd. Enig kruit vatte plotseling vlam het vuur sloeg over naar een hoevee heid munitie en een hevige ontploffing was onvermijdelijk. Toen de arbeiders dit inzagen, sloegen zij op de vlucht. Enkele seconden later vloog de fabriek in de lucht Twee granaten werden anderhalve kilo meter weggeslingerd. Eén der projectie len kwam op een huis terecht, het an dere in een straat. Van menselijk standpunt bezien is het een wonder, dat er zelfs niet één slacht offer te betreuren is. De schade is groot. Gisteravond duur de de strfjd van de brandweer tegen het vuur nog voort. Eisenhower handhaaft Charles Bohlen President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hij Charles Bohlen de beste man vindt voor de post van ambassadeur in Moskou. Hij handhaafde de benoeming. Hij had de munitievoorraad in Korea voldoende be vonden voor de huidige operaties. Het verlies van de bergkam „Oude Kale" was niet aan een tekort aan munitie te wijten. Willem de Zwijger-prijs in drieën Prins Bernhard reikte medailles uit aan journalisten Dank voor Amerikaanse hulp overgebracht TTANDELSVERRUIMING en het toelaten van meer Nederlandse immi- ,,-1-1 granten zijn manieren waarop de Verenigde Staten Nederland kun nen helpen bij het herstel van de verliezen, geleden tengevolge van de overstromingsramp", zeide Prins Bernhard Donderdag te Washington op een banket, aangericht voor de uitreiking van de jaarlijkse Willem de Zwijger-prijs, welke wordt toegekend aan de Amerikaanse journalist(e), die in het afgelopen jaar het beste artikel over de Nederlands-Amerikaanse betrekkingen heeft geschreven. Dit jaar is de Willem de Zwijger-prys die eveneens aan de prijs is verbonden aan drie. in plaats van een Amerikaanse journalist(e) uitgereikt. De geldprijs van 2500 dollar werd daartoe tot drieduizend verhoogd. De drie winnaars kregen elk duizend dollar en de gouden medaille, Dit is luit.-gen.-vlieger 1. A. Aler, chef van de thans Koninklijkge worden luchtmacht. De luchtmacht is nu een zelfstandig onderdeel van de krijgsmacht. Prins Bernhard is, zoals men elders in dit blad kan lezen, inspecteur-generaal van de luchtmacht geworden. DAT in R'dam 1 jaar is geëist tegen de 22-j. loswerkman J. de G.. die een kaste lein met een zakmes heeft gestoken, om dat hij, toen hij dronken was. niet meer drank kreeg. DAT 'n boekhandelaar in de Utrechtse straat te A dam voor 400 is opgelicht door een Engels sprekende vreemdeling, die een wisseltruc toepaste. DAT bij de scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. in Amsterdam een dubbel- schroef stalen motorjacht, in aanbouw voor een Griekse millionnair, te water is gelaten. DAT de V.V.V. te R'dam i.v.m. de drukte tijdens de Paasdagen een logies- inlichtingendienst zal instellen. DAT 19 Indonesiërs, onder wie 9 om- roepspecialisten, 8 bioscoopdeskundigen en 2 offsetdrukspeeialisten, die in Ame rika gestudeerd hebben, voor een bezoek van negen dagen in ons land zijn aange komen. DAT het nieuwe carillon van de Lange Jan te Middelburg waarschijnlijk op Koninginnedag voor het eerst bespeeld wordt. DAT tegen de 28-j. kantoorbediende J. C. V. uit Dordrecht, die het technisch handelsbureau J. W. Put te R'dam voor 12.000 heeft benadeeld door het opma ken van valse kwitanties, in R'dam 1^ jaar is geëist DAT de A'damse brandweer de eer ste vier diesel-motorspuitcn van een serie van 36 voor de dienst Bescherming Bur gerbevolking heeft gekregen. DAT de 21-j. soldaat J. G. uit Grijps- kerke, die by Ermelo met een auto tegen een boom reed. waardoor de soldaat Blom werd gedood en twee anderen ern stig werden gewond, in Arnhem tot 1 maar.d voorw. en intrekking van het rij. bewijs voor 1 jaar is veroordeeld (Eis: resp. 3 mnd. en 2 j.). DAT vijf Brabantse leden van de KVP- fractie in de Tweede Kamer een bezoek hebben gebracht aan het Brabantse ramp gebied. DAT aan de Westzijde van het Groot handelsgebouw te R'dam eep parkeer terrein voor honderd auto's wordt aan gelegd. DAT de V V V. te Leeuwarden prijzen van f750 en f250 heeft uitgeloofd voor een reclameplaat, die opwekt tot een be zoek aan deze stad (Inzendingen tot 15 Mei aan Raadhuisstraat 1, Leeuwarden). DAT B. en W. van Rheden by de ge meenteraad f 9500 hebben aangevraagd voor de oprichting van een oorlogsmonu ment in het villadorp De Steeg. DAT de Bond voor Materialenkennis van 18 t/m 22 Mei in Huis ter Duin te Noordwijk een congres over verftechniek houdt. DAT het flikkerlicht by de overweg Tweelo in de spoorlijn MeppelLeeuwar den onklaar is geraakt doordat zich in het contactkastje aan de rails een muizen- paar had genesteld. DAT over de Parijse landbouwconfe- rentie Maandag van 19.4520.00 uur via Hilversum I een lezing wordt gehouden door mr J. J. v. d. Lee van het ministerie voor Landbouw. DAT Klants Dierenpark op de Cauberg te Valkenburg (L.) op Zaterdag 4 April wordt geopend. DAT de Israëlische gezant op 13 en 14 April Amsterdam bezoekt en de Austra lische ambassadeur op 22, 23 en 24 April. DAT de eretitel Amsterdams huisvrouw numero 1 (plus een gasfornuis) bij wedstrijd in het broodsnijden e.d. op de Amsterdamse huishoudbeurs is gewoi door mevr. W. Opbroek Franken. DAT de jeugdige Haarlemmers A. R. en F. J. H., die kleren hebben gestolen uit schoolgebouwen, in Haarlem tot 1 jaar zijn veroordeeld (Eis: resp. 18 en 15 mnd). DAT de 42-j. magazijnmeester D. J. v. B. wegens verduistering van electrische apparaten bij het prov. electriciteitsbe- drijf te Haarlem tot 1 jaar is veroordeeld, nadat 15 maanden was geëist. DAT het nieuwe pluimvecmarktterrein in Barneveld op 2 April wordt geopend en men thans plannen heeft voor markthal (kosten: f 100.000). DAT de uit 1617 daterende kasteelboer derij Scheervliet van Oud-Beijerland wordt overgebracht naar het Ned. Open luchtmuseum te Arnhem. DAT handclsraad D. M. Smit van de ambassade te Dnden begin Mei naar Colombo vert'tkt om als zaakgelastigde de leiding van het nieuwe Nederlandse gezantschap op Ceylon op zich te nemen. aan de prys De prys is uitgereikt a; Anne O'Hare Mccormick, die de buiten landse overzichten van de New York Times schrijft, Edward J. Donohue van de Scranton (Pervnsylvanië) Times en David Mcnichol van de Chicago Daily •News. Donohue won zijn prijs voor een reeks artikelen gebaseerd op de research in de Nederlandse kolenmijnen. Mevr. Mccor- miok kreeg de hare voor een gevoelig hoofdartikel, waarin uiting gegeven werd aan de Amerikaanse reactie op het be- izoek van Koningin Juliana. Mcnichol ten slotte werd winnaar met een levendig, iter plaatse geschreven verhaal, over het ^hedendaagse Nederland vóór de over stromingen. De prys is ingesteld ter herdenking van jde 14 Amerikaanse correspondenten die op 7 Juli 1949 te Bombay bij een ongeluk met een K.L.M.-toestel om het leven kwamen, toen ze op uitnodiging van de Nederlandse regering naar Indonesië wa ren geweest. Het bezoek dat de Prins gistermorgen aan de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Foster Dulles, bracht, heeft 6lechts tien minuten geduurd, aangezien Dulles spoedig daarna verwacht werd op het presidentiële jacht Williamsburg •besprekingen en een lunch met Eisen hower en Franse ministers. Na zijn on derhoud met Dulles begaf Prins Bern hard zich naar het bureau van de onder minister van Buitenlandse Zaken. Bedell ■Smith, waar hij zich een uur lang onder hield met zijn oude strijdmakker die tijdens de tweede wereldoorlog hoofd var de generale staf van Shaef onder gene raal Eisenhower was. Ambassadeur Van Rooijen, die Z.K.H. vergezelde, verklaar de na afloop, dat de Prins aan Foster Dulles de dank van het Nederlandse volk had overgebracht voor de hulp in d« overstromingsramp. De Prins was later op de dag voor eer lunch de gast van de Belgische ambas sadeur Baron Silvercruys in de ambas- ■sa deurs woning. HET WEER IN EUROPA S lis* Tijdelijk regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt 1 met morgen tijdelijk regen. Aanvankelijk zwakke, later matige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tus sen Zuid en West. Weinig ver- indering in temperatuur. (Opgemaakt om tien uur). B.W. op de helling TN 1938 heeft men in ons land het honderdjarig bestaan van ons Bur gerlijk Wetboek herdacht. Een eeuw lang had dit wetboek het Nederlandse rechtsleven beheerst en ter herinnering aan dit feit werd een lijvig gedenkboek uitgegeven, waaraan talrijke vooraan staande juristen hebben meegewerkt. He: was dan ook een belangrijke gebeur tenis in de geschiedenis van het Neder landse rechtsleven. Bijna onmiddellijk na de bevrijding van de Franse overheersing had de Grondwet van 1814 geëist, dat er een Nederlands wetboek zou ontworpen wor den. Bij de verwerkelijking van deze eis deden zich binnen de commissie die hier mee was belast, twee stromingen voor: écn die zich zo nauw mogelijk bij het bestaande Franse wetboek de Code Civil van Napoleon), dat vanaf 1811 in ons land gegolden had, wilde aansluiten, én een richting die het nieuwe B. W. wilde baseren op het Oud-Vaderlandse recht, zoals dit vóór de Franse overheer sing van kracht was geweest. Het zou te ver voeren de strijd tus sen deze twee opvattingen op de voet te volgen. Het zij voldoende, te ver melden dat tenslotte in 1838 de eerste zegevierde. Het Nederlandse B. W. van 1838 was, op enkele uitzonderingen na, een getrouwe nabootsing van de Franse Code Civil. Het vertoont alle goede en kwade eigenschappen van een bruikbare copie van een meesterwerk, zoals prof. Paul Scholten het heeft gekarakteriseerd. TNTUSSEN is ons Burgerlijk Wetboek niet ongewijzigd gebleven. Het rechts leven laat z;ch nu eenmaal niet wringen in het keurslijf van wetsregels. Al spoe dig bleken aanvullingen en wijzigingen noodzakelijk. Zo kwamen o.a. de pand- wet, de kinderwetten, de arbeidswetge ving en de pachtwetten tot stand. Op deze wijze echter raakte de aan vankelijke eenheid van het B. W. spoedig zoek. Allerlei wetten en wetjes maakten de materie onoverzichtelijk en reeds in de tweede heift van de vorige eeuw kwam de wens op. het B.W. in zijn geheel tc herzien. Verschillende commissies za gen zich met de taak van een algehele herziening belast, diverse ontwerpen werden ingediend, die echter alle weer in het stof der archieven verdwenen. De behoefte om het B.W. aan tc pas sen aan de eisen van het hedendaagse rechtsleven werd echter steeds sterker. Men achtte kort na de bevrijding de tijd ryp om de zaak kracht.g ter hand te nemen en op 25 April 1947 werd prof. mr E. M. Meyers, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, bij Konink lijk Besluit de opdracht verleend een r.ieuw Burgerlijk Wetboek te ontwerpen. Prof. Meyers is een rechtsgeleerde die zowel in binnen- als buitenland een grote vermaardheid geniet. Reeds tijdens de oorlog heeft hij zich met de vernieu wing van het B.W. bezig gehouden. HET is een gelukkige gedachte geweest, deze ondracht aan één man te verstrekken. Dit is een waar borg voor de eenheid van het nieuwe ontwerp en bovendien opent het de mo gelijkheid snel tot resultaten te geraken. Bij zijn moeilijke arbeid wint prof. Meyers echter voortdurend advies in. Aan de Tweede Kamer, aan vooraanstaan de juristen en personen die dagelijks met "t rc.ntsleven of de rechtwetenschap in aanraking komen worden regelmatig allerlei kwesties ter beoordeling voor gelegd. Zodoende is het mogelijk, reeds in het ontwerp van het nieuwe B.W, re- ktning te houden met de eisen van da practijk. Deze vraagstukken zijn zeer talrijk en de antwoorden lopen dikwijls ver uit één. Zo is er bijv. de kwestie, of de over dracht van onroerende zaken door het overschrijven van een onderhandse acte mogelijk moet blijven, dan wel of in dit geval een authentieke acte verplicht gesteld dient te worden. De minister van Justitie heeft zich in een voorlopig ant woord uitgesproken voor het eerste, maar van notariële zyde heeft men te recht op de vele bezwaren van dit sy steem gewezen. Weer een andere vraag is, of de mo gelijkheid geopend dient te worden, een pandrecht te vestigen, zonder dat men 't pand aan de schuldeiser ter hand stelt, maar eenvoudig door inschrijving van het recht in een daarvoor bestemd register. Deze kwestie is vooral van belang voor zakenlieden die geld willen lenen en daarvoor slechts hun bedrijfsinventaris of handelsgoederen, die zjj dagelijks nodig hebben, als pand kunnen aanbieden. Er zijn vele vragen. Moet in het nieuwe B.W. een regeling opgenomen worden, dat men zijn eigen goederen reeds bij het leven onder bewind van een ander kan stellen? Mag iemand, voor het leed dat een ar.der hem onrechtmatig heeft toege bracht en dat niet in geld uit te druk ken is (z.g. ideële schade) toch een gel delijke tegemoetkoming eisen? Moeten in het nieuwe B.W. bijzondere bepalin gen worden opgenomen omtrent de aan sprakelijkheid van de overheid voor de door haar organen gepleegde onrecht matige daden? Dient de bijzondere aan sprakelijkheid, die thans reeds op eige- n.-ars van automobielen rust te worden uitgebreid tot eigenaars van andere ge vaarlijke voorwerpen, zoals ontplofbare stoffen, wapens, gevaarlijke machines? De ene vraag stapelt zich op de an dere. In het zakenrecht, in het personen recht. in het verbintenissenrecht. In het erfrecht, overal Is wijziging en herzie ning vereist en doet zich de vraag voor. hoe men de nieuwe opvattingen in de 'wet zal formuleren. Enige duizenden wetsartikelen zijn bU deze vernieuwing betrokken. Prof. Meyers is met grote voortvarend heid te werk gegaan Uiteraard zal het echter nog geruime tijd duren vóór het ontwerp gereed is. Ook de behandeling van dit ontwerp in de beide Kamers zal vermoedelijk vrij veel tijd in beslag ne men. Bij verschillende artikelen immers, vooral bij het huwelijks- en familierecht, spreken de diverse levensovertuigingen een woordje mee Het zal niet altijd een voudig zijn. formuleringen te vinden dit alle partijen bevredigen. VERLOVINGSRINGEN BREESTRAAT 114 C Zaterdag: Zon 6.25 tot 19.06 uur: Maan 17.16 tot tJl uur. Op 30 Maart VU,

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1