De metalen voor morgen DE EZEL r IjlT MIJNHEER PIMPELMANS Ym" 49. Gelukkig had mijnheer Pimpelmans een opgewekt humeur. „Alles gaat in het leven nu eenmaal niet op rolletjes", zei hij. en toen de wagen gerepareerd was en de kleermaker 'n mooi nieuw jasje genaakt had, was alle narigheid weer vergeten. En zo reed hij op een dag welgemoed naar boer Alikruik, zet te de wagen langs de kant van de weg en stapte naar binnen om de biggen te genezen. 52. Mijnheer Pimpelmans wachtte even af. of de ezel soms zin had, op dezelfde manier terug te gaan. als hij vooruit gekomen was. Maar 't ging niet. hij moest het zelf in orde brengen. En al maar peinzend over dat zonderlinge natuurverschijnsel reed hij naar huis. Hij kreeg die nacht hevige nachtmer- rie's, waarbij hij de ezel zó vlak voor zijn ogen in tweeën zag gaan.. ke sneeuwlaag terecht. Van dat ogen blik af rolde hij als een bal verder. Al spoedig was hij aan alle kanten met sneeuw overdekt; Ja. 't werd een com plete sneeuwbal, die onder 't rollen hoe langer hoe groter werd. 58. Tot opeens de reuzensneeuw bal aankwam.. Met 'n geweldige vaart stoof hij zomaar het tentje binnen, zo dat de bezoekers dwars door de achter wand heen vlogen, met bank en al. Ze snelden nu echt heen en vlug ter been. ookl Jan Do-mi-sol trok in de consternatie zijn mooie trckharmonica DOOK G. TH. ROTMAN loer en deze twee lieve jongens meen den, dat je mei zo'n ezel een fijne mop uii kon halen. Stiekem slopen ze na derbij, en terwijl mijnheer Pimpelmans bezig was. zijn moeilijk en verantwoor delijk werk te verrichten en de biggen kininepillen voorschreef, spanden de twee jongens de ezel uit.. 53. Het werd herfst en het werd win ter. Grauwtje had z'n kuren al aardig afgeleerd. Op 'n mooie dag ging mijn- neer Pimpelmans naar het schaatsenrij den kijken. Door zijn kijker genietend van het schone schouwspel, stond hij rechtop in z'n wagen, boven op een hoge heuvel. Diep beneden hem lag de rivier, waar de schaatsenrijders heen en weer 56. Beneden op de rivier genoten de schaatsenrijders, niets kwaads vermoe dend. van hun heerlijke sport, toen opeens tot hun grote ontzetting en con sternatie de reuzensneeuwbal het ijs op kwam stuiven. Na een eind met grote sprongen voortgehuppcld te zijn. gleed hij in vliegende vaart voort. fantastische manieren aan 't kopje dui kelen waren. Daar stond een eindje verder mijnheer Meier in gebukte hou ding zijn schaatsen wat vaster te bin- de ezel er weer voor gespannen werd. Mijnheer Pimpclmans verstijfde van schrik, toen hij terug kwam! Die ezel moest beslist behekst zijn. om zomaar dwars door een boom heen te lopen, en dat zonder één littekentje! 57. Op het ijs stond, dicht aan de kant, een gczeUig tentje, waar de schaatsenrijders konden genieten van chocolademelk, anijsmelk, boterjanhagcl en polkabrokken. 't Was er een echt gezellige boel; Jan Do-mi-sol speelde de harmonica dat het lust was en alle maal zongen ze mee van:„Vlug ter been snel ik heen." del in de sneeuw zat. Nu kon hij met een het achteruitrijden leren! En nét was 't gebeurd, of daar werd ook de baanveger opgepikt.. En steeds stoof de sneeuwbal verderl GRONDSTOFFEN WAARVAN MEN VROEGER ZELFS NIET DROOMDE yilles moet zwichten voor daemon „snelheid Het gieten van metaal. Vele metaalsoorten worden tegenwoordig gemengd met een weinig van de nieuwe metalen, waardoor sterkte en bruikbaarheid worden verbeterd. HOE lang de mens reeds metaal gebruikt voor het vervaardigen van werktuigen en voorwer pen, is niet bij benadering te zeggen. Na de steentijd, het tijdperk, waarin de oermens slechts steen, hout of hoorn gebruikte, is een proces begonnen in de bereiding van metaalsoorten, hetwelk tot op de huidige dag voortduurt. In haar nimmer-eindigende jacht naar de ont sluiering van de geheimen van de natuur heeft de moderne wetenschap opzienbarende ontdekkingen gedaan op het gebied van de atoomstructuur (de bouwstenen van de stof). De atoombom is er de sinistere afspiegeling van. Toen de mens der 20e eeuw een ruimer inzicht kreeg in de wijze waarop deze bouwstoffen konden worden samengevoegd of uiteengesplitst, ging hiermede hand in hand ecu geweldige ontwikkeling van nieuwe metalen. Wij staan thans op de drempel van het atoom tijdperk, een tijdperk, waarin de atomaire krachten zullen worden aangewend voor de verdere bescha vingsontwikkeling ofmaar laat ons dat niet hopen voor de algehele vernietiging. Techniek en industrie zullen zich moeten instel len op een nog snellere werkwijze, dan tot dusver het geval was. Snellere machines zullen de mens sneller verplaatsen en van benodigdheden voorzien. Alles zal moeten zwichten voor de daemon „snel heid". Vliegtuigen en raketten moeten groter wor den gebouwd; maar ze mogen naar verhouding niet zwaarder worden en ze moeten met ongekende snelheden kunnen vliofgen. De motoren moeten het verbrandingsproces sneller kunnen verwerken., Radio-, televisie- en radarapparaten moeten kleiner en beter worden en ingesteld zijn op een versnelling van het verkeer en van een snellere opeenvolging van gebeurtenissen. Voor al deze snelheden moet ook het materiaal geschikt zijn en moeten metalen worden gebruikt die sterker doch lichter zijn dan de oude, ons al lang bekende. De ontwikkeling van de atoomkracht zal op de techniek van ingrijpende invloed zijn. Nieuwe grondstoffen-industrieën zullen ontstaan, die zich met de fabricage van nieuwe metalen moeten richten naar de behoeften van de gestroomlijnde wereld. DE honger naar metaal is na de oorlog steeds groter geworden. Men verbruikt het ook veel sneller. In de Verenigde Staten wordt per hoofd der bevolking 400 kilogram metaal, gewonnen uit 3000 kilogram erts, verbruikt. Vergeleken met 1900, ver bruikte de Amerikaan in 1950 gemiddeld driemaal meer koper en viermaal meer ijzer. Elke ton erts. die aan de aarde onttrokken en verwerkt wordt, ui voorgoed verdwenen. Binnen niet al te lange tijd zullen vele bronnen uitgeput raken. Men is in de Ver. Staten opgeschrikt door het rapport van de Commissie voor het Materiaalbeleid (the Presiden tial Material Policy Comm.) dat hiervan gewag maakt. De Ver. Staten zijn thans 's werelds grootste importeurs van koper, lood en zink, terwijl zij vroeger de grootste exporteurs waren. Er zijn verschillende wegen, waarlangs men de materiaalbronnen die uitgeput raken kan vervan gen. Men zal nieuwe materialen samen moeter. stellen uit grondstoffen, waarvan men vroeger niet had kunnen dromen dat men ze gebruiken kon. Bauxiet bijv. behoeft voor de Ver. Staten niet meer noodwendig de grondstof te zijn waaruit men alu minium maakt, daar de technische chemie thans aluminium weet te produceren uit klei, een grond stof waarvan men voor eeuwen en eeuwen nog fabelachtige voorraden voorhanden heeft. Voor magnesium behoeft men niet bang te zijn; dat maakt men uit zeewater en wellicht zal men er in de toekomst nog wel andere metalen uit kunnen afscheiden. De moderne technologie is al ver met het onder zoek naar het benutten van alle, meer dan negentig bekende scheikundige elementen, waarvan een derde reeds in de metaalindustrie gebruikt wordt. Een ander derde deel heeft als legering (vermen ging) al enige tijd grote invloed op de besparing van het materiaalverbruik. Het laatste derde deel begint nu, als gevolg van de atoomkennis, zijn komst in te luic^n. DIT zijn de metalen voor morgen. Metalen, die een absolute ommekeer in het massale verbruik zullen veroorzaken. „Wonder"-metalen, zoals Titanium, dat men synthetisch (kunstmatig uit ver schillende stoffen) kan bereiden, zoals men thans reeds plastics bereidt. De nylons zijn tenslotte ook hard op weg de zijde en later de kunstzijde over bodig te maken. En in vele gevallen zijn deze kunststoffen beter en goedkoper dan het product dat zij vervingen. De metallurgie (metaalkundige wetenschap) heeft enkele van deze zeldzame metalen reeds zover ontwikkeld, dat ze al in bepaalde takken van in dustrie toegepast worden. Naast Titanium zijn dit: Molybdenum, Silicon, Vanadium, Zirconium, Ce rium, Germanium en Lithium. Titanium is door zijn sterkte en lichte gewicht uitermate geschikt voor de vlieguigbouw. De veilig heid van het vliegen hangt in hoge mate af van het gewicht in de lucht en de weerstand van het materiaal van het vliegtuig tegen hoge snelheden. Als door het gebruik van atoomenergie in plaa.s van de zeer ontvlambare gasoline het gevaar voor brand verkleind wordt, zal het vliegen veiliger worden, dan het rijden in auto of trein. De nieuwe, zeer lichte metalen verruimen boven dien de mogelijkheid de vliegtuigen te vergroten, zodat deze geschikter worden voor massaal vervoer. Titanium en Molybdenum zijn beide de hiervoor geschikte metalen. De stalen onderdelen van de moto ren, vervangen door deze metalen, zouden een hitte Toekomstbeeld. Hangende sneltreinen, een fantasie van de Amerikaan Radebauch. Deze treinen zullen worden gemaakt van nieuwe, zeer lichte maar sterke metalen. Het bewerken van uranium op de draaibank. Bij het behandelen van dit nieuwe metaal dienen bij zondere voorzorgsmaatregelen te worden getroffen. kunnen verdragen van resp. 1800' en 3200' F. Voor het fabriceren van raketten, welke steeds verder in het heelal zullen doordringen, zouden deze metalen een uitkomst zijn, vooral het Molybdenum, wanneer dit vermengd wordt met Vanadium. Deze legering is ook voor onderdelen van straalmotoren van onge kende betekenis. Ditzelfde Vanadium is tevens een prima materiaal voor de productie van glocidraden van lampen en vacuumbuizen. In de electronische techniek gebruikt men thans voor het eerst het wondermetaal Germanium. De radioamateur uit de twintiger jaren, die met zijn grote spoelen en kristal-detector zat te knoeien, had nooit kunnen dromen dat ditzelfde kristal, thans in gemetalliseerde vorm, onder de naam Germanium de grote radiobuizen vervangt. De radiotoestellen van de toekomst zullen niet groter zijn dan lucifers doosjes en toch hetzelfde genot verschaffen als de huidige grote supers. Zij zullen bovendien een onbe perkte levensduur hebben. Denk eens aan de mil- lioenen radiotoestellen; wat een hesparing aan ma teriaal zal de toepassing van dit nieuwe metaal geven. HET meest tot de verbeelding sprekende metaal is wel het Selenium. Dit is een fenomenaal metaal, dat niet geschikt is voor het vervaardigen van voor werpen, maar dat niettemin een ontzaglijke invloed heeft op de vervaardiging van andere producten. Dit eigenaardige metaal, dat zelfs uit bepaalde planten wordt bereid, is uitermate lichtgevoelig, d.w.z. dat het licht in staat is de electronische structuur te veranderen. Hierdoor kan men er, wanneer het al» laag op een ander metaal wordt aangebracht, prach tige electrische gelijkrichters van maken. Televisie en radio profiteren er dagelijks van. De bekende Voor vervolg pag. 6) Voorspelling voor het jaar 2000. Een beeld van een gestroomlijnde wereld. De moderne chemie zal een grote rol spelen in het ontdekken uan nieuu'e mogelijkheden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 11