In woelige tijd ontbrandde Refor matie-vlam in beide Katwijken NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 2 MAART 1933 Oud-Katwijk herleeft Frederik Hendrik mengde zich in het beroepen van een predikant Geljjk wij beschreven in ons „Rondom de Oude Rijnmond" (pagina 28), heeft de Hervorming in Katwijk aan Zee geenszins het karakter gedragen van een geruisloze revolutie: op 5 April 1571 kwam het tot ernstige onge regeldheden in het zeedorp, die culmineerden in het plunderen van de kerk. Met name de heiligenbeelden moesten het geducht ontgelden, zoals blijkt uit een geschrift van I. I. Orlers, waarin hij vermeldt hoe enkele maanden later te Katwijk aan Zee de berechting plaats vond van de beeldenstormers. Daarmede was de kous echter nog geenszins af, want een jaar later kwa men de Spaanse soldaten het vissersdorp ruïneren, waarbij de trotse kruis kerk een prooi der vlammen werd, en vervolgens bleef het vissersdorp ontruimd door de bevolking tot het ontzet van Leiden. Vraag niet, welk een energie de terugkerenden moesten opbrengen, om temidden van deze puinhopen zich een nieuw bestaan te scheppen! Temidden van deze woelige gebeurte nissen ontbrandde de vlam der refor matie ook in de beide Katwijken, om sedertdien van geslacht »nt geslacht doorgegeven te worden Wel is waar vormde Katwijk aan zee sedert 1460 een zelfstandige parochie, maar wij hebben goede reden om aan te nemen, dat de bovengeschetste noodlottige omstandig heden, waaronder het verlies van de kerk in het zeedorp, er toe geleid hebben, dat de pastoor van Katwijk aan den Rijn in die dagen ook met de herderlijke zorg voor het zeedorp belast was. En deze pastoor heette Wouter van Barnevelt. Voor bezoekers van de Hervormde kerk te Katwijk aan den Rijn, die de moeite genomen hebben eens in het helaas van de kerkruimte afgescheiden koor rond te kijken, is deze naam geen onbekende. Immers, vinden we daar niet, ingemet seld in de Zuidelijke wand, een graf schrift van de volgende inhoud: vjv Hier leyt begraven D. Wouter van Bar nevelt, Predikandt tot beyde Catwycken en sterf op ten 9 July I Ao 1582 met daaronder dit huismerk: Hier is inderdaad allerminst een vergissing in het spel: pastoor van Barnevelt was, gelijk zovele ambt genoten in die dagen, overgegaan tot de nieuwe leer, en stierf dus als pre dikant. En wij zijn stellig niet ver naast de waarheid, als wij beweren, dat met name deze daad van de geestelijke leidsman der beide Kat wijken de grote stoot heeft gegeven tot de reformatie in het zeedorp en het Rijndorp. Ook onder zijn opvolgers, Kornelis Kornelis Soon (1583—1589) en Wilhelmus Vinck (1589—1599) bleef aanvankelijk de bovengeschetste situatie bestaan: één predikant voor zeedorp en Rijndorp, maar dé 25ste van grasmaand (April) 1598 kwam de gemeente te Katwijk aan Zee met een verzoek om een eigen predikant ter tafel. Het verzoek werd ingewilligd, en op 2 Mei 1599 doet de eerste eigen predikant van Katwijk aan Zee, Josias Heyns, zijn intrede met een predikatie in de ten dele herstelde Oude Kerk (al dus het oudste kerkeboek; Adrianus Pars vermeldt abusievelijk 15 Lentemaand 1599; hij dacht aan de beroepingsdatum, die echter 5 Maart 1599 was!). Gemeente benoemt en beroept Het is hier goed een ogenblik stil te staan bij de wijze waarop de toenmalige Katwijkse gemeenteleden hun kerkeraad benoemden en hun predikant beriepen. In 1590 werd, voorzover bekend, de eerste kerkeraad voor het zeedorp ge vormd. Hij bestond uit twee ouderlingen en twee diakenen. Voor zulk een ge legenheid werden „de broeders der Ge- meynte bij malcanderen versamelt" om de ambtsdragers te kiezen. Dat kon ook gemakkelijk, wanneer we bemerken, dat een door ds Johannes Adrianus van Bil- derbeek bij zijn komst in 1621 samen gesteld lidmatenregister niet meer dan 107 namen telde, mannen en vrouwen, van wie de laatsten in die dagen en nog lang na dien als onmondig golden en niet kiesgerechtigd waren! Na de kiezing werden de gekozenen „voorge steld" aan de gemeente door middel var eèn drietal afkondigingen, ten einde ge- legenheid te bieden tot het indienen var eventuele bezwaren, en waar deze „tefeen. spraecke" uitblèef, werden de eerste ouderlingen, Meester Ariensz en Ghijs Janss, tezamen met de eerste diakenen van Katwijk aan Zee, Cornelis Jacobss Houck en Willem Jacobsen, op 4 Febr. 1590 in het ambt bevestigd. Op soortgelijke wijze ging men te werk, toen de eerste predikant vöor Katwijk aan zee moest worden be roepen, zoals blijkt uit de toevoeging „nadien hij den vijfden Meerte daér te vooren mette meeste veurstemmen der Gemeynte wettelijk beroepen was". De werkelijke meerderheid be- delhoven de Rotterdamse kerkeraad i Familieberichten uit andere bladen BEVALLEN: Me\ i ir K Vre- van Eentge. i Doorn-Verbeek. J P Jansen, m, 60 j, A'dam: 'Uzêr-Taams. v, 78 j. A'dam: W Strletma 53 j. Zeist: K J Meijer, v. 1 d. Beve zelfs leden der Staten-Generaal er toe te bewegen op alle mogelijke wijzen aanbevelingen naar Katwijk aan Zee te sturen ten gunste van zijn broer Isaac Middelhoven. Maar de Katwijkers toon den zich weinig ingenomen met al deze recommandaties en weigerden erop in te gaan. De Rotterdammers gingen daarop de zaak op de spits drijven, door zich te wenden tot de Prins-Stadhouder; en met succes. Want de Katwijkers ontvan gen een fraai prinselijk schrijven, waar in deze van hen verlangt, „dat ghij hem Isaac) aende Classen daer sulcx be* hoort uijt onsen name suit presenteeren endehem inde voorts varenender kerckendienst binnen Catwyck naer ge woonte doen conformeren." Ook de commentaar op de ont vangst van dit schrijven is ons be waard gebleven: „Dese voorbeschre ven beroepinge heeft in onze ge- mente Groote onrust verweckt De- wijlle het streckte lot nade(e)l van het Recht onser kercke 't welcke sy over meer dan ander(h)alff hondert Jaren soo wel nae de tijt van Refor- matij als Daervoor hefte genooten". De registers en oorkonden, die „bide kercke bewaert" werden, worden te hulp geroepen, en weldra gaat een brief van burgemeesters en kerke raad van Katwijk aan Zee uit om bij de stadhouder te protesteren tegen de aantasting van hun Jus Patro- natus, hun recht om een bedienaar of leraar zelf voor te stellen, met ver wijzing naar authentieke acten, en om hem te verzoeken „de supplianten alsnoch toe te laten het verkiesen van haren kerckendienaer naer ge woonte hier vooren gewert" (Kat wijk aan zee, 1633). En zie, de Stedendwinger blijkt de billijkheid van het verzoek in te zien, en antwoordt, tot grote geruststelling de Katwijkse gemoederen: „Syne Exc. gesijen hebbend den inhout deser Re- queste heeft om consideratie hem daer toe moverende den Supplanten toe staen ende staet toe bij desen hun soeck in dese vermeit Sonder preiudi- predikant ter be-1 tie noch tans van syn Recht tottot gene voorsz is Actum In 's Gravenhage den XVI' decembris XVIc drye ende dertig (w.g.) Fredrijck Heinrij De Nas- Prompt werd nu de uitverkoren Jo- hannis Heinsius, zoon van de eerste pre dikant van het zeedorp, voorgedragen bij de stadhouder, waarop per 25 Januari gunstig antwoord Den Haag i Johannes Heinsius op de 19de Maart door ds Gerardus Paludanus Katwijk-Binnen bevestigd wordt. Een soortgelijk conflict, van veel later datum evenwel, zou echter veel verder strekkende gevolgen hebben voor hét sliste dus. Het blijkt derhalve, dat de tslag deV kerkelijke stemming van 1951 niet anders is geweest, dan een terugvallen op de oorspronkelijke gang van zaken van vóór 1621, waar de gemeente benoemde en beriep! Op 12 December 1621 vindt echter niets eer of minder dan een dictatoriaal op treden van de kerkeraad onder leiding ds J. A. van Bilderbeek plaats, dat het hele benoemingswerk op een nieuwe leest schoeit: ten gevolge van de menig maal „met wijnich ordre" plaats vinden de verkiezingen van ouderlingen en dia kenen door de gemeente, „ende daer door oock dickwerf mannen ghestelt niet al te bequaem tot sooda- nighe kerckendiensten" vindt de kerke raad (en niet de gemeente!) goed de ver- kiezing van deze ambtsdragers voortaan te laten geschieden door de kerkeraad, „als de welcke beter konnen onder- scheijden ende oordeelen, welcke per- ionen bequaem zijn ofte nyet". Nochtans was. wanneer het om de be roeping van een predikant ging, het laat ste woord niet aan gemeente of kerke raad. maar. kracMens een oud privilege, de Heer of Vrouwe van beide Kat wijken en het Zand. Elk beroep kreeg rechtsgeldigheid, wanneer het te- geapprobeerd. goedgekeurd was door de ambachtsheer of vrouwe: der halve kon de gemeente in feite niet anders doen, dan e roeping voorstellen. In conflict met Frederik Hendrik In dit1 privilege lag uiteraard de con flictstof reeds besloten. En de eerste maal dat het tot een botsing kwam, gold het j 1634 nog wel een krachtmeting van de Kat- verlaat, wijkse Hervormde Gemeente met nie mand minder dan de „Prince van Orange" Frederik Hendrik, die toenter tijd het collatierecht uitoefende. Oorzaak het conflict was het vertrek van ds Nathanaël Middelhoven naar Rotter-1 kerkelijk leven in het zeedorp. Daarover dam in 1632. Klaarblijkelijk wist ds Mid-1 in een volgend artikel. W. A. POORT. Agenda voor Leiden Maandag Vlies, 8 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Middenstandsbond, forum-avond. Schouwburg, 8 uur: Leids studenten toneel, burgerij-uitvoering Adventure Story van Terence Rattigan; daarna stu denten-uitvoering. Dinsdag Universiteitsbibliotheek, 12 uur: ope ning tentoonstelling van originele teke- pingen van planten, van mej. B. Bake en anderen. Turk, 35 uur: won.nginrichtersver- eniging „Samenwerking", receptie 40- jarig bestaan. Schouwburg, 7.45 uur: L.A.K., toneel-1 gezelschap Puck met Joseph in Dothan Leiderdorp, Dorpshuis, half 8: jubileum-uitvoering Sparta. Woensdag Stadsgehoorzaal, half 3: 37ste jeugd- concert Toonkunst, Rott. Philh. Orkest oi.v. Eduard Flipse. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en 0„ Rott. Phil. Orkest met Marie Thérèse Four- ?au, piano. Turk, 8 uur: afdeling Leiden C.H.U., L. Questroo over het ontwerp-gemeente- program. Grote cursuszaal Acad. Ziekenhuis, 8 ur: Rode Kruis, uitreiking Landsteiner plaquettes en penningen, met film „Uw reddend bloed". Overdekte. 8 uur: nationaal waterpolo- toumooi ten bate van het Rampenfonds. Sociale Zaken, Steenschuur hoek Langebrug, half 8half 9; zitting prijzen- Werkmans Wilskracht, 51 jaar, kreeg keur van geschenken In het concert was ook veel goeds Een jarige, die alles wat hij op zijn verlanglijst heeft gezet, ook krijgt, mag men een geluksvogel noemen. Over de Leidse harmoniekapel Werkmans Wilskracht werd ter gelegenheid van de 51ste verjaardag een sprookjes achtige hoorn van overvloed uitgeschud. Het was hard nodig, vertelde de voorzitter Zaterdagavond, want de instrumenten verkeerden in slechte staat. Dit kon gebeuren dank zij de steun van I vele burgers, een f1250 van de donateurs de offervaardigheid van de leden. Een compleet stel nieuwe klarinetten en flui- ;en trombone, een saxophoon en nog konden worden aangekocht. Twee vrienden van het orkest maakten ook nog fagottist gelukkgi. Een nieuwe fagot (f 1400) is onderweg. Werkmans Wils kracht staat dus wel in de gunst. De be zetting kan men nu bijna ideaal noemen. was Zaterdagavond ook op muzikaal gebied veel goeds te genieten. De beide en gingen in stipt tempo, klonken goed verzorgd en werden juist opgevat. Dirigent Dik besteedt ook voldoende aan dacht aan de overgangen tussen de ver schillende sterktegraden. Althorens, bari tons en bassen zijn veel mans, alsmede de solopistonist. De zwakkere spelers ont dekten we vooral bij het hout, een enkele ook bij de verwante saxophoons. een klarinet goed te bespelen, moet niet alleen vingervlug zyn, maar zeker in niet mindere mate zijn adem- distributie beheersen. Is dit laatste niet het geval, dan loopt de speler kans op de meest ongewenste ogenblikken het be nauwd te krijgen. Gevolgen: verstikte toontjes, gaten in de melodie en gefor ceerde, scherpe forti. De registers van hel instrument worden dan bovendien onge- lijkwaardig en gaan niet vloeiend in elkaar over. t zo belangrijke klarinettensmaldeel dit orkest ongelijkwaardig menstelling. Daarom rammelde de klank menige passage bedenkelijk 6 forti soms van hardheid en ruwheid sprake. De piccolospeler daarentegen gaf i de Za-dé-mars een virtuoze solo weg. De vrij goed uitgevoerde „Friedensfeier- Ouverture" van Reinecke roept talrijke reminiscenties aan Wagner op (Meister- singer). Dè apotheose brengt de melodie van de zegezang uit „Judas Macabaeus". Strauss' „Kaizer-Walzer" verliep streng rhythmisch (hiervoor bezit de dirigent veel gevoel), ook wel licht, klank miste de overrompende, elastische zwier van Wenen. Svendsens „Fest Polonaise" kreeg wi een zeer voldoende vertolking. Na de Klankenweelde-Mars van Brouwer, werd staande aangehoord, het Zeeuwse volks lied gespeeld, een sympathieke geste, welke mede ten doel had, de opbrengst van de hierop gehouden collecte voor het Rampenfonds, te stimuleren. De stampvolle zaal genoot na de pauze volop van de „Capriolen-Revue" met bandmuziek, songs, accordeons, acrobatiek Joh. T i W. Ledenvergadering C.H.U. Woensdagavond 8 uur houdt de afdeling an de C.H.U. in de Turk een ledenver gadering, waarin de heer L. Questroo hoopt te spreken over het ontwerp ge meenteprogram. Tevens wordt de agenda de algemene vergadering behandeld. Deze wordt gehouden op 8 April te Am sterdam. Lenteklokjes en loten De uitvoering van de Leidse Lente klokjes ten bate van het Rampenfonds heeft f 261 opgebracht. Toen de verloting was geëindigd, bleek dat twee prijzen op de nummers 211 en 245 niet w afgehaald. Dat kan nog: Apothekers- dijk 14 Die Nachtwache Voor de voorstelling van de bekende film Die Nachtwache, die Zaterdagmid dag in het Volkshuis gedraaid werd, be stond grote belangstelling. Dit aangrij pende filmwerk, dat we indertijd in onj blad uitvoerig bespraken, blijkt nog altijd de moeite van het zien waard. Het jammer, dat de kwaliteit van de film (smalfilm) niet best was. Vooral het ge luid kwam niet erg goed door- Een ander heeft echter niet verhinderd, dat de aanwezigen van deze hoogstaand! film hebben genoten De Haagse recherche heeft eei Hagenaar aangehouden, die zich o.a. t Leiden, Den Haag en Rotterdam heeft schuldig gemaakt aan fietsendiefstallen. Nachtdienst apotheken. Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 2—5 uur: tekeningen m Gentenaren Jules de Bruycker en George Minne (tm. 7 Maart). Fancy Fair Irene 150 Zaterdag hielde de C.J.M.V. Irene in het wijkgebouw Driftstraat een fancy fair ten bate van het Rampenfonds. De opbrengst Veertig jaar N.Z.H. De heer F. J. P, Baars, monteur bov< Wijkhoofden A-kring Leiden "Ü'ÏÈf' B.B. geïnstalleerd Zij zijn de ruggegraaf van de organisatie Stigter. Als adviseur voor de wijk hoofden dankte de heer D. C. Kok de burgemeester voor de persoonlijke wijze, waarop de installatie was geschied. Mr Tilenius Kruythoff kan de promo tor van de stichting B.B. worden ge leiding bij de N.Z.H.hoopt op Maandag I Rooij en J. van Riet 9 Maart te herdenken, dat hij veertig jaarden hierna als wijkhoofd geïnstalleerd, geleden bij deze maatschappij in dienst j Ook de heer L. Zitman is wijkhoofd, trad. |maar hij kon niet aanwezig zijn. Zijn In tegenwoordigheid van een groot aantal notabelen uit Leiden en Oegst- geest zijn Zaterdagmiddag in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis zeven wijkhoofden van de A-kring Leiden van de organisatie bescherming be volking geïnstalleerd. De installatie werd verricht door de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot. Bij de opening van de bijeenkomst j plaatsvervanger was deze middag de heer wees de burgemeester er in een korte toespraak op, dat deze organisatie uit de burgerij wordt opgebouwd. Na de ramp 1 Februari wordt wel de vraag ge steld, of we niet meer vrijwilligers had den moeten inzetten tot bestrijding van de gevolgen. Als er een grote en sterke or ganisatie was geweest, had er wellicht meer kunnen worden gedaan. De ramp heeft in ieder geval wel aangetoond, dat zo n organisatie voor het heil van de burgerij on misbaar is. De burge meester vertrouwde, dat Leiden en Oegstgeest be reid zijn zich voor de be scherming van de bevol king beschikbaar te stellen. De heer S. W. Hage- doorn, hoofd bescher ming bevolking, belichtte de taak van het wijk hoofd. De A-kring Leiden is verdeeld in zeven wij- ker. van 15 000 inwoners. Iedere wijk is verdeeld in vijftien blokken van 1000 inwoners. De blok ken moeten kunnen bo gen op een kern van twintig mensen. Men heeft dus ten minste 2100 mensen nodig. De heer Hagedoorn liet ook het licht vallen op de ideële zijde van het werk. De heren A. van der Neut. W. Th. van Bree- develd, O. A. M. Bik. J. Huurman, A. P. de Gevestigde en vertrokken personen In de week van 23 t/m 28 Februari Te Leiden vestigden zich: C. A. M. J. Beurze, leerl.-verpleegster, Nieuwe Beestenmarkt 3a; A. Blankers 't Hooft, onderwijzeres, Hogewoerd 14; J. Broerse en-fam., militair, Zaanstraat 13; A. L. van Bruggen, Witte Rozenstraat 2a; A. van Duijvenbode, Plantsoen 1; A. M. A. van Elewout, leerl.-verpleegster, Rijns, burgerweg 10; C. Fries, koopman in me talen, Uiterstegracht 164; J. A. T. M. Geers gezinsverzorgster, Morssingel 8; W. van der Graaff en fam., adj.-commies Gem.- Secr., Lorentzkade 5$; M. de Groot, ge zinsverzorgster, Rapenburg 59; R. A. de Haas en fam., arts, Paviljoenshof 25; T. W. SpieringsVan der Ham en familie, Veilingkade 7; C. Heerikhuisen, soc. ver zorgster, Rapenburg 59; J. A. Hokkeling. lerares N.O., Rijn- en Schiekade 115F; C. P. M. Rijlaarsdam-Hoogervorst, Mors- straat 9; D. M. Kempers, hulp in de huis. houding, Haarlemmerstraat 187; A. J. F. A. Kerst, Druivenstraat 3; H. J. J. Kieme- en fam., arts, Meerhof 31; A. P. A. der Klugt, verpleegster, Haarl.straat 256; W. Kras, arbeider N.S., Haagweg 8; Wed. C. van der Voort-Kulk, Plantsoen 1; C. J. van der Laken en fam.. amanuen- Waardstraat 2; H. M. van der Fits- Van Leeuwen, Kraaierstraat 16; M. M. Mulders, dienstbode, Rijnsburgerweg 158; C. Noordegraaf en fam., typograaf. Vei lingkade 4; A. J. Rietveld-Nijssen, Tes- sélschadestraat 16a; W. Oolders, Witte Singel 40; A. Plomp, verpleegster, Zee manlaan 11; G. Pluis, verkoopster, Bree- straat 97; S. A. van der Kamp-Ramak en fam.. De Ruijterstraat 25; A. D. J Saeij, Veilingkade 2; M. M. Bus-Saeij, Veiling kade 2; J. W. Semeijns de Vries v. Does- burgh. Hooigracht 57; A. G. Sjoer, Ra penburg 59; H. Stapert, dienstmeisje. Ra. penburg 59; C. Strumpel en fam., serg.- majoor, Zaanstraat 19; L. F. J M Theu- :n. Wasstraat 31; H. J. H. Tielens. Noordeinde 52; Titing Marijam echtg. van Steenbergen en fam., Balistraat 59; J. P. H. van der Togt, kinderjuffr., Breestraat 84; H. M. Troost, chauffeur, Mirakelsteeg 21; T. J. van Vegten. landarbeider, Uiter stegracht 36; A. Vijfwinkel, conservatie- werkman. Morsweg 75a; I J. Velthuis- Vijsel en fam., Meerhof 20; C. C. ter Haar Romeny-Wachter, Rapenburg 40; A J. A. M. Warning, Nieuwe Rijn 80a; J. W. Westenborg, leerl. instrumentmaker, Fagelstraat 26: H. Westerkamp, leerling verpleegster, Rijnsburgerweg 10; J. G. A Wolfs, leerling-verpleegster. Vondellaan No. 8. Uit Leiden vertrokken: D. A. W. Bisdom, van Pieterskerkhof 36, naar 's-Gravenhage, Bankastraat 8; R. E. Blom, Rijnsburgerweg 21, Alphen a. d. Rijn, Raadhuisstraat 38; A. Koppen-Bonte Breestraat 23, Velsen, v. d. Vondellaan 48; R. J. Bouricius, woonschip L 1049 a. d. Morskade, 's-Gravenhage, Riouwstraat 96b; M. Wetselaar-Buis en familie. Utr. Jaagpad 79, Zuid-Afrika; W. A. M M. Damen, Hogewoerd 135, Roermond, Ka- pellerlaan 51; Wed. Thieme-Dasyem, St. Buysingstraat 19, Oudenbosch, Beatrix- laan 13; J. van Duin, Roodborstlaan 24, Oegstgeest, Koninginnelaan 17; F. W. Eckenhausen, Vondellaan 24, Oegstgeest, Laan van Arenstein 29; D. van Egmond, Gerecht 7, Westzaan, Overtoom 62; Th. H. van der Fits, Kraaierstraat 16, Alke made, Boerhorsterweg 13; J. A. H. J. Gallé, Schelpenkade 8, 's-Gravenhage, v. Stolkweg 23; J. M. W de Greeff, Rijns burgerweg 189, Oegstgeest, Rhijngeester. straatweg 33a: J. C. H. Haring, Ten Ka- testraat 19. Bloemendaal. Rijperweg 7; E. E. van der Harst. Nieuwsteeg 31, Voor burg, Oosteinde 206: J van den Heuvel, Lage Morsweg 14, Haarlem, Paviljoens laan 7; W. F, Hofkes. Oude Rijn 172a, 'S-Gravenhage. Spreeuwenlaan 50; P. van Houten. Morsstraat 34, 's-Gravenhage, Dibbetstraat 13; M. A. van den Ing, Zijl singel 10, Hazerswoude. Molenlaan 29; J P. Kennis en fam., Bronkhorststraat 9, Canada; M. de Kleijn, Kruisstraat 36, Breda, Molenstraat .18; P de Koning en fam., Timorstraat 27, Oi'sterwijk. Bure- takkerdreef 73; D. Kuiper, Rembrandt- straat 27, Hazerswoude, Voorweg 8d; C. A. Kuiter, Lage Morsweg 57, Groot-Brit- tannië; D. Landman, Lorentzkade no. 37, Bloemendaal, Esschenlaan 19; W. Lange- veld, Haarlemmerstraat 274a, Alphen a. d. Rijn, Prinsenlaan 25; J. M. Lans, Thor- beckestraat 25, Groesbeek, Nijmeegse- baan 78; P. Louwrier en fam., Kneppel- houtstraat 29, Australië; M. J. L. van Marwijk, Coornhertstraat 4a, Rotterdam, Klein Coolstraat 38a; M. A. van Egmond- De Mooij, Leliestr. 13a, Westzaan, Over toom 62; J. Munting en fam., Rijnsbur gerweg 2, Oegstgeest, Fr. Hendriklaan "i; P. J. Olthof, Fagelstraat 35. Amster dam, Stadionweg 53 II; M. G. Oosterom, Oude Vest 35, Waddinxveen, Brugweg 71; H. E. van Pelt, Boerhaavelaan no. 2, -Gravenhage, Nw Haven 35; A. Peters 1 fam., da Costastr. 5, Canada; H. Phi- lipse, Langestr 2a, Zandvoort. Kostver- lorenstr. 129; R. Planten en fam., Mors weg 44, Goes, Bergweg 92; Th. J. J van der Pluijm, Trompstr. 1, Zuid-Afrika; A. M. BijlRietveld, Rijnsb.weg 144, Neder landse Antillen; J. G. Rodenburg, wed. Verwoerd, H. Morsweg 114, Alphen a/d Rijn, Pr. Hendrikstr. 69; P v. d. Beek de Roo, Schoolstr. 6, Warmond, Byle- veldlaan 19; Wed. M. Vlaardingerbroek Rosse, Vondellaan 3, Zoeterwoude, Rijndijk 7; N. Schillinger en fam Vree- wijkstr. 24, Arnhem. Drie Gasthuizen K 40; M. E. C. v. Schooten—Schild. H. Morsweg 96a, 's-Gravenhage. Rijklof Goensstr. 45; B. W. Schipper. J. v Hout kade 24a, Utrecht, Mendelsohnstr. L. Schipper en fam., J. v Houtkade 24a, Utrecht, Mendelsohnstr. 30; wed. M. C. v. d. MeelSlierings, Timorstr. 27. Oister- wijk, Burgtakkerdreef 73; C. Spier, Vree- wijkstr 16a, Verenigde Staten van Noord Amerika; M. Taal. W. Singel 96, Krom- ie, Zuiderhofstr. 38; M. P. Dekker- Thomas en fam., M. Treublaan 17, Gilze ca. Julianastr. 93; E. Mens Fiers dingTimmers en fam., Papengracht 19. 's-Gravenhage, J. Israëlsplein 7; P. S Tol en fam., Prinsenstr. 29a, Edam, Nico- laashof 16; J Tuns, v. Oldenb.veltstr. 35. Valkenburg Z.H., Marktvelt 5; W. F. M. Twaalfhoven. Noordeinde 37, 's-Grav hage, J. v. Nassaustr. 45; N. Verbeek, Rapenburg 59, Oegstgeest, Duivenvoor destraat 14; M. J. Vooijs, Rijnsb.weg 113a, Groot-Brittannië; G. C. de Vries, Mors singel 3, Rotterdam, Mr^henesserlaan 463; E. dc Vries, Nw Rijn 8, Rotterdam. Schans 35a; B J. Zondag, Zoeterw.singel 34. Beverwijk," Relweg 51. De geldinzameling in Leiden In de afgelopen week is de opbrengst van de geldinzameling in Leiden ten be hoeve van het nationale Rampenfonds gestegen tot 159.399,77. Er is een bedrag van ƒ3.226,44 bijgekomen. Via de girc kwam bij de gemeente-ontvanger een be drag van 1025 binnen en via de bank rekening van de ontvanger 30. Aan de kas werd in totaal ƒ2103.36 afgedragen en enkele scholen wisten nog ƒ68.08 bij een te brengen. De scholen waren d( kleuterschool Atjehstraat, de Chr. kleu terschool aan de Middelstegracht en d< R.K. u.l.o.-school Vrouwenkerkhof. 't Is maar een idee/ Drie B.B.-ers in costuum gaven Zaterdagmiddag cachet aan de plech tige installatie van de wijkhoofden in de burgerzaal van het stadhuis. Foto N. van der Horst. noemd. Hij sprak nog over de betekenis n de organisatie. De wijkhoofden zijn de ruggegraat van. Het spreekt echter vanzelf, dat zy niet alleen de verant- 'oordelijkheid kunnen dragen. Ze heb- en een kring van trouwe medewerkers nodig. Ook aan de vrijwilligers moeter. worden gesteld, van paraatheid, van karakter, van kameraadschap en van be zieling. Spr. wees nog op de „les van Londen", die vooral dit laat zien, dat het moreel van het volk door de burgerlijke bescherming ongebroken bleef. Men kan ook spreken van de „les van de Klip fontein". Men was voorbereid. Er waren middelen aanwezig een ramp te bestrij- Te Utrecht werd Zaterdag de jaarlijkse clubmatch gehouden van de Ned. club voor Dalmatische honden. Op deze pret tig georganiseerde bijeenkomst onder leiding van de heer F. de Graaff te Ha zerswoude. voorzitter, en de heer A Unen te Leiden, penningmeester, hebben de leden van de kynologenvereniging „Rijnland" met hun Dalmatiners traditie getrouw de club-eer hoog gehouden. In de jeugdklasse reuen behaalde een fokproduct van de bekende kampioen Wannall Lancer van mevrouw C. de Graaff—Oppelaar, Hazerswoude, een eer ste prijs. In de open klasse reuen zege vierde Lancer en werd beste reu. De jeugdklasse teven was een belofte voor de toekomst van het ras in ons land Eerste in deze fraaie en elegante klasse werd Baldy van Meerburg, fok ster-eigenaresse mevrouw J. Heykoop te Leiden. Tweede werd Ace of Trumps of Hightrees van mevrouw C. de Graaff— Oppelaar. In de open klasse teven werd Desiree an Winnfeweer, eig. mevr. J. Heykoop, derde. De strijd om de beste hond van de show was een volkomen Rijnlandse aangelegenheid. De beste hond van Winnal Lancer bleek „l'honneur aux da geven en de jeugdige Baldy van Meerburg van mevrouw Heykoop ging de hoogste eer strijken: beste van de show. beste in Nederland gefokte hond Winnall Cup), beste jonge hond (Wouds-' hoornbeker) en beste op het Continent gefokte hond (Distinction Cup). Een prachtig debuut van dit jonge, sierlijke teefje, dat kwam uit een fameuze worp .•an zeventien puppies. Janine Andrade concerteert Onder auspiciën van de Leidse Kunst kring Voor Allen zal Donderdag a.s. op treden de beroemde violiste Janine An drade. die voor de Leidse muziekmin naars al lang geen onbekende meer is. Aan de vleugel Gerard Hengeveld. Er zullen werken worden uitgevoerd van Pergolese. Schumann. Honegger, Chaus- son. Szymanowski en Ries. Veertig jaar bij P.T.T. De heer P. J. Rozier te Leiden her dacht Zaterdag het feit, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de P.T.T. Hij is thans als chauffeur werkzaam bij het postkantoor. De directeur, de heer J. H. Habermehl. bezocht de jubilaris Zaterdagochtend en verklaarde, dat de heer Rozier zijn plicht heeft vervuld op een wijze, die voor ve len een lichtend voorbeeld kan zijn. Hy overhandigde hem de oorkonde van het bedrijf. Mej. J. Doove. penningmeeste- het jubileumfonds, overhan digde een geschenk onder couvert. De jubilaris dankte geroerd. Het was de hele een komen en gaan van collega's zijn woning. den. De burgemeester van Oegstgeest, dc heer H. L. du Boeuff. sprak het slot woord. Enthousiast, geestig en ad rem. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johanna, dr van J. Koppe en M. t. Onvlee; Wijnand, zn van W. v. d Berg en A. M. H. Gerrits; Johanna C., or van M. Dubbeldeman en P. Pooyer; Maria, dr van J. J. Tisseur en A. van Laar; Pholippus A„ zn van P. A. Dool en A. van Schoonderwoerd den Bezemer; Elisabeth, dr van C. BoerSma en J. C. van Stipriaan. OVERLEDEN: W. Freeke, man, 36 jr. Nieuwsflitsen uit de omstreken NOORDWIJKERHOUT Brandweeroefening Donderdag wordt in deze gemeentereen brandweeroefening gehouden verband. Dat wil onder meer zeggen, dat aan deze oefening rorosen uit Noord- w ijkerhout, Noordwijk, Voorhout er Sassenheim zullen deelnemen. De oefe ning begint omstreeks kwart en heeft ten doel een gecoördineerde be velvoering te toetsen en de toepassing van het aanjaagsysteem Gemeenteraad Donderdagmiddag 3 uur komt de ge meenteraad bijeen. Agenda: verkoop perceel grond langs de 's-Gravendamse- weg, verlening van bouwcredieten, ver koop percelen grond langs de Viaductweg en de Kerkstraat, begroting grondbedrijf 1953, gemeentebegroting idem. Ouderavond Vrijdagavond 8 uur ie er in hotel Van der Geest een ouderavond van de Her vormde school. Van half 7 tot half 8 kan het werk van de leerlingen worden be zichtigd. OEGSTGEEST Bonte avond op Endegeest Zusters en broeders Endegeest, Voor geest en de Jelgersmakliniek verzorgden Zaterdag in de recreatiezaal van Ende geest een bonte avond met varieerd programma. Medewerkenden waren zr J. C. Gulïemond, za Zwaan, zr E. H. J. Gordijn, die met zang, pianospel en voordracht het grote aantal bewoners van genoemde inrichtingen boeiden. Ook werd een spitsboeven- comedic ten tonele gebracht, Sneeuw witje en de zeven dwergen verschenen od de planken, terwijl de avond werd besloten met bekende klanken door Gu'ldemond. Dr Ltotijn dankte voor gebodene. Vrijdag Raadsvergadering De eerstvolgende raadsvergadering is bepaald od Vrijdag 13 Maart. De heer Dc Neef niet meer op de groslijst De C.H. kiesvereniging heeft de gros lijst samengesteld voor dé komende ge meenteraadsverkiezingen. Hierop komt de naam van de heer L. de Neef. thans nog wethouder, niet voor Hij heeft reeds geruime tijd wegens ziekte zijn ambt kunnen uitoefenen en werd toen ver gen door dc heer J. den Ouden. SASSENHEIM -Motorrijders slipten Mr v. I oorenburg 25 jaar Zaterdagmiddag omstreeks 12 bij sociale raad de" "abu he'ïiaauc' Klinkenber«tw" Mr P. A. \can Too.enhu-rg heeft daag herdacht, dat hy 25 jaar geleden tot secretaris van de sociale raad werd benoemd. Het jubileum werd vanmorgen op uit drukkelijk verzoek van de jubilaris slechts in intieme kring gevierd, willen daarom volstaan met een korte vermelding. Namens het gemeentebestuur gaf wet houder S. Menken van zijn belang: hng blijk. Verder waren er verscheide ne hoofden van chenst. o.a. dr S. Roze- mond, directeur van de dienst voor soc. zaken en de heer J. A. van Zanten, di recteur van de gemeentelijke volks- oredietban-k. Met pensioen Vandaag heeft de heer P. Vogelenzang, rangeerder bij de N.S. op het station Lei den. wegens he'. bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd de dienst der N.S. verlaten. verkeersongevallen plaats. In beide ge vallen was slippen de oorzaak. Bij het eerste ongeval werd de heer M O. afkomstig uit Zeeland gewond aan het hoofd Dokter Huebcr constateerde een hersenschudding, zodat het slacht offer naar een ziekenhuis moest worden overgebracht De duo-passagiere liep lichte verwondingen op De EHBO. richtte hier eerste hulp. Een tweede motorrijwiel komende Amsterdam slipte eveneens De berijders werden in de berm geslingerd men met de schrik vrij. Hier werd het motorrijwiel zwaar beschadigd daar het. na enkele paaltjes omzeild tc hebben- tegen een verkeersbord opreed. VALKENBURG Christ-vrouwenbond De afdeling Valkenburg van de Chrls- ten-vouwenbond houdt op Vrijdag 6 Maart een ledenvergadering in de zaal De Vries Dr Berg. schoolarts te Boskoop, hoopt dan het onderwerp „Lichamelijke en geestèlijke gezondheidszorg voor onze kinderen" te behandelen. R ij kspostspaar bank In de maand Februari is bij de rijks postspaarbank een bedrag van f 2732.56 ingelegd, terwijl f 3820.64 werd terugbe taald. VOORSCHOTEN Toch nog iets gedaan Het zat het plaatselijk oefen verband van de N.R. nogal dwars, dat er voor de vrijwilligers geen gelegenheid was ge weest iets te doen in de dagen van de ramp. Toch zal er iets worden gedaan. In de vorm van een toneelavond, die op Vrijdag 13 Maart in het gebouw voor Chr. belangen wordt gehouden. De op brengst is voor het Rampenfonds. Een Haagse toneelvereniging zal de comedie „In een andere wereld" opvoeren Aardgasleidingen l~P "~r f itssr\ r o to X) 1«— - SS,."," - 20 cm Bovenstaand kaartje geeft een beeld van het aardgasnet dat in Noord- en Oost-Nederland is of nog wordt aange legd. Het net is geschikt voor een afgifte van 200.000 m' gas per dag. Deze hoe veelheid is door de Ned. Aardolie My gegarandeerd, voorlopig voor de duur Waarschijnlijk zal tegen de herfst met de levering van aardgas worden begon- De Ned. Spoorwegen hebben da treindienst VllssingenGoes met ingang van gisteren aanzienlijk uitgebreid. Da gelijks zijn er acht verbindingen in beido richtingen. Het oudste schip van de Rotterdam- ssche Lioyd. de Kedoe. is voor de 125e keer uit Indonesië te Rotterdam aan gekomen. De havenstad Wonsan ln Koord- Korea moet het zeer zwaar ontgelden. Het 45.000 ton metende slagschip Mis souri heeft de stad urenlang onder vuur genomen, terwijl vliegtuigen een regen "in bommen deden neerdalen. De Haagse telegrafist van de Kon. Marine K. van Vliet ia bfl Korea gedood. tengevolge van een misverstand de sloep waarin h(j zat door Zuld-Koreanen onder vuur werd genomen. De directeur-generaal van de Rijks gebouwendienst, ir C. T. C. Heljnlng. heeft Zaterdagochtend afscheid genomen van de diénst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3