Jlicuure £ciïisd)e (faurant Bidden in de kerken en werken op de dijken Sobere diesviering In tal van polders zakte het water 25 a 30 cm Lange vorstperiode zou gevaar opleveren Tsjangs leger is gereed voor de sprong MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 BUREAUX: Steenstraai 37 Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN- t 6.— pei kwartaal; 2 per maand; f 0 47 per week ADVERTENT1EN. t 0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9656 Directie: F. DIEMER Hooldredacteur: Dr. E. DIEMER Chet-Red.: H. W. I. ENSER1NK CHRISTEL11R-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .Stantoasllrh h gMItoen tngn herl ia trgtjenspoet' DOOR de blinkend witte sneeuw, die als een lijkwade over het land gespreid lag, zijn gisteren de gelovigen van alle gezindten naar de kerken gestroomd, waar in stille ootmoed en weemoed de deden zijn herdacht, waar gebeden is om vertroosting voor hen die moesten afstaan wat hun op aarde het liefste was, en waar geofferd is om het leed der getroffenen te verzachten. Een stille Zondag, in velerlei opzicht. De geluiden van de stad werden door het winterse kleed gedempt en triest hingen de vlaggen halfstok van de gevels. Wat allen het hart ineen deed krimpen, was het huiveringwekkende dodencijfer. Officieel bedraagt het nog steeds 1373, maar volgens bevestigde berichten is alleen in het Brabantse Fijnaart het aantal doden reeds gestegen van 46 tot tachtig. Eén werk ging door op deze dag van inkeer en bezinning: onder ijzige sneeuwbuien zwoegden duizenden Nederlanders en vreemdelingen aan de dijken. Arbeiders, studenten, negers uit Amerika en Hollandse militairen, allen schenen bezield te zijn door één gedachte, die treffend uitgedrukt wordt in het motto van de eveneens hulp biedende padvinders: Mouwen omhoog, ons land moet droog. Sneeuw en vorst mochten het werk nog zo verzwaren, zij waren slechts een aansporing tot zo mogelijk nog groter inspanning. Want al mag dan een korte en niet al te strenge periode van vorst voor het herstel van de dijken niet nadelig zijn, gevaarlijk zou het worden wanneer de vorst bleef aan houden. Dan zou er bij ijsgang zeker belangrijke schade worden aangericht. DANKDIENST VOOR GEDICHTE DIJKEN Maar gelukkig, reeds nu wordt het zwoegen met succes bekroond. Lang zaam maar zeker gaan steeds meer dijken dicht. Op vele plaatsen in de overstroomde gebieden zakte het water alleen Zaterdag reeds 25 a 30 cm. Mannen van het 322ste bataljon en de H-compagnie van het regiment Johan Willem Friso hebben gisteren een prachtig resultaat geboekt. De dijk van de Emanuelpolder te Krabbendijke op Zuid-Beveland werd gestopt, waardoor de. bedreiging van zeven polders voorlopig is afgewend. Ten Noordwesten van St Annaland op.Tholen zijn.gisteren reeds vier dijken gedicht. Dijkwerkers, chauffeurs en paardenknechten hebben hier uren lang strijd geleverd. Verkleumd tot op het merg, wisten ze toch van geen ophouden. En toen de schemering over de polder daalde, werd in het vlakke land een dankdienst gehouden, omdat nieuwe ellende is afgewend. Hefschroefvliegtuigen redden tweeduizend mensen Wat gisteren ook doorging: het verkeer op de luchtbrug. Van Valkenburg werden 23 vluchten gemaakt. Tienduizenden zandzakken en duizenden liters drinkwater werden afgeworpen. Slechts in twee gevallen heeft het ongunstige weer aanvankelijk het droppen van goederen verhinderd en wel bij St Maartensdijk en Ellewoutsdijk. Naar schatting zijn, sinds die nachtzwarte verschrikking van 1 Februari, door 38 helicoptères in totaal 2000 mensen gered. In twee dagen werden 300.000 zandzakken gedropt. Het klinkt alles zo simpel, maar bergen van moed en uithoudingsvermogen zijn hiervoor nodig geweest. Even verheugend als de bewijzen van naastenliefde is de stijgende thermo meter van het Nationaal Rampenfonds. Zaterdagavond was reeds f 24 mil- lioen bijeen en in de verste verte kan men nog niet berekenen, met hoeveel dit bedrag zal toenemen als de opbrengsten bekend worden van de gisteren in de kerken gehouden collecten, die ruisten van het bankpapier. in het Zuiden van ons land draaien op volle toeren om do cadavers van de om gekomen dieren tè vernietigen. Het Minstens 30.000 stuks vee verdronken Ook aan het vee kan men langzamer hand meer zorg besteden. Zwervende, angstig loeiende koeien zijn naar veiliger oorden overgebracht en de destructors Koningin per boot naai lampgebied Koningin Juliana as vanmorgen om half acht naar Spijkenisse op Voome en Putten vertrokken om te trachten van daar uit met een boot van Waterstaat een tocht naar verschillende eilanden te maken. H.M. was voornemens dorpen te bezoeken waar nog mensen wonen, niet reeds ontruimde dorpen. Nederlands schip Kim bij Jutland aan de grond Het Nederlandse vaartuig Kom. afkom stig uit Rottendam en op weg naar Mid- delfart (Denemarken), is Zondagmiddag het Zuiden van de kust van Jutland bij Assens aan de grond gelopen. Voor zo ver valt na te gaan. is het vaartuig niet lek. Er bestaat geen gevaar voor schip en bemann-inig. Evacué's uit Westelijk Noord-Brabant en de Zuid-Hollandse eilanden, die nu in Leiden en omgeving zijn onder gebracht, willen graag het nieuws uit eigen omgeving blijven volgen. Wij kunnen er voor zorgen dat U elke dag „De Rotterdammer" op Uw nieuwe adres ontvangt. Dan blijft U op de hoogte met Uw eigen streeknieuws. Geef onze bezorgers of agenten Uw vroeger en huidig adres, of geef dit rechtstreeks op aan onze bureaux Steenstraat 37 (tel. 31441) dan helpen wij U. N.V. NIEUWE LEIDSCHE COURANT Directie. tal stuks vee dat is verdronken, schat .000 h 40.000. Op verschillende plaatsen zijn de ronddravende cadavers reeds opgeruimd, maar nu komt de beurt aan de stallen en het puin, waaronder wacht aan Taltterug naar politiek van Mc Arthur Amerikaanse generaal Olmsted wil krachtiger steun aan Chinese nationalisten GENERAAL OLMSTED, belast met de Amerikaanse hulp aan Formosa, heeft te Taipeh een pleidooi gehouden voor krachtige hulp aan de Chinese nationalisten onder leiding van Tsjang Kai Sjek. Hij heeft op For mosa omvangrijke militaire manoeuvres bijgewoond, waaraan door af delingen gevechtswagens, maar ook vliegtuigen werd deelgenomen. Voorts heeft de opperbevelhebber van de Chinees-nationalistische marine, Ma Tsji Tsjoeang, te New York verklaard, dat de 600.000 manschappen van Tsjang Kai Sjek zich onafgebroken voorbereiden op het naderende offensief tegen het vasteland, dat door de communisten bezet is. Het Amerikaanse marine hoofdkwartier te Tokio deelde mede, dat de Amerikaanse zevende vloot gereed is voor verdere opdrachten, die uit wijzigingen in het beleid in het Verre Oosten kunnen voortvloeien. De -communistische leider Mao Tse Toeng kondigde aan, dat men deze nieuwe „aggressie" zal weten te weer staan. Zo i momenteel de stand zaken, Eisenhower, Formosa .deneutraliseren" en Tsjang Kai Sjek de Vrtje han-d te laten. De. reeds genoemde, opperbevelhebber der nationalistische Ma Ts-ji Tjsoe-a-n-g, heeft er de nadruk op gelegd, dat 1.500.000 guerrilla strijders een aanval van Tsjang Ka-i Zo zien de vliegers, die het overstroomde gebied van voedsel, medica menten, zandzakken, drinkwater, veevoeder en duizend andere zaken voorzien, de overstroomde wereld. Uit de ruimen van de vrachtvlieg tuigen zweven parachutes omlaag op de dropping-velden. Zoals eerder, in 1945, zijn de reddingbrengende vliegers ons weer een belofte van een nieuwe toekomst. Hier het uitwerpen van zakken zand boven Elle- woudsdijk op Zuid-Beveland. bevolking, zijnde 8 millioen i i als mede van 12 miHdoen Chinezen vreemde landen. En nu de tegen-partij, de Chinese mu-nisten; uit een rapport blijkt, dat de lands verdediging intensief wordt ver sterkt om de Amerikaanse en Chinees- nationalistische „aggressie" te weer staan. De communistische bevolking wordt gesuggereerd, dat de ten van Mao wel de vrede willen, dat de Amerikanen er tegen zijn, dus zullen de communisten op Korea door- vechten. In de politieke appa-raten zal een drastische zuivering plaats vinden, zoals zulks schering en inslag Europese landen achter het IJzeren Gor- Het zijn de Republikeinse dogmatici in de Ver. Staten, die in het Verre Oosten een andere koers willen volgen en waarvan uiteraard Eisenhower de in- vloed ondergaat. Zo heeft de Republi- Gisteren heeft Nederland gebeden. Van Oosterend op Texel tot Cadzand in Zeeuws-Vlaanderen. In heel het getroffen gebied en daarbuiten bogen zich oude en jonge mensen, soldaten, die een week lang in^modder en water zwoegden, studenten, die zij aan zij met hen streden en duizenden anderen over dat oude Woord van God, dat, in storm en nood zeker is. Aan het waterfront in Tholens kerk zongen jonge sterke stemmen: „O God, die droeg ons voorgeslacht In nacht en stormgebruis, Verleen ook ons Uw trouwe wacht, Wees eeuwig ons tehuis". Postzegel WATERSNOOD 1953 Morgen begint de verkoop van de watersnoodpostzegel, die de PTT uit geeft ten bate an het Nationaal Ram-e penfonds. Het is de gewone goud- okerkleurige tien cents Koninginne zegel met zwarte opdruk „Waters nood 1953 10 c 10". Men raamt de opbrengst zeker op f 1 millioen. keinee leider. Senator Taft, gezegd: „Wij bevinden ons nu eenmaal in oorlog met de Chinese communisten: oorlog is log en deze kan al niet erger worden da-n hij reeds is. Indien Amerika i burgeroorlog Tsjang Kai Sjek behoorlijk gesteund had, dan zou meer dan de helft China thans anti-communistisch zijn. Helaas werd de steun aan Tsjang door de vorige Amerikaanse regering gestaakt. Het uitvoeren van de voorstel - van generaal Mac Arthur zou nooit derde wereldoorlog veroorzaakt hebben. De bases in Mand6joerije had den reed- lang gebombardeerd moeter den. Britse schepen moeten geen goederen naar communistisch China transporteren". Dit laatste wijst er op. dat een alge hele blokkade van de Chinese kust stel- ;g niet is uitgesloten, een punt. waas Engeland sterk tegen gekant is. Labour- lieden willen het probleem Korea, For mosa en de Sow jet-Unie in het Lager, huis ter sprake brengen. Hun standpunt de Amerikaanse zevende vloot i Straat van Formosa te vervangen door •n V N.-vloot, zulks om uitbreiding var oorlog te voorkomen. De Prawda. het orgaan ven de Sowjet- Russische communistische partij, heeft het eerst president Eieeflhówere sluit om Fo:mosa te ..deneutraliseren" ingevallen. Het blad schrijft, da-t dit besluit e gericht is, de oorlog in het Verre Oosten uit te breiden. AVRO schrijft prijsvragen uit De AVRO heeft voor de viering var. haar 30-j. jubileum drie prijsvragen uit geschreven. nl. voor ernstige muziek (f750). voor hoorspelen (f500) en voor lichte muziek f 250De inzending sluit op 1 Mei a.s. Daarnaast gaf de AVRO aan jf componisten opdracht voor grote Schietpartij in A'dam jongeman door agent neergeschoten Dreigde met windbuksen, die onbruikbaar waren Een 27-jarige jongeman, die een drei gende houding aannam met windbuk sen, is Zaterdagmiddag in Amsterdam door een politie-agent neergeschoten. Omstreeks vier uur werd de politie gewaarschuwd voor een vechtpartij in een huis aan de Bilderdijkkade. Twee agenten gingen er heen en juist toen zij bij de woning aankwamen, vloog de deur open en stormde een vrouw naar buiten. Achter haar kwam een jongeman, die twee wind-buksen droeg. Toen hij de agenten zag. stopte hij en richtte de buk sen op hen. De politiemannen zochten dekking in een portiek. Twee andere agenten, die door een omstander w gewaarschuwd, konden op een afstand niet zien wat voor vuurwapens de woe ling bij zich droeg. Zij trokken hun volvers en losten drie schoten. Eén daar van trof de jongeman in de rechterzij. Hij viel neer en werd naar het zieken huis overgebracht. Later bleek, dat de ene windbuks ge heel onbruikbaar was en dat de andere niet was geladen. Volgens de moeder is de jongeman geestelijk niet geheel nor maal. Communisten-jacht in West-Duitsland De West-Duitse politie heeft opnieuw communisten m hechtenis genomen; dit maal elf leiders van de communistische groep ..Soziali9tische Aktion". Zij zijn gearresteerd, terwijl zij een geheime vergadering te Worms in de staat Hessen hielden Volgens de politie was Frank fort het centrum van de activiteit der communistische groep. Men heeft ook documenten in beslag genomen Vrijdag zijn veertig communisten gearresteerd, over wie de West-Duitse politie geen bij zonderheden gaf. De tweede phase I TYE EERSTE phase is mi g-roten- d-eeis voorbij. Wat ria de ramp te redden vied, is gered. De evacuatie I is zo goed als volt-oo-id. En voor ieder I onzer sprak het vanzelf, dat deze eerste phase besloten werd met een dag van verootmoediging, van gebed en van offer. Inmiddels is de tweede phase a-I be gonnen: die van bet terugdringen van het water. De aanval is ree<Ls ingezet. Er zijn al dij-ken gedicht en er wordt hier en daar al gemalen, zij het soms met instrumenten, die vooral van vin dingrijkheid getuigen. De tweede phase was al begonnen voordat de eerste werd afgesloten en heeft haar dtis „overlapt". Maar nu de eerste phase voorbij is, za! het herstel eerst recht «Ue aandacht krijgen dae het nodig heeft om te slagen. Charisma TT ET WOORD „Charisma" is een Grieks woord, dat we ook ver taald in de bijbel aantreffen en dat „gave" betekent. Van charisma zouden we willen spreken bij de radiotoespraak, welke onze Koningin gisteren heeft ge houden. Reeds by meer dan één gelegenheid had onze Koningin getoond het woord te k-uranen spreken dat, rechtstreeks ko mende uit het hart, ailer hart raken moest. Het is voor ons volk wel een bij zonder geschenk des hemeis. zulk een vorstin te mogen bezitten. Samen met haar gemaal en haa-r koninklijke moeder staat zy in deze dagen midden in de r.ood van haar volk. „Overal waar leed is, is zegen nabij". sprak de Koning-in gisteren Is haar troostende aanwezigheid bij zoveel smart n-iet reeds een zegen, die tot grote dank baarheid stern-men moet? Aflossing WIE IN DE eerste degen na de ramp van alle kanten zyn toe gesneld en h-un krachten hebben gege- tot ze werkelijk haast niet meer konden, zy allen konden zich reed6 af melden of worden nu afgelost. Maar ons -He mag hen niet naar hun „gewone werk" doen terugkeren, dan met gevoe- '*ns van grote dank en erkentelijkheid. We! zeer gevarieerd was het beeld van ie ten strijde waren gesneld tegen het water: militairen, studenten, scholieren, jongeren, ouderen, mannen zowel al6 vrouwen. Maar hoe gevarieerd het beeld, één waren ze in de vurige begeerte om helpen waar maar te helpen was In hen allen heeft Nederland zich van zOn beste kant doen zien. En wie hen aflossen, mogen weten een we k voort te zetten waarover, hoe droef ook de omstandigheden zijn, nog iets ligt van de warme en bezielende geestdrift, waarmede-het werd aangepakt. Thermometer van het Rampenfonds De stand van de binnengekomen -telden by het Nat. Rampenfonds Statenlaan 81, Den Haag, Giro 9575. bedroeg: 1 Februari f 500.0UC 2 Februari f 2.000.000 3 Februari f 3.000.000 4 Februari f 7.131.000 5 Februari f 11.672.000 6 Februari f 16.900.000 7 Februari f 24.080.000 WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be- I wolking met enkele buien. Aanvankelijk matige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen West en Zuid. Later tijdelijk veranderlijke wind. Tempe ra-tuur om het vriespunt tot lichte doo. (Opgemaakt om 10 uur ZON EN MAAN. Dinsdag Zon 8.05 tot 17.44 uur; Maan 5.59 tot 12 48 uur. Op 14 Febr N M Hoogwater .Scheverungen 11.33 en 0.00.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1