Jlicutuc £cii»srl) e OTouranl i Premier verklaart, dat koning Boudewijn geen interview verleende Parijs blad „France Soir" zal foto en facsimile laten afdrukken Kleding ook voor andere landgenoten Toegangsweg van Brabant naar Zeeland wordt hersteld Wist IJ WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; f2— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang II. 3370 Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantuasUcfcgfreblweti «nyn hert In tegljeaspoet" Stort Uw bijdragen, lenigt de nood Giro9575 Wat is hier de waarheid hoort. „Wij zijn niettemin van oordeel", dat sedert de begrafenis van de Engelse koning, enkele fouten zijn begaan, die zekere buitenlandse bladen aanleiding kunnen geven tot verkeerde interpreta- De liberaal Lefèbre concludeerde, dat koning Boudewijn de samenstelling van zijn naaste omgeving dient te herzien en er direct een oplossing moet worden ge vonden aan de slepend gehouden proble men betreffende het statuut van de ko ninklijke familie. Zulks dus in het bij zonder om de positie van de prinses van Rethy „zuiverder" te stellen. T^E BELGISCHE PREMIER Van Houtte heeft in de Kamer formeel ont- kent, dat koning Boudewijn in Antibes een interview zou hebben toegestaan aan een redacteur van het blad „France Soir". Hierin zou de jeugdige vorst hebben verklaard, dat hij zijn verblijf aan de Rivièra afbrak „wegens de schandalige aanvallen op de Belgische koninklijke familie, die in de kring dezer familie worden beschouwd als aanvallen tegen België zelf gericht". Eerste minster Van Houtte heeft nu in do Kamer de sensationele verklaring afgelegd, dat de koning geen mede delingen van dien aard, noch schriftelijk, noch mondeling, aan een o£ andere krant heeft gedaan. Uiteraard was er gisteren voor deze Kamer zitting een enorme belangstelling, vooral ook van vertegenwoordigers der buitenlandse pers. De spanning steeg ten top, toen het dagblad „France Soir" met een formele tegenspraak kwam op het betoog van Van Houtte. In Brussel heerst een politieke „crisissfeer". „France Soir", dat het inter' I koning Boudewijn publiceerde, verklaart met nadruk, dat het bewuste vrae sprek wel degelijk aan zijn speciale respondent in Antibes, namelijk André Costes. is verleend. Het blad' geeft een besohrijving van het onderhoud tussen de koning en de correspondent. Het zou i vandaag nog een facsimile afdrukken, I alsmede een foto publiceren, die tijdens j het onderhoud is gemaakt Dit zou dan het facsimile zijn van de oorspronke lijke tekst met de potlood-aantekeningen van de adjudant des koning, die nota- bene het verslag had gecontroleerd er gewijzigd. France Soir beweert, dat de koning André Costes en een fotograaf, Zondag te woord had gestaan, dus vóór het vertrek uit Antibes. Wij herinneren er aan, dat verschei dene Belgische kranten in onverhulde termen te verstaan hebben gegeven, dat de Belgische bevolking zeer ontstemd is over het feit, dat dit interview werd verleend, zonder dat de regering hierin werd; gekend. Uit het betoog van Van Houtte in de Kamer brengen wij naar voren, dat deze volhoudt, dat het hier wederom een „onjuist bericht" betreft. De gehele campagne zou slechts dienen om het prestige van de jeugdige koning Boudewijn te ondermijnen. De indruk wordt gewekt, dat de jonge vorst bij het uitoefenen van zijn functie beïnvloed zou worden door zijn familie en in het bijzonder door zijn vader ex-koning Leopold III en diens echtgenote, de prin ses van Rethy. Vooral tegen deze laat ste, zo vervolgde Van Houtte, hebben sommigen hun aanvallen gericht. Dit is te onrechtvaardiger omdat iedere objectieve waarnemer zal n ten toegeven, dat koning Leopold diens echtgenote er zich streng van ont houden aan het politieke leven deel te nemen. Heeft een blad niet gesohreven dat prinses Liliane besprekingen bijwoonde tussen de koning en zijn eerste minister? Ik kan evenwel categorisch verklaren, dat ik in mijn gehele leven de prinses zelfs nog niet gezien heb, zo riep de pre mier pathetisch uit. De regering is er van I overtuigd, zo besloot Van Houtte, de ge voelens van alle Belgen te vertolken, in dien zij krachtig protesteert tegen deze I aanvallen, die tot niets anders leiden dan het sohokken van het vertrouwen in de I monarchie. De regering meent daarom de gevoelens van de bevolking tot uitdruk- king te brengen, indien zij de stellige i hoop uitspreekt dat dit het einde moge i zijn van een campagne, waarvan tenslotte het gehele land het slachtoffer dreigt te I worden. Nadat Van Houtte zijn verklaring had afgelegd, werd de vergadering een ogen blik geschorst, om de liberale en socialis- j tisohe fracties in de gelegenheid te stel- I len van gedachten te wisselen. Tijdens i deze beraadslaging werd het antwoord van „France Soir" ontvangen. Bij de hervatting der debatten maakte Spaak gewag van deze verklaring van het Paryse blad en deelde hij mee, dat de socialisten op nadere inlichtingen zullen I wachten, alvorens hun houding definitief te bepalen. „Wij willen geen nieuwe ko- I ningskwestie," aldus Spaak, „doch wij constateren, dat sommige daden de pu blieke opinie ten zeerste hebben geschokt. De socialistische party stelt de koning hiervoor niet verantwoordelijk, doch zo is van oordeel, dat het hoog tyd Is. dat een statuut wordt opgesteld, niet alleen voor de naaste medewerkers van de koning, doch ook voor de leden van de koninklijke familie". Ook van liberale zijde werd er bij monde van volksvertegenwoordiger Le fèbre de nadruk op gelegd, dat de ko ningskwestie thans tot het verleden be- Duitse ambassadeur in Den Haag Wij menen te weten dat nog deze week het agrément verwacht kan worden op het verzoek van de Duitse Bondsregering Mühlenfeld te benoemen ambassadeur te Den Haag. Dr Mühlenfeld, die thans fractie voorzitter is va de Deutsche Bondsdag, is 5 jaar. Hij trad in 1943 uit de staatsdienst vond een plaats in het bedrijfs leven. In 1945 begaf hy zich in de politiek. H| der oprichters van de Deut sche Partei. In 1952 verscheen van zijn hand een werk ..Po'itik od^r WuncrV.^;!- der" (Grundfragen konservatlver Politik) DE EERSTE IRISSEN De kweker L. W. van Dijk voerde aan de bloemenveiling Het Westland te Poel dijk de eerste irissen van dit seizoen aan. Ze brachten ƒ1.50 per bos op. Het blad „France Soir" houdt vol, dat zijn correspondent André Costes wel degelijk een onderhoud heeft gehad met koning Boudewijn, in Antibes. Zulks ter weerlegging der verklaring van premier Van Houtte in de Belgische Kamer, die dit interview naar het rijk der fantasie ver wees. France Soir heeft nu als „bewijs" deze foto afgedrukt, die tijdens het onderhoud genomen zou zijn. RODE KRUIS BESLUIT: Een man die niet te benijden is De functie van Amerikaans ambas sadeur te Moskou is geenszins be nijdenswaardig. Toen ambassadeur George Kennan enige tijd geleden critisch sprak over de onmenselijke omstandigheden waaronder de Wes terse diplomaten in de Russische hoofdstad moeten leven, werd hij promt tot „persona non grata" ver klaard. De hierboven afgebeelde Charles Bohlen, een goed kenner van Oosteuropese zaken, zal nu Kennan's functie overnemen. VOORRAAD OVERTREFT VELE MALEN DE BEHOEFTE VAN RAMPSLACHTOFFERS HET HOOFDBESTUUR van het Nederlandse Rode Kruis deelt mee, dat de hoeveelheid bruikbare kleren, ingezameld ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood, zo groot is, dat deze voorraad de behoefte van de slachtoffers zeer vele malen overtreft. Het Rode Kruis en het R-K. Huisvestingscomité hebben besloten dat de goederen die wel voor uitreiking geschikt, maar niet meer noodzakelijk voor de slachtoffers zijn, via de Nederlandse kerkelijke en charitatieve instellingen aan behoeftige Neder landers ten goede zullen komen. Dit besluit werd genomen na overleg Ook het bestuur van de Ned. Vereni ging van Ex- Politieke Gevangenen (in bezettingstijd) heeft zich gewend tot de ministerraad via de minister-president en tot het Rode Kruis met het verzoek om met instemming van de gevers de overtollige goederen als bedden, de kens. kleding, schoeisel, baby-uitzetten, voedsel, e d. naar Berlijn te sturen zodr i onze slachtoffers voorzien zijn. De nood in West-Berlijn is groot en zonder inter nationale hulp onoplosbaar. Voor de 27.000 politieke gevangenen is er de mogelijkheid van het zenden van voedselpakketten via verwanten. De gevangenen dreigen door honger ten on der te gaan. de desbetreffende regeringsinstanties en in samenwerking met de volgende organisaties en instellingen: de centrale diaconale conferentie der Gereformeerde Kerken, de federatie van diaconieën de Ned. Hervormde Kerk, het landelijk Sociaal Charitatief Centrum, de stichting Joods Maatschappelijk Werk, de stich ting Leger des Heils, de Vereniging voor Maatschappelijk Werk op Humanistische grondslag Humanitas, de Nationale Com missie voor Vluchtelingenhulp, de stich ting Kerkelijk en Particulier Initiatief voor Sociale Zorg ten behoeve van Ge- repatrieerden, de Centrale Raad var diaconieën van de Remonstrants Gere formeerde Broederschap, de St. Vincen- tiusvereniging in Nederland, de Fede ratie Zorg en Bijstand en andere instel lingen. De kerken en organisaties zullen zelf zoveel mogelijk voor het vervoer goederen zorg dragen en zullen in n; overleg met de sociale diensten van betrokken gemeenten de uitreiking hand nemen, zodat doublures kunnen worden voorkomen. Na onderzoek k bleken, dat met de hier bedoelde oplos sing onder de huidige omstandigheden in het algemeen stellig ook door de slachtoffers van de watersnood, voor wit deze kleren waren bestemd, wordt in gestemd. Er wordt in volledige mate vooi gezorgd, dat de door de watersnood ge troffenen (voor zover deze nog niet vol doende zyn voorzien) in ieder opzicht met voorrang geholpen zullen worden Een zeer belangrijke hoeveelheid van de allerbeste Ingezamelde goederen blijft ten behoeve van deze slachtoffers v< hands nog gereserveerd. Voor vluchtelingen Het Tweede Kamerlid mej. mr Ten- deloo (PvdA) heeft inmiddels schrifte lijk aan de ministers Drees en v. Thiel gevraagd of de overgeschoten goederen ter beschikking kunnen komen van de zwaar getroffen vluchtelingen in de kam pen in West-Duitsland. Vorige week Woensdag brak brand uit in de grote emiballageloods ran de firma Wi'lco conservercfabrietken te Warffum. De schade beliep ruim een half millioen gulden. Thans is door de politie te Warf fum gearresteerd, verdacht van brand stichting. de chauffeur van de Wilco- fabrieken. Van der W. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Stierf als een aim man Veldmaarschalk Von Rundstedt 77 jaar oud, overleden Deze „eerste heet van het legei" weid dooi de nazi's nooit volkomen veitiouwd DE DUITSE ex-veldmaarschalk Gerd von Rundstedt is gisteren op 77- jarige leeftijd te Hannover overleden. Von Rundstedt had reeds vele maanden storingen in de bloedsomloop. Zondag wordt hij nabij Hannover begraven bij zijn echtgenote, die in October stierf. Von Rundstedt had zich, sedert de dood in zijn echtgenote, aan ieder contact met de buitenwereld onttrokken. Hij sprak nauwelijks iemand. Hij kwam zelden uit "en had zyn woning in maanden niet verlaten. In tegenstelling tot vele andere voor aanstaande Duitse generaals heeft Von Rundstedt geen gedenkschriften geschre- Een boek, getiteld „Von Rundstedt" is het werk van zyn voormalige staf-chef, generaal Günther von Blumentritt. Von Rundstedt leidde het beruchte „Ar dennen-offensief" in de winter vari 1944. Hij werd beschouwd als een van de beste Duitse generaals. De veldmaarschalk was opgevoed in de oude keizerlijke tradities als lid van. een der. grootste Pruisische families. nazi's vertrouwden hem nooit vol komen, maar waardeerden zyn qjilitaire talenten. Zyn koelbloedigheid en nauwge zetheid stempelden hem tot „eerste heer het leger". Zijn houding tegenover lazi-regiem was die van een soldaat, die zich niet met politiek inlaat. De eed het staatshoofd, eerst Hindenburg, en later Hitier, maakte hem blindelings ge hoorzaam. Von Rundstedt leidde de aanval in Zuid-Polen in 1939. Een jaar later was hij de „grote man" by de doorbraak van de Maginot-linie. In 1941 voerde hij een legergroep in de Sowjet-Unie aan. Later werd hij ont slagen en in 1942 teruggeroepen als op perbevelhebber in het Westen. Zyn twee de ontslag kreeg hy, toen de Invasie in Frankrijk niet werd afgeslagen. Tenslotte werd hij teruggeroepen om de terugtocht te leiden. Ondanks het mislukken van het Kerstmis-offensief bleef hy Hitier tot het laatst dienen. Het stoffelijk overschot is. gekleed in de uniform van veldmaarschalk met alle eretekenen, opgebaard in het dodenhuis n. de begraafplaats. ,Ik ben een arm man. Mijn pensioen is geringer dan dat van een treinbestuur- zo merkte hy kort voor zyn dood op. De Sowjet-autoriteiten in Oost-Duits- land hadden zyn bezittingen verbeurd verklaard. Wij herinneren er nog aan, dat Von Ex-veldmaarschalk Von Rundstedt. Rundstedt na de capitulatie in Ameri kaanse handen viel en naar Engeland werd overgebracht. Hij trad op als ge-' tuige bij het proces tegen de Nazi-leiders te Neurenberg. Gezien zyn gezondheids toestand, zag men er van af tegen hem een proces wegens oorlogsmisdaden aan hangig te maken. In Juli 1948 keerde hy naar Duitsland terug, om in Mei 1949 te worden vrij-gelaten. Verdachten moordzaak- Woerden vrij Na drie maanden in arrest te zijn geweest Naar wij van de O. vSn. J. tè Utrecht vernemen, zyn geen termen aanwezig geacht de twee indertijd in arrest ge stelde inwoners van Woerden, verdacht van doodslag op de Woerdense agent van politie A. van Eek, in de nacht van 13 op 14 Nov. '52, nog langer vast te hou den. In overleg met het parket zyn de beide verdachten: de 36-jarige plaat werker K. V. en de 31-jarige oud politieman D. van H. op vrije voeten In de ochtend van Dinsdag 19 Nov.. werden Van H. en V. aangehouden. Zij ontkenden iets met de zaak uitstaande te hebben. Hun vrouwen hielden even eens hardnekkig vol, dat Van H. en zijn vriend in de nacht van de 13e thuis waren geweest. Vriendelijk is de entree van het totaal verwoeste Stellendam momenteel niet. Dat ziet U wel op de foto. De bordjes „verbo den toegang", die toch al niet dun gezaaid zijn in ons land, zijn met vele nieuwe verbods borden uitgebreid. En behalve deze borden is er nog rijks politie, die de eigendommen van de getroffen bewoners, voor zover die nog aanwezig zijn, nauwlettend bewaakt. Sultan Hamid II heden in verdachtenbank Vandaag begint het proces tegen sul tan Hamid H van Pontianak. Gelijk men weet, werd hy meer dan drie jaren geleden gearesleerd op een lange reeks beschuldigingen als zou hij betrokken zyn geweest in de staatsgreep van Westerling. Er be staat grote belangstelling en ieder is nieuwsgierig met welke werkelijke beschuldigingen men nu eens einde lijk uit de bus zal komen. Zijn arres tatie viel sam enmet de liquidatie van de deelstaten door de republiek Indonesia, zijn proces viel samen met het heengaan van de sultan van Djokja als minister van verdediging. Dijk bij Rilland dicht: Grootste deel van Reigersbergsche polder is thans behouden T~»E NOODDIJK over de vierde weg, die Rilland op Zuid-Beveland tegen do directe bedreiging van het Scheldewater moet beveiligen, is dicht. Op de plaats waar gistermorgen het laatste gat is dicht gegooid, wapperde het rood, wit en blauw en aan de vlaggenmast was een bord bevestigd, waarop met vuurrode letters was geschilderd: Dijk van de grenadiers, 41stê veldartillerie en genietroepen. an deze jongens i Het zyn nl. de 18 onderdelen geweest, gezwoegd be hebben en zakje na zakje te hebben opgestapeld, gisterochtend het gat hebben gedioht en de dijk gereed gemaakt hebben. De wad, die nu voor Rilland Bath is gelegd, zal het dorp voor verdere overstroming vrijwaren, geeft binnen afzienbare tyd de toe gangsweg van Brabant naar het rampgebied Zeeland vry en maakt het derhalve mogelijk herstelwerkzaamheden van de verwoeste spoorlijn tot voorbij Krabbendyke te beginnen. Voorlopig blijft de weg echter nog gesloten voor alle verkeer, daar het herstel van de weg nog geruime tyd zal voortduren. De dich ting geschiede op 't nippertje. Twee keer was het misgegaan, twee keer waren de laatst zandzakken door het water weg gevaagd. Om half negen gistermorgen was het laag water. Toen was men nog met gereed. Het water kwam weer op en de stroming werd sterker. Met kracht werd er gewerkt en tegen tienen restte DAT de prov. staten van Noord-Hol land f 4,8 millioen beschikbaar hebben gesteld voor uitbreiding van de electri- sche centrale te Velsen. DAT in Vugiht op 69-jarige leeftijd is overleden wethouder mr C. A. G. W. van de Pol, hoofdraad van de St. Vin- centiusvereniging in Den Haag. DAT in Rotterdam-Zuid de eerste paal is geslagen voor 1154 woningen in het nieuwe stadsgedeelte Zuidwijk, waar al bijna 1000 huizen gereed zijn en er in totaal 6300 komen. DAT zeven Ned. journalisten per vliegtuig in Oslo zyn aangekomen om er 'en week door te brengen als gasten van de VVV aldaar. DAT de tonnenlegger Barnhurst IJmuiden is begonnen met het ophalen van de boeien die de TX- en IM-schcep- vaartroutes op de Noordzee aangaven, daar de vaargeulen vry van mijnen zijn verklaard. DAT de EVO zioh bij minister Alge ra opnieuw heeft beklaagd over moeilijk heden die Ned. vervoerders ondervinden va r.de zyde der Franse politie. DAT de gemeente R'dam met de aan leg van het Hofplein f 88.000 heeft ver diend, doordat men het werk in eigen beheer liet uitvoeren en zodoende ver beneden de laagste inschrijving bleef. DAT vier clandestiene radiozenders zyn opgespoord in Roswinkel en Nieuw- Weerdinge (Dr.). DAT Ned en buitenlandse Rode-Kruis- autoriteiten een tocht over Goeree en Overflakkee hebben gemaakt. DAT de echtparen C. Dirks-Jansen en W. Dinks-Sas te Luykgestel (N.-Br.) resp. eergisteren en gisteren hun gouden bruiloft vierden en een zuster van beide broers Dinks, mevr. M. v. Montfort- Dirka, dit jaar eenzelfde feest hoopt te vieren. DAT vanmorgen in de Braakmanstraat te Arnhem een heistelling is ingestort, waardoor een woning zwaar werd be schadigd, maar geen persoonlijke onge- er nog een opening van 10 meter. Een dieptenet met zandzakken werd er in gegooid en het hield. De dijk was dicht. Vier vijfde van de Reigersbergse pol der, waarin het dorp Rilland Bath ligt. is behouden. Een vijfde deel van de polder wordt voorlopig prijsgegeven. Weldra hoopt men echter te beginnen met het dichten van de zeedijk. In het dorp Rilland, waar de eerste bewoners nu al weer zijn teruggekeerd, heerste vreugde. Die vertolkt werd door 2 kleine kindervlaggetjes, die hingen bo ven het bordes van het stadhuis Om kwart voor 4 gistermiddag heb ben de militairen hun werk neergelegd en zij zyn, op de rijksweg aan het eind van de Kreekrakdem, toegesproken. Al lereerst door de commandant van d< derde militaire afdeling, generaal ma joor Warringa. De commissaris der Koningin in Zee land. jhr mr A F. C. de Casembroot zei o a „Ik dank jullie duizendmaal voer alles wat jullie gedaan hebben Met grote letters zullen uw daden geboek staafd worden in de historie van de her rijzenis van Zeeland". Hierna vertrok Je veldartillerie O'.debroek Veluwe) met een goed lof in het vooruitzioht. Andere soldaten nemen het werk over, want de dijk moet nu opgehoogd en verstevigd worden tot een hechte binnendijk, die bestand is tegen het volgende springtij. De eerste slag is gewonnen. Mooi weer lukken voorkwamen. DAT de Ned. deskundigen A. Gorze- man, dr ir J. H. Edelman en W. F. ten Hoopeft resp. worden uitgezonden naar Bolivia. Iran en Birma in het kader van de technische hulpverlening. DAT de Ned. ambassadeur, mr D. U. Stikker, in Londen een tentoonstelling van Ned. architectuur heeft geopend.de eerste van deze soort, die wordt gehouden. Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog cn over het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid- Oost. Vannacht bijna overal temperaturen om het vries punt en plaatselijk mist Morgenmiddag ongeveer de- Engeland zelfde temperatuur als vandaag. (Opge- 1 maakt om 10 uur). DA Toch een gemis? TAEZER dagen gaf de N.R.C. van haar correspondent een be schouwing over „Politiek in Australië". Daarin trof ons deze zin: „De principiële sfeer, waarbinnen de verkiezingsstrijd in Nederland in sterke mate wordt getrok ken. mist men in Australië: de practische politiek geeft de doorslag." Wat ons in deze zin trof was het woord „mist". Dat is dus geen prettige ervaring. Trouwens, het beeld, da; de correspondent geeft van de Australische politieke sfeer is niet verheffend. In Ne derland staat de politiek hoger. Blijkens het woord „mist" voelt de correspondent als oorzaak de principiële instelling van de Nederlandse politiek. Daarmee hangt de principiële funde ring van het partijwezen in ons land Gelukkig. dat Christelijk Nederland zich na de bevrijding zo krachtig gekeerd heeft tegen de ,.doorbraak"-mentaliteit. die politiek ook hier uitsluitend „in de zakelijke sfeer" wil brengen. Een waarschuwing tevens tegen de mensen onder ons ze zijn er heus! die de scherpe politieke belijndheid graag wat willen afzwakken. „We moe ten geen mensen van de antithese, maar van de synthese zijn", hoorden we nog onlangs iemand zeggen. En niet eens de eerste de beste. Wij houden niet van zulke „synthetische mensen". In geen van de twee betekenissen. Als we dèt gaan worden, zouden we wellicht veel te laat merken, dat we iets missen. Ik heb gekraaid... ,AGELIJKS publiceert Het Vrije Volk een pagina uit een spe ciaal voor de lezers van dit blad geschre ven encyclopaedic. Het motto, waaronder deze verschijnt is de regel uit de ..so cialistenmars": „Al geesteslicht. al we tensmacht zij aan het zwoegend volle gegeven". Wij hebben niet altijd gelegenheid deze pagina te lezen. Maar een enkele keer trekt een beschrijving daarin onze aan dacht. En dan moeten we soms denken: als dit alle wetensmacht en geesteslicht is. die aan het zwoegende volk worden gegeven, dan is het toch nog al eenzijdig. Zo lazen we een artikel over „Bouw- bedrijfsbond". Daarin stond: „Op initia tief of met medewerking van de A.N.B. zijn belangryke sociale voorzieningen tot stand gekomen in het bouwbedrijf. Het Risicofonds waarborgt de bouwarbeiders 90 pet van hun loon, wanneer zij door de vorst niet kunnen werken. De Licht- verletregeling voorkomt, dat de arbei ders minder dan 48 maal het uurloon betaald krijgen, wanneer zij in de winter door de vroeg invallende duisternis kor tere werkdagen moeten maken. De va- cantieregeling is verbeterd. Een Bedrijfs pensioenfonds wordt opgericht. In de burgerlijke en utiliteitsbouw, de water-, spoor- en wegenbouw, in het stucadoors- en in het straatmakersbedrijf kwamen loonregelingen tot stand. Voor het schil dersbedrijf. de timmerfabrieken, het hei- bedrijf cn het grondborings- en buizen- leggingsbedrijf werden c.a.o.'s afgesloten. Men ziet: zwoegend volk. de A.N.B. heeft het practlsch allemaal alleen ge daanChristelijke organisaties deden niets, cn werkgeversorganisaties stonden waarschijnlijk ook alleen te wachten, tot de A.N.B. een initiatief nam We hadden juist tevoren een stukje gelezen, waarin er de draak mee werd gestoken, dat Sowjet-Rusland de eer van alle uitvindingen aan zich trekt. Dat stukje stond inHet Vrije Volk. Minder elan OP een te Utrecht gehouden socialis tisch congres heeft ook de secretaris generaal van Binnenl. Zaken, dr M. J. Prinsen, gesproken We menen dat hij op partijcongressen nog niet vaak aan het woord geweest is. Dat valt in een secre. taris-generaal te pryzen. Thans heeft dr Prinsen wel gesproken daarbij heeft hij ook een belangwek kende opmerking gemaakt. Hij heeft namelijk gezegd dat in het socialisme minder élan wordt gevonden dan voor heen en dat het is gaan schorten aan het ouderwetse socialistische sentiment. Onze indruk is, dat dr Prinsen hier mede een juiste opmerking heeft ge- maak».. Wij weten niet of hij het ver schijnsel van het geringere élan ook in verband heeft gebracht met de structuur zijn party. Dat zou naar onze over tuiging al evenzeer juist zijn geweest. Iedere partij heeft wel eens tijden, waarin het élan wat afneemt. Dat behoeft nog niet verontrustend te zyn. Maar de Party van de Arbeid heeft het, om een woord te gebruiken, door een socialistisch raadslid te Rotterdam gesproken, gezocht de richting van een federalistische partijstructuur. Allerlei wereldbeschou wingen waren daarin welkom, maar geen enkele kon blijkbaar worden aangemerkt als de eigenlijke socialistische. Het heeft nooit in gekund dat ouderwetse socialisten zich in zulk een klimaat bij zonder thuis zouden gevoelen. We ver moeden dat dit niet het geval zou zijn. Dat vermoeden heeft nu in de woorden. vSn secretaris-generaal Prinsen een be vestiging gevonden. Ongepast TN Elseviers Weekblad kan men A soms de gefingeerde verslagen lezen van de gefirygeerde vergaderingen van de gefingeerde gemeenteraad van het gefingeerde dorp Zwinderen. Het is vaak geestig en, zoals te verwachten valt, ook wel eens minder geestig. Er zijn echter gevallen, waarin men ook in zulke gefingeerde verslagen de werkelijkheid al te cicht benadert, juist aar de werkelijkheid tc ernstig is om zich in een persiflage te lóten benaderen. Het is ons onbegrijpelijk, dat de schrij ven deze gefingeerde verslagen dat laatste blijkbaar niet wldoer.de heeft Dat ir»zloht or.tb.ak in het bijzonder toen hy In het jongste gefingeerde raadsverslag de burgemeester van zyn dorp Zwinderen de slachtoffers van de watersnood liet herdenkenDaarop volgt dan nog deze zin uit des burge meesters mond: „Laat ons bedenken aldus spr. dat ook de Zwin buiten haar oever* zou kunnen treden en ooee gemeente de hulp zou behoeven, die wij thans aan onze getroffen landgenoten moeten bieden". We willen wel zeggen, dat men zich grover geestigheid nauwelijks denken ZON EN MAAN Donderdag: zon 7.33 tot 1814 uur: mtjn 15.56 tot 6 44 uur. Op 28 Febtuari

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1