lliruwo gcitedjc Qfmtrant De sport van Zaterdag Woelingen in Teheran door het conflict tussen Sjah en Mossadeq Perzen wilden hun Sjah niet laten gaan premier vluchtte in pyama Franse regering houdt vast aan het E.D.G.-standpunt Wist 11 Gat bij Hellevoetsluis nu gesloten (75 meter) Titanenwerk aan nooddijk bij Rilland was vergeefs Li MAANDAG 2 MAART 1953 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; f2— per maand: 0 47 per week ADVERTENT1ËN: 018 per millimeter 'fijj 1 belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9674 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlUllItUtklt iMlMttl bid hert In tegenspeel" ZIE PAG. 4 EN S Schietpartijen en traangasbommen IN PERZIË heerste het afgelopen weekeinde grote politieke onrust. Er hebben zich opzienbarende gebeurtenissen voorgedaan, die voort vloeiden uit een scherp conflict tussen premier Mossadeq en de Sjah. Deze strijd om de macht tussen Mossadeq en de Sjah bereikte een hoogte punt, en bij de onlusten in Teheran, die daar het gevolg van waren, viel één dode en tot nu toe telde men twintig gewonden. De Perzische vorst werd gedwongen af te zien van zijn plan om de wijk te nemen riaar het buitenland. De Sjah met zijn echtgenote zouden Zaterdagmiddag naar de Mohammedaanse heilige plaatsen in Irak vertrokken zijn; voorts lag het in de bedoeling, een reis naar Europa te maken. Als motief was op gegeven „gezondheidsredenen". Een groot deel van de bevolking be schouwde zulks als een gecamoufleerdke troonsafstand onder de druk van Mossadeq. De premier heeft de leiders van leger en politie ontsla gen. De starre houding van Mossadeq inzake het olieconflict werkt thans als een boemerang. Militairen met gevelde bajonetten en machinegeweren hebben gisteren een po ging verijdeld van aanhangers van de Sjah en officieren van het leger om het radiogebouw dat buiten Teheran ligt. te bezetten Betogers trokken door de stra ten van Teheran en duizenden verzamel den zich vóór de woning van Mossadeq. waar kreten werden aangeheven als: „liever de dood dan een Perzië zonder de Sjah" en ..wij zullen de Sjah met ons leven verdedigen"- Het duurde lang eer de orde hersteld was en er werd op de menigte geschoten en met traangasbom men geworpen. Op een moment werd ie toestand zo kritiek, dat Mossadeq In pyama door een achterdeur uit zijn wo ning vluchtte. In de Tweede Kamer (Madjlis) en nog steeds in nachtgewaad, belegde hij een buitengewone kabi- netszitting. De eers'.e maatregelen waren om de chef van de Perzische generale staf en het hoofd van de politie te vervan gen door figuren, waarop hij volkomen zou kunnen rekenen. In de Madjlis namen 28 afgevaardigden een enerzijds hun aanhan kelijkheid jegens de Sjah uitdrukten, derzijds hun vertrou wen uitspraken in premier Mossadeq- ojan. -wij wijzen er nog op. Ziek en wil weg dat een groot deel der legerofficieren tijdens de demonstra ties de zijde van de Sjah kozen. Uit de vele telegrammen van Reuter en Ass. Press blijkt, dat het er heet is toe gegaan. Betogers wierpen vlak voor het gebouw van de Kamer de auto omver, waarin één van Mossadeq's ministers ge zeten was, en slechts met moeite kon een officier voorkomen, dat men deze rege ringsfunctionaris te lijf ging. Uit alles blijkt, dat de positie van Mossadeq een flinke knauw heeft gekregen. Het is dan ook begrijpelijk, dat de premier de chef van de generale staf Bahhrmast verving door generaal Taghi Riahi. Ook i brigade-generaal Afshartoos (algemeen chef der politie) afgezet en vervangen door generaal Jini. Natuurlijk heeft Mos sadeq's minister van Buitenl. Zaken, Fatemi, zich gehaast te verklaren, „dat de incidenten zijn teweeggebracht door bui tenlandse elementen en vijanden va staat- De verantwoordelijke officieren moeten streng gestraft worden" Mossadeq was in gevaai De nachtelijke spoedzitting der Madjlis had tot resultaat, dat een parlementaire groep zich naar het paleis van de Sjah begaf. Men verzocht hem dringend terug Lading Klipfontein ten dele geborgen Rotsen waarschijnlijk oorzaak van ondergang Het Britse bergnngsvaertucg Twyford is er in geslaagd een groot deel van de lading van de Klipfiontein, het schip van de Holland—Afrika lijn, dat begin Jan. bij Mozambique zonk, te bergen. De eerste lading geborgen goederen wondt binnenkort te Durban (Z.-Afir.) vei- Met' behulp van- diepte-peilingen heeft men vastgesteld, dat zich op de plaats, waar de Klipfontein in minder dan een uur ten onder ging, rotsen bevinden, het geen de theorie, dat het schip op een rots liep, heeft versterkt. Nieuwe Chinese kieswet thans van kracht Maar grondbezitters mogen niet naar de stembus Gisteren is de nieuwe kieswet voor het communistisch Chinese Volkscongres kracht geworden. De wet was op 11 fe bruari j.l. door de centrale volksregering goedgekeurd. De wet voorziet in algemeen kiesrecht voor alle Chinese burgers ouder dan^8 jaar, ongeacht nationaliteit, ras, k"""" of afkomst. Geen kiesrecht hebben grondbezitters, die hun sociale status niet hebben gewij zigd, evenmin als contrarevolutionnairen en personen, die bij de wet hun politieke rechten hebben verloren. Het aantal afgevaardigden voor het volkscongres voor geheel China zal on geveer 1200 bedragen. Uit de provincies komt per 800.000 kiezers één afgevaar digde in het volkscongres: uit industrie steden daarentegen komt één afgevaar digde op 100.000 kiezers. te komen op zijn besluit en niet het land te verlaten. Kort daarop kwam de Sjah tevoorschijn, die met tranen in de ogen verklaarde, dat hij onder de huidige om standigheden, wel genoodzaakt was van zijn „gezondheidsreis" af te zien- Maar Mossadeq wenste dit buiten hem om ge nomen besluit niet te accepteren. In het parlementsgebouw verklaarde hij: ..Ik zal hier blijven en het gebouw niet verlaten als men mij niet binnen 48 uur een be vredigende verklaring van dit alles geeft. Zo nodig zal ik het volk in een referen dum de vraag voorleggen, wiens partij het kiest". Met het oog op zijn veiligheid besloot Mossadeq om minstens tot Maandag (van daag) in het gebouw van de Kamer te blijven. Hij gaf order zijn bed. kleding toiletbenodigdheden naar het Kamer gebouw over te brengen De premier ver keerde enige ogenblijken in ernstig ge- toen enkele uren vóór zijn vlucht, tegenstander met een jeep dwars door de buitenpoort van zijn villa reed. kennelijk met snode bedoelingen. Het dan ook geen overbodigheid, dat spoedig Sherman-tanks en gewapende wachten zich posteerden vóór de woning iri de Perzische premier. Volgens het standpunt van Mossadeq is het conflict tussen hemzelf en de Sjan begonnen door intriges van andere leden der vorstelijke familie, die het niet eens zijn met zijn (Mossadeq's) „oliepolitieK" noch met diens eisen, dat de Sjah een zuiniger bewind moet voeren en even min met zijn persoonlijk inzicht, dat hij toezicht zal krijgen over de verdeling van het grondgebied van de Sjah- Tenslotte werd tussen vóór- en tegenstanders een compromis bereikt en durfde Mossadeq het gebouw van de Madjlis toch te ver laten en naar huis gaan. In de reeds ge- noemde motie heeft de Perzische Tweede Kamer haar aanhankelijkheid uitgespro- het grondwettige koningschap tevens opnieuw het vertrouwen bevestigd de regering-Mossadeq. Men zou zeg- 1. mooier kan het niet! Maar of hier mede de crisis is opgelost, valt nog te bezien. Althans vanmorgen ontvingen wij nog het volgende telegram uit Teheran: „De parlementsleden van het Nationale Front, de sterkste aanhangers van Mos sadeq. hebben besloten uit veiligheids overwegingen in het parlementsgebouw te blijven, totdat de wil van de natie is uitgevoerd". Intussen weten wij niet of het schone lied ..Wij gaan nog niet naar huis etcook in het Perzisch is ver- De achtergrond Sinds Perzië op 1 Mei 1951 zijn olie industrie nationaliseerde, boterde het nie: tussen de Sjah en premier Mossadeq. De Sjah ondertekende weliswaar de twee decreten, waardoor de concessies en de grote raffinaderij te Abadan van de Anglo-Iranian in handen van de staat kwamen, doch het was uitsluitend Mossa deq. die door zijn acties in en buiten het Perzische parlement, hiertoe de stoot gaf. Het olieconflict is nog steeds niet opge lost en de gevolgen hiervan hebben een zeer nadelige invloed op de Perzische economie De schatkist raakt leeg en Mossadeq acht dé uitgaven van het hof en die voor het beheer der kroondomei nen veel te hoog. Mossadeq beklaagt zich zijnerzijds over hofintriges en menigmaal dreigde hij te zullen aftreden. Tijdens de jongste verscherpte ..crisis" tussen de Sjah de premier, claimde Mossadeq, dat de bezittingen van de Sjah, goederen ter waarde van 75 millioen gulden, aan de staat moesten worden teruggegeven. De door de Brits-Russische troepen, die toen- Sjah werd in 1941 op de troon gebraent dertijd Perzië bezet hielden- Zijn vader, een dictatoriaal heerser, was tevoren ge dwongen afstand te doen van de troon. Ook het vorige jaar waren er grote moei lijkheden. toen Mossadeq eerst aftrad, omdat de Sjah weigerde hem de porte feuille van Defensie te geven en dr Ghavam El oltaneh als zijn opvolger werd aangewezen. Deze moest drie dagen later weer aftreden, na bloedige onlusten, ge volg van het feit, dat hij aan het bewind kwam. Maar. de slimme vos. Mossadeq. werd opnieuw premier en hij kreeg zijn „motie van vertrouwen". Toen vertrok de zuster van de Sjah, prinses Asjraf met haar kinderen, enige dagen later voor ..onbepaald verblijf" naar het buitenland. Het hof in Teheran zou worden gereor ganiseerd. Nog in December 1952 heeft de premier de onmiddellijke verbanning van de koningin-moeder geëist, omdat zij de oppositie zou aanmoedigen. De tegen standers van Mossadeq hebben toen een beroep op de Sjah gedaan, om aan het gezag van Mossadeq een einde te maken. Zo werd dan via „ups" en „downs" de situatie voor de Sjah en Mossadeq. zoals deze zich tijdens het weekeinde afteken de. Onrust, waarvan het uitgaansverbod getuigt. Vanmorgen hebben 10 000 van Mossadeqs volgelingen wederom voor het parlementsgebouw gedemonstreerd. De golven slaan hoog op en de kalmerende „olie" vloeit niet. Justitie-zaak op Flakkee j Werd dijk ondeskundig doorgestoken Gat thans uitgeschuurd tot 75 meter breedte De officier van Justitie te Rotterdam onderzoekt thans de vraag, wie aanspra kelijk is voor het ondeskundig doorste- m van een dijk bij Herkingen op Goe ie en Overflakkee. Op 3 Februari werd op last van een bestuurslid van de dijkkring Flakkee een kade van de polder Klinkerland doorgestoken. Dit gebeurde om de meer landinwaarts gelegen Dirkslandse polder te behouden. inderdaad gelukt. Ook Dirksland bleef door deze maatregel gespaard. Al leen betreurt men thans ten zeerste, dat onvoldoende voorzorgsmaatregelen zyn genomen Het gat in de zomerkade van de Klinkerlandse polder had volgens deskundigen slechts één dag mogen be staan. Daarna had het met gereed liggend materiaal, minstens vijfduizend zakken zand. onmiddellijk weer dichtgeworpen worden. Dit is niet gebeurd, om dat het materiaal om de breuk te her stellen niet ter plaatse was. Het gevolg hiervan is geweest, dat het gat in de dijk steeds breder en dieper is geworden. Thans is het 9 meter diep en 75 meter breed. Bij vloed staat het water tot de kozijnen van ongeveer 100 woningen. Ook de kerk van Herkingen staat in het Men poogt thans met man en macht het gat te dichten, doch de stromingen zijn zo sterk, dat de zinkstukken niet houden en weer wegslaan. Ook het feit, dat het werk aan deze dijkbreuk in het weekeinde stilligt, acht men niet bevor derlijk voor een spoedig herstel. De Klinkerlandse polder beslaat een groot oppervlak. Zij strekt zich uit van Herkingen het Bakkenoord en Nieuwe- Tonge. Aanvaring in de Oslofjord: Noors schip gezonken Twee schepen van de Noorse maat schappij Fred Olsen zijn Zondagmiddag bij mist i<n de Oslofjord in aanvaring ge weest. De 2500 metende „Dinna", die haar eerste reis maakte, kreeg een groot gat midscheeps en zonk later. De beman ning werd naar Oslo gebracht met de 3000 ton metende „San Miguel slechts een klein gat in de boeg opliep Beide schepen waren met het modernste materieel uitgerust Wet bepleit voor beroep belastingconsulent Op de derde belastingconsulentendag, die Zaterdag te Amsterdam werd gehou den, heeft de voorzitter van het Insti tuut van Belastingconsulenten, de heer B. Schippers uit Heemstede, een pleidooi gevoerd voor de wettelijke regeling het beroep van belastingconsulent. Een dergelijke regeling is van belang vooi de overheid, het publiek en de vakgeno ten. die bescherming nodig hebben tegen ondeskundigheid en kwade practijken, aldus spr. Op de door de N.V. Standaardfilm te Leiden en de N.V. Haghe Film te Den Haag uitgeschreven scenario-prijsvraag Ned. speelfilm zijn 300 inzendin gen binnengekomen. De jury kan niel voor 1 April haar uitspraak bekend Baby in studenten- dorp te Delft De ooievaar heeft een bezoek gebracht aan het studentendorp 't Duyvelsgat te Delft. Hij bracht een dochter bij het daar onderge brachte geëvacueerde echtpaar Naaktgeboren uit 's-Gravendeel. De studenten voelden zich als trotse „vaders". Zij hesen de vlag en lieten beschuit met muisjes aanrukken. De Europese defensie Zullen Engeland en V.S. nieuwe verplichtingen in Europa kunnen aangaan Herstelde Willem Ruys naar Indonesië Geheel in oude luister hersteld, zal het Lloydschip Willem Ruys, dat begin Jan. in de Rode Zee een aanvaring had met de Oranje. Woensdag voor de 31e maal en opnieuw onder de Haagse commodore C. C. Goedewaagen uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. De inscheping van de passagiers heeft die dag van 9 uur tot half één plaats aan de Lloydkade te Rotterdam. Onder de opvarenden bevin den zich de Haagse onderwijzeres mej C. F. Nijs, het Leidschendamse school hoofd W. den Baars en de Leidse arts dr F. C. Kuipers. Bidault, de Franse minister van Buit. Zaken, heeft verklaard, da.', de Franse regering haar oorspronkelijke standpunt inzake het E.D.G. niet zal verlaten. De regering aal echter alles in het werk stellen om te voorkomen, dat van het plan wordt afgezien. Frankrijk heeft zijn protocollen niet ingetrokken. Generaal De Gaulle heeft nogmaals verzekerd, dat het Europese Defensieverdarag. met of zonder de aanvullende protocollen, vol strekt „onaanvaardbaar" is. Uit deze vrij wel tegenstrijdige verklaringen van Fran- zijde blijkt, dat René Mayer, die dank de steun der Gaullisten een kabinet n vormen, thans zeer wankel op zijn zetel zit Wat Adenauer betreft, de Westduitse Bondskanselier heeft bij zijn aankomst Bonn verklaard, dat de Franse proto collen in hun oorspronkelijke vorm aanvaardbaar" waren voor de vijf dere ministers. De omgewerkte proto collen zouden dan ook niet apart door de zes parlementen (Duitsland. Frank rijk. Italië. Nederland. België en Luxem burg) behoeven te worden bekrachtigd. Wij herinneren er aan. dat op de con ferentie van Washington, waar Eden cn Butler met Elsenhower en Foster Dulles 'besprekingen voeren, ook het E.D.G. on der de loupe zal worden genomen. Als te Washington tot de conclusie komt, dat noch Engeland, noch Amerika nieuwe verplichtingen in Europa kunnen aan gaan. en dat de E.D.G.-landen uiteinde lijk niet tot een accoord komen, dan zou het er op kunnen uitdraaien, dat straks West^Duitsland in de N.A.T.O.-organisatie wordt opgenomen. DAT vandaag in A'dam een driedaags congres van fotohandelaren uit tien lan en is geopend, waar men de oprichting an een internationale organisatie wil oorbereiden DAT aan de IJsselhaven in R'dam het lieuwe loodsen- en gebouwencomplex •an de Oranjelijn (Mij Zeetransport) offi cieel is geopend en de oppervlakte 6500 m2 bedraagt. DAT tot ridder O -N. zijn benoemd A. Kousemaker te Haarlem, plaatselijk di recteur van de N.V. A.T.O. Van Gend en Loos. en W R Wansink te R'dam. pro curatiehouder bij Wambersie en Zoon. Leegpompen kan beginnen CAISSON TOT ZINKEN GEBRACHT IN DE OUDENHOORNSE ZEEDIJK (Van een onzer verslaggevers) Tot VOOR ENKELE DAGEN kwam men op Voorne, onderweg van Ab- benbroek naar Oudenhoorn en Hellevoetsluis, in het zicht van deze laatste plaats ineens voor een geweldige gaping in de Oudenhoornse zee dijk te staan. Vijf en zeventig meter wijd, meer dan tien meters diep, liet het gat het water van eb en vloed vrij door, daarmee de polders rond Oudenhoorn, tot aan de Oostelijke dijk van het Voornse kanaal vernielend. Zaterdagmiddag was er een legertje vastberaden mannen op de dijk- einden aan weerszijden van dit enorme gat neergestreken. Zij hadden hun gereedschappen bij zich: draglines, een drijvende kraan, zandauto's, een dubbele zand-persleiding van 2700 meter, een perszuiger, bijna tien sleep boten en niet te vergeten: een geweldig caisson van beton en staal, dat in het gat verdwijnen zou. Om half twee, bij dood tij, zetten de sleepboten, nu zes In getal, hun neus op- sleepboten hun koppen tegen het caisson'nieuw tegen de betonnen onderkant laten omzwaaien in het gat. Maar er kwam even een kink in de kabel,, d-oordat een paar houten klossen onder aan het caisson bleven stuiten voor de zinkstukken die al in het gat lagen. Men wachtte echter rustig tot de vloed kwam opzetten, waardoor nel caisson iets hoger zou komen te liggen en over de zinkstukken kon heenglijden. Er volgde een lange opeenvolging van spannende minuten. Maar dan, zeven minuten over twee precies, zetten de caisson. Langzaam maar zeker zwaaide het om, over de zinkstukken, precies recht in het gat. Eerst als de as van het caisson precies in het verlengde van de dijk-as ligt, krijgen de sleepboten het seintje „houden zo" en gaan de kleppen open. Gorgelend dringt het water door de bodemkleppen naar boven, roemloos gaat dit gevaarte ten onder, ter redding van polders, huizen en landerijen. Daarna werden in koortsachtige haast dj overblijvende gaten tussen het dijklichaam opgevuld. Nog vóór het donker werd, lieten de boten, bokken kranen een woeste en ontembare ca phonie van fluitgebrul over het bedwon gen water kaatsen: de dijk was diicht. Dat betekent: nu kan er begonnen wor den aan het droogmaken van de polders. Dan komt Oudenhoorn droog, dan komt Abbenbroek voor een deel uit het water. Voorzichtig duwden sleepboten de grote betonnen caisson in het dijkgat bij Oudenhoorn. De over blijvende gaatjes werden met basaltkeien gedicht en daarmee was 2800 ha vruchtbaar land weer van de zee afgesloten. Thans kan het droogmolen beginnen. Vrouw te Franeker door haar man vermoord De 49-jarige S. de J. te Franeker heeft verleden week na een woordenwisseling zijn eveneens 49-jarige echtgenote van het leven beroofd door wurging. Hierna deed hij het voorkomen, alsof de vrouw zichzelf had opgehangen. Aanvankelijk kon hij de politie doen geloven, dat er zelfmoord in het spel was. maar na een nader onderzoek bleek het de politie, dat de vrouw was vermoord. De man werd gearresteerd, waarna hij bekende de daad te hebben gepleegd. Zaterdag is hij voor de officier van Justi tie geleid. Het echtpaar had vier kinde- Arrestatie in Eindhoven Vermoedelijke dader van roofmoord gegrepen Na moeizaam speurderswerk Is de Eindhovense gemeentepolitie overgegaan tot de arrestatie van de 27-jarige los- arbolder Van den B. uit het stadsdeel Strijp als vermoedelijke dader van de roofmoord die vorige week Zondagmor gen in Eindhoven werd gepleegd op de 74-jarige landbouwer M. van K. De politie neemt aan, dat Van den B. Zondagmorgen met een bijl gewapend naar de boerderij van Van K. is gegaan en de woning is binnengedrongen. Ter wijl hij daar bezig was met het door zoeken van een kast. werd hij betrapt door de bewoner, die de kamer binnen kwam met een mes in de hand. dat hij had gebruikt om wortels te snijden voor zijn konijnen. Van den B. heeft, zo ver onderstelt de politie, daarop de landbou wer met zijn bijl doodgeslagen en hem met een broodmes in de hals gesneden. Vermoedelijk is de gearresteerde te vens de man die. gemaskeerd en met een bijl gewapend, enkele weken geleden in dezelfde buurt een boerderijtje binnen drong en daar de bewoners een gelds bedrag afperste. Zandzakkendam weggespoeld Karwei opgegeven, maar aanleg van nieuwe waterkering op het programma ALLE GEZWOEG van de militairen aan de nooddijk te Rilland op Zuid- Beveland is vergeefs geweest. Na vier weken van hard werken, dag en nacht, was Dinsdag onder gejuich van de militairen het geweldige gat in de Reigersbergse Polder eindelijk gedicht. Maar men heeft te vroeg ge juicht. Vrijdagavond was de zandzakkendam, die op de zgn. Vierdeweg was opgebouwd, reeds op een vijftal plaatsen weggespoeld. Zaterdagmorgen begaf de met zoveel moeite gebouwde ringdam bij de Westerschelde het, waardoor weer veel drooggevallen polderland onderliep. Zaterdagavond was het voor de Lim- i bungee Jagers, die nu weer waren Inge- 1 en dag en nacht hadden gewerkt, t moedeloos te worden, want toen Met kracht tracht het water zich nog door de overgebleven gaatjes tussen de caisson en de dijkstukken naar binnen te werken. DAT de tentoonstelling van motoren „iz. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam sinds Vrijdag reeds bijna 33.000 bezoe kers trok. DAT hot lid van de Raad van State H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst is be noemd tot eiclid van de Ned. Bond van Oud-Strijders Het Mobilisatiekruis cn. evenals het hoofdbestuurslid J. C. Kra mer, het zilveren bondskruis heeft ont vangen. DAT in Kerkrade van 18 t/m 20 April een folkloristisch feest wordt gevierd. DAT op de staatsmijn Maurits te Brunssum begin April wordt begonnen met de aanleg van een vierde schacht. DAT gistermiddag een duinbrandje heeft gewoed tussen Domburg en West- DAT de politie er nog niet in is ge slaagd de daders van de diefstal van 100.000 sigaretten aan boord van het Ned. schip Mataram op te sporen en in middels de 14 verdachte opvarenden zijn ontslagen. DAT de afd. Den Bosch van de Ver eniging van Ex-Politieke Gevangenen, na de beroering, gewekt door het royement van een vroeger hoofdbestuurslid uit Den Bosch, haar activiteit normaal zal voort zetten onder een nieuw bestuur. DAT 28 leden van de Zaandamse Jeugd- ontspanningsvereniging Volharding met Pinksteren in het Ned. Sanatorium te Davos een uitvoering geven. DAT cand.-notaris Sj. S. v. d. Werf te Tilburg is benoemd tot notaris aldaar, in de plaats van wijlen notaris E. J. werd een za-rikzakkendem van een k! ne twee honderd meter finaal wegge, spoeld en logen de zandzakken als mols hopen over het land verspreid. Om de zandzakkendam op deze vier de weg enigszins tie versterken, was ccr bekisting aangebracht. Dit gedeelte heeft het kunnen houden, maar waar dezi eindigde tot aan de opgebouwde dam werden al-Ie zakken weer weggevaagd Als men het water niet kon keren, kan ook niet aan het herstel van de spoor lijn en van de gTote verkeersweg wor den begonnen. Men wil nu van af het eind van de be kisting in de vierde weg een zandzak ken-dijk aanleggen achter langs de boer derij Reigersberg naar de tweede weg en deze dijk dan weer doortrekken naar de Westerscheldedijk. Men hoopt daar Jodl was geen belang rijk oorlogsmisdadiger En zo wordt zijn erfenis gered Een rechtbank te München heeft Za terdag beslist, dat wijlen generaal Alfred Jodl, die door de Geallieerden te Neuren berg is opgehangen wegens oorlogsmis daden, niet kan worden beschouwd als belangrijk nazi-misdadiger. Classificatie als zodanig zou hebben geleid tot in be slagneming van het grootste gedeelte van zijn nalatenschap. Dit is niet gebeurd. dan het water te kunnen tegenhouden. Maar nog stroomt het dorp onder water, evenals de giro te weg. HET WEER IN EUROPA (K-N iA 1. Rustig weer Tot morgenavond verwacht l De Bilt: In de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatser. lichte vorst cn plaatselijk mist. Morgen overdag droog en over het algemeen zonnig weer met dezelfde rmddagtemperatu- ndaag of iets hogere. «Opge maakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1