4 TIPS Helicopters komen deze zomer op vliegveld Valkenburg Melkzaken blijven 's Zondags ondanks verzoek dicht i.6o GOEMAAT Nieuws van en voor Rijnsburg DE SPAR NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 30 JANUARI 1353 Merkwaardige motor-inbouw „Vliegende koffiemolens" worden bekende verschijningen langs onze kust Behalve twee vliegers, tien passagiers (Van een luchtvaartmedewerker) De geruchten, die reeds geruime tijd de ronde deden, dat onze Marine Luchtvaart Dienst zou worden uitgerust met Sikorsky S-55's, die ter be schikking zouden worden gesteld door het Amerikaanse Mutual Defence Assistance Pact, zijn nu inderdaad bevestigd. Nog deze zomer zullen de helicopters in ons land arriveren. Zij zullen op Valkenburg worden ge- stationneerd en dienst doen bij de zeereddings- en opsporingsdienst, ter vervanging van de Vickers-Supermarine Sea-Otter amphibies. Hoevéél helicopters er zullen komen is niet bekend gemaakt. Zoals men weet vliegt de MLD op 't ogenblik met één helicopter, de Sikorsky S-51 „Jezebel", die na een langdurige reparatie sinds kort weer rondvliegt. Onnodig te zeggen, dat de MLD druk bezig is, op deze S-51 vliegers op te leiden voor het helicopter-brevet. licentie gebouwd door Westland Air craft. De eerste in Engeland gebouwde S-55 heeft kortgeleden haar eerste proef vlucht gemaakt In Frankrijk wordt de S-55 eveneens in licentie geproduceerd. Ook Frankrijk krijgt helicopters uit Amerika volgens het M.D.A.P.-program- ma. Zij ontving kortgeleden een aantal Piasecki's. Motor-inbouw Het meest interessant van de S-55 is wel de motorinstallatie. De Pratt and Whitney motor van 600 pk is nl. vóór in de neus ingebouwd. Door het openslaan van twee grote neusdeu- ren komt de gehele motor bloot te liggen, waardoor gemakkelijk in specties en reparaties kunnen wor den uitgevoerd. Overigens heeft de S-55, net als de S-51, een driebladige hefschroef, met achter aan de staart een kleine tweebladige staartschroef De Sikorsky S-55, die behalve twee vliegers naast elkaar (diuibbele bestu ring!) ook nog tien passagiers kaïn ver voeren, behoort tot de grootste helicop ters van het ogenblik. Op Korea is zi;' reeds geruime tijid im actieve dienst er zrij heeft haar bruikbaarheid daar ruim schoots bewezen. Niet alleen de Ameri kaanse legerluoh-bmacht, maar odk de marine en de mariniers hebben de S-55 op Korea in gebruik. Zij wordt niet alleen gebruikt voor. het oppikken van gewonden en vooi vrachtvervoer, maar voor het eerst ir de geschiedenis ook voor troepenver voer. Toen de Amerikaanse mariniers or Korea een strategisch belangrijke heu vel moesten veroveren, werd op 20 Sep tember 1951 een compagnie mariniers door een groot aantal S-55's naar die heuvel 'gebracht. Op 11 October volgde een heel -bataljon van 1000 man volledige uitrusting en voorraden! S-55 werd op Korea de „vrachtwagen van de lucht". Met normale vraohtaiuto'-s hadden de mariniers niet vervoerd kun nen worden-, want daan-voor warei wegen te slecht. Trouiwens, had het wèl gekund). dan was het een werk van u: geweest. Nu deden de helicopters enkele minuten over. Een mooi staaltje, op Korea door een S-55 gepresteerd, was ook het op 19 Maart 1951 achter communistische linies oppikken van een neergestorte MIG-15 straaljager. In stukken ge hakt werd de Russische straaljager door de S-55 weggesleept! Het lijdt geen twijfel, of ook voor reddingen is de S-55 zeer goed bruikbaar. In Amerika wordt de S-55 soms uitgerust met een zgn. „amphibisch landingsgestel", bestaande uit twee grote drijvers voor gebruik op zee en kleine wieltjes daar onder voor gebruik op land. Of ook onz£ helicopters dit landingsgestel zullen krij gen. moeten we afwachten. Het is niet direct noodzakelijk, dat de helicopters op zee kunnen landen, want zoals bekend kan de helicopter vlak boven het water stil hangen en zo via touwladders of hijs installaties schipbreukelingen aan boord Over de oceaan De S-55 werd vooral ook bekend door haar oceaanvlucht afgelopen zomer, toen twee S-55's van de Amerikaanse lucht macht op eigen kracht van Amerika, via Groenland, IJsland, Engeland en Ypen- burg naar Wiesbaden vlogen. Het was de eerste helicoptervlucht over de oceaan in de geschiedenis, een prachtige presta tie. Natuurlijk waren extra brandstof tanks in de cabine aangebracht. Interessant is nog even te vermelden, dat óók de Engelse Royal Navy onlangs tien S-55's uit Amerika ontving, die nu dienst doen op Malakka. Overigens wordt de S-55 nu ook in Engeland in De huismoeders en het diaconessenhuis De de c r de bijzondere kerkelijke gezinszorg, Leidse Hervormde Gemeente kregen gis termiddag in het wykgebouw De Goede Herder iets te horen over de situatie, waarin het oude diaconessenhuis ver keert, en de plannen voor de bouw van een nieuw. De verteller hierbij was ds Visser, Hervormd predikant te Oegstgeest die twee jaar geestelijk verzorger van het diaconessenhuis is geweest en nu voor een belangrijk deel de leiding van de propaganda-actie in Leiden en omstreken heeft. Hij verving domina Van Everdin- gen, die ongesteld is en deze middag dus niet aanwezig kon zijn. Ds Visser bond de vrouwen op het hart enthousiast te zijn voor het nieuwe dia conessenhuis en bereid te zijn mee te werken, in welke vorm dan ook. Hij zei ook, dat het gebed bij al het stoffelijke werk niet mag ontbreken. In het werk van het diaconessenhuis zien we iets van de liefde, waarmee Christus de mens liefheeft. Vervolgens werd de diaconessenhuis- film vertoond, die enerzijds de noodzake lijkheid van de nieuwbouw de kijker dui delijk onder ogen brengt en anderzijds bewondering wekt voor de wijze, waarop de zusters en allen, die bij het streven van dit huis direct betrokken zyn, de zieke mens de helpende hapd bieden. Voor deze middag bestond grote be langstelling, zo groot dat een niet gering aantal vrouwen onverrichterzake huis waarts moest keren. Maar er komt waar schijnlijk nóg een middag. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maria C., d. v. C. J. Wor steling en C. P. Cornelisse; Petronella H., d. v. L. de Groot en W. Kromhout: Maria C., d. v. H. Stikkelorum en S. W. Meer- loo; Johannes G., z. v. J. J. Koomen M. P. Onderwater; Johannes H. M., v. K. J. W. Smit en G. M. van Rijn; Mar- tinus C. G., z. v. J. P. Opstal en M. Th. Klerks; Maria W., d. v. J. de Vreugd en A. de Jong. OVERLEDEN: H. van der Zande, man, 39 j.; A. Noppe, huisvr. van Duindam, 53 jaar. ONDERTROUWD: W. Smit en M. Zwart; C. Paardekooper en A. Haarland; J. Verhoeven en Th. J. Mossel; G. W. Gleijm en J. W. Vermeulen; A. G. M. Grimbergen en M. Koreman; A. L. A. van der Made en G. M. Smit; J. B. Smits en G. Falize; H. M. Troost en C. Bekker; H. Meilink en A. S. Veerman; H. Seet- sen en i M, Brouwer. die dienst doet als richtingsroer en tevens het „schroefkoppel" van de hefschroef opheft. Het prototype van de S-55 vloog al op 7 November 1949. Sindsdiens zijn hon derden van deze helicopters gebouwd. Bij de Amerikaanse marine wordt het toestel aangeduid als de H04S-1 of H04S-2, bij de Amerikaanse mariniers als HRS-1 of HRS-2, bij de Amerikaanse legerlucht- macht als H-19. Ook de Army Field Forces gebruiken het toestel. In civiele uitvoering doet de S-55 o.a. dienst bij Los Angelos Airways en New York Airways kleine helicoptermaat- schappijen, die helicopters gebruiken voor post-, vracht- en straks ook passa giersvervoer. De S-55 kan een maximum snelheid van 178 km per uur halen en kruist normaal op 138 km per uur. Zij kan 758 km non-stop vliegen. Intussen zijn bij Sikorsky alweer nieu we marine-helicopters in ontwikkeling, nl. dé S-56 (XHR2S-1) en de S-58 (XHSS-1). waarvan de eerste bestemd is voor transportdoeleinden en de tweede voor onderzeeboot-verkenningen. Zij staan overigens nog op de geheime lijst. Het heeft lang geduurd vóór dat Ne derland zijn helicopters kreeg en jaren lang is de S-51 de enige helicopter in Nederland geweest. Gelukkig zal de veel belovende helicopter nu op grote schaal haar intrede in ons land doen. De MLD zal de primeur hebben en wie weet zal de KLM spoedig volgen, want het is geen geheim meer, dat óók de KLM belang stelling heeft voor de S-55. Voor binnen lands luchtverkeer en voor gebruik op Nieuw-Guinea bijv. zou dit toestel prach. tig bruikbaar zijn. Op Valkenburg zullen de helicop ters straks bekende verschijningen worden en langs onze kusten zullen we de vliegende koffiemolens straks veelvuldig kunnen waarnemen. Laat ons hopen dat voor de helicopter óók in onze MLD een mooie taak is weg gelegd. HUGO HOOFTMAN Violiste met wereldnaam Ida Haendel speelde met Rott. Philh. Orkest Uitbundig applaus voor soliste en Flipse De violiste Ida Haendel heeft een wereldnaam; zij trad i~eeds op zeer jeug dige leeftijd als concert-violiste op en verwierf zich zo de reputatie van een wonderkind. Hoewel dit laatste nu niet meer opgaat, heeft zij toch haar wereldvermaardheid weten te handhaven en onze verwachtingen waren dan ook hoog gespannen bij de aanvang van dit concert. Brahms' vioolconcert behoort niet al leen tot het meest magistrale, dat er de viool geschreven is, het is tevens der zwaarste concerten gangbare repertoire. Werd het indertijd voor onbespeelbaar gehouden, thans is rt een toetssteen voor elke violist die n podiumreputatie begeert. De vertolking, welke Ida Haendel van dit werk gaf, was stellig zeer knap in technisch opzicht. Haar techniek is schier onfeilbaar, haar streek fors, haar vibrato rustig en expressief. Toch ontroerde zij ons in het eerste deel niet ten volle; er bleef iets scherps kouds in de vioolklank, die geleide- aan echter ronder werd. Vooral in het prachtige middendeel en in de finale was haar vertolking vaak van een grootse allure. Wellicht echter harmo nieerde de klank van haar instrument geheel met de accoustiek van de Gehoorzaal. Ida Haendel werd op uitstekende wijze door het Rotterdams Philharmonisch orkest o.l.v. Eduard Flipse bijgestaan. Flipse dirigeerde op dit concert als eer ste werk Wagners ouverture „Der flie- gende Hollander", een kleurrijk geïn strumenteerd werk, waarvan de thema's nog sterk de invloed van Weber verraden, hoewel de componist van de Meister singer" en van de „Ring des Nibelungen" in dit jeugdwerk reeds een eigen weg zocht. Jammer slechts, dat Flipse niet steeds erin slaagde zijn en thousiasme aan de koperblazers mee te Een uitnemende prestatie van het orkest was stellig de uitvoering van Strawinsky's balletmuziek Pétrouchka, uiterst moeilijke en gecompliceerde partituur, waaraan Flipse blijkbaar reeds veel studie besteed had. Hoewel ook hier het koper soms zwakke momenten had, kon deze recreatie stellig in vele op zichten uitmuntend genoemd worden. Een bezwaar bij zulk een werk is na tuurlijk het ontbreken van het choreo- graphische element, dat juist hier zulk een essentiële rol vervult. Zonder toe lichting van een programma, hetgeen ons in staat stelt het ontbrekende ballet al thans in de verbeelding te aanschouwen, zou de structuur van dit werk een iet wat onsamenhangende indruk kunnen maken. De buitengewoon knappe instru mentatie is overigens reeds een genot op zichzelf. bedenkt, dat Strawinsky dit werk reeds vóór de eerste wereldoorlog schreef, kan men zich voorstellen welk een verbluffende en zelfs ontstellende indruk dit ballet op de behoudende mu ziekliefhebber van die tijd gemaakt moet hebben. Men voorvoelt hier reeds de barbaarse klankorgiën van de Sacre du Printemps, een werk dat in de gehele muziekliteratuur van de 20ste eeuw nog steeds uniek is. Aan Flipse komt voor deze uitvoering een bijzonder woord van lof ruimschoots toe. Zowel aan Ida Haendel als een Flipse viel op deze avond een uitbundig applaus te beurt, terwijl Ida Haendel bovendien een bloemenhulde mocht ont vangen. J. van der Veen. Sociale Zaken betrekt nieuw gebouw Volgende week Zaterdag de opening Op Zaterdag 7 Februari des morgens om tien uur zal in de foyer van de stads gehoorzaal het nieuwe gebouw van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken (Steenschuur hoek Langebrug) officieel worden geopend. Het programma voor deze opening bestaat uit vier punten, t.w. een welkomstwoord door de wethouder van sociale zaken, de heer S. Menken: de overdracht van het nieuwe gebouw aan de dienst voor sociale zaken door de burgemeester van Leiden, jihr mr F. H. van Kinschot; een rede over de taak van een moderne gemeentelijke dienst voor sociale zaken door de directeur van de dienst, dr S. Rozemond, en de opening en bezichtiging van het nieuwe gebouw. Het gebouw Over het gebouw zelf kunnen wij het volgende meedelen. Op de begane grond bevinden zich aan de zijde van do Steen- schuur een wachtkamer, een vestibule, een hal en een gang, een keuken, het sociale adviesbureau, telefooncel, toi letten en het vertrek voor de buiten- onderzoekdienst. Aan de Langebrug: ver trek voor de portier, een aantal spreek kamers, een wachtkamer en een grote wachtruimte, bergruimte, kolenberg plaats, centrum der centrale verwarming, loketten en de uitbetalingsruimte. De verdieping toont het volgende beeld: kamer directeur, kamer adjunct directeur, spreekkamer, vertrek voor de boekhouding, typekamer, garderobe, vertrek voor de technische dienst, een commissiekamer, het magazijn, een kamer voor de archivaris en het archief. Ook hier toiletten ea een telefooncel. Er komt schot in de demping van de Lange Mare. De firma L. P. v. d. Geer en Zonen heeft schepen met zand laten aanrukken en grote vrachtauto's zijn nu bezig hun lading in de Mare te storten. By de brug, die het water by de Vrouwenkerkkoorstraat overspant, ligt, aan de kant van de Haarlemmerstraat, reeds een zanddam. Gistermiddag was men bezig een tweede zanddam te leg gen tussen de percelen 63 en 68. De tussenliggende ruimte wordt dan leeg gezogen. Op het water komen vele riolen uit. Het zal wel niet te vermijden zijn, dat sommige bewoners tijdelijk last ondervinden van verstopte riolen. Raad van Oegstgeest Terrein voor kampeerwagens niet urgent Na de burgervaderljjke nieuwjaarsrede en het antwoord van de nestor der raads leden, de heer C. Oosterom, deelde de voorzitter van de Oegstgeester raad mede, dat wethouder De Neef op medisch advies de vergadering niet kon bijwonen. D< gezondheidstoestand van de heer De Neef is echter zeer bevredigend. Een bijzondei woord van welkom richtte de voorzitter tot de heer Van Kerkhoff (K.V.P.), die na een langdurige, zeer ernstige ziekte weer aanwezig kon zijn. Onder de ingekomen stukken bevond zich een verzoek van de Ned. militaire bond Pro Rege om toekenning van een subsidie. Het zal bij de begroting voor 1954 in behandeling worden genomen. Uit het antwoord van de A.N.W.- Haagse rechtbank De Haagse rechtbank veroordeelde een Leidenaar, die een bromfiets had ont vreemd, tot acht maanden gevangenis straf voorwaardelijk. De eis was: tien maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Voor valsheid in geschrifte legde de rechtbank een Leidenaar zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk op. Er tien maanden voorwaardelijk tegen hem geëist. De rechtbank heropende het onderzoek tegen een Haagse slager, tegen wie acht maanden was geëist, omdat hij bij het belastingkantoor te Leiden een motor had gestolen. Ook werd het onderzoek her opend in de zaak tegen een Leidse grond werker. Deze was via de drank tot fiet sendiefstal gekomen. De eis was tien maanden met aftrek. Zes maanden m.a. luidde het vonnis in de zaak tegen een Leidse vertegenwoor diger. Deze inde voor zijn zaak aan on betaalde posten ƒ594 en stak de bedra- in z'n eigen zak. De provisie zou te laag zijn geweest. Er was negen maanden m.a. geëist. Voor de Haagse rechtbank stond ver der terecht een los-werkman uit Leiden, die twee kleedjes had ontvreemd bij Hasselman en Pander en later ergens an ders een bromfiets. Verd. kon niet zeg- waarom hij had gestolen. Ais hij bier gedronken had, wist hij niet meer wat hij deed. De eis was een jaar met aftrek. De verdediger noemde de man alcoholische kleptomaan. Uitspraak 12 Februari. Youth lor Christ Leiden Maandagavond 8 uur wordt in de Lutherse kerk aan de Hooglandse Kerk- gracht een bijeenkomst gehouden van het 'té Lëiden van Youth for Christ. Spreker is ds Haan, predikant van de Evang. Luth. Gemeente alhier. Zijn on derwerp is: Schreienen de lamp vasthouden. Verder is er vocale en in strumentale medewerking. de vraag, of in Oegstgeest behoefte be staat aan een terrein voor het plaatsen van kampeerwagens, blijkt dit niet ur gent te zijn. Prae-advies zal worden gegeven op een verzoek van de leeszaal Reuvens om toekenning van een subsidie voor de uit Oegstgeest afkomstige leden. Na enige mededelingen, waaronder de „zwanenschenking", was aan de orde het verzoek van een aantal melkhandelaren om tussen 15 Mei en 15 September hun zaken des Zondagsmorgens tot 12 uur geopend te mogen hebben. Om principiële redenen en gezien het afwijzend advies van de Rijkszuivelconsulent stelden B. en W. voor, dit verzoek af te wijzen. Mevr. Smits hield hierop een betoog vóór openstelling, op grond van het feit, dat gepasteuriseerde en gesteriliseerde melk voor een groot deel der bevolking te duur is en losse melk spoedig zuur wordt in de zomer. Waarop de heer Oosterom in enkele geestige opmerkingen adviseerde de melk dan maar een keer vaker te koken en het voorstel van B. 1 W. werd aangenomen met de stem an mevr. Smits tegen. Het voorstel inzake de aanstelling van »n technisch ambtenaar bij gemeente werken werd na enige opmerkingen .h.s. goedgekeurd. Huur Oud-Poelgeest Langdurig was echter de discussie over het verzoek van de stichting Oud-Poel geest om de huur van het kasteel vast te stellen op de door de huuradviescom missie te Leiden geadviseerde huurprijs per 31 December 1950 ad ƒ2000 plus 15 pet. ;n uitvoerig prae-advies bestreden W. de gedachtengang van deze het kasteel zou niet meer zijn geweest dan een bergruimte, terwijl de huur voor het terrein ad 100 veel te laag genoemd werd. B. en W. wilden de huur laten staan op de overeenkomst in 1 September 1946 (ƒ2500 plus 15 pet). Mevr. Kramers was van oordeel, dat en als gemeente geen advies moet vra- ;n en het dan niet opvolgen. Mr Berg- meijer meende echter, dat slechts advies gevraagd werd over het in rekening brengen van de 15 pet, waaruit voort vloeit. dat de zaak door de huurcommis- sie dan van de grond af bekeken wordt. „Nu advies gevraagd is, óók opvolgen", was sprekers mening. Mevr. Smits wilde het zakelijke en het ethische scheiden. Zij was van mening, dat het advies moet worden opgevolgd, waarna Oud-Poelgeest eventueel subsi die kan vragen op de huur. De heer Blomsma wilde ƒ2000 handhaven zonder 15 pet, omdat de stichting er een be woonbaar pand van gemaakt heeft. Mr Valentgoed daarentegen was voor ƒ2500 zonder 15 pet. De voorzitter merkte op. dat deze zaak berust op een raadsbesluit, genomen bij de behandeling van de begroting, waarbij toen ƒ2500 is bepaald. Hij achtte het beter de 15 pet te handhaven met het oog op latere huurverhogingen. Nadat mr Bergmeijer nog nadere voor zieningen door de kantonrechter had ge vraagd, stelde mr Valentgoed uiteindelijk de huur vast te stellen op ƒ2500 gedurende de duur van het contract,- na melijk 10 jaar. Dit voorstel werd aange- smen met 9 tegen 4 stemmen. Andere zaken Het tarief voor het verlenen van me dewerking voor het verlengen van pas poorten werd na enige bespreking be paald op ƒ1,75 voor een enkelvoudig en '3 voor een gezinspaspoort. Na vaststelling van een wijziging in het ambtenarenreglement betreffende de rechtspositie van in militaire dienst zijn de ambtenaren werd gesproken over de aanleg van straten in de omgeving van de Hofdijck en tot verkoop van gronden deze weg. De heer Blomsma vond de prijs te hoog en de straat te smal. Wethouder Den Ouden merkte op. dat de commissie voor het uitbreidingsplan groene stroken langs de weg eist, waar door de prijs hoger is. Indien de weg nu nog breder moet worden, gaat de prijs omhoog. Uiteindelijk z.h.s. aan genomen. Hamerstukken werden tenslotte de voorstellen van B. en W. tot toekenning subsidie aan de Leidse kleuterscho- voor leerlingen uit Oegstgeest, om medewerking voor de bouw van een Mon tessorischool met vijf inplaats van vier klassen en een paar voorstellen ingevolge Bij de rondvraag kwam nog aan de orde de vraag van mevr. Smits en dr Simon Thomas over het sneeuwruimen. De voorzitter merkte na de toelichting Smits nog op, dat er nachten zijn geweest, waarop reeds om 1 uur met het ruimen werd begonnen. Er was met man en macht gewerkt en spr. had grote waardering voor gemeentewerken, e' als mevr. Kramers. Tenslotte pleitte de heer Bijl voor betere verlichting in het tweede deel de De Kempenaerstraat, waarvoor B W. voorlopig geen toezegging konden Agenda voor Leiden Vrydag Burcht, 8 uur: Chr. Oranjevereniging, Timdelerclub met „Van ander ras". Levendaal, 8 uur: C. H Unie, o.a stuursverkiezing en groslijst raadsver kiezingen. Stadsgehoorzaal. 8 uur: tweede avond Leids politie-muziek-gezelschap. Oud-Leiden, half 9: A. Bicker Caarten over het volksleven op de molens var Rijnland (8 uur ledenvergadering). Centrum, 8 uur: Geref. Bond, ds L. Kle it uit Woerden. Prediker, 8 uur: Chr. Metaalbewerkere- bond, filmavond, spreker C. Jaarsma. Turk. 8 uur: Leidse Smalfilmliga. KLM- eigen films. Rehoboth, 8 uur: Kring van vrouwe lijke A.R., mevrouw mr I. Geelkerken— Brusse over sociale wetten en voorzie ningen. Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avondge bed. Leiderdorp, 6.15 uur: Gemeente raad Zaterdag Stadhuistoren, 23 uur: Leen 't Hart bespeelt het carillon i.v.m. verjaardag Prinses Beatrix. Hogewoerd 101, 35 uur: receptie deurwaarder P. A. H. van der Woude (25-jarig jubileum). Doelen, 3 uur: Leidse schaakbond, algemene vergadering. Volkshuis, 4 uur: Groenland, met film .Nanook". An-tonius-clubhuis, 8 uur: Mondaccor- deon-vereniging Crescendo. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met Arsenicum en Oude Kant. Stadsgehoorzaal. 8 uur: 79ste uitvoe ring harmoniekapel T. en D. Burcht, 8 uur: feestavond personeels vereniging De Landbouw. Oegstgeest, Oud-Poelgeest: week einde „Wat doen wij jongeren met Europa?" Maandag Lutherse Kerk. 8 uur: Youth for Christ, rally, spreker ds Haan. Schouwburg, 8 uur: Prinses-Irenefonds, JJL.D.-kapel. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Italiaanse opera met Lucia di Lammermoor. Kleine Burcht, 8 uur: scheidsrechters- groep, W. van Ausum over spelregels. Vlies. 8 uur: portretfotografie en kin deropnamen. Alphen aan de Rijn, Rijnkade, half 5: opening varende tentoonstelling Het Boekenschip. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 2—5 uur: tekeningen van Gentenaren Jules de Bruycker en George Minne (tot 21 Februari). Nachtdienst apotheken. Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- y°e e_n apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Gezegden en spreek woorden in Alrika Gisteravond sprak de heer A. A. Ger- brands, conservator by het rijksmuseum voor volkenkunde te Leiden over de plastische uitbeelding van spreekwoorden gezegden in Afrika. De spreekwoor- i en zegswijzen die in het Nederlands nog veel voorkomen, maar in betekenis toch achteruitgaan, zijn in Neger-Afrika niet alleen nog springlevend, maar zij vormen zelfs een belangrijk element in het hele sociale leven. In het algemeen is de functie van het spreekwoord in Afrika deze, dat door het lanceren van een toepasselijk spreek woord tijdens een ruzie of onenigheid tussen twee personen als het ware olie op de golven wordt gestort. De byzon- dere ruzie wordt teruggebracht tot een Igemeen voorval, waaraan niets bijzon ders meer is. Het spreekwoord werkt sussend, kalmerend, verhelderend. Het voorkomt of vermindert wrijvingen, her stelt de rust en het evenwicht. Ook in het leven van alle dag speelt het spreek woord een grote rol. Veel beter is men ingelicht over het Neder-Kongo-gebied, in het bijzonder over het Portugese Cabinda aan de Kongomonding. In 1925 wist het museum unieke collectie van ruim honderd spreekwoorddeksels uit dit gebied te verwerven, elk deksel voorzien van tekst en uitleg, zonder welke deksels voor de wetenschap vrijwel waardeloos zouden zijn geweest. De verzameling werd bij eengebracht door twee jonge Neder landse missionarissen, die daarmee een waardevolle bijdrage hebben geleverd tot het beter begrijpen van de gedachten- wereld van de neger. De heer Smit hield een praatje bij plaatjes Plaquette voor de heer W. F. r. d. Leek De agenda voor de gisteravond gehou den vergadering van de tuiniers- en blosmistenvereniging Door Eendracht Verbonden vertoonde maar twee bijzon dere punten, namelijk de uitreiking van een tweetal prijzen en een praatje bij een plaatje, te houden door de voorzit ter. de heer Smit. Bij de prijsuitreiking kreeg de secre taris, de heer J. v. d. Berg. de medaille voor de mooiste groep chrysanten in potten. De heer W. F. v. d. Leek was de gelukkige; hij ontving een plaquette. Het praatje by een plaatje bewees weer eens duidelijk welk een verbazing wekkend geheugen de heer Smit heeft, als zijn liefhebberij, het verzorgen van planten, in het geding komt. De praatjes, zowel als de plaatjes, waren alleszins het aanhoren en aanzien waard. De prentjes van de Witte Singel in oude toestand, toen er nog twee rijen bomen langs groeiden, hadden de grootste be langstelling. Allerlei bijzondere planten werden eveneens met grote aandacht bekeken en het was zeer verklaarbaar, dat er aan het einde van dit praatje spontaan werd geapplaudisseerd. Incident op station Woensdagavond heeft zich bij de uit gang van het station een incident voor gedaan. De heer Van der Mey, die plaats bewijzen controleerde, riep een reiziger uit Utrecht terug. Deze wilde de verbo den ingang passeren. De reiziger werd kwaad en gaf de controleur een slag in het gezicht. De heer Van der Mey kreeg door het breken van zijn bril een hoofd wond. Hij werd door de E.H.D. naar het A.Z. vervoerd. Tegen de driftige reiziger werd proces-verbaal opgemaakt. Advertentie voor U Mevrouw ENKELE SPECIALE AANBIEDINGEN VOORDELIG EN GOED EN ZEKER INTERESSANT VOOR U. Nylonkousen 2.65 t Herenoverhemden in alle moderne tinten, Trube- n|js boord, dubb. manchetten, 11,95 en 9,95 Speciale OVERHEMDEN- aanbieding 4 Q C (zeer mooie ahirting) 4i JJ Zuiver wollen Kindersportfcouse n met Nylon versterkt alle maten voorradig RIJNSBURG, VUet N.Z. 58 KATWIJK A. ZEE Voorstr. 7 Dameszakdoekjes in een enorme collectie. Bijzonder mooie dessins reeds vanaf q per stuk lw Ct Bloemenlust hield jaar vergadering De veilingvereniging Bloemenlust heeft in Vliethof gistermiddag een goed be zochte jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer C. Soete- man. Spreker herdacht eerst de heer J. Remmelzwaal uit Katwijk, die afgelopen jaar is overleden. Met de oud leden, die over de hele wereld zijn uit gezwermd, bestaat nog steeds contact Spreker vond dit een symbool saamhorigheid in de vereniging. Over het algemeen mag 1952 tot de gunstige jaren worden gerekend. prijzen van de producten waren goed, de productie was enigszins afgenomen, voor al die van massa-artikelen. In zijn jaar verslag memoreerde secretaris C. Hoge- woning, dat de omzet dit jaar met bijna 1000 is teruggelopen. Hij deed een be roep op de leden te zorgen voor een stijgende omzet. Het verslag van de pen ningmeester D. Endeveld liet een batig saldo van ruim ƒ2200 zien. Bij de bestuursverkiezing werd met algemene stemmen de heer J. Monster herkozen. De vergadering en het bestuur betreurden hét zeer, dat de heer Ende veld zich niet meer herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd de heer S. Heemskerk gekozen. De voorzitter deelde in de rondvraag mede, dat de wenselijkheid zal worden onderzocht, in het komende voorjaar ook op tussendagen veiling te houden. Hij dankte de scheidende penningmeester voor het door hem in de afgelopen veer tien jaar verrichte werk. Hij stak de loftrompet over het knappe beheer van de financiën en de vergadering begroette met applaus het voorstel, de heer Ende veld tot erelid te benoemen. Voorts kwam nog ter sprake het punt aansluiting bij de kring veilingen. Hier aan zal worden gewerkt, aldus de voor zitter. Propaganda-avond van de Oranjevereniging Kroonprinses Beatrix is morgen jarig en in verband met dit heuglijk feit heeft de Oranjevereniging Nederland en Oranje in Fiona een propaganda-avond gehouden. Voorzatter W. Tirnme-rs sprak een kernachtig openingswoord en wierp de vraag op, waarom propaganda een Oranjevereniging nodig was zovelen nog geen lid zijn, zou tot de conclusie kunnen leiden, dat de band tussen het Vorstenhuis en de Rynsbur- gers minder innig is dan voo:heen. En cat juist op een ogenblik, dat de we derzijdse liefde zich hoog verheft boven de troebele toestanden in deze chaoti sche wereld. Oritiek op het bestuur is niet mogelijk, wanneer men geen lid is. Voor opbouwende oritiek staat bet altijd open. Het bestuur heeft geen kans gezien, een historisch toneelstuk te laten op- lAdne'tentiej Vleeswaren reclame 100 Gram fijne boterham worst, 100 gram rookworst, 100 gram Saks smeerworst Samen voor slechts 98 cent Onze ham is bijzonder lekker 150 gr. 78 ct Gekookte lever 55 cent per 100 gram. Oegstgeesterweg 30 T.l. 2214 de Timdelerclub uit Lei den bereid gevonden het stuik ,,Van ander ras" voor het voetlicht te bren gen. Dit stuk, dat het negerprobleem ia Amerika in het bijzonder, maar eigen lijk ook de algemene houding van de blanken ten opzichte van andere rassen behandelt, genoot een uitnemende ver tolking. Morgen hopen wij op de uit voering te Leiden terug te komen. VOORSCHOTEN Uit de Herv. Gemeente Zondagavond om 7 uur wordt in de Ned. Herv. kerk een bijzondere dienst gehouden. Ds Meijering spreekt dan over huwelijksproblemen. In aansluiting hier op vindt Dinsdagavond om 8 uur in de kleuterschool aan de Schoolstraat een nabespreking plaats, waarbij dokter Thies eventueel vragen op medisch terrein zal beantwoorden. Bazar I Op 4 en 5 Februari wordt in het ge bouwtje aan de Rijndijk een bazar ge houden ten bate van het Hervormde jeugdwerk en de Zondagschool. Baar II Het comité, dat de organisatie van de bazar voor de Ned. Herv. kerk op zich genomen heeft, is reeds hard aan het werk. Op de bazar, die op 17 en 18 Februari wordt gehouden, zal ook een levensmiddelenwinkel zijn ingericht. WARMOND Comité Diaconessenhuis opgericht Ook in Warmond is nu een comité op gericht met het doel gelden bijeen te brengen voor de bouw van een diaco nessenhuis te Leiden. Op een nader aan te kondigen datum ln Februari zal een propaganda-avond worden gehouden. Ds Visser uit Oegstgeest heeft de leiding van die avond en voorts zal het diaco nessen-zangkoor medewerking verlenen. Het comité rekent er stellig op, dat vele Warmonders belangstelling zullen hebben voor dit mooie doel en dat in ruime kring voor dit doel zal worden geofferd. Kenjatta studeerde in Moskou Bij een kruisverhoor in het proces dat te Kapenguria (Kenia) wordt gevoerd tegen een aantal Mau Mau-leiders, ver klaarde Djomo Kenjatta Woensdag, bijna twee jaar aan de universiteit van Mos kou te hebben gestudeerd. „Ik acht het geen misdaad, in Rusland te hebben gestudeerd, aldus Kenjatta, en hij voegde hieraan toe: „Ik ben ook in België, Nederland, Zwitserland, Italië, Frankryk, Polen. Estland. Bulgarije, De nemarken. Zweden en Noorwegen ge weest...." Gemeenteraadsverkie zing in Vietnam By de eerste vrye gemeenteraadsver kiezingen in Vietnam (dat in 1949 een onafhankelijke staat binnen de Franse Unie is geworden) hebben de nationalis- 4-tn een grote overwinning behaald. De Vietnamese nationalisten zyn tegen het communisme, doch willen algehele onafhankelijkheid, zjj het met Franse militaire hulp. Bij de verkiezing van de eerste Vietna mese Nationale Vergadering zullen de

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3