Jlieuwe gciteffe (üimrant 30 April in Leiden een drukke dag ills EDG-verdrag verworpen wordt, moet het volk uitspraak doen [Dreigement desnoods als minister van' Buit. Zaken af te treden Botsing bij Amersfoort eist een tweetal doden Hevige aardbeving in Turkije Boelganin gaat te Praag militair appèl houden Wist U Intellectuelen- congres DONDERDAG 19 MAART 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6— per kwartaal; f2— per maand: 047 per week ADVERTENTlËN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No Directie: F. DIEMEB CHR1STEL1IR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlcf? fs gfiröfeoen tngn bert In tegfjeaspoet* Bidaultratificeren of niet BIDAULT, de Franse minister van Buit. Zaken, heeft in de defensie commissie der Nationale Vergadering een uitspraak gedaan, die jvooral in de „wandelgangen" van het parlement grote deining heeft ver- joorzaakt. Hij zeide, dat het verdrag inzake de Europese defensie aan het volk moet worden voorgelegd als de Nationale Vergadering dit niet [ratificeert. Het verdrag, aldus Bidault, vormt een nationale moeilijkheid, die door een nationale uitspraak moet worden opgelost. Zijn woorden '[hadden kennelijk de bedoeling op de afgevaardigden druk uit te oefenen om het E.D.G.-verdrag te ratificeren. Het merkwaardige feit doet zich jvoor, dat Bidault dit geluid laat horen, juist nu Adenauer meti de ratifi- :atie in de Bondsdag grote haast maakt. schemeren, dat hij geen minister van Buit. Zaken zal blijven als het E.D.G.- verdrag niet bekrachtigd wordt. Op de vraag aan Bilault, gesteld door der leden van de defensiecommis- of de minister hierbij aan een „re ferendum" dacht, gaf deze geen duide lijk antwoord. Parlementsleden merk ten op, dat de enige manier, waarop het [verdrag aan het oordeel van het volk worden voorgelegd, bestaat uit het [houden van nieuwe verkiezingen, nadat huidige Nationale Vergadering tot ar eigen ontbinding besloten heeft. grondwet, zo wordt opgemerkt, staat [alleen een referendum toe bij grond wettelijke kwesties. Verder kan de re- Jgering slechts de ontbinding van het 'parlement bevelen in de eerste ander half jaar na de algemene verkiezing. Deze periode is reeds verstreken. Ergo, als minister Bidault aan een referendum heeft gedacht, dan moet |hem tevens wijziging van de grondwet ogen hebben gestaan. Tenslotte rt,heeft Bidault, aldus Reuter, laten door- Meermalen hebben wij gewezen op de sterke tegenstand van de oppositie. Op het congres te Parijs van de Gematigde Conservatieven, bijna 100 zetels hebben de Nationale Vergadering, heerst verschil van mening over de ratificatie het E.D.G. De leider der campagne tegen het Europese leger, Pierre André, zeide: „Als het EDG bekrachtigd wordt, komt Duitsland door een achterdeur de NATO binnen en wordt het oorlogsge vergroot". André is van oordeel, dat liet EDG-verdrag strijdig is met de grondwet en dat het een nationaal refe rendum noodzakelijk maakt. De oud minister Guy La Chambre zag in het ver drag de enig mogelijke oplossing, gezien de kosten van bewapening en de strate gische noodzakelijkheden. Zal Frankrijk de basis van zijn veiligheid niet vernie tigen door het EDG-verdrag af te wijzen? In dit verband zij nog vermeld, dat vlak vóór de ratificatie van het EDG door de Bondsdag, in Bonn een proef- Bouw nieuwe Moerdijkbrug door Werkspoor e.a. Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt is de bouw van de nieuwe Moerdijkbrug, die in 1955 gereed moet zijn, gegund aan de N.V. Werkspoor te Amsterdam en 13 andere aannemers. Werkspoor treedt in deze combinatie op als hoofdaannemer. Oe aannemer van dit grote werk krijgt de beschikking over de oude spoor wegbrug en kan zelf beslissen aan wie hij deze zal aanbieden. Er is al sprake van geweest om deze oude brug te ge bruiken voor de oeververbinding van Goeree en Overflakkee met de Hoeksche- ballon opging, waardoor het wantrou wen in Frankrijk kan worden versterkt. In de Duitse pers is namelijk een be richt verschenen, volgens hetwelk Duits land het standpunt inneemt, dat het met het treffen van voorbereidingen voor het opstellen van militaire contingenten niet behoeft te wachten, tot alle zes landen het verdrag hebben aanvaard. Met een Duitse poging, voortijdig mili taire maatregelen te treffen, zou men de verhouding tot Frankrijk een slechte dienst bewijzen. Sowjetvliegers waren boven Amerika Fel protest aan het adres van Moskou Het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Amerik. ambassade in Moskou een pro testnota heeft overhandigd aan het Rus sische ministerie van Buit. Zaken, naar aanleiding van de aanval op een Ame rikaans'" verkenningsvliegtuig in het af gelopen weekeinde, 40 kilometer van kamtsjatka. De V.S. eisen maatregelen om herha ling van dergelijke incidenten te voor komen en „disciplinaire maatregelen" tegen degenen, die voor het incident ver antwoordelijk zijn. Volgens de Ameri kaanse nota bevond het Amerikaanse vliegtuig toen het aangevallen werd, zich ongeveer 160 km ten Noord-Oosten van Petropavlosk en ten minste 40 km van Sowjetrussisch gebied. Koningin Mary blijft vooruitgaan De doktoren van de Britse kóningin- grootmoeder Mary hebben bekend maakt, dat de bejaarde vorstin een goede nacht heeft gehad en dat de lichte betering in haar toestand aanhoudt. Gevolg van de mist Auto met jaarbeursbezoekers sloeg over de kop Tijdens dichte mist is gisteravond nabij café-restaurant De Spitsheuvel aan de Utrechtseweg te Amersfoort een huur auto uit Enschede, bestuurd door de 26- jarige P.T.T.-ambtenaar G, W. Haver kort, tegen een militaire auto aangere den. De bestuurder was op slag dood. In de auto bevonden zich vijf passagiers, van wie de 48-jarige caféhouder J. F. Wiering eveneens het leven liet. De 24- Bakkersnoodfonds 1953 opgericht Opbrengst wordt per maand op 30.000 geschat Leids Crt. Naar de N i verneemt is j.l. Maandag het Bakkers noodfonds 1953 gesticht. Dit houdt in, dat het hoofdbedrijfschap van Akker bouwproducten aan alle bakkers het zoek heeft gericht een toeslag op het meel te betalen van 5 cent per 100 kilo. Men rekent, dat dit ongeveer 30.000 per maand zal opbrengen. Dit geld zal den gebruikt om collega's in de getrof fen gebieden te helpen hun bedrijven weer op gang te brengen. Reeds is de helpende hand geboden bij het droog stoken der ovens, het verschaffen nieuwe winkelinventarissen en van tech nische adviezen. Voorlopig zal de toeslag, welke niet wordt doorberekend, voor drie maanden geheven worden. Honderden doden Een der seismogralen van De Bilt raakte onklaar Gisteravond omstreeks kwart over acht, Nederlandse tijd, heeft een zware aardbeving Turkije geteisterd. Volgens de spaarzame, eerste berichten is vooral het gebied rond Istam- boel en Smyrna ernstig getroffen. Er zouden honderden doden zijn te be treuren. Ook het K.N.M.I. te De Bilt heeft de aardbeving geregistreerd. Eén der seismografen raakte door de kracht van het verschijnsel zelfs onklaar. 500 Oostduitse kinderen naar Amsterdam? De mogelijkheid bestaat, dat binnen kort vijfhonderd uit Oost-Duitsland ge vluchte kinderen bij Amsterdamse ge zinnen ondergebracht zullen worden, voor de duur van zes en acht weken. Deze vluchtelingetjes bevinden zich thans in Hildesheim bij Hannover en andere Westduitse plaatsen. De Stichting Actievoering-hulpverle- ning-in-noodgevallen leidt deze actie. Het secretariaat van deze stichting is gevestigd Oeterwalerstiaat 20 te A'dam. Wrak van de Lincoln naar W.-Duitsland De wrakstukken van de Britse Lincoln- bommenwerper, die vorige week bij de Oost-ruitse grens door Russische jacht- toestellen werd neergeschoten, zijn gis teren met drie vrachtauto's van de R.A.F. uit Oost-Duitsland naar de luchtbasis Celle overgebracht. De Britten stonden bij hun tocht over Oost-Duits grondge bied onder strenge bewaking van Oost- Duitse politie en Russische militairen. Wisjinsky zal 26 Maart te New York terug zijn om zijn functie van vertegen woordiger der Sowjet-Unie bij de V.N. weer op zich te nemen. De fatale vergissing bij een operatie Twee vrijspraken en een voorw. straf van 2 weken De rechtbank te Amsterdam heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak vai de fatale vergissing bij een operatie op 16 November in d>e R.K. ziekenverpleging te Hilversum, waarbij tijdens een kunst matige verlossing aan de patiënt bij ver- gissing als narcosemiddel formaline in plaats van narcose-ether werd toegediend. De patiënt is drie dagen na de operatie overleden. De 50-jarige religieuze zuster C. M. werd conform de eis, wegens dood door schuld, veroordeeld tot twee weken waardelijke gevangenisstraf. De 38-jarige Hilversumse vrouwenarts A. A. C. en de 31-jarige lekenverpleegster J. H. M. Ch„ tegen wie elk een week voorwaardelijke hechtenis was geëist, werden vrijgesproken. Een commissie van vooraanstaande Russische architecten zal thans de plan nen opstellen voor het bouwen van eer Pantheon in Moskou, ter ere van Lenin en Stalin en andere „grote mannen", zo heeft het Russische blad „Sovjet Kunst" bekend gemaakt. f jarige J. H. Sommer verkeert nog in le vensgevaar. De 18-jarige B. Wiering kwam er vrij goed af. Zijn moeder liep ernstige verwondingen op en mevrouw Haverkort kreeg lichte verwondingen. Het gezelschap was op weg naar De Bilt, om aldaar te overnachten. Men wilde vandaag een bezoek brengen aan de J aarbeurs. Het ongeluk werd veroorzaakt door het botsen van een militaire auto tegen een trekker met oplegger. Tengevolge van deze botsing kwam de militaire wa gen dwars over de verkeersweg te staan. De auto uit Enschede vloog tegen de militaire auto op, sloeg enige malen de kop en kwam 12 meter verder dersteboven met opengereten zijkant tot stilstand. De slachtoffers zijn vervoerd naar het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoorf. Stand bij Rampenfonds 82,6 millioen Canadees linnengoed aangekomen De stand van de binnengekomen giften was gisteravond bij het Nationaal Ram penfonds f82,6 millioen. In een dag tijds is er dus weer f300.000 bijgekomen. Vanmiddag werd in Rotterdam het stoomschip Montrose verwacht met grote heoveelheid goederen, geschonken door het Canadese Rode Kruis. De ding vertegenwoordigde een waarde f200.000 en bestond in hoofdzaak uit textiel, dat men o.a. zal gebruiken ieder die de inhoud van zijn linnenkast heeft verloren een pakket huishoudlin- nen te geven. De Canadese regering zal ten behoeve van de slachtoffers in Engeland, Neder land en België een millioen dollar (f 3,8 millioen) schenken. Het Nederlands Wa tersnoodcomité heeft onder de in Canada wonende Nederlanders f285.000 inge- De collecte van het Deense Rode Kruis voor Nederland heeft rond f 330.000 opge bracht. Het Ned. Verbond van Vakverenigingen (N.V.V.) en de aangesloten bonden heb ben aan het Rampenfonds f 270.000 c gemaakt. De gemeenteraad van Renkum heeft besloten, Dreischor op Schouwen- Duiveland te adopteren. De regering van Nieuw-Zeejand heeft toegezegd opnieuw een chèque van 50.000 pond (byna f 500.000) voor hulp aan de rampgebieden beschikbaar te stellen. Dit bedrag is speciaal bestemd voor de wederopbouw op Noord-Beve- Een indrukwekkende opname van de Croeselaan te Utrecht. Op de voorgrond de enorme Bernhardhall, die Dinsdag door de Prins is geopend. Luchtfoto (K-U-M.) Poolse piloot verliet Denemarken De Poolse piloot Garecki, die twee weken geleden met een M.I.G.-straaljager op het Deense eiland Bornholm is geland asyl in Denemarken had verkregen, is uit Denemarken vertrokken, zo wordt officieel te Kopenhagen meegedeeld. Hij heeft de Deense autoriteiten verzocht jn bestemming niet bekend te maken. Ofschoon aanvankelijk verluidde, dat Garecki naar Canada of de V.S. zou wil len gaan, verklaarden de ambassades van deze landen dat de piloot haar nie om visa had gevraagd. Aanvaring Katwijkse logger behandeld Stuurman erkent dat hij niet goed oplette De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam begon gisteren met het onder zoek naar de aanvaring tussen de motor- logger Excelsior 3 KW 76 en'de Kamper kustvaarder Frederik in de namiddag van de zesde Januari jl. op de Noordzee ter hoogte van Egmond, waarbij de kust vaarder is gezonken. Alleen de stuurman van de logger, de 40-jarige A. van der S. uit DTmuiden werd gehoord. „Door onoplettendheid van mijn kant ging de Excelsior bakboord uit en draai de te ver door. Daarop volgde de aanva ring. Wij raakten de Frederik anderhalve meter voor zijn brug", aldus de stuur man, die nadrukkelijk verklaarde het roer niet te hebben losgelaten. De Raad zal later nog meer personen in deze zaak horen. TE LONDEN zal een permanent ge denkteken voor Mahatma Gandhi worden opgericht Na de dood van Gotiwald: Gestadige Russische modernisering der legers van de Rode satellietstaten YT7ESTERSE DIPLOMATEN in Wenen hebben er op gezinspeeld, dat VV militaire besprekingen tussen Rusland en zijn Oosteuropese satel lieten plaats vinden in Praag, onder leiding van de Sow jetminister van Oorlog, Nikolai A. Boelganin. Vluchtelingen die in Duitsland aangekomen zijn, hebben twee dagen geleden meegedeeld, dat een militaire alliantie tussen Tsjechoslowakije, Polen en Oost-Duitsland in samenwerking met Hongarije kort geleden in het Tsjechische leger besproken werd. Boelganin is in Praag aangekomen uit Moskou om de begrafenis van Klement Gottwald, de Tsjechische president bij te wonen, die vandaag plaats vindt. Onder hen, die op het vliegveld ter be groeting- aanwezig waren, bevond zich-de Tsjeohoslawaakse Minister van Defensie, Alexei Cepicka. De Poolse delegatie, onder leiding van de premier omvat o.a. ook de onder minister van Defensie. De Hongaarse delegatie omvat de mi nister van het Leger, Mihaly Farkas. Tot dusverre heeft radio-Praag nog niets bekend gemaakt over de aankomst van delegaties uit Oost-Duitsland, Roemenië en Bulgarije. Diplomatieke woordvoerders hebben er op gewezen, dat, terwijl zich in de dele gaties voor Gottwald's begrafenis mili taire persoonlijkheden bevinden, dit niet het geval was met de delegaties, die deel namen aan de begrafenis van Stalin. Zij zeiden, dat dit stellig kan bete kenen, dat Boelganin de kans wil aan grijpen om besprekingen te voeren voor het coördineren van de toenemende mi litaire sterkte van de satellietlanden. Men gelooft, dat de satellietlanden op het ogenblik ongeveer 2 millioen man onder de wapenen hebben. Zij hebben nog millioenen soldaten in reserve. Hun legers worden langzaam maar gestadig Prins Bernhard is gisteravond per K.L.M. van Schiphol naar New York vertrokken om zijn bezoek voort te zetten, dat door de ramp ontijdig werd afgebroken. Tevens zal de Prins als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds de gelden in ontvangst nemen, die in de Ver. Staten voor ons land zijn ingezameld. DAT staatssecretaris mej. dr A. de Waal zich in Doetinchem op de hoogte heeft gesteld van het verblijf van een aantal leerlingen van middelbare scho len uit Middelharnis. DAT in het ziekenhuis te Heerenveen vandaag een nieuwe afdeling in gebruik is genomen, waardoor het aantal bedden is uitgebreid van 180 tot 280. DAT in Den Haag een stichting Neder landBrazilië is opgericht ter bevorde ring van de culturele samenwerking (voorz.: dr J. B. Hubrecht, secr.-pen- ningm.: Jkvr. H. van Lennep). DAT in de klokkengieterij van Bergen te Heiligerlee een voor Japan bestemde klok is gegoten en de fa. ook carillons moet maken voor de stad Charleston (V.S.) en de universiteit aldaar. DAT aan officieren, die blijk hebben gegeven meer uitgebreide kennis te bezitten van het militaire recht, sinds 26 Febr. jl. een brevet kan worden gekend. DAT het pand Dirk van Hasseltsteeg 51 te Amsterdam, staande op de lijst van monumentenzorg en aangekocht door de vereniging Hendrick de Keyser, gis teren geheel is uitgebrand. DAT het eerste kievitsei van Friesland gistermiddag is gevonden door J. Adema te Tzum. DAT in de commissie ondernemings raden van de Sociaal-Economische Raad als opvolger van C. J. van Mastrigt is be noemd B. Roolvink (C.N.V.). DAT de 25ste Tilburgse bijenmarkt op Vrijdag 10 April wordt gehouden. DAT de Ned. Chr. Aannemers, en Pa troonsbond van 29 Juni t.rn. 1 Juli in Den Bosch een congres houdt. DAT de A.N.W.B. op 15 April te Utrecht een leergang weg- en straatver lichting houdt. DAT de landbouwer Warres te Diever- brug (Dr.) in het hooi een granaat heeft gevonden, die toen hij achteloos werd weggegooid, gelukkig niet ontplofte. DAT in het Openluchtmuseum te Arn hem een 18e eeuws schoolgebouwtje Lhee (gem. Dwingeloo, Dr.) in opbouw DAT voor de aanleg van een stadsver warming in het centrum van Nijmegen thans door de raad 60.000 beschikhaar is gesteld. DAT tot commandant van het district Zeeland van de Nat. Reserve is benoemd de 53-j. majoor H. C. J. Verstappen als opvolger van luit.-kol. W. K. de Feyter. DAT minister Donker een adviescom missie voor het auteursrecht heeft inge steld onder voorzitterschap van prof. mr G. H. C. Bodenhausen te Utrecht. DAT in Leeuwarden met een bevol king van 80.000 zielen nog 2600 woning zoekenden zijn. DAT de A.R. voor de gemeenteraads verkiezingen in Arnhem met een gecom bineerde Prot.-Chr. lijst wilde uitko men, doch de C.H.U. zich hiermede niet heeft kunnen verenigen. DAT tot directeur-hoofdingenieur van Publieke Werken in Nijmegen is be noemd R. J. J. M. Mohrman te Venlo. DAT de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel op 2 en 3 Mei in Den Bosch zijn gouden jubileum viert. gemoderniseerd met Russische wapens .Russisch" wordt de taal van de be velen in het leger. De luchtmachten wor den uitgerust met Russische straaljagers. Narriman nog niet terug naar Cairo Van gewoonlijk betrouwbare zijde in de omgeving van ex-koningin Narriman i Egypte wordt vernomen, dat het r onwaarschijnlijk is, dat Narriman haar moeder vandaag zoals in het irnemen lag naar Cairo zullen ver trekken. Volgens deze zegsman heeft Narriman verklaard, dat zij niet zal vertrekken met het passagiersvliegtuig, waarin plaatsen voor haar en haar moeder zijn gereser- Een reden die te Genève wordt ge noemd voor het uitstel, is de krachtige oppositie van een aantal republikeinse officieren in de omgeving van de Egyp tische premier Naguib. Deze oficieren zien in Narrimans terugkeer de eerste stap naar het terugvoeren in Egypte de kleine koning Foead en mogelijk de terugkeer van ex-koning Faroek zelf, Kroningspostzegels van 3 Juni af te koop Ter gelegenheid van de Britse kro ningsfeesten zal een speciale postzegel serie worden uitgegeven, welke v; Juni af verkrijgbaar is. HET CONGRES over de sociale positie der inteUectuelen, dat Zaterdag jJ. werd gehouden, heeft in zijn discussies nu niet een bepaald sprekend resultaat gegeven. Men zou, als men de bespre kingen aanhoorde, niet altijd gedacht hebben, op een congres van intellec tuelen te zijn. Dan had men critische, maar wetenschappelijke en althans ge degen opmerkingen mogen verwachten. Dat peil werd door een vrij groot aan tal der bijna 45 deelnemers aan de be spreking van de drie referaten niet bereikt. Men kan de schuld daarvan natuurlijk werpen op het feit. dat er 's morgens slechts vijf en 's middags zelfs maar drie minuten gesproken kon worden. Maar an inteUectuelen mag men toch ver- -achten, dat ze deze minuten dan ook 'erkelijk gebruiken. Het gevaar is nu. dat daardoor het doel van hét congres wordt gemist. Het ging over de vraag, of een groot aantal intellectuele werkers met name in de middengroepen van de lagere kunnen geheel zwijgen waarbij mensen een inderdaad onbeperkte dagtaak hebben, die bovendien een grote verant woordelijkheid dragen, onderbetaald worden. Daardoor gaan ze onder zorgen gebukt, wat aan hun werk, dat een sterke geestelijke inspanning eist, schade Dit probleem vraagt studie. Want de economische mogelijkheid van een betere honorering is een probleem, waarover men toch niet licht kan heenlopen. Ook wij achten haar gewenst. Maar men zal de plaats daarvoor in het economisch geheel moeten zoeken. Niet ten onrechte waren er sprekers, die er de aandacht op vestigden, dat ook de intellectuele werkers hun plaats moeten innemen in de P.B.O. HIER NU zit juist een knoop. Vele in tellectuelen zijn afkerig van sociale organisatie. En zeker schrikken ze er voor terug, hun plaats in de arbeiders vakbeweging in te nemen. Toch behoren zij tot de loontrekken- _»n en moeten zij juist aan de zijde der werknemers in het overleg met de werk gevers opgenomen worden. Een aparte plaats is er voor hen moeilijk te creëren. Het is verblijdend, dat met name in de Christelijke kring een aantal van de in teUectuelen zich aangesloten hebben bij de vereniging van hogere werknemers en dat deze vereniging zich ook heeft aangesloten bij het C.N.V. Daarnaast on derhoudt deze vereniging een bepaalde relatie met het verbond van Prot. Chris telijke Werkgevers. Zoiets is juist in Christelijke kring mogelijk, omdat daar de klassenstrijdgedachte nimmer is aan vaard. In dit verband wiUen wij op iets wijzen. Ten congresse werd de aandacht ge vestigd op de wenselijkheid van orga nisatie. Gezien de zijde waarvan deze aandrang kwam, moeten we aannemen, dat aan een eenheidsorganisatie van neutrale kleur werd gedacht. Hier past waakzaamheid, Ook hier is Christelijke organisatie eis. Kennende de argeloos heid, waarmee sommige misschien iwel vele intellectuelen tegenover het organisatievraagstuk staan, is er alle aanleiding voor. hier de aandacht op te vestigen. De ChristeUjke vereniging van hoger personeel biedt voor de inteUectuele werkers in het vrije bedrijf alle plaats. Daar is mogelijkheid, de plaats, ook de sociale plaats, van de intellectueel in het maatschappelijk geheel te bestuderen. Voor het hoger personeel in overheids- hoger personeel alle aandacht wil geven. Eis was levenslang Twintig jaar voor moord op telefoniste De Rotterdamse rechtbank veroor deelde vanochtend de 30-jarige los werk man A. Th. B. uit Rotterdam tot een ge vangenisstraf van twintig jaar, door te brengen in een bijzondere strafgevan genis. Op 20 Juli van het vorig jaar had hij de 22-jarige telefoniste A. B. die in de Willebrordusstraat aldaar woonde, in haar ouderlijk huis van het leven be roofd, nadat hij getracht had haar te overweldigen. De eis luidde levenslange gevangenis straf. In dichte mist vertrokken Prins Bernhard hervatte zijn bezoek aan Amerika Koningin gal persoonlijke boodschap mee voor president Eisenhower een vrij dichte mist is gisteravond /ijf over tien Prins Bernhard in een de zeven grote D.C.-6 B's van de K.L.M., het lijntoestel Petrus Plancius, naar New York vertrokken. „Ik heb een persoonUjke boodschap van de Koningin bij mij", zei de Prins vlak voor zijn vertrek. „Bestemd voor presi dent Eisenhower. Zoals u bekend is, maak ik deze reis om mijn programma, dat ik begin Februari wegens de ramp zo seling moest onderbreken, in New York verder af te werken. Ik verwacht, terug te komen tussen 30 Maart en 1 April' Prins Bernhard wordt op zyn reis ver gezeld door zijn particulier secretaris, dr F. A. de Graaf, en door de adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Konin gin, majoor-vlieger G. Sonderman. De Prins arriveerde een half uur voor het vertrek van het toestel op het vlieg veld en onderhield zich in de salon van het vertrekrestaurant geruime tijd o.a. met mr J. M. A. H. Luns, minister zonder portefeuille op Buitenlandse Zaken. Op 20 Maart zal de Prins te New York een bijeenkomst van de Ned. club bij' wonen, waarna hij op 21 Maart aan eer lunch van de Union Club zal aanzitten. Op 23 Maart brengt Zijne Koninklijke Hoogheid een informeel bezoek aan New Yorkse comité van de Holland Flood Relief. In Washington zal op 24 Maart de overdracht van de gelden, ingezameld door diverse hulpcomité's, geschieden. De volgende dag zal Prins Bernhard een rede houden voor de National War College, waarna hij 's avonds zal dineren bij am bassadeur Van Royen. Op 26 Maart zaj de Prins een toespraak houden bij de uitreiking van de Willem de Zwijger- prijs, de jaarlijkse prijs (2500 dollar) van de Nederlandse regering voor de beste journalistieke reportage van een Ameri kaans journalist over Nederland. Op 28 Maart spreekt de Prins in de University Club te New York. HET WEER IN EUROPA Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en och tend op vele plaatsen mist en hie*- en daar nachtvorst. Overdag perioden met zon- neschijm Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Weinig wind. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1