Jïicuwc £fiiisrl)C (Sauranf Mensen temidden van slik en puin r Amerika protesteert bij Praag tegen het neerschieten der Thunderjet Tsjechoslowakije fabriceert een nota, die alle schuld afschuift Het Britse olie-hek is nu van de Italiaanse dam Nederlandse ingenieurs gaan stuk van Syrië droogleggen Wist U DONDERDAG 12 MAART 1953 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 6.per kwartaal; 2— per maand; 0.47 per week. Drie en dertigste jaargang No 9683 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanluastlcfj ts gfiebteota oign bert In ïegfjeaspoet" De piloten aan het woord DE AMERIKAANSE ambassadeur te Praag heeft een scherpe nota overhandigd aan de Tsjechoslowaakse regering. Hierin wordt ge protesteerd tegen het opzienbarende feit, dat twee Tsjechoslowaakse MIG's zestien km diep Duitsland waren binnengedrongen en een Ameri- [kaanse Thunderjet neerschoten. Volgens de Amerikaanse nota ligt de schuld volkomen bij de piloten van de MIG's, die de Duitse grens schon den en een militair toestel der V.S. aanvielen. Tijd en plaats van het incident worden in de nota nauwkeurig aangegeven. Zoals te verwach ten was, heeft ook de Tsjechoslowaakse regering een protest-nota gefa briceerd. Hierin wordt beweerd, dat de twee Amerikaanse Thunderjets veertig km diep Tsjechoslowakije waren binnengedrongen en.daar door een gevecht ontstond. Tsjechoslowakije beroept zich voorts op de Amerikaanse belofte, volgens welke het aan piloten van vliegtuigen met grote snelheid verboden zou zijn, de Tsjechische grens binnen een afstand van zestien km te naderen. Zo staan weer twee lezingen tegen over elkaar. Uit hetgeen luitenant Brown, die zich mei zijn parachute kon redden, op een persconferentie uiteenzette, blijkt, 5 dat Praag een leugen hanteert. De Amerikaanse piloot. Brown ge raamd, die door de MIG-15 werd aan gevallen, gaf te Wiesbaden zijn lezing over de toedracht van het incident. Er waren zoveel fotografen aanwezig, dat men zijn woorden af en toe niet kon ver staan door het gesnor van al de camera's. Brown maakte tezamen met de piloot Smith, die eveneens achter de stuur- knuppel van een Thunderjet zat, bij helder weer een patrouiUe-vlucht. Zij konden duidelijk de bergruggen zien, die de grens aangeven. Toen zij circa 11 tot 18 km van de grens verwijderd waren, zagen zij op 4000 meter hoogte twee MIG- toestellen naderen. Brown zeide: De MIG's waren vóór ons, iets aan de rech terkant. Ik maakte onmiddellijk een bocht naar links, zodat ik me nog iets verder van de grens verwijderde en tege lijkertijd Smith in de gaten kon blijven houden. r* Zelfs toen hij bemerkte, dat één van de MIG's hem vlak op de hielen zat en hem in vier complete bochten volgde, w realiseerde hij zich nog niet, dat de MIG kwade bedoelingen had. Tot de mitrail leurkogels hem van achteren raakten. „Waarom vuurde u niet," zo drongen de verslaggevers aan. Brown antwoordde, dat volgens zijn orders niet gevuurd mocht worden voordat een duidelijk vijandige daad is begaan. Toen de MIG vuurde duidelijk een I vijandige daad, glimlachte Brown was het te laat. Zijn maohine kantelde en ge raakte in een vrille. Hij 'had zelfs geen tijd meer om zijn aanvaller na te kijken. Hij zeide door de radio tot Smith, dat hij er uiit ging. Hij liet zich uit de Thunderjet schieten en landde veilig aan zyn val- scherm. Waf Smith vertelde i Uit het exposé blijkt nog, dat door het mitrailleurvuur de rechtervleugel van het toestel begon los te laten. De aanval i duurde verscheidene minuten. Per radio had hij aan zijn collega Smith te kennen I gegeven, dat hij zich uit zijn schietstoel moest laten werpen en kort daarop hing hij, zoals reeds gezegd, aan zijn parachu- te. En nu het relaas van luitenant Smith. Deze vertelde, dat hij de schietpartij volgdie van een afstand, doch geen kans had om tussen beide te komen. Hij bleef in de buurt tot hij wist, dat Brown in i veiligheid was en vloog toen naar de basis Fürstenfeldlbrüok. 1 Na de persconferentie zeiden de beide piloten tot de verslaggever van Reuter, dat zij op die opmerkingen, waarom bun kanonnen niet gebruikt werden, niet j wilden ingaan uit overwegingen van vei ligheid. Smith voegde er nog aan toe, dat hdj de MIG's had kunnen najagen, maar dat hiij per radio dringende instruc ties kreeg, om naar zijn basis terug te Intussen verklaarde een zegsman van de Amerikaanse luchtmacht, dat de pi loten in hun recht hadden kans hadden gehad". De zegsman voegde er aan toe, dat de patrouilles langs de Tsjechoslowaakse grens, een maand geleden begonnen, gisteren normaal werden voortgezet en volgens de oude instructies. Smith en Brown vliegen vandaag ook weer gewoon mede. Smith en Brown, beiden veteranen uil de Koreaanse oorlog, kenden de omge ving goed. Vo'jgerus hen konden ook de Tsjechische vliegers zich met vergist hebben, daar het weer mooi en het zicht uitstekend was. Zo blijven de volgende vragen: n zag Brown geen kans om die MIG an aioh af te schudden en Smith geen kans om te schieten? Vragen van Senator Men kan het gevoeglijk uitsluiten, dat :n piloot nog 56 km kon doorvliegen, terwijl de vlammen uit de romip van de straaljager sloegen. Reeds gisteren bleek uit berichten, afkomstig uit Muenchen, dat er iets hapert aan de eerlijkheid der Praagse nota. Immers de Beieree minis ter van Binnenandse Zaken verklaag dat he* Westduitse gebied vele malen door Tsjechische vliegtuigen wordt ge schonden. Bovendien menen Beierse po litie-autorfteiten, dat een bij de beschie ting betrokken MIG één of meer lichte bommen heeft la-ten vallen om de terug tocht te bespoedigen. De explosies wer den gehoord. De Republikeinse Senator John Butler heeft aan de minister van Defensie, Wil son, om volledige uitleg van het incident verzocht. Hij wil weten of de Ameri kaanse luohtdoelbatterijen bij nadering der communistische vliegtuigen werden gewaarschuwd en of het inderdaad aar de vliegers verboden was terug te schie ten, toen zij boven eigen grondgebied beschoten werden. Treinen op 2 April weer over Moerdijk Naar de Nieuwe Leidsel verneemt, kan worden aangenomen dat, zonder nieuwe tegenslag, de spoorweg verbinding RotterdamLage Zwaluwe via de Moerdykbrug op 2 April a.s. her steld zal zyn. Aanvankelijk verwachtte men. dat dit zeker niet eerder dan op SS April het geval zou zijn. Tankers stomen naar Abadan... Anglo-Iranian zal een (vergeefs) beroep doen op gerechtshof te Rome Zoals wij gisteren reeds in een deel onzer editie meldden, heeft het tribunaal te Venetië dat de eis van de Anglo- Iranian Oil Cy inzake de lading van de Italiaanse tanker Mirlella behandelde het verzoek om beslag op deze lading De Anglo-Iranian reageerde op dit be sluit met de mededeling, dat zij de zaak aanhangig zal maken bij een gerechtshof te Rome, hetgeen overigens weinig zin heeft, want volgens de Italiaanse wet is er geen beroep mogelijk tegen het be sluit van het tribunaal te Venetië. De directeur van de Italiaanse Supor- mij, Francesco Mortillaro, heeft voor speld, dat de komende vijf dagen meer dere tankschepen in de Perzische olie haven Abadan zullen aankomen. Zoals men weet was de Miriella gecharterd door de Supor-mij. Gisteren vertrok Mortillaro naar Tehe- Als plannen door de Syrische regering worden goedgekeurd (Van een onzer verslaggevers) In opdracht van de regering van Syrië hebben Nederlandse ingenieurs na maan denlange studies en voorbereidingen een voorlopig plan ingediend voor de droog making en ontginning van de Ghab-val- 3ei en de Acharneevlakte, een gebied an derhalf maal zo groot als de Noord-Oost polder. Op het kantoor van Nedeco, het adviesbureau voor ingenieurswerken in het buitenland in Den Haag, wacht men nu in spanning op de beslissing van de Syrische regering. Valt deze beslissing over het voorlopig projeot ten gunste van de Nederlandse ingenieurs uit, dan kun nen zy beginnen aan een groots karwei, waarmee zeker tien jaar gemoeid zal zyn en waarvan de kosten op zyn minst 100 millioen gulden bedragen. Een groep van 20 Nederlandse deskundigen is verleden jaar maandenlang in Syrië geweest en de K.L.M. werd ingeschakeld voor het ma ken van luchtfoto's van het droog te leg gen gebied. De Ghab-vallei en de achar- Otto Remer spoorloos verdwenen Vluchtte hij naar Spanje De beruchte ex-nazigeneraal Otto Re mer is spoorloos. Remer. die vooral be kend werd door zijn leidende rol bij het onderdrukken van de opstand tegen Hitler in 1944, is op 22 Februari voor het laatst gezien in zijn woonplaats Va- rel in Neder-Saksen, toen zijn vrouw hem naar de trein bracht. Met welke bestemming is Remer vertrokken? Zijn vrouw beweert, dat hij ergens een rustkuur ondergaat i.vun. by hem ge constateerde t.b.c. Maar uit andere bron verluidt, dat Remer naar Spanje is ge vlucht. Hij heeft n.l. nog een veroorde ling wegens smaad tegoed en het is niet uitgesloten, dat hij deze straf wil ont lopen. Op 27 Februari verwachtte men Remer reeds in de gevangenis van Bruns- wyk voor het uitzitten van zijn straf van drie maanden. neevlakte bestaan grotendeels uit moe rassen en z(jn begroeid met drie tot vier meter hoog riet. Wanneer het Neder landse plan wordt goedgekeurd zal Syrië voor 70 pet in de eigen behoeften aan suiker kunnen voorzien. „Men zou", zo zei men ons, „na de watersnood in het buitenland wel eens kunnen denken, dat Nederland zijn greep op het water heeft verloren. Maar wy willen bewijzen, dat dit in geen geval waar is". Mamie Eisenhower betoverde de pers „Mijn man en ik zien elkaar te weinig" Mevrouw Eisenhower heeft op het Witte Huis haar eerste persconferentie gehouden. Zij deed dit met een gemak, alsof zij jarenlang niets anders had gedaan. „Mijn man en ik zien elkander te weinig, nu hij president is," meende zij. „Doch het is ons tot nu toe gelukt, althans de avonden tezamen door te brengen. Wij hebben de regel ingevoerd, dat er dan niet over het presidentschap wordt gesproken, in hoofdzaak omdat mijn man, wanneer hij zijn dagtaak heeft volbracht, dan te moe is om nog veel te zeggen." Mevrouw Eisenhowers persconferentie mocht door mannelijke en vrouwelijke verslaggevers worden bijgewoond, geen twintig jaar is mannelijke journa listen toegestaan een persconferentie de echtgenote van de president bij wonen. Zij mochten de landsvrouwe ook vragen stellen. Onder het presidentschap van Roose velt hield zijn echtgenote ook persconfe' rervties, doch uitsluitend voor vrouwe lijke verslaggevers. Mevrouw Truman heeft nooit een persconferentie gehouden. in, waar hij een onderhoud zou hebben iet premier Mossadeq. De Perzische minister van Buitenland- Zaken, Fatemi, was zeer verheugd /er het besluit van 't Venetiaanse tribu naal. De minister verklaarde: „Een traal land heeft het recht van Perzië n de olie te naasten erkend!" (De uitspraak van het Italiaanse tribu naal 1s inderdaad van groot belang. On getwijfeld zal deze uitspraak invloed heb ben op de houding van andere Italiaanse zakenlieden, die de beslissing te Venetië afwachtten. Red.) Tanker brak in tweeën De voorste helft (met bemanning) is zoek Op ongeveer 800 km ten Z.O. van New Foundland brak Zondag j.l. brand boord van het Griekse tankschip „Angry", dat met een lading olie va Gulf Oil Cy onderweg was van de Per zische Golf naar Philadelphia. Een ont ploffing volgde, waarop het schip ir tweeën brak. Acht en twintig menser aan boord genomen van het Ameri kaanse vrachtschip „Claiborne". De kapitein, zijn vrouw, alle stuurlie den, de marconist en drie matrozen var de „Angry" worden nog vermist. Moge lijk bevinden zij zich op het voorste deel van de tanker, dat tot nu toe spoor- Drie kotters van de Amerikaanse kust wacht zijn, voorafgegaan door een vlieg tuig, naar het gebied van de ramp trokken. Een zware storm bemoeilijkt het ken naar het voorste gedeelte van „Angry". Dit is het wrak van de Ameri kaanse Thunderjet, die in de sneeuw neerstortte, na boven de Amerikaanse zone van West- Duitsland door Tsjechische MIG's te zijn beschoten. Met ingang van 22 Maait Lichting 1951-11 krijgt groot verlof Ook het ingedeelde kader van 1951-1 Aan de dienstplichtige militairen van d: liohting 1951-H en de daarbij inge deelde kaderleden van de lichting 1951-1 wordt met ingang van 22 Maart groot verlof verleend, behoudens enige ui-tzon- o -ringen. Dit gebeurt volgens een thans verschenen legerorder wegens beëindi ging i de eerste oefening. Het verlof e geldt niet voor dienstplichtigen buiten Europa, voor hen die na uitstel in diienst zijn gekomen en voor militairen van de luchtmacht. Aan de volgende groepen wordt het groot verlof pas verleend met ingang van de datum, die tussen haakjes achter de groepen zijn vermeld: Lichting 1951-1 Een aantal vaanckhgs (kornetten) en enig kader, in verband met afwikkeimgs- werkzaamheden (29 Maart); de kornet ten van 14 en 24 Bataljon Zware Tanks (1 April); de vaandrigs en onder officieren van de 101 Luchtsteurwerbin- dingscompagnie (29 Maart). Lichting 1951-11 Zij, die in het tijdvak van 1 Juli 1951 tot 1 Ootober 1951 in dienst zijn gekomen en zijn of worden opgeleid tot reserve- offioier of onderofficier (1 Juli); zij, d.e in het tijdvak van 1 October tot 31 December 1951 in dienst zijn gekomen en zijn opgeleid of in opleiding zijn tot reserve-officier of dienstplichtig onder- offioier (waarschijnlijk begin October); het regiment Aan- en Afvoertroepen (waarschijnlijk begin October); het 14 en 24 Bataljon Zware Tanks (19 April); d? 101 Luchtsteuiwerbindingscompagnie (29 Maart); zij, die zijn belast met af wikkelingswerkzaamheden (29 Maart); een aantal dienstplichtigen van de 902e afdeling lichte luchtdoelartillerie terri toriaal, i.v.m. afwikkeLingswerkzaam- heden (11 April). Koningin Mary is bang voor de telefoon De hertog van Windsor is gisteren, vergezeld van zijn zuster, die een tournee door West-Indië heeft onderbroken, in Engeland aangekomen om een bezoek te brengen aan zijn zieke moeder, koningin De hertog toonde zich opgelucht toen hij vernam, dat de oude koningin her stellende is en hij zei: „Wij hebben ons zeer bezorgd gemaakt de laatste dagen." De hertog had niet in telefonisch con tact gestaan met zijn moeder, „omdat zij om de een of andere reden bang is van de telefoon", aldus verklaarde de hertog. Hij voegde hieraan toe, dat de oude koningin mog nooit van haar leven heeft getelefoneerdAldus ontleend aan AP. Adviezen aan slachtoiiers Wat te doen met nat geworden voedingsmiddelen Van de voonaadjes kan nog heel wat biuikbaai zijn VOEDINGSMIDDELEN, die nat geworden zijn, kunnen spoedig tot be derf overgaan. Aardappelen en groenten, waarbij rotting is opgetreden, zijn voor het gebruik ongeschikt geworden. Dit is evenzo het geval met nat geworden grutterswaren, zoals havermout, meel, puddingpoeder en der gelijke. Hierin ontstaat spoedig schimmel en bacteriegroei, die het gebruik er van ongewenst maken. gekookt te worden, gedurende tenminste 15 minuten. Bij conserven in blik moet men t eens de buitenzijde van het blik afspoelen met bleekwater. alvorens dit te openen. Blikken, die zyn doorgeroest, zyn on bruikbaar. Van goedgekurkte onbescha digde flessen met wijn, azijn, olie en der gelijke, is de inhoud bruikbaar, indien eerst de flessen aan de buitenzijde met verdund bleekwater worden afgespoeld. Nat geworden voedingsmiddelen, die niet verrót zijn en nog voor de consump tie geschikt* moeten gekookt worden. Ze mogen nimmer rauw gegeten worden. Aardappelen, groenten (koolsoorten ook groenten, die anders i gegeten worden, zoals veldsla), peulvruchten, uien, voor zover zij niet tot rotting zyn overgegaan, moeten alle voor het gebruik gekookt worden. Dit geldt eveneens voor rijst en verse en gedroogde vruchten. Van zure appelen moet men in elk ge val appelmoes maken. Voedingsmiddelen, die niet gekookt kunnen worden, zoals koek, chocolade, suikerwerken, thee kof fie. cacao, specerijen, jam, stroop eri der gelijke, moeten vernietigd worden. De inhoud van potten, die met schroefdeksel of karton zijn afgesloten, moet als ver loren worden beschouwd. De inhoud moet vernietigd worden, tenzij men deze kan koken. Inmaak die niet afgesloten was, zoals inmaak in het zout, of die was af gesloten met perkamentpapier, is even eens voor het gebruik ongeschikt gewor- Geweckte groenten en fruit zyn bruik baar, als het glas onbeschadigd is en de flessen goed gesloten zijn gebleven. Zijn de flessen nog goed gesloten, dan hoort men bij het openen de lucht naar binnen zuigen. De buitenzijde van de flessen moet voor het openen worden afgespoeld met verdund bleekwater. De inhoud dient Katwijkse directeur met auto verongelukt Wagen in Noordhollandse vaart aangetroffen De heer C. A. van Dongen uit Katwijk aan Zee, een der directeuren van de technische handelsonderneming Berdob te Gouda, is bij een auto-ongeluk in Noord-Holland om het leven gekomen. Gistermorgen vroeg vond een wielrijder uit EdSm de auto van de heer Van Don gen langs de bermkant van de Hoorsen- jaagpad ter hoogte van Warder in het water van de ringvaart liggen. Hij sloeg de voorruit in en trof het stoffelijk over schot op de achterbank aan. De heer Van Dongen was aan het hoofd gewond. Nadat de auto uit het water was gehaald, bleek de voorzijde zwaar te zijn beschadigd. De wagen moet de betonnen leuning een brug hebben geraakt en is volgens de bandensporen 40 meter doorgereden via de berm in het water gegleden. Wat de oorzaak van het ongeluk is en hoe laat het is gebeurd, heeft de politie nog niet kunnen vaststellen. De heer Van Dongen was getrouwd en Bad 4 kinderen. DAT de kamer van koophandel voor de Neder-Betuwe bij minister Algera heeft aangedrongen op het verlenen van een geldelijke bijdrage aan de gemeente Tiel voor de verbetering van het veer TielWamel over de Waal. DAT de bemanningen van de redding boten Prins Hendrik uit Den Helder en de Joan Hodsohn uit De Cocxsdorp .de bronzen medaille van do K.N Z.H.R.M. hebben ontvangen voor de redding van 6 opvarenden van de Duitse tanklichter Oder op 31 Januari j.l. DAT het particuliere gasbedrijf te Hengelo thans met de staat is overeen gekomen. puur aardgas aan zijn afne mers te gaan laveren. DAT de gemeenteraad van Wijdewor- mer heeft besloten tot deelneming in de Stichting Openluohtbad Wydewoi- mer m.m.v. Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk en Wormerveer (kosten f 300.000. capaciteit 15.000 personen per dag). DAT de Ned. Ver. voor EHBO. (ruim 20.000 leden, verdeeld over 388 afdelingen) op 5 Juni in Amsterdam haar 60-jarig bestaan viert, gelijktijdig met de afdeling Amsterdam. DAT mej. mr A. E. Ribbius Peletier, lid van de prov. staten van Noord-Hol land volgende week in New York de bijeenkomst van de V.N.-commissie voor de rechten van de vrouw bijwoont. DAT de eerste oefenrit voor officieren van de Kon. Landmacht, waarvoor gis teren in Tilburg 150 jeeps met 2 man startten, is gewonnen door het team van de eerste-luitenants A. Stapelkamp en Van Dijk uit Haarlem en de ploeg van kap. F. de Jongh en eerste-luit. Meinee uit Breda. DAT de Krite Schotsploeg uit Leeu warden. de Vendelzwaaiers uit Box meer. de boerendansgroep Jong Lonne- ker uit Usselo en een Westfriese groep uit Stompetoren ons land vertegenwoor digen op het int. folkloristisch festival te Brussel (26. 27 en 28 Juni). DAT wegens onbevoegde uitoefening van de geneeskunst proces-verbaal is opgemaakt tegen de 55-j. helderziende A. van W. uit R'dam en de 50-j. mag netiseur J. J. V. uit Breda. DAT minister Staf op 28 Maart in Venlo een parade afneemt t.g.v. een pro vinciale dag van Steun Wettig Gezag. DAT negen vooraanstaande Britse in dustriëlen vanavond als gasten van de Ned werkgevers zullen aanzitten aan een diner in Hotel Wittebrug in Den Haag en morgen De Porceleyne Fles DAT de tuinbouwcommissie van de Duitse Bondsdag op uitnodiging van het Ned. ministerie van Landbouw een be zoek aan ons land heeft gebracht. DAT het dijkherstel op Goeree en Overflakkee ernstige gevolgen dreigt te l.ebben voor de Zeeuwse mosselcultuur, doordat de mosselen door zandzuigers de polder worden ingespoten. DAT de piloot, die Duisdag met een Meteor bij de vliegbasis Twente neer stortte, maar ongedeerd bleef, de 23-jar. sergeant J. J. de Vries udt Den Haag was. DAT de wintertarwe in de Stoof- polder bij Bruinissè, die drie weken zout water overstroomd is geweest, nog een zeer goede stand vertoont. DAT een groot deel van het Ingekuilde veevoeder in het overstroomde gebied nog gebruikt kan worden. -»r een delegatie van het Arnhemse gemeentebestuur o.l.v. burgemeester Matser voor een bezoek van enkele da gen in Stockholm is aangekomen. DAT een A.N.W.B.-wegenwacht dezer dagen bij Badhoevedorp ten behoeve van een baby. die werd vervoerd in een auto, waarvan de motor defect raakte, voor een flesje warm babyvoedsel heeft gezorgd. DAT de A.N.W.B. automobilisten en motorijders die met hun voertuig naar Engeland gaan, waarschuwt vóór hun vertrek bij hun verzekeringsmaat schap een internationaal verzekerings bewijs de zgn. groene kaart, aan te vragen. DAT weer 5 Ned. deskundigen worden uitgezonden, n.l. D. J. W. Kreulen uit R'dam (Zuid-Slavië), J. H. Textor uit Overveen (Turkije), mr dr A. H. Bal- iendux te A'dam (Pakistan), dr W. Th. van Goor uit Huis ter Heide (Marokko) en A. C. Oudemans uit A'foort (Goud kust). DAT de Beierse minister voor econo mie en verkeer, dr Hans Seidel. een rondvlucht boven het rampgebied in Nederland heeft gemaakt. vet i braden. Molotof houdt „jour' Eerste contact met Britse ambassadeur De Britse ambassade heeft bekend gemaakt, dat ambassadeur Sir Alvar Gascoigne in het Kremlin een bezoek gebracht heeft aan de nieuwe Russische minister van Buit. Zaken, Molotof. Een woordvoerder voor de ambassade zei, dat het een beleefdheidsbezoek ge- De ambassadeur had het onderhoud zelf aangevraagd en hij was alleen naai het Kremlin gegaan. Molotof was verge zeld van een tolk. Het onderhoud begon om 16 uur en duurde vijf tot tien de i Westerse Gascoigne bassadeur, die een bezoek Russische minister van Buit. Zaken ge bracht heeft. Vermoedelijk zullen vele andere Westerse diplomaten een onderhoud met Molotof aanvragen. Dergelijke bezoeken zijn gebruikelijk de benoeming van een nieuwe minisl van Buit. Zaken. Wat een knaap Visser Bottema uiï Zoutkamp had het niet gemakkelijk, toen hij deze knaap van een zcepaling (lang 1.80 meter en zwaar 35 ponduir zyn sleepnet aan boord moest krijgen. Maar het lukte hem. Het dier is van de paling-okerü te Spaarndam naar Artis overgebracht, waar het zal worden geprepareerd. In Artis tuist men te vertellen, dat deze lengte voor een zeepaling nog niet eens uit zonderlijk ir Een lengte van twee meter is n.L niet vreemd Rivier palingen kunnen, althans volgens de deskundigen, slechts 1 meter halen. Dividend Blaufries Naar wij vernemen houdersvergadering i hoedenveem-Vricsseveem een divlt 4 procent worden voorgesteld i 1952 (v. j. 4). Gaat ex-koning Faroek toch scheiden? Met Narriman was hij nog bij de paardenrennen... Ex-koning Faroek heeft het nodig ge- ronden. zijn privé-secretaris te Rome de berichten van het Egyptische dagblad .Al Ahram" te laten tegenspreken, dat hij gescheiden zou zyn van zijn tweede ■ehlgenote Narriman Sadek. Het blad berichtte, dat de scheiding Dinsdagavond in Italië een feit zou geworden. Een oud-tante van Narriman in Egypte bevestigde het be richt. Narriman's moeder. die de ge week naar Rome reisde, zou getelegrafeerd hebben, dat de schei ding onherroepelijk" was geworden. Men neemt volgens UP aan. dat zy de Egyptische regering heeft verzocht on middellijk voorbereidingen te maken Dor de terugkeer van haar dochte.- en jonge koning Foead naar Egypte. Faroeks secretaris maakte bekend, dat Faroek en Narriman Maandag avond samen een voorstelling in de Sistma-schouwburg te Rome hadden bijgewoond. Zondagmiddag hadden zij samen met Faroeks drie dochters de paardenrennen bezocht. Ergo: er zou niets aan de hand zijn! Vrouw uit Oegstgeest voor Haagse rechtbank De Haagse rechtbank veroordeelde de 32-jarige mevrouw J. van T.-R. uit Oegstgeest voor diefstallen van sieraden en geld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf (m.a.) Haar was ten laste gelegd, dat zij zich aan goederen van kennissen had vergrepen. De vrouw ontkende. De officier van Justitie had zeven maanden (m.a.) geëist Mr R. Pollema 25 jaar in de Eerste Kamer Op 12 Juni zal mr R. Pollema (C.H.) uit Leeuwarden een kwart eeuw het lid maatschap van de Eerste Kamer hebben waargenomen. In zijn woonplaats is mr Pollema een zeer geziene figuur. De aanstaande jubi laris is vijf jaar lid van de Staten van Friesland ge weest en be kleedde voorts de functie van griffier aan de kantongerech- en Bolsward, waarna hij zich in de Friese hoofd stad vestigde als advocaat In de Eerste Kamer is hij voor de C.H.U. de financiële deskundige. Op het ogenblik is hij nog leraar in staathuishoudkunde en staats inrichting aan de Chr. H.B.S. te Leeuwarden en hoofdredacteur van het weekblad De C.H. Nederlander. Meichant-Piince Z.K.H. beschermheer van Afrika-Instituut Vanmiddag heeft te Amsterdam aan boord van het ms Jagersfontein der HollandAfrika Lijn de inhuldiging plaats gehad van Prins Bernhard tot beschermheer van het Afrika-instituut. De installatie geschiedde door de voor zitter van dit instituut, mr K. P. van der Mandele. Hij herinnerde eraan, dat hy enige dagen geleden in aanwezigheid van de Prins in een andere kring (jubileum Rotterdamse K. v. K.) mocht spreken over de „merchant king", Koning Wil lem I. Zich tot de Prins wendend, zei spr.: gij zult het ons, hoop ik, niet ten kwade duiden, als wij ons heden tot u wenden als de „Merchant-Prince'. „Wij allen immers, vervolgde mr Van der Mandele. die in de laatste jaren heb ben mogen volgen en bewonderen uw activiteit om verre landen bekend te maken met ons land. met ons volk en met ons hele economisch potentieel, zijn in hoge mate erkentelijk voor wat gij deedt". Tevoren had mr Van der Mandele onze handelsrelaties met Afrika ge schetst De zichtbare uitvoer naar Afrika beliep in 1933 40 millioen. in 1947 91 millioen, in 1948 131 millioen. in 1949 145 millioen. In 1950 228 millioen. in 1951 360 millioen en in 1952 482 millioen. Bij dat laatste bedrag kan men nog naar ruwe schatting 150 millioen gulden tellen van Nederlandse producten, die hun weg naar Afrika vinden via de koloniale moederlanden. Daarmede komt men op het respectabele bedrag van byna 650 millioen als Nederlandse export naar Afrika over 1952. Hetgeen inhoudt, dat na Europa thans Afrika een onzer belangrijkste afzetmarkten is. HET WEERMIN EUROPA Mr. K, filler Hl» ia van hedenmorgen 7 u. (KN.M.Ï.) Plaatselijk opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen en overwegend droog. Matige Noordelijke wind. Over het algemeen weinig verande ring in temperatuur. (Opge maakt om tien uur). ZON EN MAAN. Vrijdag: zon 7.00 tot 18 40 uur; maan 6.04 tot 16.11 uur. Op 15 Maart NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1