Jlieutwo ^ciiisrtje (Courant Spanning blijft: toestand binnendijken onzeker iÏ Steunt het Nationale Rampenfonds Evacuatie is gelukkig haast voltooid N Dodencijfer is reeds tot 1353 gestegen Schouwen en Duiveland is het moeilijkst te herstellen Aan de schandpaal YiujuAG 6 fruotiUARl 1353 BUREAUX: Steenslraat 37 Directie, Redactie Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.pei kwartaal, 2— per maand; 0 47 per v AD VERTEN TI ÊN. 0 18 per millir..-. (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9654 i e,in o.— pei kwartaal, m n 3rnnQrlTnTlnC df 2- per maand; 1 0 47 per week 1 LCUll(JClIlVjlIU.O AD^(Bijtoontracf be'angrijk^kortlng1)^^1 Dir.cti.: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD .«MI'MlIC* h itrtllm GIRO 9575 Hooldr.docl.ur: Dr. E DIEMER m»n l»9bt»Spoel ICh.l-R.d,: a W. ENSERINK V°°' teide" en Oorslrejren L "DU DUIZENDEN worden de hulpeloze en uitgeputte ongelukkigen, die nog op onverwarmde zolders in de overstroomde dorpen huizen, thans van de geteisterde eilanden naar het vasteland vervoerd. Op het zwaar ge troffen Goeree en Overflakkee, waarvan vrijwel alleen de duinstrook nog boven water uitsteekt, bevinden zich nog 10.000 mannen, vrouwen en kinderen. Twintig duizend anderen zijn in de afgelopen dagen reeds geëvacueerd. Duiveland is al bijna volkomen verlaten, met uitzondering van Bruinisse en enige families te Zijpe. Ook achter de verdere ontruiming van Schouwen wordt spoed gezet. Als de dijken ten Noordwesten van Brouwershaven niet spoedig worden gedicht, vreest men, dat hier een nieuwe zee-arm zal ontstaan, die van de duinen bij Haamstede een eiland zal maken. Talloze binnendijken verkeren in uiterst slechte toestand en hebben maar heel weinig nodig om eveneens te bezwijken. Het totaal aantal geëvacueer- den zal, ondanks de geweldige volksverhuizingen, ver- moedelijk nog beneden de 50.000 blijven. Tegelijk met de voltooiing der evacuatie is overal de berging van de stoffelijke resten der honderden aangespoelde verdronkenen begonnen. Het huiveringwekkende dodencijfer stijgt nog steeds. Op het ogenblik be draagt het reeds 1353. Na gistermiddag 1 uur kwamen uit de volgende plaatsen meldingen van slachtoffers binnen: Middelharnis 16, Nieuwe Tonge nog 12, Tiengemeten 2 en Halsteren nog 2. Ook de dode dieren worden met spoed geborgen. De enorme hoeveelheid cadavers kan spoedig tot ontbinding overgaan en zou een typhus-epidemie kunnen veroorzaken. De eenheden die met de berging van de cadavers zijn belast, heeft men reeds tegen typhus ingeënt. Prijsgeven zullen wij niets" Op vele punten zijn de achtergeblevenen op de eilanden intussen, bij- I gestaan door militairen, studenten en deskundigen van Rijkswaterstaat, I druk bezig met het versterken van de bedreigde punten in de waterkerin- gen. Hier en daar is zelfs het herstel van de dijken reeds begonnen. Ook daarbij vervullen de vloten te water en in de lucht (244 vliegtuigen en 2000 schepen) een belangrijke taak; tienduizenden zandzakken worden uit geworpen of aangevoerd. Grote troepeneenheden werken gehaast aan de I dijkversterkingen. Met verontwaardiging verwierp de directeur-generaal van de Rijks waterstaat, ir A. G. Maris, gisteren de gedachte dat men de schrikwekkend vernielde eilanden Schouwen en Tiengemeten ooit zou laten schieten. „Prijsgeven zullen wij niets. Wij zullen doen wat ons te doen staat en dat is eerst de kleinere gaten in de dijken dichten, om nog meer afslag te voor komen, en dan het grote herstel ter hand nemen". Overigens gaf ir Maris grif toe, dat het herstel van de waterkering op Schouwen en Duiveland wellicht de moeilijkste taak van het hele herstel zal blijken te zijn. De bevolking zal niet terug kunnen komen, alvorens die waterkering in haar geheel hersteld is. En, zo zei ir Maris, wij mogen ons gelukkig prijzen als dat vóór de komende winter het geval zal zijn. Bijna even moeilijk is de drooglegging van Goeree en Overflakkee, waar bij Dirksland nog een plek droog is. Die plek moeten wij behouden, om te gebruiken als bruggenhoofd in de strijd om het eiland. Ook hier zullen de werken nog maanden vergen. Over een maand zullen de treinen weer rechtstreeks van Rotterdam over de Moerdijkbrug naar het Zuiden kunnen rijden. Dan is ook de grote ver- I keersweg weer berijdbaar. Het herstel van de Kreekdam tussen Brabant j en Zuid-Beveland zal nog heel lang duren. Het gat, dat Zaterdagnacht in de dijk bij Papendrecht werd geslagen, is 1 boven verwachting gistermiddag reeds gedicht, na twee dagen van inge- 1 spannen arbeid. Het droogmalen van de Alblasserwaard kan nu beginnen. Zuiderzeewerken uitgesteld De regering zal moeten beslissen, of onder druk van het spoedige herstel der aangerichte schade ook moet worden be sloten tot uitstel van de Zuiderzeewerken, Het is immers mogelijk, dat zware ma chines die bij de IJsselmeerpoledsr wor den gebruikt, nodig zullen zijn in Zuid- Holland of Zeeland. Wanneer ons land geen stenen genoeg heeft, zullen Duitsland en België ons hieraan volop kunnen en willen helpen. Maar grote zorgen maakt men zich bij de Rijkswaterstaat over de levering van rijshout. Bijna al het rijshout, dat in de Biesbosch was opgeslagen, is bij de vloedgolf verloren gegaan. Men is nu aangewezen op Gelders rijs. Bij Delden is men reeds aan het kappen gegaan. Voor vakwerk als b.v. het steenzetten kunnen ook arbeiders tekort zijn. Men zal dan gebruik moeten maken van as phalt. Maar hoe dan ook, het herstel zal krachtig en met spoed worden aangepakt, Omroepverenigingen zenden weer zelf standig uit De K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A., die gedurende de Rampdagen coördinerend werkten bij het doorgeven van de berich ten, hebben van hedenmiddag 12 uur af de normale wijze van uitzenden hervat. Alleen bij reportages werkt men nog ge zamenlijk, als ook bij het doorgeven v« berichten van de berichtendienst. Ook zijn poes gered Deze jongen uit Goeree maakte on danks zijn jeugd al zo héél veel mee Doch hij bleef gespaard en zelfs mocht het hem gelukken ook zijn poes op de vlucht mee te nemen. Bijzondere radioberich tendienst ingekrompen Alleen nog op de hele uren Met ingang van vandaag worden de be richten van de bijzondere berichtendienst (dus hier zijn niet bedoeld de nieuwsuit zendingen van het ANP) alleen op de hele uren worden uitgezonden. Dit kan thans, omdat zeer vele instanties weer via de kortegolf of telefoonlijn te berei ken zijn. Voor zeer belangrijke berich ten wordt een uitzondering gemaakt. Die worden dan tussentijds uitgezonden en op de hele uren herhaald. Van de slachtoffers foto's gemaakt Tweehonderd doden in een massagraf te Dordt De bemanning van het motorschip Queen Wilhelmina heeft de vreselijke taak op zich genomen om 200 stoffelijke overschotten te halen van personen die op Tholen zijn omgekomen. Als het schip in Dordrecht arriveert moeten de ontzielde lichamen geïdentifi ceerd worden. Men zal voorlopig volstaan met het maken van foto's, die te zijner tijd de overgebleven familieleden tot her kenning in staat zullen stellen. In een massagraf op de Algemene be graafplaats te Dordrecht zullen de om hulsels voorlopig ter aarde worden be steld. Later zullen ze in de plaats van herkomst opnieuw worden begraven. Gebrek aan lieslaarzen en rubberhandschoenen Er bestaat in de noodgebieden grote behoefte aan lieslaarzen en rubber handschoenen. Helaas achter zijn de beschikbare voorraden uitgeput. Er is thans een ver zoek gericht aan degenen, die nog over voorraden van deze artikelen beschik ken, hiervan opgave te doen aan het Bureau Watersnood van het Rode Kruis. Tel. 184790, Den Haag. Evacuatiebeeld uit Krabben- dijke, gelegen nabij de dam, die Zuid-Beveland met het Wes telijke deel van Noord-Bra bant verbindt. In Krabbendijke zijn, voor zover bekend, 4 men senlevens te betreuren. Man van 84 j. moedig onder helicoptèie Om door een helicoptère gered te worden, moet men wel enige durf hebben, want men maakt de lucht reis liggend op een van de bran cards, die zich aan weerszijden van de romp bevinden. Alleen het hoofd van de reiziger is beschermd door een klein plastic koepeltje. Men wordt vastgebonden met een paar riemen. Toch schy'nt het niet voor ieder even huiveringwekkend te zijn, want een oude baas van 84 jaar, die gisteren met een hefschroef- vliegtuig in Middelharnis aan kwam, toonde zich zeer tevreden over dit hypermoderne vervoers middel en verklaarde blij te zijn, dat hij dit nog eens had meege- De Prins opnieuw naai de rampgebieden Prins Bernhard is heden opnieuw naar de rampgebieden vertrokken. Hij zal per hefschroefvliegtuig die plaatsen bezoe ken, welke niet op andere wijze te be reiken zijn. Ook gisteren heeft de Prins op deze wijze contact gehad met enige geheel af gesneden dorpen en hun burgemeesters. Laat in de namiddag zal de Prins weer vergadering van het Rampenfonds presideren. Het ligt in de bedoeling deze dag indeling de eerstkomende dagen, met uitzondering van a.s. Zondag, te hand- Vriendschap door het water De Manchester Guardian schrijft, dat aan beide zijden van de Noordzee de drooggemaakte landen door de overstro mingsramp getroffen zijn. Deze zijn zowel voor Engeland als voor Nederland on misbaar. Eigenlijk heeft Engeland het eiland Canvey aan Nederlanders te dan ken, want het is na 1623 onder leiding van Jonas Goppenburg drooggemaakt. Een eeuw lang nog was de taal daar Hollands. Deze historische banden sterken de vriendschap over en wee de gezamenlijke operatie onzer troepen verstrekt het bondgenootschap uit de Machtig werk wordt nog steeds verricht door de mannen met de heli- coptères, die vliegtuigen met 4 horizontaal draaiende „wieken", waar door het mogelijk is uiterst langzaam te manoeuvreren en in de lucht zo goed als stil te staan. Ook daar dus, waar 't water landingen belet, kunnen zij vaak mensen aan de dood ontrukken. Dit. is een opname boven Zierïkzee. De witte plekken onder het toestel zijn afgeworpen parachutes, terwijl de witte vlek rechts een juist tot ontploffing gebrachte rookbom is een wegwijzer voor de piloot. (Luchtfoto A.N.P.) IIIIIIIHIÜIIII De ramp in Oude Tonge 1 In één straat stierven 260 mensen In het verschrikkelijk geteisterde Oude Tonge op Goeree is vooral de Juliana- straat zwaar getroffen. In totaal schat men het aantal doden in deze straat op ongeveer 260. Dit hoge aantal is vooral te wijten aan het feit, dat de huizen plot seling instortten. Bovendien we velen door de komst van het water rompeld, doordat zij de noodklok niet hadden gehoord. Thermometer van het Rampenfonds De stand van de binnengekomen gelden bij het Nat. Rampenfonds, Statenlaan 81, Den Haag, Giro 9575, bedroeg: 1 Februari f 500.000 2 Februari f 2.000.000 3 Februari f 3.000.000 4 Februari f 7.131.000 5 Februari f 11.672.000 Het buitengewoon verlof voor militairen In aansluiting aan het bericht over een buitengewoon verlof van 4 dagen, dat t.z.t. aan de militairen van marine-, land en luchtmacht, afkomstig uit het nood- gebied, zal kunnen worden verleend, wordt meegedeeld dat dit verlof alleen bestemd zal zijn voor personeel dat in Nederland werkelijke dienst ver- Adenauer in Maart naar Amerika Adenauer is door de Amerikaanse rege ring uitgenodigd voor een bezoek Washington, hetgeen de Bondskanselier van West-Duitsland heeft aanvaard. Het bezoek zal eind Maart, uiterlijk begin April plaats vinden. Adenauer toonde zich zeer verheugd, het in Bonn gehou den contact in Washington met Eisen hower en Dulles te kunnen voortzetten. Vernietiging cadavers met vlammenwerpers Op Goeree en Overflakkee is men thans druk bezig met de afvoer van cadav Deze worden achter auto's gesleept n schepen, die voor het vervoer naar destructiebedrijven zorg dragen. Dit werk is zeer tijdrovend. Het zal zeker enige weken duren voor men alle cadavers heeft geborgen. Amerikaanse genietroepen hebben a gesteld de cadavers ter plaatse te ve tigen. Ze hebben voor dit doel een tal vlammenwerpers aangeboden. Over het aanbod is echter nog geen beslissing genomen. Koningin ontvangt Dulles Hedenmiddag 12 uur ontving H.M. de Koningin op het paleis aan het Lange Voorhout de Amerikaanse minister, de heer Dulles en het hoofd van de M.S.A., de heer Stassen. Om 11 uur 30 had zij reeds kolonel Valentini ontvangen. Deze heeft een van de hulpvliegtuigen Nederland gevlogen en overhandigde H.M. een persoonlijke boodschap van de president. Om 3 uur n.m. ontving H.M. minister mr J. Algera en de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris. Om 4 uur werden de miinsters prof. dr L. J. M. Beel, mr J. F. J. M. Thiel en S. L. Mansholt verwacht, om 5 uur de minister-president dr W. Drees en om 5 uur 30 tuitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden. 160.00 ha onder water "jl/TEDEGEDEELD is, dat als ge- -L*i- volg van de dijkdoorbraken in totaal reeds een oppervlakte van 160.000 ha land onder water staat, d.w.z. ongeveer 1/20 deel van geheel Nederland, een gebied groter dan de provincie Utrecht ter grootte van 136.300 ha. De Wieringermeerpolder, de Noord-Oost-polder en geheel Fle voland zullen na het gereedkomen van de inpoldering van het laatst genoemde gebied, een gezamen lijke oppervlakte van 164.000 ha hebben, waarbij dan nog moet ko men de Westerpolder ter grootte van 54.400 ha. Uit deze vergelijkingen krijgt men beter dan uit de vermelding van de oppervlakte overstroomd gebied in cijfers een indruk van deze ramp. TTET SCHIJNT wel onvermijdelijk te -*-•1 zijn, dat er bij elke ramp lieden op duiken, die van de ellende van anderen willen profiteren om hun slag te slaan. Reeds werden enkelen gepakt, die zich hadden vergrepen aan goederen, spon taan voor de slachtoffers van de ramp bijeengebracht, of die zelfs in de ver laten dorpen op plundering waren uitge- Dat hier en daar een avondklok moest worden ingesteld met de dreiging, dat na eerste sommatie geschoten zou worden, is wel zeer beschamend. Ons kwamen gevallen ter ore van mensen in dubieuze omstandigheden, die aarzelden hun boer derij of woning te verlaten, omdat voor diefstal moest worden gevreesd. Uit de lezerskring bereiken ons her haaldelijk mededelingen, hoezeer aller wegen zulke practijken worden veraf schuwd. En men geeft uiting aan zijn leedwezen, dat vele strafbepalingen voor zulke onverlaten eigenlijk niet hoog ge noeg zijn. T^EN LEZER doet ons in dit verband nog een suggestie aan de hand. Hij herinnert er aan. hoe indertijd bij Bor- culo de burgemeester van dit evenzeer zo zwaar getroffen dorp een schandpaal oprichtte, waaraan zou worden gebon den wie zioh aan het goed van een ander vergreep. Wij menen, dat destijds tot het uitdelen zelfs van die straf niet behoefde te wor den overgegaan. Het kan zijn, aat ieder uit zichzelf reeds het minimale nodige fatsoen opbracht om het leed van zo- velen niet nog groter te maken. Het kan ook zijn, dat de dreiging met de schand paal een afdoende afschrikwekkende werking had. De suggestie om cu weer iets dergelijks in te voeren, zou er des te nuttiger om zijn. Het heet. dat hier en daar de bevol king de bestraffing van dieven al aan zich heeft getrokken. Het is te begrijpen. Men levere ze echter uit aan de politie. Bij de enkele straffen die al zijn uitge deeld is wel gebleken, dat de rechter lijke macht ditmaal bijzonder weinig cle mentie kent. TTET KOMT ONS VOOR dat de kran- J-J- ten in deze een bijzondere taak heb ben. Zij zijn er op goede gronden van teruggekomen, in geval iemand zich aan delicten had schuldig gemaakt, iets meer te publiceren dan de initialen van de dader. Publicatie van de volledige naam kon inderdaad gelden als een onredelijke strafverzwaring. Met de hyena's, die van anderer leed op zo stuitende wijze profiteren, staat het anders. Het wil ons toeschijnen, dat zij ook in deze zin aan de schandpaal moeten komen, dat aan hun namen vol ledige bekendheid wordt gegeven. Het is niet uitgesloten, dat dit behoorlijk hel pen zaL (Advertentie) Vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt; Wisselende bewol king met enkele sneeuw buien. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (Opge maakt om 10 uur.) ZON EN MAAN Zaterdag: Zoo op 3.11, onder 17.38 i Maan (LJL) op 229, onder 10-27 uu.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1