Werkstudenten vragen meer begrip van faculteiten Eigen commissie van toezicht de oplossing? VEBO-Paasveetentoonstelling bood goede indruk Leiden gaat zijn blokploegen uitrusten Leo Riemens sprak voor Amerikaanse zakelijkheid en Franse geest NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 24 MAART 1953 „Geen beurs!" (Van een bijzondere medewerker) Een werkstudent is iemand, die studeren wil en werken móét maar hij is ook iemand, die studeren móét en daarom in feite niet werken mag, zo oordeelt men in wetenschappelijke kringen. Immers, zijn studie zal lijden onder het euvel van te grote verdeeldheid van zijn belangstelling en de belemmering van zijn studievrijheid, afgezien nog van het eüvel, dat een dergelijke wijze van studeren, dat in de nachturen zou moeten plaats vin den, hoogst nadelige gevolgen voor de gezondheid van de student kan op leveren. Hoe hen tegemoet te komen? Een groter aantal beurzen beschik baar stellen! Dit lijkt voorlopig de enige oplossing. Neen. zegt de werkstudent, wij min nen de vrijheid en slikken niet de amb telijke controle, die op ons drukt, in dien wij een beurs zouden hebben. Door onze studie zélf te verdienen, dragen we eigen verantwoordelijkheid en hebben geen verplichtingen tot terugbetalen van onze studiekosten in een toekomst, die in het onzekere ligt. Vrijheid tot studie behoort voor ledereen te gelden. Het beurzenstelsel werkt een selectie in de hand, die uit sluitend drukt op de financieel niet draagkrachtige. (Om een beurs te kunnen bemachtigen, moet de toekomstige stu dent een zeer hoog gemiddelde halen op zijn eindexamenlijst en hij moet elk jaar aan het ministerie verantwoording af leggen, wat zijn studievorderingen waren ln het afgelopen jaar). Terwijl iedere student een zeker recht heeft, om zich in het eerste jaar van zijn studie aan het clubleven te wij den waardoor dat jaar meestal geen practische studieresultaten afwerpt moet de ,.beurs"student schrijven, waar hij zijn geld heeft gelaten en wat hij heeft uitgevoerd. En er behoeft niet zo heel veel te gebeuren, of zijn beurs wordt hem ontnomen. Laat er ons liever voor werken, waardoor we het heft zelf in handen houden en geen verantwoor ding behoeven af te leggen anders dan tegenover ons zelf. zo redeneert de werk student. Vrijheid impliceert verantwoor delijkheid, impliceert ook de mogelijk heid van de vergissing en het risjco van de vergissing. Wanneer wij die vrijheid niet bezitten, voelen wij dit als een aan tasting van de rechten, die ook de stu dent heeft. Niet aangepast Hier ligt in grote trekken een pro bleem tussen universiteit, student en maatschappij. Het onderwijs is nog niet aangepast aan de huidige maat schappelijke structuur, die hogere (of gespecialiseerde?) eisen stelt, naar mate de industrie zich specialiseert en het aanbod van gegadigden groter wordt. Dat men op het ogenblik het gevoel krijgt, dat een HJ3.S- of gymnasium opleiding maatschappelijk niet meer vol doende is, mag geen aanleiding zijn, dat men dan maar moet gaan studeren. Dat dit echter maar al te vaak het ge val is ('bijv. bij de juridische faculteit), wijst op de noodzaak van een omschake ling van het gehele leerplan, dat aange past dient te worden aan de maatschap pelijke behoefte. Anderzijds is er de student, die stu deert uit belangstelling voor een bepaal de studie. Hij bezit geen beurs, maar is werkstudent. Dat wil zeggen, dat hy. om in de kosten van zijn dagelijks onder houd en van zijn studie te voorzien, een „baantje" aanneemt. Deze jobs variëren van zakjes-dichtplakken. stukjes zeep be schilderen, ..babysitter" tot baantjes-in- het-betere-genre. Hij probeert zoveel mogelijk zijn colleges te volgen en ..bij te blijven", doch mist te veel het con tact met zijn studiegenoten en op den duur het contact met zijn faculteit. An ders gezegd: hij mist de vorming van het student-zijn. Hij is in deze zin gesproken geen vol waardig student en hij wordt maatschap pelijk niet gezien als een volwaardig werknemer. Dat dit zonder meer van grote invloed moet zijn op zijn geestelijke vorming, lijkt duidelijk. Niettemin wil hij het heft in handen houden en wenst hij liever zijn moeilijkheden, dan zoals hij dat noemt een ..ambtelijke aantasting van zijn vrijheid". Hardnekkig houdt hij vast aan zijn devies: „Geen beurs!" Dat zijn studie langer duurt, is een risico, die hij zelf wenst te nemen. Anderzijds werpt zijn faculteit tegen, dat hij op den duur zijn studiegenoten in de weg zit en dat voor een student, die zijn studie primair stelt, de geestelijke spanning te groot wordt, omdat hij zo veel van zijn tijd verloren ziet gaan het baantje Tijd productiei Neen, zegt de werkstudent, ik zeker, dat ik, wanneer ik- niet werkte, een groot deel van mijn tijd zou luieren, zoals we allemaal wel doen, en die tijd maak ik nu productief. Ik werk, integendeel, zelfs intensiever en geloof niet. dat ik met mijn studie zó achter op behoeft te raken, dat ik anderen in de weg zit- (Dit geldt uiteraard voor hen. die een gedeeltelijke dagtaak hebben, en voor hen. die niet behoren tot de B.-facultei- ten. Degenen, die medicijnen studeren, voelen wel degelijk het nadeel van te moeten werken). Wat belangrijk is, zegt de werk student, is dat men begrip toont voor onze moeilijkheden. Onze faculteiten zouden zo veel voor ons kunnen doen. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat buitenstaanders worden geplaatst in een niet-volledige werkkring, volkomen in onze lijn ligt en waar mee we zeer gebaat zouden zijn. Wij denken aan het sympathieke ge baar, dat een instelling in onze stad (de Raad van Arbeid) maakte, toen bepaal de werkzaamheden moesten worden ver richt in een zeer snel tempo, die van tijdelijke aard waren en waarvoor men intelligente werkkrachten zocht. Men heeft hiervoor een aantal werkstudenten kunnen aanstellen. Dit werk zal in de naaste toekomst aflopen, maar voorlopig kan een aantal van deze zeer gewaar deerde krachten (zo verzekerde men ons) blijven. Aan deze studenten wordt toe gestaan, hun colleges te volgen. Ongetwijfeld is het aantal werkstuden ten in Leiden kleiner dan in Amsterdam. de werkstudent een „algemeen ver schijnsel" is. Dat men zich in universi taire kringen met dit probleem bezig houdt, lijkt ons vanzelfsprekend. In feitte keert de student, wiens stand punt wij hier uitvoerig wilden belichten, omdat het wetenschappelijke standpunt Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: A Jansen en J P Hoekstra Eindhoven-Utrecht: A van Dijk en R v d Giessen. Arnhem-Doesburg. GETROUWD: J R Kymmell en E A Waller Dikiken-Proper, d„ Am- Kramer-Sprenkeling. d„ Am- T. Smlthuysen-Naessens. z. OVERLEDEN: B Roelvink, B D M Lammes, m., 72 van Selm-Vruggink. m. 70 J. Bai A'dam: M v. 67 j., A'dam: A in-Cornellssen. v.. 78 j.. alom bekend schijnt, zich tegen twee dingen. In de eerste plaats tegen de eenzijdige selectie (by de beursstudent), waarvan het probleem niet direct oplosbaar is, en dan tegen het ambtelijke toezicht bij beurzen. Waren deze obstakels uit de weg ge ruimd, dan zou mogelijk de afkeer tegen het beurzenstelsel minder groot zijn. Bo vendien staat men heel wantrouwend tegen het renteloze voorschot, dat dwingt, later deze uiteraard zeer grote studia kosten terug te betalen. Landsbelang Het kan niet anders dan in het belang an ons land zijn, dat men de student, j> wie later mogelijk de verantwoorde lijkheid rust van een belangrijke functie, hij (ook in het belang van land) een leidende rol zal spelen, in enigermate tegemoet treedt, al thans er rekening mee houdt. Aan zijn vorming dient de grootste aandacht te worden geschonken, Waar enerzijds met geld wordt gesmeten, lijkt de wetenschap wel bijzonder karig te worden bedeeld Een groter aantal beurzen zou wél as te bevelen zijn. indien men afziet van h systeem „renteloze voorschotten". Ai derzijds zou men rekening kunnen hou den met het uiterst kwetsbare eergevoel de student, die toezicht wel zou aan vaarden, indien dit kwam uit universi taire kring. ij sommige faculteiten (de theolo gische) is dit reeds het geval. Het a tal studenten is daar in verhouding de juridische en medische faculteiten kleiner, zodat direct contact met de dent mogelijk is. Bij genoemde andere faculteiten is dat onmogelijk. Wij vragen ons af, of de oplossing van dit probleem mogelijk zou zijn, indien een commissie van toezicht werd samengesteld, bestaande uit vertegenwoordigers uit alle facultei ten, die het vertrouwen genieten van de student en wier capaciteiten in overeenstemming zouden zijn met de verantwoordelijkheid van een dergelijke functie. Die commissie zou dan tot taak heb ben. de student in zijn moeilijkheden bij te staan en advies uit te brengen aan zijn faculteit. Hierdoor zou de kans, dat een al te ambtelijke maatstaf, wanneer een examen niet op tijd wordt gedaan waarvan de mogelijkheid van ontneming van de beurs het gevolg kan zijn wor den voorkomen. Het toezicht op een rijksbeurs zou dan geschieden door de eigen faculteit van de student. Het is echter niet aan ons. dit voorstel, waaraan zeker voetangels en klemmen kleven, naar voren te brengen. Agenda voor Leiden Dinsdag Stadsgehoorzaal, half 8: Chr. gymnas- ekvereniging „Jahn", uitvoering. Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, Haagse Comedie met „Staats- Filmzaal academie. 7.45 uur: L.A.K., Tsjechische poppenfilms. Casino, 9.15 uur: K. en O.-filmstudie- kring. Het filmoog ontdekt de schilder kunst. ïgstgeest, Huize Bijdorp, 8 uur: Bachconcert door Pauline Pilaar, so- raan, Catharine Gris Ritsema, claveclm- *1 en Cornelis Preuyt, fluit. Woensdag Kleine stadszaal. half 3: Het Zonne huis, première film „Een mens was te- Stadsgehoorzaal, half 8: Chr. gymnas tiekvereniging „Jahn". uitvoering. Steenschuur, 6. 8 uur: K. en O., mr A. W. Kist over: „1953, Europa ontdekt", met films. Clubhuis Oosterkwartier, 8 uur: Leidse bond van speeltuinverenigingen, cursus in bestuurstechiiiek. Harmonie, 8 uur: Oud-Strijders en Het Mobilisatiekruls, brigade-generaal J. F. 1U. Steenmetser en luit.-kol. S. P. van 't Hof. Kleine Burcht, 8 uur: Leidse vereni ging van postzegelverzamelaars. Utr. Jaagpad 11, 8.15 uur: cursus „Hoe begrijpt U meer van muziek?" door mej, Lien Sibbes. Steenschuur 21, half 8half 9: zitting prij zencommissie. Donderdag Levendaal, 2—11 uur: bazar Leidse Mytyl-school. Vlies, half 3: afdeling Leiden Ned. eniging van huisvrouwen, jaarvergade ring. Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O., Resi dentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo, solist: Claudio Arrau, piano. Vlies, half 8: coöp. boerenleenbank Leiden—Oegstgeest, algemene ledenver gadering. Turk, 8 uur: afdeling Leiden Ned. reis- vereniging, algemene jaarvergadering, met films. Het Centrum, Hoogl. Kerkgracht 44, 8 uur: Leidse Chr. kampeervereniging, pro- paganda-avond. Leiderdorp, gemeentehuis, half 8: huldiging B. G. Corts door polderbestu- Tentoonstelling Lakenhal, 10—4 uur en Dinsdagavond 8—10 uur: werken van G. Hr Brettner (tot 7 April). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807, en apotheek Tot hulp der menschheld. Hooigracht 48. tel. 21060. Agenda raad Leiden De gemeenteraad van Leiden verga dert Maandagmiddag 30 Maart ter be handeling van de volgende agenda: Beëdiging en installatie van het nieu- e lid H. de Wilde (V.V.D.. vacature mr W. J. Geertsema). Benoeming van een lid van de com- issie voor de strafverordeningen; idem commissie voor het onderwijs; idem com missie voor het openbaar slachthuis (va cature mr Geertsema). Benoeming van een lid van de com missie voor de hiarkt- en havendienst; idem commissie voor de personeelszaken (vacatures mevrouw S. A. Th. Gouds- waard-Knipscheer) Aanschaffing van een fotografische en dactyloscopische uitrusting voor de po litie. de Aanschaffing van uitrustingen blokploegen van de B. B. Beschikbaarstelling van ten hoogste f 1000 voor de herdenking van de be vrijdingsdag. Aanschaffing van bedrijfsmiddelen ten behoeve van Gemeentewerken Inschakeling van de plaatselijke mid denstand bij de uitvoering van behana- en stoffeerderswerk. Toewijzing van het onteigende deel van het perceel Stationsweg 39 aan L van der Meel. Verhuur van het benedendeel der wo ning De Gijselaarstraat 13. Verhoging van het crediet voor een nieuwe brug in de Roomburgerweg. Wijzigingen begrotingen 1952 en 1953. Uitbreiding van de huidige markt op Woensdag tot algemene markt. De Gijselaarstraat 13 Door het betrekken van de dienst woning Cobetstraat 1 heeft ir F. J. J. Meuwese van de Lichtfabrieken het door hem van de gemeente gehuurde beneden deel van de woning De Gijselaarstraat 13 verlaten. B. en W. stellen de raad voor, dit deel te verhuren aan de heer C. Bromet, technisch ambtenaar A bii Ge meentewerken. Zelfs inzendingen van Goeree en uil Zevenaar Vanmorgen werd onder grote belangstelling de Paasveetentoonstelling geopend, die vandaag in Leiden is gehouden. De geschiedenis is bekend. Eerst zou deze agra rische show niet worden gehouden, in verband met de nationale ramp, maar het Vebobestuur kwam op dit besluit terug, doordat de ontsteltenis over de ramp langzamerhand plaats maakte voor de gedachte, dat Nederland juist in deze om standigheden met volle kracht vooruit moet. stijgingen dus. De wethouder herinnerde n de ingebruikstelling van de veelading en aan de nieuwe ver- Bij de opening waren ook aanwezig wethouders Van Schaik, Van der Kwaak en Jongeleen, mr Bool, de ge- leentesecretaris, en mr Knibbe, secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. De voorzitter de Vebo, de heer Van der Stoel, sprak een welkomstwoord, waarin hij herinnerde aan het aanvankelijke besluit het bestuur om de tentoonstelling dit jaar niet te laten doorgaan.-, Deze beslis sing betekende, dat de tijd van voorbe reiding slechts kort kon zijn. Dit heeft echter geen nadelige invloed op de kwa liteit van de show gehad. Er waren vrij veel inzendingen en de kwaliteit noemde de heer Van der Stoel bijzonder goed. Vermelding verdient ongetwijfeld, dat er ook inzendingen waren van Goeree en Overflakkee en uit Zevenaar. Wethouder Van der Kwaak verrichtte de officiële opening. Hij wees op enkele agrarische problemen en zei, dat de Vebo hierbij adviserend en stimulerend op treedt. Leiden heeft zich als marktplaats niet alleen gehandhaafd, maar het slaag de er zelfs in zich niet onbelangrijk uit te breiden. Van Maart 1951 tot Maart 1952 werden in Leiden 8090 schapen aan gevoerd, 4180 runderen en 28.139 varkens. Va\ Maart 1952 tot Maart 1953 waren de aanvoeren als volgt: 12.431 schapen, 4416 runderen en 51.131 varkens. Belangrijke (Advertentie) Bescherming Bevolking B. en W.: Het rijk moet dat betalen en niet de bevolking zelf Bij de raming van de kosten van de organisatie Bescherming Bevolking voor 1953 is op de begroting voor dat jaar voor de verdere opbouw en ontplooiing van die organisatie een bedrag van ƒ25.000 uitgetrokken. In dit bedrag zyn niet be grepen de kosten van aanschaffing van uitrustingen voor de blokploegen, aldus schryven B. en W. aan de raad. Nu evenwel de uitvoering van de plannen van de organisatie Bescherming Bevolking in het gehele land en ook in de kring Leiden met krfccht ter hand wordt genomen, dient tot aanschaffing van deze uitrustingen te worden overgegaan, onder meer om de ploegen in het gebruik van de materialen te kunnen oefenen. Met deze aanschaffing zal voor de A-kring Leiden (Leiden en Oegstgeest) een bedrag van ƒ150.000 gemoeid zijn. Aangenomen kan worden, dat de aan schaffing over twee jaren, 1953 en 1954, kan worden verdeeld, zodat per jaar ƒ75.000 nodig is. De blokploegen zullen dan zijn uitgerust volgens het Rijks schema, plan B. Aangezien alle kringgemeenten tot het doen van deze uitgaven zullen moeten overgaan, heeft omtrent het vraagstuk van de dekking der aan de aanschaffing verbonden kosten overleg plaats gevon den tussen de middelgrote gemeenten in Zuid-Holland. Het is nJ. bekend, dat de regering op het standpunt staat, dat de kosten van uitrusting niet door de ge meente dienen te worden gedragen, doch door de bevolking moeten worden op gebracht. De genoemde gemeenten stellen hier tegenover. dat, indien deze bedragen door de bevolking moeten worden op gebracht, er van de uitrusting van de blokploegen weinig of niets te recht zal komen. De offervaardigheid van de bevolking zal, zolang er geen direct dreigend oorlogsgevaar bestaat, speciaal, nu in verband met de wa tersnood reeds een zo groot beroep op die offervaardigheid is en wordt gedaan, niet groot zijn, ook al gaat het hier om een zaak, waarbij die bevolking zelf direct is betrokken. Voorts ontbreekt een apparaat, dat zich met het innen van de bijdragen kan belasten. Omdat voor een goed functionneren van de blokploegen de aanwezigheid van een uitrusting van essentieel belang is, zijn de genoemde gemeenten van oordeel, dat zij de aanschaffing van de uitrusting ter hand moeten nemen, doch dat, daar het hier een nationaal belang betreft, de kosten moeten worden gedragen door het Rijk. Deze gemeenten menen derhalve, dat de kosten van de aanschaffing van de uitrusting voor de blokploegen moeten Hoewel het verkrijgen van deze bij drage nog volkomen onzeker is, menen ook B. en W., dat voor de ten laste van onze gemeente komende kosten in eerste aanleg dekking moet worden gevonden door raming van een rijksbijdrage. Zoals vermeld, worden de kosten '53 voor de kring Leiden geraamd op ƒ75.000, welke overeenkomstig de te sluiten gemeenschappelijke regeling tus sen Leiden en Oegstgeest zullen worden verdeeld in verhouding tot het aantal inwoners. Het aandeel van Oegstgeest kan op grond hiervan, gerekend naar het aan- 'nwoners, worden gesteld op ƒ8.400, zodat ten laste van Leiden blijft een be drag van ƒ66.600. B. en W. zullen ei bevoegde plaatse op aandringen, de te schaffen materialen, voor zover gelijk, te betrekken van leveranciers in Leiden en Oegstgeest en hiertoe contact op te nemen met de gezamenlijke mid denstandsorganisaties. B. en W. stellen de raad voor, ƒ133.200,— beschikbaar te stellen. Bedrijfsmiddelen voor gemeentewerken en W, willen voor Gemeentewerken enkele bedi'ijfsmiddelen aanschaffen: drie keetwagens voor de afdelingen bestra ting en plantsoenen, een tweede explosie stamper voor de afdeling bestrating er enige rijplaten plus een pneumatische hagenscheerder voor de afdeling plant soenen. De totale kosten worden ge raamd op ƒ8321. Stationsweg 39 Ter uitvoering van het wederopbouw- plan-Stationsplein werd een bij het per ceel Stationsweg 39 behorende stoep ten name van de gemeente Leiden ont eigend. De gemeente heeft de grond ech ter niet nodig en daarom stellen B. en W. de raad voor. de 27 m= weer aan de onteigende, de heer L van der MceL toe te wijzen. Bevrijdingsdag wordt in Leiden gevierd Men zal zich nog wel herinneren, dat het bestuur van K. en O. het vorig jaar ter herdenking van de bevrijdingsdag op 5 Mei een muzikale stertocht van plaatselijke muziekcorpsen organiseerde. Het bestuur van K. en O. meende even wel, de verzorging van deze herdenking niet blijvend op zich te moeten n^men, maar wel werd op zijn initiatief, uit de daarvoor in aanmerking komende Leid- verenigingen, een Comité Bevrijdings dag opgericht. Dit comité heeft een programma sa mengesteld voor de komende 5 Mei-her denking. Voor de uitvoering hiervan heeft het financiële steun van de ge meente gevraagd. Volgens het programma zal in de avonduren een carillonbespeling plaats hebben, gevolgd door zang en muziek, ontsteking van een gasornament, met medewerking van atletiekverenigingen, met als slot een toespraak van de bur gemeester en het gemeenschappelijk zin gen van het Wilhelmus. Voor de jeugd zullen 's middags op drie plaatsen in de stad poppenkastvoorstellingen worden De kosten van een en ander worden geraamd op f 1000. B. en W. stellen de Gouden VERLOVINGSRINGEN Ruime keuze A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 Leiden K. en O. over Verdi Fabels uitgeroeid en onverwachte aspecten belicht De causerie, die de bekende radio-spreker en musicoloog Leo Riemens gis teravond in de Lakenhal voor de leden van K. en O. heeft gehouden, had tot titel kunnen hebben: „De onbekende Verdi". Gesteund door een uitge breid gramofoonplaten-programma vertelde de heer Riemens namelijk niet alleen iets van hier te lande onbekende opera's als Simon Boccanegra, Macbeth, Luisa Miller en I Lombardi, maar in deze opera's en in de meer bekende wees hij ook op belangrijke eigenschappen van Verdi's composi ties, eigenschappen, die waarschijnlijk de meeste opera-liefhebbers nooit zijn opgevallen en die op een grote genialiteit als musicaal dramaturg wijzen. De heer Riemens had zich tot taak ge steld een reeks fabels omtrent Verdi uit de wereld te helpen Z by v., dat hij pas na de compositie van Aïda als componist belangrijk werk zou hebben geleverd en dat met de Aïda een geheel nieuwe periode zou zijn ingezet. Spr. toonde aan, dat de kiemen voor deze ont plooiing al in vroegere werken aanwe zig waren. Verder liet spr. duidelijk uit komen, dat de begeleidingen van Verdi in het geheel niet zo simpel en-onbe duidend zijn, als men ons vaak wil doen geloven. Dat die begeleidingen vaak zo simpel Séndoen, lag volgens spr. vooral aan de dirigenten, die geen gevoel ble ken te bezitten voor Verdi's rhythmen. Verdi voelde zich vooral aangetrokken tot de werken van Shakespeare en Schil ler. Hij tekende" zijn personen en de lotgevallen, die hun overkomen, met een groot gevoel voor de locale kleur en het persoonlijke van zijn figuren. De locale kleur werd zelfs impressionistisch, nog vóór dat Debussy „La mer" had gecom poneerd. en dit met zeer eenvoudige middelen. Geniaal is de manier, waarop de verschillende hoofdpersonen muzikaal getekend worden en waarop hun karak ter ook wordt volgehouden. Verdi was 'n goed theaterman en de dramatisering van zijn personen en het behoud van hun muzikale physionomie was even geniaal als de schildering van hun omgeving. De heer Riemens demonstreerde dit alles en nog een reeks compositorische eigenaardigheden van Verdi aen een serie interessante gramofoonplaten uit Het talrijke auditorium genoot merkbaar, zelfs het geringste kuchje werd tij dens het draaien van de platen als storing ondervonden. Na afloop dankte de heer H. de Wilde de spreker en riep hem een hartelijk tot toe. Staatszaken Ieder, die zich op een of ander Ame rikaans verkiezingspad begeeft is, wil hij succes hebben, verplicht getrouwd te zijn, want de kiezers moeten kunnen praten over het gezinsleven van hun candidaat, mitsgaders over zijn vrouw, die met hem mee ten strijde trekt. Voor ongehuwden brengt dat natuur lijk zijn moeilijkheden mee, die in het stuk „Staatszaken" (Affairs of State), geschreven door de Franse toneelschrij ver Louis Verneuil, die zoveel jaren in Amerika heeft gewoond, wel op een zeer (Amerikaans)-zakelijke manier worden opgelost. Het is niet zo maar een niemandalletje geworden, daar heeft zijn Franse geest de schrijver voor behoed, zodat er behalve vele' grappig heden ook puntige wijsheden ten beste worden gegeven. Het is een grappig en onderhoudend geheel geworden, zonder enige zwaarwichtigheid; het wordt alle maal zo in het voorbijgaan gezegd. Een gezellig stuk, zonder veel preten tie, maar heel goed speelbaar. De speel- mogelijkheden zijn over het geheel ge nomen uitstekend aangegrepen door de leden van de Haagse Comedie, die er gisteravond onder regie van Cees Laseur een opvoering van gaven in de serie Abonnementsvoorstellingen. Vooral Elisabeth Andersen, Cees La seur en Peter Holland hebben prima spel te zien gegeven. Typerend en raak in plastiek en in het zeggen vai tekst. Met name Elisabeth Andersen in de dictie haar gevoelens te openbaren. Ann Hasekamp en Theo Frenkel hadden voor ons gevoel weinig ondergrond. Hun rollen hingen wat in de lucht. Theo Frenkel wist dat door routine wel wat weg te werken, n Ann Hasekamp bleef onnatuurlijk wel in haar spelen als in haar spreken. Ze zegt (naar onze smaak) een v lijk lelijke aa. De regie had in sommige gedeelten voor de pauze wat meer vaart kunnen brengen. Deje „Franseslag" had het stuk wel kunnen hebben. Nu begon het hier en daar te trekken. Het geheel werd ondanks deze gebre ken toch een groot succes, dat Cees La seur die in dit stuk had willen jubi leren, wanneer de watersnoodramp niet was gekomen en zijn medespelers zeker hebben verdiend. Zoals gebruike lijk kregen de dames bloemen i Leidse kleuren. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Wilhelmus Johannes zn van J. C. van Oosten en J. W. Augusti- nus; Johanna Silvia dr van P. van Duijn en A. Brouwer; Lucie dr van J. Mas sing en H. Grunholz; Joannes Hyacinthus Maria zn van Th. Zaal en G. Ellis; Petrus Jacobus Nicolaas zn van P. van Hecke en A. H. Warmerdam; Jacobus Bartholo- meus zn van L. C. de Korte en M. J. P. de Goederen; Johannes zn van J. W. Krabbe en C. Stokkel; Anne Marie dr van J. Stoop en N. C./Bruning; Petro- nella dr van J. Sneijders en M. J. G. de Beer; Cornelis zn van H. Cornet en P. van der Weijden: Gerrit Marinus zn van R. Vergunst en M. G. van Veen; Eugénie Marie Louise dr van W. E. Bosch en M. Gans; Cornelis Jan zn van C. J. Douw en J. P. Hopman; Anton zn vin J. C. Sollie en A. Kersbergen. OVERLEDEN: J. Waal, wedn, 72 Jr; C. A. Kooijman, man, 40 jr; S. J. de Haan, wed. van Ter Voort, 92 jr; P. W. Hglven- stein. vrouw, 85 jr. GEHUWD: J. J. Minnaard en F. M. Meijer; J. H. Hornes en P. M. van Sons- beek; H. M. J. Timmerman en H. M. van Haasteren. GEMEENTE LEIDEN Officiële pablicafit CANDIDAATSTELLING VERKIEZING LEIDEN GEMEENTERAAD De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op 14 April de candidaatstelling voor de verkiezing de leden van de Gemeenteraad plaats vindt. Op deze datum kunnen van 9 tot 5 uur n.m. bij dc voorzitter het hoofdstembureau of bij het door hem aangewezen lid van dat hoofdstembu reau, ter gemeentesecretarie van Leiden, lijsten van candidaten worden ingeleverd. De tot invulling bestemde formulieren oor de lijsten van candidaten en de for mulieren voor de schriftelijke verklaring bewilliging in de candidaatstelling van heden af ter gemeentesecretarie Leiden, afd. Bevolking c.a., kosteloos verkrijgbaar. Leiden. 24 Maart 1953. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Brug in Roomburger weg moet nu gebouwd Op 28 Augustus 1950 stelde de Leidse raad 10.000 beschikbaar voor het maken van een brug in de Roomburgerweg, verband met het storten van diepspecie, afkomstig uit de Leidse grachten, in d« aan de Staat der Nederlanden toebeho rende zandput in de Room- of Meerbur gerpolder. Later kreeg de gemeente in de Trek- vliet een belangrijke stortplaats vooi diepspecie. In verband hiermede behoef de van de stortplaats in de Room- of Meerburgerpolder voorlopig geen gebruik te worden gemaakt. Daarom werd ook het maken van de brug in de Room burgerweg uitgesteld. Uit enkele peilingen is thans gebleken, dat op verschillende delen van de Trek- vliet niet meer kan worden gestort, der de voorgeschreven diepte te c schrijden. Binnen afzienbare tijd zal de bedoelde zandput nu voor het storten van specie beschikbaar moeten zijn. Daarom kan het maken van de brug volgens B. en W. niet langer worden uitgesteld. De kosten van de brug worden thans, in verband met de Ioons- en prijsver hogingen, geraamd op ƒ12.000, B en W. vragen daarom de raad, nog ƒ2.000 te voteren. Grote belangstelling voor Ford-filmavond De foyer van de stadsgehoorzaal w gisteravond stampvol mensen, die be langstelling toonden voor de Ford-film avond, waarvan Het Motorhuis de orga nisator was. Een welkomstwoord werd gesproken door de directeur, de heer J. G. Boon. De leider van de filmdienst van de Ford-automobielfabrieken te Amsterdam, de heer G. de Weerd, vertoonde ingelse Fordfabriek aan de Theems verbeeldden. Een korte beeldenreeks het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan de Ford fabrieken te Dearborn ging hieraan voor af. Uitmuntend van kleuropname was de film Canyon County, opgenomen rotsvallei van de Coloradorivier, die ter afwisseling werd gedraaid. De films „Portrait of a city", een kleurenfilm Detroit, waar de Ford Motor Company is gevestigd en „To-morrow meets to day", een rolprent over de ontwikkeling van de toekomstige Ford, besloten het programma. lichting van het marktterrein, die nu definitief zal worden. De genodigden maakten na de opening :n rondwandeling over het tentoonstel lingsterrein. Het staat vast, dat de vee houders er naar hebben gestreefd hier selectieve groepen bijeen te brengen. On getwijfeld is van deze paasveetentoon stelling ook een leerzame invloed uit- De dodenherdenking op 4 Mei in Leiden Bijeenkomst in Zuidei kerk vervalt Het programma van de dodenherden king op 4 Mei a.s. is ongeveer gelijk aan dat van andere jaren. Alleen zal. er dit jaar slechts één herdenkingsbijeenkomst zijn, die zal worden gehouden in de stadsgehoorzaal. De bijeenkomst in de Zuiderkerk vervalt dus. In de morgenuren (om elf uur), zullen 1500 leerlingen van de zesde klassen van de lagere scholen langs het tijdelijk mo nument aan de Steenstraat defileren en er bloemen neerleggen bij het witte kruis, 's Avonds om kwart over zes be gint de bijeenkomst in de stadsgehoor zaal. Daar zal worden gesproken door pater E. Peeters O.E.S.A. uit Nijmegen en door ds G. Toornvliet. Geref. studen tenpredikant te Leiden. Wie het eerst zal spreken, is nog niet bekend. Het Chr. gem. zangkoor Ex animo zal o.l.v. Her man de Wolff de plechtigheid opluiste ren en daarbij begeleid worden door het Toonkunstorkest o.l.v. Henk Geirnaert. Tijdens de bijeenkomst zal om acht uur na het luiden van de grote Bourdon twee minuten stilte in acht worden genomen. Om negen uur is er weer een stille tocht langs het kruis aan de Steenstraat, waarvoor de deelnemers zich verzamelen op de Morsweg. De stichting Dodenher denking hoopt, dat zéér velen aan die tocht zullen deelnemen. Betere spullen voor de Leidse politie Bij de behandeling van de begroting voor 1953 heeft de heer B. de Kier er op gewezen, dat de fotografische en dacty loscopische uitrusting van de Leidse po litie veel te wensen overlaat. Ook B. en W. menen thans, dat deze uitrusting moet worden gemoderniseerd. In de eerste plaats bestaat dringend behoefte aan een camera, waarmee snel kan worden gewerkt, wanneer bijv. bij aanrijdingen de situatie moet worden vastgelegd. De thans in gebruik zijnde camera's zijn ouderwets en omslachtig bij het hanteren, zodat het werken er mee te tijdrovend is. Voor de aanschaffing van een moder ne camera is gedacht aan een Rolleicord III (f 771.50. met toebehoren). Voorts dient de verlichtingsinstallatie van het atelier in het politiebureau te worden gewijzigd. De bestaande kwikdampver lichting is verouderd. Kosten van een nieuwe installatie: f 300. Wat de dactyloscopische uitrusting be treft (voor het maken van vingerafdruk ken dus) is de aanschaffing nodig van, een koffer B2 van het bureau voor deze artikelen te Amsterdam. Kosten- 168. In aanmerking genomen, dat op de fotografische uitrusting een korting van tien procent zal worden verleend, zal dus in totaal een bedrag van rond f 1200 no dig zijn. Foto-journalist verklapte (enkele) geheimen De heer N. van der Horst hield gister avond voor de Leidse amateur-fotogra fenvereniging een praatje over pers- en reportage-fotografie. In het algemeen is het werk van een foto-journalist werk in opdracht, en men mag dus in de meeste gevallen geen kunstzinnige producten verwachten. Wel dat de foto's moeten „pakken", omdat zij een afbeelding van het leven zélf geven. Alle leden van de L.A.F.V. zaten te atertanden, toen de heer Van der Horst de apparaturen liet zien, waarmee hij oor de krant in actie komt. In de pauze erd dan ook druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om zo'n toestelletje even dn handen te houden en de technische veelzijdigheid van de apparaten te be kijken en te bespreken. Na de pauze besprak de heer Van der Horst aan de hand van een aantal voor beelden, hoe deze foto's tot stand waren gekomen. Op humoristische wijze ver telde hij van de soms onmogelijke toe standen om een draaglijk plaatje te ma ken. Dat dit praatje bij de leden insloeg, bleek wel uit de vele vragen, welke op de spreker werden afgevuurd. Een leer zame avond voor die leden, die ook mo menten uit het volle leven op de gevoe lige plaat willen vastleggen. „Schakel middenstand te Leiden zoveel mogelijk in" In de zitting van 18 November 1952 stelde de raad om prae-advies in handen van B. en W. een adres van het bestuur van de woninginrichtersvereniging „Sa menwerking". Hierin werd medegedeeld, dat het naar de mening van het bestuur opvallend is, dat de gemeente practisch geen enkel op het terrein der vereniging liggend werk aan een van haar leden opdraagt. Naar aanleiding hiervan delen B. en W. de raad mee, dat de inrichting van de gebouwen van de gemeente in de regel geschiedt door personeel van Gemeente werken. In gevallen, waarin dit nodig verkzaam- HWHHPHUIM WO» ninginrichters. Aangezien bij de moderne bouwwijze weinig of geen behangers- en stoffeerderswerk voorkomt, komen de particuliere woninginrichters minder aan bod dan voorheen. Bij de stukken is een Itfst van op drachten gevoegd aan particuliere wo ninginrichters, waaruit blijkt, dat do laatste jaren toch verschillende Leid** bedrijven op dit terrein zijn ingescha keld. Daaronder mede een lid van d* adresserende vereniging. B. en W. stellen daarom voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen. Er bestaat volgens hot college geen aanleiding om lo de gevolg, de gedragslijn verandering to brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3