Jlicuuie £riitsrl)c GTourant 0 au w Steunt het Nationale Ramnenfonds Engeland is lang niet gerust op a.s. storm en springvloed Acht Westeuropese landen gaven direct aan dringende oproep gehoor Mijlpaal: Soedankwestie is thans geregeld Warschau en Praag breken ook met Israël Wist U Itflli! VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; f2— per maand: 0.47 per wepk ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang No 9660 Directie: F. DIEMER Chel-Jted.: H. W. J. ENSER1N! Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastfctj it gheblrvrts man hert In Ugfjenspcet" GIRO 9575 Luchtbrug voor 10 millioen zakken zand gevormd Hoger kolenprijs in de toekomst Gevolg van plan-Schuman Na de invoering van de gemeenschap pelijke markt voor steenkool zal Ne derland tot 1 April a.s. het egalisatie systeem, waardoor de kolenprijzen lager waren dan in andere landen, mogen handhaven. Wat daarna geschieden zal, staat nog niet vast. Er zal waarschijn lijk een zekere egalisatiemogelijkheid "blijven, doch dat hangt af van vele an dere maatregelen. Ook zeggen deskun digen, dat Nederland dit systeem zal moeten verlaten. Dit zal zo geleidelijk mogelijk moeten geschieden, zonder gro te schokken. Het staat vast, dat de Ne derlandse kolenprijs hoger zal worden. Ook zonder het plan-Schuman had men de prijs moeten verhogen, o.a. door de hoge sociale lasten, terwijl men thans ook nog de kosten heeft van de hoge autoriteiten en de vorming van het eer ste fonds. Zo zullen ons land en Duits land, die de laagste kostprijs hebben, een toeslag moeten toestaan. Dat alles zal alleen uit de kolenprijs moeten ko men. De prijs in andere delen der ge meenschap zal wel onveranderd blijven. BURGEMEESTER REUTER van West-Berldjn is gisteravond in Engeland aangekomen voor een driedaags bezoek. Reuter zal uitsluitend lezingen houden. Thermometer van het Rampenfonds De stand van de binnengekomen gelden bö het Nat. Rampenfonds. Statenlaan dl. Den Haag, Giro 9575, bedroeg: 1 Februari f 500.000 2 Februari t 2.000.000 3 Februari t 3 000.000 4 Februari f 7.131000 5 Februari f 11.672.000 6 Februari t 16.900.000 7 Februari f 24.080.00t 9 Februari f 27.558.001 10 Februari t 31.000.00t 11 Februari f 34.000.000 12 Februari d: f38.000.0C0 voor hulpverlening aan de slachtoffers der overstromingen in West-Europa. De Britse pers wijdt haar aandacht be halve aan de schade, veroorzaakt door overstromingen, ook aan de verwoestin gen die de zware storm de vorige week in de Schotse bossen heeft aangericht. Naar schatting, is in Schotland meer dan 30 millioen kubieke voet aan pijnbomen omgewaaid. Geen gering cijfer, zijnde het dubbele van de hoeveelheid hout van alle soorten, welke het vorig jaar in Schot land geveld mochten worden. Het oprui- mingswerk is zeer moeilijk en de Cana- IN ENGELAND draait de actie „zandzak-luchtbrug" op volle toeren. In verband met de maanstand zullen de waterstanden Zondag, Maan dag en Dinsdag aanmerkelijk hoger zijn dan normaal. Zulks kan, wan neer de storm blijft aanhouden, funeste gevolgen hebben, omdat tal van gaten in dijken nog niet gedicht konden worden. Acht Westeuropese landen hebben met spoed zandzakken naar Engeland verzonden, om de Britten in staat te stellen, paraatheid te ontwikkelen tegen de. te ver wachten springvloedHet Britse ministerie van Buit. Zaken zond aan Frankrijk, België, Italië, West-Duitsland, Zwitserland, Noorwegen, Dene marken en Portugal een s.o.s. voor circa 10 millioen zandzakken. Onmiddellijk werd hierop gereageerd en gisteren kwamen reeds grote hoeveelheden zandzakken in Engeland aan. Welk een strijd speelt zich hier af tussen dreigend natuurgeweld en de afweer der techniek! In Rome begon onmiddellijk het ver voer der zandzakken per vliegtuig naar Groot Brittannië. België zegde de leve ring van 1 millioen zakken nog vóór Zaterdag toe. In Zwitserland werden 350.000 zakken bijeengebracht. Frankrijk zal Zaterdag 250.000 zandzakken uit Duinkerken verschepen. Aangezien de Franse voorraad niet groot genoeg was om aan deze plotselinge vraag te voldoen, hebben de fabrieken waar de zakken worden vervaardigd, in de nacht van Donderdag op Vrijdag overgewerkt. Ook Denemarken kwam met 175.000 zakken, West-Duitsland met 2 millioen, Portugal met 80.000, Noorwegen met 120.000 zak ken en later gaf Italië als cijfer niet minder dan 1.350.000 zakken op. Welk een voorbeeld van internationale saamhorigheid op grote schaal, hoe wordt hier het beginsel van Straatsburg op sublieme wijze in practijk gebracht. Evenals wij Nederlanders, zijn ook de Britten hier uiterst gevoelig en erken telijk voor. Tien Nederlandse diplomaten zullen het komende weekeinde aan de zijde der Britse troepen en vrijwilligers zandzakken gaan vullen voor het herstel van Engelands verwoeste zeeweringen. De diplomaten, die tot de staf van de Nederlandse ambassade behoren, zullen hierbij in overalls en lieslaarzen gekleed zijn. Mede heeft een aantal Ne derlandse journalisten in Londen aange boden, zich bij deze „diplomatieke werk groep" te voegen. De R.A.F. zal groten deels voor de aanvoer der zakken zorg dragen. Uit de militaire hangars zijn een twin tigtal grote vrachtvliegtuigen gerold, die vrijwel ononderbroken tussen het Euro pese vasteland en de bedreigde plekken aan de Oostkust van Engeland heen en weer vliegen. Maar ook toestellen van de B.E A. zijn ingeschakeld. Welk een gigantische arbeid, aangezien de zand zakken vóór Zondagavond zeven uur ge vuld moeten zijn. Van alle zijden heb ben zich vrijwilligers aangeboden, die de schop ter hand namen. De Britse radio geeft om het uur een overzicht van de weersgesteldheid en de stand van het water. De verloven van duizenden militairen zijn voor het ko mende weekeinde ingetrokken en 600 man der Amerikaanse luchtmacht kreeg opdracht zich beschikbaar te houden voor eventuele werkzaamheden. Wij vestigen er de aandacht op, dat Enge land momenteel te kampen heeft met sneeuwstormen, die het verkeer stagne- De Amerkaanse minister van Buit- Zaken, Foster Dulles, heeft president Eisenhower in een rapport meegedeeld, dat Amerika thans met spoed millioenen zandzakken naar Engeland zendt, welke nodig zijn ter versterking van de Britse zeewering. Zoalsmen weet. is Foster Dulles voorzitter van het ministercomité dese regering heeft reeds aangeboden, ■varen houthakkers te zenden. Bij alle misère door de natuurrampen eroorzaakt. treft het moedgevend, dat overal ter wereld de behulpzame hand geboden wordt De millioenen zandzak ken, waarom Engeland met spoed vroeg, worden gratis ter beschikking gesteld. Reuter seiöe hedenmiddag: Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee. dat Engeland reeds in totaal 4.790.000 zandzakken heeft aangeboden gekregen. 1 Millioen hiervan zijn al ge bruikt. Duizenden burgers en militairen werken onafgebroken aan de w keringen. 30 cm Hoger Naar aanleiding van de komende springvloed vernemen wij van de sterrenwacht te Leiden het volgende: Op 16 Februari staat de maan ruim 10 procent dichter bij de aarde dan dit het geval was bij de springvloed op 1 Februari. Tengevolge hiervan zijn de voorspelde vloedhoogten van 16 Februari ongeveer 30 cm hoger dan die, welke voor 1 Februari voor speld waren. De invloed van de storm op 1 Febr. was echter zo veel groter, dat men zich over dit verschil van 30 cm niet al te zeer ongerust behoeft te maken. Moeizame besprekingen tussen Engeland en Egypte vonden hun bekroning in een overeenkomst inzake de Soedan, die hoop geeft, dat ook voor de Suezzone een oplossing zal worden gevonden. Op de foto ziet men ten huize van Naguib te Cairo, de beide ondertekenaars van het accoord, namelijk de Egyptische generaal en de Britse ambassadeur, Sir Ralph Stevenson, Het strakke, bijna gesloten gelaat van de Britse diplomaat doet even denken aan een „Oosters masker". En onder de Arabische fez ontdekt men de Westerse „uilebril"! Brits-Egyptisch accoord Naguib en Stevenson omarmden elkaar hartelijk en klopten elkaar op de rug ENGELAND heeft met Egypte een redelijke overeenkomst gesloten inzake de Soedan. Hierdoor zal de verhouding tot Egypte aanmerkelijk ver beterd worden. Het accoord voorziet in een zo spoedig mogelijk zelfbestuur van de Soedan, welk gebied het recht heeft verkregen om nog binnen drie jaar zelf te beslissen over zijn uiteindelijke regeringsvorm. De Soedanezen zullen zelf kunnen bepalen of zij de algehele onafhankelijkheid begeren, aansluiting bij Egypte of het lidmaatschap van het Britse Gemenebest. Eden, de Britse minister van Buit. Zaken werd luide toegejuicht in het Lagerhuis, toen hij deze verklaring bekend maakte. De Egyptische leider Naguib zal waarschijnlijk spoedig naar Amerika gaan. Amerika is buiten gewoon verheugd, dat de zaken een dusdanige wending genomen hebben, want de kans op een verenigd commando voor het Midden-Oosten is nu tevens vergroot. zeide: „De Ver. Staten beschouwen deze 'ereenkomst als een mijlpaal op de weg welvaart, stabiliteit en vooruitgang In het betreffende accoord zijn speciale waarborgen vermeld voor de, in het Zui den wonende negerstammen. Deze zijn minder ontwikkeld dan de in het Noorden wonende Mohammedanen. Ongeveer een kwart van de zetels in de beide Soeda- nese Kamers is bestemd voor volksver- tegenwoorigers uit het Zuiden. In het ministerie komen ten minste 2000 afge vaardigden te zitten. Gedurende de overgangsperiode, dus uiterlijk tot Februari 1956. zal de Soedan, die 8 millioen inwoners telt, wel zelfbe stuur genieten, doch in die tijd zal de leiding van Buitenlandse Zaken en van Defensie berusten bij een Gouverneur- Generaal. die „de hoogste constitutionele autoriteit in de Soedan" zal zijn. Op zijn werkzaamheden zal echter toezicht wor den uitgeoefend door een speciale, ge mengde commissie onder voorzitterschap van dr Pekistani. De Soedan werd gedurende 53 jaar door Engeland en Egypte gezamenlijk bestuurd. Langdurige onderhandelingen tussen Naguib en de Engelse ambassadeur Ste venson hebben tot het gunstige resultaat geleid van een nieuwe overeenkomst. Het tweede probleem is nu een regeling te treffen voor de Suezzone. Moedgevend dat generaal Naguib, volgens een int< view met Ass. Press verklaarde, dat principe overeenstemming tussen Egypte cn Engeland is bereikt over de evacuatie der Britse troepen uit de Suez-Kanaal- zone. Slechts over technische details moet men het nog nader eens worden. Zeer spoedig zal Naguib naar Washing ton gaan. Zijn buitenlandse politiek ii gericht op een uitstekende verhouding met de grote mogendheden, opdat Egypte zich rustig zal kunnen wijden aai binnenlandse problemen. Politieke w nemers menen dat de verhouding ti Egypte, de Arabische Liga en het Westen veel gunstiger zal worden. Coffery, de Amerikaanse ambassadeur, dit deel der wereld". Na de onderteke ning te Cairo omhelsden Stevenson er Naguib elkaar en klopten elkaar op de Komende springtij Zeeuws-Vlaanderen is op zijn hoede Jeeps met mobilofoon worden ingezet Van Rijkswaterstaatszijde wordt on: .•oor Zeeuw sc h-V la anderen me betrekking tot de springvloed op 15 Febr medegedeeld, dat zolang er voor het tijdvak van 13 tot 19 Februari geen aan houdende stormen uit het west en noord- vesten worden voorspeld, er geen reden oor bezorgdheid bestaat. Om nietemin op alle gebeurlijkheden oorbereid te zijn is door de Rijkswater staat in overleg met de burgemeester en de militaire commandant een bewakings- en waarschuwingsorganisatie in het leven geroepen. De dijken worden bewaakt en door telefonisch contact van de verschil lende dükbewakingsposten met de com mandoposten en de burgemeester, waar bij militaire jeeps met mobilofoon zullen worden ingezet, is een zo vlug mogelijke waarschuwing verzekerd. Groepen arbei ders en militaiiren. auto's en materialen worden gereed gehouden om direct op de bedreigde punten hulp te bieden. De be volking kan het beste medewerken door rustig te blijven', zich niet onnodig op de waterkeringen te begeven en zich niet ongevraagd te mengen in de beveiligings maatregelen. Aldus de mededelingen van de Rijks waterstaat geldende voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Nu ook dr Beel in de helicoptère De helicoptère van de marine-lucht vaartdienst is vanmorgen omstreeks 9.45 uur van het vliegveld Valkenburg vertrokken voor een vlucht over de ge teisterde gebieden. Aan boord bevonden zich de minister van Binnenlandse Za ken. prof. dr L. J. M. Beel. de staats secretaris van marie, vice-admiraal H. C. W. Moorman en de chef van de ma rinestaf vice-admiraal A. de Boov. Zij zouden een bezoek brengen aan Zierik- zee en Zijpe. Nieuw dijkgat op Tholen kon gedicht worden In de nacht van Woensdag op Don derdag is op het eiland Tholen weev een dijk doorgebroken, de zogenaamde eerste dijk bij het dorp Sint Maartens dijk. Direct na de ontdekking is men met de dichting begonnen en men slaag de er ook in het gat te sluiten. De dijk. die ter plaatse zeer zwak was en versterkt was met zandzakken, vorm de de enige waterkering voor het dorp, waarin thans nog tweeduizend mensen huizen. Het water stroomde door een gat, dat in de versterking was geslagen en liep reeds de polder in. Als in de dagen van Hitler Gemengd-gehuwden (Joden) in O.-Duitsland Op bevel van de staatsveiligheidsdienst in de Russische zóne van Duitsland zullen alle „niet-Ariërs" en „in gemengde huw< lijken levende personen" onder toezicht worden gesteld, aldus meldt het. „Aig Weekblad der Joden in Duitsland". Na wanhoopsdaad van moeder Tweede kind van evacué overleden Het tweejarig zoontje van de familie Den B. uit Zierikzee, die naar Schiedam is geëvacueerd, is gisteren overleden. Zoals men weet werd het ventje s: een baby in een vlaag van wa door de moeder van een 12 meter hoog balcon op straat geworpen. De baby reeds eerder overleden. Mevr. Den B„ die zich ook van het bal con op straat wierp, verkeert nog i corgwekkende toestand. In de Jura viel drie meter sneeuw Treinen hebben grote vertraging Sneeuwvlagen van meer dan drie m< ter dik hebben in de Jura de belangrijk ste spoorlijnen afgesneden van Parijs naar het Zuiden via Vallorbe. De oriënt-Expres en andere interna tionale treinen worden over andere lijnen omgeleid, hetgeen een vertraging van zes tot tien uur met zich medebrengt. Een trein van Parijs naar Lausanne bleef bij Andelot in de sneeuw steken er niet meer voor- of achteruit. De sneeuwval duurt voort. DE HERCULES-BUSKRUITFABR. te Richmond in Califoroië is gisteren door een hevige ontploffing vernietigd. Er zijn ten minste 8 doden. Postbode zijn is op het ogenblik in de Alblasserwaard geen on verdeeld genoegen. In de plaat sen waar reeds enkele geëva- cueerden zijn teruggekeerd, moet de postbeambte van huis tot huis waden om de brieven te bezorgen, waar juist in deze dagen met zoveel spanning naar wordt uitgezien. Prins bezocht weer een groot aantal plaatsen Z. K. H. geeft voorkeur aan Amerikaanse helicoptère Ook gisteren heejt Prins Bernhard in een Amerikaanse helicoptère een bezoek zocht voor oen breuk met Israël; de koude oorlog zal in hev.gheid toenemen, «eoiact,1 Een lid van de Israëlische delegatie naar de V.N. heeft tegenover het pers-meer Poortvliet 'scherpenisse, St. bureau Reuter verklaard, dat Israël op de eerstkomende zitting van de j Maartensdijk, St. Annaland. Nieuw- Assemblée der V.N. het gehele vraagstuk van het anti-semitisme in de Vossemeer, Ooltgensplaat. Klundert en landen van het Sowjetblok ter sprake zal brengen, dus de zitting die op M«rd^s h„„ a, öesoek v00rnamelük 24 Februari aanvangt. besteed aan een oriëntatie omtrent de nak- Pariic vreest verheviging der anti- zantschap te Tel Aviv. De Israëlische j vorderingen die zijn gemaakt i ;,,;e„Joon,n,nno in Ho nngtenrooese autoriteiten hebben de verzending van herstel van de dijken, vanv Als Moskou het sein geeft VERHEVIGING ANTI-SEMITISCHE CAMPAGNE IN ALLE OOST-EUROPESE LANDEN TSJECHOSLOWAKIJE EN POLEN, alsmede de landen van het Sowjet blok, zullen binnenkort de diplomatieke betrekkingen met Israël ver breken. Zulks werd verklaard door „diplomatieke kringen" te Wenen. Amerika is van oordeel, dat Rusland slechts naar een aanleiding heeft ge- ietische camoasne in de Oosteuropese autoriteiten hebben de verzending van herstel van de dijken, vanwege de landen. In Oost-Europa beweren de rode citrusvruchten naar Rusland stopgezetkanende spring vloed. Op vele plaatsen leiders, dat de Joden zich als een 1 mopolitische groep niet met de commu nistische gemeenschappen zullen assimi leren. Na het verbreken der diploma tieke betrekkingen zal Zwitserland ver moedelijk de Israëlische belangen ,in Rusland vertegenwoordigen. Terwijl de gezant van Israël met zijn staf Moskou verlaat, wordt nader gemeld, dat de Russische gezant te Tel Aviv, die daar een staf van vijftig mensen heeft, eveneens zal vertrekken. De eerste gezant van Israël in de Sowjet-Unie, mevrouw Golda Meyerson, zeide op een openbare bijeenkomst in Israël: ..Dit is een zwarte dag voor het Joodse volk, in het bijzonder voor de Joden in de Sowjet-Unie. voor wie de Israëlische legatie in Moskou een sym bool van hun band met het volk bete kende." Inmiddels wordt de Russische legatie te Tel Aviv nog door troepen be waakt. omdat de gezant Jersjof nog niet vertrokken is. De corr. van de Daily Telegraph te Haifa meldde, dat zes Arabieren zijn ge arresteerd, er van verdacht betrokken te zijn bij de aanslag op het Russische ge- Hef olie-proces Er is „vonnis geveld" te Ploesti Een Roemeens militair gerechtshof in de oliested Ploesti heeft gisteren vonnis gewezen in het proces tegen 24 leiding gevende functionarissen van voormalige Britse en Amerikaanse oliemaatschap pijen. Zij worden er van beschudigd, ten gunste van buitenlandse maatschappijen te hebben gespionneerd en gesaboteerd. Zes beklaagden werden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf en dwang arbeid. De overige 18 kregen straffen van twee tot 25 jaar, aldus radio-Boeka- rest Vadertje Stalin is nu gerust gesteld: de communistische regering van Roe menië had gefaald in haar pogen, de vooroorlogse olieproductie te handhaven, een productie welke voor Rusland is be stemd. Daarvoor moesten zondebokken worden gevonden, en die zijn gevon den Alle beklaagden bekenden schuld Te Haifa was een Israëlisch schip bezig heeft hij het werk bezichtigd - 30.000 kisten aan boord te nemen en vol- burger- en militair personeel, waarbij hij gens het lopende contract moet Israëltegelijkertijd de Franse, Belgische en Amerikaanse militairen bij hun hulp actie bezig zag. In Klundert, waar de Prins zich tijdens het langdurig verblijf uitvoerig liet voor lichten over de stand van zaken, had hij nog contact met de Italiaanse brand weerlieden, die hier behulpzaam zijn bij het versterken van de dijken. De Prins geeft voor zijn tochten naar 't rampgebied de voorkeur aan een heli coptère van Amerikaanse makelij, omdat deze is uitgerust met de z.g. skids, waar door het toestel op zeer beperkte ruim ten kan landen, hetgeen met de Neder landse en Engelse hefschroefvliegtuigen, die landen op wielen, niet het geval is. In een korte toespraak, die gister- ivond door de B.B.C. werd uitgezonden, heeft Prins Bernhard het Engelse volk dank gezegd voor de hulp, die het ons land heeft verleend, ondanks de cata strophe waardoor Engeland zelf is ge- Toelating van 25.000 Neder landers in de V.S. In het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden is gisteren een voorstel in gediend om 25.000 slachtoffers van de overstromingen in Nederland toe te laten tot het Amerikaanse staatsburgerschap. Het voorstel was afkomstig van Francis Walter, die samen met McCarran de naar hem genoemde immigratiewet heeft opgesteld. HET WEER IN EUROPA DAT tegen de 48-j. Amsterdammer J. v. d. L., die zijn schoonzoon W. H. H. met een mes bedreigde, in Amsterdam 3 maanden voorwaardelijk is geëist. DAT de uitzending van de Duitse te levisiezender Langenberg, die iedere avond van 8 tot 10 uur in de lucht is, sedert Woensdag zonder storing wordt ontvangen in Maastricht en het beeld zelfs duidelijker is dan uit Eindhoven. DAT het Rijksmuseum te A'dam thans dank zij de Ned. Centrale Ver. voor Gebrekkigenzorg beschikt over een in- validenwagen voor bezoekers die slecht ter been zijn. DAT de Centr. Ver. van Ned. Wyn- handelaren (Herengracht 388. A'dam) drie prijzen van resp. ƒ250, ƒ150 en 75 heeft uitgeloofd voor ontwerpen ten be hoeve van de wijnpropaganda. DAT een 57-j. Amsterdamse vrouw volgens haar verklaring door een onbe kende wielrijder is beroofd van een tas met ongeveer ƒ60. DAT de Canadese radio-redactrice mevr. Elsie Jane Gray in ons land is aan gekomen om een reportage van het wa- tersnoodgebied te maken. DAT gisteren 34 Nederlandse, 10 Ame rikaanse en 3 Engelse vliegtuigen ir actie waren boven het overstromingsge- bied. DAT de inspecteur voor de scheep vaart in A'dam heeft verzocht de 32-j. kapitein H. M. uit Delfzijl voor 3 maan den uit zijn bevoegdheid te ontzetten wegens de aanvaring tussen de Zephyr en de Noorse Ocean Swell op de Schelde. DAT het A'damse gerechtshof gisteren is begonnen met de driedaagse behan deling van de zaak tegen de 54-j. J. A. Ch. M„ die aan het faillissement van de Efa-Produka 9000 stofzuigers zou hebben onttrokken en door de rechtbank is vrij gesproken. DAT de kamers van koophandel te R'dam en A'dam bij minister Algera hebben aangedrongen op stappen tot her opening van de onderhandelingen Duitsland over de spoortarieven doorvoer naar Oostenrijk. DAT de Ned. torpedobootjager Piet Hein op terugreis uit Korea gisteren de haven van Athene is binnengelopen. DAT Maandag in Amsterdam het 15.000ste verkeersdiploma wordt uitge reikt. DAT de Ver. tot Behoud van Natuur monumenten aan de Tweede Kamer heeft verzocht het wetsontwerp tot wij ziging van de visserijwet niet te laten gelden voor natuurmonumenten. DAT in Doetinchem een bijzondere raadsvergadering, waarin de burgerij haar zienswijze kon uitspreken, is ge houden omdat de raad het niet eens kan worden over de plaats waar het nieuwe stadhuis moet komen. DAT het bekende restaurant Winkels in de Kalverstraat te A'dam op 1 Mei wordt gesloten en de directie van hei reeds opgeheven hotel Scheffel te Vier houten (Gld.) begin April een nieuv hotel, 't Koningsjacht, opent in Schaars- bergen bij Arnhem. DAT tot burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe m.i.v. 16 Februari is be noemd dr C. Vlak te Maartensdijk, oud assistent-resident en thans leraar staats inrichting aan een lyceum te Utrecht. DAT de afsluitbomen van de spoor wegovergangen tussen Zutphen en Voorst, die dikwijls worden aangereden, voorzien worden van rode flikkerlichten, DAT tegen de 36-j. directeur Sj. H van de glas. en kristalfabrieken te Nieuw- Buinen wegens poging tot omkoping van een ambtenaar gisteren voor het Leeu warder hof een boete van ƒ1.000 is ge- eist (rechtbankvonnis: vrijspraak). DAT minister Witte gisteren Maastricht bezocht, waar hij o.a. een gedenksteen onthulde bij een in aanbouw zijnd plex van 860 woningen. DAT de Partij van de Arbeid op 21 Februari in Utrecht een congres ovei gemeentepolitiek houdt, waar o.a. eer ontwerp-urgentieprogram voor de raads verkiezingen wordt vastgesteld. DAT de bovenverdieping, bewoond door de fam Van 't Hoenderdaal aan de Ringdijk 59 in Amsterdam-Oost, gister avond geheel is uitgebrand en de bewo ners zich in veiligheid konden stellen. nog 225.000 kistene leveren. Het Russi sche minfstfrle van Handel heeft dit contract telegrafisch geannuleerd. Na 25 jaar vliegen Viruly benoemd tot commodore Ruim 125 vluchten rond de aarde gemaakt Gezagvoerder Adriaan Viruly is met ingang van 6 Februari jl. benoemd tot commodore op de Noordatlantische rou tes van de K.L.M. Deze rang geeft het recht tot het dragen van een gouden ster boven de galons. De titel van algemeen chef-vlieger, die de heer Viruly sinds het einde van de oorlog voerde, is door deze benoeming komen te vervallen. Commodore Viruly die reeds meer dan 25 jaar de stuurknuppel hanteert, is een van de bekendste K.L.M.-vliegers. Sedert April 1927. toen hij zijn F.I.A.-brevet verwierf, heeft hij meer dan 17.000 vlieg uren op zijn naam gebracht, waarbij hij bijna 5 millioen kilometer aflegde ofwel 125 vluchten rond de aarde. Tijdens deze vluchten maakte hij kennis met 58 lan- vervoerde hij meer dan 60.000 passagiers en 4 millioen kilogram vracht Als algemeen chef-vlieger van K.L.M. heeft hij op alle routes van deze maatschappij gevlogen. Tijdens de laat ste wereldoorlog werd de heer Viruly, die voor 1940 bijna 20 vluchten naar Indië had gemaakt, in het bezette Ne derland op non-actief gesteld. Hij slaag de er echter spoedig in, naar Zweden uit te wijken en vandaar naar Engeland. Aanvankelijk werd hij vlieger op de bekende „Life Line" van de K.LM„ die met onbewapende toestellen een nacht dienst tussen Bristol en Lissabon/Gibral tar onderhield. Later kwam hij bij het Luchttransportcommando als ferry-piloot en maakte hij talrijke vluchten over de Atlantische Oceaan. Door zijn ruime ervaring op de Noord atlantische luchtroutes had hij een voor naam aandeel in dc opbouw van d< K.L.M.-lijnen naar Noord-Amerika. Hij was dan ook gezagvoerder op de eerste K.L.M.-vJucht over de Atlantische Oceaan van Nederland naar West-Indié. Grote bekendheid verwierf Viruly als auteur van luchtvaartboeken. Zeventien heeft hij er reeds op zijn naam staan. Ook als schrijver van luchtvaartartikelen cn als spreker geniet hij in binnen- en buitenland bekendheid. der •laden li sj i *3 Stockh. Kopenh Londen Adam Bru.-sel ParUs Bordeaux Nice sneeuw geh bew tw. bcw sneeuw half. bcw No 4 N 10 NNO 7 NO 8 NNO 4 NNO 8 N 4 NNW 5 •8 1 -4 0 2 -1 - -1 - -1 2 1 2 3 1 geh. bew mist geh. bew. van heden NNW 3 NNO 6 windstil N 2 NW 3 morgen 7 u -3 0 5 1 0 5 •I 0 -3 3 -1 0 (KN.MJ. veilig zuinig reukloos Aanhoudend koud STot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderde be wolking met voornamelijk in het Westen van tiet land kans op enige sneeuw. Aan- vaiïkelijk weinig w.nd. La ter zwakke tot mange wind uit Zuidelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het viespunt. maar vannacht en morgenoch tend in het binenland hier en daar ma tige vorst. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 7.58 tot 17.52 uur; maan 8.02 tot 18.50 uur. Op 14 Februari X M

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1