Boekenweek en volksopvoeding Buitenland schonk f 70 millioen overstromingsramp Overschot van kleren naar behoeftigen over de hele wereld na de DE GESCHIEDENIS YAN AMERIKA 11 3 5 VH1JDAG 9 MAART 1953 Pleidooi voor een Calvinistisch cultureel congres (Door C. Rijnsdorp) rr/lE ZOU DE BOEKVERKOPERS en uitgevers hun boekenweek mis- a.l VV gunnen? Ze hebben er recht op, zo'n week lang in het grillig zonnetje van de publieke belangstelling te staan en eens officieel opgemerkt te worden, makelaars als ze zijn in het geestelijk leven van een volk. En daar- *":om knikken we instemmend bij de slagzinnen: ,,koop 'n boek", „geef ;d?n boek", „een boek is een verrijking", of hoe dergelijke leuzen ook mogen niluiden en grijpen met een zekere gretigheid naar de pen om ook in de krant 'ejvoor het boek een klein pleidooi te voeren. Maar bij het doorknikken herinner ik me plotseling de poes van gips, die pk als kind bezat en die, als je hem een tik op zijn kop gaf, nadrukkelijk lang instemmend bleef knikken. Hoe langer dat knikken duurde, hoe het me leek en niet alleen mij, maar ook onze lévende poes, die izich op z'n gipsen concurrent wierp en hem wist te verbrijzelen. Zinloos, want wat zegt het tenslotte: koop 'n boek, niet meer dan: zet de njradio aan. Natuurlijk, de boekverkoper is bereid "tot advies en de uitgever k geeft op de binnenkant van de omslag van zijn boek een fraai stukje in- (lichtend proza weg. Men heeft z'n vertrouwde boekhandelaar en men kent [Mz'n uitgevers. Is hiermee alles in orde? Het knikken heeft opgehouden en 3,'jiets in ons kromt zich tot de sprong, om te voorkomen dat 't automatisch i-jweer begint. Want als straks de boekenweek 1953 irbij is, staan we weer voor de feiten, geven weinig aanleiding tot knikken jn deze: ons volk als geheel kent werkelijke, levende verhouding tot boek: het heeft z'n boekenliefheb- het heeft het boek niet lief; heeft geen werkelijke, levende ver ding tot zijn auteurs en nog minder dichters onder die auteurs- Het ;ft als geheel, weinig onderscheidings ogen ten aanzien van het boek. zo de slagzin ..koop een boek" in de :ijk betékent: „sta ons toe dat we U boek verkopen", j Daarom brengt de gelegenheid van de ii iboekenweek ons opnieuw op de oude Ivraag naar de volksopvoeding, met ji; i de opvoeding Protestants-Chris telijk volksdeel tot cultureel besef en tot culturele werkzaamheid. Men vergeve mij de persoonlijke noot: het is alweer bijna twintig jaar geleden dat ik. ook in deze krant, voor het eerst in verscheidene artikelen over die opvoe- ding schreef en daarvoor pleitte. Sinds- idien heeft niet meer of minder dan een soort dijkdoorbraak plaatsgevonden- Ik bedoel de ontwikkeling van de radio en van de film., de aardbeving van de bwee- de wereldoorlog en sinds korte tijd het begin hier te lande van de televisie. Die snelle en intense ontwikkeling der gebeurtenissen heeft ons Christelijk ivolksdeel overrompeld en aangetast in tzïjn zwakste zijde. We vormden een |veelszins gesloten groep en leefden veels zins ons eigen leven. Maar de vloedgolf is gekomen en heeft ons niet paraat ge bonden. Huiskamer, gezin, familie, kerk. groep, partij vormen in dit opzicht geen afdoende bescherming meer. De algemene cultuur of wat daarvoor idoorgaat. een na-oorlogse. gedesillusio neerde, eerlijke maar cynische, ontledig de. aan alle geloof en vertrouwen voorbij gedreven cultuur, welker schoonheids verlangen zich uit wanhoop aan een soort cultus van het lelijke en ordeloze heeft overgegeven, omgeeft ons aan alle kanten met luide stemmen, die door alle wanden dringen en waartegen we weinig meer dan een negatief verweer hebben Wij laaiden Het had nog erger kunnen zijn. We hebben nog onze radio en onze Christ°- ;lijke pers. Het is niet in tekort aan orga nisatie dat we hebben gefaald, maar in de vorming van de Christelijke persoon lijkheid, in het leren dragen van per soonlijke verantwoordelijkheid, in het .onderscheiden tussen het essentiële en het bijkomstige. Onze levensstijl is te veel op het col lectieve, te weinig op het persoonlijke gericht geweest. Daarin school overigens op zichzelf gezonde reactie tegen het dreigende gevaar van een cultus van de Christelijk persoonlijkheid, zoals die hier daar onder de invloed van het réveil van de ethische theologie dreigde te ontstaan. We hebben meer uit de tra ditioneel aanvaarde levensvormen dan •lijk uit de beginselen geleefd; we jhebben de cultuurtaak t© zéér pro me- :morie opgevat en met peroraties afge daan. Het overdreven organiseren en jhartstochtelijk theologiseren (een twist om de gist, waardoor het niet in het brood terecht kwam) heeft bijna alle krachten opgeteerd. We missen een zekere ..common sense", waardoor we te spoedig zware artillerie laten aanrukken om op kleine doelen te schieten. nu is de vloedgolf van het moderne leven over onze slaperdijken heenge- spoeld en heeft onze vastigheden losge- rukt. Er is al veel onherstelbaar ver. loren. Ons volk, zonder geoefende smaak, zonder aesthetisch onderscheidingsvermo gen, zonder veel innerlijke cultuur, dat theologisch wel de muggen vermocht de aften, loopt gevaar de kemelcn vai moderne levensvormen door te zwe Hebben we een eigen, positieve kijk op de cultuurtaak? Ja. Bevat het Calvi-i nisme. het orthodoxe Protestantisme in Nederland elementen voor een eigen I levensstijl, ook in de ontredderde wereld van 1953? Ongetwijfeld. Weet het Bijbel se Christendom alleen van gedragslijnen, of weet het ook, of weet het juist van een persoonlijke verhouding tot God. van een individueeel. geoefend onderschei dingsvermogen, ..verlichte ogen des ver stands", van een geoefende Consciëntie, kortom van alles wat de Christelijke per- sóonlijklheid raakt? Hder zijn, secundair, academische vraagstukken: hier zijn, primair, practi- sche noden. Voor wie liggen die noden? Voor ieder di© ze ziet. Indien niet alle schapen ze zien, laten alle grote en klei ne herder» dia noden zien! termijn eens worden Wil er nog iets van zulk een volksopvoeding terecht komen, wil men niet op alle terrein voor door braken komen te staan, dan is een op de Schrift gegronde en op de practijk van vandaag berekende opvoedingsstrategie onmiddellijke eis Natuurlijk grenst het bepalen van zulk een strategie dicht aan de theoretische bezinning en vooronderstelt die eigenlijk. Als het goed was moest de practijk kun nen wachten tot de vraagstukken, die hier in het geding zijn. in de studeer kamer waren opgelost. Maar er is geen wetenschappelijke Jozua. die de zon te Gibeon en de maan in het dal van Ajalon kan laten stilstaan tot dit alles is ge schied- Wat niet zeggen wil. dat zulk een bezinning in de academische "sfeer ach terwege kan blijven. Zo condenseren zich vanzelf de verlan gens en de verwachtingen tot de wens naar een beraadslaging, laat ik eens mo gen doorfantaseren, naar een Calvinis tisch. cultureel congres. Een cultureel congres: voor het gemak verkorte bena ming van een zich over een ^antal dagen uitstrekkende bijeenkomst over de vraag naar een algemene gedragslijn inzake de culturele voorlichting en opvoeding van Een Calvinistisch cultureel congres: niet uit een verlangen naar een isolement van twijfelachtige splendeur. maar uit de practisohe overweging, dat men het eerst in kleinere kring eens moet wor den, voor men een zaak in een grotere kring aan de orde stelt- Een diep f enoeg ziet om te weten, dat geen gedragslijn in de practijk kan worden overeengekomen, zonder dat men het over zekere principiële en dus theoreti sche vooronderstellingen eens geworden Maar ook: een congres, dat de histo rische en principiële bezinning binnen zekere grenzen weet te houden. 1, omdat pp deze wereld geen enkel vraagstuk een som is die zonder de rest opgaat,. 2. omdat ook onder de naaste geestver wanten volkomen overeenstemming aan de theoretische zijde een fictie moet blij- Een congres dus. dat zich toespitst op de practijk en dat grotendeels door sen, die in de practijk staan van de volksvoorlichting en opvoeding tot cul tuur. moet worden gedragen. practijk, zoals leraars, bepaalde onder wijzers. bibliotheek-beambten, kunst critici en journalisten en kunstenaars, boekverkopers, uitgevers, cineasten, stu denten-predikanten, dagblad-directeuren, omroepleiders enzovoort hun ervarin gen, wensen en inzichten kunnen uit wisselen, waarna in een alle deel nemers omvattende, derde afdeling naar het vaststellen van een algemene strate gie zou 'kunnen worden getracht. Het is dan verder de persoonlijke taak van alle betrokkenen, uit de gevonden strategie de tactische toepassing voor de practi- sche gevallen af te leiden Dus toch weer organisatie, dus toch weer een collectieve gedragslijn? Ja, om dat dit hier op zijn plaats en onmisbaar i omdat er geen twijfel aan is, of onder ons zijn de bekwaamheid en het vermogen een dergelijk congres tot stand te brengen, als de urgentie ei-van maar bij allen die het aangaat wordt ingezien. Maar aan zullen voorts op zulk een con- over de noodzakelijkheid tot per soonlijkheidsvorming en tot het leren dragen van persoonlijke verantwoorde lijkheid hartige woorden moeten worden gesproken Het gaat over de bepaling van een algemene, nieuwe koers, die weer ten volle let op de afzonderlijke belijder. Doorgeven De tijd van de dure vitaminen is voorbij Vitaminen nu onder ieders bereik Zal dit dagblad-artikel wel allen, die het aangaat, onder de ogen komen? In de eerste plaats is het verspreidingsge bied van de krant van huis uit al aan zienlijk. En voorts: het ligt aan U. ge achte lezer. Eerlijk gezegd reken ik yp Uw medewerking om de hier geopperde gedachten in Uw omgeving aan hen door te geven, bij wie belangstelling mag wor den verwacht. Het gaat hier trouwens niet over eeil liefhebberij: het gaat over een roeping. Het komt velen met mij wel eens voor, alsof het Nederlandse Calvinisme ten aanzien van het cultuurvraagstuk op de tweesprong staat. Officieel kan het zijn onder Kuyper opnieuw geformuleerde pretentie: de eer van God op alle ter reinen van het leven, niet verloochenen. Practisch is in een moeilijke situatie als waarin wij vandaag zijn geplaatst, de verleiding groot, terug te vallen op ele menten van wereldmijding of cultureel indifferentisme, op doperse, piëtistische of Puriteinse denkbeelden, die te allen tijde door het Nederlandse Calvinisme de prec.uk verweven he»en See«e„- Wmneef extm aanvuMng? Philips-Roxane brengt met Actifral 10" een vitamine-preparaat in de handel, dat door de zeer 'lage prijs binnen ieders bereik is gekomen. De tijd, dat voor welen het geregeld gebruik van een vitamine-preparaat een luxe was, is nu Het is niet nodig Het is beslist niet nodig, dat U een vitamine-preparaat van extra sterke samenstelling gebruikt als dagelijkse aanvulling van de eventuele tekorten in het voedsel. Onder normale standigheden kunt U volstaan me normale aanvullende hoeveelheden, die „Actifral 10" bevat. „Actifra! 10" bevat de 10 belangrijkste vitaminen die U iedere dag tekort komt, in do juiste verhouding en hoeveelheden en is belangrijk lager in prys. Voor normale tlageiyic.se aanvulling dus „Actifral 10" f 1.95 (60 dragees) f (100 dragées). Nabije toekomst Daarom droom ik mij in een nabije toekemst een Calvinistisch, cultureel congres in drie achtereenvolgende afde lingen (dagen?), namelijk een theoreti sche. historisch-principiële afdeling. 3e Christelijke volksopvoeding tot cultuur als een samenhangend geheel vraagstukken wordt gezien en be sproken en waar in de eerste plaats aan het woord zijn de academisch gevorm de geschoolden, die de achtergrond de te volgen strategie bespreken en mogelijk bepalen Vervolgens een tweede afdeling, op de eerste volgend en daarbij aansluitend, waar mensen uit de Alleen al het bijeenroepen van zulk congres kan de lucht klaren- Men is ge- j Alleen dwongen duidelijk positie te kiezen. Men is Calvinist of men is.het niet. Ieder die de moeilijkheden van de practijk kent (en zijn dat ook niet in hoge mate de predikanten?) herademt by de gedachte: er wordt wat gedaan. O, er wordt al veel gedaan. Maar men werkt los van elkaar, langs elkaar heen. soms tegen elkaar in. De bundeling ontbreekt. Na zulk een congres kan men niet meer verder gaan alsof er niets gebeurd was. Bezwaren Lost een congres, als hier wordt voor gesteld, de vraagstukken op en is de zaak na afloop in orde? Bent u alleen op die voorwaarde tot deeelneming Aereid en stelt U deze eis ook in alle andere ge vallen? Er wordt niets opgelost, er wordt alleen gepoogd, wat orde in een chaos te scheppen, wat helderheid te verkrijgen in het streven van alle dag. Ligt hier niet een taak voor allerlei bestaande organisaties? Voor die orga nisaties als zodanig niet. wel in zover, via die organisaties, mensen kunnen wor den bereikt. Nodig zijn hier vóór alle dingen wat c Bijbel noemt „mensen Gods", mén sen dus. die hun verantwoordelijkheid ten aanzien van de culturele volksop voeding zien. aanvaarden en willen dra gen: zonder bijbedoelingen, zonder per soonlijke eerzucht, in goede team-geest. Het bijeenroepen van zulk een congres kan een goede proefsteen zijn om te zien of in het kader van ons volk de idealen van het Calvinisme nog waarlijk leven, of dat het merg er uit is. Maar dan doch neen. Zeker is, dat zulk een congres niet tot stand komt door het werk van een onzer. Voor de organisatie zijn krachten nodig, wier leeftijd aan de jonge kant is. Maar laat dit artikel ophouden: zo de gedachte leeft en leven wekken kan, zal dit niet het laatste woord zijn. Ik hoop dat God Zijn zegen er op geeft. van het lichaam geregeld Tien duizend gulden gezoold Gemaskerde mannen overvielen Boerenleenbank te Stiphout Kassier wachtte op bevel der indringers drie uur met aangifte extra inspanning wordt verlangd, is aanvulling nodig. Dan kunt U ce „Actifral 10" op 2 a 3 dragées per dag stellen óf U neemt „Actifral Multi", dat voor speciale omstandigheden samengesteld. „Actifral Multi" is aanbevolen bij extra inspanning van het lichaam, zoals: z arbeid, geregelde en intensieve sport beoefening (training), oververmoeidheid, na ziekte, tijdens zwangerschap enz. Dus extra hoeveelheden vitaminen bij extra inspanning. Ook Actifral Multi is laag In prijs, vooral als men de sterke samen stelling in aanmerking neemt, (f2.90 - 60 dragées: f3.90 - 100 dragées). Ook dit is dus in verhouding laag in prijs. Met „Actifral 10", het universele vitaminepreparaat, voorziet Philips- Roxane in een grote behoefte. Door de lage prijs kan nu iedereen, voor al in de winter en in het voorjaar, zorgen voor de dagelijkse onontbeer lijke stimulans. „Actifral 10" geeft U weerstand, kracht en nieuwe energie. Twee gemaskérde mannen hebben in de afgelopen nacht een roofoverval ge pleegd op de Boerenleenbank in de kleine Noord-Brabantse gemeente Stip hout bij Helmond. De kassier werd be dreigd met revolvers. De overvallers roofden de brandkast leeg. Het geroofde bedrag bedraagt naar schatting ruim f 10.000. De overval gebeurde omstreeks vier uur. In het huis van de kassier van de boerenleenbank, de 42-jarige Pierre van Deurzen was iedereen in diepe rust ver zonken. De twee mannen verschaften zicli toegang tot de woning (waarin ook het kantoor van de Boerenleenbank is geves tigd^ door het forceren van het kelder raam. Dc echtgenote van de heer van D. ontwaakte het eerst. Zij porde haar man wakker en ried hem aan een onderzoek in te stellen naar het lawaai De heer Van D. stapte uit bed en begaf z:ch via het kantoor van de bank naar de gang. Daar trof hij de twee gemaskerde man nen aan. die hem met revolvers bedreig den. Zij bevalen van D. de sleutels van de brandkast te overhandigen. De neer van D. gaf deze. waarna de indringers de brandkast openden. Zij stalen al het geld. dat wordt geschat op een bedrag van ruim f 10.000. Voor zij het huis ver- lieten waarschuwden de Indringers dc I heer van D.. dat hij de eerste drie uur de politie niet moest waarschuwen. Zou hij dit wel doen. dan zouden zij een handgranaat in de woning werpen. De heer van D. zwichtte voor deze bedrei ging en waarschuwde eerst om zeven uur hedenmorgen de politie, die onmiddellijk een onderzoek heeft ingesteld. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de over vallers. Mijnwerker omgekomen bij bedrijfsongeluk Gisteren geraakte de 38 jaar oude hou wer P. J. Wierts uit Schimmert op de 545-ir.eter-verdieping van de staatsmijn Emma te Treebeek met he; hoofd bekneld tussen twee mynwagens. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij enkele uren later overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. (Advertentie). Het gevonden kinderlijkje Zestienjarige moeder opgespoord Zoals bekend, is op 24 Februari j.l in Klazinaveen-Noord in het Scholtens- kanaal het lijkje gevonden van een pas geboren kindje. De politie heeft thans dc moeder van dit kindje opgespoord. Het bleek te zijn de zestienjarige W. IJ. te Borger-Compas- cuum. Het meisje, dat vermoedelijk niet voor het misdrijf verantwoordelijk kan worden gesteld, is overgebracht naar de stichting Tot Christelijke Liefdadigheid te Wagenborgen (Gr.). In verband met deze zaak is voorts de moeder van het meisje gearresteerd. Zij is voor de offi cier van justitie in Assen geleid. Hulp gzoeide uit tot probleem (Van een onzer verslaggevers) HET NEDERLANDSE RODE KRUIS heeft voor een bedrag van f 70 mil lioen gulden aan giften uit het buitenland ontvangen. Aan de spits gaat Canada, dat een zeer groot crediet voor aankoop van goederen, be stemd voor de rampslachtoffers, ter beschikking stelde. Dit bedrag staat buiten de giften in natura, die het Rode Kruis uit alle delen der wereld bovendien nog ontving. De voornaamste vraag is thans: wat gebeurt er met dit geld? De besteding ervan is een van de grootste problemen, die de tijd na de ramp aan het Nederlandse Rode Kruis heeft gesteld. Het Internationale Rode Kruis, waar- er de internationale hulpverlening aan Nederland loopt, heeft bepaald, dat vóór deze pakketten een bedrag van f 2 mil lioen mag worden besteed. Eventueel kan Dit vertelde ons gisteren, op het Hoofdbestuur van het Rode Kruis, de directeur van die instelling, de heer A. van Einden. Hy deelde mee. dat uit de zeventig millioen allereerst een textiel- pakket verstrekt zal worden aan de ge troffenen. Zü zullen, voor zover hun goe deren zijn weggeraakt, ontvangen: la kens voor één. en tweepersoons-bedden, kinderlakens, kussens en slopen, wollen dekens, gestikte dekens, molton dekens, theedoeken, baddoeken en bonte doeken, tafellakens, vaatdoeken, dweilen, was handjes en tafelzeilen. 41. Toen Joliet en Marquette de Mississippi ontdekt had den, was er een jonge Franse edelman, La Salle, die vol doende fantasie had om te beseffen, wat deze ontdekking tot gevolg zou kunnen hebben. Hij droomde van een nieuw Frankrijk, dat zich als een enorm woudlandschap vanaf dc 42. In 1682 voer hij van het Michigan meer helemaal tot de monding van de Mississippi. Aan de oever daarvan plantte hij het vaandel met de Franse leliën en nam hij de rivier, met de zijrivieren, die er in uitmondden en al de lan den, die omspoeld werden, in bezit. Uit eerbied voo Franse koning. Lodewijk de Grote, gaf hij het nieuwe land Louisiana. Wat nodig is Wat nodig is. maar wat helaas ont breekt cn dit is de spits, waartoe dil artikel leidt is een bewuste, overwo gen, duidelijke en eensgezinde strategie achter alle culturele volksopvoeding. Hierover moesten alle grote cn kleine leiders onder ons het eigenlijk op korte 43. La Salie begaf zich daarop naar Frankrijk en bracht verslag uit van wat hij gedaan had. Hy werd aan het hoofd gesteld van een vloot met 280 landverhuizers, die Lousiana zouden koloniseren. De schepen voeren echter te ver naar het westen en strandden op de kust van Texas. Van het wrak bouwde men een fort en La Salie zelf begaf zich te voet op weg om de monding van de Mississippi te bereiken. Allereerst was dat het noodgebied. Het is thans zo, dat ieder der 90.000 evacué's of ander kledingstuk gekregen heeft. Er -kan op royale wijze gegeven was genoeg en er is nog steeds meer dan voldoende. Klachten van hen, die nog weinig of niets ontvingen, behoren gericht te wor den tot de autoriteiten in de plaatsen, zich bevindt. Die weten de wegen om aan goederen te komen. De besteding van het restant moet doelmatig zijn. Vandaar, dat men, in overleg met het Internationale Koningin reikt vaandel uit te Grave Daarna défilé voor H.M. en Prins Bernhard Op Vrijdag 13 Maart as des voormid dags te 11.00 uur zal H M de Koningin in de Generaal de Bonskazerne te Grave (N.-Br.j een nieuw vaandel uitreiken aan het Regiment Zware Infanterie Chassé. Dit regiment zet de traditie voort van het vroegere 7e Regiment Infanterie en voert dus het vaandel van het 7 RI. Het eerste vaandel werd in 1820 aan het 7© Regiment Infanterie uitgereikt, maar sedert 1893 berust het in het Rijks museum te Amsterdam Op 21 September 1893 overhandigde HM. Koningin Wil- helmina op het Malieveld te 's-Graven- t, T- „r, i hage de regimentscommandant e Rode Kruis besloten heeft, het daar-vaandel dat 0D 26 October 1950 heen te brengen, waar mensen nood zijn. Heden zijn twee Rijnaken, Chassé. Tijdens de jaren 1W0—'45 is het geladen met ongesor.eerd g.ed, naar Duitsland gegaan, om daarin <*edus W€derom door c nood der duizenden vluchtelingen te voorzien. Voor het Rode Kruis be staan er geen grenzen en geen na tionaliteiten. Het helpt waar het nodig is. En het is verheugend, dat de ramp, die over Nederland kwam, het mogelijk maakte, dat honderd duizenden over heel de wereld, die schamel gekleed gaan, thans kleren kunnen krijgen. 44. Lange tijd daarna kwam hij terug, met zijn kleren flarden, zonder de rivier gevonden te hebben. Zij begonnen honger te lijden, en toen er nog slechts 40 man ove ging hij met 20 van hen in noordelijke richting om te voet I ben verbijsterd gestaan.' de St. Lawrence rivier te bereiken <een afstand, zoals Amsterdam tot Bagdad), maar zijn begeleiders muitten schoten hem dood. (Wordt vervolgd) j doeling het Nederlandse Rode Kruis echter tot f S millioen gaan. Men kan dus royaal z'tjn en zich laten op de goede trouw van hen. die echt getroffen zyn. Wat al gegeven werd. wordt niet afge trokken van de inhoud van deze pak ketten. De goederen, die de getroffenen n de eerste dagen na de ramp ontvingen, varen nl. terstond nodig. Buitenland levert goederen Wij hebben zojuist voor de in het bui tenland verzamelde giften het woord cre diet gebruikt. Het is namelijk zo. dat ae geldswaarden niet naar Nederland over gemaakt worden. He; Nederlandse Rode Kruis kan in de schenkende landen udt de gegeven toedragen de nationale indu- die-landen opdrachten geven rvaardLgen van de nodige goederen. Dat is ten aanzien van de hulp aan Italië, het vorig jaar. zoals men weet. ook land geschied. Niettemin is het opgaaf en daarvoor staat hel Nederlandse Rode Kruis thans levering van dc goederen zo te doen ge schieden. dat de Nederlandse economie niet door in gevaar gébracht wordt. Rode Kruis deelt zeil uit Het is bovendien een eis van het Internationale Rode Kruis, dat de uitdeling van deze goederen ge schiedt door een Rode-Kruis-' tegenwoordiger. Daar mag geen andere instantie tussen komen. Toen van Nederlandse zijde in Ge- opmerkte, dat dit opnieuw geld zou kosten, werd terstond een crediet beschikbaar gesteld, om de uitdeling op deze, door een jarenlange Rode- Kruis-traditie geheiligde wijze te doen geschieden. Het is dus geen ijdelheid als het zo gebeurt, doch een, uit het Internationaal Rode- Kruiswerk voortvloeiende noodzake lijkheid. Wat behalve di; textielpakket gegeven wordt, moet hoofdzakelijk liggen in per soonlijke sfeer cn mag de Nederlandse economie nie schaden. Het kunnen even wel ook andere dingen zijn, dan kleren, schoeisel e.d. Dat hangt helemaal af van de aard van de nood. Alles overtrollen De voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, ir F. C. C. baron van Tuyll van Serooskgrken van Zuylen, zei, dat de hulpverlening aan Nederland alles overtroffen heeft, wat op dat gebied ooit gepresteerd is. Alle internationale organisaties, die toch heel wat meege maakt hebben in de loop der jaren, heb- j Binnenkort zal men beginnen me Het is thans dë bedoeling, dat met de het herstel van de tydens de oorlog ge- binnen- en buitenland de be-deeltelyk verwoeste dubbele spoorbaan In de gevers wordt bereikt, tussen Eindhoven en Venlo. Het eigen land is niet vergeten. De diaconie, de instellingen van weldadig heid. het Leger des Heils. de Maatschap pelijke diensten, de gerepatricerden, de Ambonezen, kortom allen, die in nood zijn. hebben van de enorme goede wil. die zich in Nederland en daarbuiten baan gebroken heeft na de ramp. rijkelijk kunnen profiteren. In Amsterdam gaat het sorteren van kleding voor hen. die er later nog be hoefte aan kunnen hebben, door. Er wordt daar een voorraad kleding voor 40.000 personen gevormd. Men beleefde aan hel Rode Kruis- hoofdkwartier dagen, die stil maken, om zovele mogelijkheden. Al zijn de moeilijkheden niet gering, want nog zijn er schepen met goederen onderweg. En voor de vierde maal 2ond het Internationale Rode Kruis in Genève brieven uit aan de nationale organisaties om verdere zendingen naar Nederland ti Treinbotsing in Pernis 3 maanden geëist Wegens schuld aan de botsing tusser een stilstaande en een rijdende personeels, trein op 7 November bij Pernis. was enkele doden waren te betreuren, is teren in Rotterdam drie maanden ge' genisstraf geëist tegen dc 32-jarige loco. motief-bankwerker C. J. S. cn de 25-jarige rangeerder G van L., beiden uit Rotte: dam. De twee mannen bevonden 2ich. toen het ongeluk gebeurde, op de rijdende trein. S. zou de trein 40 km per uur heb ben laten rijden in plaats van de voor. geschreven 10 km per uur en de rangeer der zou volgens de dagvaarding niet voorop de locomotief hebben plaats genomen, maar een plaats hebben gekozen zonder voldoende uitzicht. Beide verdach ten bekenden thans, onvoorzichtig te zyn geweest. Uitspraak over 14 dagen Tele visie-proef uitzendingen een uur vroeger Van 10 Maart as. af zullen de proef- uitréndingen der televisie een uur vroe ger dus op Dinsdag-, Donderdag- Zaterdagmiddag gehouden worden wel van 14.30—15 30 uur. daarva ordt het nieuw vervangen. Hel vaandel van 7 RI. draagt de op schriften: ..Quatre Bras en Waterloor 1815" en ..Citadel van Antwerpen 1832". plaatsen waar het regiment zich bijzonder heeft onderscheiden. Ook is aan het vaan del gehecht d© Citadelmedaille van gene raal Chassé persoonlijk. Deze medaille verd indertijd uitgereikt aan alle deel- iemers aan de verdediging van de Cita- lel van Antwerpen- He! metaal was af komstig van een zestal Franse vuurmon den. tijdens enige uitvallen gedurende het beleg veroverd. Na de uitreiking van )iet nieuwe vaan del zal het Regiment Zware Infanterie Chassé voor H.M. de Koningin en de Prins défileren- Op deze dag wordt tevens te Grave een ouderdag gehouden. Tegen flalsmeerse arts 3 weken geëist Wachtmeester werd bijna overreden Wegens een poging tot zware mishan deling. bedreiging en weerspannigheid jegens een wachtmeester van de rijks politie is gisteren voor de Haarlemse rechtbank tegen de arts J. C. uit Aals meer een gevangenisstraf van drie weken onvoorwaardelijk plus drie maanden voorwaardelijk geëist. Tussen de arts cn de wachtmeester was op 27 October 1952 een conflict ont staan op de Schipholdijk te Haarlemmer meer. De weg was daar voor de helft over een afstand van circa 400 meter opengebroken Verkeersmoeilijkheden ontstonden, zodat de rijkspolitie regelend optrad. Wachtend in de file. maakte dok ter C. gebruik van zijn claxon, hetgeen de rijkspolitieman irriteerde De laatste gaf bij het oprijden de arts een teken, opzij van de rijweg te stoppen. De dokter gaf echter vol gas en de wachtmeester kon slechts door terzijde te springen, voorkomen dat hU werd overreden. De arts verklaarde evenwel de wachtmeester totaal niet te hebben ger cn De rechtibank zal op 19 Mrt uitspraak doen. Navolging van boekenweek Jaarlijkse tiendaagse voor woning-inrichting In navolging van de Boekenweek, die telkens de speciale aandacht vraagt voor het boek, heeft de Stichting Propaganda Woninginrichting besloten telkens in de lente een „Tiendaagse voor de woning inrichting" te organiseren, om landelijk, zowel ais plaatselijk de belangstelling voor het interieur aan te wakkeren. De eerste Tiendaagse zal worden ge houden var. 12 t m 21 Maart In de Stich ting zyn de nationale organisaties van de industrie, groot- en detailhandel van alle richtingen en groeperingen vertegenwoor digd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5