Jiieuuie £eiiisrf)e GTuurant Tito verwelkomd door Hertog van Edinburgh en ministers Geen problemen meer „Het is maar een natte geschiedenis", aldus Churchill, zonder sigaar Wist U Bevestig door daden dat gij werkelijk vrede wilt DINSDAG 17 MAART 1953 Dn© ©n dertigste jaargang No 9687 CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Lèidén èn Omstreken .StantvasUcft l« tfclfm mgn fieri in levenspart" Onmiddellijk na zijn aankomst te Londenwaar de hertog van Edinburgh hem verwelkomde, liet maarschalk Tito van Zuid- Slavië zich fotograferen met Churchill (midden) en de Brit se minister van Buitenlandse Zaken, Eden, (rechts). In een gepantserde auto ging het ver volgens naar Downingstreet 10. Sowjet-vloot is tweede ter wereld Amerika nummer één en Engeland derde Rusland bouwt meer kruisers dan al de NATO-landen te zamen, heeft de Eerste Lord van de Britse Admiraliteit (minister van Marine) Thomas gisteren in het Lagerhuis onthuld. Thomas noem de de verhoging van het tempo in de Russische scheepsbouw „zeer opmerke lijk". Behalve de kruisers staan talloze torpedobootjagers en duikboten op sta pel. Rusland krijgt door dit bouwpro- gram na Amerika de grootste vloot ter wereld. Engeland komt dan op de derde De rode marine heeft volgens de mi nister nu reeds ongeveer 20 „zeer mach tige" kruisers in dienst, en verder ruim 100 torpedobootjagers en meer dan 350 duikboten. Het grootste deel van deze vloot is geconcentreerd in de Baltische Zee en de Noordelijke gebieden. Rusland heeft verder een grote marine luchtmacht en een sterke kustverdedi ging. Engeland zal zich voorlopig toeleggen op de bouw van vliegdekschepen, mijnen vegers (dit jaar 59) en duikbootbestrij- dmgsvaartuigen. Geen vluchtschepen in Hellevoetsluis it is niet waar, dat de Nederlandse regering nu al geruime tijd twee van Wm Muller en Co gecharterde vluchtschepen, de Willem I en de Willem II, vaarklaar houden in de haven van Hellevoet- sluis, elk met een gezagvoerder en een kernbemanning aan boord. Dit heeft minister-president dr W. Drees geantwoord op de schriftelijk ge stelde vraag van het Tweede Kamerlid Welter (K.N.P.). Nieuw Brits vliegtuig vliegt op dieselolie Groot-Brittannië .reeft een nieuwe vliegmotor ontwikkeld, waarin het prin cipe van de turbine- en zuigermotor zijn gecombineerd, welke alleen diesel-olie gebruikt. De motor is bovendien uiterst zuinig in het brandstofverbruik. Zij is ontworpen voor machines die met mid delmatige snelheden over lange afstan den moeten vliegen bijv. voor een vliegtuig dat de hele dag moet vlicgep zonder brandstof in te nemen. Aldus een bericht van de Britse ambassade in Don Haag. DAT de opruimingswerkzaamheden in Nieuwe-Tonge in drie weken ruim ƒ1 ".000 hebben gevergd m de raad thans een geldlening van ƒ500.000 heeft goedjekeurd. DAT in Brussel op 37-j. leeftijd is overleden mr H. C. Haver Droeze. eerste secretaris aan de Ned. ambassade. DAT de vice-voorzitter van de PvdA. ir H, Vos, en het Tweede Kamerlid mr Van Lier de bijeenkomst van de Socia listische Internationale in Bonn (20 tot 24 April) zullen bijwonen. DAT B. en W. van A'dam laan de raad hebben voorgesteld geldleningen van in totaal ruim ƒ4 millioen te verstrekken voor de bouw van ruim 300 huizen in Amsterdam-West. DAT de Ned. Bond van Gemeente ambtenaren thans in Otterloo bij Ede een aantal vacantiehuisjes voor de leden zal bouwen, zoals hij die reeds bezit in Twente en Zuidlaren. DAT kwitanties, afgegeven door de prov. gezondheidsdiensten i.v.m. de be strijding van t.b.c., zijn vrijgesteld van zegelrecht. De Delftse stewardess Truus Gautier, die de ramp met het KLM-vliegtuig Ko ningin Juliana bij Frankfort (Did.) op 22 Maart 1952 overleefde, is thans geheel hersteld en doet weer dienst als ste dess op de Afrika-lijn. Bü de ramp loren 45 personen het leven. Mej. Gau tier en een Duitse passagiere waren de enige geredden. De stewardess heeft ruim vijf maanden in het ziekenhuis ge legen en heeft daarna nog een half jaar thuis rust genoten. Aan de kabelbaan te Valkenburg begonnen Ingaande het nieuwe seizoen krijgt Valkenburg een nieuwe attractie voor de toeristen nl. de eerste kabelbaan in Ne derland. Van de rijksdienst voor het na tionale plan in Den Haag werd de goed keuring voor de exoloiiatie ontvangen cn reeds zijn de voorbereidende werk zaamheden begonnen. De aanleg ge schiedt door een Rotterdams ingenieurs bureau. Waarschijnlijk zal men met Pinksteren reeds kunn encweven. De koe ten bedragen rond f 100.000. 2 Russische ministers de laan uit Viktor Abakoemov. tot aan de bestuurs wisselingen in de Sowjet-Unie, Russisch minister voor de Veiligheid, wordt alge meen gezien als de „zondenbok" voor het „gebrek aan waakzaamheid" der Rus sische veiligheidsorganen, die het „art- senkomplot" niet hebben kunnen ont maskeren. Zijn naam komt dan ook niet meer voor op de ministerslijst van pre mier Malenkof. Aldus Reuter. Abakoemov verkreeg zijn portefuille in 1946. Thans heeft hij haar moeten af staan aan Beria, die ook de portefeuille van Binnenlandse Zaken heeft overgeno men van de vroegere minister Kroeglov naam die evenmin meer voorkomt op de ministerslijst. HET WEER IN EUROPA Weinig verandering Tot morgenavond verwacht 'ij De Bilt: Vannacht weer op vele Plaatsen nachtvorst en j2 kier en daar vorming van mist. Morgen overdag zon- 55AgS nig weer met weinig wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 6.48 tot 18 49 uur: maan 7.27 tot 23.46 uur." Op 22 Maart E K. De ontvangst op Engelse bodem MAARSCHALK TITO, de président van Zuid-Slavië, is gisteren tegen half zes in het hartje van Londen aan wal gestapt voor zijn offi ciële bezoek aan Engeland. Er klonken slechts flauwe juichkreten tijdens de vaart op de Theems en later bij de Cenotaaf, het monument voor de gevallenen in het midden van Whitehall. Volgens Ass. Press beleefden de Londenaars een vreemde ontvangst. Er was geen mens op de London Bridge en op de Blackfriars Bridge, toen de kleine boot, aan boord waar van Tito zich bevond, onder de bruggen doorging» en onder scherp marine-escorte op de Westminster pier afvoer, bij het parlementsgebouw. Een sterke politiemacht hield het publiek op veilige afstand van de Theemsoever. Daar waren de hertog van Edinburgh, premier Churchill, minister Eden, die de in een marine-uniform geklede Zuidslavische maar schalk op Britse bodem kwamen verwelkomen. De geestdrift van het Engelse publiek Was bepaald lauw. „Het is hier maar een natte ge schiedenis" merkte de steeds goed gehumeurde Churchill op, toen Tito de boot verliét. Waarschijnlijk be doeld als een „communistische" hul de, lagen er op de pier rode karpet ten, maar er was ook een hemels- blauw-wit baldakijn aangebracht voor het eerste communistische staatshoofd, dat ooit in Engeland ontvangen. Maarschalk Tito, aldus het verslag van A.P., schudde de hertog van Edinburgh hartèlijk de hand en zei in uitstekend Engels: „Ik ben erg blij u te zien". De her tog antwoordde: „Het genoegen geheel aan mijn kant". Toen Tito landde, wierp Churchill, die eën hoge hoed droeg, een eind sigaar van twintig centimeter met een droefgeestig gebaar in Thëems. Ook hij schudde Tito, die hij tijdens de oorlog steunde tegen de Duitsers, de hand en zeide: „Het is mij een groot genoegen, maarschalk". Churchill, die wat hardhorend is en niet altijd gebruik maakt van z\in ge hoorapparaat. leunde op z\jn wandelstok naar voren, om zoveel mogelijk op te vangen van Tito's korte speech. Tito zeide, dat de vriendschap tussen Zuid- Slavië en Engeland zeer Innig was. Twaalf politiemannen met kogelvrije vesten aan, stonden bü hun motorfietsen, -toen het gezelschap de pier af kwam en op de kade het Zuid-Slavische volkslied aanhoorden. Een erewacht, van de ma rine werd geïnspecteerd en daarna stap ten Churchill en Tito in een. gepantserde personenauto, om naar Downingstreet 10 te rü'den. Klein incident... Er was één incidentje. Uit een open raam, geen twintig meter van de hek ken van Scotland Yard, wierp iemand een in een krant gewikkelde magne siumfakkel naar de menigte. Het ding ontwikkelde veel rook. Politie rende het gebouw binnen. Verder gebeurde er niets. Vóór Churohill's ambtswoning legde Tito, na uit de auto gestapt te zijn, zijn hand op Churchill's schouder en zo gin gen zij, zonder te poseren voor de foto grafen. naar binnen. Toeschouwers waren er niet, het publiek, onder wie zich tal loze rechercheurs in burger hadden ge mengd, werd zelfs van de straathoek weggehouden. Een half uur later konden de mensen Tito voor het eerst goed zien. Hij liep toen met Churchill en Eden naar de Cenotaph, het gedenkteken voor de ge vallenen, waar hij een krans legde. Er werd nu ook wat meer geklapt en gejuicht. Men hoorde zelfs de kreet „Held Tito!" De rode maarschalk begaf zich naar de Zuidslavische ambassade, waar Churchill en Eden hem later - be zochten. Nog nooit zijn er in Engeland zulke scherpe veiligheidsmaatregelen genomen. Het Engelse publiek is daar geheel niet aan gewend. Iedereen was ditmaal ver dacht. De politie hield een man aan met een wit pakje. Het bleek een Zuidslavi sche journalist te zijn. De details van het bezoek zijn nog steeds geheim. Wel is bekend, zoals ook door ons Vermeld, dat Tito zal gaan dinéren bij koningin Eliza beth. Niet. in welk hotel hij vannacht zou gaan slapen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Tip voor Londenaars Ja, waar zou hij gaan slapen, het Zuid slavische staatshoofd? De communistische „Daily Worker" schreef, dat hij zou loge ren in „White Lodge", een villa in Richmond. Park ir de Zuidelijke buiten wijk van Londen Ook de andere Lon- dense bladen wisten dit nieuws, maar zij hadden het op verzoek van Scotland Yard niet gepubliceerd Het huis. dat door koning George de Eerste gebouwd werd. is thans dè woning van mevrouw Nora Veitch. de echtgenote van een gepensionneerd kolonel van het Britse leger, aldus de „Daily Worker". De secretaris van mevr. Veitch heeft ver klaard, dat zij met vacantie was. Een verslaggever en een fotograaf van de „Daily Worker" zijn er in geslaagd, door één van de politiecordons rondom hét huis heen te dringen. Toen werden zij echter betrapt. „Wij werden*"' naar de ingang gebracht en kregen daar te horen, dat wij het park onrruddellnk móesten verlaten en dat wij gearresteerd zouden worden als wij terugkeerden", aldus de reporter. Hij verklaarde verder, dat de tuin ach ter de villa in een legerkamp herschapen- was, waar_ „vele politie-agenten en re chercheurs' verbleven. Een rijdende can- tine zorgde voor hun voeding". Waartoe dit oiliciële bezoek Het bezoek van Tito is, als reeds opge merkt, het eerste dat door het hoofd van een communistische staat aan Engeland wordt gebracht Het-is Tito's eerste bui tenlandse tezoek sinds zijn breuk met Stalih. Gedurende zijn vijfdaags verblijf1 in Engeland zal hij, zoals men weet, lunchen met koningin Elizabeth II. Het is duidelijk, dat Groot-Brittannië zeer veel prijs stelt op Tito's bijzondere kennis van de politiek van het Kremlin. Het vorige jaar legde minister Eden een beioek af aan Zuid-Slavië. Omtrent het politieke menu blijft het gissen. Het is mogelijk, dat Engeland zaj aandringen op een soort pact, hetzij poli- tiek-economisch, hetzij militair. Andere belangrijke punten zijn: Triëst, de ver houding van Tito tot Rome; de Balkan. In ieder geval behalve de hoofdschotel. misschien wel Engels schapenvlees met rode paprika-saus, zal er nog genoeg zijn aan politiek „fruit et dessert". President Tito heeft een kort bezoek gebracht aan het „British Museum". Hij onderhield zich hierbij met Sir Thomas Kendrick, één van de directeüren. Tito 'sprak hierbij Engels. Het bezoek werd een half uur eerder afgelegd dan oorspronkelijk het pLan was. Journalisten werden bij de rondlei ding niet toegelaten. Ook hier waren strenge veiligheidsmaatregelen getroffen. Later zou Tito, die in burger was. de Tower -bezichtigen. Op het programma van vandaag stond voorts een lunch met Koningin Elizabeth od Buckingham Pa- Dit is het grote Zuidslavische opleidingsschip „Galeb", waarmee maar schalk Tito naar Engeland kwam. De foto werd genomen op het ogen blik, dat de „Galeb" de Theems opvoer. De derde van links op het bovenste dek is maarschalk Tito. Nu Ypenburg militair wordt Wellicht toch een vliegveld bij Rotterdam? Plan voor terrein in Zestienhovense Polder 1 voorgelegd aan regering TN VERBAND met de plannen, om van Ypenburg een militair vliegveld te maken, is thans aan de regering een voorstel gedaan om de in structie- en sportvliegerij van Ypenburg te verplaatsen naar een stuk grond in de Zestienhovense Polder onder de gemeente Rotterdam. Dit voorstel heeft betrekking op de afd. tigingen op -het veld. He*, is niet bekend Ypenburg van de Nationale Luchtvaart- school (sportvliegers), de elementaire opleiding van de Rü'ksluchtvaartschool (verkeersvliegers) en het invliegbedrüf der N.V. Koninklüke Maatschappü De Schelde, afdeling Dordrecht. Dit laatste bednjf vliegt op Ypenburg de voor de Zweedse Saab-vliegtuigenfabriek ge bouwde Safirs in. De keuze is op de Zestienhovense Pol der geva-llen, nadat een daartoe ingestel de commissie de mogelijkheden van de stichting van een vliegveld voor de sport en instructie-vliegerij heeft onderzocht. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat gehoopt wordt op een spoedige beslissing der regering over dit voorstel. Zo-als be kend is, duurt het ongeveer een jaar voordat een dergelijk vliegveld, nadat het is aangelegd, geschikt is voor dit soort luchtvaart. Behal-ve de genoemde bedrijven heb ben Avio Diepen N.V., Frits Diepen Vlieg tuigen N.V., twee besturings- en sproei- bedrijven en twee reclamebedrijven ves- Gunstige vangst van Willem Barendsz Tot 1 Maart j.l. heeft de Willem Ba- rentsz 14.083 ton traan geproduceerd tegen 13.877 ton in dezelfde periode van vorig jaar. Salonboot ontsnapt uit Oost-Berlijn En ook een boer (mét zijn koeien en varkens) Nagejaagd door een regen van kogels uit machinegeweren en karabijnen kwam gisteren een Oóstduitse salonboot een Westbcrlijns kahaal opgevaren. De „Deutschland", eön schip dat 600 perso nen kan vervoeren, had twee schippers- gezinnen aan* boord. De schippers ver klaarden te zijn gevlucht omdat de Oóst duitse regering het schip wilde confis- kèren, zo meldt c^e Vlkr. Onder de 2500 vluchtelingen, die giste- :n naar West-Berlijn kwamen, bevond zich ook een Oóstduitse boer, die er in geslaagd was, behalve zijn gezin, ook al zijn koeien; kalveren en varkens mee te :men. De autoriteiten keken hun ogen it, toén hij zich met zijn veestapel op :n registratiekantoor k\yam melden. West-Berlijn heeft een enigszins ru moerig weekeine achter de rug. Op Zon dag opende de Oostberlijnse politie plot seling het vuur op vreedzame wande laars, die in de lentezon door de bossen wandelden. Drie personen werden ge wond. Twintig werden gearresteerd, maar na enkele uren weer vrijgelaten. Volgens dé Oostberlijnse autoriteiten hadden de wandelaars de Russische zonegrens over- schrèden, die door de bossen in het Zui- dén van de stad loopt. Gematigde houding van Russen te Berlijn Binnen enkele uren nadat generaal Tsjoekov. hoofd van de Russische con trolecommissie, cp eigen verzoe' een onderhoud had gehad met de Air ;an- se Hoge Commissaris, James iant, kwamen 'twee maatregelen af, die voor het benarde Berlijn een zekere verlich ting betékenen. Ten eerste heeft Tsjoekov de Oóst duitse politie opgedragen, de controle van de Westduitse. auto's op de verkeersweg West-BerlijnWest-Duitsland sneller te doen plaats vindent De laatste week wer den nl. op het controlepunt Babelsberg slechts viér tot vijf auto's per uur door gelaten; vanochtend stonden er 130 auto's in de rij. Vanavond passeerden 50 auto's per uur. En verder hééft Tjoekov aangekondigd, dat het sinds .Augustus jl. „wegens repa- ratiés aan de sluizen" gesloten Mittel- land-kanaal, een van de voornaamste waterwegen tussen West-Berlijn en West- Duitsland, zal worden heropend op 25 Maart. De reparaties zijn voltooid. De iluiting van dit kanaal is voor de geal lieerden herhaaldelijk ondenverp van protest geweest. Aan Poolse piloot asyl verleend De Deense regering heeft besloten de Poólsè piloot, die 10 -.'dagen geleden met een Mig-straaljag«? óp het eiland Born- holm landde, té beschouwen als politiek vluchteling en hem asyl té verlenen. De Poolse gezant is van dit besluit in kennis Verder zijn met deze gezant onderhan delingen begonnen over het terugzenden naar Polen van de straaljager. Dit .zal óver zee geschieden. Prinses Margaret gaat naar plechtigheid te Luxemburg Prinses Margaret zal haar zuster, ko ningin Elizabeth II van Engeland, ver tegenwoordigen bij het huwelijk van de Belgische prinses Josephine-Charlotte met prins Jan van Luxemburg. Het hu welijk wórdt op 9 April te Luxemburg voltrokken. Prins Axel van Denemarken, wiens echtgenote een zuster is van wijlen ko ningin Astrid van Belgi?, zal met zijn gemalin de huwelijksplechtigheid bij- Gebroeders Finaly nog steeds spoorloos De Rooms Katholieke priester Laxa- gue, die er van werd verdacht, betrok ken te zijn bij de ontvoering van de Joodse wezen Robert en Gerald Finaly, gisteren vrijgelaten na een langdurig verhoor. Thans genieten alle bij deze zaak be trokkenen voorlopige vrijheid, maar de kinderen zijn nog steeds niet gevonden. Edda trouwt niet met Peron Rachele Mussolini, de weduwe van de vroegere Italiaanse duce, heeft ontkend, dat haar dochter Edda Ciano voornemens is met president Peron van Argentinië in hét huwelijk te treden. Dit bericht was gepubliceerd door in Napels verschijnend blad. Mevrouw Mussolini noemde het be richt weer zo'n sterk verhaal, dat tijd tot tijd over onze familie wordt ge publiceerd. Het is een bericht zonder kop of staart. QUEEN MARY HAD MINDER RUSTIGE DAG De 85-jarige Queen Mary van Enge land had gisteren „een minder rustige dag". Zoals men weet lijdt de oude Ko ningin aan een maagstoornis. DAT 11 Nederlanders, die in de Ver. Staten de groot- en kleinhandel 'in levensmiddelen hebben bestudeerd, met de Westerdam in Rotterdam zijn terug gekeerd. DAT de Ned. Bond van Wijkverpleeg sters op 20 Mei in hotel Van Gijtenbeek te Zwolle zijn algemene vergadering DAT van 27 Mei tot 10 Juni in A'dam t.g.v. het 50-jarig bestaan van de koop mansbeurs aan het Damrak een tentoon stelling over de historie van de beurs wordt gehouden. DAT deze zomer in Deventer wordt be gonnen met de bouw van een nieuw R K. ziekenhuis (218 bedden) met klooster, waarvan de kosten op f 5 millioen wor den geraamd. DAT morgen bij het regiment Lim burgse Jagers te Venlo de eindparade van de lichting 1952-111 wordt gehouden. DAT in de vèrloting Meisjesstad 1953 t.b.v. het nationale tehuis voor dakloze vrouwen en meisjes te Utrecht de eerste vijf prijzen (le: auto, 2e: woninginrich ting) resp. zijn gevallen op no. 54.110, 106.913, 37.958, 37.619 en 106.578. DAT t.g.v. het 75-j. bestaan van de afd. Vqlp der Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde van 11 t/m 19 April een tentoonstelling van voorjaarsbloemen wordt gehouden t.b.v. het Rampen-fonds. DAT Belgische cineasten, die op het ogenblik in ons land vertoeven, morgen op het departement van O.. K. en W. worden ontvangen door dr N. R. A. Vroom, hoofd van de afdeling kunsten. DAT het nieuwe marinehospitaal in Heemstede, waarvoor reeds het landgoed Eikenrode is aangekocht, ongeveer 200 bedden zal krijgen. DAT morgen te Steenwijk bij het re giment infanterie Johan Willem Friso 4 reserve-officieren worden beëdigd en Donderdag te Harderwijk bij het reg. veldartillerie Prins Maurits 30 reserve- tweede-luitenants. Amerika to Malenkoi Minister Drees Begin eens mee te werken aan een regeling van het Koreaanse probleem Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de Sowjet-premier Malenkow) uitgedaagd zijn woorden in zake de vredelievende politiek der Sow- jet^Unie-in daden om te zetten door mee te werken de Koreaanse en andere kwes ties 'te regelen. In een verklaring afgelegd door de perchef. Lincoln White, wordt gezegd, dat het Amerikaanse ministerie met be langstelling van de inaugurele rede die Malenkow Zondag in Moskou hield, ken nis nam, o.a. omdat de naam van de voor malige premier Stalin ternauwernood genoemd werd. „Betuigingen van vredelievende bedoe lingen van de zijde der Sowjet-Unie zijn niet nieuw, maar de woorden moeten af gewogen worden tegen de daden", aldus de verklaring. „De oorlog op Korea gaat voort. Vliegtuigen op vreedzame routine- vluchten worden boven Duitsland neer geschoten. Plechtige beloften voor de onafhankelü'kheid van Oostenrijk worden steeds meer genegeerd. Het zal belang wekkend zijn te zien. hoe de heer Malen kow in deze en andere dringende aange legenheden van plan is, zijn woorden van vredelievende bedoelingen om te zetten Malenkow had in zijn rede verklaard, dat alle lastige en onopgeloste kwesties (met het Westen) opgelost kunnen wor den door vreedzame middelen. Tot zover A.P. Volgens Reuter neemt men in diplomatieke kringen te Moskou tegenover de" ,;vJredesbedoelingen" van Malenkow een afwachtende houding aan. Tal van diplomaten zijn van oordeèl, dat het nog të vroeg is, thans te menen, als zou Malenkow een antwoord hebben ge geven op eerdere verklaringen van Churchill en Eisenhower, besprekingen te gan voeren op hoog niveau. Adenauer, de Westduitse Bondskanse lier, legde er.terecht de nadruk op, dat wil er van een regeling der problemen tussen Oost en West sprake zijn, er een mogelijkheid moet bestaan, dat commu nisme en democratie samengaan. Het Westen, aldus de Bondskanselier, wil dit wel, maar wat wil het Oosten? Toen men Adenauer vroeg, wat hij overigens van Malenkows rede dacht, zeide hij: „Waar om vraag my. niet in de eerste plaats wat ik denk over het neerschieten van Westelijke vliegtuigen door communisti sche straaljagers?" Truus Gautier weer in de lucht

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1