Jlietture geihscffe (öaurant Steunt het Nationale Rampenfonds Koning Boudewijn resideert vanmiddag weer in het paleis te Laeken Van Houtte, die met twee monden sprak, thans in moeilijk parket Adenauer: Hulp aan Nederland primair uit medelijden Socialistische winst en enig Katholiek verlies Wist U MAANDAG 23 FEBRUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; f2 per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). Drie en dertigste Jaargang No 96GB Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Staat9a«ticf) I» 9(>eb!evta wgo bert In tcgtjenspoet" GIRO 9S7S Biussel leeit in spanning BELGISCHE koninklijke familie vertrok gisteravond per trein van de Rivièra naar Brussel. Koning Boudewijn, koning Leopold en de prinses van Rethy, gingen uit Antibes, vanaf de villa, waar zij tijdelijk verblijf hielden, in een grote zwarte Cadillac, die werd voorafgegaan door een Franse politie-auto. Met grote snelheid werd naar Nice ge reden. Een ware karavaan verslaggevers en fotografen kon de boeiende race echter niet bijhouden en men raakte na enkele minuten hopeloos achter. Bij Nice sloeg de Cadillac de weg naar St Raphael in, en van daar vertrok de koninklijke familie per trein naar de Belgische hoofdstad. Brussel leeft in spanning, want men wil weten, waarom hij zo plotseling vertrokken is en vanmiddag weer komt te resideren op het paleis te Lae- „kad;Uk vjïïïïtJÏ; rrm premier Va,n Hou,:,e de ™??.e w«k oE, nadruk verklaarde dat de koning zeer ernstig ziek was en hij ten minste zonde atmosfeer ontstaan is. Het wordt drie weken noo in Zuirl-FrnnWiib moeten verblijven, terwijl hij nuhoog dat de ..praatjes" over de toe nemende invloed van de prinses van Réthy op de Belgische staatszaken tot zwijgen worden gebracht. De prinses van Réthy staat bloot aan vernederingen, het geen het aanzien van het Belgische ko ningshuis schaadt Hier wordt niet langer een toon in acht genomen, die past bij de verschuldigde gevoelens van eerbied ten opzichte van het Belgische staats hoofd. Hier wordt door een deel der pers ongezonde sensatie gevoed. Met belang stelling wachten wij af, wat er nu te Brussel zal gaan gebeuren, nu koning Boudewijn terug drie weken nog in Zuid-Frankrijk een geheel ander geluid laat horen. Gelukkig schijnt koning Boudewijn goede gezondheid te genieten en te delen naar A.P., woonde hij Zondag nog met de andere leden van zijn familie de villa Les Cedres de Mis bij en maakte later met zijn vader een wandeling in het park. De onverwachte terugkeer zal de politieke spanning, aldus Reuter, ver moedelijk nog verhogen. Echter wordt, volgens insiders, minder de nadruk ge legd op een „crisis" veroorzaakt door de voorgestelde belastingen, in verband met de overstromingsschade. Wat vooral in het geding is, betreft de voorgestelde regeling der status van de echtgenote van koning Leopold, namelijk de 38-jarige prinses van Réthy, die te grote invloed op koning Boudewijn uitoefent. Die kwestie is bijzonder actueel geworden in verband met het aar-staande huwelijk van prinses Josephine Charlotte op 9 April a.s. te Luxemburg. Immers, vóór die tijd moet de proto collaire rangorde der koninklijke en prinselijke gasten worden vastgesteld, waaraan moeilijkheden verbonden zijn, aangezien de prinses van Réthy haar titel uitsluitend van haar gemaal ontving. Een ware vloed van supposities, com mentaren. fantasieën over dit onderwerp heeft zich uitgestort over pers en pu bliek. Men dringt er op aan. de status van de prinses van Réthy afdoende te regelen en het liefst zou men zien. dat koning Boudewijn zich spoedig ging ver loven en in het huwelijk trad. De Brusselse corr. van de N.R.Ct wijst op een opmerkelijk artikel van de Volks- gazet als „een der meest krasse staaltjes i van journalistiek." Het loopt uit op een felle aanval op de prinses van Réthy, doch daaraan is I critiek op koning Boudewijn zelf vooraf gegaan. Het blad verwijt de vorst, dat j hij op ontvangsten tegen socialistische I gasten wel eens dingen heeft gezeed, die slechts te verklaren waren uit de be- I hoefte de tegenstrevers van zijn vader te kwetsen. Het verwijt 'skonings om geving. ..bestaande uit clericale oude j heren", dat zij de koning overal „een houding lieten aannemen, die niet dien van aard was veel symnathie te winnen." verzekert vervolgens, dat het geen com- j mentaar wil leveren op 's konings ziekte. doch merkt niettemin oo niet goed te begrijpen, dat een zieke binnen de veer- j tien dagen driemaal de reis BrusselAn tibes onderneemt en tweemaal in storm- weer blootshoofds overstromingsgebieden be/oekt. Verder verzekert het, dat veel Belgen niet beeriiDen. dat men van griep niet in België beter kan worden. Felle ciitiek op de prinses van Rethy Zoals nu alle bladen al hebben ge schreven herhaalt ook de Volksgazet, dat er iets hapert in de relaties tussen paleis en regering. Instede van het bij een kiese zinspeling te laten, knoopt het blad aan deze constatering een scherpe aanval vast op 'skonings stiefmoeder, waarin het feiten vermeldt, die wel vrij algemeen bekend zijn, doch die in België tot dus ver nimmer werden gedrukt. „Deze vrouw heeft niet het geringste recht zich in de Belgische staatszaken te mengen. Zij doet het. Zy woont bij ge legenheid de conversaties tussen de ko ning en de eerste minister bij en mengt zich in de besprekingen. Haar uitgaven en zij zyn niet gering worden soms gedekt op een manier, die de schijn wekt dat de koning der Belgen een jongeman is, die thuis zijn eerste salaris aan moeder moet afgeven! Het is door haar schuld, dat de familieverhoudingen in de ko ninklijke familie werden vertroebeld, derwijze, dat eerst prins Karei en na dien koningin-moeder Elisabeth uit de paleizen van Laeken en Brussel moesten vertrekken, om elders een onderdak te vinden. Men vindt haar aan de oorsprong van verschillende zaken, waarmee de regering en de koning zelf buitengewoon veel last hebben gehad, zoals het geval van Londen en de eerste reis naar An tibes." „Is het misschien niet waar, dat Ma dame zich onlangs een speciale Italiaanse auto aanschafte, die niet minder dan een millioen francs heeft gekost? Is het niet letterlijk verpest (wy laten deze uitdruk king geheel voor rekening van de Volks gazet. Red.) worden door de eindeloze twisten in verband met het huwelijk van prinses Josephine Charlotte, waar Ma dame ac Réthy, die eindelijk ook een koninklijke rol hoopt te kunnen spelen, voorrang eist boven koningin Elisabeth en boven prinses Ingeborg van Zweden?" Zijn felle artikel resumerende, besluit het blad, dat de prinses zich niet be moeien mag met het land, zich niet mag mengen in staatszaken en de jonge ko ning, wie iedereen het beste toewenst, niet in moeilijkheden mag brengen. Aan gezien zij dat wel doet, moet haar rechts positie worden geregeld. Ongezonde atmosleer geschapen Thermometer van het Rampenfonds De stand van de binnengekomen gelden bij het Nat Rampenfonds. Statenlaan 81, Den Haag, Giro 9575, bedroeg: 1 Februari f 500.000 2 Februari f 2.000.000 3 Februari f 3.000.000 4 Februari f 7.131.000 5 Februari fll.67z.000 6 Februari f 16.900.000 7 Februari f 24.080.000 9 Februari f 27.558.OÜ0 10 Februari f31 000.000 11 Februari f34,000000 12 Februari f 38 000.000 13 Februari f42.000.000 16 Februari f47.500.000 17 Februari f49.500.00i 18 Februari f51.500 000 19 Februari f 53.^ -o 000 20 Februari f55.000.000 21 Februari f57.000.000 waar, dat op de Dinsdag na de over stroming, toen Iedereen in gans de we reld bezorgd was over het lot van de geteisterden en de Beleen geld en kleren bijeenbrachten, Madame de Réthy in de koninklijke trein te Parijs, op doorreis naar Antibes, aangekomen, de Franse nodekoning Christian Dior en een van zijn mannequins ontving om zich een kostbare collectie te laten voorstellen? Is het niet waar, dat de ministers en de omgeving van het koninklijk paleis Mevrouw B. Staj-Mol, de echtgenote van minister Staf, heeft Zaterdag te Amsterdam de onderzeeboot jager „Friesland" te water gelaten. De „Friesland" wordt een dubbelschroefturbineschip met een waterverplaatsing van 3150 ton. Het schip is in aanbouw bij de Dok- en Scheepsbouw Mij te Amsterdam. Misschien zal onze houding de uit de oorlog overgebleven weerstanden helpen overwinnen De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft enkele vragen van Ne derlandse zyde, naar aanleiding van de watersnood in Nederland, schriftelijk be antwoord. Dr Adenauer zegt, dat het naar zyn mening allereerst het zuiver menselijke gevoel van medelijden en de wens om nood te lenigen zyn geweest, die zovele Duitsers er toe brachten spon taan hulp te bieden. Misschien heeft deze of gene zich ook in dankbaarheid herinnert, aldus voegt de bondskanselier er aan toe, hoe vrien den in het buitenland na 1945 bijge sprongen zijn tot leniging van honger er» entberingen in Duitsland. Dr Adenauer zegt voorts, dat de hulp actie haar reden in zichzelf vindt. Zou zij er bovendien toe bijdragen nog uit de oorlogstijd overgebleven weerstanden te doen overwinnen, dan zou dit slechts tot blijdschap kunnen stemmen. Op de vraag of hij in het algemeen tevreden was over de ontwikkeling van de samenwerking der beide landen in de laatste jaren, antwoordde dr Adenauer dat Nederland en Duitsland elkander in vele internationale en boven-nationale organisaties gevonden hebben. Dr Ade nauer meent, dat deze wyze van samen werken in het kader van grotere ge meenschappen ook de Duits-Nederlandse verhouding in engere zin ten goede ie gekomen. Zijn in de Bondsdag gedane verklaring dat hij de hulp aan Nederland als een Europese taak beschouwde, nader 'oe lichtend, zei dr Adenauer tenslotte, dat het inzicht, dat wij in Europa allen in hetzelfde schuitje zitten, de Bondsrege Beslag gelegd op de Carthage Een Haagse deurwaarder legde Zater dagmiddag op verzoek van een Belgische scheepswerf in Antwerpen, beslag op de Franse vrachtboot Cartaghe, die op het Scheveningse strand vast is gelopen. De eigenares van de Cartaghe, een Franse sederij in Marseille, is aan de Belgische werf enige honderdduizenden guldens schuldig aan reparaties, die aan een an der schip van deze rederij verricht zijn. Na het vlottrekken van de Fransman mag deze ons land dus niet verlaten voor de reparatieschuld is voldaan. ring en de Bondsdag er toe bewogen heeft bijdrage te leveren tot verlichting de gevolgen van de stromvloedramp". ..Ik hoop nu maar, aldus dr Adenauer, er geen politieke stormvloed voor nodig zal zijn om allen de noodzakelijk- n van onze ty'd dwingend duidelijk Oranje morgen in A'dam De Oranje, die in het begin van he jaar in de Rode Zee met de Willem Ruys invaring is gekomen, zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden, morgen middag om twee uur aan de Sumatra- kade te Amsterdam meren. Griep en longontsteking in Engeland De Engelse griep heeft tot nu toe in 160 Engelse steden reeds in totaal 1514 slachtoffers geëist. Aan longontsteking overleden bovendien 3652 mensen. Kamerverkiezingen in Oostenrijk veranderden niel veel Roomse meerderheid in het parlement wordt door de verkiezingsuitslag bedreigd Bij zonnig weer vonden in Oostenrijk de algemene verkiezingen plaats. De op komst van de, in totaal 4'^ millioen kie- was groot en er waren geen inci denten. De Oostenrijkse coalitie van Rooms-Katholieken en Socialisten wist zich, zij het verzwakt, te handhaven, de verhouding tussen deze partijen werd gewijzigd. Immers, de R.K. Volks partij zag haar zeteltal dalen van 77 op 74, terwijl de Socialisten een winst v zetels boekten en nu met 73 zetels uit de bus kwamen. De rechtse Onafhankelyken noteerden 14, daarvoor 16 en de Commu nisten 4, daarvoor 5 zetels. Van politiek eldbelang is dit alles niet bijster, om dat Oostenrijk nog steeds bezet gebied is de kans op een vredesverdrag, waar- ir de Oostenrijkers zo vurig verlangen, door de onwelwillende houding der Rus- in, gering is. De grootste partij was de R.K. Volks partij, gematigd conservatief van kaïak- .vaarvan zowel grote zakenlieden als kleine boeren, „clericalen" en andere groeperingen deel uitmaken. Dr Leopold Figl, dezelfde die onlangs zijn bezoek aan 3 der land plotseling moest afbreken, leider van deze partij. Na de Volks partij noemen wij de Socialistische Partij, die thans een flinke, winst geboekt heeft. Bij de presidentsverkiezingen ia het voorjaar van '51, kregen de Socialisten een ■derheid voor de benoeming van hu candidaat dr Theodor Koerner tot pn Wij wijzen er op, dat deze uitslagen va de verkiezingen in Oostenrijk nog „nie officieel" zijn, maar vast staat, dat de extremistische partijen verliezen geleden hebben. De Communisten leden vooral nederlaag in het Noord-Oosten Wenen, waar hun bolwerk gevestigd Deze uitslag zal beslissen over de verde ling van de 165 zetels in de Nationalrat. De verkiezingsstrijd werd hoofdzakelijk gevoerd over economische vraagstukken. Vermelden wij nog, dat de Onafhanke- lijken, die vooral door ex-nazi's gesteund orden, zware verliezen leden te Branau an de Inn, Hitlers geboorteplaats. Van hun 1788 stemmen in 1949 waren slechts ruim 1000 overgebleven. In Salzburg krabbelden verscheidene stem- „Heil Hitier" op hun stembiljetten. „Als jullie een kerel als Adolf, Joseph of Winston hadden, dan zou ik op hem stemmen, maar daar jullie zo iemand niet hebben, kunnen jullie(vult U aaarinRed.) zo luidde een opschrift. Minister vraagt inlichtingen Mobilisatievrijstelling gemeentepersoneel Minister Beel heeft aan de gemeente besturen geschreven: Zowel militaire als civiele belangen maken het noodzakelijk, zo spoedig mo gelijk te kunnen beschikken over een hernieuwd en volledig overzicht van nstplichtig personeel, dat in geval van oorlog, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandigheden r.i°t of voorlopig niet behoeft te voldoen aan een buitengewone oproeping in werke lijke dienst. Met het oog daarop dienen thans ook voor de daarvoor in aanmer king komende leden van het gemeenre- personeel, niet behorende tot het vaste beroeps- politie- en brandweerpersoneel, onverwijld aanvragen om vrijstelling van opkomst in geval van mobilisatie te wor den ingediend. Het gedeelte van het dienstplichtig personeel, dat bij mobilisatie in zijn werkkring moet blijven, moet tot de ge ringst mogelijke omvang worden terug gebracht. Er was een ander in het spel Musicus trachtte zijn vriendin te wurgen In een woning aan de Molenstraat in Den Haag heeft Zaterdagmiddag de 29- jarige musicus Th. W. getracht, zijn 23- jarige vriendin I. S. uit Amsterdam van het leven te beroven, door haar naar de keel te vliegen. Op het gegil van de jonge vrouw snelden de medebewoners toe, die kans zagen, haar te ontzetten. Zij is in overspannen toestand naar de Ramaer- kliniek overgebracht. De musicus had een contract in Den Haag gekregen en hier kennis gemaakt met een ander meisje. Zijn eerste vriendin uit Amsterdam, was dit een doorn in het oog en zij kwam er voor naar Den Haag, om de musicus op te zoeken en hem de waarheid te vertel len. Zaterdagmiddag trachtte de musicus bij een borrel zyn keuze tussen beide aanbidsters te bepalen, doch dit liep er slechts op uit, dat hij zich naar de Molen straat begaf en zijn eerste vriendin in benevelde toestand trachtte te wurgen. De man is door de politie gearresteerd. ..Mijne Heren, de tijd dringt zeer!" rei minister Algera. toen hij Zaterdag de Vloedcommissie 1953 installeerde. Deze commissie moet de bewinds man advies uitbrengen over de waterstaatstechnische voorzienin gen. die na de stormvloed van 1 Februari j.l. getroffen dienen te worden, met inbegrip van een eventueele afsluiting ran de zee armen. Op de foto: zittend van links naar rechts dr ir J. v. Veen, hoofdingenieur van de Rijkswater staat, secretaris, ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijks waterstaat, voorzitter, mr J. Algera, minister van Verkeer en Water staat, mr D. G. W. Spitsen, secre taris-generaal van dat departe ment, dr ir J. A. Ringers, oud minister van Openbare Werken en Wederopbouw, en prof. ir J. Th. Thijsse, hoogleraar te Delft. Staand van links naar rechts: ir L. T. van der Wal, oud-directeur-hoofdinge nieur van de Prov. Waterstaat van Zuid-HolIand( ir J. W. de Vries, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, ir R. Verhoren van Themaat. lid van het inge nieursbureau v/h J. van Hasselt en De Koning, ir K. F. Valken, ingenieur van de Rijkswaterstaat, adjunct-secretaris der commissie, dr ir V. J. P. de Blocq van Kuffe- ler, oud-directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, dr ir W. J. H. Harmsen, ouddirecteur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir G. P. Nijhoff, raadgevend ingenieur en prof. ir P. Ph. Jansen, hoogleraar te Delft. Waarschijnlijk wordt de commissie nog enigszins uitge breid.' Dominee en „aal" zwoegen mee De geestelijke verzorgers van de genietroepen zien er niet tegenop, hun zwoe gende jongens a) en toe te helpen bij hef karwei aan de dijken. Links ds F. ter Beek en rechts aalmoezenier G. Wubbels, die zandzakken torsen bij Rilland- Bath op Zuid-Beveland. Terwijl vrouw naar kerk was Landbouwer vermoord bij Eindhoven Dader met minstens 200 spoorloos verdwenen Toen de echtgenote van de 74-jarige landbouwer M. H. van Kruysdijk bij Eindhoven Zondagochtend omsteeks half negen uit de rierk thuis kwam, deed zy de afschuwelijke ontdekking dat haar man vermoord was De grijsaard lag dood op de vloer in de huiskamer- Het slachtoffer is waarschijnlijk met een zwaar voorwerp op het hoofd gesla gen. Bovendien vertoonde hij in de hals verwondingen, die vermoedelijk zyn toegebracht met een broodmes, dat later op de tafel werd aangetroffen. Aangenomen moet worden, dat roof het motief van de gruwelijke daad is ge weest. Naar de toestand in de huiskamer te oordelen, heeft de dader overal naar geld gezocht. Vast staat reeds, dat hy ziah een bedrag van f 200 heeft toege- eigend. Van de dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. Het misdrijf werd gepleegd in een boerderijtje, dat zeer afgelegen ligt- ten Zuiden van het Beatrixkanaal by de grens Eindhoven Veldhoven. Woningkwestie in Schoonhoven Gezin al drie nachten in de cel Uit huis gezet na conflict roet hoofdbewoner Voor de derde achtereenvolgende nacht heeft het Schoonhovense gezin B., bestaande uit man, vrouw en twee kin deren van vier en één jaar, de nacht doorgebracht in een cel op het politie bureau te Schoonhoven, meldt het A.D. De familie was sinds de trouwdag van de heer en mevrouw B. inwonend aan de Scheepmakershaven. Het schijnt, dat zich pas kort geleden moeilijkheden heb ben voorgedaan, die ten slotte er toe hebben geleid, dat de hoofdbewoner de huur opzegde aan de heer B. De kanton rechter te Gouda hechtte hieraan zijn goedkeuring, omdat de heer B. geen huurmachtigirg bleek te bezitten. Vrij dagmiddag is het gezir. door de politie uit de woning aan de Scheepmakers haven gezet In Schoonhoven zouden op het ogen blik twee woningen van de gemeente leeg staan. Koningin en Prins een dag naar Londen Dank "aan Britse vorstin voor verleende hulp De Koningin e gen Donderdag s den. Oorspronkelijk lag een tweedaags be zoek in de bedoeling, waarbij allereerst de tentoonstelling van oude Hollandse schilderijen uit particulier Engels bezit in het Burlington House zou worden be zocht. Ook zou aan de Koningin tijdens een plechtigheid in de city de ..freedom" van de Carpenters' Company worden aangeboden, waarna de Koningin en óe Prins zouden aanzitten aan een lunch van de Carpenters' Company in de Drapers' Hall. Tijdens het ééndaagse programma, waartoe htans is besloten, zullen de Ko ningin en de Prins een bezoek brengen aan Koningin Elisabeth en de Hertog va Edinburgh, aan wie Hare Majesteit de dank van het Nederlandse volk zal overbrengen voor de hulp van het zelf zo zwaar getroffen Engeland. Hare Ma jesteit bezoekt voorts de tentoonstelling in Burlington House en ontvangt op de Nederlandse ambassade de „master" en de „Clesk" van de Carpenters' Company. Dodelijke trap van pony De pluimveefokker C. K. uit Heer- hugowaard heeft Zondagmiddag een trap van een pony tegen de buik gekregen, die zo hevig aaankwam, dat hy bijna onmiddellijk overleed. In het Merwedekanaal bij Over- diemen is het STOFFELIJK OVER SCHOT GEVONDEN van de 76-jarige Th. Atteveld uit de Ecndrachtslaan te Breukelen, die sinds 28 December werd Arresfafie in Rotterdam Gezin verlaten en zich als evacué gemeld De politie te Rotterdam heeft de 47-jarige garagehouder J. P. u.t Oude- Tonge aangehouden. De maai had ander half jaar geleden zijn vrouw en elf kin deren in Oude-Tonge in de steek gelaten en was naar België gegaan. Na de watersnood kwam hij naar Rotterdam e meldde zioh, echter ten onrechte, a ®"acué. Hij incasseerde zodoende f54.< van de Dienst van Sociale Zaken. Nadien kwam do zaak aan het lichit. De garage houder is voor de offic er van Justitie DAT in Loohem is begonnen met de bouw van een der grootste melkproduc- tenfabrieken van Europa (capaciteit 12.000 liter per uur), in opdracht van do ver. De Berkelstroom. die onlangs door 14 Gelderse en Overijsselse zuivelfabrie ken is OD2ericht DAT Nederland 110 socialistische bur gemeester heeft, 380 wethouders en 2020 raadsleden van dezelfde politieke richting. DAT de 1500 ton metende Amerikaanse onderzeeboot Icefish, die tot Walrus wordt omgedoopt, thans in Groton (V.S.) tijdelijk aan de Kon. Marine is overge dragen en naar Den Helder is vertrokken DAT de Duitse boot Gazelle, die Zater dagmiddag bij Scheven ingen wegens machineschade om sleepboothulp vroeg, door de Witte Zee naar Rotterdam is ge bracht DAT het Ned. schio Tamo (5340 ton) Zaterdagnacht bij Westkaipelle aan de grond liep en door de sleepboot Maas en het bergingsvaartuig Bruinvis naar Vlis- singen is gesleept. DAT de Eind'hovense wethouder van Onderwijs, mr dr L. B. A. M. Janesens (K.V.P.), op 54-jarige leeftijd plotseling is overleden. DAT de gemeenteraad van Ermelo f 435000 beschikbaar heeft gesteld voor de bouw van een nieuw gemeentehuis met ambtswoning voor de burgemees ter, brandweerkazerne en politiebureau- DAT ir J. Aikema. directeur van ge meentewerken te Schiedam, per 1 Me; a.s. de gemeentedienst met pensioen gaat DAT de zandzuiger A-hoy deze week uit het rampgebied terugkeert naar Hoek van Holland om het werk aan het gezon ken Panamese schio Faustus voort DAT inbrekers in het hulippoetkaouoor aan de Laauhorn te Amstelveen 's nachts 12000 hebben buitgemaakt DAT in Grouw (Fr.), waar men steeds St. Nico laas n-iet kent. Zaterdag weer het traditionele feest van St. Pieter is gevierd DAT te Utrecht de ambtenaar der Rijksbelastingen W. S. is gearresteerd op vermoeden van knoeierijen ten bedrage van meer dan f 10.000. DAT wegens de watersnood de inhul diging van het monument ter nagedach tenis aan de terugkeer na de oorlog van Koningin Wilhelmina t? Eede (Zeeuws- Vlaandercn) is uitgesteld van 13 Maart tot 31 Augustus. DAT de examencommissie voor land- madhinisten. die sinds 1923 reeds 4019 „verklaringen" of diploma's heeft uitge reikt. in A'dam haar 30-jarig bestaan heeft gevierd DAT bij werkzaamheden nabij de Grote Kerk te Schiedam een menselijk skelet is gevonden, waarvan men de ouderdom op 300 jaar schat. DAT de commissaris der Koningin in Noord-Brabant aan de Kroon machtiging heeft gevraagd voor het houden van een extra-zitting der prov. staten i.v.m de watersnoodschade. DAT de Argentijnse veeteeltdeskundige en dagbladuitgever Torres, die onlangs reeds ons'land bezocht, in April opnieuw naar Nederland komt. DAT grenspassen voor familiebezoek en werkzaamheden in het buitenland (grensgangerspassen) na 1 Maart worden belast met legesgelden (voor een duur van 1 Jaar f 2.50; voor 1 reis f 0.75). Reimann zette Muenchen op stelten Communistisch vogeltje zong zoals het gebekt is Maai de woorden „ongekroond winterkoninkje" kwamen rode leider duur te staanl Tijdens en na een communistische gadering, waaraan 6.000 personen deel namen, is het te München tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Pas na twee uur, slaagde de politie er in, de rust ir de binnenstad enigszins te herstellen. Toen de voorzitter van de Communis tische Party in Duitsland, Max Reimann. in een toespraak, de Beierse minister Binnenlandse Zaken, dr Wilhelm Högner (soc.), eenongekroond winterkonink je" noemde, trachten twee rechercheurs Reimann te beletten, verder te spreken. Het publiek begon te schreeuwen en te fluiten. Verscheidene personen uit de nabijheid van Reimar.n grepen de rechercheurs vast en verjoegen hen, maar kort daarna slaagden andere rechercheurs er in. Rei mann voor de microfoon vandaan te sle pen en de vergadering „gesloten" te ver klaren. Toen begon het eigenlijke tumult pas. Talrijke politiemannen verschaften zich met geweld toegang tot de gebarrica deerde zaal. Het kwam tot kloppartijen. rbij vooral jeugdige personen tegen de politie van leer trokken. Hoe roerig is het weer in het na-oor- logse Duitsland! Nadat het de politie tenslotte gelukt was de zaal te ontruimen, zetten de com munisten op straat hun demonstratie nog voort. Brandende fakkels werden naar de politiemannen geworpen, die op hun beurt van waterstralen gebruik maakten. Een groot aantal communisten is ge arresteerd. HET WEER IN EUROPA Aanhoudend zacht Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Overwegend droog weer met veel be wolking maar morgen en kele opklaringen. Matige tot zachte wind tussen West en Zuid. Morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1