Ilicuwic £rihsci)c GTflurant i Steunt het Nationale Rampenfonds Evacueetjes genoten van poppenkast in het paleis Soestdijk Koningin en Prinsessen gingen rond met koekjes en limonade Boudewijn keert plotseling naar Brussel terug Denemarken zendt goederen om 150.000 Nederlanders te kleden Nabetrachting VOSKUIL KATERDAG 21 FEBRUARI 1953 lag BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). Directie; F. DIEMER Hoofdredocteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stootvast** bgftrfttmii tnyn fwrt ia tegljeaspatt" Drie en dertigste jaargang No 93S7 GIRO 9575 „Mijn vader heelt de dijk al bijna dicht" I., TTOOR HANS VAN DER BERG uit Ooltgensplaat en vijftig andere V kinderen tussen 5 en 7 jaar van Goeree en Overflakkee en Schouwen 1 Duivelend was het gisteren een grote dag. Zij zijn op het paleis Soestdijk geweest en hebben daar een poppenkastvertoning gezien, samen met de Koningin en de vier Prinsessen. Om kwart voor vijf arriveerde voor het paleis een grote bus met de kinderen, die met hun ouders geëvacueerd zijn naar Baarn en Soest. 1 Allen op hun paasbest. De meisjes met strikken in het haar, de jongens I met ora'njespeldjes op hun jasjes. Allerminst geïmponeerd holden ze naar I binnen, op naar de poppenkast, want daar ging het tenslotte om. Prinses Margriet rende heen en weer tussen 't filmzaaltje, waar de poppenkast stond, en de deur, waardoor het rumoe rige gezelschap 'binnenkwam. De kleinste nam ze zelf aan de hand en leidde ze naar binnen langs de grote tafel met li monade cn koekjes die vanzelfsprekend de volle belangstelling had. Het zaalte was versierd mei papieren slingers en gonsde direct van de kinderstemmetjes. Op de voorste banken zaten de klein sten en daartussen het jongste prinsesje, dat onmiddellijk de beste maatjes was met haar buurmeisje. 'Hans van der Berg ging stoer achter aan zitten met een vriendje. Hij behoor de tot de grootsten en stak dit in zijn t onder stoelen of ban- „Mijn vadei werkt aan de dijk" „Mijn vader werkt aan de dijk", zei Hans. „Hij heeft hem al bijna dicht. Morgen komt hij naar ons toe en dat vind ik fijn". En toen de Koningin even later met een koekje bij hem kwam, voegde hij er nog deskundig aan toe: „De benzinepomp staat ook onder water." Een der grootste gaven die het mens dom mee gekregen heeft, is het doen vervangen en vergeten van het leed en nergens blijkt zich dit duidelijker dan bij kinderen. Daardoor was dit feestje op Soestdijk zo spontaan en zo uitge laten. Hier waren kinderen ongedwongen onder el'kaar, met op de achtergrond enkele ouderen, die evenveel vreugde beleefden aan de vrolijkheid van de kin deren als deze aan het boeiende spel van de poppenkast. Muisstil werd het, toen mevr. Testas uit.Blaricum haar inleidirig tot de voor stelling begon. „Dit is een poppenkast en daar wonen allemaal poppen in. In die poppenkast tyoont ook een bakker. Willen jullie hem eens zien?" „Ja", rie pen vijftig heldere stemmetjes. En toen begon het verhaal, onderbroken door luid medeleven van de jeugdige toehoor- De kat van de poppenkast had de taart van de bakker gestolen, maar op mysterieuze wijze kon even later een Het Rijk als leverancier Sterk concurrerende prijzen. stralende bakker toch weer een taart tonen. „Dat heeft-ie 'em gauw gelapt", riep Hans van de achterste rij en de kleintjes knikten instemmend. Van terzijde overzag de Koningin glim lachend de schare en op de voorste rij as Marijke een en al aandacht. Limonadeieest In de pauze begon de pret eerst goed. Toen werden er papieren fluitjes en mutsen rondgedeeld en het zaaltje leek bonte miniatuurkermis Oorverdo vend knerpten de fluitjes, gretig zogen kindermonden dc limonade door de rietjes. De Koningin en de oudste drie prinsessen gingen rond met koekjes en enkele fotografen maakten van deze ge legenheid snel gebruik om een paar plaatjes te maken. „Wonen die nou allemaal in het paleis?" vroeg Hans, wijzend op de mannen met imera en blitzlampen. De voorstelling ging door en nog kauwend op snoepjes zetten de kieintjes zich vol aandacht tot het bekijken en beluisteren van het tweede deel van het programma. Om zeven uur stond de bus voor en een blijde schare kinderen reed nog nagenietend van deze i Baarn en Soest, waar ouders pleegouders hen met warmte en dank baarheid ontvingen. „De poppenkastvertoning op paleis", dat is iets waar de kinderen nog lang over zullen praten. Misschien nog wel als ze straks weer met vriendjes ndinnetjes in hun eigen dorpjes stadjes op de eilanden spelen. Dan heeft Hans' vader de dijk weer dicht en staat de benzinepomp in Ooltgensplaat weei droog Vele arrestaties in Denemarken De hoofdredacteur van een Deens com munistisch blad is gisteren gearresteerd verband met de demonstraties, die deze week in vele Deense garnizoenen gehouden zijn tegen de verlenging de diensttyd. Op het militaire vliegveld Karup zyn 23 Deense soldaten gevangen genomen, gedeeltelijk wegens deelneming demonstraties, deels wegens pogingen tot sabotage aan drie „Thunderjets". Op dit vliegveld zijn 450 soldaten verhoord. Volgens A P. zijn er aanwijzingen ge vonden voor de juistheid der stelling, dat instanties achter het IJzeren Gordijn zich hebben schuldig gemaakt aan mede plichtigheid bij het zaaien van onrust in het Deense leger. Zulks blijkt uit ge vonden aanplakbiljetten, waarin soldaten werden aangespoord te protesteren tegen de verlenging van de diensttijd met zes maanden. Te oordelen naar de wijze, waarop de biljetten gedrukt en uitge voerd waren, moeten zij uit een Slavisch land afkomstig zijn geweest. Een rendez-vous bij Nieuwe Maan Maar verre van romantisch Half Maart zullen in de Middellandse Zee grote gecombineerde zee- en lucht- manoeu'vres gehouden worden. Aan de operatie „Redez-vous" zullen honderden schepen van Gibraltar tot Kreta mee doen. Het doel van de oefening is de be scherming van de geallieerde scheep vaart en verbindingen in de Middellandse Zee. Aan de tuchtoefening „Nieuwe Maan" zullen vliegtuigen van Frankrijk Groot-Brittarmië en de Amerikaanse Zesde vloot deelnemen. Thans 518 geïdentificeerd: Meeste slachtoffers zijn bejaarden Van de door het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis tot heden geïdenti ficeerde slachtoffers van de watersnood totaal heden 519 luiden de leef tijdsgroepen als volgt: 0-1 Jaar: 19; 1-4 jaar: 41; 5-14 jaar: i; 15-19 jaar: 35; 20-29 jaar: 47; 30-39 jaar: 42; 40-49 jaar: 52; 50-59 jaar: 73; "'•69 jaar: 68; 70-79 jaar: 54; 80-89 jaar: 27; 90 en ouder: 1. Bovendien werden 30 kinderen en 85 volwassenen geborgen ën geïdentificeerd, waarvan de leeftyd nog niet kon worden vastgesteld. Elzassers nu definitief op vrije voeten Bewoners van Oradour zonden eretekenen terug... De Franse Nationale Vergadering -heeft gisteravond met 300 tegen 228 stemmen de amnestiewet ten behoeve van de twaalf Elzassers, die in het proces-Ora- dour waren veroordeeld, in tweede, lezing goedgekeurd. Voor het aanbreken van de dag zijn de Elzassers in groepjes van twee of drie vrijgelaten en in auto's naar hun woon plaatsen vervoerd. Naar Reuter bericht, heeft de Franse regering de a-utoriteiten in de ELzas ver zocht, geen welkomstplechtigheden te organiseren. Oradour heeft gisteren het bruis van het Legioen van Eer, dat de gemeente op 10 Juni 1949 had ontvangen, aan de Franse president teruggezonden, uit protest tegen de amnestie. Een bronzen plaket, welke generaa-l De Gaulle in Maart 1945 ter herinnering aam het lijden had onthuld, werd door de bewoners weggenomen. Op het Witte Huis te Soestdijk is men er gisteren uitnemend in geslaagd een aantal kinderen van evacué's uit de noodgebie- den enige ogenblikken de uit gestane angst te doen vergeten. Er was een poppenkast, er werd getracteerd, kortom het was er heerlijk. Deze foto's leggen daar wel zonneklaar ge tuigenis van af. Links ziet men zo'n evacueetje in gezelschap van Prinses Marijke, samen om het hardst blazend op „een toeter van papier". En rechts is het allemaal plezier! Britse treiler vergaan met 12 man De Britse treiler Richard Crofts is gis teren bij de Hebriden gezonken. Gevreesd wordt, dat negen van de 12 opvarenden om het leven zijn gekomen. Twee man nen werden van een vlot geTed met een reddingsbroek en een derde zwom 4 km dioor de woelige zee naar de kust. De kapitein heeft ook geprobeerd, zwem mend de kust te bereiken, maar heeft het niet gehaald. Treiters, een vliegtuig er van de Britse marine zoeken naar de misten. Volgens de eerste berichten Richard Orofts in zware zee op eer gevaren. Wat is er in Brussel aan de hand Van Houtte: „Kijk, het weer is veranderd en de winter is opeens voorbij" KONING BOUDEWIJN van België .zeUs fluistert men, dat koning Boudewijn breekt plotseling zijn verblijf in Zuid-Frankrijk, waar hij herstel zocht voor zijn geschokte gezondheid, af, en keert Zondagavond naar Brus sel terug. Ook koning Leopold en de prinses van Rethy verlaten' Antibes om naar België terug te keren, ter wijl de 18-jarige broer van de ko ning, prins Albert, zich reeds weer in de Brusselse hoofdstad bevindt; De Franse arts Georges Luigi ver klaarde, dat de koning de rust die hij zo nodig heeft niet kon krijgen door de perscampagne gedurende z'n (Boudewijns) verblijf aan de Franse Rivièra. Gelukkig is de gezondheidstoestand van de koning verbeterd, maar de meest vreemdsoor tige geruchten doen de ronde. De plot selinge terugkeer zou in verband staan met de gespannen politieke situatie, ja. Hongaarse functionaris pleegde zelfmoord Vluchtelingen uit Boedapest hebben te Wenen verklaard, dait Zolitan Vas, hoofd van het planbureau der Hongaarse rege ring, zelfmoord! heeft gepleegd. Vas, wiens eigenlijke naam Weinberger was. werd reeds van zijn functie ontheven, wegens zijn Joodse afkomst. Op deze wijze bewoog Koningin Juliana zich gisteren tussen het opgetogen jeugdige volkje. Kan het begrip „Moeder des Vader lands" duidelijke tot ons spre ken De stand is nu 55 millioen In Arnhem mag iedereen voor een kwartje grabbelen pjE STAND VAN HET NATIONALE RAMPENFONDS bedroeg gister- kJ avond 55 millioen gulden. Dat is weer twee millioen gulden meer dan Donderdag en de acties gaan door. Arnhem, dat alles op alles zet om het millioen te bereiken, had vandaag een aardige primeur. De vrouwen van de militairen die meehielpen bij de overstroming, hebben een grote hoeveelheid artikelen ingezameld. In een aantal grabbeltons werden ze op Bronbeek bijeengebracht en voor een kwartje mocht elke Geldersman vandaag een greep doen. Het kwartje was voor het fonds. zfstand De eigenaars van de villa te Antibes, waar de jonge koning herstel zocht griepaanval, hebben beves tigd, dat de koninklijke familie naar Brussel terugkeert. Uiteraard vormde zulks een grote verrassing voor de „cercle intime" aan de zonnige Rivièra. Immers, eergisteren had koning Boude wijn de eigenaars nog verzocht, een aan- cypressen aan te brengen, opdat nieuwsgierige voorbijgangers de konink lijke familie in de tuin niet al te hinder lijk zouden kunnen aanstaren. Het ko ninklijke rijtuig zal worden aangehaakt aan de beroemde Franse blauwe trein, die morgen om 19.57 uit Antibes vertrekt. In Brussel heerst grote verbazing, dat de „man in the street" van mening dat koning Boudewijn minstens nog enkele weken aan de Rivièra zou blijven. Men vindt dit alles zeer vreemd, na het geen premier Van Houtte over de ge zondheid van de koning had gezegd. En de politieke kringen? Zelfs staande „koningsgezinden" zijn deel, dat koning Boudewijns terugkeer waarschijnlijk meer compliraties zal ver wekken dan zijn vertrA. Inderdaad, heeft premier Van HoutteYk op gezin speeld. dat de onverwacht verband houdt met de, wi deeltelijk afgewende maar voortdurende, moeilijkheden binet over de extra belastingheffing de overstromingsschade. Het is dus De Friese gemeente FenweTderadeel zorgde al voor bijna f 10.000 en nu zijn er nog bijeengebracht: 23 koeien, 24 kal veren, schapen, lammeren, hooi. bieten, rapen enz. tot een waarde van f 66 000. Enschede heeft Ouwerkerk en Nieuwer - kerk geadopteerd. Wat de buitenlandse hulp betreft: in Denemarken is in totaal 1500 ton kleren ingezameld, tien maal zoveel als vorig jaar voor de slachtoffers van de over stroming in Italië- De waarde van de goe deren wordt op een kleine 20 millioen gulden geschat. Bovendien is al meer dan een millioen gulden contant ontvangen. De ingezamelde goederen zijn voldoende 150.000 Nederlanders aan te bieden. Een d'eel van de kleren is al verzonden. Een Milanese electriciteitsmaatsohappij, die eerst aan 110 Ned. kinderen gastvrij heid had aangeboden, heeft nu f 60.000 gestuurd omdat men gehoord had dat er voorlopig geen kinderen naar het buiten land gaan. Het Amerikaans Medisch Genootschap heeft bijna f 20.000 besohikibaar gesteld voor Ned. artsen, die alles verloren heb ben. De Franse voetbalclubs zijn van plan een aantal getroffen verenigingen adopteren. Grote bedragen zijn binnenge komen van vakorganisaties uit Oosten rijk en Duitsland. terugkeer 123 Goudstukken in een jampot Gistermorgen vond een 16-jarige bediende van een meubelzaak te Enschede by het graven van een kuil een jampotje. Bij nader on derzoek bleek dit gevuld te zijn met 118 gouden tientjes en vijf gouden vijfjes. De mogelijkheid bestaat, dat deze goudstukken wer den begraven door een Joodse familie, die naast de meubelzaak heeft gewoond. niet uitgesloten dat de aanwezigheid var koning Boudewijn in Brussel „verzach tend" zal werken op veler „hittige" poli tieke gemoederen en derhalve een i tuele kabinetscrisis voorkomen kan Men kan in de uitlatingen van premier Van Houtte een zekere symboliek zien. Immers, wijzend op het zonlicht dat uit een heldere hemel in zijn bureau, dat op de Rue de la Loi te Brussel uitziet, naar binnen scheen, zeide de premier: „Kijk, het weer is veranderd en de win ter is oDeens zo goed als voorbij. De koning is een jonge man en jonge mensen kunnen van een dergelijke ziekte opeens snel herstellen". Kort en goed, de Bel gische premier is er zeer mee gebaat als de koning thans in Brussel is, in plaats van in het Zuiden van Frankrijk. Zijn kabinet, homogeen Christelijk-democra- tisch, riskeert een vijandige stemming over het plan om een bedrag van circa 95 millioen gulden uit te trekken steun en wederopbouw, als gevolg de overstromingen. In het Huis van gevaardigden heeft de regering slechts een meerderheid van twee stemmen in de Senaat van vijf of zes. Slechts twee leden van de Christelijk-democra- tische partij behoeven in de Kamer dus tegen te stemmen of zich van stemming te onthouden, en de kabinetscrisis is De politieke atmosfeer in de Brusselse hoofdstad blijft geladen, maar w; precies aan de hand is, daar kunnen velen nauwelijks naar gissen. WEERBERICHT G altijd leven we in de maand waar in de ramp van de watersnood zich ons volk heeft voltrokken. In de komende nacht zal het nog slechts drie eken geleden zijn, dat de vloed ons be sprong en dorp na dorp onder een muur vater werd bedolven. Van die nacht an de daarop volgende dagen gold wat het Bijbelwoord zo scherp en ken merkend omschrijft als „het zuchten van heel het schepsel". „Heel het schepsel": inderdaad, mens i dier en ook de plantenwereld. Er was n zuchten onder dit aangiijpende oor deel. Maar voorts in deze zin dat ook buiten het eigenlijke rampgebied het schepsel aan dit zuchten deelnam. Er heeft zich een medegevoel, een mede lijden geopenbaard, als zelden te aan schouwen viel, en het openbaarde zich tot schier de einden der aarde. Was het een wonder, dat hier en daar de gedachte werd geopperd: laat men het ijzer smeden nu het heet is, er open baart zich thans in zulk een wijde kring zulk een eensgezindheid, dat daarmede winst moet worden gedaan. Die eensge zindheid, zo meende men, diende meer blijvend te worden gerealiseerd, behoor de ook voor de toekomst vastere vorm te krijgen. T^R Is een aantal jaren geleden in Li Frankrijk een boek verschenen, dat als onderwerp had de mens dat ons nens voor ogen stelde als „de on bekende". Wat weten wij van de mens? Het is met de mens als met zovele onderwer- van studie: hoe meer men zich ln hem verdiept des te klemmender is de conclusie, dat hij niet is te doorvorsen, meer men zijn wezen tracht neer te leggen ln logische formules, des te meer ■ncn bemerken, dat hij zich in deze formules niet laat vatten. De mens: een onbekende. Waarom we dit neerschrijven in een nabeschouwing over de ramp die ons trof? Omdat in de reactie van de mens daarop ook weer iets van het wezen van de mens aan de dag trad. Er kwamen vaak onvermoede trekken naar voren in de offerbereidheid, in de vurige be geerte om anderen te helpen, zelfs in de vreugde daarvan en daaraan. Het was zelfs zozeer het geval dat het velen, toe gesneld om in nood verkerenden bij te staan en te redden, moeilijk viel, dit werk voltooid te zien en terug te keren tot de meer „normale" gang des levens. baar mogen maken. De schrijver Van Randwijk heeft er dezer dagen aan her innerd, hoe de grote auteur over de mo derne cultuur. Huizinga, geneigd was de barmhartigheid te rekenen tot de kon- merken van het wezenlijk menselijke. Die onderlinge barmhartigheid bleek dit maal in staat na zovele dijkdoorbraken een dijk op te werpen van onderling liefdebetoon. Dat alles moest wel in ons wekken gevoelens van warmte. Dat was temid den van heel dit ongeluk het geluk, in het brengen waarvan we onze. soms wat roerige en luidruchtige, vreugde hadden. We bespeurden daarin, dat het leven toch nog niet helemaal was opgegaan in de verzakelijking en in het materialisme. We konden nog mens zijn. In hot vinden van onze mede-mens-in-nood hebben we iets hervonden van onszei'. En daarin schuilt winst. A lleen maar, nu mogen we van harte hopen, dat de winst daarin niet op gaat. Herwonnen menselijkheid mag niet uitlopen, mag riet leeglopen op betoon van barmhartigheid, op het mededragen van verdriet en van leed. zelfs of vooral niet wanneer we daarin nog iets zouden ervaren van een zekere zelfkoestering. Want wat kunnen wy mensen ten slotte voor elkaar zijn en voor elkaar doen? Wat is het alles uiteindelijk pover, ook pi zijn er millioenen mee gemoeid.' De doden keren er niet om weer. En wat we al evenmin kunnen wegnemen is de broosheid van het menselijk bestaan. (Voor vervolg zie papina 2). Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met in het Noorden van het land tijdelijk wat motregen, maar in het Zuiden enkele opkla ringen. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in tempera tuur iBericht opgemaakt om tien uur). f Advertentie; NORMALE schoenen voor ABNORMALE voeten Morsstraat 11 - Telef. 22202 Erk. maai- en orthop. schoenmaker De K.N_A.C. waarschuwt Neder landse automobilisten, nimmer hun auto ln het buitenland uit te lenen, daar dan in de grootste moeilijkheden komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1