lüeuwe £dJtsrt)c ÖTouranl Onze militairen bouwen een wankele barricade in de stroom Vier treinen storten 2400 ton zand per dag voor hun voeten Hoe Taft denkt over de toestand op Korea Neo-fascistische partij lust Graziani niet meer Goed manifest Oogst van klei-aardappelen 310 millioen kg lager Wist U Russische journalist Pissarev wordt uitgewezen DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5laflt»ttsUdr Is qhMnta «yn turt In Ugljenspffti" Stort Uw bijdragen, lenigt de nood Giro9575 Zandzakken-veldslag bij Rilland-Bath (Van een onzer verslaggevers) BOVEN OP EEN LADING ZANDZAKKEN in een militaire vrachtwagen hobbelen wij over de Derdeweg bij Rilland in het zwaargetroffen stuk van Zuid-Beveland. De wagen gaat as-diep door het water en werpt een volwassen vloedgolf op, die de eenzame planten en bomen langs de weg omspoelt. Het is een dood land. De luiken klapperen voor de ge broken vensters, klei en modder liggen op de dorpels, huisraad en afval spoelen in de straten. De wagen met zandzakken is op weg naar de dijk, die militairen op de Vierdeweg in de Reigersbergse polder aanleggen en de spanning is op de gezichten van de vele helpers te lezen. Gaat de dijk vandaag dicht? Zal men er in slagen, bij dood tij de klaarliggende zandzakken in het laatste stroomgat te werpen en zal deze wankele barricade het houden? Gisteren lukte het niet. Wellicht is het vanmorgen gelukt of anders lukt het morgen. Want opgeven? Daaraan denken de 1500 militairen niet. De 1500 militairen, het bataljon gire- nedaers vam 33 RI uit Oirsohot, genie troepen en artillerie-mannen, zouden vandaag naar hun garnizoenen vertrek ken, maar majoor Zuidema krijgt een onverzettelijke trek op het gezicht, als hij in de wind, op de dijk onder het grauwe wolkendek zegt: „Dan blijven we nog maar een dag En dan stopt de vrachtwagen en staan wij aan het begin van de beruchte Vier deweg. Links en rechts strekt zich in het 'wijde, grauwe water de smalle ver hoging van op elkaar gesta/pelde zand zakken uit. Ruim 100 000 zakken liggen er al op, nog 200X00 moeten er bij ko men. Naar het Noorden is het dij'kje al I gaaf en overal even hoog. Soldaten met pontons varen er de zakken naar toe. anderen op de dijk zelf pakken ze aan en leggen ze op bun plaats. Maar naar het Zuiden, vlak tegen de buitendijk van de Westerse helde, komt de gehavende asfaltweg hier en daar door de stutoge- reden zakken-bekleding heenkijken. En het laatste stukjebreekt af in een wilde kolkende stroom, die het water bij eb en vloed uit en in de 1000 ha grote I polder doet stromen. Op de twee hoofden van het dijkje, aan weerszijden van dit vloedgat, stapelt men grote hopen zandzakken op om die. I als er straks dood tij is. met man en macht in het gat te gooien. Hoognodig Waarom werkt men hier dag en nacht j zonder zichzelf rust te gunnen? Waarom I concentreert zich de fanatieke activiteit van de soldaten op dit schijnbaar on- belangrijke dijkje? In het kantoor van de Landbouw j Maatschappij De Bathpolders bij Rilland' spreidt ir W. Kakebeeke de gedetailleer- de kaart voor ons uit. Met een pennemes i wijst hij bij en zijn stem klinkt verbeten. als hij zegt: „Zolang de hele Reigers- bergse polder door het gat bij Bath nog steeds volstroomt en leegloopt, valt er j niet aan te denken, de zwaar gehavende buitendijk te dichten. Eerst moeten we I het gebied, dat met eb en vloed leeg- I stroomt en volloopt, tot een minimum I 'beperken. Daarom leggen we een dijk op de Vierdeweg. Het gebied, dat met het buitenwater verbonden is, is dan nog aria ar een zesde van wat het nu is. Dat laatste stroomgat in die zandzak- kendijk móet d'ioht! Vandaag misschien, j morgen misschien, maar het móet", i Zo denken de militairen er ook over. I Maar ze zijn moe, doodmoe. Al vier da- I gen proberen ze dat laatste gat te dich- I ten, maar el'ke zandzak, die ze erin gooien, wordt met eeft reuzen-hand weg- gevaagd. Ten einde raad hebben zij er enkele pontonboten in laten zinken. En 1 die boten houden het! Het werkelijke gat is nog maar twee meter, ofschoon de dijkhoofden nog tien meter uit elkaar liggen. En die stapels zandzakken op die hoofden groeien gestaag. Nu even spe- I ling bij dood tijdan alle zakken erin j en d'an dan is het gat misschien dicht. Zandtieinen Gisteren was er hoog bezoek op de dijk. Kolonel Wolff kwam er namens de minister van Oorlog kijken, hoe de za ken stonden. „Laat ons nog maar een dag blijvenvroeg majoor Zuidema hem. En toen kolonel Wolff vertelde, dat de soldaten na hun aflossing zullen worden toegesproken door de bevelheb- ber der derde militaire afdeling, gene- raal-nvajoor J. G. Warringa en de Com missaris der Koningin in Zeeland, jbr mr A. F. C. de Casembroot, kwam er iets van trots op zijn gezicht. Zijn man nen, zijn jongens, verdienen het! Waar komen al deze zandzakken van daan? De lege militaire wagen voert on6 terug, hotsend door gaten in de weg, plassend door het water, naar het einde van de rijksweg, waar de weg ter hoogte van Rilland in het water verdwijnt. Langs de spoorlijn zwoegt een locomo tief onder grote witte rookwolken voor een lange trein met zandwagens. Zes honderd ton zand, dat langs de spoordijk wordt gestort, voor de voeten van de soldaten, die klaar staan om het in zak ken te scheppen. Vier van deze treinen komen er dagelijks aan en elke militair heeft tientallen, honderden zakken vol- gesohept en dichtgebonden Speelgoed Met een verrekijker klimmen we op de spoordijk. Vlak vóór ons de zandtrein, de scheppende soldaten en de af- en aanrijdende vrachtwa gens. Ginds de buitendijk, die wel haast voor de helft is afgekalfd, en er vóór de smalle reep van zandzak ken door het water. Bij het stroom gat krioelt het van de mannetjes, met zandzakken op de schouder. In een gebied van enkele kilometers wordt iets verricht, waar Nederland trots op kan zijn. Voor een polder van 1200 ha is men dag en nacht in touw. Alleen voor deze polder? Ach, wei neen, als 'het vreter lang zo blijft in- en uitlopen, storten de huizen van Rilland Bath in, verdrinkt het land' en vallen er gaten in de rijksweg. Ook andere bin nendijken liggen doorweekt in het water en als zij eveneens zouden bezwijken, werden Zuid-Beveland en Walcheren van het vasteland afgesneden. Daarom slaat men de handen hier op een zo indruk wekkende wijze ineen, daarom kent men hier geen rust. Rilland-Bath is niet het ergst getrof fen van Zuid-Beveland. In Kruiningen bijvoorbeeld vertoont de buitendijk een gat van 22 meter diepte! Maar bij Ril land bewijst dykenbouwend Nederland, dat men met speelgoed de vijand te lijf durft te gaan. Want zandzakken zijn' eigenlijk maar speelgoed bij het geweld, waarmee het water zich in de polder stort en bij de kracht, waarmee de eb het door het stroomgat sleurt. Maar wat dit speelgoed waard blijkt te zijn in han den van Hollanders met verbeten moed en doorzettingsvermogen, wordt bij Ril land bewezen. Watersnoodramp Aantal slachtoffers thans 1487 Wanneer men de aantallen geïdentifi ceerde stoffelijke overschotten, geborgen stoffelijke overschotten en de aantallen bij het Rode Kruis op heden als vermist te boek staande personen bijeentelt, zou het aantal slachtoffers van de waters noodramp 1487 bedragen. Een definitief cijfer is dit natuurlijk nog niet, want nog bij herhaling worden stoffelijke over schotten in de ondergelopen gebieden aangetroffen. De vorige opgave van de lijst van slacht offers vermeldde een aantal van 1396 doden. Sindsdien heeft de lijst zeer vele wijzigingen ondergaan. De belangrijkste laten we hier volgen (tussen haakjes de cijfers van de vorige opgave). Nieuwerkerk 144 en Ouwerkerk 100 (tezamen 16); Oosterland 29 (40); Nieuwe Tonge 63 (87); Stellendam 76 (27); •Gravendeel 48 (57); Numansdorp 56 17); Zuid-land 21 (37); Kruiningen 58 (27); Halsteren 66 (23); Stavenisse 56 (oorspronkelijk werden hier 300 opge geven, vorige lijst 200). De noodwet-schuldenaren ter bescherming van de schuldenaren in het rampgebied, is gisteren door publi catie in het Staatsblad van kracht ge worden. De zeven bioscopen in Haar- ;m zullen waarschijnlijk worden geslo- n, daar het verzoek om de vermake lijkheidsbelasting (35 pet) te verlagen is afgewezen. Handtekeningen in bloed Kort nadat de Rode Chinese omroep de Amerikanen er van had beschuldigd, Noordkoreaanse krijgsgevangenen in de Verbonden legers te dwingen, zonden gisteren 931 Noordkoreaanse krijgsge vangenen een met hun bloed onderteken de petitie, waarin zij toestemming vra gen, tegen het communistische leger te strijden. Er bevinden zich thans 40.000 anti-communistische krijgsgevangenen in Zuid-Korea. Senator Taft heeft gisteren verklaard, dat het, zoals de verhoudingen momen teel zijn, bijna onmogelijk is, de Kore aanse oorlog te winnen zodat er momen teel feitelijk geen oplossing voor het conflict is. Het enige wat de Verbonde nen thans kunnen doen, is het handhaven van hun sterke positie, aldus Taft. Taft gelooft dus wel in een oplossing, als er Bonn stelt voor Duitse radio en televisie straks i hand krachtdadiger strategie wordt gevoerd. Zo meent hij, dat de V.N. Chinese bases Mandsjoerije met succes zouden kun- n bombarderen. Hiertoe zouden zij echter slechts overgaan als de Chinese luchtmacht Geallieerde aanvoerwegen gaan bestoken, maar het valt te be twijfelen of de Chinese luchtmacht daar toe thans sterk genoeg is. In de nabije toekomst zullen Ameri kaanse en Zuidkoreaanse -officieren Frans-Vietnamése opleidingscentra Indo-China bezoeken. Vietnamese n zullen dan op hun beurt een zoek brengen aan de Koreaanse oplei dingskampen, aldus meldt A.F.P. Door de onverwachte geldzuivering in Zuid-Korea zijn de communistische gue rilla's in moeilijkheden gekomen. Als voorzorgsmaatregel tegen mogelijke over vallen heeft de-Zuidkoreaanse politie de wacht betrokken bij alle banken. De Franse maarschalk Juin is weer an het Koreaanse front naar Indo-China vertrokken, na een bezoek aan de geal lieerde installaties. Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens En staak nou nog eens?" Tijdens het afgelopen weekend brak pensioenconflict uit onder de Par vuilnismannen, waardoor velen het w in 6 Maai uit Hamburg, Müncben etc. komt nogal wat verzei IV eST-DUITSLAND wil een centrale Duitse omroep in het leven r W die alle uitzendingen naar het buitenland zal verzorgen en tevens de I televisie in handen zal nemen. De minister van Binnenlandse Zaken, dr i Lehr, heeft daartoe een wetsontwerp latèn uitwerken, dat reeds gestuit I is op heftige critiek van de zijde der bestaande regionale omroepen. Deze laatste voelen zich blijkbaar in hun bestaan bedreigd, daar minister Lehr rond 50 millioen Mark (45 millioen gulden) beschikbaar wil stellen voor de centrale zender, hetgeen ten koste zou gaan van de 180 millioen, die j nu jaarlijks voor verschillende omroepdiensten worden uitgegeven. De Duitse omroep hoeft zich na de oorlog regionaal ontwikkeld. Daarbij heeft de Noodwestduitse omroep, die de gehele Britse zóne omvat, zich hel krachtigst kunnen ontplooien. De uitzen dingen van deze omroep hebben, even als die van de sterke Beierse omroep vaak critiek ondervonden van politici der regeringspartijen te Bonn. Daar naast bestaan nog twee omroepen van kleinere omvang: de Hessische Zuidwèst-omroep. De laatste bestrijkt het gebied der Franse zóne. Tot nu toe bestaat er een „werkgemeenschap der roepdiensten", die de samenwerking tussen de regionale zenders regelt. Maar deze zenders hebben hun volledige zelf standigheid behouden. Wanneer het plan van minister Lehr wordt uitge voerd, zullen de bestaande zenders even wel een groot deel van hun terrein moeten prijsgeven aan een centrale om roep met een eigen politieke leiding. De centrale Duitse omroep is volgens de minister noodzakelijk, wil men in staat zijn, de Duitse luisteraars een televisieprogramma van voldoende ni veau te bieden. De kosten daarvan zou den niet door één der regionale zenders gedragen kunnen worden en daarom be pleit de minister de verzorging van een enkel televisie-programma door de cen trale zender. Volgens de minister zal de federale regering In de leiding van de „Duitse omroep" ver in de minderheid zijn. Desondanks zullen de landelijke regeringen in de Bondsraad vermoede lijk de Bondsregering het recht betwis ten. haar bevoegdheden tot het gebied van de omroep uit te breiden. F alkland-eilanden, steen des aanstoots! Britten in actie tegen Chili en Argentinië De Britse gouverneur op de Falkland- eilanden had kort geleden twèe Argen tijnen doen arresteren, die een aantal ge bouwen naast de Britse basis op het eiland Deception hadden bezet. Men weet, dat Argentinië aanspraken doet gelden op deze Falkland-eilanden, welke groep sinds 1771 een Britse kroonkolonie is kwam tot een notawisseling. Thans heeft de gouverneur van de Falkland-eilanden gelast, de Argentijnse en (Chileense) ge bouwen op Deception te vernielen. Het optreden van Argentijnen en Chilenen wordt beschouwd als inbreuk op de wet. De Britse regering wil deze kwestie voor leggen aan het Int. Hof van Justitie. Chili protesteerde krachtig tegen het Britse optreden en blijft er bij, dat O'Higgingsland, de Zuid-Shetlandse eilan den en de andere eilandengroepen onder deel zijn van Chileens territorium. Ter verduidelijking wijzen wij er op, dat ook de Chilenen op het eiland Deception een loods hadden laten bouwen, naast de „be zetting" van Argentinië. Een klein inci dent, dat „politiek" grotere afmetingen aanneemt. Argentinië en Chili zijn tegen arbitrage door het Int. Hof. Wat zou Mussolini gezegd hebben De 70-jarige maarschalk mocht eens de leiding in handen nemen... GRAZIANI, Italiaans maarschalk onder Mussolini, heeft, naar te Rome is vernomen, afgezien van het lidmaatschap van de Neo-Fascistische partij. De 70-jarige Graziani had zich in October 1952 voor de partij aan gemeld. Een aantal leden van de partij opperden echter ernstige bezwaren tegen de openbare bekendmaking van de maarschalk, dat hij tot de partij wilde toetreden. Zij verklaarden, dat door het toetreden van de maarschalk een fascistisch stempel op de partij zou worden gedrukt, waar door de partij krachtens de anti-fascisti sche wet verboden zou kunnen worden. Ook vreesden zij, dat de oude maar schalk zou trachten de leiding van de partij in handen te nemen. Graziani voerde aan. dat hij diende te worden toegelaten ondanks de bezwaren van een aantal leden, maar de secretaris van de partij, De Marsanich, bepaalde het tegendeel. Graziani zag daarop van het lidmaat schap af. Hij zei: „Ik neem de ver ring die door mijn aanwezigheid ontstaat, weg, opdat de partij sterk zal kunnen blyven". Vooruitzichten na de ramp Vermoedelijk meer zand-patatten eten, maar geen tekort verwacht "TiOOR HET WEGVALLEN van 13.000 ha aardappelen in de getroffen kJ gebieden zal ons land dit jaar een opbrengst van ongeveer 310 millioen kg aardappelen missen. Dat is 10 pet van de normale oogst. Wanneer het rampgebied voor de tarweteelt niet tijdig droog komt, betekent dit een lagere tarweproductie van ongeveer 12 pet. Voor gerst is dit cijfer 15 pet, voor haver 3 pet, voor vlas 20 pot, voor suikerbieten eveneens 20 pet Van de aardappelteelt zal volgens de Stichting voor de Landbouw, die al deze cijfers heeft meegedeeld, in de getroffen streken weinig of niets meer terecht ko- vooral ook in verband met de ge voeligheid van dit gewas voor zout. Bij -tekort aan klei-aardappelen zal de consumptie zich meer op zandaardappe- len gaan richten. De voorziening met consumptie-aardappelen behoeft dan ook niet in gevaar te komen. Bovendien is de hand van gegevens over 1952 ge bleken dat in de niet getroffen klei- akkerbouwgebièden zeker de mogelijk heid aanwezig is de aardappelteelt uit te breiden. Om dit te bevorderen, zou kunnen overwegen, voor consump tie-aardappelen een aantrekkelijke mini- garantieprijs in uitzicht te stellen, aldus de Stichting. De tarweproductie zal dit jaar onge twijfeld aanzienlijk beneden de normale liggen. Het lijkt vrijwel uitgesloten dat de getroffen gebieden die dit voorjaar droogkomen nog veel zomer tarwe kan worden uitgezaaid. Een grotere uitzaai in de niet overstroomde gebieden is moei lijk. Bovendien moet men rekening hou den met een kleinere uitzaai van winter tarwe in het hele land. Zomergerst kan vermoedelijk in de droogkomende gebieden nog wat gezaaid worden, maar hoeveel is niet te schatten. Voor haver geldt ongeveer hetzelfde. Vlasteelt is in de rampgebieden dit jaar niet meer mogelijk. Van suikerbieten valt in de geteisterde streken 14.000 h; weg. Uitbreiding van de teelt elders kan wellicht worden bevorderd door verho ging van de bietenprijs. Aardappelen en suikerbieten zijn vitale producten, die in de niet getroffen ge bieden extra-verbouwd zullen moeten worden. Voor tarwe, voergranen en vlas zal men het verlies van een deel der productie moeten aanvaarden en zo dig de import moeten vergroten, aldus de Stichting voor de Landbouw. Plaatsen voor rechtzaak- Hamid verloot Aneta meldt, dat vertegenwoordigers in de Nederlandse, Amerikaanse en Australische ambassades het proces te gen sultan Hamid II, dat morgen te Dja karta begint, zullen bijwonen. Df beschikbare plaatsen zijn onder 600 ge gadigden verloot. Ook voor de pers n meer aanvragen dan plaatsen. De Nederlandse bladen krijgen er 3. de Chinese 3, de Indonesische 4. Ook Aneta Antara krijgen plaatsen. De zaak-Rosenberg Leuzen klinken rond het Witte Huis Om incidenten te voorkomen, heeft de Amerikaanse politie de demonstranten voor het Witte Huis te Washington, die posten voor clementie in de zaak-Rosen berg of voor spoedige executie, in groe pen verdeeld. Van alle zyden rond het Witte Huis klinken kreten als „Laat niet toe. dat hysterische vrees het recht aantast" en „De electrische stoel kan niet de twijfel in deze zaak wegnemen". Alleen van de Westelijke vleugelzijde klinkt de leus „Hang ze op en verscheep hun lijken tegen contante betaling naar Rusland' want hier staan de posters, die eei spoedige executie van het spionnerapaar voorstaan. Rusland keurt benoeming Am. ambassadeur goed De Russische regering heeft de be noeming van Charles Bohlen tot Ame rikaans ambassadeur te Moskou goedge- Bohlen, die als kenner van Oosteuro- pese zaken wordt beschouwd, zal George Kennan opvolgen. Kennan werd enige tijd geleden door de Russische regering tot „persona non grata" verklaard. Wisjinsky in de V.St. rumoerig ontvangen Kreten als „aan de galg" Toen Wisjinsky met de Queen Mary" in New York aankwam, waar hij zal deelne- aan de zitting van de Assemblée der V.N., werd hij op minder aangename ma nier ontvangen door een groep van hon derd personen, voornamelijk Wit-Russen en uitgeweken Polen. Deze anti-Russi sche demonstratie in de New-Yorkse ha- was terdege georganiseerd. Toen de Rus in zijn limousine had plaats genomen moest een groot aantal politieagenten een keten vormen om te voorkomen, dat de demonstranten de auto tegen hielden. Er werden anti-Russische pamfletten uit gestrooid, waarvan enkele op Wisjinsky's limousine terecht kwamen en er weer klonken kreten als „moordenaar" en .verrader". De anti-Stalinisten hadden spandoeken bij zich en borden, waarop Stalin was afgebeeld, omstrengeld door touwen, die door arbeiders werden vast gepakt en leuzen als „maak een einde. Wisjinsky. aan de slachting achter het IJzeren Gordijn", alsmede „Stalin, Wis jinsky en Zaroebin horen aan de galg". Tijdens de demonstratie, aldus A.P., keek Wisjinsky grimmig en strak voor zich uit. Churchill laat Slim niet vertrekken Want hij is hard nodig voor de netelige Suez-zone Veldmaarschalk William Slim is door de Britse premier. Winston Churchill, plotseling benoemd tot rechtstreeks ad viseur van de premier in de kwestie- Suez. Slim zou morgen naar Australië trekken om zijn nieuwe functie Gouverneur-Generaal op zich te ne doch kreeg nu opdracht, zijn passaj annuleren. De veldmaarschalk is één van de beste Britse experts op het gebied va defensie van het Midden-Oosten. Minister Eden verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat de onderhandelingen over de kwestie van de Suez-kanaalzone nog niet zyn begonnen. vindt de lezer afgedrukt een j manifest, ondertekend door de voorzit- zes politieke partyen. Wij be velen de lezing van dit stuk gaarne aan. In de politieke verhoudingen is de ge meenschappelijke ondertekening van een manifest al een opmerkelijk iets. In de politiek immers valt onvermijdelijk nogal het accent op hetgeen verdeelt. Maar ditmaal was er iets, dat deze partijen op manifest bij elkaar kon brengen en ook bij elkaar behoorde te brengen. Dat het gemeenschappelijk protest tegen het communisme. Dit woord van protest is een woord „p zijn plaats. Wat zich op het ogenblik achter het beruchte IJzeren Gordyn voor doet. is in staat ieder weldenkend en weivoelend mens van afkeer te vervul len. We mogen wel aannemen, dat ook onder ons in het algemeen zeker ge zond denkend volk de gelederen van het communisme snel aan het uitdunnen zijn. Maar de leiders zijn er nog met him krampachtige pogingen om hun vol gelingen aan zich te binden. Straks wordt in ons land weer de Februari-staking uit het jaar 1941 her dacht. Moet men de communisten gelo- -en typisch communis tische aangelegenheid geweest. We weten beter. Zeker, ook de communisten heb ben er hun deel aan gegeven, maar naast hen het Nederlandse volk. Daarom is het stuitend, wanneer de communisten pro beren van de herdenking der Februari staking een communistische manifestatie te maken. Dat hebben ze nu al verscheidene jaren gedaan. En het ziet er naar uit, dat het dit jaar weer zo zal gaan. Maar het recht, dat te doen, hebben ze nu minder dan ooit, nu achter het IJzeren Gordijn Chris tenen en Joden en wie zich maar met het communistisch bewind niet kunnen verenigen, wreder dan ooit worden ver volgd. Daarop is het, dat het manifest van deze politieke partijen de aandacht wil vestigen. Het doet het ten overvloede, want het moest aan ieder duidelijk zijn. Maar het doet het in zulke duidelijke bewoordingen, dat die duidelijkheid nu ook wel voor ieder aanwezig is. Zetel minder ran de belangrijkste verschynse- van de in Oostenrijk gehouden verkiezingen is, dat de communisten een zetel achteruit zijn gegaan. Nu zou het niet in overeenstemming zyn met de kwalijke reputatie van de communis tische voorlichting, wanneer men in het communistische dagblad De Waarheid daarover iets lezen zou. Dat gebeurt dan ook niet. Men leest in dat blad van aller juist datgene waarop het aan komt: de voor- of achteruitgang in zetels wordt verzwegen. Het is wel zielig, wanneer men het met zulk een voorlichting stellen moet. Tsjang zegt Moskou Pact van 1945 op What about de haven Dairen en die van Port Arthur? De Chinese nationalistische regering, gezeteld op Formosa, heeft besloten het vriendschapspact met Rusland, hetwelk van 1945 dateert ongeldig te verklaren. Het Nationalistische parlement zal er van daag wel zijn fiat aan geven; dit is slechts een kwestie van formaliteit. Tsjang ver klaarde. dat de Sowjet-Unie het verdrag heeft geschonden en van onwaarde ge maakt door de aggressie in China. In feite bestaat er reeds lang een breuk tussen de Russen en het nationalistisch China van Tsjang Kai Sjek. De jongste stap van Tsjang is echter van betekenis, voor het geval hy tot actie overgaat op het Chi nese continent. In het Chinees-Russische verdrag werd bepaald, dat de Sowjet-Unie Port Arthur mag gebruiken als marinebasis, terwijl de Sowjet-Unie ook de beschikking heeft over de helft van de haven van Dairen. Beide havens liggen op het schiereiland Liaotoeng in de Gele Zee. Een en ander De tanker Miriella op het oliepad Tweede avontuurlijke reis Volgens Reuter Is de Italiaanse tank boot „Miriella" uit Venetië vertrokken naar Abadan, om voor de tweede maal Pèrzlsche olie aan boord te nemen. Offi cieel ls niets bekend over de bestem ming van het vaartuig, dat Zaterdag avond is uitgevaren. Een week geleden loste de „Miriella" 5.000 ton olie, de ste Perzische olie, die sinds de natio nalisatie in Europa is aangekomen. De olie ls In tanks in de haven van Venetië verzegeld, hangende een beslissing het gerechtshof in deze stad, ovei els van de Brits-Iraanse oliemaatschappij voor een „gerechtelijk beslag". DAT van 8 tot 10 Maart in Keulen t.g.v. de jaarbeurs aldaar, een Ned. bloemen tentoonstelling met een oppervlakte van 500 m2 wordt gehouden (de grootste, die na 1945 in Duitsland is georganiseerd). DAT Ged. Staten van Gelderland heb ben voorgesteld, voor deze provincie of ficieel een blauw-geel-zwarte vlag te kie zen in plaats van de thans gebruikte blauw-gele. DAT de Infanterieschool te Harderwijk Maandag as. haar 5-jarig bestaan viert. DAT in Scheemda de eerste buis is ge legd van het waterleidingnet voor Mid- wolda. Finsterwolde, Beerta en Nieuwe Schans. DAT van 15 tot 18 April in Bennekom een studieconferentie voor Ned. en Duit se bestuursambtenaren wordt gehouden op initiatief van het Instituut voor Be stuurswetenschappen. DAT de opbrengst van de kruideniers- beurs Roka, die van 2 tot en met 7 Maart in de Ahoyhallen te Rotterdam wordt gehouden, bestemd is voor kruideniers uit het rampgebied. DAT de R.K. standorganisatie A.B.T3. in het Betuwse stadje Huissen weigert mee te werken aan het saneringsplan voor de tuinbouw daar men onteigening principieel niet geoorloofd acht DAT de examens boekhouden en be drijfsleer van de Stichting Examens van de georganiseerde Landbouw op 17 en 28 April worden gehouden (aanmeld v tot 1 April: Belgischeplein 6, Den Haag). DAT honderd Italiaanse vrijwilligers bij de bloedtransfusiedienst in Milaan bloed hebben afgestaan voor de getroffen Ned. gebieden. DAT tot consul van Israël te Amster dam is benoemd de eerste secretaris van de Israëlische legatie, A. Caspi. DAT het Verbond van Prot.-Chr. Werk gevers in Nederland op Woensdagavond 6 en Donderdag 7 Mei in hotel Witte- brug in Den Haag zijn jaarvergadering houdt DAT in de volkshogeschool Overcinge te Havelte (Dr.) van 7 tot 13 April vacantiecursus Volksdans. Sport en Spel wordt gehouden. DAT voor koolzaad, afkomstig va: oogst 1952. na 1 Maart geen aanspraak meer kan worden gemaakt op de prijs die in uitzicht werd gesteld. was vastgelegd in de overeenkomst van Yalta, waarbU China echter niet ver tegenwoordigd was. De concessies werden toen vastgelegd in het hier genoemde Chinees-Russische verdrag van 1945. Peking en Moskou houden nog altijd aan dit verdrag vast en Tsjang. die van oor deel is, dat zijn regering de „enig wet tige" is, zegt het nu formeel op. Opgelucht T"\E heer Merle Cochran heeft ontslag gevraagd en verkregen als Ameri kaans ambassadeur in Indonesië. Wij kennen Cochran als de man die deel heeft uitgemaakt van de commissie van goede diensten, over de goedheid van welke diensten men intussen verschillend kan denken. In elk geval moest het indertijd op vele Nederlanders wel een pijnlyke indruk maken, dat juist deze man tot Amerikaans ambassadeur werd benoemd. Thans gaat Merle Cochran heen. Men zou menen, dat het afscheid van zulk een man in Indonesië zou worden betreurd. De feiten schijnen anders te liggen. Om de correspondent te Djakarta van het Alg. Handelsblad aan te halen: „De na tionale pers (van Indonesië) toont zich in het algemeen opgelucht door het ver trek van Merle Cochran". Het kan wel vreemd lopen in de wereld. Of is het misschien toch niet zo vreemd? Record te BerlijnOp één dag 3100 vluchtelingen Gisteren zijn meer dan 3.100 Oost duitsers naar West-Berlijn uitgeweken, 600 meer dan het hoogste aantal, dat tot dusverre op één dag de zonegrens is gepasseerd. Aldus functionarissen te West-Berlijn. Binnen enkele dagen de grens over Ontplooide in ons land ongeoorloofde politieke activiteit T~\E NEDERLANDSE regering heeft kJ besloten de onlangs in Den Haag gearresteerde Russische journalist L. Pissarev naar Rusland uit te wijzen, zodra zich reisgelegenheid voordoet. Dit kan binnen enkele dagen worden verwacht. Nadat Pissarev was gearresteerd en een aanvankelijk inzicht in zijn hier te lande gevoerde activiteit was verkregen, stond het aanstonds vast dat hij behoorde te worden uitgewezen op grond van de onge oorloofde poltieke activiteit die hij als vreemdeling ontplooid had. Inmiddels werd een gerechtelijk onder zoek tegen hem geopend teneinde een meer verbreed inzicht te krijgen in zijn wijze van optreden en de door hem ge legde contacten. Hierbij bleek dat dank zij het snelle ingrijpen der bevoegde autoriteiten zijn Spoedig nieuws over huurverhoging Advies S. E. R. en plan van de regering tegelijk bekend De regering is voornemens het advies van de Sociaal-Economische Raad over de huurverhoging en het voorlopig ad vies over de werkgelegenheid spoedig voor publicatie vrij te geven. Dit is niet onmiddellijk gebeurd, omdat de rege ring het wenselijk aeht, de publicatie van de adviezen te laten samenvallen met een mededeling van haar voornemens, althans in grote lijnen. Dit heeft minis ter-president dr W. Drees geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Andriessen (K.V.P.). ontoelaatbare werkzaamheden reeds wer den gestuit terwyl zy zich nog in een aanvangsstadium bevonden. Onder deze omstandigheden is het raad zaam bevonden geen gerechtelijke vervol ging tegen hem in te stellen, doch hem slechts uit Nederland te verwijderen. HET WEER IN EUROPA jl <2 2 ïtrS B 31 S s geh. bew. NO 1 N 2 -15 4 - 1 3 iw. bew. ïw. bew. NNW 5 ZZW 2 3 3 6 0 geh! bew! ZW 4 7 0 zw. bew. NNO 3 3 0 regenbul WNW 4 5 4 geli. bew. windstil 5 0* geh. bew geh. bew windstil W 6 0 0 IK-Nüll Zürich Wenen Droog weer Tot morgenavond ver- wacht De Bilt: Droog weer niet opklaringen, maar ook -- hier en daar tijdelijk mist. Zwakke tot matige wind u:t Zuidelijke richtingen. Van nacht let* kouder. Morgenmiddag ieta zachter. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 7.35 tot 1812 uur; maan 14.43 tot 6.25 uur. Op 28 febr. v.m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1