Leidse raad (met 20-15) tegen wethouder Jongeleen Aannemerswereld in het geding Haagse Comedie voor K. en 0. spel der verrassingen met NIEUWE LETOSCHE COURANT 3 DINSDAG 10 MAART 1953 Moeilijke beslissing De beslissing inzake de bouw van 329 woningwetwoningen ten Noorden van de Willem de Zwijgerlaan, waarvoor de gemeenteraad gistermiddag werd gesteld, was een uitzonderlijk moeilijke en principiële. Dat zij zo moeilijk zou liggen, was te verwachten, voor wie de raadstukken goed had gelezen. Daaruit bleek immers, dat ook in het college van B. en W. zelf geen overeenstemming bestond. De meerderheid wilde het werk opdragen aan de firma, waaraan reeds ondershands prijsopgave was gevraagd; de min derheid daarentegen wilde meer firma's prijsopgave vragen, daar eerst dan vérgelijkingsmateriaal aanwezig zou zijn. In de raad gingen zelfs stemmen op, die de principiële kant van de zaak zó scherp wilden stellen, dat voor openbare werken alleen een openbare aanbesteding in aanmerking zou kunnen komen. Over deze kwestie is urenlang beraadslaagd en de beschik baarstelling van f50.000 voor de gemeente Nieuwe Tonge en het ramp gebied ging er na al deze debatten genereus en zonder commentaar door. Ook over de andere agendapunten werd niet noemenswaard gedelibereerd. al kloppen, voor de leden van de raad Allereerst werden de geloofsbrieven onderzocht van het nieuwe raadslid voor de V.V.D., dé heer H. de Wilde, die na dit onderzoek tot de raad werd toege- Tot lid van de Zuidercommissie tot wering van schoolvei-zuim in de vacature- A. B. Mulder werd benoemd mr A. J. Mulder. De raad verklaarde zich accoord met het voorstel inzake het verlenen van een bijdrage van 50 per cursus voor elke te Leiden woonachtige leerling van de landbouwwinterschool te Voorhout, aan vangende met de cursus 1952-1953. Bij de aanvang van de besprekin gen over de verbetering van de vaar weg naar de stedelijke fabrieken van gas en electriciteit en demping van dé Langebrug en de Papengracht met aanleg van riolering daar ter plaatse deelde wethouder Jon mede, dat hij telefonisch mededeling had gekregen uit Den Haag over op schorting van de demping noemde overkluisde waterwegen. Het zou dus alleen gaan over de verbete ring van de vaarweg naar de licht fabrieken. In de raadstukken was bo vendien sprake van een rijksbijdrage van 75%, welke bijdrage volgens hetzelfde telefoongesprek 76% zou zijn. De demping van de Langebrug en de Papengracht zou in September weer aan de orde komen. Naar aanleiding hiervan vroeg de heer Pie na (P.v.d.A.), of de wethouder kon mededelen, op welke gronden deze wer ken voorlopig waren uitgesteld. Verder vroeg dit raadslid, of B. en W. alsnog zouden willen bevorderen, dat de dem ping eerder zou plaats hebben. Ook was het de heer Piena niet duidelijk, hoeveel werklieden hier tewerk zouden worden gesteld. De heer Knol (Prot. Chr.) maakte er bezwaar tegen, dat over verschillende punten niet in de betreffende commissie was gesproken. Bijv. niet over het feit, dat dé 24%, die tenlaste van de gemeen te zouden komen, gefinancierd zouden worden uit een saldi-reserve. Welke re serve werd hier bedoeld? De heer F r o h- we in (V.V.D.) sprak zijn voldoening uit over de uitvoering van het plan, mede namens zijn fractie. Ook de heer A a 1- ders (K.V.P.) toonde zich verheugd. Deze spreker vroeg naar verdere plan nen, die zouden klaar liggen. De heer Knetsch (Prot. Chr.) vroeg zich af, of de uitvoering van de verbetering van de vaarweg naar de lichtfabrieken eigen lijk geen weinig arbeidsintensief werk moest worden geacht, daar er toch wel ve«l machines aan te pas zouden komen. Zo zou er weinig sprake zijn van arbeids verruiming. Bovendien waren de stukken erg laat in het bezit van de raadsleden gekomen, zodat spr. zich niet goed op de hoogte had kunnen stellen. De heer Van W e 1 z e n (Comm.) vroeg, op welke wijze het werk zou worden uitgevoerd. Toch niet in D.U.W.-verband? Hier zijn ge schoolde grondarbeiders nodig. De heer Ten Broek (KVP) vroeg B. en W. het werk toch vooral niet tegen de winter te gaan uitvoeren. Toen wethouder Jongeleen de spre kers wou gaan beantwoorden, verzocht de burgemeester hem te gaan staan „v. wege de acoustiek". Dit zal in het v volg steeds zo zijn. Het college had, zei de wethouder, inderdaad het eerst en het sterkst gedacht aan werkverrui ming. Dat de stukken zo laat bij de raads leden waren, was niet te vermijden. Het technisch personeel had zelfs de avond, uren opgeofferd om er mee klaar te komen. Wat betreft de opschorting door de regering: hier speelt de watersnood woordje mee. Men wil voorzichtig Over de toewijzing van de woningen aan de woningbouwverenigingen Ons Belang en De Eendracht was de heer Van Dijk óók niet te spreken. Waarom werd de woningbouwvereniging De Goede Woning gepasseerd? Een gedeelte van de 329 woningen had deze ging graag in exploitatie gehad, na acht jaar soebatten! Naar aanleiding van dit laatste vroeg de heer Van Stralen, of de geruch- ten betreffende een nieuwe, nog in oprichting zijnde R.K. woningbouw vereniging juist waren en of er inder daad circulaires waren verzonden aan de leden van De Goede Woning. Door de heren L a r d e e (P. v. d. A.) en Questroo (Prot. Chr.) werden ten slotte nog enige vragen gesteld be treffende de twee in het plan opgeno men winkels. Worden zij „bij voorbaat" aan een coöperatie toegewezen? En zou de mogelijkheid niet bestaan deze winkels woonruimte te projecte ren? In ieder geval zou men toch woonruimte voor de winkeliers kunnen zorgen? Met iedere vezel Wethouder Jongeleen begon zijn beantwoording met te zeggen, dat hij „met iedere vezel van zijn wezen" over tuigd was van de juistheid van dit voor stel. De laatste spreker wilde de heer Jongeleen antwoorden, dat over de toe wijzing van de winkels alleen door de woningbouwvereniging wordt beslist. De heer Questroo had de opmerking over de coöperatie beter „binnen het terrein van zijn tanden" kunnen houden, aldus de wethouder. De heer Van Iterson verweet wethou der Jongeleen, dat hij in de commissie al bij voorbaat tegen was geweest. Dat er vergelijkingsmateriaal ter tafel ge bracht had kunnen worden bij openbare aanbesteding of bij onderhandse meer voudige, wenste de wethouder niet aan tc nemen. De prijzen worden bepaald door de provinciale en centrale direc ties van wederopbouw. Spr. wees erop, dat er in de aannemerswereld practij- ken worden toegepast, waardoor de prij zen bij een openbare aanbesteding on gunstig worden beïnvloed. Het adres van de Leidse bouwpatroons aan de raad noemde spr. pertinent onjuist. Bo vendien betoogde de wethouder, dat een enkelvoudige prijsopgave nu juist dat gene was, waarop men als aannemer „zit te wachten". Wethouder Jongeleen vroeg zich af, wat B. en W. mét deze prijsopgave had den beoogd. Dacht men werkelijk, dat men dit had gedaan, omdat men mijn heer X zo aardig vond? Spr. vond de betreffende prijsopgave aanvaardbaar, daar zij lag beneden de curveprijs van het rijk en zeer scherp was. Overigens vond spr., dat er aan het plan zelf maar weinig aandacht werd besteed: een plan, waaraan niets meer te wensen over bleef, mede dank zy de aannemer, wie prijsopgaaf was gevraagd. Bij openbare inschrijving zou deze prijs niet bereikt worden, daarvan was hij overtuigd. Spr. zeide, dat hij het gevecht met de raad niet had gezocht, maar dat hij op de bres stond voor goede woningen voor de bevolking en voor een goede prijs. Een openbare aanbesteding zou kunnen bewerkstelligen, dat Leiden minstens tot September zou moeten wachten op toewijzingen voor de bouw. Waarna de wethouder een overzicht gaf van de met de betreffende firma gevoerde bespre kingen. die in strikt zakelijke sfeer wa ren gehouden en zeer strak. Wat de woningbouwvereniging De Goede Woning betreft: spr. had zich er vóór de besprekingen met de andere woningbouwverenigingen van vergewist, of de Goede Woning belangstelling voor dit plan had. Ergernis In tweede instantie betoogde de heer Van Iterson, dat hier geen sprake was geweest van een onderhandse aanbe steding maar van een prijsopgave van één firma. Er had aan twee of drie fir. opgave gevraagd kunnen worden; waarbij spr. opmerkte, dat practijken in de aannemerswereld, als door de wethou. der genoemd, strafbaar zijn. De heer Van Iterson betoogde tenslotte, dat hij de zaak nog wel wilde doorpraten. De heer Van Stralen kreeg van de heer an Dijk repliek op zijn opmerkingen betreffende De Goede Woning. De heer Van Dijk zei n^dat de statuten van ge noemde vereqj^ig in 1951 opnieuw Ko ninklijk werden goedgekeurd. Verdere in lichtingen kon de heer Van Stralen krij gen bij het secretariaat. Geruchten moest dit raadslid niet zó maar aannemen, zei de heer Van Dijk. Deze spr. betoogde verder, dat een centrale regeling geen het standpunt van de wethouder"' dat«°«de prijsbepaling kan bewerken. De in- openbare aanbesteding vertraging in de sinuaties aan het adres van de aannemers- bouw zou betekenen, bestreed. Spr. zeiwereld wenste spr. met te accepteren. Ook voorts, dat het college voorbarig was ge- de wethouder kreeg nog wat over De weest; de raad had geheel over de aan. Goed® Woning te horen: dat het bestuur besteding moeten beslissen; openbare, van deze vereniging alleen maar had ver- meervoudig. of enkelvoudig-onderhandse nomen, dat de woningen al waren toege in de commissie werd voor meervoudige I wezen. Spr. zag gaarne een nieuw over- prijsopgave gestemd, maar dit advies j aangaande deze kwestie, werd genegeerd. De heer Van Iterson! De heer G o s 1 i n g s (PvdA) verdedigde sprak in dit verband van een principiële het beleid van de wethouder met de op. kwestie. Overigens: de prijzen mogen dan merking, dat het géén plicht geacht kon Aan de heer Piena deelde de wethou der mede, dat er sprake was van 785 man- weken en 18 maanden. De heer Van Wei zén werd gerust gesteld op het punt van dé D.U.W.-arbeiders. De aannemer moet d^ arbeidskrachten voor dit werk betrek ken via het gewestelijk arbeidsbureau. Wat betreft de plannen voor de toe komst: het gemeentebestuur is voorne mens een technisch ambtenaar aan te stel len en hoopt, dat de gemaakte plannen dan de goedkeuring van de regering kun nen verwerven. Wethouder VanderKwaak besprak nog de door de heer Knol genoemde saldi- resërve en stelde hem gerust: de gewone dienst zal niet of weinig door deze uit gaven worden beïnvloed. De raad ging hierop met het plan accoord. Waarna er over de punten zes, zeven en acht van de agenda maar weinig te zeg gen bleek te zijn. Z.h.st. werd aangeno men, dat met de N.V. Leidse appara. tenfabriek een overeenkomst zal worden aangegaan betreffende ruiling van enige gedeelten sloot nabij de Os. en Paarden, laan; dat het huis Langegracht 196 door de gemeente zal worden aangekocht en dat het pand Pieterskerkgracht 5 verder mag worden ingehuurd door de heer A. Metz. Om het principe Toen de voorzitter de behandeling van punt negen van de agenda had aangekon digd, het voorstel inzake d« bouw van 329 woningen en de aanbesteding hiervan, ging de raad in besloten zitting. Na de heropening kwam de heer Van (Prot.-Chr.) aan het woord, die ontbreekt het vergelijkingsmateriaal. Spr. noemde de tot dusverre bij de woningbouw gevolgde wegen „zeer gril lig". Men heeft de raad met het motief van „tijdnood" onder druk willen zetten, aldus de heer Van Iterson. Spr. vroeg de wethouder, op welke datum het college het verzoek om prijsopgave tot de aan nemer richtte. Wanneer het college bin nen één maand met de woningen zou kun nen beginnen (hetgeen spr. betwijfelde, ge zien de geringheid van 't totaal aanwezige contingent), wilde spr. alsnog tot een overleg en een vergelijk komen. In het andere geval zou sprekers fractie tegen stemmen. De heer V en W. hulde toonde zich D ij k (KVP) bracht r de plannen zelf, m« ontevreden op het de aanbesteding. Deze spr. had openbare inschrijving gezien. worden openbare werken ook openbaar te besteden. Alleen de bespreking van dergelijke kwesties is openbaar. Overigens achtte dr Goslings het nodig, dat het zakelijke hier vóór het principiële zou gaan. De fractie zou niet voor uitstel men noch het voorstel van de meer derheid van B. en W. verwerpen. Ook de heer Van Weizen (Comm.) zag de zwakke kant in het betoog van de wethouder. Er hadden meer aannemers de gelegenheid gesteld moeten worden i prijsopgave te doen, vond ook hij. Maar het risico van uitstel achtte spr. toch te groot, zodat hij maar vóór het voorstel zou stemmen. De heer De Hos son (K.V.P.) liet in zijn betoog het woord „ergernis" vallen. - it wel degelijk een principiële kant het geval. Ook zakelijk achtte spr. het betoog van de wethouder niet over tuigend. Was dit werkelijk de laagste prijs? Bovendien achtte spr. het gevaar een precedent niet denkbeeldig. De heer De Hosson vond verder, dat de wethouder buiten de regels van het „spel" gegaan. Niet het gehele college van n W. stond achter dit voorstel, ook niet bij de toewijzing van de woningen. Het geheel was een aangelegenheid, die bij de raad thuis hoorde, vond spr., waar op hij voorstelde, dat de woningen door De Goede Woning zouden worden geëx ploiteerd. Ook de heer Woudstra (Prot. Chr.) as door de uiteenzetting van de wet houder niet bevredigend. Spr. had het on aangename gevoel, dat dit plan van boven af werd doorgedrukt. Mede namens de heren Frohweine an D k diende spr. vervolgens ee amendement in, waarbü aan drie firma' waaronder de betreffende, prijsopgave worden gevraagd. De heren Van Dijk en, Kortmann (K.V.P.) dienden vervolgens nog een amendement in, v bij de exploitatie aan De Goede Woning ui worden gegeven. Ook de heer Kortmann sprak :n „directe gunning" en noemde het principiële kwestie. Waarna de heer s t r o o (Prot. Chr.) wethouder Jongeleen nog even kwam vertellen, dat deze niet moest spreken van insinuaties door raadsleden, waar hijzelf insinuaties aan het adres van de aannemers richtte. Ten slotte vond de heer Van Stra len (P. v. d. A.), dat het begrip „prin cipieel" in deze zitting werd „uitge hold". Er werd van alle zijden geïnter rumpeerd, toen spr. zei, dat het ge meentebelang in deze zaak werd ge ïnterpreteerd als een groepsbelang. Een reeks processen bewees volgens deze spr., dat de „insinuatie aan adres van de aannemers" op waarheid berustte. De hoofdzaak was volgens spr.. dat er zo vlug mogelijk en zo goed gelijk woningen werden gebouwd. „Als de rijksoverheid daarby in een bepaalde richting dringt, heeft zij daarvoor wel een goede reden". Gevoelsargumenten Bij de beantwoording van de sprekers in tweede instantie zei de wethouder, dat hij over het beschikbaar stellen van woningen bij de winkels nog wel eens wilde denken. Ook met De Goede Wo ning kon nog wel eens overleg worden gepleegd. Wat de aanbesteding betreft: spr. was geen tegenstander van open bare aanbestedingen in het algeméén, maar toch: de insinuaties aan het adres van de aannemers konden met bewijzen gestaafd worden! Hierna trok de wethouder het ge heel in de gevoelssfeer door uit te roepen, waarom toch niemand sprak over de woningen zelf' De wethou der werd jaar en dag achtervolgd door een bepaalde fractie, wier leden hem maar steeds tussen de voeten liepen. Verder vroeg spr. zich af, waarom er bij andere afdelingen géén bezwaren werden gemaakt tegen on derhandse prijsopgaven? Wethouder Van der Kwaak repli ceerde wethouder Jongeleen met zich voorstander van het amendement Woud stra te tonen. Dit zou beslist géén ver traging betekenen. Met des te meer klem verdedigde deze wethouder het amen dement, waar er de laatste maanden een belangrijke daling in de prijzen van het materiaal heeft plaats gevonden. „Wat die onderhandse prijsopgaven (bij de lichtfabrieken) betreft: als er een kruiwagen zand nodig is, moet er toestemming van de wethouder van openbare werken worden gevraagd, maar deze wethouder gaat zélf ach ter de rug van zijn collega om infor meren bij diens afdelingen." Overi gens zonder resultaat, daar spr. geen voorstander is van onderhandse gun ning. En in het onderhavige geval toonde de wethouder zich ook be vreesd voor een gevaarlijk precedent. Hierna ging de raad voor de twee de maal in besloten zitting. Na her opening werd het voorstel om Goede Woning in de exploitatie te betrekken door B. en W. aanvaard, zodat hierop prae-advies zal worden uitgebracht. Het amendement Woud stra werd in stemming gebracht en met 20 tegen 15 aangenomen. Over het voteren van f 50.000 hulpverlening aan de door de storm ramp getroffen gebieden werd hierna niet meer geredeneerd. Men ging der meer met het betreffende voorstel accoord. Alleen vroeg mr Geertsema (VVD) nog naar het resultaat van de Leidse collecten voor het Rampenfonds. Dit zal bekend worden gemaakt. Ook de rondvraag leverde geen moei lijkheden op. Leidse kappers bespraken C.A.0. en winkelsluiting Zal plaatselijke verordening door Kroon worden bekrachtigd? De contact-commissie voor het Kap- persbedrijf te Leiden had gisteravond in de zaai Hooglandse Kerkgracht 40 een byeenkomst voor patroons en bedien den, waarop de heer C. Th. Meyer uit Amsterdam, lid van de Vakraad, een u" inzetting gaf over de C.A.O. en de inkelsluitingswet. De Leidenaars bleken veel belangstel ling te hebben voor de wijze, waarop de winkelsluitingswet dient te worden ge hanteerd. In de C.A.O. voor het kap- persbedrijf is bepaald, dat de zaken om half zeven moeten sluiten, waarna tot 7 uur kan worden afgewerkt. De algemene maatregel van het bestuur is hier mede in overeenstemming, maar bij ge meentelijke verordening is vastgesteld (in de Sleutelstad althans) tot zeven uur open en tot half acht afwerken. De heer Meyer zeide, dat de gemeente slechts wijzigingen kan brengen in de middagsluiting, maar dat voor verande ringen in de avondsluiting een bekrach- „Als 't kindje binnenkomt Er zijn van die steeds terugkerende gebeurtenissen in een mensenleven, die ieder voor zich tot een oplossing moet zien te brengen. De perikelen van een aanstaande vader kunnen hieronder worden gerangschikt. De figuur van de man, die zenuwachtig de komende blijde gebeurtenis afwacht, doet het in een blijspel altijd en zeker wanneer er zo'n dwaas verhaal omheen geweven is nis Roger MacDougall heeft gedaan in „Als 't kindje binnenkomt Wanneer de aanstaande vader in een groot aantal andere problemen wordt gedompeld, zodat de hele zaak goed in de knoop komt te zitten en wanneer de spelers dit geval dan nog met zwier op dienen, kan succes niet uitblijven. We bedoelen hiermee helemaal niet een goedkoop, gemakkelijk behaald succes. Het thema heeft al zo dikwijls dienst gedaan dat men over behoorlijk talent moet beschikken om als schrijver niet flauw te worden en als speler ae zaak boven het al zo vaak geziene uit te tillen. De spelers van de Haagse Comedöe, die gisteravond in de serie populair toneel voor K. en O. een opvoering van dit stuk gaven, hebben aan die laatste vc waarde voldaan. Vooral Myra Ward Een ramp kan ons treffen in oorlog en vree Laat ons dus paraat zijn: doet allen mee! Zaterdagcollecte voor de kinderuitzending De Leidse raad voor kinderuitzending schrijft ons: Als u dit berioht onder ogen krijgt, zult u wellicht denken: alweer een bedelpartij en dat juist in een tijd waarin al zoveel van ons wordt ge vraagd. Wij kunnen ons dat voorstellen. En toch: u hebt ongelijk. Wel is het waar, 'n deze dagen een veel groter beroep wordt gedaan dan anders. Uw on gelijk ligt hierin, dat u wellicht geneigd bent te vergeten, dat uw steun voor ons werk, het. werk der kinderuitzending, ook nu, juist nu zo hard nodig is. Wij, de Leidse raad voor Kinderuit zending, waarin een aantal verenigingen, die zich bewegen op het terrein der kin deruitzending. zich verbonden heeft, wor den wel gesubsidieerd door rijk, provin ce en gemeente en ontvangen bijdragen de kosten van de ouders der kinderen. Maar de subsidie is veel te klein en de ouders der zwakke kinderen zijn vaak weinig kapitaalkrachtig, om niet te zeg gen arm. Het geld, dat wij tekort komen, kunnen wy alleen maar krijgen via de goedhartigheid van u en anderen. ~'t naam der kinderen vragen wij: ons niet in de steek, laat niet ook óns slachtoffer worden van de ramp. die elen uit ons volk getroffen heeft. Het zwakke kind zal u er dankbaar voor zijn. Daarom durven wy met groot vertrou- en uw aandacht te vestigen op de grote, jaarlijkse straatcollecte, die ge houden wordt op Zaterdag 14 Maart. En hen, die beschikken over grote beurzen, besluiten wij met een zakelijke mededeling: het gironummer van de Leidse raad voor kinderuitzending is: 587626 tji.v. S. W. Berk, Boommarkt 4a. Bijdragen kunt u ook storten op bank rekening Amsterdamse bank te Leiden, de Leidse raad voor kinderuitzen ding. Ook dit jaar rekenen wij op u. Paul Steenbergen zorgden er voor dat ïensen juichten toen het kindje bin nenkwam. By deze speelster en speler worden oude vormen van uitbeelding geen versleten cliché's, maar glanzende afdrukken. Een langdurig applaus bewees wel. dat de zaal van dit spel der verrassingen zeer heeft genoten. Bn. Nieuwe lilm voor De Natuurvriend De Natuurvriend heeft gisteravond eei rustige vergadering gehouden in gebouw Steenschuur 6. De hoer W. Zwart, zitter, had in het openingswoord alleen enkele mededelingen over de komende tentoonstelling te doen. Verder werd er nieuwe filmstrook vertoond met prachtige afbeeldingen van tropische ge kleurde vissen. In een gezellige conv tie tenslotte konden de leden var aquarium- en terrariumvereniging hun bekwaamheid in de liefhebberij tonen. Er werden twee nieuwe leden geïnstalleerd. tiging van de Kroon nodig is. De Leidse erordening heeft deze bekrachtiging ■og niet gekregen en het is een grote raag. of dat ooit zal geschieden. In de huidige situatie kan de politie na half ;ven een proces-verbaal opmaken. De moeilijkheid was na deze uiteen zetting volgens enkele aanwezigen niet opgelost, aangezien de politie in Leiden ich zou houden aan de gemeentelijke erordening. De patroons, die de bepa lingen van de C.A.O. in acht nemen, orden door deze toestand de dupe van neerlijke concurrentie. De heer Meyer ging vervolgens in op e C.A.O. en gaf op ieder artikel een toelichting. Hij vestigde er de aandacht lat er dikwijls narigheid ontstaat de vraag: Wanneer is iemand leer- en wanneer aankomende bediende? De gang van zaken is als volgt: Twee jaar is men leerling; daarna twee jaar aar-komend bediende. Tweede bediende pas worden, indien men het gezeilendiploma bezit. Een jaar daarna bestaat de mogelijkheid om eerste be diende te worden, terwyl na twee jaar het diploma vakbekwaamheid, dat nodig zelfstandige vestiging, verkregen kan worden. Na de pauze werden nog diverse gen gesteld, welke door de inleider den beantwoord. In hoofdzaak echter gaf men uiting aan zijn ontstemming over de wyze, waarop in Leiden met de winkelsluitingswet ten aanzien van de kappersbedryven wordt omgesprongen. De hulp aan Nieuwe Tonge Men deelde ons gisteren mee. dat 15 meisjes van de huishoudschool Rapen burg in Nieuwe Tonge zouden gaan werken. Hedenmorgen werd ons nader bericht, dat de helpsters gezinsverzorg sters zijn van interkerkelijke gezins zorg. gevestigd aan het Rapenburg. Zij staan onder leiding van mej. v. d. Meu- Levende genealogie Voor de Leidse afdeling van de Neder landse genealogische vereniging sprak gisteravond de heer J. van Toll uit Den Haag over het onderwerp: Hoe kleed ik geraamte aan? Deze lugubere titel vond een zeer vreedzame ontlading in de geruststelling aan het begin van deze byeenkomst, dat het niet nodig was voor ouders op te graven en deze van een pas send gewaad tc voorzien. Het ging e: de nuchtere feiten van geboor te, doop en dood te voorzien van eer levende entourage. De genealogie van de jaartallen is het geraamte; we moeten cn daarop vlees en bloed te krijgen. Men kan het beste beginnen met de kwartierstaat uit te werken tot in de 18e of 17e eeuw. Men komt dan altijd interessant persoon tegen, over de archieven tal van typerende bijzonder heden onthullen. Naar aanleiding van uit de vergadering gestelde vragen liet de inleider uitkomen hoe men deze gegevens het best opspoort. Uit zijn zeer vlotte causerie bleek wel, dat de factor geluk hier ook een woordje meespreekt. Het komt soms voor dat een zeer kostbaar onderzoek zeer weinig het licht brengt, terwijl anderen soms maar tegen de interessante gegevens oplopen. Met tal van voorbeelden uit de prac. tyk, van tijd tot tyd overspringend op het verwerken van latex"tot!tekenende voorvallen uit de geschiede- ruwe rubber. Tenslotte besprak hij de nis van bekende geslachten, heeft de heer oorzaak van het zuur worden van del Van Toll zijn niet talrijk gehoor laten latex en het verschynsel van de rekbaar-[genieten van zijn buitengewoon grote heid van rubber. Hierna werden films "kennis op het gebied van de Nederlandse' In Londen werd dit zomerensemble door Simone Mirman getoond op haar lenteshow. Zij doopte het „Apache". Het kleine petvormige hoedje is zwaar gegarneerd met be drukte zijde, waarvan ook de kleine driekante halsdoek is vervaardigd. Vola boorde praatje over rubber De vereniging van oud-leerlingen der ambachtsschool liet zich gisteravond door de heer F. J. van Tengbergen igts ver tellen over rubber. Spr. zei, dat de rubberboom oorspron kelijk alleen in Brazilië groeide. Al vroeg hebben de Indianen uit latex (een melk achtige stof door de rubberboom gepro duceerd) allerlei voorwerpen gemaakt, die nog niet bepaald vormvast waren. Pas nadat Goodyear het vulcani- satieproces van de rubber had ontdekt, werd deze stof bruikbaar voor de indu strie. Nu is Oost-Azië de grote producent var ruwe rubber. Spr. vertelde vervolgens vertoond over de bereiding rubber, over de manier waarop van deze ruwe rubber afgewerkte rubber wordt gemaakt en over de fabricage van auto banden. Opbrengst tekeningen Corrie van der Baan De verkoop van tekeningen van Corrie van der Baan ten bate van het Rampen fonds heeft f 2250 opgebracht. Van dit bedrag is f 279 afkomstig uit Leiderdorp. De padvinder Berend Muusse heeft het grootste aantal op z'n naam staan, name lijk 64. Buiten Leiden zijn er nog onge veer vijfhonderd platen in omloop. Voor de verkoop van de platen, die over zijn. zoekt mej. Van der Baan nog naar een oplossing. Ned. Fruittelers Organisatie vergadert Schurftbestrijding vruchtbomen kost 20 millioen per jaar Nieuwe methode zal echter nog vele jaren van studie vereisen genealogie. Piano-recital P. Kurpershoek Paul Kurpershoek zal Dinsdag 17 Maart in de kleine stadsgehoorzaal het tweede piano-recital in dit seizoen geven. Het programma bevat composities van Haydn, Schumann (Kinderzcenen). Fauré en De bussy (o.a. l'Isle joyeuse). J. G. Hagens lijstaanvoerder van de V.V.D. In de gisteravond gehouden vergade ring van de afdeling Leiden V.V.D. is de candidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen samengesteld. Lijstaanvoerder is de heer J. G. Hagens. De lijst ziet er verder als volgt uit: 2. mevrouw S. A. Th. Goudswaard-Knip- scheer; 3. mr J. Dryber; 4. H. de Wilde; 5. mr F. Portheine; 6. A. E. J. Modder man; 7. J. H. van der Kloot; 8. |F J. C. de Clercq-van Dam; 9. C. J. Houweninge Graftdyk; 10. dr K. H. Boer- stma; 11. prof. dr C. J Böttcher; 12. vrouw D. Ubbels-van der Sluis; 13. prof. mr R. P. Cleveringa; 14. J. Schreuder. Prof. dr W. de Boer sprak in deze ve gadering nog een afscheidswoord tot burgemeester Geertsema van Warffum, die de afdeling geruime tyd als secretaris heeft gediend. Hij bood hem een het stadhuis aan. In de plaats heer Geertsema werd gekozen Dryber. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht i. vandaag een buitengewone algemene ver gadering gehouden van de Nederlandse Fruittelersorganisatie, waar de Rykstuin- bouwconsulent voor Groningen, de heer H. Burgmans, een lezing hield over „Nieuwe wegen in de schurftbestrijding Schurft, aldus de heer Burgmans, is >g steeds een moeilijk te bestrijden ziekte. Indien men geen bestrijding zou toepassen, kan de schade op f 40 min per jaar worden geschat. Evenwel, de bespui tingen zijn kostbaar en per jaar wordt er ongeveer f20 min aan uit gegeven. Een bepeking van het aantal bespuitingcn. dat thans 10 per seizoen bedraagt, zou een ;anzienlyke besparing betekenen. Proef nemingen hebben aangetoond, dat een dergelijke verlaging mogelijk is. Tot dusver 2ijn de bespuitingen tegen schurft bijna altijd voorbehoedend ge weest. Het werd dus op de bomen ge bracht vóór de sporen van de ziekte-zwam .3 waren. Deze methode vereist een constante bedekking. Nu door Ameri kaanse onderzoekingen gebleken Is, onder welke omstandigheden infectie geschiedt Hr bestrijdingsmiddelen bekend zyn geworden, die de schurftzwam kunnen doden, is het mogelijk gebleken de be spuitingen uit te voeren, nadat de sporen reeds op het blad zyn terecht gekomen Daardoor kan het aantal bespuitingen tot op de helft worden teruggebracht. Een ander belangrijk verschynsel is. dat het bestrijdingsmiddel aanzieniyke verstoringen in de voeding kan veroor zaken, waardoor gebreksverschynselen, bladbeschadiging en zelfs vruchtrui kun- optreden. Ook het tijdstip van be spuiting is belangrijk. Totnogtoe is in Nederland voornamelijk gelet op de wer king van het bestrijdingsmiddel ten op zichte van de zwam. Het is echter van het grootste belang, dat in de toekomst aandacht wordt besteed aan de wer king van het middel op de voedingstoe stand van de boom. Ten slotte geven de bestrydingsmidde len nog enkele moeilijkheden. By gebruik na de bloei ontstaat beschadiging by enkele appelrassen en by byna alle peren. Samenvattend zei spr., dat de schurft bestrijding in volkomen nieuwe banen is geleid, maar dat het desondanks nodig blijft, dat de bestrijdingsmiddelen-indus trie naar middelen zoekt, die een goede schurftgenezende, werking hebben, maar vrucht en blad niet beschadigen. 43.50 Per Ion Garantieprijs voor telers van suikerbieten Andere regeling als gevolg van de ramp In afwijking van de normale gang van zaken, waarbij de overheid een suiker prijs voor de fabrikanten bepaalt, heeft minister Mansholt voor de suikerbieten van de oogst 1953 voor de teler een garantieprijs vastgesteld van 43,50 per ton suikerbleten bij een suikergehalte van 161.; procent, geleverd vrij in schip of wagon. Deze garantieprijs voor suiker bieten geldt slechts voor een jaar. De minister is tot deze garantieprijs gekomen tengevolge van het feit. dat de suikerbietenteelt van ons land door de ramp in Zuidwest-Nederland in bijzon dere omstandigheden is komen to verkeren. De twee fabrieken die in het nood- gebied liggen kunnen namelijk moeilijk een contractprijs voor suikerbieten vast stellen, daar ze niet weten hoe hoog de verwerkingskosten zullen worden. Door de nieuwe regeling wordt de boer minder afhankelijk van deze verwerkingskosten. (Voor de oogsten 1949 t.m. 1952 be droeg de garantieprijs voor suiker aan de fabrikanten resp. 39,50, 42,50, 44,00 en 48,00 per 100 kg Red.) Morgenavond kader- vergadering C.N.V. Morgenavond half 8 wordt in het ge bouw Prediker een kadervergadenng van het C.N.V. gehouden. Het onderwerp is: Grote problemen van deze tijd. Aan de orde komen onder meer het huurvraag- stuk, de werkloosheid, de werkgelegen heid en de morele werklozenzorg, a" mede het sociaal-paedagogisch werk. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Wil/helmus L M, m v: C van Ruiten en Ta G Grimbergen; Pe trus H, zji van H Giere en P M Zwet sloot; Geraoda M M, dr van M H A Vree- burg en A E P van Maris; Margatetha P G, dr var M H A Vreeburg en A E P van Maris; Carla Aleida, dr var J M de Vroom en A C Oha udron; Ac. toni us T S zn var Th Sebel en C A van Es; Jansje C, dr van J M C var den Broek en J van Rijn; Evertjc, dr van J Duinbergen en M M Wielinga; Albert, zn var G H Janse var Mantgem en F Remmelts; Co relia J W M. dr van N G Mol en W M Bocxe; Robertus C M. zn var Th M Gijbeis en C P var der Vooren; Saskia, dr van E KHokenberg en M W Koore man; Robertus. zn van J van der Kwaak en E Kokkedee; Cornelia, dr var P van der Laaree en C Beuk; Jacob Adrdaan, zn var \V var 't Veer en F E Miskin; Marijke Afke, dr var M J Speek en A Ta lbout; An tortus, zn var J Botnhof cn J van Grieken GEHUWD: C A Vreeburg en H J van •Ier Hoorn; J P Prins en J van der Pia6. OVERLEDEN: J N Bouwmeester, zn, 6 weken; B Oudshoom, huisvr. van Van Heu9den, 81 jr; A Blommestein, wed van Menken. 78 jr; C J Geerlings, dochter. 44 jr; A var der Lelie wedn, 72 Jr; S van Leeuwen, wed var Dee. 71 jr; A van Duijvertbode, weön, 65 jr. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie INLICHTINGEN UIT HET KIEZERSREGISTER De Burgemeester van Leiden brengt r openbare kennis, dat een ieder kos- loos inlichtingen uit het kiezersregis- ter kan verkrijgen, teneinde te beoor delen, of hij zelf of een ander daarin al an niet of niet behoorlijk is opgenomen. Leiden. 10 Maart 1953. Agenda voor Leiden Dinsdag. K. en O.-excursie naar Sterre- wacht (o.l.v. H. Kleibrink). Stadhuis. 8 uur: ontvangst militairen aor uitreiking van onderscheidingen. Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 8 uur: Klank en beeld uit Frankrijk (o.l.v. mevr. A. Spijker). Antoniusclubhuis: Kap-, mode- en bont show afdeling Leiden vereniging tech nische clubs voor het kappersbedrijf. Gulden Vlies. 7.30 u.: Kring Rijnland Hollandse mij van Landbouw. Museum van Oudheden. 8 uur: lezing dr H. Brunsting over de Bataven. Woensdag. Prediker. 7.30 uur: kadervergadering CN V. (Grote problemen van deze tijd). Collegezaal anatomisch lab. Wassenaar- :weg. 8 uur: K. en O.-cursus „Aspecten der moderne geneeskunde", spreker dr J. Groen. Amsterdam. Prytaneum, 8 uur: Kamermuziekavond in het „Collegium Musicum". Donderdag Gulden Vlies. 8 uur: filmavond A.N.W. voor afd. Leiden ver. van huisvrouwen. Schouwburg. 8 uur: opvoering van De Heilige Vlam door D.O.S. (regie A. C. v. d. Woerd). Stadsgehoorzaal. 8 uur: abonnements concert Residentie-orkest, Tentoonstelling. Universiteitsbibliotheek. 9.305 30 uur: tekeningen van planten, van mej. B. Bake anderen (tot en met 16 Maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum. Mare 110, teL 20406 en Zuiderapotheek, Lammenschans- weg 4, tel. 23553. Leidse amateurfotograien bespraken bondscollectie De Leidse amateur-fotografenvereni ging heeft zich gisteravond bezig gehou den met de bespreking van een groot aantal foto's, afkomstig uit de bonds collectie. Verscheidene leden bestudeer den enkele foto's, waarna ze voor het forum van de leden hun mening te ken nen gaven. Hierna werden de foto's in algemene bespreking gegeven en ten slotte werd het oordeel, dat de bonds- jury gaf. voorgelezen. Nauwelijks hoeft betoogd, dat deze avond voor beginners zeer leerzaam was, vooral daar de meer ervarenen op het gebied der fotografie nog een niet onbe langrijke aanvulling gaven op de dik wijls zeer beknopte critiek van de bonds- jury. Muziekpaedagogische avonden Onder de titel „Hoe begrijpt u meer van muziek?" heeft mej. Lien Sibbes vier muziekpaedagogische avonden georgani seerd. Het adres, waar deze avonden wor den gehouden, is Utrechtse Jaagpad 11; de eerste avond vindt plaats op Woens dag 18 Maart en de laatste op Woensdag 20 Mei. 1903—19S3 De afdeling Leiden van de Chr. metaal- bewerkersbond in ons land bestaat bin nenkort vyftig jaar. Op Zaterdag 21 Maart wordt van 4 tot 6 uur in het ge bouw voor Chr.-sociale belangen, Oude Singel 236, een receptie gehouden. Plattelandsvrouwen over breiwerk De afdeling Leiden en omstreken van de Chr. bond van plattelandsvrouwen heeft het ditmaal over het goede brei werk gehad. Mevrouw Vermeulen gaf nuttige wenken. Ook het kanttoreiwerk werd aan de orde gesteld. De avond had een prettig verloop, mede dank zij het feit, dat er een bruid en een verloofd meisje in het midden van de dames wa ren. Beiden werden toegesproken door de presidente, mevrouw Koning. De bij drage „Van meisje en vrouw" werd ver zorgd door mevrouw De Graafvan Bemmel. Malenkofs bewind tóch een tussenperiode? Strijd om de macht nog niet uitgesloten Terwyl in de redevoeringen van Malen kof, Beria en Molotof, uitgesproken ter gelegenheid van de bijzetting van Stalins stoffelijk overschot in het mausoleum to Moskou, op het aambeeld der „Russische eenheid" gehamerd wordt, laat Frankrijk een ander geluid horen. Franse diplomatieke kringen zijn n.L van oordeel, dat juist de sterke militaire vertegenwoordiging in de nieuwe rege ring een teken kan zyn, dat Malenkof zich niet zó zeker waant van dat Rus sische leger Opgemerkt wordt, dat Ma. lenkof het Russische leger gunstig wilde stemmen door maarschalk Zjoekof terug te roepen van het commando te Odessa, maarschalk Boelganin tot vice-premier te maken en maarschalk Worosjilof de symbolisch belangrijke post van staats hoofd te geven. Het nieuwe kabinet werd in dezelfde diplomatieke kringen te Pa rijs opgevat als een „overgangsregering". Ook heeft de Amerikaanse radio „de stem van Amerika" in uitzendingen voor de communistische landen verklaard, dat de benoeming van Malenkof toch mis schien het begin is van de „strijd om de macht". Volgens de „stem van Ame rika" zyn er nog twee open vragen: 1. Kan Malenkof zich op zijn positie hand haven? 2. Zullen zijn politieke tegen standers in hun nederlaag berustea of tegen hem samenzweren? (Het stellen van deze vragen geeft geen aanwyzingen ter beantwoording Malen kofs „stalen realisme" in de poUUek kan enerzijds leiden tot steeds meer machts concentratie, anderzijds kan het zijn, dat politieke tegenstanders zulks niet „ne men". De jongste ontwikkelingen in de Sowjet-Unie zullen uitwijzen, wie gelijk krijgt. Red.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3