Jlkttiue geiterije (üimrant |Koning Boudewijn wit zelf op de bijzetting aanwezig zijn Mayer met zijn staf thans in Washington aangekomen Koortsachtig zoekt Scotland Yard naar een moordenaar Wist U ONDERDAG 26 MAART 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tei. 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 12— per maand; 0 47 per week ADVERTENT1ËN: U.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9695 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STEL11R-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaatvactlcftlsQheftfmii mgn furt ia tegljeaspoet* Ambon-vraagstuk weer aan de orde CHURCHILL HERDACHT QUEEN MARY hitse hofrouw duurt een maand; I kroningsplannen ongewijzigd Half Mei Kon. bezoek aan Scandinavië? Omtrent het bezoek, dat Koningin Ju liana en Prins Bernhard dit voorjaar raan Denemarken en Noorwegen zullen DE SAINT GEORGES CHAPEL in het Windsor Castle zal het stoffe- brengen, verneemt A P. uit Kopenhagen, lijk overschot van koningin Mary van Engeland aanstaande Dinsdag dat ten aanzien van het tijdstip van aan- j j komst der koninklijke gasten nog geen n alle stilte worden bijgezet. Zondagmiddag zal de baar op plechtige definitief besluit is genomen, maa vijze naar Westminster Hall worden overgebracht, waar een rouw- volgens de huidige plannen 18 Mei een tweedaags bezoek in Kopenhagen tfary te rusten naast haar eerder overleden echtgenoot, koning George zl'IneKopenhagen zullen de Koningin haar zoon koning George VI. De Britse hofrouw zal een maand de Prins op het kasteel Amaliënborg •buren. Koning Boudewijn van België heeft het Britse hof verwittigd van ^k°"'5jgeererfdenlie va° Konin8 Frede' ijn voornemen, de begrafenis bij te wonen. De opperkamerheer van het oeze bezoeken gelden als staatsiebe- Engelse hof deelde mee, dat de St Georges Chapel tijdens de begrafenis zoek, zoals ook aan Parijs en Luxemburg foor het publiek gesloten zal zijn en dat de plechtigheid alleen door [hoogwaardigheidsbekleders en genodigden zal worden bijgewoond. Oslo. Zoals men weet is Koning Gustaaf Beide Huizen van het Engelse parle-1 kroning. Nog steeds staat een zwijgende van Zweden na de Koningin aan het be. J nent waren gisteren korte tijd bijeen en'menigte voor Marlborough House, /erdaagden de vergadering tot vandaag, het stoffelijk overschot van Queen Mary i teken van acjiting voor de overleden rust. Koningin Elizabeth, de hertog coningin Mary. Premier Churchill dien motie in, waarin een formele c'boodschap van deelneming aan koningin Elizabeth was vervat. Churchill zei, dat toningin Mary door haar voorname per soonlijkheid, haar voorbeeld en haar hou ding zich bemind had gemaakt bij het (gehele volk der Britse eilanden en in de ïitgestrekte gebieden van het Gemene- ;t en het Imperium. Haar dood, aldus premier, laat een leegte achter in :e harten. Churchill beëindigde zijn oespraak met het verzoek niet slechts coningin Elizabeth II met het overlijden koningin Mary te condoleren, maar ook de nog levende kinderen van de Dntslapene. Het trok zeer de aandacht, dit geval dus blijkbaar ook ge loeid werd op de hertog van Windsor naam in het parlement niet ver wegen werd. Clement Attlee, de leider der oppositie, lunde de regeringsmotie en verklaarde, nimmer een koningin is geweest, bemind was bij iedereen. De motie ;rd formeel goedgekeurd, waarna de van het Lagerhuis stil uiteengin- In het Hogerhuis werd op gelijke 'ijze hulde gebracht aan Haar nagedach- Koning Boudewijn Windsor en andere leden der koninklijke familie woonden een herdenkingsdienst bij, welke geleid werd door de aarts bisschop van Canterbury, dr Fisher. Ambassadeurs van vele landen brach ten een bezoek aan Marlborough House, waar zij het gastenboek van koningin Mary tekenden. Het sportprogramma in Engeland zal deze week ongewijzigd blijven. Bioscopen en schouwburgen zul- lenen wij nog, dat wel bij de voetbal wedstrijden de spelers deze week eer rouwband om de arm zullen dragen en vóór de aftrap zal één minuut stilte worden betracht. Later werd nog gemeld, dat een he denkingsdienst voor de overleden vorsti gehouden in de koninginnekapel v; Marlborough House, over het Britse tele visienet werd uitgezonden en door mil- lioenen aandachtige Britten gevolgd Fzcmkiijk wil Amerikaanse garanties Afgehaald door het presidentiële vliegtuig, en vandaag lunch met Eisenhower De Franse premier René Mayer en de T_ I bem vergezellende staf van Franse mi- naar ae Degraiems nisters en hoge ambtenaren is gisteravond D in Washington aangekomen. Met het per- Het is opmerkelijk, dat koning Boude- soonlijke viiegtuig van Eisenhower, de .Columbine" werden zij op het vliegveld /an New York afgehaald. Vandaag vindt de eerste bespreking plaats met Eisen hower en wel aan boord van het presi dentiële jacht „Williamsburg". Daar zal de president der Ver. Staten aan Franse en Amerikaanse autoriteiten de lunch aanbieden. Op het vliegveld te Washing ton waren de Franse ministers ontvan gen door vice-president Nixon en de mi nister van Buit. Zaken, John Foster Dul les, in gezelschap van hoge Amerikaanse functionarissen. Aan A.P. ontlenen wij, dat René Mayer, Georges Bidault (wiens gezondheidstoe stand blijkbaar zeer verbeterd is) en de Franse minister van Financiën Bourgès Manoury Zondag en Maandag op uit nodiging der Canadese regering een be zoek zullen brengen aan Ottawa. Uiter aard ontbreekt het niet aan gissingen het doel der Franse ministers aan de Ver. Staten. Maar men kan veilig aan- dat Frankrijk van Amerika ze kere garanties zal vragen, alvorens toe te treden tot de Europese Defensiege meenschap, waarvan de ratificatie in het Franse parlement nog moet plaats vin den. René Mayer en Bidault zullen aan- de begrafenis coningin Mary bij te wonen. Dit zal dus zijn eerste officiële bezoek aan het buitenland zijn sinds hij de troon besteeg. Wij herinneren er aan, dat hij zich vorig jaar bij de teraardebestelling van koning George VI liet vertegenwoordigen door zijn 18-jarige broer prins Albert. Zulks wekte ontstemming in Britse kringen, de socialistische oppositie In België [wlitieke munt uit sloeg. Het was de Belgische premier Van Hout-te, d'ie toen verklaarde, dat koning Boudewijn zich slechts om protocollaire redenen niet aar Engeland had kunnen begeven. De stroom van telegrammen houdt aan. Zowel van maarschalk Tito, die op de ,Galeb" onderweg is naar Belgrado, als ran de Paus en de Egyptische premier, generaal Naguiib. Ook minister dr W. Drees zond aan Churohill een telegram, der regering zijn oprechte condoleanties overbracht en er dat koningin Mary „gedurende haar lange leven zulk een schitterend voorbeeld was voor haar land". Geen wijziging in kroningsplannen Het staat nu vast, dat de kroning van koningin Elizabeth toch op de vastge stelde datum, 2 Juni, zal geschieden. Be vestigd wordt, dat er geen verandering zal komen in de voorbereidingen van de Birma klaagt Formosa aan bij V.N. China (nationalistisch) pleegt aggressie Birma heeft bij de Verenigde Naties _»n klacht ingediend nopens aggressie tegen zijn grondgebied door nationalis tisch China. In een telegram aan Trygve Lie verzoekt de Birmese minister van Buitenlandse Zaken de klacht, die hij „belangrijk en dringend" noemt, te plaat sen op de agenda van de huidige zitting der Algemene Vergadering. In een memorandum verklaart Birma, dat zich ongeveer 12.000 nationalistisch- Chinese militairen op Birmees grondge bied bevinden. Vervolgens worden alle daden van deze troepen in Birma opge somd, sinds hun nederlaag tegen de Chi nese communisten in 1949. Deze troepen, zo wordt gezegd, zijn betrokken in wat niet minder dan ag gressie kan worden genoemd." Deze aggressie blijkt uit de weigering van de Kwo-min-tang strijdkrachten om zich aan ontwapening en internering volgens het volkenrecht te onderwerpen en uit haar vijandig optreden tegen de troepen der regering van de Unie van Birma en haar plunderingen onder de burgerbevolking. Het is duidelijk dat de Kwo-min-tangtroepen bij het bedrijven van deze onwettige activiteit geleid wor den door de regering van Formosa, al dus het memorandum der Birmese re gering. Reorganisatie kabinet in Turkije In politieke kringen te Ankara ver wacht men, dat het kabinet-Menderes zeer spoedig zal aftreden. De premier zou dan opnieuw belast worden met de vorming van een regering, de derde regering-Menderes sedert Mei 1950. Men- deres zou enkele nieuwe figuren in zijn nieuwe regering opnemen. De ministers van Buitenlandse Zaken, Binnenlandse Zaken, Financiën en Economie zouden aanblijven, aldus A.F.P. uit Ankara. dringen op de erkenning, dat Frankrijk, West-Duitsland zo sterk naar voren komt, een wereldmacht blijft, waarmede rekening moet worden gehouden. Anderzijds oefent Washington druk uit, dat haast gemaakt zal worden met de Europese eenheid, dus ook met de ratifi catie van het E.D.G.-verdrag. De vor ming van een Europese Defensiegemeen schap acht Washington dringend nood zakelijk, wil Frankrijk zijn politieke macht kunnen uitbreiden of handhaven. Amerika hoopt op een meer verzoenende houding tussen Frankrijk en Duitsland. Na de ratificatie van het ED.G.-ve drag (zonder de protocollen) in Bondsdag, is nu ook een speciale cor missie van de Belgische Kamer begonnen met de bestudering van het betreffende ontwerp-verdrag. Volgens Radio Vaticaan is mgr Fratisek Halla, een van de meest aanstaande leden van de Tsjecboslo- waakse Volkspartij vóór de communisten in 1948 de macht overnamen, in Russi sche gevangenschap overleden. Ook mgr Stanislaus Adamski, bisschop van Kato wice (Polen), is overleden in gevangen- mÊSÊÊ' De vrouwenlijken in Londense Hat Is voortvluchtige mr Christie de dader en doodde hij ook zijn echtgenote? Scotland Yard, de Britse recherche, heeft alle politieposten in geheel Enge land gealarmeerd; iedere politieman kreeg het consigne, goed uit te zien naar de 55-jarige kantoorbediende John Christie. Wij meldden het gisteren al: in een Londense flat zijn delichamen gevonden van vier jonge vrouwen, waarvan er die waren geworgd. Dr Camps van Scotland Yard gaat met zijn lijkbeschouwing voort. Zoals gemeld waren de lichamen op vreemde plaatsen onder de vloer en ach. ter het behang verborgen. Agenten met schoppen en koevoeten onderzoeken thans de flat van boven tot beneden, terwijl de tuin tot flinke diepte wordt omgespit In 1949 zijn in dezelfde flat een 19-jarige vrouw met haar vier maanden oude dochtertje geworgd. Haar echtgenoot, de 25-jarige Timothy John Evans, werd van deze moord beschuldigd en opgehangen. De nieuwe vondst brengt het aantal der genen die in dit afschuwelijke huis het leven zijn gebracht dus op zes. De ontdekking van de lichamen heeft de overige bewoners van de flat enige blanke.families en negergezinnen mef ontzetting vervuld. Eén hunner verklaar de: „De heer en mevrouw Christie warer rustige mensen, die zich weinig met an deren bemoeiden. Zij waren altijd erg be leefd, maar bleven nooit met buren staan Omtrent de verblijfplaats van mevi Christie tast de politie eveneens in het duister. De mogelijkheid wordt niet uit gesloten geacht, dat zij één der geworgde Fascistenwet met 5 jaar verlengd Relletjes te Rome De Italiaanse Kaïmer heeft met 259 tegen 243 stemmen het wetsontwerp -goed gekeurd, waarbij het verbod voor fas cistische leiders om zich candidaat ta stellen voor parlementsverkiezingen voor een periode van vijf jaar, wordt verlengd. De meeste leden der Christen-Democra tische partij hebben ziah tegen het wets ontwerp verzet, hetwelk thans naar de Senaat gaat. Een aantal jeugdi-ge „her rieschoppers" heeft gisteravond voor het gebouw van de „British Council' te Rome gedemonstreerd. Jongelieden duiwden de bibliothecaresse opzij en probeerden brand te stichten door een fles benzine in de zaal te wer pen. Deze achbie was bedoeld als een protest tegen de veroordeling van neo fascisten in Triëst. De schade aan de bibliotheek bedraagt 100.000 lire. Voorts werd door de étalageruit van het bureau der British European Air ways Corp. te Rome een steen geworpen, waaraan een papier zat met beledigende woorden aan het adres der Britten. Te Tatuape. een voorstad van Sao Paulo in Brazilië, is dezer dagen pen personentrein op een stilstaande goederen trein ingereden. Veertien mensen kwamen om het leven en zestig Brazilianen werden gewond. Teneinde paal en perk te stellen aan de communistische activiteit, die de veiligheid van het land bedreigd, heeft de Franse politie een aantal voor aanstaande communistenleiders gearresteerd. Van links naar rechts: André Stil, de hoofdredacteur van het communistische blad l'Humanité; Benoit Fran- chon. secretaris-generaal van de C.G.T., de Rode vakbond; Marcel Dufriche, C.G.T.-specialist voor jeugdzaken en overzeese gebiedsdelen; André Tollet, secretaris van de Parijs-Seine Federatie, en Lucien Molino, mede-secretaris van de C.G.T. Tegen hen, die zich nog niet in hechtenis bevinden, is in ieder geval een arrestatiebevel uitgevaardigd. Grote spandoeken aan de voorgevel van het C.G.T.-hoofdkwartier te Parijs, waarop de vrijlating van de leiders werd geëist, zijn door de politie weggehaald. Het communistisch dreigement, dat grote protestdemonstraties en stakingen zouden gehouden worden liep tot nu toe op niets uit.... DAT Zaterdag in de raadzaal te Vught het portret van de Koningin, ge schilderd door de Vughtse kunstenaar Arnoud Paashuis, wordt onthuld. DAT wetsontwerpen zijn ingediend bot goedkeuring van de Benelux-verdragen van 5 September 1952 in zake de invor dering van belastingschulden en de dou anen en accijnzen. DAT de Nederlandse uitvoer van melkpoeder naar de Ver. Staten, die thans vermoedelijk zal uitvallen, vorig jaar 5500 ton bedroeg ter waarde van f 13 milliogn. DAT als consul-generaal van Argenti nië te A'dam is erkend Ricardo O. F. Schauman en als consul van Israël Avshalom Caspi. DAT het Tweede-Kamerlid Scheps (P.v.d.A.) aan de ministers Beel en Don ker schriftelijk heeft gevraagd of het rap port over het gebruik van de Friese taal in het rechtsverkeer vertrouwelijk was en zo nee, om het dan aan de kamers over te leggen. DAT ir J. P. van Bruggen uit Den Haag op zijn verzoek eervol is ontslagen als lid van de 'vaste internationale com missie voor scheepvaartcongressen te Brussel. DAT de dakpannenfabrikant uit Bel- feld, die arbeiders aan ovens welke bij een temperatuur van 81 graden Cel sius werkten onvoldoende beschermd zou hebben, wegens gebrek aan bewijs is vrijgesproken. DAT tegen de stationhouder en bestel ler van de PTT. te Oudehorne, de 38- jarige G. de J., wegens verduistering van f 7.000 in Leeuwarden 7 maanden plus 5 voorwaardelijk is geëist. Volgens de laatste berichten zijn drie gevonden lichamen door de lijk schouwer van Scotland Yard grondig on derzocht en geïdentificeerd. Het eerste is dat van de 26-jarige Schotse Hectorina MacLennan, die zeven jaar geleden naar Londen kwam en als kantoorbediende werk vond. Het stoffelijk overschot werd herkend door een broeder van de verslagene. Volgens de lijkschouwer is de vrouw on geveer een maand geleden geworgd. Het tweede lichaam is dat van me- rouw Christie. Het derde slachtoffer is de 20-jarige Kathleen Maloney, die kon ■worden geïdentificeerd aan de hand van vingerafdrukken. Medici stelden vast, dat het meisje ten tijde van haar dood reeds verscheidene maanden in verwachting Tegen de 24-jarige E. H.. die bij het Centraal Station te A'dam Amerikaanse militairen aanklampte om hen naar niet bepaald eerste klas logiesgelegenheden te brengen, is voor de A'damse rechtbank f 30 boete geëist (bevestiging vonnis kan tonrechter). De Rijksarchivaris in Friesland, mr M. v. Buytenen, zal Vrijdag a.s. in de Gem. Universiteit van A'dam promo veren tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift: „De grondslag de Friese vrijheid". DAT de Ver. voor Gezondheidskolo nies voor Utrechtse kinderen wegens geldgebrek is opgeheven en het kolonie huis Bosch en Duin thans wordt gbruikt als buitenkliniek van het Wilhelmina- kinderziekenhuis. DAT het Bureau voor Muziekauteurs- recht te A'dam (Buma) heeft besloten in Friesland, waar slechts 2 van de 44 burgemeesters hun medewerking verle nen, verenigingen die de verschuldigde rchten niet betalen voor de rechter te dagen. DAT het hotel Landgoed 's Konings Jaght te Schaarsbergen, de vroegere buitenplaats Heidepol aan de Konings weg, op 31 Maart officieel wordt ge- DAT de Centrale Ver. voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel de gemeente besturen zal verzoeken, op de markten geen steuntrekkers toe te laten, die handel drijven. De hertog van Windsor, een zoon van de overleden koningin Marytezamen met zijn zuster, de prinses Royal. Op het eerste bericht over de ziekte van ko ningin Mary kwam de hertog met zijn gemalin uit de Ver. Staten naar Londen, waar hij nu de begrafenis zal bijwonen. Politiek „rendez-vous" of puur toeval? Toenadering MoskouV.S. via Stockholm Gisteren hebben de Zweedse ambassa deurs in Washington en Moskou zich ge meld op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Stockholm- Naar aanleiding hiervan, zijn speculaties ontstaan, dat nieuwe pogingen aangewend zullen w den om de Ver. Staten en de Sowjet- Unie dichter tot elkaar te brengen. Een zegsman van het minister! Buit. Zaken heeft echter meegedeeld, dat de aanwezigheid van de beide diploma tieke vertegenwoordigers in de hoofd stad een ..pure coïncidentie" was. Geen van beide ambassadeurs wenste zich verder volgens A P. uit te laten over de zaak. Erik Boheman, de Zweedse zegsman, antwoordde op vragen van verslagge vers: „Het is nu de beste tijd van het jaar in Washington". En een collega zei: „In Moskou is het koud, er ligt nog WashingtonBelgrado Chef. gen. staf tevreden over bezoek Maarschalk Tito tóch naar V.S. Generaal Pelso Danoevic, chef van de generale staf van het Zuidslavische leger, die met Amerikaanse militaire autoritei ten besprekingen heeft gevoerd, heeft vóór zijn vertrek udt New-York tegen over de pers verklaard, dat de resul taten van zijn bezoek aan de V. S. „Zeer gunstig" zijn. en dat de Amerikaanse militaire hulp aan Zuid-Slavië verze kerd is. Hij voegde er aan toe, dat o.m. „de laatste typen Amerikaanse straalvliegtui gen" geleverd zouden worden. Generaal Dapoevic zeide verder, dat de onder tekening van het vriendschapeverdrag met Griekenland en Turkije zijn missde in de V. S. vergemakkelijkt had. „Er is geen enkel probleem meer tus sen de Zuidslavische militaire leiders en de Amerikanen po te lossen." De levering van Amerikaans oorlogsmateriaal aan Zuid-Slavië zou ..normaal en contant" Dapoevic verklaarde verder, dat er een grote kans is, dat maarschalk Tito een bezoek aan de V. S. zal brengen. Koning verbiedt zijn neef liet autorijden Koning Frederik van Denemarken heeft van zijn koninklijke rechten ge bruik gemaakt om zijn neef. prins René van Bourbon Perma, te verbieden gedu rende een jaar een auto te besturen. Vo rige maand veroorzaakte de prins, die gehuwd is met de Deense prinses Mar- garetha, in Kopenhagen enige ongeluk ken, doordat hij, volgens de politie, onder Invloed van sterke drank verkeerde. Prins René kon niet op de gewone wijze wor den vervolgd, omdat hU als lid van een koninklijke familie buiten de Deense wet valt. Recht en Vrijheid ZO LANGZAMERHAND, schijnt het. zijn de Ambonnezen ons tot een last geworden, waaraan we niet graag herin nerd worden. Enige jaren geleden, toen, de Indonesische kwestie nog in het brandpunt der belangstelling stond, kon den ook de Ambonnezen zich nog in de sympathie van het overgrote deel van het Nederlandse volk verheugen. Thans echter herinneren zij ons aan de achter stallige schuld, die is blijven staan, sinds wij het spel met Indonesië verloren heb ben. In ons politiek faillissement in In donesië hebben wij de Ambonnezen mee gesleept en we blijken nog steeds niet bij machte om hen ook maar de gering ste hoop op een spoedige aflossing te kunnen geven. Niemand weet wat er met deze men sen. wier enige fout is dat zij Nederland ondanks alles trouw bleven, in de toe komst moet gebeuren. Juist omdat het onmogelijk is. de toekomst van het Am- bonnese volk ook maar bij benadering te voorspellen, is het goed zich te be zinnen op de feiten uit het verleden, waaruit de droeve werkelijkheid van hei heden is ontstaan. Voor het vinden immers van een juiste en rechtvaardige oplossing voor het vraagstuk-Ambon en voor de beoordeling van de rechtmatigheid der Ambon-nese eisen is kennis van de feiten en factoren, die in dit drama een rol speelden, on misbaar. HET GESCHRIFT van in J. A. Manu- sama „Om Recht en Vrijheid", dat thans is verschenen (uitgave drukkerij Libertas N.V.„ Utrecht) biedt een uit stekende gelegenheid zich in deze mate rie te oriënteren. Als minister van De fensie van de Republiek der Zuid-Moluk- ken en als een der stichters van deze republiek maakte ir Manusama het drama van Ambon persoonlijk van af het begin mee. Thans is hij hoofd van de Politieke Missie dor Zuidmolukse Re publiek, die tot taak heeft de wereld voor te lichten over het onrecht dat het Ambonnese volk is aangedaan; tot taak ook. de wereld te laten weten dat de Zuidmolukse Republiek nog steeds be staat en nog steeds in de binnenlanden van Ambon en Ceram strijdt voor haar vrijheid en onafhankelijkheid. Dat de Ambonnezen het recht aan hun zijde hebben, lijdt geen twijfel. Onze rechterlijke macht heeft dit in de be faamde processen in 1951 duidelijk uit gesproken. Maar in de huidige wereld zegt dat niet veel. Politieke factoren spelen een veel belangrijker rol. Juist daarom is de kleine en jonge Republiek der Zuid-Molukken in het vergeetboek geraakt. Nu er geen politieke belangen mee gemoeid zijn. is er geen enkele mogendheid van betekenis, die zich het lot van deze kleine staat aantrekt Zonder hulp van buiten trachten de Ambonnezen hun rechten tot gelding te brengen. Zelfs Nederland, dat zij drie en halve eeuw trouw gediend hebben, heeft hen in de steek gelaten. Ambon staat alleen op de wereld. MAAR meer dan enig ander heeft het Nederlandse volk de plicht, de Am bonnese zaak tot de zijne te maken Het is mede door Nederlandse nalatigheid, dat een onafhankelijk leven van een volk, eens de bloem van ons Koninklijk Nederlandsch-ïndisch Leger, in de kiem werd gesmoord. Ambon schreeuwt om recht. Het is nog een roepen in de woestijn. Ambon vecht voor vrijheid. Het is nog een strijd zonder uitzicht. Zijn wij onze eigen strijd voor de on afhankelijkheid vergeten? Leek ook toen de kans op succes niet vaak gering? Waren er ook toen geen mannen, die liever stierven dan in het onrecht te berusten? Of de Ambonnezen er ooit in zullen slagen het recht te doen zegevieren, is niet te voorspellen. Zeker is echter, dat zij het gezegde van Prins Willem van Oranje tot het hunne hebben gemaakt: Men behoeft niet te hopen om iets te ondernemen, noch te slagen om te volharden. Britse vindingen voor Rusland Spiomiage ten bate der MIG's Nieuwe vindingen, die toegepast wor den op straalvliegtuigen in Engelse fa brieken, zijn binnen een maand bekend in de Sowjet-Unie, waar zij onmiddellijk worden overgenomen, zo heeft George Wigg, een afgevaardigde van de Labour- oppositie gisteren in het Engelse Lager huis verklaard. Hij beweerde, dat deze nieuwe vindingen zijn toegepast in de motoren van de MIG-straaljagers in Korea. De Labour-afgevaardigde Wigg zal btf de minister van Bevoorrading, Duncan Sandys, aandringen op een ernstig onder zoek. Reuter vestigt er de aandacht op. dat Engeland sinds 1947 geen straal motoren meer aan Rusland zou hebben verkocht De Tweede Kamer heeft zich van middag verenigd met de verlenging van de werkingsduur van de wet huisvesting gerepatrieerden 1950 tot 1 Januari 1955. HET WEER IN EUROPA Londen Brussel Parijs a 3 £9 S ?ë£3o Ï2 8 5 3 M: Ander weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot 1 krachtige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Van- *6 nacht geen nachtvorst. Mor gen overdag veel kouder dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon 6.27 tot 19.05 uur: maan 16.06 tot 5.20 uur. Op 30 Maart V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1