llicutuc £eüts ctfe(üimrant Maarschalk Tito lunchte genoeglijk met de Britse Kon. familie Nu Amerik. bommenwerper slaags met MIG Churchill striemt de laffe aanval op „Lincoln" Wist U WOENSDAG 18 MAART 19S3 BUREAUX: Steensiraal 37 Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: t 6.per kwartaal; 1 2 per maand: f 0 47 per week ADVERTENT1ÊN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9688 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantiatticfc U ahzblmn mgo htrt ia tegjjenspoef Met de Prins aan tafel Straks ook naar Amerika In schitterende uniform of als muisgrijs burger doorkruist hij Londen MAARSCHALK TITO van Zuid-Slavië heeft in ijltempo Londen bezich tigd. Een negental limousines, omzwermd door motoren doorkruis ten Londen in snelle vaart. Hij lunchte op Buckingham Palace met koningin Elizabeth, terwijl honderden mensen buiten het paleis stonden te wachten. Toen hij de hekken binnenreed, liet een deel van het publiek, aldus Reuter, een afkeurend geroep horen. Met Britse regeringsleiders voerde Tito politieke besprekingen. De kans is zeer groot, dat Tito ook wordt uitgenodigd voor een bezoek aan de Ver. Staten en reeds heeft de maarschalk toegezegd, dat hij een dergelijke invitatie met genoegen zal accepteren. Terwijl Tito lunchte met koningin Elizabeth II, waarbij ook de hertog van Edinburgh, de koningin-moeder Eliza beth, prinses Margaret, premier en me vrouw Churchill, minister Eden en zijn echtgenote alsmede de leider der arbei derspartij Attlee aanwezig zich tussen de menigte vo een incident voor. En jongei nèth Thomson, genaamd en bij een Amerikaans reisbureau, uitte be ledigende woorden. Hij werd tot vijf pond sterling boete veroordeeld en tij dens het verhoor verklaarde hij: „Ik dacht ag.n de ellende en de verschrik kingen, waaronder de vele mensen ge leden hebben, die tegen het regiem van Tito waren. Helaas gaf ik aan mijn ge voelens de vrije loop". In de middag, na de lunch, begaf Tito zicht naar Downingstreet 10. De residentie van de premier, waar 'bespreking met Churchill had. D< ters van Buit. Zaken der beide landen. Eden en Koca Popowitsj waren daarbij aanwezig. Des avonds werd de aanwezig heid in Engeland van het Zuidslavische staatshoofd gevierd met een luisterrijk diner. Vandaag zal Tito buiten Londen een grote vliegdcmonstratie bijwonen. Soms ontwaard men Tito in het donker- decd i blauwe uniform van opperbevelhebber het paleis j der Zuidslavische strijdkrachten, Gottwald wordt morgen middag bijgezet Duizenden trokken langs de baar Het stoffelijk overschot van de Tsjecho- slowaakse president. Clement Gottwald, zal morgen om één uur 's middags wor den bijgezet in het heldenmonument van Zitkof te Praag. De Russische maar schalk Boelganin en de Chinese premier Tsjoe en Lai bevinden zich beiden, als het hoofd van een delegatie, te Praag. De mensen, die Gottwald de laatste eer wilden bewijzen vormden gisteren een acht kilometer lange rij voor het Hrad- cany-kasteel, waar de dode ligt opge baard. Elke 15 minuten wordt de ere wacht afgelost. Delftse H.B.S.-er door ontploffing gewond Bromfietser bij Purmerend na botsing overleden Door het ontploffen van scheikundige stoffen, waarme hij proeven aan het ne men was, werd de 14-jarige leerling van de gemeentelijke H.B.S. te Delft, Hans Heyn, in zijn ouderlijke woning aan de Nassaulaan ernstig gewond. Van zijn duim, wijs- en ringvinger werd het eerste lid afgerukt, terwijl zijn bril werd ver splinterd. In een dikke mist is de 27-jarige brom fietser C. W. Noom gisteren op de Jisper- dijk bij Purmerend in botsing geko men met een vee-auto en overleden. Stand Rampenfonds nu: 82,3 millioen Zweden bracht al meer dan 16 millioen bijeen De stroom van .giften naar het Natio naal Rampenfonds vloei' trager dan hij gedaan heeft. Van Maandagavond tot gisteravond is er „slechts" f 300.000 bij gekomen. Het totaal bedraagt nu f 82.3 millioen. Uit Communistisch China zal het Ram penfonds 1570 millioen joean (naar schat ting f 220.000) ontvangen. Groot-Brittan- nië krijgt ongeveer f 150.000 en België 35 millioen joean. He; bedrag werd bij eengebracht door he: Chinese Rode Kruis en andere organisaties. De Zweedse 'hulp aan ons land 'be draagt tot dusver tenminste f 10.7 mil lioen aan contanten en f 5,9 milloen dn natuira. De inzameling, die door het Fran se blad Paris-Normand ië in samenwer king met het Franse Rode Kruis op touw ds gezet, heeft tot nu toe ongeveer f 145.000 opgebracht Ken-I ontdekt men hem gekleed als toerist: ■kzaam f grijze jas. grijze gleufhoed, rood gespik kelde grijze das en bruine leren hand-' De maarschalk heeft tijdens een be zoek aan de Londense graafschapsraad, welke de zaken regelt van millioen mensen die in Londen wonen, voor een verrassing gezorgd door de aanbieding van een chéque van duizend pond voor de Londense oorlogswezen. Tito zette daarbij zijn bril recht op de neus en spra kmetz waar accent, de volgende woorden: „In de oorlog hebben Engeland en Zuid-Slavië zij aan zij gevochten en zij bezitten een traditionele band en een hechte basis voor een nuttige samen werking, in het belang van de vrede „Eén muziekcorps van de brandweer speelde het Zuidslavische volkslied. Tito zal worden uitgenodigd voor bezoek aan de Ver. Staten. Zulks v te Londen door Amerikaanse Woordv ders meegedeeld. Een dergelijk bezoek zou maarschalk Tito in de gelegenheid stellen een verdere demonstratie te ge ven van de Zuidslavische solidariteit met de Westelijke mogendheden en tevens om aan Amerika uitgebreider economi sche en militaire hulp te vragen. Ame rika verwacht, dat Tito, grote ervaring hebbende in het neutraliseren van Rus sische pressie, constructieve denkbeelden zal opperen voor de „koude oorlog". KONINGIN MARY HAD EEN RUSTIGE DAG Dé zieke koningin Mary van Engeland heeft gisteren een rustige dag gehad. Zij ontving bezoek van koningin Elizabeth II, koningin-moeder Elizabeth, prinses Mar garet en de hertog van Gloucester, haar f Boordenknoopjeszoeker Ook Pieck schijnt pleuris te hebben De Oostduitse president Pieck, over wie de laatste tijd de wildste geruchten de ronde doen, lijdt, evenals met Gott wald het geval was, aan longontsteking en pleuritis, aldus het laatste gerucht, dat afkomstig is van de Westduitse ge vechtsgroep tegen onmenselijkheid. Uit dezelfde bron verluidt, dat de 77- jarige president in het Oostberlijnse Elizabëth-ziekenhuis is opgenomen. Al dus bericht A.P. Volgens een mededeling uit de naaste omgeving van de president is zijn toe stand beter geworden. Over de aard van de ziekte werd in deze kringen evenwel niet gerept. Maurice Thorez had weer een beroerte De leider van de Franse communisten, Maurice Thorez. die reeds meer dan twee jaar om gezondheidsredenen in Rusland vertoeft, heeft opnieuw een beroerte (hersenbloeding) gehad en het moet thans uitgesloten worden geacht, dat hij de leiding van de partij ooit weer op zich zal nemen. Aldus meldt het Franse blad Paris Presse. Het blad voegt hieraan toe, dat het centralecomité van de Franse comunistische partij binnenkort bijeen zal komen om de kwestie van de opvol ging te bespreken. Ruim twee jaar geleden kreeg Thorez in Frankrijk een beroerte, waarvoor hij te Moskou genezing zocht. De communist Jacques Duclos nam tot nu toe zijn functie waar. Schadevergoeding van f 5.4 milloen Ned. fabrieken moeten dok ken voor roomsmokkel De rechtbank te Antwerpen heeft gis teren uitspraak gedaan in de omvangrijke smokkelzaak waarbij Belgische en Ne derlandse zuivelfabrieken betrokken wa- De 12 beklaagden in dit proces werden veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding aan de Belgische staat van fr. 248 millioen (f 7 millioen). Twee Nederlandse zuivelfabrieken wer den tot een gezamenlijke schadevergoe ding van fr. 70 millioen- (f 5-4 millioen) veroordeeld. Betreffende een derde Ne derlandse zuivelfabriek moet de recht bank nog uitspraak doen. De verdediger vin dè Nederlandse verdachten heeft tegen deze uitspraak hoger beroep aan getekend. Zoals men weet. werden duizenden liters room onder het mom van „gecon denseerde melk" in België ingevoerd. „Slecht weer"-verkenning Toestel werd bij Alaska onderschept door twee Russische jagers Een Amerikaanse' verkenningsbommen- wérper Van het type B-50 heeft Zondag tig kilometer beoosten het Russische schiereiland Kamsjatka een aanval van Russische straaljagers, van het type MIG 15 afgeslagen Aldus is te Washing- officieel bekend gemaakt. Het Amerikaanse toestel werd boven de internationale watèren ohderschépt door twee Russische jagers. Slechts één an viel aan. De bommenwerper be antwoordde het vuur. Naar het scheen werd geen der beide toestellen bescha digd. aldus de bekendmaking. Volgens de Amerikaanse luchtmacht gebeurde het incident ongeveer 40 km ten Oosten van dit Siberische schiereiland het Noordelijk deel van de Stille Oceaan, dat recht tegenover Alaska ligt. De plaats van het incident werd echter iet nauwkeurig opgegeven, zodat het iet is na te gaan of de aanval bij de Zuidelijke of Noordelijke punt schiereiland gebeurde. Er hebben gere geld verkenningsvluchten plaats met het doel gegevens len en deze vluchten strekken zich. uit tot aan de Noordpool. Dit is evenwel de eerste keer. dat (volgens officiële mede delingen) deze vliegtuigen zo dicht tot Russisch gebied waren genaderd. Het Siberische Kamsjatka en het Ame rikaanse Alaska liggen tegenover elkaar en worden gescheiden door de Behring- straat De B-50 maakte, zoals reeds ver meld, een vlucht voor weerverkenningen De Amerikaanse bommenwerpers van het type B-50 zijn een grotere, krachtiger uitvoering van de B-29. Zij hebbeti motoren, vijf geschutskoepels, een i radius van 10.000 km. Zij kunnen tien ton bommen Maarschalk Tito, de „afvallige" van het Stalinistische regiem, maar de Zuidslavische leider van een bewind, dat een na tionaal-communistisch stempel draagt, ziet men hier als gast van de Engelse koninklijke fa milie in Londen. Links naast Tito, koningin-moeder Eliza beth en aan zijn rechterhand, koningin Elizabeth 11 met haar echtgenoot de hertog van Edin burgh en prinses Margaret. Na Londen zal Tito waarschijnlijk ook naar Washington gaan. Djoeanda over de KLM De Indonesische minister van Verbin dingen, ir Djoeanda, heeft voor de sectie verbindingen van het Indonesische parle ment verslag uitgebracht over zijn be sprekingen met dr A. Plesman. Hij deelde nog q,an de pers mede, dat er over één principeel vraagstuk nog geen overeen stemming was verkregen. De K.L.M. heeft de wens der Indonesische regering, om alle aandelen van de Garuda Indone sian Airways over te nemen vai K.L.M., aanvaard, doch ten aanzien het beheer over de Garuda is men nog niet eens geworden. De K.L.M. wil namelyk na overdracht der aandelen nog een bepaald aantal jaren zeggenschap in de Garuda hebben. De staatssecretaris Kranenburg heeft voor de leden van ed Rotterdamse Graan- studieelub gesproken over zijn bezoek aan Korea. Wat zal er in het democra tische, ietwat puriteinse Engel se volk zijn omgegaan, toen de Britse burgers in snel tempo de kogelvrije wagen van maar schalk Tito langs zich zagen rijden, geëscorteerd door mo torpolitie met „nieuwe hel men". Uitgebreide veiligheids maatregelen werden getroffen voor het bezoek van een com munistisch staatshoofd aan En geland. Sinds Queen Victoria is er in Engeland, veel veranderd, zo tijden, zo zeden Naguib houdt het been stijf Russen oefenen pressie uit op Cairo Rusland heeft Egypte op de hoogte gesteld, hoe het reageert op de onder handelingen over de ontruiming van d« Suezzone. Reeds eerder heeft de Sowjet- Unie meegedeeld, dat zij Egyptische deel neming aan een, door het Westen ge steunde, defensie-organisatiein het Mid den-Oosten als een „vijandige daad" zot: beschouwen. Aldus verneemt Reuter uit diplomatieke kringen te Cairo. Kolonel Nasser, de rechterhand Egyptische premier generaal Naguib, verklaarde dat alleen Egypte delyk moet zijn voor de verdediging het Suezkanaal. In een exposé aan Egyptische persagentschap Mena, dreigde hij met het ontketenen van een „guerilla" tegen de Britten, .ndier de regering van oordeel zou zijn, dat de pogingen tot de beëindiging der Britse bezetting Suez Kanaalzone geen succes hebben. (Men zie het Verklaarde Uitzicht Britten en Amerikanen zullen op 15 km afstand blijven van de Oostelijke zonegrenzen CHURCHILL heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat het best mogelijk kan zijn, dat de door een Russische MIG neergeschoten Britse Lincoln-bommenwerper op een gegeven ogenblik per abuis boven Oost- Duitsland heeft gevlogen. Maar de beschieting was een wrede en ongemo tiveerde aanval, temeer waar de Lincoln ongewapend was. Zonder genade werden zeven Britse vliegers wegens een navigatiefout door de Russen gedood. De verklaring van Churchill over de aanval der MIGs op de Engelse bommen werper werd aanvaard, maar de Labour oud-minister van Luchtvaart Henderson zeide, het namens de oppositie te betreu- dat in dé nota's aan de Russische Hoge Commissaris in Duitsland niet be wijzen voor het feit, dat de Lincoln onge wapend was, zijn aangevoerd. Churchill heeft er de nadruk op gelegd, dat door getuigenissen van waarnemers op de Vijl generaties van één geslacht in leven Dezer dagen werd in het dorp Maas- driel bij Zaltbommel een kind geboren uit het huwelijk vap Th- Bruijgom en Clement. Van het geslacht van de jwe wereldburger zijn nu vijf gene raties in leven. De bet-overgrootmoeder de baby (Wilhelmus Bruijgom) is thans éen eind over de 90 en geniet nog uitstekende gezondheid. Dc c grootouders en de grootouders zijn allen in leven en verkeren eveneens blakende welstand. DAT het eiland Guadeloupe thans van uit ons land telefonisch bereikbaar is van Maandag t.m. Vrijdag tussen 14 en 16 uur Ned. tijd. DAT de Kon. Ver. Het Ned. Trekpaard op 23 April in hotel Central ir, Den Haag haar jaarvergadering houdt. DAT de verlichte wrakboei beven de FaustUs in de mond van de Nieuwe Wa terweg naar zee is afgedreven. DAT de gemeenteraad van Venlo tijdens de restauratie van het stadhuis zal vergaderen in de Minderbroeders- kerk, die reeds enige jaren niet meer voor de eredienst wordt gebruikt. DAT de Apeldoorners W. Carlos en J. 1 Lijferink op 4 April in hun woonplaats dc eerste voorstelling geven met het nieuwe circus Tosca (24 dieren cn een tent voor 1200 personen). DAT de Ned. motorboot Marat (140 ton), die gisterochtend uit Rotterdam naar Londen vertrok, 's middags met machineschade is teruggekeerd. DAT in de Staatscourant van gisteren zijn opgenomen beschikkingen ir. zake de arbeid in banketbakkerijen tijdens de a.s. feestdagen en Ln zake de intrekking van de prijsbeschikking 1947 MvalJen vaii levensmiddelen. DAT tegen de 70-j. H uit Nettelhorst (Gld die een boerderij te duur heeft verkocht, in Zutphen een boete van f5000 en betaling van de te grote winst (f19.950) is geëist. DAT tot officier in de orde van Oranje Nassau is benoemd R. Dooycs. president- cirecteur van R. Dooyes' Confectiefabrie ken N V. te Amsterdam. DAT namens het genootschap Neder landEngeland aan de Britse ambassa deur in Den Haag, Sir Nevile Butler, een cheque van f960 is overhandigd voor de slachtoffers van de watersnood in Engeland. DAT het Tweede-Kamerlid Maenen (KV.P.) bij de ministers Beel en Van de Kief: schriftelijk heeft aangedrongen op spoedige indiening van het wetsontwerp in zake de financiële verhouding tussen rijk en gemeente. DAT over de prijs van suikerbieten aan minister Mansholt schriftelijk vra gen zijn gesteld door het Tweede-Kamer lid Van Koeverden iK.VJ».). grond en het- vinden van scherven der door de MIG's afgevuurde granaten be wezen is. dat de Russen binnen de gren zen van de Westelijke zone herhaaldelijk vuurden op de ,,Lincoln"-bommenwer- per en dit toestel zonder genade ver nielden. Churchill verklaarde dat de zeven vlie gers werden gedood voor een fout, die zij reeds bezig waren te herstellen en die volgens de gewone methode van protest en onderzoek afgedaan had kunnen worden. In antwoord op een desbetreffende vraag zei de premier, dat alle voorzorgs maatregelen zuilen worden genomen om te verhinderen, dat toestellen, die lange oefenvluchten maken, in de nabijheid van de.zonegrens komen of deze overvliegen. In dit verband vermelden wij nog. dat gcneraal-majoor Landon. plv. opperbe velhebber der Amerikaanse luchtstrijd krachten in Europa heeft verklaard, dat Amerikaanse vliegtuigen, die de West duitse gi-enzen met Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland naderen, op grond van bestaande order, circa 15 km van dc grens verwijderd moeten blijven. Zulks om te vermijden, dat ongeoefen de bestuurders eventueel bij incidenten worden betrokken. De mededeling werd gedaan in Landstuhl (Rijnland), waar oen moderne Amerikaanse lucht machtbasis bevindt. Barmhartigheid In brede kring zal met voldoening kennis worden genomen van het be richt. dat op het ogenblik de mogelijk heid wordt onderzocht kinderen uit Ocst- Duitsland op te nemen in Nederlandse gezinnen. Dadelijk na de watersnood waren velen bereid een kind uit de ramp gebieden bij zich in huis te nemen, doch de noodzaak daarvan bleek na enige tijd minder groot te zijn dan men aanvanke lijk had vermoed. Het aantal vluchtelingen uit Oost- Duitsland wordt langzamerhand beang stigend groot. Het zijn er elk0 maand tienduizenden. Wij mogen voor dc nood, die hier aan dc dag treedt, de ogen niet sluiten. Daarbij moge de wijze, waarop men na de ramp welke ons eigen land trof, ons van alle zijden te hulp snelde, een aansporing ten overvloede zijn de helpende hand te bieden, waar dat slechts mogelijk- is. Terstond na de watersnood verklaarden verscheidene landen zich bereid kinderen uit ons rampgebied op te nemen Het was toen niet nodig van dit edelmoedig aanbod gebruik te maken. Inderdaad is het veel beter, wanneer men er in slagen kan de gezinnen intact te laten, maar de stroom van vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn neemt langzamerhand zulk een omvang aan. dat heel de Wes terse wereld behoort by te springen en uit onze geschiedenis weten we. dat ons land. waar het er om gaat vluchtelingen te helpen, een goede naam heeft op te houden- Bemoedigend woord Een bemoedigend woord was het. dat Prins Bernhard gisteren op de jubi lerende jaarbeurs gesproken hoeft op de bijeenkomst voor jonge middenstanders De middenstanders, of zij nu oud of jong zijn of nog midden in het leven staan, •hebben zulk een woord van bemoediging wel nodig. Want de middenstand heeft het in onze tijd niet gemakkelijk. Op twee gedachten heeft de Prins daar bij de nadruk gelegd en het komt ons voor, dat het beide voor de middenstand uiterst waardevolle gedachten waren. Eon er van was. dat het voor de mid denstander van zeer grote betekenis is. zo hij weet te komen tot het ontwikkelen van eigen initiatieven. De middenstander zal het tenslotte zelf moeten doen. zo ongeveer luidde een van de wenken, die de hoge spreker aan zijn gehoor meegaf De middenstander heeft zelf gekozen vrij en eigen ondernemer te zijn. Voor wie dat zijn kan. is het een loffelijke keuze Maar het brengt zijn eigen risico'; met zich. Van de regering mag gevraagd worden een juiste middenstandspolitiek. dat wil zeggen een politiek die de mid denstand in zijn waarde laat en hem de mogelijkheid laat. te zijn wat hij zijn wil: vrij en in slaat om in die vrijheid voor eigen bestaan te zorgen. De andere juiste gedachte, welke de Prins onder woorden bracht, is de be tekenis. die een gezond organisatieleven ook voor de middenstand heeft. De ge meenschap maakt de enkeling sterker, zei hij. Nu is het bekend, dat juist óp het punt van d? organisatie de middenstand niet het sterkst is- De middenstander staat graag op eigen benen en dat is ook zijn verdienste Maar wanneer hij daaraan de gevolgtrekking verbindt, dat voor hem de organisatie geen nut heeft, dan is dat en onjuiste gevolgtrekking Onze indruk 5. dat dit juist onder de jongere midden standers ook wel wordt ingezien. De prinselijke woorden zullen bij hen dan ook begrip hebben gevonden. Aanhoudend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met zwakke tot matige wind tussen Noord- Oost en Oost. Vannacht plaatselijk nachtvorst en hier cn daar mist. Morgen over dag over het algemeen iets hogere temp. en plaatselijk flinke opklaringen (Opgemaakt om 10 u.) ZON EN MAAN Donderdag: zon 6.46 tot 18.51 uur; maan 7.53 tot 0.0 uur. Op 22 Maart E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1