llieuiuc ^ciiisdic (üourant Mensen stierven op de zolders en de daken Nog meer luchtverkeer naar noodgebied Drie nieuwe doorbraken op Schouwen-Duiveland Zondag: verootmoediging gebed en offer DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN- 6.- pei kwartaal, 2.— per maand: 0 47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9653 Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanteatticli f« ahfbleorn «ngn bert ia teghenspoct" Stort Uw bijdragen, lenig de nood Giro9575 „M'n bed is weg Opa en opoe Kreeft van Den Bommel op het overstroomde Goeree, waren in het begin van de week met hun 14-jarige kleinzoon Aart naar Rotterdam gevlucht, waar zij in de Ahoy-hal tijdelijk werden ondergebracht. Toen de Voorburger P. ter Plegt na actief met zijn autootje aan het reddingswerk te hebben deel genomen voorbij de Ahoy-hal kwam, besloot hij de grootouders en Aart mee naar huis te nemen: zijn vrouw kon er nog wel een paar eters bij hebben. Nu kwam Aart gisteravond naar zijn pleegmoeder met de woorden: „Tante, slaayp ik ergens anders vannacht?" Verbaasd antwoordde mevrouw Ter Plegt, dat er niets veranderd was en dat Aart op de zelfde plaats zou slapen als de vorige nacht. „Maar ze hebben m'n bed weggehaald!" riep Aart uit Wat bleek nu? Aart had in Den Bommel nog nooit een opklepbed gezien. Hij had netjes zijn bed op gemaakt en het zó laten staan, maar mevrouw Ter Plegt had naar ge woonte het bed opgeklapt en de gordijntjes er vóór geschoven Prinses Wilhelmina schonk 25.000 Haar auto in dienst voor 't ziekenvervoer Prinses Wilhelmina heeft aan het Na tionaal Rampenfonds een gift van f 25000 geschonken voor de getroffenen in de geteisterde gebieden. Bovendien stelde zij haar particuliere wagen ter beschikkiig van het ziekenvervoer. De auto is reeds naar het getroffen gebied vertrokken, ge vuld met levensmiddelen, die door haar zijn geschonken. Bij hulpverlening te Oude Tonge: Man gedood door wieken van helicoptère Kort nadat op Oude Tonge (Schouwen- Duiveland) een met medicamenten en warme kleding geladen hefschroefvlieg- tuig aan de grond was gezet, is één van de bewoners van dit plaatsje, die de landing had gadegeslagen, door onoplet- j tendheid achteruit op de staartschroef ingelopen. De man werd door de met razende snelheid ronddraaiende propel lerbladen gegrepen. Hij was op slag dood. I Het menselijk uithoudingsvermogen is beperkt. Na dagen lang wachten z*n mannen, vrouwen en kinderen van uit putting op zolders en daken gestorven. Vooral in de nacht van Dinsdag op Woensdag, toen het vroor, blijken velen te zijn bezweken. Het aantal gevallen van longontsteking is groot. Artsen worden met helicoptères naar geïsoleerde zieken gebracht, die dringend hulp behoeven. Ook honderden stoffelijke overschotten van mensen spoe len aan. Van 1272 personen is de dood nu reeds zeker. Alleen in Oude Tonge op Goeree zijn al 300 mensenlevens aan de vloedgolf ten prooi gevallen. In Stavenisse op Tholen ver moedelijk eenzelfde aantal. En even pijnigend als de zeker heid over deze doden, is de martelende onzekerheid over honderen anderen. Iedereen spant zich tot het uiterste in om levens te redden en te be-, houden, de levens van hen, die van alle aardse bezit zijn beroofd. Duizenden en duizenden slachtoffers van de stormvloed worden van de eilanden ge haald. Goeree-Overflakkee wordt bijna geheel geëvacueerd. Alleen een klein aantal mannen blijft achter in de verlaten, overstroomde dorpen. Om te waken over de schamele restanten van het bezit. En om te trachten, nieuwe dijkdoorbraken te voorkomen. Goere-Overflakkee en Schouwen en Duiveland verzwolgen ^■ROOSTELOZER dan ooit is het gezicht, dat de hulpvaar dige Nederlandse en buitenlandse vliegers thans hebben op wat eens de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden waren. Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland is voor bijkans geheel door het water verzwolgen. Schouwen-Duiveland is voor vier vijfde overspoeld. Van Goeree steekt vrijwel alleen huizen door dc vloedgolf weg gevaagd zijn. Deze foto geeft wel een verbijsterende indruk van de grenzenloze vernieling der watervloeden. Walgelijke houding van de communisten Tegenover de nationale ramp De Duitse communisten, zo wordt ge meld, hebben niet na kunnen laten, dc grote rampspoed, die Nederland is over komen, toe te schrijven aan het Noord Atlantisch Pact. De West-Duitse commu nistenleider Max Reiman heeft een boodschap aan de Nederlandse communis ten gestuurd, waarin hij zegt: „Uw dijken, uw bescherming tegen rampen, zouden sterker geweest zijn, indien de openbare geldmiddelen als gevolg van de politiek van het Atlantisch Pact niet waren ver kwist voor de Amerikaanse oorlogvoe ring." (Hierbij zij opgemerkt, dat we in De Waarheid al enkele dagen geleden zulks fraais lazen. Red.). Nieuwe dijkdoorbraak bij Renesse De burgemeester van Renesse meldt: dat bij Renesse een nieuwe dijkdoor braak is geconstateerd. De toestand is precair. Renesse ligt aan de Noordkust van Schouwen. Thermometer van het Rampenfonds De stand van de binnengekomen gelden bij het Nat. Rampenfonds, Statenlaan 81, Den Haag, Giro 9575. bedroeg: 1 Februari f 500 000 2 Februari f2.000 000 3 Februarif 3 000 000 4 Februari <7.131.000 de duinstrook nog boven het water uit. Over grote trajecten is de zeedijk weggeslagen. Op enkele stukken gespaarde polderdijken grazen hier en daar wat verdwaalde runderen. Tegen de tuinen en dijkresten ligt de zee, die als een bruut beest al deze ellende veroorzaakte. Enorme hoeveelheden wrakhout, stro, dode kippen en varkens, kleren en huisraad worden tegen de verdronken huizen geblazen. Want nog steeds dreigt het gevaar, dat de waterkeringen op nieuwe plaatsen bezwijken. Vanmorgen seinde de Nederlandse territoriale bevel hebber het bericht de wereld in, dat op Schouwen-Duiveland opnieuw drie dijken zijn doorgebroken, namelijk de dijk ten Noordoosten van Zonne- maire, die ten Oosten van Brouwershaven en die op 1 km ten Westen van Noordgouwe. Schepen, die in de buurt waren, werd verzocht zich onmid dellijk naar de plek des onheils te begeven, om te helpen bij de dringend geboden evacuatie. Veel hebben verscheidene dijken te lijden gehad van de storm, die gisteravond opstak. Ir van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, deelde gisteren mee, dat het gevaar nog lang niet ge weken is. Dat betekent, dat aan de huizen en boerderijen, die nog niet door het geweld van de golven zijn vernield, nog meer schade kan worden toe gebracht. Dat betekent ook, dat steeds weer andere mensenlevens in, ge vaar komen. Weer treinen van Dordt naar Baanhoek Verscheidene wegen in Zeeland zijn al berijdbaar Met ingang van heden rijden, voorlopig slechts bij daglicht, weer treinen op het baanvak DordrechtBaanhoek. Het is de •bedoeling, deze treindienst te laten aan sluiten op de autobusdienst tussen Baan hoek en Gorinchem. De verbinding Dordt Gorinchem is dan hersteld. Het traject Den berg is weer beschikbaar voor derentreindienst. In de loop van enige D-treinen zijn wijzigingen aangebracht. Men kan hier- inlichtingen inwinnen bij de Ned. Spoorwegen. it veer tussen Breskens en Vlissingen vaart weer normaal. De weg van Bres kens via Sluis naar de Belgische kust is goed berijdbaar, evenals de verbindings- ro"ute dwars over Zeeuwsch-Vlaanderen, van Breskens via Sluiskil naar Hulst, vanwaar via St Niklaas naar Antwerpen kan worden gereden. Ook de verbinding SluiskilTerneuzen is hersteld. Voorts is het mogelijk, van Vlissingen via delburg naar Goes te rijden en voorts naar Kruiningen, na welke plaats de weg echter overstroomd is. De wegenwachten, die enige nachten achtereen hulpcolonnes hebben bijge staan, zijn op verschillende wegen afge lost door de blauwe technomobielen. Grofe hulpcolonnes in aantocht Daarom worden steeds meer vliegtuigen ingezet en amphibiewagens, die als vette slakken over de verdronken eilanden kruipen. Deze varende wagens zijn een ware uitkomst bij het reddingswerk. Veertig slachtoffers tegelijk kunnen zij vervoeren. Duizenden verlenen hulp bij transport, verpleging en onderdak. Ook de 4000 gearriveerde Amerikanen sjouwen en sloven bij herstel- en reddingswerk. Zo doen ook de Britten, de Fran sen, de Belgen en de Nederlanders. Zo zullen de helpers van andere nationaliteiten doen, die thans in aantocht zijn. Grote colonnes daveren naar de uiterste randen der geteisterde ge bieden met voedsel, kleding, medicamenten en materialen. Daar wordt het transport voortgezet met boten, schepen en vliegtuigen, die dan weer met tientallen ongelukkigen terugkomen. Met het uur zwelt deze stroom. Ze ontvangen kleding, voedsel, medische zorg en gaan dan slapen. Na dien vertrek naar een evacuatieoord. Zo geldt het in de opvangcentra, waar artsen, verpleegsters, het Rode Kruis, militairen van alle wapenen en andere vrijwilligers van diverse organisaties dag en nacht in de Penning watersnood 1953 De Vereeniging voor Penningkunst heeft besloten een penning uit te geven, die de watersnood 1953 tot onderwerp heeft. De penning wordt algemeen ver krijgbaar gesteld en de netto-opbrengst zal ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds worden gesteld. Prof. L. O. Wenckebach is bereid gevonden het ont werp hiervoor te maken. Er komt nu een lange en trieste stroom geëvacueerden uit het overstroomde gebied. Een der vele ontvangstcentra is Dor drecht, waar dagelijks een groot aantal van alles berooide evacué's arriveert. Algemene gedenkdag Koningin richt zich tot ons volk De regering deelt mede: In verband met de ramp welke Nederland heeft getroffenhebben de gezamenlijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H. M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen de stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit, dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Reeds meer dan 7 millioen voor Rampenfonds Opheldering nodig Steeds duidelijker biykt het, dat de watersnood ons land, hoezeer ge legen aan het water en hoezeer met het water bekend, heeft overvallen op een wijze die onvoorstelbaar was. Zeker, er wordt steeds krachtiger en steeds doel treffender geholpen. De grootste eerbied moet men hebben voor al diegenen, sol daten en burgers, die dag en nacht doende zijn om alles te geven wat aan krachten in hen is. De militairen heb ben reeds hun offers aan levens moeten brengen. Maar het is ook duidelijk, dat de hulp voor verscheidene streken eerst na enige tijd, soms zelfs na enige dagen, op gang is gekomen. Er zijn hele gebieden, waarvan men aanvan kelijk niets vernam en mogelijk heeft men toen verondersteld dat „geen nieuws" hetzelfde betekende als ..geen slecht nieuws", om maar niet te spreken van „goed nieuws." Vandaar, dat andere gebieden, waar van men wel op de hoogte was, terstond in het middelpunt van de belangstelling kwamen te staan. En ongetwijfeld, daar bij waren ook gebieden, waar de nood hoog was. zeer hoog zelfs, maar er wa ren ook streken, waar de ellende niet haalde bij het leed dat sindsdien uit die vergeten oorden tot ons is doorgedron- In Winsum (Gr.) collecteerde men f32.000 (f40 per gezin), in Oldenhove (Gr.) f36.000 en in Baflo (Gr.) f38.000. Een actie onder de boeren van Lekker- kerk leverde 35 koeien, 28 pinken en 8 kalveren op (waarde f33.500). de Volks wagen-ambulance-auto. die aan minister Drees is geschonken, is overgedragen aan de Dienst der Volksgezondheid. Bij de Mij Nederland komen berichten van be^ langrijke bedragen binnen van vele sche pen. De Stichting Amivedi, Ant. Duyck- straat 6, Den Haag verzoekt hulp met hokken, manden, voedsel, enz. voor nood lijdende dieren. Man hing 17 uur aan staaldraad In Zierikzee is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood te redden. Minder wind en lichte nachtvorst Een depressie, die over Noorwegen en Zweden naar het zuidelijke deel van de Oostzee trok, veroorzaakte in de nacht van Woensdag op Donderdag in het zui delijke deel van de Noordzee storm achtige Noordwestelijke tot Noordelijke winden. Koude uit de Poolstreken afkomstige lucht dringt nu steeds verder naar het Zuiden over België, Frankrijk en Duits land door. In de koude lucht komen sneeuw en hagelbuien voor. Langs de Noorse kust trekt een storing, die tot dusverre wei nig activiteit vertoonde, naar het Zuiden. Deze storing veroorzaakte enige lucht drukdalingen op de Britse eilanden, ter wijl tegelijkertijd de barometerstanden in Denemarken wat hoger werden. Dit had tot gevolg, dat de windkrachten in het Noordzeegebied nu weer kleiner zijn geworden. Daar er de komende nacht in ons land flinke opklaringen zullen voorkomen, moet vooral In het binnen land op lichte vorst worden gerekend, aldus het RN.M.I. VAN VERGETEN OORDEN spraken wij. Inderdaad, het had er alles van. dat deze oorden aanvankelijk waren ver eeten. Wij denken aan Goeree en Over- flakkee. Wij denken zeker niet mindir aan Schouwen en Duiveland. Wat daar van inmiddels tot geheel ons volk is doorgedrongen, is in alle opzichten ten hemel schreiend. En nog ook hebben we van die streken het leed allerminst tot in zijn diepste diepte gepeild. Immers, noodmelding na noodmelding komt nog binnen en men hoort gewagen van cijfers, die kortweg ontzettend zijn. „Vergeten oorden." Is het wonder, dat ons vraag na vraag bereikt, hoe dat toch te verklaren valt. Hoe is het in ons dicht bevolkte land mogelijk, dat men eerst zo laat van de omvang der ramp op de hoogte komt? Hoe is het mogelijk, dat men bijvoorbeeld niet terstond op Zon dagmorgen met vliegtuigen poolshoogte is gaan nemen? Eén vliegtuig was be paald voldoende geweest om alle autori teiten te melden, welk een catastrophe zich daar had voorgedaan. En dan was de redding wellicht ook spoediger gekomen. Het is achteraf natuurlijk gemakkelijk praten. Maar dit alles ligt zozeer voor de hand, dat men zich alleen maar kan afvragen, waarom het niet is gebeurd. Was ons volk ook in dit opzicht achter de slaperdijken aan het slapen gegaan? Dan is het nu wel op een verschrikke lijke manier ontwaakt. Gladde wegen belemmeren hulptransporten De evacuatie-commissaris in Noord- Brabant heeft de weggebruikers gewaar schuwd. dat de wegen in Brabant zeer glad zijn Ook in de omgeving van Rot terdam hebben de transporten te kampen met gladde wegen. Vannacht lichte rorst Tot morgenavond verwacht gpDe Bilt: Opklaringen, maar ook plaatselijk enke buien. In de nacht en ochtend voor- namelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag T7 ongeveer dezelfde tempera- tuur ate vandaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijdelijk krachtige wind ;a hoofdzaak tussen Noord en West. (Opgemaakt te 10 uur.) Vrijdag: Zon op 8 15, onder 17.37 uur. Maan (V.M.) op 1.15, ooaer 10.04 uur. D-trein A'damBazel ontspoord

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1