stkopsrmm. Hamid ontkent, de hand te hebben gehad in ontvluchting van Westerling „Nederlandse functionarissen zag ik slechts op recepties" ZWITSAL SIROOP Toch is het zo Zestig jaar Bond voor Evangelisaties De 31e lijst met namen van de slachtoffers 2 DONDERDAG 12 MAART 1951 Op 25 Maait requisitoir TN HET PROCES tegen sultan Hamid II heeft het Indonesische Hoogge- rechtshof te Djakarta gisteren de getuige Daan Jahja, indertijd militair gouverneur van Djakarta, gehoord. Voorts werden verklaringen voorge^ lezen van mr Djoemhana, Anak Agoeng Gde Agoeng en Willem Burger. De zitting duurde bijna drie uur. De volgende zitting is op 25 Maart a.s. Dan zal de procureur-generaal zijn requisitoir houden. Desgevraagd zeide Jahja, dat Najoni op 1 Februari als actief helper begon oj te treden. Dit geschiedde op initiatief vai overste Parman met behulp van eei familielid van Najoan, die op het minis terie van voorlichting werkzaam was Uit het rapport van Najoan bleek, dat Hamid achter de schermen optrad. Op de vraag of Najoan indertijd geen klaring had gegeven, waarom de aanval op Djakarta niet was doorgegaan, Jahja. dat hij zulks niet had gevraagd, omdat hij er toen geen belang in stelde. Sultan Hamid verklaarde hierop, dat hij het in primair tenlastegelegde be schouwd wordt als leider van de aanval op Bandoeng, bij welke aanval veel leden van de T N I. het leven verloren. Hij vroeg de voorzitter, kennis te mogen nemen van het rapport waarin zijn naam genoemd wordt als de persoon, die heeft deelgenomen aan die aanval. Het was volgens Hamid te verwachten, dat in verband daarmee de T.N.I. hem een kwaad hart toedroeg. Hij zou daar- g port. De voorzitter zei. dat het moeilijk was de bron van dit bericht bekend te ma ken, aangezien daarmede staatsgeheimen gemoeid zijn. De procureur-generaal zei, dat het niet mogelijk was de bronnen van het rapport te noemen, omdat zulks het systeem van de inlichtingendienst schade z Verklaring van Djoemhana Daarna werdt de verklaring Djoemhana. thans gezant van Indonesië bij het Vaticaan, voorgelezen. In zijn ant woord op de vraag of Hamid hem ooit over de A.PJt.A. had gesproken, had Djoemhana indertijd gezegd, dat. toen de afgevaardigden van de deelstaten in December 1949 te Djogjakarta bijeen kwamen om een formateur te kiezen, verdachte ooit over Westerling en de A.PR.A. had gesproken. Djoemhana had verklaard de indruk te hebben, dat Hamid van deze feiten op de hoogte was. Djoemhana was de mening toegedaan, dat Hamid hierover met Hatta moest spre ken. Nadien had Hatta aan Djoehmana gevraagd, dit vraagstuk met Hamid te bespreken. Getuige had aan dit verzoek niet voldaan, omdat Hamid intussen naar Pontianak was vertrokken. Djoemhana (Advertentie). Verwaarloosde Hoest... TWE hebben vaak de neiging alles wat zich in het moderne leven af speelt, te bezien als iets nieuws, iets twintigste-eeuws. Helaas of mis schien gelukkig, net wat u wilt is dit met heel weinig verschijnselen in onze samenleving het geval. Tot de moderne maatregelen willen velen ook gerekend zien de prystoe- heersing van overheidswege, waar mede immers gedemonstreerd wil zijn de zorg van de staat voor zijn onder danen. Nu is alle gevoelsoverwegin gen buiten beschouwing gelaten de bemoeiing van de overheid met het prijspeil wellicht het ongelukkigste voorbeeld van nieuwigheid dat zich denken laat. Want wanneer dat mo dern moet worden genoemd, verdient een plaggenhut deze benaming óók. Immers, prijsvaststelling door lands, stads- of gildebestuur was in de mid deleeuwen een der hoekpijlers van het economisch leven. Maar we kunnen nog wel wat duizenden jaren verder in de geschiedenis terug gaan, want ook in de oudheid treffen we deze over heidsbemoeiing herhaaldelijk aan. Sterker nog. vóór er in Mesopotamië sprake was van een Chaldese, Assy- risohe of Babylonische cultuur, kende men in deze streek, die in de Bijbel als het land Sinar wordt aangeduid, reeds samenlevingen die onder strenge prijsvoorschriften stonden. Het was de tijd der Soemerische stad-staten Ur. Uruk, Kisj, Lagasj, Esjnunna. enz. die elkaar om beurten de hegemonie be twistten. Van de stad Esjnunna is enkele jaren geleden een wetgeving ontcijferd welke verscheidene eeuwen ouder is dan de tot dusver als oudst bekend itaande wetgeving van menselijke oor sprong, t.w. die van de Babylonische koning Hammoerabi. In de Esjnunna- wetgeving worden nauwkeurige prijs voorschriften gegeven voor de eerste levensbehoeften, en zo weten we dat 10 mud graan één sikkel zilver mocht opbrengen, evenals 6 pond wol en 12 liter olie. De huur van een ezel was 40 liter graan, welk bedrag ook de ezeldrijver voor zijn arbeid mocht ont vangen. Maar niet alleen de prijzen voor levensmiddelen, lonen en dien sten waren geregeld, maar óók de koopsom die de minnaar voor zijn bruid diende neer te tellen. Degenen, die het vorig jafcr nog heb ben gelezen van do thuiskomst van een dood gewaande Franse soldaat, wiens vrouw inmiddels was hertrouwd, zal het weldadig aandoen te vernemen dat dergelijke gevallen 4.000 jaar ge leden in dc Esjnunna-wetgeving reeds waren geregeld, want de wet be schermde uitdrukkelijk de aanspraken van de getrouwde soldaat op zijn gade. Onverschillig hoe lang hij weg bleef, zodra de soldaat huiswaarts keerde was het tweede huwelijk van zijn vrouw ongeldig en kon hij ter stond alle vroegere rechten hernemen En nu zouden wjj zo gaarne eens een illusie ontnemen aan degenen die zich laten vangen door de Inca-mystiek welke door bepaalde radiosprekers rond een Peruaanse zangeres wordt ge- Daarover morgen (Nadruk verboden) had gezegd, dat verdachte ooit verklaard had. dat Westerling kon beschikken ov< de A.P R.A. die onrust kon verwekken. Niet intiem In de verklaring van Anak Agoeng. die vervolgens werd voorgelezen, werd ge zegd. dat zijn relatie met Hamid niet intiem genoemd kon worden en dat het vanzelf sprak, dat tussen hem en Hamid niets geheims kon zijn besproken. Voor de souvereiniteitsoverdracht was Hamid voorzitter van het bijzonder federaal overleg en men wist algemeen, dat tus sen hem en Hamid een verschil van mening bestond ten aanzien van de terugkeer van de Republikeinse leiders uit Bangka. Het standpunt van sultan Hamid in strijd met dat van de meeste leden van het B.F.O. (Bijzonder Federaal Overleg). De meeste leden drongen er bij de Nederlanders op aan, de republi keinse leiders uit Bangka te doen terug keren. Anak Agoeng verklaarde ook, dat bij de vorming van het kabinet in Djogja Hamid woedend was geworden, hetgeen hij niet onder stoelen of banken had gestoken. Volgens geruchten in kringen van het B.F.O. had Hamid te kennen gegeven, dat hij nog invloed had op officieren van het K.N.I L, en daarom sprak het vanzelf, dat hij. Hamid. minis ter van defensie moest worden. Die ver klaring scheen in kringen van het B.F.O. haar invloed niet te hebben gemist en nadien werd sultan Hamid door de pre sident aangewezen als een der kabinets formateurs. Anak Agoeng verklaarde, dat Hamid hem nooit gesproken had zijn verlangen om een onafhanke lijke negara. West-Borneo op te richten, •an de RIS. Na de aanval op Ban doeng had Hamid echter verklaard, dat hij niet tevreden was met zijn functie van Minister van Staat en dat hij ont slag zou aanbieden en terug zou keren naar Pontianak. als hoofd van de daerah. Tenslotte verklaarde Anak Agoeng. dat hü in het geheel niet op de hoogte gew het De- sultan Hamid om dc minister fensie te vermoorden. D3t wist hij pas. toen Hamid werd gearresteerd. een desbetreffende vraag van de voorzitter antwoordde sultan Hamid, dat in de verklaring van Anak Agoeng enige dingen waren, die niet op waar heid berusten, doch daar hiervoor geen getuigen aanwezig zijn, zou hij deze in het pleidooi doen opnemen. Hulpbronnen Vervolgens werd 4e verklaring voor gelezen van Anton Willem Burger, in dertijd politie-ambtenaar in Bandoeng en thans in Nederland vertoevende. Deze verklaring bevatte de mededeling, dat Westerling vóór de aanval op Bandoeng dikwijls in zijn huis in Tjimahi had ver gaderd. doch Burger had zelf niet aan de vergaderingen deelgenomen. Een kennis van verdachte, de heer Van der Meulen, had gevraagd of hij voor Westerling wilde werken. Getuige had toen gezegd, dat hij er onmogelijk een been bij kon Westerling zou in die tijd aan getuige hebben gezegd, dat hy hulp kreeg van vele mensen, van wie genoemd werden sultan Hamid. Sunarjo en Suria Karta- legawa. Ook had Westerling gezegd, dat de hele regering van de Pasundan hem hulp verleende. Aan de vooravond van de aanval op Bandoeng had Van der Meulen tegen Burger gezegd: „Morgen trekken wij Bandoeng binnen om de Pasundan te helpen een aparte staat te stichten". Ook toen weigerde Burger te doen. Hij had gezegd, dat hij normaal zijn plichten als politieman moest vervullen. Van der Meulen had hem toen gewaarschuwd, niet op hen te schieten, „want dan zullen we terug schieten". Westerling, die toen ook aan wezig was. had gezegd: „Maak je maar ongerust, er zullen geen schoten vallen". In de verklaring van Burger wordt voorts gezegd, dat er tekenen waren, dat er contact bestond tussen de A.P.R.A. en de Daroel Islam. Sultan Hamid verklaarde desgevraagd, dat hij over al deze aangelegenheden niets wist. De procureur-generaal merkte op, dat Hamid. terwijl hij toch grote invloed had op Westerling, nooit getracht had diens ultimatum te doen intrekken. Hamid dat hij als minister van staat daartoe geen bevoegdheid had en daarom de kwestie aan Moh. Hatta had voorgelegd. Contact met Neder landers Gevraagd naar de contacten, die hy had met Nederlandse functionarissen, zei Hamid, dat hy hen slechts op recepties ontmoette. „Heeft u ooit met de hoge vertegenwoordiger van de Kroon, d< heer Lovink, over de Apra gesproken?' „Ik meen, dat de heer Lovink na d< overdracht van de souvereinlteit niet meer in Indonesië was", antwoordde sultan Hamid op deze vraag. (De heer Lovink is 27 December 1949 de dag van de souvereiniteitsoverdracht Indonesië naar Nederland vertrokken). Tenslotte ontkende Hamid. dat hy de Grens voor vrijwillig verzekerden omhoog Staatssecretaris vroeg advies aan Ziekenfondsraad De loongrens voor de verplichte zie kenfondsverzekering is reeds enige ma len verhoogd. Onlangs heeft de regering,, zoals men weet. nog voorgesteld deze grens van 4925 «te brengen op ƒ5025. Zodoende wordt het verschil met de weistandsgrens voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering, die Sinds 1 Januari 1947 nog steeds op ƒ3750 staat, steeds groter. Staatssecretaris Van Rhijn vindt het daarom gewenst ook deze welstands- grens te verhogen en heeft de Zieken- fóndsraad verzocht, hierover advies uit te brengen. Dit heeft de staatssecretaris in de Tweede Kamer meegedeeld. (Sinds het begin van de ziekenfonds verzekering 1 November 1941 be droeg de loongrens voor de verplicht verzekerden ƒ3000, van 1 Januari 1947 ƒ3750, van 2 Mei 1950 ƒ4500, van 2 Ja- jari 1951 ƒ4725 en van 2 Juli 1951 4925. Red.) (Advertentie) SPROETEN-* komen vroeg m t yoorjoor Koop tijdig SPRUTOL tfD 6MeN\ Goed gezien 1 U herkent dadelijk dat heerlijke aroma /an Sterling Shag. De „extra" lekkere smaak, zo mild en toch pittig, die Sterling onderscheidt van gewone shag. Geen wonder dat de ware shag-roker zegt: éÊSSè Minder houten meubelen naar België Dc Nederlandse regering hééft zich bereid verklaard, ter verlichting van de moeilijkheden in enkele Belgische be drijven, de Nederlandse uitvoer van hou ten meubelen naar België tijjiejijk voor een periode. Van 6 maanden te beperken tot een waarde van gemiddeld millioen gulden per maand. Echter onder beding, dat. de invoer in België uit derde landen zal worden terugge bracht tot bijvoorbeeld het niveau van 1951. Het Salzburg Seminar in American Studies te Salzburg stelt enkele beurzen beschikbaar voor Nederlanders van 23 tot 35 jaar om de cursussen van 30 Aug. tot 27 Sept. te volgen in kunst, littera tuur. muziek, philosophic, politieke wetenschappen en psychologie. Inlich tingen bij het NederlandAmerika Instituut te Amsterdam. Het informatiebureau van het loederlandse .Rode Kruis heeft de 31e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers' van de watersnood uitge geven; luidende: 's-Gravendeel Heijden-de Zeeuiw, Judith Elisabeth, geb. 5-11-17 te 's-Gravendeel, echtge note van Herman J. Heijden. Kranendonk, Cornelia, geb. 12-1-39 te 's-Gravendeel. Laatste adres: Prins Bernhardstraat 16. Verdonk, Mar mus, geb. 28-11-24 le 's-Graivendeel. Laatste adres: Molen dijk 70. Van Verk, Johannes, geb. 16-11-52 te 's-Gravendeel. Laatste adres: Molendijk 68. De Zeeuw, Cornelia Fiorina, geb. 1-10-51 te 's-Gravendeel. Laatste adres Julianastraat 10. De Zfeeuw, Cornells, geb. 18-10-41 te 's-Gravendeel. Laatse adres: Juliana straat 10. Kortgene Barentsen, Adriana Pieternella Lena, geb. 25-11-93, te Wissekerke Laatste adres: Spuiweg 6. Nieuw-Vössemeer Ooms-van Wezel, Anna Maria Johanna, geb. 14-6-92 te Oud en Nieuw Gastel. Laatste adres: Vser- Van Someren-Otte, Antonia, geb. 16-10-19 te Nieuw-Vossemeer. Laatste adres: Pelsendijk 325. Ouderkerk a.d. IJssel Rijkaart, Cornells Pieter, geb. 30-6-77 te Ouderkerk. Laatste adres: B 189, Van Dommelen, Adriaavus, geb. 1J-4- 35 te Strijen. Laatste adres: Sassea- dyk 4. Verrijp, Gerrit, geb. 10-7-36 te Strijen. Laatste adres:- Sohenkeldijk 74 Verrijp, NeeltjeyTrijntje, géb. 12-,1-35 "te' Slrijèn. Laatste adres: Sohenkel dijk 74. Zevenbergen Stoop,'Maria Anna, geb. 4-3-21 te Zevenbergen. Laatste adres: Breda. Klundert Aanvulling 3e verliesiyst Van Wensen, Cornelis Leendert, geb. 28-6-49 te Klundert. Laatste adres: Langeweg 10. Van Wensen, Marijnus Pieter, geb. 6-3-39 te Klundert. Laatste adres: Langeweg 10. St Philipsland Aanvulling op de 3e verliesiyst Tljans geborgen: Ligtendag-den Raan, Maatje, geb. 3-3-73 te St Annaland, weduwe van Jan Ligtendag. Laatste adres: Zuid- dijk 100. Strüen Aanvulling op ie verliesiyst Thans geborgen: Monen-Diphoorn, Maria, geb. 6-3-86 te Zuidwolde, echtgenote van H. Monen. Van der Merwè, Huigje, geb. 18-7-14 te - Strijen. Laatste adres: Schenkel- dijk 44. Van Soest-Versendaal, Petronella, geb. 4-6-11 te Rhoorr, echtgenote van H. van Soest. Laatste adres: Buiten dijk 62. De'. Tuinder, JOhanna Martina, geb. 19-12-51 te Stryen. Laatste adres: Schenkeldijk 02. Zuidland Aanvulling 4e verliesiyst Thans geborgen:- Van der Wel-Zoeteman, Maria Geer- truida, geb. 25-10-64 te Zuidland. 'Laatste adres: Raadhuisstraat 129. Wat betekent de Bijbel voor de Chr. school De 74e algemene vergadering van de Unie Een School met de Bijbel zal op Dinsdag 7 April in K. en W. te Utrecht worden gehouden onder leiding van prof. dr K. Dijk. Na de ochtendvergade ring met huishoudelijke zaken zal 's-middags als spreker optreden ds B. Nederlof, Chr. Geref. predikant te Dok- kum over: ,,De betekenis van de Bijbel voor het Christelijk onderwijs". De 60ste vergadering van de School raad voor de scholen met de Bijbel wordt de dag daarop, eveneens in K. en W. te Utrecht, gehouden onder voorzit terschap van dr G. P. van Itterzon, Ned. Hervormd predikant in Den Haag. Drs D. Fokkema van Overveen zal 's-mid dags refereren over' ..Gedachten over de betekenis van de Bijbel voor de leer stof en methode der Christelyke school". i Ds P. Verdam te Wynjeterp, secretaris van de Bond voor Evangelisaties ten bate van de Ned. Hérv. Kerk. schrijft ons: jP 13 MAART a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat de Bond voor Evan gelisaties in en ten bate van de Ned. Hervormde Kerk, nadat in het najaar daarvoor tot zijn oprichting besloten was. voor de eerste maal de Koninklijke goedkeuring ontving op zijn statuten. De oprichting van deze bond. was zeer noodzakelijk geworden, doordat vele evangelisaties, welke op grond van Schrift en belijdenis binnen de Her vormde Kerk werkzaam waren, in grote moeilijkheden verkeerden en er zelfs al verschillende voor dezi kerk verloren waren gegaan. Voordien waren n l. deze evangelisaties geheel aan zichzelf overgelaten. De kerk zelf aanvaardde generlei vérantwoorde- I lijkheid voor de arbeid van de cvange* lisaties. waarin toch in totaal ongeveer 10 pet van al haar leden samenkwamen Geen wonder, dat enerzijds vele van deze kringen niet bestand bleken tegen de j zuigkracht, welke van uit sectarische j groeperingen op hen werd uitgeoefend, en anderzijds dikwijls de meest onver antwoorde collectemethoden werden ge- i bruikt om de financiële moeilijkheden het hoofd te bieden. De oprichting van de bond is daarom van zeer grote betekenis geweest, zowel voor deze vrije evangelisaties als ook voor de Hervormde Kerk in haar ge heel, omdat mede door zijn arbeid vele I van de beste leden voor deze kerk be- waard zijn gebleven, die anders onher- i roepelijk voor haar verloren waren ge- Zo is de bond steeds tot grote steun j voor deze evangelisaties geweest, ener- i zijds door zijn adviserende en contro lerende arbeid, anderzijds door de finan ciële steun, welke hij hun kon bieden. \/"AN zeer grote betekenis is in deze jaren geweest de arbeid van ds E. Syperda van Tjamsweer, die op 29 De cember 1952 in de ouderdom van 89 jaar is overleden. Ds Syperda, die rui jaar het secretariaat van de bond heeft behartigd, is al die tyd zozeer de spil geweest, waarom heel de arbeid draaide, dat men in de kerk gewoonlijk sprak over „de Bond van* Syperda". Door zijn arbeid won de bond steeds meer vertrou wen, niet alleen in dè evangelisaties, die zich in toenemende getale aansloten, maar ook in de kerk. Veel steun ontvin gen van hem de voorgangers zowel als de besturen der posten, van welke alle hij de omstandigheden nauwkeurig ken de. Geen wonder, dat de bond bij zijn af treden in 1944, toen hij 80 jaar werd, als uiting van dankbaarheid, hem tot ere lid benoemde. In die jaren was reeds een nieuwe verhouding tussen bond en kerk groeien de. Reeds in 1942 had de Algemene Synodale Commissie aan de Synodale Commissie voor Kerk- en Evangelisatie opdracht gegeven, haar zorgen ook uit te strekken over de gelden van de bond om deze te behoeden voor de grijpende handen van de bezetter. Deze commis sie benoemde in 1945 de nieuw-opgetre- den secretaris van de bond, ds C. J. P. Mackaay, als haar administrateur, v door deze in staat werd gesteld al tyd aan de arbeid der evangelisatie wijden. Hiertoe werd hij in 1946 door di gemeente van Amersfoort op een buiten gewone predikantsplaats beroepen. i di delykheid van het evangelisatiewerk oj zich, waartoe de Generale Synode haar eerste vergadering de Noodraad voor Kerk en Evangelisatie in het leven riep. Dit betekende een zeer grote winst omdat de kerk hiermede erkende, dat de moeilijkheden en vragen der evange. lisaties haar eigen zorgen en probl< Aangezien echter hiermede de Syno dale Commissie voor Kerk en Evange- lisatle werd opgeheven en de Noodraad, die immers mot alle evangelisaties te maken had, het financiële beheer niet kon blijven voeren, werd dit met ingang van 1948 weer op het hoofdbestuur 1 de bond gelegd. Hierdoor bleek het 1951 niet langer mogelijk een vrijgesteld» secretaris en een bureau te handhaven en toch voldoende sti de evangelisaties, nu ook hun lasten steeds hoger worden. Toen dan ook ds Mackaay oen beroep naar Rotterdam- Charlois aanvaardde, werd het riaat aan mij opgedragen, nai andere arbeid, en het gehele bonds apparaat drastisch besnoeid. Zeer belang rijke arbeid is door ds Mackaay verricht voor de incorporatie van evangelisaties in de gemeenten, waar de situatie hier voor ryp was geworden, en voor de be vordering van het contact en de samen werking, waar de geestelijke eenheid nog niet zo sterk t Advertentie) Onze tijd vraag sterke zenuwen! wereldgebeuren niets veranderen, U wel de zenuwsterkende kracht, nodig heeft. Sanatogen is een i blijvende verbetering in Uw H 9i'f serwtDiltrkendt HJotdstl Het lied der aethergolven VRIJDAG 13 MAART. m I, 402 m. VARA. 7.00 Nieu- 8.00 Nieuws. 8.18 Gr: 8 50 Vooi 9.40 Voor de kleu- 10,03 Moi'genwij .20 Pianotrio. AVRO: 12 00 Musetti 12.33 Sport. 1.00 Nieuws. 1.15 I ram. 1.25 Amus Viool en pian ek 3,10 Sopra: Gram. 5.20 Mui 6.15 Felicitaties. 6.45 Voc jeskoor. 7.15 „Het voll VURO' 7 30 „Vreugde en richten. 8.00 Nieuws. 8.05 volgend programma met VPRO: 10.40 „Vandaag VARA: 11.00 Nieuws. 11. gezin". 11 30—12 00 Gramoi inlands week- strijkorkest. Avondwijding 33 Tökeli niet zou worden gevonden. Er werd nog heid blootstellen. Die uitbarsting kwam Maar wel naap hem gezocht wisten ze; maar ze wisten ze trof hèm noch zijn makkers. Ze trof Aczél; de Een paar stappen was de ongelukkige de hel- óók, dat de commandant had gezegd, niet veel uitgeputte, gewonde Aczél. Een stroom van ver- Hl wensingen en dreigementen brulde de gramme ling afgewankeld, bij de schouder, by de arm langer hier te kunnen blijven. Het werd tijd vastgehouden door twee van zijn vervolgers. op te breken, en wat deed het er per slot var Maar toen ze hem hadden losgelaten was hij op- rekening toe of zo'n ketter op de galeien om- nieuw neergestort. Ja, het was dan wel zo: de kwam, of van honger en kou in de bossen dood- vent kon beslist niet lopen. Dan moesten een ging! paar gevangenen maar komen om hem te dragen! Toch: op hun tocht terug Terwijl twee soldaten die gevangenen gingen durfden ze Aczél die dingen niet vertellen. Kon halen bleef een derde bij de opnieuw-gegrepen den ze Aczél die dingen niet vertellen. J~~ J—J~" Durfden het niet, want de begeleidende .splda- vluchteling. Vroeg hem onder dreigingen, onder stompen en stoten, waar „die andere" gebleven was. Tibor Aczél haalde de schouders op hij wist het niet. Wist het niet? Wilde het niet zeggen natuurlijk. Ze waren toch met zijn tweeën gevlucht? Waar was die andere? Een stomp met een geweerkolf moest de vraag kracht bijzetten; moest een be vredigend antwoord afdwingen. Dwong een ant woord af. Maar bevredigend was dat antwoord niet. „Het bos in..." Dat begreep de soldaat; dat had hij al begrepen, eer die vermaledijde ketter het zei. Nee, hij moest het nauwkeuriger weten. ten nijdig omdat één van de twee vluchtelin- „Ik weet het zelf niet nauwkeuriger", zei Ac- gen niet gesnapt was maakten aan elk gesprak, zél; en hij voegde er bij: „Dat kon ik toch vanuit aan elk gefluister zelfs, met vloeken en stom mijn schuilplaats niet zien!" pen een einde. De soldaat lachte spottend begreep toch, dat Konden het niet, want al hun aandacht bevelhebber hem toe: had hij, vermaledijde ket ter die hij was, gedacht ta kunnen ontvluchten? Gehoopt, te zullen ontkomen? Dan zag hij nu toch maar, dat dat niet mee viel! En dat hem die het kampement poging tot ontsnappen betaald zou worden gezet, daar kon hij van op aan! „Vooruit! Sta op!" Een schop vergezelde het ruwe bevel de ge vangene probeerde overeind te komen, doch zak te weer neer. DE HONGAARSE GALEISLAAF door U. TE MEK WE de ketter gelijk had. Enfin, die zou wel onder- spanning hadden ze nodig, om hun gewonde mak vinden, wat het betekende, als je probeerde te ker zo behoedzaam mogelijk voor pijn te bewa- ontkomen en dan weer gepakt werd. Wacht maar! ren. Veel goeds beloofde die dreiging niet domi- Toen de groep de kampeerplaats naderde klon- nee Aczél bedacht dat met huivering. Maar lange ken trompetsignalen. Daar werden de manschap- tijd om daar over door te denken had hij niet. pen mee terug geroepen, die nog naar Tökeli verstuiken, of wat het dan is, De twee soldaten die weg gegaan waren, kwa- zochten: de commandant kon en wilde om-één En een beetje pijn is niet meer dan zijn ver- Zo een voet verstuikt of zo iets? Nou, met zulke kunsten hield de commandant zich niet op. „Overeind! En gauw wat!" Weer trachtte de gewonde aan het barse bevel te voldoen; weer zakte hij met een kreet van pijn terug. Eén van de soldaten waagde het op te merken, dat de vent' wel echt niét staan, niet lopen kon. „Kan me niet schelen méé moet-ie", snauw de de bevelvoerder. ,.Hij denkt zeker, dat we hem hier zullen ach terlaten en dat hij zo toch nog vrij komt"! en hij lachte hatelijk. „Als wij hem dragen mogen?" stelde één van de makkers van Aczél voor. De commandant keek de spreker aan even verbaasd om de rustige kalmte waarmee deze zijn verzoek, zijn voorstel deed. Dan begrijpend dat er niet veel anders op zat willigde hij in: „Goed om te beginnen. Maar lopen moet hij zelf zo gauw mogelijk. Dat zijn eigen schuld men terug met een paar gevangenen. ketter niet wie weei hoeveel uur nog blijven. „Draag die kerel naar beneden", beval één „Opschieten!" snauwde één van de soldaten der bewakers ruw. „En. gauw!" dc gevangenen toe, die Tibol- Aczél droegen. Hij Het bevel werd orgevolgd; werd bereidwillig begreep, dat de stemming van zijn comniandan! opgevolgd. O. ze hadden graag gezien, dat Aczél verre van vriendelijk wezen zou en wilde zich diende straf! Tenminste klonk het dreigend een deel van zijn straf!" De commandant stapte weg; liet de gewonde i zijn helpers. Er moest voortgemaakt worden al te veel tijd verloren gegaan. Zijn 7.45 Morgengebed. 8 00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9 35 Gi. 9.45 Schoolradio. 10.00 Amus-muziek. 10.35 Pianorecital. 11.00 Voor de zieken. 11." nenkoor. 12.03 Gram. 12.35 Zonnewij Nieuws. 1.25 Pianospel. 1 45 Voor de 2.00 Orkestver 3.30 Tenor, vit ken. 5.00 Voor de jeugd. 5,15 Kinderkot Pianoduo. 6.00 Militaire reportage 6.10 jon genskoor. 6 30 Amus.muz 7 00 Nieuws. 7 10 Reguitz,: Verklaring en toeüchting. 7.30 Gr. 3 25 De gewone man zegt er 't zijne van. 8.30 Politiekapel. 9 00 „Met onze neus in de wol- deon 6 00 Voor de 7 00 Nieuws. 7.15 Spt muziek. 8.40 Causer itsoverzlcht. 1.15 Arbei- »rt 45 Voor de kleu- juw. 4.00 Amus muziek. 5 15 ..Mrs Dale's dag dracht 100 Pari er "ersorkest 1.45 C< ers. 3.00 Voor de .45 Lichte muzie ock". 5.30 Orgelspel 6.00 Varli ilist. 6.45 Amus.ork. en sol. 7.15 Klankbeeld, 45 Hoorspel. 8 00 Nieuws. 8.25 Sport. 8.30 ev. programma. 9.00 Idem. 9.45 Hoorspel iet muziek. 10.15 Discussie over actuele raagstukken. 1100 Nieuws. 11.20 Dansmu- ek. 0 05 Voordracht. 0 20 Amus.muziek. 0.56—1.00 Nieuws. nkrijk. Nat. Program 347 m. 12.30 Con- 1.00 Nieuws 1.55 Israëlische uitzending opera. 10.41 11.4312 0 .00 Voordracht en rr .00 Nieuws. 5.10 Piai dem 6.30 Voor de 40 Gram 7.50 Cause ihonic-orkest. k in zijn vlucht zou zijn geslaagd; ze hoopten, dat niet aan een uitbarsting van die onvriendelijk- bevelen dreven de soldaten tot spoed. Gram. 12.30 Weerber. rsen. 1.00 Nieuws. 1.15 10 Schoolradio. 3 30 Gr. iderne muziek. 4.40 Gr. irecital 5.45 Gram. 6 00 soldaten. 7.00 Nieuws, e. 8 00 Gram. 8,15 Sym- snlistcn. (In de pauze: 'verzicht)9.45 Gram. 10.00 Nieuws 'auserie. 10.15 Intern. Radio Universi- 1.45 Gram. 10.55—11.00 NleuWs. sel 481 m. 12.05 Lichte muziek. 1.00 oo Gev. program lermuziek. 10.40 Gram. 10.50 Ni< Engeland, BBC Ultz. voor Nederland. 10 00- 0 30 nm Nieuws. Overzicht van de week- laden. Geschiedenis en tradities van de roning. (Op 224, 49 en 42 m.). Televisie Lopik. VRIJDAG: NCRV 8.15—9 45 n.m. Journaal: Het Dier en de samenleving": „Wetenschap orde. De taak van de Noodraad ging over op de visitatoren, die hun zorg ook over de minderheidsgroepen moesten uitstrekken. Dit stelde het hoofdbestuur voor de vraag, of niet de tijd gekomen was, zich terug te trekken en de hele verantwoordelijkheid ook financieel aan de kerk over te dragen. In een samenspreking met het Modera Generale Synode gaf dit echter slist te kennen, dat de arbeid bond niet gemist kan worden, hy deze gaarne in nauwe samenwerking met visitatoren voortzet. Financieel baarden de laatste jaren grote zorgen. Door de besnoeiing het bondsapparaat alsmede door rationalisatie van de subsidie-politiek slaagde het hoofdbestuur er echter in, de salarissen der voorgangers met 600 te verhogen, terwyl er uitzicht is op aanpassing van de pensioenregeling die, welke geldt voor de kerkeiyke mede werkers. Het ideaal blyft, ook de salaris sen aan deze norm aan te passen. Organisatorisch treedt de bond jaar verjongd te voorschyn. Oorspronke lijk was hij geheel een toezichthoudend en leidend lichaam, dat van bo% een zekere voogdij over de vrye gelisaties uitoefende. In de laatste jaren werden echter reeds verschillende gelisten en leden van evangelisatie- besturen in het hoofdbestuur opgenomen. Deze ontwikkeling vond haar bekroning in de statutenwijziging, aangenomen in de bondsvergadering van 1952, waardoor de bond geheel van onderen af wordt opgebouwd, en dus de uiteindelijke antwoordeiykheid voor de arbeid bij de evangelisaties zelf komt te liggen. Zo begint de bond zyn zevende decen nium in een tijd, waarin zyn zorgen vele zijn en zijn verantwoordelijkheid wellicht groter is dan ooit; een tijd echter ook, waarin zijn taak een schone is volle zin des woords mag zijn: arbeid en dienst ten bate van de Ned. Hervorm de Kerk. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Tange-Alteveer (toez.) cand. A. W. Kranen-burg te Rot- terdam-IJsselmonde. Bedankt: voor Scherpenzeai (Gld) J. C. Terlouw te Otterlo. Geref. Kerken Beroepen te Koudekerk aan den Rijn K. A. Schippers te Sibculp-Kloosterhaar Bedankt: voor Zaamslag G. Haaksma te Smilde. Beroepbaar: de classis Haarle-n heeft praeparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer R Siertsema, Schotersingel 15 te Haarlem, cand. aan de V.U. Geref. Kerken (art. 31 K O) Beroepen: te Terneuzen en te Zwager- veen-Zwaagwesteinde cand. C. J. Breen te Amsterdam. Aangenomen: naar Voorburg J. Ver- i kade te Zuidwoldé. Met emeritaat Op 1 Mei gaan met eervol emeritaat de Ned. Herv predikanten ds G. Groot- jans jr te Amsterdam-Watergraafsmeer (voordien te Otterlo, Ommeren, Beesd en Heerjansdam, thans benoemd tot hulpprediker te Overlangbroek) en ds J. G. Steenbeek te Hem en Venhuizen (voorheen te IJzendyke, Abbekerk en Lambertschaag. Winsum en Baard, Warf- huizen en Mantgum, thans benoemd tot predikant-voorganger van Opper Veluwe van de Ned. Prot. Bond te Wapenveld)). Nieuwe Amerik. vertaling wordt onderzocht Volgens een AFP-bericht uit Washing ton heeff de voorzitter van de Ameri kaanse huiscommissie inzake on-Ameri- kaanse activi hy een onderzoek wijze waarop de jongste Bijbelvertaling, die vorig jaar is verschenen, tot stand is gekomen, omdat hij vermoedt dat hierin communisten zijn betrokken geweest. Dr Carl Macintire, voorzitter van de Internat. Raad van Chr. Kerken, zou dit plan van Velde hebben toegejuicht. Volgens hem behoorden acht vertalers tot een of meer crypto-communistische organisaties. De Nat. Raad van Kerken van Chris tus. onder wiens auspiciën de vertaling tot stand kwam, weigerde commentaar. PROMOTIE -eiden. De promotie geschlec ui„>aie inzaKe on-Ameri- Velde, medegedeeld, dat ek zal instellen naar de rij/É, (Advertentie) Mammi«V wrijft de kou er uit!J KARSOTERUB verkoudheidszalf Werkt van twee kanten tegelijk Grotdoos 75 ct,

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2