Jlieuuic £tihsct\t OTouranl Holland dankt bewogen zijn vele vrienden Steunt het Nationale Ramoenfonds nog Aviv werd toneel straatgevechten Belastingverlaging zal toch gedeeltelijk doorgaan Tel van Met man en macht DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 Advertentie-afdeling: Tel. 31^41. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; f 2-per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang No 9G59 CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staat vasUcl) l< ghrbtroeo tngn bert la tcgtjenspoct" GIRO 9575 Geen gratie voor de Rosenbergs Uitvoering doodvonnis op 16 Februari Dat het „waterfront", nu overal gevaar dreigt, in heftige beweging is gekomen, is er het beste bewijs voor, over welke prachtige karakter eigenschappen de doorsnee-Nederlander nog altijd beschikt. Niet zo gauw van zijn stuk gebracht, soms een tikje flegmatiek, maar als het moet vol bruisende werkdrift am zijn bestaan in de wereld onverkort te handhaven. Hier zijn de mannen der 41ste afdeling Veldartillerie in actie, op de dijken van Rilland Bath! Explosie van politieke gevoelens I(Van onze Parlementsredacteur) TjET GROTE Tweede Kamer-debat over de watersnood is gisteren besloten met het aannemen van een belangrijke motie, waarin de Kamer, bewogen door de stroom van naastenliefde en saamhorigheid, waarvan niet alleen het Nederlandse volk zelf getuigenis geeft, maar welke ook van over de grenzen als een openbaring van volkerengemeenschap tot ons is gekomen, aan alle be vriende regeringen en volken de dank van Nederland ver tolkt door de sterkende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen. Deze matie werd ingediend door prof. Romme, die in eerste instantie niet voor de K.V.P. had gesproken, maar bij de replieken het initiatief nam tot deze sympathieke geste. De motie was mede-ondertekend door de fractie-voorzitters van alle andere partijen, behalve de communisten. Vam zelfsprekend sloot minister-president dr Drees zich namens de regering van harte bij deze uitspraak aan. Ook de communisten, bij monde van de heer Gortzak, verzetten zich niet tegen de motie, hoewel zij zich het debat niet ontzien hadden, bv. de Amerikaanse hulp te kenschetsen geen daad van menslievendheid, maar als inmenging in de Neder landse binnenlandse aangelegen heden. P°^eke munt, die de communis- 5(]ten uit het debat wilden slaan, hebben zij door de waardige houding 5( 'egering en de andere fracties TKamer, niet gekregen. Fel werden zij :streden door minister-president ïr Algera. Herhaalde malen donken van de communistische banken nterrupties, zodat de voorzitter Ijenkele maal moest ingrijpen. Een voorbeeld van de communistische jnethode willen wij hier releveren. „Als yijde communisten achter de regerings tafel zitten zullen er in Nederland geen meer doorbreken", riep de heer "Sortzak uit, een uitspraak, wa hartelijk werd uitgelachen. Maar hij Aing verder: in China, waar geestver wanten in de regering zitten, komen geen Ijkbreuken meer voor antwoordde mr Algera, Wanneer de communisten in zo korte KQijd de geweldige Chinese overstromin- .V'ïpn hebben weten te beteugelen, moet heer Gortzak mij maar eens vertel- hoe z|j dat hebben klaargespeeld. Us dat daar in drie jaar heeft gekund, Nederland in één jaar. Maar ligt de zaak stellig niet: wanneer lina inderdaad er in geslaagd is, de' ampmogelijkheden af te wenden, dan omt dat, omdat de communistische egering heeft kunnen voltooien, wat !uzleeds jarenlang in aanbouw was. En de lannen daartoe zijn mede opgesteld loor een Nederlands ingenieur. De mi- ister zeide, van plan te zijn, deze Ne- srlandse ingenieur te vragen, zijn kun- ig-heden in dienst te stellen van de pmmissie, die de afsluiting van de zee- ^men bestudeert. Een ander voorbeeld: de communisten leweerden bij hoog en bij laag dat bij Kon. Mil. Academie te Breda veertig loten ongebruikt waren blijven liggen. Thermometer van het Rampenfonds De stand van de binnengekomen gelden bi) het Nat. Rampenfonds, Statenlaan 81, Den Haag, Giro 9575, bedroeg: 1 Februari t 500.000 2 Februari i f 2.000.000 3 Februari 2: f 3 000.001 4 Februari f 7.131.000 5 Februari f 11.672.000 6 Februari f 16.900.000 7 Februari f 24.080.001 9 Februari f 27.558.001 10 Februari f 31.000.00t 11 Februari f 34.000.000 Dr Drees daarentegen deelde mede, dat alle geschikte boten reeds de eerste dag waren ingezet. Maar de heer Gortzak hield vol, op grond van telefonisch kregen inlichtingen. Toen bleek, dat de communisten volkomen naast waren: zij bedoelden een aantal pontons, die veel te z waren voor reddingswerk en bovendien niet gebruikt konden worden omdat zij een voortbewegingsinstallatie misten. Kennelijk eeri bewijs van de kwaadaar digheid, waarmee zij steeds boos opzet gedurende het gehele debat, en gedu rende de perscampagne daarvóór, heb ben verondersteld President Eisenhower heeft het gratie verzoek van de atoomspionnen Julius en Ethel Rosenberg afgewezen. Zij waren er beschuldigd, atoomgeheimen te heb ben verraden en werden ter dood ver oordeeld. communiqué, dat door zijn pers chef, James Hagerty, werd uitgereikt, zegt de president: .,Ik heb naar deze zaak een zorgvuldig onderzoek ingesteld. Ik ben tot de slot- gekomen, dat het mijn taak is, in het belang van het volk der Verenigde Staten, het vonnis van zijn vertegen woordigers niet te vernietigen." Het doodvonnis zal naar alle waar schijnlijkheid in de loop van de volgende week worden voltrokken. De President heeft er de bijzondere nadruk op gelegd, dat de aard van de misdaad, waaraan de Rosenbergs schul dig zijn bevonden, veel ernstiger is dan het doden van een medeburger. Het gaat hier om het moedwillig verraden van gehele natie. Er zijn geen bewijzen, noch verzachtende omstandig heden aan het licht gekomen, die een wijziging van het vonnis zouden recht vaardigen. Het zal vermoedelijk 16 Fe bruari worden voltrokken. De Rosenbergs namen het nieuws kalm op. Hun verdediger verklaarde, dat hij het Oppergerechtshof om uitstel van de executie en herziening van het proces zal verzoeken. Tot nog toe weigerde het Hof tussenbeide te komen. Voorraad suiker verzwegen De Ommelanden moet f 65.000 betalen De coöp. melkproductenfabriek De Ommelanden te Groningen is vanmorgen door het Leeuwarder gerechtshof wegens het verzwijgen van 430.000 kg suiker in opgave aan het bedrijfschap zuivel veroordeeld tot een boete van ƒ5.000 en betaling van ƒ60.000 (de gemaakte winst) het Landbouw-egalisatiefonds. De politierechter te Groningen had het be drijf een boete van ƒ67 000 opgelegd. De assistent-directeur D. S., die opdracht tot de verkoop van de suiker had gegeven, kreeg thans overeenkomstig het vonnis van de politierechter 750 boete. De Kamer verwierp een communisti- Ische motie, waarin werd gevraagd vai rijkswege aan getroffenen vergoeding voor derving van inkomens te geven, daarbij als maximum een jaarinkomen, van f 10.000 nemende en tevens ee gehele schadevergoeding te geven bezittingen en materialen, met een i mum van f 100.000 per geval. Alleen de communisten zelf stemden voor. De rest van de Kamer nam genoe gen met de toezegging van dr Drees, dat de gehele kwestie van de schadevergoe ding zal worden bekeken, waarbij uit billijkheidsoverwegingen niet al te veel afgeweken kan worden van de wet op de Materiële Oorlogsschaden. Wel moest dr Drees aan de heer Weiter toegeven, dat de kwestie van de vervangingswaar de geen rol meer behoeft te spelen, als bij de materiële oorlogsschade het geval was. Te constateren viel, da de Kamer toch wel geporteerd was voo een zo integraal mogelijke schadever goeding, maar zij wilde kennelijk he resultaat van het beraad afwachten. Tegenover het gebruiken van een d der Marshallgelden zullen inflatoire tendenzen opgevangen kunnen worden door het uitschrijven van een geldlening. De schade-uitkeringen zullen onge twijfeld invlped hebben op de belasting verlichtingsplannen der regering, waar aan juist verleden week de laatste hand was gelegd, aldus dr Drees. Overigens is de regering niet voornemens, op alle plannen in het belang van het bedrijfs leven terug te komen. De weg vooruit en omhoog ligt, ook na de ramp, nog steeds voor Nederland open. Maandag behandelt de ministerraad het wetsontwerp om de gemeenteraads verkiezingen voor een aantal gemeenten op te schorten. De heer Burger (Arb.) voelde iets voor het denkbeeld van de heer Tilanus, alle raadsverkiezingen uit te stellen. Bij de behandeling van dit noodwetje zal dit algeheel uitstel onge twijfeld opnieuw ter sprake komen. De Kamer besloot tenslotte tot het instellen van een (tijdelijke) Kamer commissie voor de watersnood, die om trent te nemen maatregelen met de re gering kan overleggen en voorbereidend werk kan doen met betrekking tot de openbare behandeling van wetsontwer pen, die voor de bestrijding van de ge volgen van de watersnood worden inge- Britse maatregelen tegen springvloed De Londense corr. van de Vkrt meldde aan zijn blad: Hoewel de Engelsen zioh niet ongerust maken over de springvloed die Maandag wordt verwacht, hebben zij voor hel gebied dat op 1 Februari overstroomde, speciale maatregelen genomen. De BBC zail van morgenmiddag af met tu pozen van een uur, dag en nacht de laatste waterstanden geven van verschil lende punten aan de Oostkust. „Laten we verstandig zajn", zei minis ter sir David Maxwell Fyfe in het La gerhuis, ,,en lering trekken uit de ramp die West-Europa tien dagen geleden heeft getroffen". Hij vertelde, dat be halve de meteorologen ook de politie er de mannen van de waterstaat een extra oogje in het zeil houden. In het bedreig de gebied wordt grote vooruitgang ge maakt met het dichten van de dijken, die op 1 Februari zijn bezweken. Ver wacht wordt, dat de breuken Maandag voor 60 procent zullen zijn hersteld. Tengevolge van een sneeuwstorm uit het Noordoosten zijn in Noord-Engeland en Wales verscheidene dorpen afgesne den. De storm woedt nu reeds drie dagen. Honderden auto's, onder een laag sneeuw bedolven, zijn door de bestuurders ach tergelaten. Ten minste veertig hoofd wegen en 200 andere wegen zijn geheel geblokkeerd door de sneeuw, die op mige plaatsen drie meter hoog ligt. De storm wordt ook in- het Zuiden van Engeland verwacht. Gisteren zijn de Theems, de Ouse e Lea op verschillende punten buiten haar getreden. De waterstand is extra hoog, tengevolge van de zware regens. Straaljager neergestort Ned. piloot omgekomen in Duitsland Een Nederlandse Thunderjet-straal- jager van de vliegbasis Volkel is gister middag bij het vliegveld Gütersloh ten Noorden van Paderborn (Duitsland) ver ongelukt. De 23-jarige sergeant vlieger H. Th. H. J. Sanders uit Nijmegen ver loor hierbij het leven. De piloot kreeg tijdens een oefening op geringe hoogte met motorstoring te kampen en probeerde een noodlanding te maken. Deze had echter een ongun stig verloop. Toen men de Thunderjet bereikte, bleek de vlieger reeds te zijn overleden. Een commissie van on derzoek is naar de plaats van het on geluk vertrokken. De diplomatieke betrekkingen tussen Rusland en Israël verbroken IN HET HART van Tel Aviv hebben onlusten plaats gevonden tussen communistische en anti-communistische Israëliërs. Na hevige straat gevechten moesten tientallen personen naar een ziekenhuis worden ver voerd. Een demonstratie was op touw gezet door de „Vereniging van Vrien den der Sowjet-Unie", met het doel te protesteren tegen de bom-ontploffing in het gebouw der Sowjetambassade te Tel Aviv. Prompt daarop meldde het Russische nieuwsbureau Tass, dat de Sowjet-Unie de betrekkingen met Israël heeft verbroken. Wisjinsky heeft de Israëlische gezant in Moskou, Samuel Eliahsiv, mededeling gedaan van het besluit der Sowjet-Unie, dat het gezantschap in Tel Aviv gesloten wordt. De Israëlische legatie moet Moskou onverwijld verlaten. Op Zuid-Beveland, bij Krui- ningen, tussen de Pieterspolder en de Kruiningenpolder, wordt met man en macht gewerkt aan de versterking van de Koksen- dijk. De palen gaan de grond in; symbolisch beeld ook van de ongebroken Nederlandse veerkracht en de wil, om het verdronken gebied weer aan Nog heviger werd de situatie, toen de communisten optrokken naar het gebouw van de Russische legatie. Men kwam door een straat, die opengebroken was en de communisten maakten hiervan gebruik, hun tegenstanders met stenen te be kogelen. Reeds heeft radio-Moskou melding ge maakt vande aanslag op de Sowjet- russische legatie in Israël (de gisteren door ons vermelde bomaanslag, waarbij twee leden van het gezantsohaps-perso neel en de echtgenote van de gezant wer den gewond. Red.), welke „misdadige poging" in de hand gewerkt werd door de politie. De Russische pers en radio zet de zaken weer op zijn kop en spreekt kwaadaardige lastercampagne tegen de Sowjet-Unie. Zelfs een kind kan begrijpen, dat hetgeen in Israël geschiedt, de natuurlijke reactie is op de Joden vervolgingen. Vermelden wij nog, dat de Sowjet- Unie Israël heeft erkend, toen de Joodse staat in Mei 1948 werd geproclameerd. Enkele maanden later werden de diplo matieke betrekkingen aangeknoopt, die dus thans verbroken zijn. Zulks ondanks het feit, dat de Israëlische president de Russische gezant zijn leedwezen i de bomaanslag had betuigd. De politieke kant is deze, dat Moskou door actie tegen Israël, de landen van de Arabische Liga in het gevlij tracht te komen, als onderdeel van de gigantische strijd tussen Oost en West Babypoeder doodde 152 zuigelingen En 752 werden gewond De autoriteiten, die ee«n onderzoek in stellen naar het „babypoeder-schandaal' in West-Frankrijk hebben bekendge maakt, dat tengevolge van het gebruiken van een vergiftig poeder, vorig jaar 152 zuigelingen om het leven zijn gekomen, terwijl 752 zuigelingen verwondingen hebben opgelopen. Het poeder, dat te Bordeaux werd ver vaardigd en in grote hoeveelheden in West-Frankrijk verkocht, bleek een hoog arsenicum-gehalte te bevatten. Het on derzoek was ingesteld, naar aanleiding van een uitslagepidemie onder zuigelin gen in het genoemde gebied. De schei kundige. die aan het hoofd stond van de betrokken fabriek, zal wegens doodslag terecht moeten staan. Voorlopig accoord LondenCairo Engeland en Egypte hebben gisteren voorlopige overeenstemming bereikt over het bestuur van de Soedan, een kwestie welke de verhouding Londen- Cairo zeer ongunstig beïnvloedde. Dit accoord opent de gelegenheid tot het voeren van besprekingen over de rol die Egypte in een voorgesteld defensie- verdrag voor het Midden-Oosten zal spe len. T"VE NOODTOESTAND, waardoor ons -L' volk in het begin der vorige week is overvallen, heeft plotseling een geheel ander beeld geschapen van onze sociaal- economische positie. Een millioenenkapitaal in de letter lijke zin van het woord door het water verzwolgen. De omvang daarvan is op dit ogenblik nog niet bij benadering te schatten. Veel ernstiger is het verlies van de vele mensenlevens. Maar voor hen, die overbleven, ook in de getroffen gebieden, zal straks de vraag naar voren komen: hoe bouwen we de getroffen gebieden weer op? Daar- t staat dan het probleem, dat de herbouw van deze gebieden zo zal moe ten zijn, dat, menselijkerwijs gesproken, de herhaling van een dergelijke ramp niet meer mogelijk is. Het is toch gebleken, dat we ten on rechte vertrouwd hebben op de soliditeit van een aantal onzer dijken. Het is ge bleken, dat we ten onrechte zijn inge slapen op onze slaperdijken, waarvan we meenden, dat ze nimmer meer de functie van buitendijk zouden behoeven te ver vullen. Daardoor zijn, toen eerst de buiten dijken bezweken waren, ook tal van slaperdijken overspoeld en doorgebroken, waardoor de ramp zulk een verschrik kelijke omvang heeft aangenomen. Herbouw van onze dijken zal aan de meest pessimistische berekeningen moe ten voldoen. Minister Algera heeft dit reeds begrepen en er in die geest over gesproken. Dit alles zal ontzaglijke kapitalen 'ragen. Zet men daarnaast dan nog de herbouw van huizen en boerderijen en de hulp aan de getroffenen, die opnieuw gekleed en van inventaris voorzien zul- noeten worden, die weer vee zullen en krijgen, dan wordt het te beste den kapitaal nog vermenigvuldigd. vergoeding aan de slachtoffers zo onbe krompen mogelijk moet geschieden. Ont- erend gepingel moet deze mensen be spaard worden. Deze ramp heeft heel ons volk getroffen en de last er van moet door ons gehele volk gedragen worden. Het gehele economische bestel van ons volk zal daarop ingesteld moeten worden. Natuurlijk is het zeer de vraag, of ons volk de lasten van de ramp en de nood zakelijke wederopbouw zal kunnen dra gen. De hulp, die ona door het buiten land geboden wordt, zal daarom dank baar aanvaard moeten worden. De vraag zal moeten rijzen, of, nu Nederland voor een geheel nieuwe economische opbouw staat, nu het millioenen van zijn bezit verloren heeft, de stopzetting van de economische Marshall-hulp aan ons land niet zal moeten worden herroepen. Reeds heeft Amerika meegedeeld, dat de tegenwaarde-gelden van het Marshall fonds, een bedrag van een 800 mlllloen, dit doel kunnen benut worden. Dat is kostelijk. Het bezwaar van een vroe gere besteding, dat daardoor inflatie in de hand zou worden gewerkt, is verval- kapitalen door het water verslon den zijn. Maar als Nederland deze gel den moet verteren, is het zijn rugge steun, die mee het aanbod, om do Mar shall-hulp te beëindigen mogelijk maak te, kwijt. Economische hulp aan Neder land zal dus ten zeerste verantwoord (Voor vervolg zie pagina 2). Echtpaar in Groningen door gas vergiftigd Gistermiddag werd de politie in Gro ningen gewaarschuwd, dat in een wo ning aan de Noorderhaven geen tekenen leven waren te bespeuren. Bij on derzoek ontdekte men de 58-jarige J. E. zijn 59-jarige echtgenote K. E. H. levenloos in hun woning. Waarschijnlijk is het echtpaar door gasvergiftiging om het leven gekomen. Lichte vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw, matige tot krachtige en langs Wf 1 o de kust mogelijk nu en dan rjSfrjy harde wind tussen Noord en Noord-Oost, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN. Vrijdag: Zon 8.00 tot 17.50 uur; Maan 7.43 tot 17.16 uur. Op 14 Februari NU,

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1