Sultan Hamid II schold Westerling uit na aanval op Bandoeng Nederlandse autoriteiten waren niet betrokken bij complot vD 'onncina JEUK S D.D.D. Oud-Katholiek protest tegen R.K. eeuwfeest Rampenfonds heeft thans reeds de 68 min. overschreden Toch is het zo nieuwe leidsche courant MAANDAG 2 MAART 1953 Getuige speelde dubbele rol In de tweede zitting van het Indonesische Hooggerechtshof te Djakarta over de zaak-Hamid II trad de 35-jarige Tram Najoan als getuige op, geboortig van Menado. Deze kwam in December 1949, toen hij nog lid was van de Nederlandse politieke politie, in contact met de beweging-Westerling. Deze getuige, die bij de gebeurtenissen een dubbele rol heeft gespeeld, is thans rechercheur bij de criminele politie te Djakarta. Getuige Najoan zeide, dat hij sedert begin December 1949 contact had met de beweging van Westerling. Hij had Wes terling het eerst ontmoet in Djakarta in de woning van een lid van het K.N.I.L., een zekere Benz. Desgevraagd zei getuige, dat het doel van de beweging van Wester ling was de regering van de R.I.S. om ver te werpen en te vervangen door een andere regering. Najoan zei, dat het hem 'bekend was, dat de Apra-beweging onder leiding van Westerling stond. Deze orga nisatie had ten doel, zo zeide getuige, behalve de omverwerping van de rege ring van de R.I.S. ook het bestaan te waarborgen van de minderheidsgroepen, namelijk de Indo-Europese. de Ambonnese en Menador.ese groepen. Najoan zei, dat Westerling hem had medegedeeld con tacten te hebben met diverse leiders, onder wie de leider van de Daroel Islam. Kartosoewirjo, in Oost-Java met Van dei- Plas, voor de souvereinlteltsoverdrachl regeringscommissaris voor bestuursaan gelegenheden in Oost-Java. In West-Java met kolonel Soeriosantoso en met Wira- nata Koesoema, het toenmalige staats hoofd van de Pasoendan, met Kartalc gawa, met beklaagde, sultan Hamid II er met Mansoer. Bovendien zou Westerling contact hebben gehad met een zekere Asbeck Brussche. in die tijd commandant van de veldpolitie. Brussche kreeg de taak de onder hem staande eenheden ge reed te houden voor eventuele bewakings diensten. De eenheden van Brussche zou. den niet voor opstand gebruikt worden. Najoan noemde voorts verschillende andere namen van personen met wie Westerling contact zou hebben gehad. Een rapport over de sterkte van zijn eenheden en de bewapening daarvan in Djakarta had Najoan aan Westerling in Bandoeng doorgegeven. Voorts had Wes- Advertentie) HOESTBUIEN, VAST SLIJM <T\Dan SL'JM-OPLOSSEND Dan helpt bl/lÜÜD Uniecongres S.S.R. Overheid en economisch leven De visie van prof. dr F. L. van Muiswinkel Vorige week heeft prof. dr F. L. van Muiswinkel op het 67c Uniecongres S.S.R. te Wageningen gesproken over onderwerp „Overheid en economisch leven". Hij behandelde drie vragen: le. heeft het economische leven eigen souvereiniteit, beter een eigen com petentie. die af te bekenen is tegenover de souvereiniteit van de overheid? 2e. is die oompe'entie scherp en prac- tisch te onderschelden? 3e. is het denkbaar, dat, indien overheid de volledige leiding neemt, de competentie van de andere kringen kan blijven bestaan? Het standpunt in deze vraagstukken moet bepaald worden door onze levens beschouwelijke visie. De Schrift geeft een antwoord. Niet, dat zij een oplossing geeft voor elk concreet probleem, maar wel geeft zij richtlijnen, met behulp waarvan een concrete oplossing te vinden is. Deze aanwijzingen leiden a-utomatisch tot het vinden van de meest doelmatige oplos sing, want Gods wetten geven niet alleen Zijn'wil, maar stellen ook de waarachtige levensbelangen veilig. De richtlijnen, welke de Schrift geeft, rijn: le. de persoonlijke verantwoorde lijkheid; 2e. dat concentratie van de politieke en economische macht in één hand satanisch kan zijn; 3e. dat de over heid het recht en de plicht heeft, als er kringen zijn, die hun competente sfeer overschrijden, deze terug te dringen; 4e. dat. als het economische leven uit zich zelf onmachti-g is. de juiste maatregelen te nemen ter waarborging van de samen leving, die harerzijds te treffen. Aan de hand van deze richtlijnen, toe gelicht door tal van voorbeelden, toetste spr. de verhouding van overheid en eco nomisch leven. De Christen heeft in het economisch leven naar twee zijden front te maken; le naar die van de overheid; 2e naar de zijde van het economisch leven, als het in zijn eigen organisatieleven zijn compe- tenties overschrijdt. Het congres heeft 's morgens en ook een deel van de middag in huishoudelijke vergadering doorgebracht. Gisteravond werd het nieuwe bestuur geïnstalleerd, waarbij de aftredende praeses, de heer H. Vos, van Utrecht, de jaarrede hield. Het nieuwe bestuur is als volgt samen gesteld: praeses R. Groeneveld (Leiden), ab-actis I J. Joosse (Sarphatistraat 145 I, Amsterdam), quaestor W. Kooi (Rotter dam), ab-actis II J. G. E. Been (Utrecht), assessoren: S. Boonstra (Groningen), P. K. Schenk (Wageningen), F. Ubels (Delft). R. Klein (Utrecht), H. van Hil- ten (Leiden). Hot congres werd besloten met een feestelijk samenzijn in de Junushoff. terling contact met een zekere Karewoer, die een strijdmacht zou hebben in OosL Indonesië, bestaande uit ex-K.N.I.L.-leden. iNajoan verklaarde voorts, dat Westerling hem had meegedeeld, besprekingen te hebben gevoerd met generaal Buurman van Vreeden. Plan vooropstond bij overdracht souvereiniteit Getuige zei, dat reeds voor de soeve reiniteitsoverdracht door Westerling ten huize van Benz een vergadering was gehouden, waarbij Najoan en een zekere Rapar aanwezig waren. Rapar verklaar de, dat hij en enige anderen in Djakarta een strijdorganisatie hadden. Westerling had het plan op 27 December 1949 opstond te beginnen. Karewoer, die klaard had wapens te bezitten, maar bleek ze niet te hebben, kreeg op die bijeenkomst van Westerling een uitbran der. Karewoer trok zich daarop terug en werd vervangen door Rapar. Rapar zou 300 geoefende mannen hebben en ver klaarde zich wel in staat het plan to: opstand uit te voeren, indien hij vol doende wapens had. Tussen Westerling Rapar zijn later besprekingen voerd. waarbij Raoar zich bereid klaarde 250 man naar Bandoeng te Tenslotte vertrokken er 100 Bandoeng, waarvan er 95 werden gearresteerd door het corps polisi mili tair, omdat deze mensen achterdocht hadden opgewekt. Najoan verklaarde, dat hem opdracht werd gegeven 10 leden van de zogenaamde plebiscietbeweging, onder Soejoso, te doden. Najoan gaf t lij van Westerling geld had ontv; en dat hijij van een zekere persoon, s naam onverslaanbaar w die beschouwd kon worden als Westerlings financiers, geld -geleend had. Najoan zei, dat Westerling af en toe fond had ontvangen van personen uit kringen der regering van de Pasoendan. Voorts verklaarde getuige, dat Wester zijn beweging ook contact had opgenomen met generaal-majoor Engles. Op 9 Januari, zo ging Najoan voort, hield Westerling weer een bijeenkomst ten huize van Benz. waarbij aanwezig waren Ra-par, Najoan en nog deren, onder wie een zekere Titela. Tite- pamfletten opstellen Menadonese en Ambonnese bevolkings groepen, welke o.a. zouden moeten be vatten, dat „De regering van de R.I.S. onder leiding stond van collaborateurs, currupte personen en opportunisten, het geen niet toelaatbaar was". !H Voor de Amboime6e beyoükdnigsgroep zou het pamflet de eanEproring moeten bevatten, dat zy zich moesten verenigen, omdat zU in gevaar verkeerden door Java onderdrukt te worden. Terwijl zij nog vergaderden kvarni Simatoepang (toen nog kolonel en chef-stof van de strijdkrachten) voorbij. Op dat ogenblik, aldus Najoan was te merken, dat bij Westerling het kwade voornemen ont stond Simatoepang te doden. Getuige kon de uitvoering voor-nemen voorkomen, door te zeg-gen, dat de voorbijganger niet Simatoepa-ng Nsjoam verhaalde vervolgens van 'het plan voor de aanval op Bandoeng - Djakarta, waarvoor 400 man va-n d» ledig bewapende speolaie troepen Djakarta zouden moeten gaan. Dit mis lukte volkomen. In Djakarta kwam slechts een klein deel van de nodige wapens, die waren opgeborgen aan Djalan Kra-mat 20, ter beschikking. Staatsgreep te Bandoeng, ruzie te Djakarta In d'e ochtend van 23 Januari 1950, dé ag van de aanval op Band-oeng, was Westerling in de woning van Brussche in Djakarta. Daar brachten een zekere en Samuel het bericht, dat Bandoeng door de Apra was aangeval len en om 1 uur 's middags nog door de Apra bezet werd gehouden. Klaassen verzocht Westerling naar Bandoeng te gaan om met de plaatselijke militaire leiders besprekingen te voeren, maar Westerling antwoordde, dat de bespre kingen in Djakarta moesten worden ge houden. 's Avonds (23 Januari) werd weer een vergadering gehouden, waarop besproken werd, welke belangrijke pun ten in Djakarta moesten worden aange vallen. Dat waren o.a. de kazerne van de militaire politie, het hoofdkwartier an de mobiele brigade en ook het pa ris van de president. De volgende middag kreeg Najoan de opdracht Hamid op te zoeken in Hotel j des I-ndes. Nadat hij daar inderdaad de sultan had aangetroffen, bracht hij met Hamid een bezoek aan Westerling. Bij dde ontmoeting, aldus getuige, had sul- 1 Liet gezin in de steek en werd „evacué" Garagehouder uit Oude Tonge krijgt 6 maanden De 47-jarige garagehouder J. P. uit Oude Tonge, die onrechtmatig steun had getrokken als evacué, is dezer dagen door de R'damse politierechter overeenkom- »tig de ©is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Hij werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Tijdens de ramp was de mart In België, waarheen hij vorig jaar de wijk had ge nomen. Hij had zijn vrouw en kinderen in Oud© Tonge in de steek gelaten en leidde in België een zwervend bestaan. Na het vernemen van de ramp keerde hij naar Nederland terug en meldde zich als evacué bij de dienst voor Sociale Zaken in Rotterdam, waar hU ƒ54,60 aan vergoeding in ontvangst nam. tan Hamid nuwe woorden gebruikt tegen W©sterling en gezegd, da-t bij de aanval op Bandoeng politiek verkeerd aohtte. Sultan Hamid had Westerling gevraagd, waarom hij niet tevoren met hem over leg had gepleegd. Hamid zei aa-n Wes terling van dat ogenblik steppen te doen om verbeteringen aan te brengen aar het reeds gebeurde. De sultan zou Wes terling hebben verzocht aan de orders tf gehoorzamen en niiet koppig te zijn. Ha mid had gezegd, a-ldus Najoan, da-t het ,,spel" niet in Bandoeng moest worden opgevoerd-, maar in Djakarta, in het trum. Getuige zei, dat Hamid op dat tijdstip Westerling de opdracht had ge geven de ministerraad aan te vallen. Najoan moest de aanval leiden en de 3 defensie-autoriteiten (suita-n Hamengikoe Boewono, Ali Boedda-rdjo en Simatoe- pang) dood schieten. Direct bij binnen komst ven de zaal, en vervolgens sultan Hamid II in zijn voet schieten. Westerling aanvaardde de opdracht besprak voorts met Najoan de wijze uitvoering. Najoan alleen zo-u niet staat zijn de aanval uit te voeren, omdat hij niet over wapens beschikte. Hij zeide later op de avond om acht uur het plan tot uitvoer te kunnen brengen. Najoan verklaarde te weten, dat de kabinetszit ting om acht afgelopen zou zijn. Om acht uur zocht hij sultan Hamid in Hotel des Indes op om hem op de hoogte to stel len van het feit, dat de aanval niet was doorgegaan omdat de zitting reeds was afgelopen. Hamid was niet in Hotel de: >ides aanwezig; hij was naar een receptie. Liquidaties Op vragen van mr Satochid, lid van het Hooggerechtshof, antwoordde Na joan, dat naar Westerling had verklaard, Hamid het opperbevel van de APRA op zich moest nemen. De sultan van Djocja, de toenmalige kolonel Simatoepang en mr Boediardjo moesten worden doodge schoten, omdat zij als hinderpalen wer den beschouwd. Op een vraag of Najoan zich bij de APRA had aangesloten om de APRA te steunen, of dat hij bevel had gekregen daarin te infiltreren, zeide getuige, dat zijn chef, overste Agerbeek van de mili- tare inlichtingendienst, hem had opge dragen zich bij de APRA aan te sluiten jegevens te verzamelen. Hij had alle inlichtingen aan overste Agerbeek door gegeven. „Maar naar uw houding en wijze van handelen te oordelen waren deze in tegenspraak met uw bedoelin gen", zei de de procureur-generaal, mr Soeprapko. Najoan verklaarde dit door te zeggen, dat hij eerst het vertrouwen Westerling moest winnen, voordat hij alle gegevens kon krygen. Vervolgens vroeg de procureur-gene raal of naar getuige .neende, gezien het feit, dat zovele functionarissen van de pre-federale regering nauwe betrekkin gen onderhielden met Westerling, onder deze functionarissen ook personen wa- i, die hebben deelgenomen aan de be weging van Westerling en of overste Agerbeek eveneens bij de beweging was betrokken. Politieke godsvrede in Delft? Voorstel van A.R. in verband met watersnood De A.R.-kiesvereniging te Delft heeft in alle politieke partijen aldaar voor gesteld om, nu er wegens de watersnood grote offers worden gevraagd, de cam- e voor de aanstaande verkiezingen de gemeenteraad zo 6ober en gema tigd mogelijk te laten zyn. Men ver wacht, dat door de voorgestelde tijdelijke politieke godsvrede een belangrijke be sparing kan worden verkregen, die direct of indirect aan de slachtoffers van de nationale ramp ten goede kan komen. Voorgesteld wordt, dat elke party op zijn hoogst één openbare vergadering zal houden, één strooibiljet zal verspreiden en één soort raambiljet zal bezigen, Daarbij zullen de partijen alleen hun eigen beginselen en inzichten propageren, doch zich onthouden van het bestrijden van andere partijen of vertegenwoordi gers daarvan. (Advertentie) ziekteklei diep ln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Tweede lijst geëvacueerde Herv. predikanten Aan de dezer dagen vermelde lijst var Ned. Hervormde geëvacueerde predikan ten kan de volgende opgave worden toe gevoegd: H. Bakker, catecheet-hulppre diker te Zierikzee. ev.adres Da Costra- straat 92, Zwijndrecht, ds W. S. Bakker, Moerdijk (Herv. Pastorie Leur), ds T. H. L. Beernink, Oudenhoorn (Vierpol- ders, bij Oudenhoorn), ds J. van Drenth, Ooltgensplaat (H. J. Schimmelpennmck- laan 42. Utrecht), ds C. den Engelse. Ril- land-Bath (ds J. F. v. d. Berg. Vrederust, Bergen op Zoom), ds A. J. van Heuven, 's Gra-vendeel (Rijksstraatweg 17. Dub beldam, post Dordrecht), C. J. Kesting, hulppred. Middelharnis (Hamburgerslr 14, Utrecht), ds C. C. T. Postma, Den Bommel (Akkenveg 16, Laren), ds J. P. van Roon, Zierikzee (evac.adres Post- stnaat C 92, Zierikzee), ds C. J. van Royen, Zierikzee (evac.adres Havenplein D 411, Zierikzee), ds G. van Schuppen, Kortgene (Herv. pastorie. Colijnsplaat). Wijzigingen ln de eerste opgave: ds W. C. van Burgeier, Kruiningen (Zand weg 26. Driewegen bij Goes), ds H. Goed hart, Middelharnis (Groenekansenweg 64. Maartensdijk), ds W. van Griethuysen, Numansdorp (weer in zijn gemeente), ds E. P. Kuin, Ouwerkerk op Duiveland (dr Vogelaar, Oude Haven, Zierikzee), ds M. G. Westerhof, Nieuwerkerk op Duive land (Groningerweg 26. Paterswoldc) Brief van bisschoppen „Politieke invloed van Rome steeg, maar religieuze invloed daalde" n XJET IS U BEKEND, dat de Roomse Kerk zich opmaakt in ons land het J- feit te herdenken, dat haar paus honderd jaar geleden in Nederland, met miskenning van elk begrip van kerkelijk recht, altaar tegen altaar heeft opgericht". Met deze woorden begint een herderlijke brief, die gis teren in de OudKatholieke kerken is voorgelezen en waarin de aarts bisschoppen van Haarlem en Deventer hun stem verheffen tegen de ko mende feestelijkheden bij het eeuwfeest der Roomse hiërarchie, omdat „ieder denkend mens gevoelt, dat er iets niet in orde is, wanneer in een land, dat twaalf eeuwen christelijk is, een kerk zich bisschoppen ziet toe gewezen". De Oud-Katholieke bisschoppen mener jorts, dat Rome wel in quantiteit ge groeid is. maar dat het aantal gelovigen in practische waarde is afgenomen, dat de politieke invloed steeg en de religieuze invloed daalde: „Rome staat onder de kerken alleen en is verlaten". „Velen", zo vervolgt de brief, „achten de totalitaire kerk van Rome een gevaar en niet ten onrechte, maar dan een ge- Getuige antwoordde: Ik meen van vaar voor zichzelve en voor haar gelo- niet. Sultan Hamid verklaarde desge- vigen. Om dit gevaar te bezweren heeft vraagd, dat de verklaringen van Najoan Rome in deze eeuw aan haar gelovigen betreffende de ontmoeting in Hotel des een drietal dogmata van eigen maaksel Indes juist waren. geschonken: zij heeft de'H. Maria tot Beurzen gingen weer open „Snert-actie" in Nijmegen bracht j 25.000 op "C^EN BEDRAG van ruim 68 millioen gulden was Zaterdagavond bij het A-* Nationale Rampenfonds binnengekomen, hetgeen een toeneming van 2 millioen gulden betekent vergeleken bij de stand van Vrijdagavond. De opbrengst van een radio-avond, Zaterdag te Leeuwarden, bracht het totaal van de actie „Beurzen open, dijken dicht" op f 1.882.903,27. De taart die twee Engelse banketbak kers, die tijdens de oorlog ln Noord- Brabant vochten, schonken, zal worden verloot onder de bezoekers der radio- avonden van de stad, die bij de giften het hoogste gemiddelde bereikt. In Nijmegen was de „snertactie" een even smakelijk als financieel succes met een opbrengst van 25.000. In overleg met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten heeft het Rampen- (Advertentie) comité van Leeuwarden besloten dé ge meenten Noord-Gouwe en Kerkwerve te adopteren, terwijl de Groninger Maat- sohappij van Landbouw boerenzoons op roept om hulp te bieden bij de girondbe. werking op de Zuidhollandse eilanden. Inmiddels houdt de stroom van hulp uit het buitenland aan. Het Portugese 9toomsehip Pebane bracht Zondagmiddag een tweede zending uit Portugal, staande uit vijf ton dekens, kleding levensmiddelen. Uit Noord-Italië ls een trein op weg met 29 motorpompen en 21 technici. Oostenrijk, waan men reeds een millioen gulden inzamelde, zond een trein met timmerhout, Een collecte in de Amerikaanse kapellen in West-Duiteland bracht plm. ƒ45.000 op. Een vijf-tons truck is door de Amerikaanse Stude- baker-fabriek aan de Rijkswaterstaat ten geschenke gegeven. Te Parijs stelden 150 Franse kunstenaars, o.w. Picasso, Van Dongen en Matisse, schilderijen en beeldhouwwerken ter beschikking, die zullen worden verkocht ton bate van het Nederlands noodgebled. Door het Bureau van de Raad van Europa is een plan opgesteld om de Europese hulp aan de getroffen gebieden in Nederland, Engeland en België te co- ordineren. Dit plan zal aan de regerin gen, vertegenwoordigd in de Raad van Europa, worden voorgelegd. buitengewoon schepsel gemaakt, vrij elke smet van zonden nog voor haar ge boorte; haar Paus bekleed met een feilbaar leergezag en met een absolute regeermacht; de H. moeder des Heeren met ziel en lichaam in de hemel geplaatst. Door deze tegen elke traditie indruisen de daden heeft Rome bewerkt, dat er in haar kerk meer Oud-Katholieken zijn dan in al onze kerken samen gevonden wor den. Rome heeft ook bereikt, dat velen van haar verlichte gelovigen, bisschop pen, priesters en 1 leken, onverschillig tegenover geloof én vroomheid staan of wel met een glimlach eireen zekere goed moedige gelatenheid de uitingen van de Roomse bijgelovigheid op de koop toe Om dit gevaar te bezweren tracht Kome niet zonder tegenstand in eigen ge lederen verbeteringen aan te brengen in haar liturgie, en door sterker dwang hier, door gevlei op ander terrein, haar to be houden. Maar de stap, die gedaan zal moeten worden en die te zijner tijd ook gedaan zal worden: terugkeer tot het evangelie en tot de zuivere traditie der oude kerk. heeft Rome gedurende deze eeuw in Nederland niet gezet. Wij be treuren dit omderwille van onze vele Roomse vrienden en volksgenoten en als mede-Christenen". Van het erf van School en Kerk Nieuwjaarsdag geen Chr. feestdag? Beroepingswerk Ncd. Herv. Kerk _2 r o e p e n: als predikant voor bui tengewone werkzaamheden (Prot. Kerk in Indonesië) W. J. Gunning te Wijchen. Gercf. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen: naar Katwijk-Valken, burg cand. H. J. v. d. Kwast te Amster dam. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Scheveningèn W. de Wit te Moercapelle. Vrijzinnige richtlijnen voor kerkelijk gesprek De Ver. van Vrijzinnige Hervormden heeft in een rondschrijven aan de afde lingsbesturen en de kerkeraden der vrij zinnige gemeenten in de Ned. Herv. Kerk haar conclusies bekend gemaakt aanleiding van een gedachtenwisseling over het kerkelijk gesprek in d« Herv. kerk. Zij spreek daarin uit dat het kerkelijk gesprek noodzakelijk is. „Niet alleen in de oecumenische christenheid, maar ook en in de eerste plaats binnen de Her vormde Kerk behoren de christenen el kaar te zoeken. Zij mogen niet in koude onverschilligheid of nog erger, in een vijandige houding jegens elkaar in de gemeente voortleven, maar behoren te wetenvan een band, die in Christus ligt en allen verbindt". Voorts spreekt de Vereniging uit dat het kerkelijk gesprek moet geschieden openhartigheid en openheid, en dat het doel niet in de eerste plaats is om tot aanwijsbare resultaten te geraken, maar om elkander geestelijk nader te komen. „Men stiure niet aan op een „verklaring", waarin men zijn gemeenschappelijk ge loof tot uitdrukking tracht te brengen. Dit houdt verschoillende gevaren dat mensen die ongetwijfeld bij de kerk behoren, worden afgestoten omdat zich met een bepaalde formulering - wel een van plaatselijke aard kunnen verenigen. Ook het aansturen op een fusie ontraadt de vereniging. „Wan neer men tracht elkaar zo zuiver moge lijk te verstaan, en wanneer blijkt dat het bij allen werkelijk gaat om de bidding in geest en waarheid var macht der liefde, die zich in Christus openbaart, komt een nauwer samengaan vanzelf tot stand". Kardinaal Van Rosy naar Nederland De „Osservatore Romano" meldt dat de Paus kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, heeft verzocht de Heilige Stoel als pontificaal legaat te vertegen woordigen op de plechtigheden die in .k. in Nederland zullen worden ge houden ter viering van de 100ste ver jaardag van de instelling der bisschop pelijke hiërarchie in dat land. Prof. Sukenik overleden Prof. Eliëser Sukenik een van de be kendste oudheidkundigen dn Palestina, na 1947 een belangrijk aandeel had de bestudering van de vondst van uiterèt 'belangrijke Bijbelse handschriften, Zaterdag na een langdurig ziekbed op 64-jarige leeftijd overleden. In Boston is, 75 jaar oud, overleden de in Rotterdam geboren prof. dr Roy Davis, die Engels doceerde in Boston. Ds S. Boersma, Geref. pred. te Oude- horne, is opnieuw tijdelijk in militaire dienst getreden, daar enkele legerpredi- kanten ziek zijn en de noodgebieden om voorzieningen vragen. (Advertentie) 1 Hoest? WhfiftficA' helpen 1 1 Keelpijn ffSSSSSl 4» dadelijk 1 Het lied der aethergolven DINSDAG 3 MAART. ,,1' 402 mAVRO: 7 00 Nieuws. 7.10 Gram. VPRCL 7.50 Dagopening. AVRO: 10.50 Voc ilatteland.' 12.40 Jansmuziek. 1 2.30 Grar 9.35 Gri de zieken. 11.30 Plano- uziek. 12.33 Vooi UO 3.00 Gran Voor de huls» kleuters. 11.00 Vi ~HA2-00 Licl Pianoduo. i.OÖ Nli I Gram. 2.00 Zeg 2.40 Set--'- 3.15 Voor de vro""' Jeugd. 5.30 Orgel Nieuws. 6.15 Pi Meulei is parte. 7.05 Fanf: portage. 7.35 Gitaarmuziek Gev. programma. 9.15 Lichte ..Moet je horen". 9.50 Dansmuziek.' 10 3? Gram. 10.45 Buitenlands overzicht. 11 00 Nws. 11.15 New York catling 11.20—12.00 Gram. •8 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 1.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 ingebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 de huisvrouw. 9.35 Gram. 9.45 „Llcht- el. 5.45 Voor de jeugd omuziek 6.30 R V.U. „ArablëVerlede orkest. 7.25 Re- 8 00 Nieuw 24 hij daardoor straf van de keizerlijke rechter vrij, straft worden. En al strafte de commandant: dan wachtte toch altijd de straf, die hij nooit het was beter die straf te dragen, dan schuldig En hij had een briefje geschreven. Aan de zou kunnen ontlopen.te staan door helpen of verzwijgen En ook: commandant van de gevangenis. Met de raad, Huiverend dacht hij aan het vagevuur.. het verijdelen van de poging kon gerekend wor- het verblijf van de gevangen ketter Aczél goed Steeds meer was zijn onrust hem gaan kwellen den een voorlopige hulp aan de ketters goed te te laten inspecteren en ook te letten op een toan was hij een van de Roomse kerken bin- maken. Zo zou de commandant het ook wel zien., schip uit Waitzen dat daar en daar de plaats nen gegaan; had een biechtstoel gezocht. En daar Toen had de bewaker zijn besluit «enomen was precies aangegeven voor de wal lag. aan een priester die hij niet kende en die hem Uit de biechtstoel was hij naar de gevangenis ge-i De commandant had het ongetekende briefje niet kende had hij gebiecht. Had hij om raad gaan; had een onderhoud met zijn chef gevraagd gelezen en voor zich op de tafel gelegd. Wat moest hij er van geloven? Wat moest hij er mee aan? In ieder geval kon het geen kwaad, die Aczél bijzonder in de gaten te laten houden. En wat die schuit betrof Hij had het geval nog niet helemaal door-ge dacht, toen een van de bewakers hem te spreken vroeg. Merkwaardig: juist de bewaker, die ook die Aczél voor zijn rekening had. Het had de man een moeilijke en slapeloze nacht gekost. Dat was niet alleen gekomen door het gesprek met de handwerksgezel, al had dat DE HONGAARSE GALEISLAAF door a TE MEK WE Het viel hem niet gemakkelijk zijn verhaal te beginnen. Maar hy deed het. Begon bij de red ding van Michael vertelde toen van het be zoek van Aczél van de briefjes van het brood De commandant luisterde; trommelde af en toe met zijn vingers op het tafelblad en vroeg dan zijn ondergeschikte in de rede vallend: „Weet je. wat er in dat brood zat?" „Niet, toen ik het aan de gevangene gaf, ede le heer. Later wel. Want de gevangene dacht, dat ik alles wist. Omdat ik meehielp. En hij praat- een Vijl en over de tijd waarop hij gesprek wel de doorslag gegeven. Eerder al had gevraagd Een raad waarvan hij, eer hij ze ontsnappen moest, alsof ik daar allemaal mee op hij gewankeld. Zeker, honderd daalder was een vroeg, had geweten hoe hij uit zou vallen. de hoogte w mooie som en sinjeur Aczél had Michael gered. Nee, de priester zou het biechtgeheim be- „Wanneer Maar als de zaak uit kwam! Als zijn helpen be- waren; zou de samenspanning niet aan de com- kend werd Het was toch: een ketter laten ont- mandant bekend maken. Maar wanneer de biech- snappen. En dat was niet alleen ontrouw tegen- teling echt berouw had van zijn verkeerde voor over de keizer; dat was ook, dat was veel meer: nemen, rrtoest hij dat zelf doen. Geen vergiffe- ontrouw tegenover de kerk. Hij had het er nis zou kunnen worden verkregen, als dat niet benauwd onder gekregen: samenspannen met gebeurde. lieden, die door de kerk werden veroordeeld: „Maar als de commandant,." had de biech- uit. Overleg"de7 meehelpen aan de bevrijding van een ketterpre- teling aarzelend gezegd. De priester had hem ge- „Goed. Je bent fout geweest heel erg fout dikant, die beweerde, dat in de moederkerk dwa- rustgesteld. Wie eerlijk zijn verkeerde plannen Maar omdat je me alles bent komen vertellen lingen werden geleerdZelfs al werd zyn aan- openbaart, wie meehelpt om het uitvoeren van en om wat die biechtvader je half en half heeft deel aan de ontsnapping niet bekend en liep ketterplannen te voorkomen, zou wel niet ge- beloofd, zal ik het dit keer door de vingers den die tijd?" „Vanavond een uur na zonsondergang." „Goed. Weet je nog meer?" „Nee, edele heer." „Niets van een schipper?" „Niets, edele heer." De commandant staarde in gedachten voor zich 1.15 Actualiteiten. 1.00 Nli 12.00 Zi menade Orkest en solist. 3.30 „Ben Je zestig?" 4 00 Voor de zieken. 4 30 Ziekenlof. 5.00 Voor de Jeugd. 5 ties voor de Jeugd. 5.45 Regeringi Drs B van Eldik: „De economische gevolgen van de souverelnlteitsoverdracht". 6.00 Ham mondorgelspel. 6.20 Sportpraatje. 630 Voi de jeugd. 6 52 Act. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 „Uit het Boek der Boeken" 7.30 Grai I.00 Orgelspel. 1.25 Voor de arbeiders. Weerberichten. 200 Nieuws. 2.10 Discussie over actuele vraagstukken. 3.00 Schoolrad) 4 00 Vespers. 4.45 Causerie. 5 00 BBC Mldlar Light Orchestre. 6.00 Voor de kinderen. 6.55 Weerberichten. 7.00 Nieuws. 7 15 Sport 7 20 Anecdotes en muziek. 8.00 Hoorspel. 8?' Pianorecital 9.00 Klankbeeld. 10 00 Nieuw; 10.15 Wereldbeschouwing. 10.30 Gev prog II.00 Klankbeeld. 11.30 Sopraan en plani 11 45 Parlementsoverzicht. 12.00—0.03 Nieuw. Engeland. BBC 1500 en 247 m. 12 00 ..Mrs. Dales dagboek" 12.15 Dansmuziek. 1.00 Par lementsoverzicht. 1.15 Vragenbeantwoordlng. 'list. 2.45 Voor w. 3-55 Spoi In het hoofdartikel ..Zon- en Feest dagen" werd gesteld, dal Nieuwjaarsdag helemaal geen Christelijke feestdag is, zo schrijft een lezer aan „Trouw". Het is wel jammer dat dit besef thans j in véle kringen uitgesleten is, maar Nuuwjaarsdag is van oude tijden af dóór de Christelijke Kerk als een feestdag be- schouwd. Geen burgerlijke, doch een i kerkelijke, een Christelijke feestdag. Nieuwjaarsdag is de octaafdag - (de echtste dag) van Kerstmis. Dan herdenkt de Kerk (moet zij althans herdenken) de besnijdenis van onze Here Jezus Christus. Zie Lucas 2 vers 21: „En toen acht dagen .vervuld .waren, zodat zij Hem moesten besnijden, ont ving Hij ook de naam Jezus, die door de engel genoemd was. eer Hij Jn de moederschoot was ontvangen." Is het geen schone gedachte, dat de Christelijke jaartelling, dat ieder jaar begint met de dag waarop - Christus de naam Zaligmaker (Jezus, betekent: de Here maakt zalig) ontving en_ we dus elk „jaar onzes Heren" in Zijn naam ontvangen? In de Rooms-Katholieke Kerk wordt nog altijd in de Mis het straks door ons geciteerde Evangelie gelezen/Maar ook onze Gereformeerde vaderen in de gou den eeuw noemden 1 Januari „Het feest van 's Heren besnijdenisse". Vandaat dat ook thans nog op Nieuwjaarsdag in de morgen een godsdienstoefening -wordt gehouden, evenals- -op Hemelvaartsdag enz. Het ware te wensen, dat de liturgische betekenis van Nieuwjaarsdag weer be grepen werd, dan waren de kerken op deze dag ook beter bezocht. (Advertentie) Last van zenuwen? Mijohardc's Zenuwtabletten De erepromotie van ir F. P. Mesu te Wageningen zal op 9 Maart geschie den t.g.v. de 35ste herdenking van de stiohtingsdag der landbouwhogeschool. De herstelde en gerestaureerde Her vormde kerk te Eist (O.B.) zal op 7 Maart as. in gebruik worden genomen. Onderwij sb enoemingen Benoemd tot onderwijzeres "toarWde Paul Krugerschool in Den Haag, mej. J. Breugem, aldaar; tot onderwijzer aan de Da Costaschool te Zwolle J. van Mulligen te Assen. PROMOTIES. A'dam 26 Febr. G. U. Bevorderd tQt dr in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „The specific heat at constant volume of compressed, carbon dioxide" J. G. Stxijland, te Huizen. .(N.rH); ge- .slaagd voör dpót .scheikuqde 'J. Otto (Busstrm); vb'or doet. wiskdndë F. Th. H. Veringa (Haarlem); voor wis- emxiatüür- 'kunde mej. H. Hie Nió Teng (Adam) en F. Vegter (Haarlem); voor cand. Nedér- lands mej. A. Terpsïna (A'dam. turn). Th J Durvllle, Groningen; bevorderd tot arts: mej. L G Groen en mej. T Mei'n- JGroningen. H W Assies, Dordrecht. le ged. i mej. J C Hardenberg, G P A Dar Boot, A Weyel, K C Kn; Verkaden. Zaandi AMSTERDAM. 27 Febr. G.U. Geslaagd rechten mej A M Tollenaar cn H als. belden Amsterdam. 'elsh Orchestra 3.00 Voor de I 00 Nieuws. 11 20 Lichte muziek 0 05 Vo racht. 0 20 Strijkorkest. 0.56— 1.0Ó Nleuwi Frankrijk. Nat. Program, 347 m. 12.30 Con- ïrt. 1.00 Nieuws. 1.45 Vioolrecital. 2.00 Nws .05 Pianorecital. 6.30 Amerikaanse uitzen ding. 7.00 Gram. 8 00 Kamermuziek. 10.20 - 111.4512.00 Nieuws liederen. 12.00 Hoorspel. 11.30 Gram rberlchten. 12 34 C 12,30 We Nieuws. 1.15 G en zang. 4.00 Gram. 4.30 Orgel en zang. 5.00 Nieuws. 5.10 Gram. 5.15 Voor do kleu- 5.30 Uitzending voor de U.N.O. 5.40 Gr Boekbespreking 6.00 Voor de Jeugd. Syndicale Kronlel 11ste. 8.50 Gram. /s. 10 15 Gr 7 40 Gram. 7.50 15 Ethnische muziek 10.00 m. 10.55—11.00 Nieuws. 12.05 Lichte muziek. 100 Orgelspel. 00 Lichte r. 5.30_ Gitaar fluit en plano. 6.30 7.35 Idem. 7.45 Nieuws. MMn solisten. 9.00 Gram. 10.00 Nieuws. 10 10 Omroeporkest en solisten: 5 15 Grar Koorzang. 7.00 Gra 8.00 Omroepork 10.50 Niei Engeland. Uitzendingen voor Nederland. 10.00-10 30 n.m. Nieuws. Vraaggesprek met enZ49 m.J. 8Chr,Jvers (224 Televisie Loplk. DINSDAG KRO 20.15—21 45 Gastenboek; Sport-demonstratie: Actualiteit; Weerbericht: Nederl. volksliederen en dansén. Pauze; Volksdansen. ONDANKS het feit dat de doodstraf in Rusland reeds in 1744 werd af geschaft, vielen er onder de regerin gen der verschillende tsaren ontel bare doodvonnissen die door kegel of strop ten uitvoer werden gebracht. Het scheen, of er nimmer sprake was geweest dat de doodstraf ééns offi cieel was uitgebannen. Deze schrille tegenstelling tussen theorie en-prac- tijk trad op wrange wijze aan het licht toen de Doema in 1906 o.m.' af schaffing van de doodstraf bepleitte, doch de inwilliging van dit verzoek door tsaar Nicolaas II „aantasting van een der onverwoestbare grondslagen van de autocratie" werd geacht! De communisten mengdem zich in die dagen om het hardst in het koor dat afschaffing van de doodstraf eiste en in het revolutiejaar 1917 was dit één van de felst gestelde vorderingen. Nu kan men uiteraard om.verschil lende redenen tegenstander van de doodstraf zyn. Eén van die redenen is bijv. dat men die straf niet op zich zelf toegepast wenst te zien. Een an der motief zou kunnen zijn dat men een dergelijke straf niet wenst, zelfs niet voor een tegenstander. Maar zo ver bleek de afkeer van de commu- listen echter niet te gaan. althans niet toen zij eenmaal zelf aan het bewind waren gekomen. Zij bleken alleen felle en principiële tegenstanders te gen de zwaarste straf, zolang zij het wapen niet zelf konden hanteren, maar eenmaal aan de macht gekomen veranderde dit inzicht. We dienen echter tiè Raden-regerin gen alle eer te geven die haar .toe komt en merken op. dat de doodstraf in de wetboeken en decreten van de eerste 30 jaren van het Sowjetbewind nergens wordt vermeld. Maar de zin snede dat „de ernstigste maatregel van sociale verdediging tegenover gevaar lijke en ernstige vijanden van het volk kan worden toegepast", over brugde op practische wijze de ernsti ge kloof welke er bestond tussen de vroeger aangehongen theorieën en de talloze executies ónder de Sowjets. Gelijk ook door arbeidskampen en administratieve veroordelingen doel treffend kan worden omzeild het feit dat de Sowjet Unie sedert 1947 de doodstraf werkelijk en heuselijk heeft afgeschaft. Het land der tsaren waar dig 1 - Maar komaan, laten we Jets vrolij- kers bespreken, bijvoorbeeld het ple zierige verschijnsel dat elke dag die wy beleven, langer is dap de voor gaande dag. Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2