GOEREE, het eiland der wordt bijna geheel Driehonderd van de 3100 inwoners in Oude Tonge verdronken verschrikking, verlaten Europese radiozenders (10) voor ramp in actie Hoe staat het met. de meest SZ geteisterde gebieden? Eerste lijst van namen van de slachtoffers Reeds 15.000 van de 20.000 bewoners vertrokken Springtij is iets heel gewoons, dat elke 2 weken optreedt SlSSStti-K 2 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Overspoelde dorpen verlaten ZODRA HET VANOCHTEND, na een nacht vol van verschrikking, aan de kim begon te lichten, is de onmiddellijke evacuatie van de af grijselijk geteisterde dorpen Oude- en Nieuwe Tonge op Goeree-Over- flakkee gelast. In Oude Tonge hebben volgens de laatste officiële cijfers 300 van de 3100 inwoners de dood gevonden in de grauwe golven. Een groot aantal lijken drijft nog langs de dijken. Dringend is om hulp voor het bergen van de stoffelijke overschotten verzocht, daar de overlevenden, diep geschokt als ze zijn, hiervoor niet meer de morele kracht bezitten. het water thans reeds op enkele plaatsen overheen spoelt, ondanks de grote spoed wordt gewerkt, niet te kun- Uit de achterliggen- Overal spoelen ook cadavers van het vee aan Het aantal verdronken koeien en varkens wordt op 9.000 geschat. Vrijwel de gehele bevolking van Goe- ree-Overflakkee wordt nu naar vejliger oorden overgebracht. Gezien de toestand van de dijken wordt namelijk verwacht, dat bij een tweede stormtij de nog in tact zijnde dijken het zullen begeven. Alleen een klein aantal mannen mag achterblijven. De enige plaatsen die niet ontruimd behoeven te worden, zijn Dirksland en Melissant, waar het gevaar nog niet zo groot is als elders. Honderden zijn gisteren reeds van het eiland gehaald. Van Nieuwe Tonge. waar 75 inwoners zijn verdronken, werden honderden in veiligheid gebracht door Amerikaanse helicoptères. die op Woens- drecht gestationneerd zijn. Het gerucht dat de burgemeester zou zijn omgeko men, is onjuist. De burgemeester heeft meegedeeld, dat men de toestand volko men in handen heeft. In Oude Tonge verkeert men nog in een moeilijke toe stand. Er zijn voldoende schepen beschik baar en ook is er voedsel, maar wegen en dijken zijn kapot. De buurtschap Battenoord is vrijwel verdwenen In Den Bommel stroomt het water door de sluis met zoveel geweld naar buiten, dat een uitschuring en in storting ontstond, waardoor huizen wer den meegesleurd. De bevolking is echter bijna geheel in veiligheid gebracht. Oolt- gensplaat wordt volkomen ontruimd, met uitzondering van een aantal m! Middelharnis evacueerden gisteren reeds ongeveer 1.000 mensen. Te Stad aan 't Haringvliet is men aan het laatste deel van de evacuatie bezig. Ook Stellendam is. op 60 man na, een verlaten plaats ge worden. Prins Bernhard zou vandaag trachten met een vliegtuig te landeD in Sommels- dijk. Hoekschewaard 150 doden In de Hoekschewaard zijn, voorzover thans bekend is geworden, ongeveer 150 van de 40.000 inwoners verdronken. Vijf en twintig grote en kleinere polders zijn geheel overstroomd, acht polders staan dras en slechts vijf zijn nog drooggeble- ven. In tien van de 14 gemeenten zijn vele woningen overstroomd. In de hoofd waterkering, die de Hoeksche Waard moet beschermen, zijn minstens 30 breu ken, op sommige plaatsen kilometers breed. Ook in de binnendijken is het aantal gaten zeer groot Numans dorp is thans geheel geëva cueerd. In de afgelopen dagen zijn 3500 inwoners naar andere plaatsen vervoerd. In Heinenoord zijn, naar thans bekend wordt Zondag twee inwoners verdron ken. De met tienduizenden zandzakken ver sterkte dijk langs het Voornsche kanaal en de afsluitdam te Oostvoorne hebben de storm van hedennacht goed door staan. Te Heenvliet wordt de toestand evenwel zeer kritiek. Doordat het water in de Heenvlietse polder nog voortdurend blijft stijgen, wordt thans de toestand voor de Wieldijk bij Nieuwesluis zeer ernstig. Men vreest deze dijk, waar de polder wordt het vee weggevoerd. Bij het doorbreken van deze dijk komt de enige verbinding van de eilanden Voorne Putten met Rotterdam te vervallen. Het verkeer gaat thans nog over deze dijk. doch dit moet nu reeds levens- evaarlijk worden geacht. In Abbenbroek moeten duizend men- ■n eëvacueerd worden. Uit Amsterdam vannacht om kwart voor één een Rode ruis-txansport vertrokken naar Put- irshoi®k Voor de achtergebleven inwo- ers van Zuidland bestaat geen gevaar. Tot evacuatie behoeft niet te worden overgegaan. In Spijkenisse wacht men in spanning af. hoe de voorlopig herstelde dijken het zullen houden. Met man er macht is men bezig de dijken te verster ken. De watervoorziening Rotterdam— Hellevoetsluis is uitgevallen. Het plaatsen van het tweede zinkstuk in de bres van de dijk bij Papendrecht in de Alblasserwaard is uitstekend ge slaagd. Het gat is nu reeds gehalveerd en de werkzaamheden vorderen uitste kend. De binnenkomende hoeveelheden water zijn reeds belangrijk minder en indien de weersomstandigheden niet al te ongunstig zijn en ook het tij geen grote moeilijkheden biedt, kan vanavond de toestand bereikt zijn, waarbij geen water van enige betekenis meer binnen- Opnieuw stak de storm op Britten vreesden een tweede ramp Vannacht stormde het aanvankelijk langs de gehele Britse Oostkust en men vreesde een nieuwe ramp voor de reeds getroffen gebieden. Later in de nacht de wind echter in kracht af en achtte men het gevaar voor een tweede ramp in de ochtenduren, bij vloed, ge weken. Maar 2000 personen die weiger den het eiland Canvey te verlaten, wa- gewaarschuwd. Soldaten van het le en de luchtmacht waren paraat om bijstand te verlenen, omdat circa 6000 mensen in gevaar verkeerden. Koorts achtig werd gezwoegd om gaten in kustgebied ter lengte van 300 km te dich ten. Een aantal geëvacueerden hebben de waarschuwingen in de wind geslagen en zijn naar hun doordrenkte huizen teruggekeerd, met dekens en voedsel. Honderden personen houden het nog steeds vol, in het door de zee bedreigde Sheerness, een stad van 17.000 inwoners, dichtbij de monding van de Theems. Driekwart van Sheerness staat nog on der water. Hoewel het dodencijfer niet officieel is, schijnt dit 380 te zijn, i ook in Engeland wijzigt zich dit nog Stemmen uit het buitenland om gedupeerden te laten emigreren KONDEN WE GISTEREN reeds een groot overzicht geven van de hulp, die vrijwel alle landen van de wereld beschikbaar stellen voor onze getroffen gebieden, vandaag geven we nog een samenvatting van thans nog aan daadwerkelijke steun is ontvangen. De gehele wereld leeft intens mee met de ramp van ons land en grenzen of politieke verschillen schijnen weg te vallen. worden belangrijke bedragen opgehaald bij het personeel, bijv. in de Antillen Ten behoeve van het Nat. Rampen fonds heeft het Intern. Kindernoodfonds van de Ver. Naties afstand gedaan van zijn aandeel (40 pet) in de inzameling van de Nationale Commissie voor Vluch telingenhulp. De opvarenden van het s.s. Carthage uit Tunis, dat op het strand te Scheveningen is geworpen, hebben gis teren een geldinzameling gehouden. Tien zenders van Europese radio-omroepen in Duitsland, Oostenrijk, België, Frankrijk, Nederland. Italië. Luxemburg. Monte Carlo, Saarbrücken en Zwitserland, zul len een gezamenlijke oproep tot hulp uit zenden. Bij de B.P.M.-afdelingen in alle landen aan Brabantse zijde. Wij geven hieronder een overzicht- van de toestand in de het meest door de watersnood geteisterde gebieden voorzover ons die uit de stroom van berichten bekend is geworden. GOEREE-OVERFLAKKEE (33922 inw.). Alle dertig polders o- stroomd. Totaal reeds 443 doden. Er bevinden zich vrijwel geen personen Het Nederlandse Rode Kruis doet de volgende eerste opgave van in verschillende gemeenten geïdentifi ceerde overledenen tengevolge van de watersnood. De mededelingen hieromtrent komen uit de gemeenten zijn verder niet door het Rode Kruis gecontroleerd. Achter de namen van de slacht offers vermelden wij tussen haakjes bet adres, waar zij het laatst hebben gewoond in de gemeente, welke ge noemd wordt. Dinteloord Martinus Janssen, geb. 21-8-1904 (C. 57); Jan de Vos, geb. 1-6-1894 (C. 56); Jaatje Vissers, geb. 27-2-1608 (C. 56). Fijnaart Leendert van de Meeberg, geb. 13-8 1898 (D. 231); Wilhelmina Andrea Kloet, geb. 20-11-1906 (D. 213), be graven in Ddnteloord; Johanna Fran- cisca Maria van Opdorp, geb. 11-12- 1944 (D. 228); Adriana Wilhelmina Slikboer, geb. 18-11-1904 (C. 123); Adriana Johanna Polak, geb. 22-8- (D. 241); Maria Hollemans, geb. 15-6-1946 (D. 160); Pietemelila Adria na Hartvel!geb. 15-1-1910 (D. 160); Leendert Madhr1 de Geus, geb. 22-4- (D. 169); Christiaan de Geus, geb. 26-7-1946 CD. 169); Gerrit Johan- van Mouriok. geb. 13-1-1924 (D. Hermanns Leendert HoLlemans, geb. 12-5-1943 (D. 160); Maria de Wit, geb. 5-10-1926 (D. 161); Antonia Eli- sabet Suykerbuyk, geb. 17-7-1876 (D. 195); Johanna Adriana Knook, geb. 26-2-1925 (D. 183); Jan Olivier Drie sprong, geb. 1-7-1874 (C. 141); Petrus Gerardus Adriana Koetsenruyter, geb. 2-4-1950 (D. 248); Lucia Adriana Maria Koetsenruyter, geb. 29-8-1951 (D. 248); Peter George Mackay, geb. 7-10-1943 (D. 166); Martinus Lijdek ker, geb. 28-5-1880 (D. 250); Jannetje Driesprong, geb. 31-1-1906 (C. 141); Teuntje Knook, geb. 20-10-1900 (D. 182); Martha Eland, geb. 9-7-1892 CD. 104). 's-Gravendeel. J. Groot (Langestraat); mej. St. Nik laas en dochter (vermist) tGorstdijk 50; meisjes Kranenburg, 12 jaar, met moeder en zusje (Pr. Bernhardstr. 14); heer Van Appeldoorn (Molendijk 50); mej. Van Steensel (Renoyshoek 53). Met grote waarschijnlijkheid omge komen: mej. Kruythof (Achterdijk 26); wed. v d. Wulp met 3 kinderen (Molendijk *20); mej. Van Verk met 2 of 3 kinderen (Molendijk 68); heer Verdonck met dochter en 3 kleinkin- en mevr. Brand (Molendijk 72); wed. deren, genaamd De Zeeuw (Molen dijk 70); mevr. Kraak (Molendijk 80); kind van C. Heidemolen (Molendijk Halsteren. 51). Petrus Maas, geb. 23-6-1951; Maria Wilhelmina Van Tiggelen, geb. 24-4-1919; Cornelia Maria Wilhelmina Raats, geb. 20-1-1950 (B 308); Petrus Johannes Raats, geb. 7-8-1945; Philo- mena van Elzakker, geb. 7-9-1918 (B 340); Adriana Maria Schillemans, geb. 25-6-1914 (B 337). Hoedekenskerke J. Leys. Nieuw Neuzen-Polder. Smallegange, baby 3 maanden. Hontenisse. Maria Isabella Leeraert, 65 jaar; Angnes Mathilde Mattheyssen, 33 jaar; Roza M. Daalman, 8 jaar; Theophyl S. C. Daalman, 6 jaar; Desyre Smit, 68 jaar (vermist); Louisa Maas, echt- gen. van Desyre Smit, 66 jaar (ver mist); René G. de Smit, 37 jaar (ver mist); Agnes Maria de Smit, 24 jaar (vermist). Klundert Johannes Adrianus Blommers, geb. 19-12-00 (Krugerstraat 6). Maassluis Mej. J. van der End, geb. 14 8-1888 Zandpad 6). RUIand-Bath J. A. de Goffau, burgemeester. Rotterdam A. v. d. Starre uit Sliedrecht. Veere Hubregt Leeman, geb. 4-5-186£ (A 88). Vlissingen Petrus Martinus van Beers, geb 23-5-1883 (Groenewal 36); Johann Ver hagen, geb. 15-10-1910 (Boul. Ban-kert 106); Franciscus de Jonge, geb. 5-3- 1904 (Vrouwenstraat 16). Zaamslag Jacobus Jan Alten, geb. 20-2-1940. („Het Ned. Roode Kruis kan li verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze lieslUst wordne verzameld, niet de volledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk da', een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken." T-'d.) meer op daken en in bomen. Wel worden nog mensen van zolders ge haald. Er zijn nog enkele droge ge bieden in het meest Westelijke deel en rondom Dirksland. Vrijwel de ge hele bevolking wordt geëvacueerd. Alleen enkele mannen blijven ter be waking. Den Bommel. Geëvacueerd. Dijk in het verlengde van de haven doorgebroken. Teruglopend water heeft huizen mee gesleurd. Op 3 km ten Zuidwesten be vinden zich mensen, geïsoleerd op een dijk. Dirksland. Nog droog, behoeft niet te worden geëvacueerd. Goedereede. Kan van Ouddorp uit van enig drinkwater worden voorzien. Melissant. Nog droog, behoeft niet te worden geëvacueerd. Omliggend land overstroomd. Gebrek aan aardappels. Middelharnis. Wordt geëvacueerd. Toe stand was vrij redelijk; het dorp ligt nogal hoog en op de bovenverdiepin gen is men vrij veilig. Zieken, kinde ren en ouden van dagen zijn reeds eer der afgevoerd via Rotterdam. Nieuwe Tonge. Evacuatie met voorrang gelast. Gisteren reeds honderden in veiligheid gebracht door Amerikaanse helicoptères uit Woensdrecht. Burge meester niet omgekomen. Vierhonderd inwoners naar Sommelsdijk. Uoltgensplaat. Bevolking, met uitzonde ring van groot aantal mannen, wordt geëvacueerd. Dordrecht zal zorgen voor drinkwater. Boten mét geringe diep gang en buitenboordmotoren nodig. Ieder is ingeënt tegen typhus. Friese vrijwilligersgroep heeft bewonderens waardig werk verricht. Buurtschap Battenoord vrij wel verdwenen. Ouddorp. Toestand vrij gunstig. Drink watervoorziening is in' orde. Pompsta tion in de duinen en kanalen zijn St Annaland. Geen doden te betreuren. Schade betrekkelijk gering. Raadhuis beschadigd. t Maartensdijk. Dorp thans droog. Bij de haven enige huizen tijdens hoog water weggeblazen. Alle dijken bezwe ken, behaalve laatste keerdijk voor dorp. Gevaar van doorbraak blijft be- Poortvliet staat gedeeltelijk onder water (2000 ha). Overigens schijnt de schade gering te zijn. Bewoners uit bedreigde huizen gehaald. Geen mensenlevens te betreuren. Bij laag water deel van weg naar Scherpenisse vrij. Scherpenisse. Schade zou gering zijn. Mogelijkheid van verbinding met Poortvliet. Stavenlsse. Zwaar getroffen. Aantal do den officieus op 300 geschat. Bij de dijkdoorbraak stortte vloedgolf zich Schouwen-Duiveland evacueert Vermoedelijk nog honderden doden in overstroomde huizen TOEN MINISTER ALGERA gistermiddag aan boord van het schip Jan Blanker Schouwen-Duiveland passeerde, was de strijd om het behoud van mensenlevens op dit eiland in volle gang. Tientallen schepen en vlieg tuigen vormden een internationale strijdmacht, die talloze uitgeputte en wanhopige mensen in veiligheid bracht. Men schat dat thans ongeveer 15.000 van de 20.000 eilandbewoners zyn geëvacueerd. dat duizenden eilandbewoners en hulp- Oude Tonge. Zwaar geteisterd. Dringend hulp nodig voor berging van stoffelijke overschotten. Wegen en dijken kapot; getijhavens zijn slechts op bepaalde tijdstippen bereikbaar. Evacuatie ge last. Aantal beschikbare schepen vol doende. Ook voldoende voedsel, zodat „droppings" niet meer nodig zijn. Van het vee weinig gered. Via zend-ont- vang-installatie contact met Middel harnis. Helicoptèr, aggregaat voor lichtingsdoeleinden en versterking rijkspolitie gevraagd. Sommelsdijk. Tamelijk veilig. Burge meester vermist. Uit Nieuwe Tonge 400 evacué's per helicoptèr overge bracht. Stad aan 't Haringvliet. Laatste deel evacuatie uitgevoerd. Stellendam. Evacuatie grotendeels vol tooid, na hopeloze toestand. Veel ge bruik gemaakt van vissersschepen. THOLEN (17.332 inwoners). Dit eiland staat voor 1/3 deel onder wa ter, nl. 5.810 h.a. Officieel zijn 204 doden geteld. Het eiland is verstoken van electriciteit en water. Behalve in Stavenisse is de toestand redelijk. Westelijk deel heeft meest te lijden. Oostelijk deel (met Tholen en Oud- Vossemeer minder) doordat dijk ge spaard bleef, omdat water uit Een- Het begint er op te lijken dat het gestrande Franse schip „Carthage" een trekpleister voor Schèvëhitigen wordt. Dui zenden komen dagelijks kijken en de bemanning kijkt over de railing maar rustig toe. Onder nemende lieden slaan op het strand hun tentjes op en doen goede zaken. Is het wonder dat velen in het geheim hopendat dit gestrande goudmijntje nog een poosje blijft liggen Tholen. Dit stadje heeft geringe schade. Is geadopteerd door Delft. Ontvangt evacué's uit Stavenisse. Via de dijken bereikbaar uit St Annaland, St Maar tensdijk en Oud-Vossmeer. Oud-Vossemeer. Geen last van water. f 250.000, en de directie in Den Haag gaf f 500.000, de Ned. Aardolie Mij f 25.000. Het Comité International Olympique in Frankrijk overweegt hoe daadwerkelijke steun kan worden verleend. In opdracht Hunter, hoofd van het Mutual Securety Agency, is er een grote cantine- auto naar Halsteren. In de Ver. Staten en Canada gaan vele stemmen op om gedupeerden van de watersnood te laten emigreren om zich uw bestaan op te bouwen. Vanochtend zijn de eerste giften uit Amerika door de K.L.M. naar Nederland ervoerd. Ook willen verschillende Ame rikaanse, Canadese en Australische ste den getroffen plaatsen adopteren. Der- landen schonken het Intern. Rode Kruis te Genève ruim 500.000 dollar, .o. een Italiaanse gift van 350 000 dollar. België In Bergen op Zoom is een afvaardiging an het Belgische Rode Kruis aangeko- ien met medicamenten, kleren, fruit, chocolade en biscuits. Een Ned. kapper Brussel (de heer Cromvoets) stelde complete kapsalon beschikbaar gedupeerde kapper. De Sabena stuurt haar derde helicoptère met 2V4 berboten en een transportvliegtuig bracht 2500 paar rubberlaarzen. Alle beschik bare kampeermateraal van de Nat. Bel gische Jeugddienst wordt naar Nederland gezonden. d.w.z. honderden bedden, trassen, slaapzakken en dekens. schikbaar; de Baver-fabrieken te Lever- kusen boden medicamenten aan ter waar in f 28.000 en van Frankfurt vertrok liegtuig met dekens en medicamen ten. Het Duitse Vakverbond zond f 45.000 alle West-Duitse bladen publiceren een oproep. Uit het Saarland vertrok een mobiele keuken met personeel en levens middelen voor 200 personen. Ook komen dan 10 Duitse rivierboten naar Holland en verschillende Duitse toeristen hebben vrije rustkuren voor slachtoffers aangeboden. Verder komt er broeikassen ter waarde van f20.000. Noorwegen De Groot-Loge van Noorwegen van de Vrijmetselarij zendt een vliegtuig met dekens. Verder komen er drie „prefabri cated houses" uit Noorwegen en gisteren en vandaag zijn er reeds vliegtuigen aan gekomen met dekens en kleren, o.m. van de bewoners van Bergen. Andere landen Ten aanzien van de overige landen, geven we een korte samenvatting. Ia Zweden zijn tot nu toe 564000 kronen, w.o. een Koninklijke gift, ingezameld, be nevens 75000 dekens, pakketten met kle ding en een half mollioen kronen van de Zweedse coöperatieve verenigingen. Uit Griekenland komen 25 ton krenten. 25 ton sultant-rozijnen en 15 ton wijn. Uit Zwit serland 1000 kilo rubberkleding; er is een „Glücks-Katte", een soort sneeuw bal, ontketend voor financiële hulp. In West-Australië is een oproep gedaan één dag loon af te staan. Uit Spanje kwam 500 kilogram goederen en in Frankrijk heeft de organisatie van brandstoffenhandela- 00.000 francs gegeven (de Ned. Bond reserveerde reeds f 10.000). Uit Denemar ken komt een vliegboot, alsmede 2 ton dekens en kleding. De Caritasvereniging Portugal nodigde 1500 Ned. kinderen uit. Twee rederijen in Zweden schonken ieder f 10.000 en uit Aruba kwam f 65.000. Curasao zond f708.000 en een groot aan tal kleding, dekking, zaklantaarns, enz. 's alles te veel om op te noemen. Oostenrijk Kardinaal-bisschop Innitzer uit Wenen stelde 14 000 gulden ter beschikking van de bisschoppen in Nederland. De ge meenteraad van Wenen besloot 1000 Ned. kinderen over te laten komen. De Oos tenrijkse Soc. Partij schonk 100.000 Schil ling uit het verkiezingsfonds, de Volks partij 120 000 Schilling, de Oostenrijkse coöperaties 100 000 Schilling en de Oos tenrijkse vakbond 500.000 Schilling. Zo als reeds gemeld gaf de stad Wenen half millioen Schilling. De provincie Tyrol schonk 100.000 Schilling. Italië De Italiaanse Parachutistenvereniging bood haar hulp aan en de Paus gaf op dracht een treinlading sinaasappelen te sturen. De eerste hulpgoederen zijn reeds met 4 vliegtuigen verzonden, alsmede 10 grote kantelvrachtauto's. Duizend a kinderen -kunnen naar Italië. Binnen 12 na een radio-oproep was in Milaan 4 millioen lire binnen. Hedenmiddag kwamen op vliegveld Valkenburg drie beschikbaar gestelde militaire vliegtuigen aan. Duitsland H-et gevaar dat de ramp zich op Sc houw en-Duiveland z'al uitbreiden, is nog niet afgewend. Tóen de minister gisteren de haven van Zierikzee uitvoer, werd de bevolking juist opgeroepen, zich een dijkgedeelte te begeven, waar het water weer een overwinning dreigde te behalen. Met angst en vreze sloeg men gisteravond het aanwakkeren van de wind gade en vanmorgen kwam het ont stellende bericht, dat by Zonnemaire, Brouwershaven en Noordgouwe de dijk bezweken. Het zwaar getroffen zuerikzee zou van daag voor de tweede njaal in negen jaar worc'en ontruimd. Enkelen zouden blij Op Duiveland het. men gisteren alle bierderijen en huizen afgezocht naar achtergebleven personen. Hetzelfde Jeed men vandaag op Schouwen. Een deel van de bevolking is achterg.bleven om be- ulpzaam te zijn by de herstelwerk zaamheden, die allerwege reeds ziin aan- Nog honderden doden De meeste slachtoffers in Zeeland zijn vermoedalijk te betreuren in het midden deel van Schouwen-Duiveland. Het ge bied achter de Westelijke duinenreeks tot Zonnemaire staat geheel blank. Op sommige plaatsen staat het water twee tot twee-en-een-halve meter hoog. Hoe wel hieromtrent nog geen zekerheid be staat. acht men het waarschijnlijk dat in en om de boerderijen en huizen hon derden doden moeten worden geborgen Men heeft op Schouwen en Duiveland nog geen dyken kunnen dichten. Door de sterke stromingen wordt het werk. krachten aan de open geslagen dijken verrichten, zeer bemoeilijkt. Alom heerst grote verslagenheid. Vele boeren zijn vrijwel de hele veestapel kwijt geraakt treurt over het verlies van fa milieleden, buren en vrienden. Deson danks is men overal aan de slag gegaan om de zwaar gehavende gebieden te her stellen. In de omgeving van Zierikzee wordt op zeven plaatsen gewerkt dichtmaken van de dyken. Huizenblokken weg gevaagd De verwoesting in Zierikzee schrikkeLij'k. Hele huizen-blokken zijn doo) de zware golfslag totaal wegge vaagd. De bevolking is verzameld i-n de kom van de gemeente, die practi-sch ge heel is droog gevallen. Daarbuiten staat nog ruim anderhalve meter water. De gas- en watervoorziening zijn uitgeval len en een gedeelte ven Zierikzee moet het ook zonder electriciteit stellen. Drinkwater wordt aangevoerd. Voed sel is uit voorraden voldoende aan- Tholen Het hevigst woedt het gevecht met het water op Tholen. De zeedijk langs de Zuid- en Zuidwestzijde van het eiland is weggeslagen. Op de Noordpunt, by het Mastgat, is een gat geslagen. Voor het merendeel komt de bescherming het ei-land neer op de binnendijken Er i« een nijpend gebrek aan materiaal ter versteviging en iniitr-ndthouding van deze dijken Enkele polders op Tholen zijn nog droog gebleven. Zweedse Prinses (10 j.) nam initiatiei Door Zweden gaat een golf van medelijden met de catastrophe, die Nederland heeft getroffen. Gister middag te 2 uur kwam de 10-ja- rige Prinses Christina, de jongste dochter van Prinses Sibylla en zusje van de 6-jarige kroonprins, een bezoek brengen bij de Ned. gezant in Stockholm. Zij werd vergezeld door haar onderwijzer en een -aantal klassegenoten en overhandigde de opbrengst van een collecte, die op haar initiatief in school was georganiseerd. Toen men gistermorgen in Stockholm op de door de pers gepubliceerde adressen goederen kwam afleve ren, heeft men des avonds om 9 uur de deur moeten sluiten om de stroom althans eniper mate te kunnen verwerken. Een oude Zweed, die op een der adressen hoorde hoe zwaar de vloedgolf Nederland had geteisterd, ontdeed zich van zijn winterjas, maakte een buiging naar de sorterende dames en verdween weer in de kou van Stockholm. Deelneming Bij de Ned. regering zijn nog bewijzen ding en een half millioen kronen van de eerste minister van Australië, van Mos- sadeq, van de minister-president van Thailand, van Koningin-Frederica van Griekenland, van maarschalk Tito en uit de landen Hongarije. Brazilië, Chili,. Mexico en de Sowjet Unie. Uit INDONESIë zijn vanmorgen twee K.L.M.-toestellen vertrokken met 4% ton goederen, hoofdzakelijk bijeengebracht door de Huisvrouwenvereniging te Dja karta en enkele zaken, (dekens, thee, handdoeken, kleding, wol en rijst). CANADA zond nog twee vliegtuigen met 2539 kg schoenen, dekens en warme kle ren. De Ver. Kerk van Canada zond 10.000 dollar voor Engeland en Europa. In een hulpfonds stortte de gemeente Ottawa 1000 dollar In New York aVER. STATEN) is tot dusver 2400 dollar ontvangen. Het Kabinet van AUSTRALIë schonk 40.000 pond sterling. Frankrijk zond twee aken van de Rijnflottielje. Vier dagen verlof in 't vooruitzicht Voor militairen afkomstig uit rampgebied De chef marine staf. de chef generale en de chef luchtmacht maken het volgende bekend: Zowel de marineleiding als de leger- luchtmachtleiding zijn zich volkomen bewust van de grote ongerustheid, welke op hét ogenblik bij de militairen, afkom stig uit de geteisterde gebieden, bestaat ten aanzien van het lot. dat hun familie leden heeft getroffen. De genoemde autoriteiten zouden niets liever doen. dan deze militairen met ver lof zenden. Maar het zal iedereen duide lijk zijn, dat het op dit ogenblik, alleen al in verband met in gang zijnde hulp- verleningsacties, zeer ongewenst zou zijn militairen met verlof naar hun in het noodgebied gelegen woonplaats te doen gaan. Daarom, hoezeer de militaire autori teiten zich ook bewust zyn van de zwaar te van de door hen te treffen maatregel, achten zij het niet verantwoord, thans aan militair personeel verlof te verlenen. Zodra echter de toestand is gestabili seerd en er tekening ls gekomen in de evacuatie en de registratie zal aan het militair personeel in werkelijke dienst bij zee-, land- en luchtmacht, afkomstig uit de door de nationale ramp getroffen ge bieden een buitengewoon verlof met familiebezoek worden verleend van v. i c r dagen. Zo spoedig mogelijk zullen hiervoor nadere regelen worden vastgesteld. Samenwerking van zon en maan Als iegelijk een Noordwester storm woedt, kan echter een ramp gebeuren T\AAR er over de begrip- Een springtij is dus een van 31 Januari op 1 pen springtij, spring- normaal verschijnsel, dat Februari. Het bijzondere vloed én stormvloed by d was dus niet het springtij velen enige verwarring °e ™ee op* van die nacht, doch wat blijkt te bestaan, zodat treedt. Het bestaat uit een daarbij kwam door die yit- sommigen zich zelfs onge- springvloed en een spring- zonderlyke storm, rust maken over het op 16 of een springhoogwater Nu zyn ook zonder de wind van de zijde van het KNMI Een springvloed of spring- zonder wind, de spring- het volgende medegedeeld, hoogwater is dus een hoog- vioed van die bewuste Er zijn twee oorzaken, water dat wat hoger is dan nacht door de werking van waardoor eb en vloed langs het gemiddelde hoogwater, maan en zon iets minder onze kusten niet altijd ge- doch het wordt ook onmid- hoog geworden zijn dan de ly-k zijn: dellijk gevolgd door een voorafgegane springvloed le. de wisselende samen- spnnglaagwater dat lager van Januari en dan de werking van zon en maan; is dan het gemiddelde laag- volgende van 16 Februari. 2e. de werring van e water. Dit betekent dus: wind op de Noordzee. Maar nu komt hier de in- De maan en de zon be- vloed van de wind bij. Het le, dat de stormvloed invloeden beide het eb- ls bekend, dat een storm n.*?g "Oger geworden zou en vloedverschijnsel, maar uit het Noordwesten een ?',nT dezelfde stom op de maan het meest. Daar- ophoping van water in het 18 Jsnu"i of 16- Februari door zijn eb en vloed het Zuidelijk deel van de °P8etreoen zou zyn; sterkst als de zon precies Noordzee, dus tegenover 2e. dat bij het eerstvol- met de maan samenwerkt, de Nederlandse kust, ver- gend springtij (op 16 het zwakst als de zon de oorzaakt. Is deze verhoging Februari) indien de wind maan tegenwerkt. Het eer- van het waterpeil door de geen complicaties geeft, ste geval treedt altijd kort storm groot, dan spreekt het hoogwater en het laag- na volle maan en kort na men van een stormvloed, water ongeveer even hoog nieuwe maan op. Men Treft nu een uitzonderlijk zullen zijn als het hóóg- spreekt dan van een spring- zware en langdurige Noord- water en het laagwater op ty. westerstorm over de Noord- 18 Januari. Het tweede geval doet zee bovendien nog samen Wel moet verwacht wor- 'ich altijd kort na eerste met een springvloed, dan den, dat de getystromen kwartier en na laatste kunnen de gevolgen cata- van het in- en uittrekkende kwartier voor. Dit noemt strophaal worden. Dat nu water sneller zullen zijn men doodtij. was het geval in de nacht dan gemiddeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2