Oosterlanders werden met helicopters van de daken afgehaald Aan de haven van Bruinisse speelden zich aangrijpende tonelen af Onze Kon. Marine helpt met liefst 2000 man Zo werden 1500 slachtoffers uit Middelharnis gered Hulp bij bestrijding van ramj wordt gecoördineerd fa NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 5 FEBRUARI 1 Overwinning der techniek (Van een onzer verslaggevers) ACHTER DE OMGEWOELDE DIJK bij Bruinisse gaat het wijde, vrucht bare land van Duiveland schuil.onder een vloed van kil, grauw water, zoals overal op de eilanden van Zuid-Holland en Zeeland. Maar in Brui nisse en het achterland is de nood wel bijzonder groot. Bruinisse zelf is een dode stad, waar het water vrij de woningen binnenkolkt, vernielend en beschadigend, mensenlevens eisend en bezit meesleurend. Van de pol ders in het land er achter, en in het bijzonder van Oosterland, moet men aannemen, dat het ernstig, héél ernstig is. Van de verdere polders weet men niets. Op de dijk tussen Bruinisse en de vluchthaven bij Zijpe lopen groepjes Duivelanders op en neer, elkaar aansprekend en bange vragen stellend. „Heb je wat van mijn broer gehoord?" „Hoe is de toestand bij mijn ouders in de buurt Talloze scheepjes en schepen varen van Rotterdam, Dordrecht en andere plaatsen door het Hollandsch Diep. langs Flakkee en St Philipsland naar Bruinis- i daar de vluchtelingen op te ne men. Tussen die schepen bevond zich ook het bootje, dat uw verslaggever in de vroege morgen had bemachtigd en dat openstond voor zoveel evacué's als het maar dragen kon. Maar het keerde leeg naar Rotterdam terug, want er vlei niets te' vervoeren. Bruinisse is leeg, de polder- bewoners kunnen niet naar de dijken komen en de Bloepen, die de mannen van de commando-troepen bemannen hebben te veel diepgang om overal te De Britse helicoptères vliegen af en aan, maar redden per vlucht nu eenmaal maar één persoon tegelijk. Vraag het aan de Urkers die met wijde broeken op droge dijken staan. Zij zijn met de hele vloot op de radio-oproep naar Bruinisse gekomen, maar moeten wachten. „Kwa men die stakkers nu maar hier, dan staat er warme koffie en droog goed voor hen in de kajuit klaar", vertelde een Urker ons. Echtgenoot vermist Dan zoeft één der helicoptères over het kleine groepje huisjes van Zijpe, waar in een geïnundeerd tuintje de vlag halfstok waait. Bij het vluchthaventje is een stuk droog gras en daar komt de reuzenmuskiet zachtjes aan de grond. De herrie van de motor wordt minder, het deurtje gaat open. Schippers en soldaten schieten toe om het armzalig verkleum de figuurtje, dat op de grond wordt gezet, te ondersteunen: Jannetje Eerland, 27 jaar oud, een van de eerste geredden uit Oosterland, dat zo zwaar moet zijn getroffen. Veel kan zij niet uitbrengen en niemand heeft de moed, haar vragen te stellen. Haar antwoorden zouden ook verloren gaan in het geraas van de heli copter die weer loodrecht omhoog schiet er koers zet naar de enkele daken, die aan de horizon boven het water uit- Pas later weet Jannetje Eerland wat te stamelen. „Nelis, mijn man, is ver dwenen. Ik weet niet waar hij is. Als hij maar niet verdronken is. We zaten met mijn vader en moeder op de zolder van ons winkeltje en hadden een gat in het dak gebroken om met een witte vlag te kunnen zwaaien. Gelukkig zijn we ge zien door een vliegtuig en dat andere ding kwam ons even later halen. Gaan ze nu ook om mijn vader en moeder? We hebben daar niets te drinken en de wind waait door de pannen De twee volgende landingen van de helicoptère brachten het dodelijk ver moeide, lijkbleke, trillende, verkleumde en tot wanhoop toe ontdane ouderpaar aan de grond. Adressen voor de hulpverlening Alle ndet gespecialiseerde arbeids krachten, maar ook melkers, die in de rampgebieden hulp willen verlenen, wor den verwezen naar de gewestelijke ar- beidsbureaux. Deze geven daar de aan tallen beschikbare arbeidskrachten door aan het Rijksarbeidsbureau, Den Haag, dat als centraal punt fungeert. Kleren, schoeisel en dekking aan bieden aan het bureau watersnood van het Rode Kruis, Princessegracht 31, Den Haag, telefoon 18.47.90. Marconisten kunnen zich aanmel den bij de bijzondere radiodienst der P.T.T., de heer Van Schendel, Den Haag, telefoon 77.30.30. Artsen kunnen zdch aan melden, Parkweg 12, Den Haag, telefoon 55.48.35. (Voorlopig zijn er voldoende). Vaartuig en dienen ter beschikking te worden gesteld aan de plaatselijke be vrachtingscommissarissen. Men informere bij het gemeentebestuur van de plaats van inwoning, waar deze instantie is ge vestigd. Wanneer aanvragen om vaartui- In Klundert minstens 13 doden Gezin met zeven kinderen omaekomen In Klundert (N.B.) zijn zeker 13 do den te betreuren, aid -s deelde de bur gemeester van deze gemeente gisteren mede. Een woning aan de buitendijk erd na de doorbraa'- geheel wegge sleurd. waarbij de heer !«een van Wen sen met zijn echtgenote, mevrouw Van Wénsen—Tolenaars en zeven kinderen in de watermassa omkwamen. De inwo ners van Klundert zijn voor driekwart geëvacueerd Zeer veel boerderijen staan r. - tot het dak onder water. In het hoger r je3ss-.es rajr- laar de zolders gevlucht. Direct gevaar is thans niet meer aan wezig Aan behulpzaamheid is er geen gebrek. Parlevinkers uit Rotterdam met hun kleine, onooglijke motorbootjes, voeren tussen trawlers, sleepboten en rondvaart- schepen naar de Zeeuwse eilanden. Maar het vervoer van de geïsoleerde boerde rijen en naar de dijken en kusten gaat te langzaam. Wat men in Zeeland nodig heeft, zy'n vletten, platboomde schuitjes, lifefst met buitenboordmotor. Buiten de Treurig De toestand achter Bruinisse is ln één woord treurig. In Oosterland staat alles zo ver onder water, dat de geredden niet kunnen zeggen of hun buren nog in leven zijn. In Sirjansland moet de toe stand al niet beter zijn. Als men de ge ruchten gelooft, is geen gedeelte van het eiland gespaard gebleven. Het reddings werk gaat zeker intensief door en alles wordt gedaan, om de naar de dijk ge brachte stakkers meteen een goed on derdak en comfortabel vervoer te be zorgen Bij Zijpe is er van het RTM-emplace- ,ent zo goed als niets over. De rails steken kriskras in de grond en de rest van het railnet ligt onder water. De Engelse piloten van de helicoptères, die nu assistentie hebben gekregen van Amerikaanse hefsohroefvliegtuigen uit Duitsiaud, de verkenningsvliegtuigen, de Urker vissers en ie beurtschippers, de salonboot-schippers en de parlevinkers, ze staan klaar om te helpen, waar maar kan. De com- ando-troepen door kruisen in de voorhanden zijnde bootjes de watervlakten, redden mensen en g ven aanwijzingen aan de helicoptèv die boven de daken en zolders hun takel lijntje neerlaten om de slachtoffers zo in het toestel te hijsen. Radio-amateurs bewijzen thans onschatbare diensten De aether gonst van berichten en roepletters (Van een onzer verslaggevers) De radio-amateurs in Nederland heb ben in deze dagen onschatbare diensten bewezen met het doorgeven en opvan gen van berichten. In tal van plaatsen van Nederland staan de apparaturen op gesteld. Er wordt dag en nacht geluis terd of er niet een klein berichtje, dat zo belangrijk kan zijn, wordt uitgezonden. Het secretariaat van de V.E.R.O.N. (Vereniging van Experimenteel Radio- Onderzoek in Nederland) aan de Van Loostraat 105 te Den Haag vormt een belangrijk centrum in de schakel van eurs. Vijf mannen zijn er uren in eer. In de kamer ligt een schijnbaar onontwarbare chaos van draden, knop en andere voorwerpen, terwijl de toestellen, zend- en ontvangapparaten, overal waar maar plaats is. zijn neer gezet. Hier werd een bericht opgevangen van de burgemeester van Zierikzee, die om ziekentransport vroeg. Ook werden hier vandaan enkels mannen met mobiele zenders naar de geteisterde gebieden ge zonden. Men heeft geregeld contact met en gehoopt wordt, dat zij er in zul len slagen de zwaarst getroffen plaatsen bereiken, zodat zij berichten kunnen doorgeven. Maar niet alleen in de Van Loostraat in Den Haag is men bezig. Naar schat ting zijn elders in Den Haag en te Rot terdam alleen al 140 radio-amateurs in reer. Al deze mensen zitten achter hun toestellen en geven, zodra zij be- Jongens uit Doesburg redden 266 mensen Uit Doesburg vertrok reeds Zon dagmorgen naaT het rampgebied een vrachtwagen, beladen met een paar vletten met buitenboord motoren van de Doesburgse Zeil vereniging. en begeleid door een autobus vol mensen. Het was de eerste daadwerkelijke hulp, die in Bergen op Zoom aankwam. Tot Maandagavond hadden de jongens reeds 266 mensen het leven gered Dinsdag werden ze in Steenbergen richten ontvangen, deze door naar centrale instantie, de Bijzondere Radio dienst P.T.T. in Voorburg, waar een alles verifieert en doorgeeft aan de radio. Het lijdt geen twijfel of de berichten, die de aether doorkruisen en waarbij een leek duizelt van de roepletters, die elk apart station of post vertegenwoor digen, hebben bet leed van honderden nensen helpen verzachten. Prins vloog boven het geteisterd gebied Vanmiddag bespreking over hulpverlening Prins Bernhard is gistermorgen kwart voor elf van het vliegveld Soes- terberg opgestegen voor het maken een oriëntatievlucht over de getroffen gebieden. Gevlogen werd over de Al- blasserwaard, de Moerdiijk, het eiland Goeree en Overflakkee. Schouwen en Duivelandi, Tholen, Zuidi-Beveland,, Zeeuws-Vlaanderen en daarna terug Walcheren, Noord-Beveland, Sohou- en Duiveland en Goeree er. Over flakkee, om dan over Rotterdam e Alblasserwaard naar Soesterberg terug te keren. De Drkota, die de Prins zelf bestuurde, vloog op eer. hoogte var geveer 600 meter, zodat Prins Bernhard een goed overzicht verkreeg. r Prins was bijzonder onder de in druk van het beeld, dat hij aanschouw de. Tijdens de vliegtocht zag men bij Vreeswijk het koninklijk jacht Piet Hein, dat als hospitaalschip op weg is naar de geteisterde gebieden. Helpende militair verdronken Twee soldaten (uit Den Haag en Delft) vermist Tijdens de hulpverlening aan slacht offers van de watersnood is op 1 Febr. d: 26-jarige dpi. soldaat E. Kasan van het regiment zware kichtdoelartilderie Waalhaven nabij Klundert ten gevolge van verdrinking om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit Amsterdam. Bü dit ongeluk zijn twee militairen van hetzelfde onderdeel vermist. Het ziin de .21-jarige dpi. soldaat N. F Berg, afkomstig uit 's-G ravenhige en de eveneens 21-jarige soldaat A. Zwarts, afkomstig uit Delft. de gemeentelijke „pools" gedaan. A u t o's dienen aangeboden :e worden bij de Rijksverkeersinspecties in het dis trict waar men woont. Radiozenders kunnen aangeboden en gevraagd worden bij de bijzondere radiodienst van de P.T.T., telefoon 773030, Den Haag. Mobilofoons met centrale zen ders van de politie kunnen worden aan gevraagd bij de politieverblndingsdienst, Maliebaan 8, te Utrecht, telefoon 16575. Medicamenten ook aan 'bureau waters nood van het Rode Kruis, Princesse gracht 31, Den Haag, telefoon 184790. Levensmiddelen' idem „Bureau Waters nood". Generatoren, agregaten en electro-technische materialen opgeven bij prof. Van Staveren, K.E.MA, Arnhem, telefoon K 8300 No. 2144L Huisvesting, woonruimte, of aan vragen om woonruimte, doorgeven aan ministerie van Binnenlandse Zaken, Bin nenhof 4, Evacuatiecommissie, telefoon 18.38.20, Den Haag. Geld storten op Nationaal Rampen fonds, gironummer 9575, Statenlaan 81, Den Haag. Materiaal als schoppen, bulldozers, kranen, zandzakken cn ander materiaal naar het directoraat-generaal van het Verkeer, Van Hogenhoucklaan 60, Den Haag, telefoon 776890. Berichten van bul ten Den Haag doorgeven aan bovenge noemde adressen. Indien telefonisch on bereikbaar dan berichten doorgeven aan Regeringsvoorlichtingsdienst. Wassenaar- seweg 40. Den Haag, Telefoon 183830. Hersteldijk ..Churchill" 1 Naar het Conservatieve blad „Daily Mail" meldt. Is een plan opgesteld voor de aanleg van een vierhonderd kilo meter lange dijk, die de gehele Oost kust van Engeland zal beschermen. Deze dijk, die naar Churchill zal wor den genoemd, zal honderden raillioenen ponden kosten. VRAGEN OM HULP VERLENING De directie van het Hoofdbestuur van et Nederlandse Rode Kruis heeft ter coördinatie van de werkzaamheden welke liggen op het gebied van de Watersnood ramp, te harer assistentie tijdelijk een aparte afdeling op het Hoofdbestuur in Den Haag ingericht, tot welke men zich in eerste instantie betreffende vragen om hulpverlening dient te wenden. Telefoon nummers 184790, 184791 en 184792 Inzameling kleding eerst stopgezet Ook gebruikt meubilair is er voorlopig genoeg De inzameling van kledingstuk- en en gebruikt meubilaii heeft een dergelijke omvang aangeno men, dat in de eerste behoefte ruim schoots kan worden voorzien. Het Rode Kruis verzoekt daarom met klem de inzameling van deze goederen in het gehele land to' nader order stop te zetten, opdat ook een eerste overzicht kan worden verkregen datgene wat ontvangen is. Wat reeds tot mu toe ingezameld is, zal nog gaarne in ontvangst wordert genomen. Wel Is cr grote behoefte aan dekens, overig beddegocd en matrassen, die alle gestuurd kunnen worden naar de in tendance van bet hoofdbestuur van N.B.K., Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. Tranen van leed en dankbaarheid Eerste Kamer Maatregelen gevraagd tegen militairen Die zich Zondag niet hebben gemeld voor hulpverlening Bij de voortzetting van de behandeling an de begrotingen van Oorlog en Marine in de Eerste Kamer fulmineerde de heer Geugjes (Comm.) tegen de Euro pese Defensiegemeénschap. Hij wilde het voor defensie uitgetrokken bedrag liever besteed zien aan waterstaatswerken. De heer Wendelaar (WD) had veel lof voor minister Staf. Van beroering over huma nistische verzorging van dienstplichtigen behoefde z.i. geen sprake te zijn. De heer Algra (AR) drong aan op een meer reke ning houden met de dodelijke gevolgen van een strategische overval, waarbij vliegvelden en havens in het geding zijn en het optreden van luchtlandingstroepen en de vijfde colonne te verwachten is. Evenals andere sprekers bracht de heer Algra lof aan de militaire hulpverlening in de door watersnood geteisterde ge bieden. HU vroeg echter maatregelen te n« tegen de enkele groepjes militairen, die schandalig hun plicht verzuimden en zich niet Zondagochtend aanstonds naar hun kazernes en kampen begaven. Uitvoerig ging de heer Algra ii het werk van het Humanistisch Thuis front. Hij begreep niet, dat minister Staf er toe kan meewerken, dat dit thuisfront gelegenheid krygt, een verzorgng te ge ven, althans voor een deel gefundeerd op ongeloof. Hij werd bestreden door de heer In 't Veld (Arb.) die betoogde, dat het Humanistisch Verbond het geloof niet uitsluit. Ten slotte zag de heer Bran denburg (Comm.) het Humanistisch Ver bond als een nieuwe kerk van de Partij van de Arbeid. DROPPINGS OP MEER DAN 25 PLAATSEN Van de Kon. Marine zijn thans onge- eer 2000 man bij het reddingswerk in geschakeld. Honderd motorvaartuigen de Marine zijn bij het werk betrok ken of onderweg. Nog 22 motorschepen worden gereedgemaakt. De schepen :ren van 5Q0-tonners tot kleine motorboten. Vliegtuigen nebben op meer dan 25 plaatsen op de Zuidhollande eilanden en in Zeeland melk, brood, margarine, zandzakken en rubberboten gedropt. Tot de reeds uitgevoerde operaties be hoort o.m. nog het uitwerpen van 500 kg medicamenten boven Stellendam, voed sel en water voor 1200 mensen boven Goeree, voor 1000 mensen voedsel en water boven Dirksland, voor 2000 men sen boven Melissant en voor 900 mensen boven Moerdijk (dorp). Boven Stavenisse werden voorts nog 5000 lege zakken uitgeworpen. Boven de stad Tholen vcedsel en boven Wolfaarts- dijk rubberboten. Vele vliegtuigbeman ningen klagen over burgervliegtuigen, die Italiaanse brandweerlieden naar Nederland De Italiaanse gezant in Nederland heeft de regering meegedeeld, dat 150 brandweerlieden uit Italië naar Neder land komen om bij de wederopbouw te helpen. Tevens zijn 2 vliegtuigen on derweg. die op de terugreis naar Italië kinderen kunnen meenemen. Opsporingsambtenaren buiten hun boekje? Het Tweede Kaïrerlid mr K- van RUc- kevorsel heeft de ministers van Finan ciën en van Justitie vragen gesteld over het feit, dat Nederlandse opsporings ambtenaren gegevens uit processen ver baal verstrekken aan Duitse opsporings ambtenaren. zich in de lucht boven Zeeland ophouden, blijkbaar uit nieuwsgierigheid. Het is druk boven het noodgebied en toestellen, die daar niet noodzakelijk moeten zijn, wordt dan ook dringend verzocht deze streken te mijden. Wagenberg nog onbewoond Terugkeer wegens het weer afgelast De bewoners van Wagenberg in de Noordbrabantse gemeente Terheijden werden opgeroepen gisteren naar hun woningen terug te keren, daar de wonin gen in de Dorpsstraat reeds vrij van wa ter waren. Later werd echter medege deeld, dat de terugkeer wegens de on gunstige weerberichten was afgelast Een kind van twee jaar is in Wagen berg omgekomen. Rond Ossendrecht staan verscheidene polders onder water. Maandag bezweek nog de dijk van de v. d. Duinspolder. Alle bewoners van de boerderijen zijn gered. Burgers en militairen treffen be veiligingsmaatregelen met zandzakken, in de grote nieuwe kazerne aan de weg PutteAntwerpen zijn meer dan duizend evacué's ondergebracht. Soekamo betuigt zijn deelneming President Soekarno heeft volgens Aneta Dinsdag te Makassar zijn leedwezen over de ramp in Nederland uitgesproken. De ramp in West-Europa heeft mij zeer diep getroffen, zeide hij. Ik gevoel de ellende van de getroffenen zeer goed en betuig mijn deelneming in hun leed. Ik hoop. dat met vereende krachten hun ellende kan worden verzacht. Bij de gevoelens van leed en smart kent het Indonesische volk geen politieke geschillen Wij zijn allen kinderen Gods, zeide de president. Studenten en Rode Kruis-mannen werken samen met de Marine Maandagmiddag op de rede van middelharnis. Twee Spidoboten naderen hét haventje om evacué's te halen, geleid door de sleepboot Amstel van Piet Smit. De drie uur varen zijn rustig verlopen, drie uur, die voor de redders bijzonder lang duurden, vooral toen de Amstel bij Oud-Beijerland besloot de dag af te wachten omdat het varen in deze wateren zo gevaarlijk is. Na de woelige Haringvliet koersen de drie kapiteins de door de ebstroom ge vaarlijke haveningang binnen. De twee doktoren en de marinecommandant over leggen met de burgemeester. De schaarse berichten die de burgemeester heeft wij zen er op, dat Den Bommel onmiddellijk hulp nodig heeft. De voorraad dekens en brood wordt verdeeld en de Nassauplaat vertrekt weer, voorafgegaan door de trouwe Am stel. Den Bommel blijkt voor de redders een probleem te zijn. Het kleine ha ventje en de daarop uitkomende straat jes vormen een door het lage tij ver oorzaakte stroomversnelling, die het dorp middendoor snijdt. Met een waterval van een meter hoog stort het wegstromende polderwater zich in het haventje, dat nog nooit zo'n wilde beroering gekend heeft. De meegekomen elf matrozen trekken er met hun zes rubberboten op uit en gaan een gevaarlijk spel spelen met het water. De enige goede aanlegplaats voor de Nassauplaat is de Westelijke oever en daar ligt helaas het kleinste deel van het dorp. De marine maakt een loopplank uit ronddrijvend hout en de eerste burger komt aan boord: een vrouw van vijf en veertig jaar, de sporen van tranen op het gezicht. Even heeft ze gewankeld midden op de plank en dat is voor de volgende aanleiding om niet te durven. Ook als een matroos aan land gaat, een vlaggestok vasthoudt, die aan de andere kunt op het schip gesteund wordt door de marine-bootsman, durft ze niet. Er -ijn handen genoeg mi haar te helpen. Zo gaat het ene tiental na het andere aan boord, maar dan wordt de plank te glad door de vette Goereese klei aan de schoenen. Een vindingsrijke matroos spijkert jutezakken op de plank en weer gaat het voort. De Leidse studenten, die zijn meege komen, maken zich nuttig. Ze dragen oude mensen uit het dorp. kinderen, koffers. In korte tijd hebben ze de evacuatie voltooid van de „makkelijke" Westkant van het dorp. Een student, staande op een dijkje, neemt kinderen aan uit een dakvenster. Twee anderen overreden een jonge vrouw met een baby van vier maanden, die niet van haar man vandaan wilde, toch mee te gaan. Op de zolder van een huis, waarin in de benedenkamers de old-finish meubelen ronddreven, slagen zij er echter niet in om drie biddende vrouwen te krijgen. Toen de studenten spraken, keken de boerinnen hen zwijgend aa hervatten haar gebed; het was op straat hoorbaar. Een groep studenten trekt er op uit, samen met mensen van het Rode Kruis, om drie kilometer ver.derop een man met een gebroken arm te halen. Ondertussen stroomt de Nassau plaat vol, kinderen en ouden van da gen in het warme vooronder, de ande ren achterop, de studenten en Rode Kruismensen zullen op de terugweg op de bovendekken plaats nemen. Met zeshonderd evacué's aan boord maakt de Nassauuplaat los. Er volgt uitdeling van brood, wat velen niet kunnen eten, drinkwater dat allen namen en verdun de gecondenseerde melk voor de babies. Over de rede van Middelharnis waait de Koninklijke standaard. Hare Majes teit is zich persoonlijk op de hoogte komen stellen van de toestand aldaar. In een inderhaast gerequireerde. toeval lig aanwezige auto wordt de Koningin naar het dorp gebracht over een smalle dijk; een niet geheel ongevaarlijke on derneming. Een paar honderd meter verder zit de auto al vast. Hare Majes teit stapt even uit, de auto wordt modder geduwd en de reis gaat verder. De toestand in Middelharnis zelf is redelijk; het dorp ligt nogal hoog de bovenverdiepingen is men vrij veilig. Zieken, kinderen en ouden van dagen worden aan boord gebracht van tweede Spido. Dan, in de middag, gaan we terug boerderijen af te zoeken. We zijn vroeg genoeg om voor de duisternis door de gevaarlijke wateren te komen. De toestand in de ruimen is goed. De dokters verzorgen enkele patiënten. Met 1500 evacué's gaan we op Rotter dam aan het vrijwel geheel over stroomde eiland achter ons latend. Het llaatst wat wij zien van Goeree-Over- flakkee Is het portret van een glimlach ende oude man met witte midden in de Haringvliet drijft. Zeven geëvacueerden werden moeder ln de Rotterdamse ziekenhuizen hebben reeds zeven geëvacueerde vrouwen het leven geschonken aan een nieuwe wereldburger. Van de mensen die in Rotterdam verblijven, wordt ten behoeve van de gemeente-administratie een zgn. emigratiekaart gereedgemaakt. u 10 10 Speciale postzegel ten bate van de slachtoliers Ten behoeve van de getroffenen zal P.T.T. op zeer korte een speciale watersnood-postzegell uitgeven in de frankeer-waardef van 10 cent met een toeslag e eens van 10 cent. De opbrengst de toeslag komt geheel ten goedepit van de slachtoffers. Omtrent he'ir tijdstip waarop deze zegels, die n gedrukt moeten worden, verkrijg-p baar zullen zijn, volgt nader be-p richt Voor de slachtotteis krom Eén vacantiedag van é"d landbouwers r™ De Stichting voor de Landbouw h£ zich naar aanleiding van de oproep f j de Stichting van de Arbeid gerealisef, dat het verrichten van overwerk Lde bate van het Rampenfonds in de laKok bouw in deze tijd niet mogelijk is. [ekt( gedachten gaan uit naar een oproepj.ht het ter beschiking stellen van de waa| h, van één vacantiedag voor de vaste axt|eepi ders en van enige vacantiebonnen ||ani; waarde van één dag loon voor de 1<£ in arbeiders. Deze maatregel wordt nai eei uitgewerkt. vorn Inlichtingen over evacué]*-,' De Rijksinspectie Bevolkingsregisleen Herengracht 23, Den Haag, waar de o trale registratie van evacué's is gev tigd, verstrekt mondeling inlichtinj A over evacué's in alle steden van Ne^d' land. Geen voedselgebrek mee\, op Noord-Beveland Naar men ons meedeelt is de voeds voorziening in Kats, Colijnsplaat. Wis kerke en Kamperland, alle op Nooj Beveland, gewaarborgd met behulp v vliegtuigen. In Kats en Colijnsplaat alles droog en er zijn in deze beide pla sen geen slachtoffers. Internationaal Gerefoi meerd Congres Delegaties uit ten minste elf landen LJJ Het internationale Gereformeerde Ctjl e gres, dat van 23 tot 30 Juli a.s. in Mojbo< pellier (Frankrijk) gehouden zal wordtl o heeft als algemeen thema: De saeculaag: satie van het moderne leven: Het Geigt formeerde antwoord. Het congres zal fclir volgende onderwerpen behandelel a De menselijke vrijheid, het gezinslevcft het begrip arbeid, het eigendomsbegijdin de zielszorg, het staatkundig leven en i i barmhartigheid. Het congres vangt a, t op de avond van 23 Juli met een daA. en bidstond. k Reeds hebben de volgende person? toegezegd te zullen spreken: prof. f Jean Cadier (Frankrijk), prof. dr H.rn! Stob (V.S.), C. Wienands (Duitsland), ?r J W. Ormel (Nederland) dr A. Schlemnf1' (Frankrijk), prof. dr H. DooyeweeF" (Nederland), en direktor R. Grob (Zwit serland). Op Zondagavond 26 Juli zalige D. M. Lloyd-Jones van de Westminsrnd Chapel te Londen in de gemeenschapje lijke dienst voorgaan. een Er worden delegaties verwacht uit sev Ver. Staten. Canada. Ierland, Schotlaip Engeland, Nederland, België, Frankri.130 Duitsland, Zwitserland en Zuid-Afrik h en misschien ook uit Oostenrijk, Italioo Spanje, Portugal, Brazilië, Denemarkant' Egypte, Japan, enz. De voertalen zijn Bloo gels en Frans. 1 b< Doel van het congres is: „Opnieuw j h- absolute souvereiniteit van de Almaqge tige God over zijn wereld op elk terreco van het menselijk leven te bevestigd door middel van: 1) de versterking vi. de banden tussen de gereformeerd Christenen in alle landen; 2) de uitwip seling van het gereformeerde denken de gereformeerde levenspractijk te bevd.js deren, en 3) het Gereformeerde leven ror de gehele wereld te stimuleren en versterken". Subsidie consumptie-v melk blijft In de memorie van antwoord aan lid Eerste Kamer betreffende ziijn begrtne ting heeft de minister van Lamdibouig o.a. verklaard, dat het ongewenst is ft subsidie op consiunptiemelk af te schd 'en. De vraag of het thans tijd is de w bestaande subsidies op sommige leverfec middelen af te schaffen kan slechts het kader van het loon- en prijsbele der regering beantwoording vinden. I minister is van oordeel, dat verliesg vende uitvoer op de duur ndet met overheidssubsidies op gang gehoudOe kan worden. 3ei De minister is van mening, dat er Ot h^t platteland vaak royaal met de keelt bare cultuurgrond wordt omgesprongcht Daar waar men de ruimte vlak tfto heeft, behoeft men deze niet noodzakne lijkerwyze in het dorp zelf te hebben. Ho ).0< Onder leiding van minister Beel Commissie S;' „Watersnood 1953" gesticht t. ONDER voorzitterschap van de minister van Binnenlandse Zaken is <fn! coördinatiecommissie „Watersnood 1953" gesticht. Deze commissie heef* tot taak het verzekeren van de nodige coördinatie in de leiding bü de betir strijding van de ramp en bü de latere verzorging van de getroffene^ Besloten is dat in de provincie de commissaris der Koningin bij de otfie middellijke bestrijding van de ramp de opperste leiding heeft. D{ In gevallen, waarin meer provincies betrokken zijn, of de commissaris der Koningin door gebrek aan verbindingen geen overzicht heeft, berust de leiding bij de minister van Binnenlandse Zaken. Dit betreft uitsluitend dê vaststelling van wat gedaan moet worden en in welke volgorde. Hoe dit gedaan wordt, dient te worden overgelaten aan instanties, die daarvoor in de eerste plaats zijn aange- Zo zal de directeur-generaal van het verkeer via de verkeersinspecties het wegvervoer en via de bevrachtingscom missarissen het watervervoer regelen. Hetzelfde geldt voor militaire bijstand (Nederlandse territoriale bevelhebber), evacuatie (centrale evacuatie-commissie), levering van goederen (Rode Kruis), voedsel voorziening directeur-generaal van de voedselvoorziening). De water kering bl(jft een zaak van de rijkswater- Evacuaties, waartoe door de commis saris der Koningin of de minister van Binnenlandse Zaken wordt besloten, wor den geregeld door de provinciale e vacua-. tieoommissarissen en de centrale evacuér tiecommissie. Zijn de geëvacueerden eest maal ondergebracht in de definitieve) vluchtoorden, dan is de verdere verzom ging zaak van het ministerie van Maai schappelijk Werk, met inschakeling val de provinciale opbouworganen. Er zijl twee subcommissies gevormd; een onde' leiding van de minister van Maatschap pelij'k Werk, de andere onder leiding var de minister van Financiën, om de geld(/v lyke uitkering aan de betrokkenen en dU financiering van de geleden schade tr regelen. I01 Bepaald is voorts, dat het bijeenbren gen van de bijeengezamelde goederen bf rust by het Rode Kruis en de central' inzameling van gelden bij het National,. Rampenfonds. De besteding van de go<\ deren en gelden zal in overeenstemming et de regering worden vastgesteld, r In deze commissie hebben zitting d?e icretarissen-generaal van Financiërf1" Maatschappelijk Werk en Algenmene Zs ken, de directeur-generaal van het Vepj keer, de Nederlandse territoriale bevelu hebber en de plaatsvervangende direc teur-generaal van de voedselvoorziening

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6