Volgende week komen eerste j evacué's er weer terug Nieuw! -Koningin prees de Leidse „werksters' °K. en O. bezon zich op het Europese federalisme Causerieën over army-minded en pilotenhulp Doofheid bijna geheel voor rekening van overmatig lawaai Prof. Van Dishoeck sprak over de beschadiging van het gehoor 0PEL-NIEUWS Gebr. Van Ulden slhieuwe leidsche courant DONDERDAG 26 MAAiU 1343 Leiden helpt Nieuwe Tonge (Speciale correspondentie) Het evacuatieprobleem houdt vele burgemeesters bezig. De eerste burger van de gemeente Nieuwe Tonge, de heer Chr. van Hofwegen, vraagt zich bij voorbeeld af, waarom de evacué's zo ver weg moeten zitten. Waarom irjhaalt men de evacué's niet op het eiland terug, zodat ze vlak in de buurt van hun getroffen dorp en hun kapotte huizen kunnen zijn? Deze methode zou ver te verkiezen zijn boven het lange reizen van nu. ee Door de dichting van het dijkgat bij te Herkingen is Nieuwe Tonge een stap nader gekomen tot het herstel. Enkele ploegen mannen werken nu langs de dijk anderen ruimen de enorme stapels aangespoeld hout en hooi op. herstellen ^huizen en maken de boel schoon. Groe- jonge vrouwen uit Leiden, dat met Leidschendam Nieuwe Tonge adopteert. ie ruimen er in de huizen en zijn in blauwe overalls en met laarzen aan druk in de l^'weer met emmers en bezems. Dat deze geest van opbouw en spon- rt tane hulp ook door anderen dan door oljNieuwe-Tongers wordt gewaardeerd, be wijst het bezoek, dat H.M. de Koningin gisteren aan het getroffen dorp beeft ge bracht. Om twee uur heeft zij geluncht in het oudeliedenhuis met deze „werk sters" en er zijn koninklijke woorden van waardering en lof gesproken. Alles- 1 'zins verdiend. Want in Nieuwe Tonge P'schiet men hard op. Maar er valt zo veel doen! 2 Enkele maanden geleden brachten we een bedoek aan deze plaats. Toen zijn we •'efdiep onder de indruk gekomen van de verwoesting, die het water er e9heeft aangericht. Wie er vandaag komt. ie zal het dorp nog niet zonder ontroering (verlaten. Maar het is gemengde ontroe- La ring- Enerzijds is er de verwoesting, an derzijds de zo snel mogelijke wederop- Prestaties Burgemeester Van Hofwegen zat in de raadzaal de krant te lezen, toen wij on aangekondigd bij hem binnenvielen. Zijn eerste woorden waren: ..Het herstel schiet goed op. Voor mijzelf heb ik de overtui ging. dat iedereen helpt zoveel hij kan. Neem nu bijvoorbeeld die electriciteits- k'abel, die van Middelharnis naar hier werd aangelegd. Vaklui zijn het niet, ze presteerden het toch maar in minder tijd dan er voor ..staat", zoals dat rJfceet". ld Nieuwe Tonge zal wel een nieuw ge slicht hebben, als de gemeente eenmaal ■geheel is herbouwd, want maar 150 van de 625 huizen zijn direct bewoonbaar. Op I het ogenblik zijn 250 inwoners in het ei dorp om te helpen ruimen en herstellen. ^Gelukkig zyn we er dezer dagen toe "^overgegaan, hen in het dorp zelf te laten |6lapen- Voordien overnachtten de wer- |kers in Dirksland". We vroegen aan de burgemeester, of 'het de inwoners is toegestaan, naar hun huizen te komen kijken. Het antwoord Natuurlijk, als het maar enigszins mogelijk is, sta ik het toe. Er lopen twin tig man van de rijkspolitie rond om te controleren, dat ieder alleen zijn eigen huis binnengaat". Er is nog werk genoeg in Nieuwe Ton- 01 ge Van de 84 vermisten moeten er nog 26 geborgen worden- In April gaat men de herbouw definitief beginnen en vol gende week komen de eerste geëvacueer- den terug. Veel middenstanders zijn er al, want het is de mening van burge meester Van Hofwegen, dat die hun win kels en voorraden resp. opgeruimd en hersteld moeten hebben, als de mensen terugkomen. De evacué's worden regelmatig op de hoogte gehouden van de stand van za ken in het dorp. en wel door middel van een gestencild „Contactorgaan voor de geëvacueerde inwoners van de gemeente Nieuwe Tonge". waarvan reeds drie edi ties zijn verschenen. Veel hulp ..We zijn geadopteerd door Leiden. Al- blasserdam en Leidschendam en het Bel gische plaatsje Meisbroek", vervolgde burgemeester Van Hofwegen. „Mijn col lega uit Meisbroek is hier geweest en heeft me als eerste bijdrage voor de di recte hulpverlening duizend gulden ter hand gesteld. De rest volgt, zei hij. Van de Nederlandse gemeenten hebben we al veel hulp gekregen, te veel om op te Vermelden we nog. dat Zondagmiddag in Nieuwe Tonge de eerste godsdienst oefening na de ramp is gehouden, en in café Schipper. De Hervormde kerk kan voorlopig niet worden gebruikt, daar zij de opslagplaats is voor goederen var Rode Kruis. (Advertentie) |UDO KAMPIOENSCHAPPEN op ZATERDAG 28 MAART a.s. in de DOJO van SPORTSCHOOL HOLVAST <v.h. Kooreman). Pieterskerkgracbt 9. Tel. 23728. Aanvang 20 uur. ilt Entree 1.—(bel. inbegr.). Demonstratie Jeugd Judo, Jiu Jitsu. Voorverkoop 'de Sportschool. Gouden VERLOVINGSRINGEN Ruime keuze A. J. MANDERSLOOT Donkerstee? 14 Lelden Ernstig ongeval Gistermiddag om kwart over twee is de 22-jarige opperman W. de T. uit de Tesselschadestraat bij het storten van be ton aan de Boerhaavelaan onder de stortbak van de betonmolen terechtge komen. Met een ernstige bekkenfractuur en kneuzingen aan het ruggemerg is T. per E.H.D. naar het A.Z. vervoerd. Agenda voor Leiden Donderdag Levendaal, 2—11 uur: bazar Leidse Mytyl-scliool. Avondtekenschool Paul Krugerstraat, half 8—half 10: tentoonstelling van werk der leerlingen. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., Resi- dentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo. solist: Claudio Arrau, piano. Vlies, half 8: coöp boerenleenbank LeidenOegstgeest, algemene ledenver gadering. Turk. 8 uur: afdeling Leiden Ned. reis- vereniging, algemene jaarvergadering, met films. Het Centrum, HoogL Kerkgracht 44, 8 uur: Leidse Chr kampeervereniging, pro- paganda-avcnd. Leiderdorp, gemeentehuls, half 8: huldiging B. G. Corts door polderbestu- Vrijdag Levendaal, 211 uur: bazar Leidse Mytyl-school. Lakenhal, 8 uur: K. en O., mr W. C. Feitkamp over G. H. Breitner, met licht beelden. Avondtekenschool Paul Krugerstraat, half 8—half 10: tentoonstelling van werk der leerlingen. Burcht, half 8: afdeling Leiden Ned. Chr. Reisvereniging, jaarvergadering, blijspel „In een klein hotelletje". Turk, 8 uur: Leidse smalfilmliga, diverse films. Terrein Zoeterw. Singel, half 4: Sport stichting, opening cluibhuisje, Marekerk, 8 uur: rally Youth for Christ. Kleine Stads zaal, 8 uur: tweede concert „Leraren (Toonkunst) stellen zich v Sportschool Holvast Pieterskerkgracht. 8 uur: Judowedstrijden en -demonstraties. Alphen aan den Rijn, Noorder- kerk, 3 uur: afdelingsvergadering Geref. mannenverenigingen, prof. Zuidema over kerkelijk besef. Tentoonstelling Lakenhal, 104 uur en Óinsdagavond 8—10 uur: werken van G. H. Breitner (tot 7 April). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9, teL 24807, en apotheek Tot hulp der menschheid. Hooigracht 48, tel. 21060. 4 Europa in woord en beeld In Europa verstaan de mensen elkaar niet meer. Het is afschuwelijk als we naar de verhoudingen tussen de landen onderling kijken, naar de wijze j waarop ze met elkaar omgaan. Ze hebben geen oog voor wat ze aan elkaar te danken hebben. Aldus mr A. W. Kist gisteravond op de Europa-avond J van K. en O. Deze avond werd gehouden op initiatief van de beweging van Europese federalis ten. Dank zij het comfort, ons door Amerika verschaft, lijkt het nog of we leven, zo zei spr. De verschrikkelijke werkelijkheid van een achteruithollend Europa wordt nog wat verdoezeld. En dan te bedenken, dat Europa nog maar vijftig jaar geleden militair, cultureel en economisch een wereldmacht was. Zo groot, dat elke andere vroegere wereld macht daarbij in het niet verzinkt. In de tijd, van een mensenleven is Europa i van de top bergafwaarts gehold. En nu l heeft men ontdekt, dat de rol van dit oude werelddeel uitgespeeld is. In zijn i zielige verdeeldheid kan Europa niet meer meespreken als het gaat om de op lossing van de grote problemen van deze tijd. Zonder de Marshallhulp zou het met Europa gedaan geweest zijn. De oorzaken hiervan zijn te zoeken in een verkeerd nationalisme. Men is te veel op zichzelf ingesteld. Men vindt de ander altijd slechter dan zichzelf en zo hebben we het ondanks alle cultuur, tot tweemaal toe in vijfentwintig jaar ge presteerd een geweldige oorlog te.ont- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Frederik, zn v F van der Steen cn A J Bekkerin; Gezina, dr van W Bonda en G Parlevliet; Thea, dr van C P Borsboom en J G Zwaan; Jurriaan Marius, zn van M Jacobson en J C Keij; I Hermanus, zn van H van der Lelie en M C Dietz. GEHUWD: H P Zweistra en P Hoger- brugge; Th van der Biezen en J de Vo gel; J Heetvelt en J C Driessen; D J Hanno en M van Oosten; A Harteveld en J de Bolster; J van der Kolk en M van den Nieuwendijk; J Verhoeven en E van Heuzen; G R ten Wolde en H N Leemans. i OVERLEDEN: A Sloos, wed van Boek wijt, 72 jr; Th W C Hoogevecn, zoon, 7 maanden; J van der Zei, wed van Blom, 77 jr; D C Ouwehand, man, 65 jr; N van 1 Duijvenvoorde, man, 72 jr; K Dekker, man, 46 jr; A Schellingerhoud, huisvr Van Van Vliet, 42 jr. ketenen. Er is ook een goed nationalisme. Omdat een duim een duim is zal Neder land altijd Nederland blijven en Frank rijk zal altijd Frankrijk blijven omdat een wijsvinger een wijsvinger is. Als vingers aan de ene hand, zo zullen de landen van Europa het kunnen klaren. De één achte de ander uitnemender dan zichzelf. Dat is de rechte houding voor de landen van Europa en voor alle Euro peanen. zo eindigde mr Kist. Hierna werd de K.L.M.-kleurenfilm „Vliegvacantie in Europa" vertoond. Hoewel deze film eigenlijk een reclame film van de K.L.M. is, wordt op een, we zouden haast zeggen, suggestieve wijze de gedachte aan een verenigd Europa voorbereid. De tekenfilm „De schoen maker en de hoedenmaker" is een fijn geestig pleidooi voor het opheffen van de tolmuren tussen de verschillende landen. Wat Crescendo, D.V.V. en D.O.S. opbrachten De muziek- en toneelavond, die op 19 Maart door de Leidse mondaccordeon- vereniging Crescendo, de accordeonver eniging D.V.V. en de arbeiderstoneelver eniging D.O.S. voor het Rampenfonds werd gegeven, heeft ƒ72,50 opgebracht. Dit is mogelijk geworden door een royale houding van belastingdienst, winkeliers, leiding van het Antonius-clubhuis en niet te vergeten natuurlijk van de genoemde verenigingen zelf. Opening clubhuisje Het nieuwe clubhuisje op het sportter rein aan de Zoeterwoudse Singel zal Zaterdagmiddag half 4 door de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, worden geopend. Ons Genoegen 25 jaar De volkstuindersvereniging Ons Ge noegen bestaat op 1 April 25 jaar. Het zilveren jubileum zal op Zaterdag 4 April in de grote zaal van de Burcht Cs mid dags 3 uur) met een receptie worden ge. vierd. De in de gemeente Hazerswoude verblijvende geëvacueerden uit Flakkee zijn hedenochtend met twee autobussen naar hun woon plaatsen vertrokken. Burgemees ter Den Hollander bracht hen zelf weg. Hier zien we de bur gervader en Hazerswoudes eerste burgeres temidden van de oud ste geëvacueerden, vlak voor het vertrek. Foto N. ven der Horst Collecte voor het nieuwe diaconessenhuis Zaterdag wordt een grote collecte voor het nieuwe diaconessenhuis gehou den. Hun. die zich dan als collectant willen inspannen, wordt verzocht zich op die dag te melden op Breestraat 79, hoek Diefsteeg. Youth lor Christ Zaterdagavond 8 uur wordt in de Mare kerk een bijeenkomst gehouden, uitgaan- van Youth for Christ Leiden. Spreker Sidney S. Wilson. Verder vermeldt het programma zang van Floor Stoop, samen zang en koorzang. Een nobele, geurige sigaret. Bereid uit milde, rijpe Virginiatabakken Een kwaliteitsproduct! EEN VORSTEL IJ KE VIRGINIA SIGARET Bond van oudstrijders De afdeling Leiden van de Nederlandse bond van ondstryders en dragers van het mobilisatiekruis heeft gisteren in de Harmonie haar jaarvergadering gehouden. Brigade-generaal Steenmetser heeft daar gesproken over het begrip army-minded, waarna de voorzitter, de heer S. P. van 't Hof, een causerie hield over pilotenhulp. gevaarlijke facetten, kwam de brigade generaal tot de stelling, dat de beste propaganda, die men voor het leger kan maken, is: „het beroep van militair aan trekkelijk te maken, óf door een betere salariëring óf door andere voorzienin- De leden van de bond kunnen zelf De heer Van 't Hof deelde mede, dat de heer H. M Verhulst wegens ziekte heeft bedankt voor zyn functie van vice- voorzitter. In zijn plaats is benoemd dr Pot. De heer Van Driel, die al zitting had namens de afdeling in het geweste lijk bestuur Zuid-Holland, is lid gewor den van het hoofdbestuur. Bij acclamatie werden de beide aftredende bestuurs leden, de heren J. van Driel en J. Piene- man, herkozen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Pieneman, bleek, dat het ledental van 150 constant is ge bleven. Er is een saldo van f93.65 in kas. Brigade-generaal J. F. M. Steenmetser besprak nu bet begrip army-minded met betrekking tot het Nederlandse volk. Hij kwam tot de conclusie, dat voor het leger wel voldoende belangstelling bestaat, maar dat de kennis van de burger van dat leger allerbedroevendst is. Hy weet dit voornamelijk aan het feit, dat op de scholen in het geheel niet over de krijgs macht wordt gesproken. Na in het kort de mentaliteit van de Nederlander te hebben besproken, die spreker wel goed voor het militair-zijn noemde maar toch ook weer niet vrij van Bloembollen hebben regen nodig Het hogedruk gebied met het mooie weer en de nachtvorsten is niet precies wat de bloembollen nodig hebben. De vroegste bolle», de gele trompetnarcissen, hebben zich met moeite tot lichtkleuren kunnen opwerken. De zon heeft hen heel wat geholpen en daardoor zullen dit weekeinde in de bollenstreek vele gele velden te zien zijn. Zou er echter een regenbui komen, gevolgd door zonnig weer, dan sierden heel wat meer v teiten het veld. E. H. B. O.-ers liepen college „Een grote taak, waarmee wij ons thans bezighouden, is de bescherming van de arbeider en van elkeen, die in zijn werk veel met lawaai te maken heeft. Was in vroeger tijden doofheid een gevolg van ontstekingen waar- voor wij thans de beste antibiotica hebben om deze te verdrijven in dit moderne, jachtige en gemechaniseerde leven komt de doofheid vrijwel ge heel voor rekening van het overmatige lawaai, dat dit leven beheerst Aldus besloot gisteren prof. dr H. A. E. van Dishoeck, hoogleraar in de 00£~j keel- en rieusheelkunde aan de rijksuniversiteit alhier, zijn college, dat y gaf voor de vereniging E.H.B.O. van Leiden. den, indien er geen maatregelen ter bescherming van het gehoor genomen worden. Spr. had een onderzoek bij de luchtmacht ingesteld en hem was daarbij gebleken, dat 20% een be schadigd gehoor had. Explosief geluid (een knal) is min stens even gevaarlijk. Hierbij loopt men tevens de kans, dat het trom melvlies gaat scheuren. Proefpersonen, die een lichte ge- cc hoorsbeschadiging hadden opgelopen, de sterkte, die bleken na een rustpoos van enkele minuten reeds genezen te zijn. Hier was uiteraard sprake van een zeer lichte beschadiging. Bij ernstiger let sel zijn grotere rustpozen noodzake lijk. Een zeer belangrijke vraag voor de therapie is dan ook welke rustpozen d'cnstig zijn 'bij bepaalde beschadigin- Het onderwerp, dat prof. Van Dishoeck behandelde, droeg tot titel: „De bescha diging van het gehoor door mechanische oorzaken en harde geluiden". Spr. begon zijn belangwekkende voordracht met uit te leggen wat eigenlijk geluid is. Geluid kan zijn een complex van geluiden (ge druis, fabriekslawaai) of een zuivere toon (van een viool bijvoorbeeld). Prof. Van Dishoeck liet zijn gehoor vervolgens deze beide vormen van ge luid zien in zijn audiometer, die ener zijds geluid (toon, lawaai) kan voort brengen en anderzijds door middel van een groene golvende lijn het geluid toont. De zuivere toon heeft twee kwaliteiten, hoogte en sterkte. Het beschadigend voor 't gehoor kan werken. Spr. vertelde, dat hij in verschillende fabrieken des lands een onderzoek heeft ingesteld naar de aard van het lawaai hiervan opnamen heeft gemaakt, irmee hij in zijn laboratorium onder zoekingen verricht, ten opzichte van de invloed van dit lawaai op het gehoor. Hoe onderzoekt men nu de aard van de gehoorsbeschadiging? Geluidssterkten Hiertoe wordt de te onderzoeken per soon blootgesteld aan verschillende to nen. De audiometer brengt die naar be lieven voort, en wel van 16 tot 16000 trillingen en met een sterkte, variërend tussen 0 en 100 decibel (decibel is de sterkte-eenheid). Op een soort geruit bord, met verticaal de sterkte-indeling horizontaal de indeling van het aan tal trillingen, wordt aangetekend tot welke hoogte en vanaf welke sterkte de proefpersoon het geluid waarneemt. Zo ontstaat een soort diagram, dat in de wereld der oor-specialisten „audiogram" heet. Boven de 90 d.b. werkt het geluid be schadigend. Een normaal gesprek heeft sterkte van 60 d.b., fabriekslawaai pneumatische hamer 110, ketel makerij 120, het klinken van metalen platen 130 en het geluld van een jet motor of een sirene 140. Op 120 b.d. ligt de pijngrens. Men hoort dan geen ge luid meer, doch ondervindt slechts pyn. Mensen, die voortdurend moeten werken bij een lawaai van 90 d.b. of daarboven, hebben kans doof te wor- Beschermingsmaatregelen De beschermingsmaatregelen, die men kan nemen, kunnen van verschillende aard zijn. Allereerst kan men beginnen bij de machine, die het lawaai maakt Versleten onderdelen moeten gauw ver nieuwd worden, de wanden van de werkplaats moeten niet hard maar ge- luidabsorberend zijn, de machines moe ten, indien mogelijk, voorzien zijn van geluid-isolerend materiaaL Men kan ook bij de arbeider zelf be schermingsmaatregelen treffen, n.l. door de gehoorgangen af te sluiten. Dit kan door een watje met parafine, maar veel In Leiderdorp bloeien de prui- mebomen al, en wel in een gro te kas van de heer G. W. Bloe- mendaal aan het Hubrechts- plein. Zware bloemengeuren komen hier de bezoekers tege moet en honderden bijen zoe men er rond. Foto N. ven der Horst beter is het systeem van de dopjes, van rubber gemaakt in verschillende maten verkrijgbaar en gemakkelijk aan te brengen. Gebleken is, dat deze dopjes het lawaai met 30 d.b. verminderen. Dat wil dus zeggen, dat bijvoorbeeld iemand met een pneumatische hamer werkt, dit zonder gevaar voor doofheid kan doen, als hij de dopjes gebruikt terwijl hij anders groot gevaar loopt beschadigin gen op te lopen. In Zwitserland heeft men deze dop jes zo vervolmaakt dat het bepaalde geluiden, zoals spreekgeluid, wèl door laat, maar het fabriekslawaai met 30 d.b. vermindert. Hierdoor hebben deze dop jes het bezwaar verloren, dat zij eerst nog hadden, n.l. dat de dragers niet alleen een verminderd lawaai van de fabriek hoorden, maar daarbij niemand konden verstaan. Iemand, die zulke dopjes in zijn oren draagt, zal in een vliegtuig een spreker gewoon kunnen verstaan, terwyl dit niet het geval zou zijn, wanneer hy zyn oren niet be schermde. Van zeer groot belang is, dat ar beiders. die voortdurend bij sterk ge luid werken, niet alleen dopjes dra gen, maar het gehele hoofd bescher men met een bepaald soort helm, dat zij een kortere werktyd en een gro tere rustpauze hebben en voortdurend gecontroleerd worden op gehoorbe- schadiging. Invloed Gebleken is. dat lawaai over t' alge meen de volgende lichamelijke invloe den heeft: bloeddruk neemt toe, maag werkt minder, stofwisseling verhoogt Voorts dat onder deze omstandigheden de arbeidsprestatie geremd wordt. Toch kan in deze nog geen bepaalde wet als geldend aangemerkt worden, want in een weeffabriek bleek dat oor dopjes schadelijk op de arbeidsprestaties werkten. Zeker is in ieder geval, dat lawaai storend werkt, wanneer de be trokken persoon niet weet waardoor het geluid veroorzaakt wordt. Het college werd geïllustreerd met talryke lichtbeelden. op dit gebied werkzaam zyn door een betere geest aan te kweken bij de mili tairen, met wie zij in contact komen. Mevrouw Agnes van 't HofVollaerts declameerde een viertal gedichten. Luit.- kol. Van 't Hof vertelde in het tweede deel van de avond interessante bijzon derheden over de hulp, die in oorlogstijd is geboden aan geallieerde piloten en andere aan de Duitsers ontsnapte perso nen. In totaal zijn in de oorlog ongeveer achtduizend personen veilig over de grenzen gebracht. Leidsche Ziekenkas Gisteravond hield de Leidsche Zieken kas in het gebouw voor Chr. sociale be langen ,de jaarvergadering. Deze stond onder leiding van de heer J. van Rosse. De heren S. de Graaf en C. Paauw brach ten hun jaarverslag uit. Er zijn 519 man nelijke leden en 19 vrouwelijke. Zes leden overleden in 1952. De aftredende be stuursleden, de heer Van Rosse en A. Castel. werden herkozen. Tot kascontro- leur werd de heer Van Leeuwen geko- Tot bestuurslid werden gekozen de heren Le Pair en Van der Kaaij. Het bestuur heeft als controleuse aange steld mej. v. d. Pompe. Zij bekleedt geen bestuursfunctie. Ten slotte zij nog meegedeeld, dat de ziekenkas een bedrag van f 1000 be schikbaar stelde voor het Rampenfonds. Jahn gaf tweede uitvoering Jahn gaf gisteravond voor de tweede maal een uitvoering ln de Stadsgehoor zaal. Op een paar kleine uitzonderingen na was het programma gelijk aan dat van eergisteravond. De grote zaal was bijna geheel bezet, toen het indrukwek kende schouwspel van de opmars weer begon met het dreunende geweld van de drumband. De afwerking van het programma ging nog vlotter dan Dins dag, het peil van de uitvoering der num mers was nog gestegen, dank zy de ver mindering van de plankenkoorts, die op de eerste avond hier en daar zyn in vloed deed gelden. Jahn bleek op de weg naar betere uitvoeringen te zyn. De collecte voor de sanatoria Sonne- vanck en Zonnegloren die beide avon den in de pauze werd gehouden, bracht f 94.27 op. (Advertentie). Wy spraken met de Heer H. HILGERS en bezoek had gebracht aan de Opel fabrieken te Rüsselsheim die per dag J80 wagens afleveren van het nieuwe type RECORD. Deze Record heeft een geheel Amerikaans model gekregen en is uitge rust met de befaamde Olympia-motor. De prijs is 6250,—. Verdere inlichtingen verstrekken gaarne de importeurs Verdamstrait 6 - Tel. 23041 Haagse economische politierechter Twee tuinders uit Oegstgeest moesten jor de Haagse economische politierech ter verschijnen. De eerste had te Ryns- burg meer bloembollen geteeld dan waar voor hij vergunning had; de tweede had bloembollen op zijn naam laten opmeten en registreren, terwijl de bollen feitelijk voor rekening van de eerste teler waren. Het ging om een oppervlakte van 234 m2. „Dergelijke vriendendiensten komen toch uit", zei de rechter, „met koeien van letters staat op de vergunning, dat men deze niet mag overdragen". Over eenkomstig de eis werd de eerste teler veroordeeld tot f250 boete of 50 dagen, -i de tweede tot f50 boete of 25 dagen. Een bloemkweket uit Roelofarendsveen werd tot f60 boete of 20 dagen veroor deeld wegens het telen van teveel bloem bollen. Een plaatsgenoot van deze man kreeg f75 boete of 25 dagen wegens het telen van teveel narcissen- en tulpenbol len. Een mens was teveel Aangrijpende film over lot van chronische zieken Met het doel het lot van de chronische zieken, die in particuliere verpleeg tehuizen worden opgenomen, aan de kaak te stellen, heeft de vereniging Het Zonnehuis de cineast Rudi Hornecker een film doen vervaardigen. Men kan dus van een zuivere tendensfilm spreken, maar de voorvertoning, die gisteren in Leiden werd gegeven, heeft ons geleerd dat de scenarioschrijver het idee van Hornecker met de nodige zelfbeperking heeft uitgewerkt. ..Een mens was teveel" tekent ons de levensgang van een jonge vrouw, ver loofd met de eigenaar van een poppen theater. vol liefde zich gevend aan de kunst en genietend van het leven. Een ongeneeslijke ziekte verwijdert haar van haar verloofde, ze wordt haar familie leden tot last en het slot is. dat ze wordt opgeborgen in een particulier verpleeg huis. Ze kwijnt daar langzaam weg. lij dend onder gebrek aan liefde, aan goede verzorging, aan werkelijk medeleven. Een prettig gegeven is dit niet en de bezoekers van deze film. die de volgende maand enige malen in het openbaar te Leiden zal worden vertoond, moeten dan ook niet verwachten, vrolijk gestemd huiswaarts te kunnen gaan. Hornecker moest werken met slechts enkele ervaren krachten en met veel amateurs. De beperkte mogelijkheden, waarover hij de beschikking had. komen In de film duidelijk tot uiting. Hier en daar is het spel slepend, het geluid is niet al te best. maar deze gebreken vallen weg tegen staaltjes echte filmkunst et direct de mens aansprekende vondsten, die „Een mens was teveel" maken tot een cri du coeur. De vereniging Het Zonnehuis, die ner gens propaganda voor eigen standje maakt, heeft met de opdracht voor deze film een goed werk verricht. Het lot van de chronische zieken mag ons niet on verschillig laten, maar het is zo moeilijk voor een gezond mens zich in hun om standigheden in te leven. Daartoe be staat nu de mogelijkheid. Men make hier van een ruim gebruik. Wagenvoerder Been zil veren jubilaris De heer Been, wagenvoerder eerste klasse, herdacht gisteren, dat hy 25 jaar geleden bi) de N.Z.H.VAL in dienst kwam. Ten huize van de jubilaris, Ca- therinestraat 1, vond een huldiging plaats. Verscheidene vooraanstaande functionarissen van de maatschappy gaven hierbij van hun belangstelling blijk. De chef van de vervoersdienst prees de heer Been om zijn ijver en plichtsbetrachting en bood hem de ge bruikelijke enveloppe met inhoud aan, alsmede de zilveren medaille en het daarbij behorende getuigschrift van de Ned. maatschappij voor nijverheid en handel Namens het jubileumfonds kreeg de heer Been een gemakkelijke stoel cn mevrouw Been cotving een bloemstuk. Van de voetbalalub der N.ZJL mocht de jubiiarij een achamerlamp ontvangen. De tram passagiers bleven terwege. Het «stuur van de N V. Berghuizer Papierfabriek voorheen B. Cromer ta Wapenveld declareert onveranderd 10 procent dividend over 1952.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3