Leidse „grensverlegging danig onder de loupe C.N.V. heeft voor Nieuw-Guinea een brede taak K. de Boer voor Leidse Chr. besturenbond RIJN- EN VEENSTREEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 29 JANUARI 1953 „Helpt ons een nieuw vliegveld te vinden" Het was te verwachten, dat er voor de vergadering van de Leidse Chr. be sturenbond, die gisteravond in het gebouw voor Chr.-sociale belangen werd gehouden, grote belangstelling zou bestaan. De heer K. de Boer sprak over zijn reis naar en door Nieuw-Guinea en het werk, dat hij in dit land twaalf maal zo groot als Nederland namens het Chr. Nationaal Vakverbond moest verrichten. Zoals bekend, reisde de heer De Boer met ds F. C. Kamma. De vraag is wel gesteld, aldus de heer De Boer, waarom het C.N.V. zich moest interesseren voor zaken en belangen, die zo ver buiten onze eigen grenzen liggen. De heer De Boer verklaarde met nadruk, dat het bestuur van het vakverbond van mening was, dat men zijn positieve aan dacht aan de gigantische omwentelingen in Nieuw-Guinea niet mocht onttrekken. Het is die mening nog toegedaan. De Zending heeft op deze mening grote in vloed gehad. Zij zag het, dat bepaalde nieuwe elementen in de Papoea se samen leving een ontwrichtende werking had den. Ook de Indische Nederlanders deden een beroep op het C.N.V. De sociale problematiek van Nieuw- Guinea behandelend, gaf de heer De Boer een beschouwing van drie groepen van mensen, t.w. de Indische Nederlanders, de Papoea's in de kampongs en de Pa poea's die werkzaam zijn bij Westerse ondernemingen. Vooraf wees spr. er ech ter op, dat de indruk van Nieuw-Guinea bij de Nederlanders niet altijd de juiste is. Dit is voor een deel te wijten aan de voorlichting. Nieuw-Guinea is niet een conglomeraat van woestheid en wildernis. Spr. schetste uitvoerig de positie van de Indische Nederlanders, wier pionieren eigenlijk een drama geworden is. Fan tasie is voor het slagen van pionierswerk ook niet voldoende. Lichamelijk is deze groep tenger, geestelijk is zij oneven wichtig. Men zal nog heel veel moeten leren om een hechte vakorganisatie te kunnen opbouwen. En toch zijn deze mensen er goed voor, verklaarde de heer De Boer, die, onder deze mensen ver kerende, werd geconfronteerd met eer wereld, waarin de menselijke persoon lijkheid zich niet kan ontwikkelen. De Indische Nederlanders zijn verstoken var elk perspectief. Veler leven wordt be heerst door de sfeer van de barakken. Toch is het mogelijk een arbeidsregeling, een sociale wetgeving en een centrum voor vakopleiding tot stand te brengen. De samenleving De heer De Boer gaf vervolgens een tekening van de Papoease samenleving. Hij wees onder meer op de verwoesten de werking van de malaria, die in mige dorpen niet minder dan 80 procent van de kinderen beneden één jaar doet sterven, en op de fatalistische mentaliteit van de Papoea tegenover de bestrijding van de ziekten. Men aanvaardt de ziekte veelal als een onafwendbaar noodlot. Wezenlijke behoefte aan medische bij stand bestaat zeker niet overal. Ook be schreef spr. de verhouding man en vrouw in de arbeid en de grote veranderingen, waarvoor de Papoea door de oorlog cn de komst van de Amerikanen kwam te staan. Hij vertelde van een leider, die Kynologen bespraken fokproblemen In Zomerzorg hadden de Leidse kyno logen gisteren een zeer interessante avond. Voor hen sprak namelijk de be kende kynoloog en radiocauseur de heer De Josselin de Jong, over fokproblemen en omdat deze spreker een grote kennis van zaken en rijke ervaring paart een boeiende en humoristische wijze voordragen, was het talrijke auditorium nogal enthousiast over het gehoorde. De heer De Josselin de Jong begon met de uitwerking van de stelling, dat het ras dynamisch is, maar de potentiële variabiliteit slechts begrensde mogelijk heden voor de fokker inhoudt. Er kun nen echter in een klein land als het onze teveel goede exemplaren uit de topgroep gefokt worden, zodat men naar nieuws gaat zoeken en overgaat tot andere ondergroep. De volksmond zegt dan: „Wat is dat ras toch de laatste jaren veranderd!" De heer De Josselin de Jong zei, dat genetische zuiverheid slechts is te be reiken door inteelt van honderden ge slachten. Dit is echter bij honden moei lijk te bereiken; men let hier meer op de kynologische zuiverheid. In aanslui ting hierop behandelde spr. het verschil tussen het phaenotype en het genotype, waarna in verband met het fokken voor tentoonstellingen verschillende soorten van kruisingen werden besproken. Na deze uiteenzettingen over fokken lm het groot behandelde spr. nog het fok ken in klein verband, waarbij problemen als beïnvloeding van het nest vóór de geboorte, beperking van het nest geboorte, spenen, voeding e.d. werden bekeken. Hierbij stond spr. op het stand punt, dat men de natuur niet teveel moet willen beïnvloeden. Na deze causerie werd nog geanimeerd van gedachten gewisseld. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Adrianus J. F. z v J. G. Datema en P. J. C. v. d. Zwet; Martinus R., z. v. M. Pet en J. v. Eijgen; Jeannette M.. d. v. G. J. v. Gaaien en M. Dekker; Johanna E. d. v. F. Smits en L. M. P. Stokman; Margaretha P. d. v. N. v. Hooi donk en P. de Leeuw; Paulina J. d. v. H. L. Snijders on A. H. M. Stol; Johannes M. M., z. v. A. H. v. Velzen en E. J. v. Dijk; Claire M. Th. F., d. v. F. J. M. Gussen- hoven en G. C. v. Ruiten; Petronella M., d. v. D. Brandt en P. A. Turk; Cornelis S. z. v. P. Geers en D. M. A. Lubbers; Hendrika M. d. v. J. de Kutfper en M. A. Hoogkamer; Hendrika A., d. v. J. Dorst en C. W. Keukemeester; Cornelis, z. v. W. Spaargaren en J. Caslmirl. OVERLEDEN: J. Docter, man. 52 j.; H. Duiverman, wedn. 75 j.; C. Offenberg, man, 75 j.; A. J. Mathlener, wed. v. Van Veen 93 J.; P. Kramp, man, 39 J.; P. Hou- weling, man, 57 j.; A. LTff, wed. v. Musch 93 J. GEHUWD: W. M. v. d. Berg en J. E. Ruitenbeek; B. J. Wilmink en G. Stapel; E. R. v. d. Zwaan en J. A. Merts; P. Kra pels en J. Laterveer; J. van Nieuwen- huijzen en C. Hogewoning; A. Bavelaar en J. van Leeuwen; F. Glajaard en E. Kooien: J. P. J. v. Pelt en M. Engexs; J. T. Tims en P. M. v. d. Geer; H. J. Kanis en J. v. Egmond; A. Klootwijk en X*. Wegman; P. v. Hove en J. A. Bonte, We moesten de lucht in, aldus deze leider, omdat het oude vliegveld niet deugdelijk meer was. En nu zijn we op zoek naar een nieuw vliegveld. Helpt ons, Christen-Nederlanders, dit te vinden. Anders raakt de ben zine op en storten we omlaag. Wat zal er dan van onze samenleving overblijven? Mogelijkheden zijn er bij dit volk, al dus de heer De Boer. Er moet een lan delijk Chr.-sociaal verband voor Nieuw- Guinea worden opgericht, dat de activi teiten in de bevolking zelf aanwakkert. Er moet gestreefd worden naar het vor men van een technische leiding, die dit volk behulpzaam is bij het realiseren van deze dingen. Ten slotte deelde de heer De Boer nog een en ander mee over het werken er leven van de koelie, die zijn loon be waart, er Westerse goederen voor koopt, deze goederen in het leven van de kam pong inbrengt en zo in zijn kring een zekere sociale verheffing zorgt. Er zijn koelieverblijven, waar de Bijbel nog wel degelijk een functie heeft, maar er zijn er ook. die van Bijbel en Kerk ver vreemd zijn geraakt. Het is te begrijpen, dat de Zending een beroep op ons doet. „Het staat voor mij vast, dat we geroepen worden om leiding te geven aan dit zich zo snel ontwikkelende land," aldus be sloot de heer De Boer zijn met grote aan. dacht gevolgde Verslag van commissie voor gerepatrieerden Bijna twee jaar bestaat thans in Leiden ie commissie voor gerepatrieerden, waar- n het kerkelijk en particulier initiatief ;n verschillende overheidsdiensten sa menwerken om te trachten de gerepa trieerden in hun nood op te vangen er hun aanpassing aan de Nederlandse samenleving »>n verhoudingen zo veel mogelijk te bevorderen. Hoewel spronkelijk bedoeld voor Leiden, heeft zij zich al spoedig uitgebreid tot meer ge meenten. die vertegenwoordigers in de commissie benoemden. De heer S. Menken, die voorzitter was is onlangs opgevolgd door mr A. J. Tiele- man. Het secretariaat berust bij de sociale raad, Nieuwsteeg öboven Leiden Uit het jaarverslag over 1952 blijkt, dat de commissie in nauwe relatie met het centraal comité voor kerkelijk en particu lier initiatief voor sociale zorg t.b.v. gere patrieerden (CCKP) haar arbeid uitvoert en bij verschillende moeilijkheden een beroep op het CCKP heeft kunnen doen. Ook werd ter bereiking van een oplossing van individuele moeilijkheden van gere patrieerden meermalen contact gezocht met de inspectie van de dienst voor maatschappelijke zorg, welke dienst met de behartiging van de materiële noden der gerepatrieerden is belast. De gerepatrieerden werden na vestiging en na verstrekking van een meubelvoor schot zoveel mogelijk bezocht door dt leden van de commissie of vanwege het gemeentelijk bureau voor gerepatrieer den (kamer 210 stadhuis Leiden, spreek uur 10-12 uur van.), dat zich speciaal be kommert om de gerepatrieerden, die his torische of economische binding aan Lei den hebben. In October werd een contactavond ge houden. welke beoogde voorlichting er advies door gerepatrieerden aan werkzoe kende gerepatrieerden te geven. In de nabije toekomst zal nogmaals een gelijke avond worden georganiseerd. De commissie heeft nog diverse plan nen, o.a. om binnenkort een film demonstratie-avond op huishoudelijk ge bied voor de vrouwelijke gerepatrieerden te organiseren. Voor deze plannen heeft zij nog medewerksters nodig, liefst per sonen, die Indonesië en Nederland goed kennen. Het is een leuk geval met die Jaap Vis te Benthuizen! Klok en kalender zijn voor hem taboe en welgemoed rijdt hij rond op z'n houten vélocipède anno.. 1869. En dat, terwijl z'n (enige) zoon als boordwerktuigkundige met de K.L.M. de toekomst tegemoet vliegt! Ondertussen is Jaap Vis best in z'n schik met de vondst op de rommelzolder van boer Dogterom te Zoeterwoude. Hij gaat de vélocipède een verfje geven en daarna wordt het een nieuw pronkstuk in zijn smederij- en rijwielbedrijf. Foto N. van der Horst. ALKEMADE Burgemeester weer thuis De burgemeester van onze gemeente, de heer Hoynck van Papendrecht, onlangs een auto-ongeval overkwam, is gistermorgen uit het academisch zieken huis te Leiden ontslagen. De burgemees ter kan zijn werk echter nog niet her vatten ALPHEN AAN DEN RllN J eugd-natuur wacht geïnstalleerd In een overvolle Nutszaal heeft burge meester Ed. C. Witschey gistermiddag de eerste leden van de-plaatselijke jeugd- natuurwacht geïnstalleerd. Een klein aantal van de vierhonderd jongens er meisjes, die zich hiermee zullen bezig houden, was aangewezen om ook de rest te vertegenwoordigen. Voordat de bur gemeester hun de insignes op de borst speldde werd hij, op voorstel van plaatselijk comité, door de directeur de landelijke organisatie Natuur Jeugd, de heer C. H. Voorhoeve uit Voorburg, tot ere-voorzitter benoemd. De voorzitter van het plaatselijk comité de heer J. Janse, spoorde de leden aan niet alleen eerbied te hebben alles wat leeft, maar ook schoon heidszin aan de dag te leggen. Directeur Voorhoeve zette daarna het belang voorbeeld, door de jeugd zelf gegeven, uiteen, In heel Nederland stre- ;n reeds 11.000 jonge mensen het doel sn de organisatie Ook de burgemeester legde de nadruk op het lelijke van baldadigheid nielzucht in de natuur en sprak de hoop uit, dat de jongens en meisjes, die deze actie meedoen, iets moois en goeds zullen weten te bereiken. Het streven het gemeentebestuur is er op gericht het geringe natuurschoon rijkelijk uit breiden. Hij zegde voor de toekomst alle medewerking toe voor het slagen dit werk en reikte de insignes uit. Hoofden van scholen, onderwijzend personeel en de inspecteur van politie met enkele van zijn mannen woonden de bijeenkomst bij. Crescendo gaf uitvoering De muziekvereniging Crescendo heeft gisteravond in het Nutsgebouw oering gegeven. De vereniging keer in topvorm, zowel kwalitatief als kwantitatief. Voor het eerst trad ook het eigen tamboerscorps, bestaande uit vijf tien dames en twee heren, voor het voet licht, en wel in het laatste Manoeuvremars van P. A. Stenz. De heer Veenstra, voorzitter, leidde de avond, die een bijna uitverkochte zaal t-ok, met een kort woord in. Onder lei ding van directeur H. Boogers uit Leiden werd hierna met de afwerking programma begonnen. Veel lof oogstten de beroemde melodieën uit Die Fle dermaus van Strauss. Aan het eind van dit optreden bood de heer C. J. Winninghof met een toepasse lijk toespraakje een vlag aan voor he tamboerscorps. Dit deed spr. als inge zetene met de bedoeling daarmee de waardering voor de musici uit te spre ken, die hun steentje tot het culturele leven bijdragen. De heer Veenstra, die de vlag voor de vereniging in ontvangst i, overhandigde dit symbool heid onmiddellijk aan de heer G. Kleijn, geestelijke vader van de afdeling, wiens handen ook de technische oplei ding berust. Namens de vereniging bood dc v zltter de heer P. W. Mulder, die kwart eeuw lid is, een gouden vulpen Na de pauze zorgde het cabaret De Speeldoos uit Gouda voor aangename afwisseling, waarbij het duo G. van Mild populaire muziek voor zijn rekening Geen principes In het geding In de meeste gemeenten waar het be- voltkingBonderaoek im verband met d< tbc-beetrijd'ing wordt gehouden, is de op komst goed. Hoe die t.z.t ln meente ral zijn, dient te worden afge wacht, Daar ons bekend ls, d«t In schillende kringen deze zaak ter sprake komt, menen we goed te doen eT op te wijzen, dat geen principiële bezwaren aangevoerd kunnen tegen het onderzoek. Er worden geen injecties gegeven of an dere middelen verstrekt ter voorkoming Het gaat slechts om de con statering van iets: het a-1 of niet aan- zig zijn van de ziekte. Wordt de ziek- ontdekt. dan is hierdoor wellicht tij dig ingrijpen mogelijk geworden voor de patiënt zelf. ook ten gunste van de me demens. De gehele handeling bestaat slechts uit het nemen van een foto van het bo venlichaam, dat zelfs niet ontkleed be hoeft te worden. Alleen metalen voor- moeten even worden verwij derd. Men komt dan voor de lens, even diep ademhalen en het is gebeurd. Heel simpel, maar van grote betekenis! Bedrijven dammen De vijfde ronde van de damwedstrij- ?n voor de bedrijven om het kampioen schap van Alphen heeft een spannend verloop. Samsom I, Boot I en Van Dijk behaalden gisteravond de volle winst. Volgende week speelt Samsom I tegen Van Dijk. Samsom mag dan geen punten verspelen. De uitslagen zijn: Samsom I Samsom II 122; Boot IDuinker en Verruit 104; Van DijkOosthoek 13 1; ZuivelhandelSamsom 86; Boot II Boot III 8—6. Jubileum bij De Industrie De heer J. P. Zuidam, kotteraar bij de motorenfabriek De Industrie, vierde gis teren zijn zilveren jubileum. Des mor gens bezocht de directie het huis van de jubilaris (Hugo de Grootstraat) en com plimenteerde hem namens de N.V. De heer Boot had veel waardering wijze, waarop de heer Zuidam zijn werk heeft gedaan. Er werden ook geschen ken overhandigd. Namens het fabrieks- personeel voerde de heer J. Bakker het woord Ook hier een geschenk Aan de woning werden op deze dag veel bloe men bezorgd. KOUDEKERK AAN DEN RUN Weer mond- en klauwzeer Op die boerderij van mevr. wed. G. M Kleverv. d. Meer, Lage Waard 53 al hier, werd onder het vee een geval var mond- en klauwzeer geconstateerd. De veestapel bestaat uit 28 volwassen run deren. 5 hokkeldingen, 1 kalf, 2 6ohapen en 35 varkens. Hedenmorgen werden hiervan 5 hokkeHngen en 1 kalf wegge haald, om naar het abattoir te Leiden te worden vervoerd en daar te worden afgemaakt Gevonden Bij wachtmeester Landman in de Hoge Waard is als gevonden voorwerp een kralen halsketting gedeponeerd Verkeer ln moeilijkheden Hoewel men alleen van goede dingen zegt, dat zij uit drieën bestaan, gaat dit blijkbaar ook wel eens voor kwade dan- -.n op. Op de Groenendijk kwamen gisterochtend twee personenauto';! elkaar in botsing. De een wilde de ander inhalen maar dat ging niet. Er ontstond materiële schade. Nabij De Vier Heems- kinderen brug werd om ongeveer tier uur een bakfiets in puin gereden. De bestuurder was. toen hij een wagen de passeren en toen pas een tegenligger zag aankomen, in de war geraakt, wijl de fiets tengevolge van de sterke wind dwara over de weg kwam te staan. De tegenligger reed er op in. Niemand werd gewond. De motorrijder De Mun- ndk, als in-seminator verbonden aan Vita Nova, wilde zich omstreeks zes huis begeven. Nabij de Gemene weg ge komen moest hij plotseling sterk afrem men wegens een onverwachte manoeu vre van een bromfietsberijder. Hij viel hierdoor. De motor werd beschadigd de heer De M. klaagde over pijnen. OUDE WETERING Chr. Nat. school De vereniging voor Chr. nationaal schoolonderwijs houdt Vrijdagavond half acht een vergadering in het schoolge- bouw. Op de agenda komen voor: jaar verslagen, rapport financiële commissie, bestuursverkiezing, verslag hoofd der school en rapport schoolarts. ROELOF ARENDSVEEN Jaarvergadering Ons Aller Belang In café Heemskerk is de groentehan- detarenvereniging Ons Aller Belang gis teravond in jaarvergadering bijeen ge weest onder leiding van voorzitter J. v. d. Meer. De secretaris, de heer H. v d. Meer Th.zn, besprak in zijn jaarver slag allereerst de mutaties in het be stuur. Een verbetering is het gezamen lijk inkopen van tafelizuren en appel moes. Na de activiteit in het verenigings leven en de ups and downs in het kenleven besproken te hebben, sloot spr. met de wens, dat de handelaren dit j Raad van Oegstgeest ons werd Het „zonder ons - over betreurd Misstap van een stad met zo'n traditie In de raadsvergadering van gisteren heeft burgemeester Du Boeuff een nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hij de vcor de gemeente belangrijke gebeurtenissen uit 1952 de revue liet passeren. Vorig jaar moest spreker uitvoerig stilstaan bij de moeilijkheden, die zich voordeden bij de finan ciering van kapitaalswerken. In het afgelopen jaar is daarin een belang rijke verbetering gekomen. In .952 zijn geldleningen aangegaan tot een gezamenlijk bedrag van f 945.525. Een begin werd gemaakt met de werk zaamheden voor de rioolwaterzuivering, zoals ar.rkoop en onteigening van de be nodigde gronden en het bestekklaar ma ken van de plannen voor de diepriolen, waarvan d" aanbesteding dit voorjaar zal geschieden. De iwrclKing van Oegstgeest nam toe van 11523 tot 11630 zielen. Het aantel vestigingen bedroeg 1089, terwijl 1101 personen vertrokken. De bevolkingstoe neming wordt dus uitsluitend door het geboorte overschot bepaald. Gereed kwamen veertig middenstands woningen. Sinds de bevrijding is het aan tal huizen met 430 vermeerderd; dit be draagt thans 2474. De bouw van woning wetwoningen door de bouwvereniging Buitenlust kwam weer op gang. Op 24 December j.l. werd toestemming ontvan gen tot de gunning van 33 woningen. Het plan is. dat de vereniging dit jaar wederom 43 huizen houwt. Het aantal woningzoekenden bedroeg op 1 Januari 230. De burgemeester deelde verder mede, dat de nieuwe auto-brandspuit over on geveer anderhalve maand zal worden geleverd. Naar uitbreiding van het aan tal brandkranen wordt gestreefd. Voor de burgerlijke bescherming vormt Oegstgeest met Leiden samen zeven wijken. Oegstgeest is daarvan een wijk, onderverdeeld in 15 blokken. Er zullen 300 vrijwilligers moeten komen, dat is 20 per blok. Wijkhoofd is de heer A. P. de Rooy. In December 1952 bedroeg het aantal werklozen, bij de gemeente in zorg, slechts 19. tegenover 69 bij de aanvang van het jaar. De burgemeester verklaar de van mening te zijn. dat er plaats is voor een gematigd optimisme. De zorgen zijn minder donker geworden en de zon breekt vaker door het wolkendek heen. Met een bede om Gods leiding besloot burgemeester Du Boeuff zijn nieuwjaars rede. De nieuwjaarsrede van de burgemees ter werd beantwoord door de heer C. Oosterom (Prot.-Chr.), nestor van de raad, die er op wees, dat de burgemees- aillen lid van d-e verendsin-g zouden worden. Het financieel verslag van penning meester P. van Zanten vermeldde eer batig saldo van ƒ309,62. De voorstellen voor het te houden congres kwamen m in bespreking. De verhoogde bondscon- tributle, van ƒ9 op 12 per jaar, werd ais noodzakelijk aangevoeld. Naar het congres wordt afgevaardigd voorzitter v. d. Meer. Een belangrijk punt van spreking vormde de eerste lustrumher- demking. De heer H. F van Ruiten zag zich benoemd tot commissielid. WOUBRUGGE Vcrbandposten E.H.B.O, De aid. Woubrugge van de Neder landse Vereniging EHBO deelde mede, dat op de volgende 4 adressen een ver- bandpost gevestigd is, waar in noodge- vaillen hulp gehaald kan worden; 1 Groe ne Kruisgebouw; 2. mej. B. Anker, Kruis weg 1; 3. mevr. KinkelKlomp, Vrouw- geestweg 20; 4. mevr. Van Harskamp v. Klaveren, woonark a.d. Boddens Ho. sang weg. Harmonie van Hazerswoude concerteerde Lofwaardig resultaat dat nog groter kon zijn De Chr. muziekvereniging „De Har monie van Hazerswoude" gaf over twee avonden haar vijftiende uitvoering. De belangstelling van het Hazerswoudse pu bliek was zeer groot. We hopen, dat deze opkomst niet in de eerste plaats te dan ken was aan het toneelstuk, dat na de pauze werd opgevoerd. Wie het gesukkel van vele dorpshar monieën en -fanfares met de bezetting enigszins van nabij kent, heeft altijd weer respect voor het doorzettingsvermogen en de musiceervreugde van deze dappere mannen. Ook in Hazerswoude, vertelde ons de voorzitter, heeft men zijn zorgen. Natuur lijk allereerst de financiële, want de aan schaf van nieuwe partyen en vooral de periodieke revisie en het bijkopen van instrumenten vraagt veel geld. Maar ja. bij gebrek aan de daarvoor ln aanmerking komende spelers is elke uit breiding zinloos En nu is er in Hazers woude bijv. weinig of geen animo voor de klarinet, een instrument, dat veel trouwe, serieuse oefening vraagt, maar dan ook die moeite rijkelijk beloont. Gisteravond speelden er maar vier kla rinetten mee: de vijfde speler was ver hinderd. Maar voor een ensemble als dit zou een totaal van acht klarinetten toch zekeT geen luxe zijn. dachten we Boven dien is een fluit-piccolo-bespeler geen overbodigheid. Ook de alt-saxojrtionlst liet verstek gsan. Dit (in de tweede afdeling spelende) ensemble maakt ook voor critlsche oren een goede indruk. Men musiceert onder leiding van de heer F. A. Grégoire met grote ambitie. Verschillende leden gaven alle blijken van ernstig te studeren. Juist die dagelijkse volhardende stud:e is al lernoodzakelijkst. Daarmee mag geen enkele muzikant de hand lichten Weet men wel, dat er amateurs zijn, die zich slechts van een vakman onderschei den, doordat ze de muziek niet als een beroep uitoefenen? Deze uitweiding was vooral bestemd voor die leden van dit toch zo flinke or kest. die dit nog niet voldoende beseffen. De klank verraadt immers alle geheimen! Hoe het zij. het orkest bleek in staat, zeer behoorlijk uikele marsen te kunnen blazen. Maar verder waren daar ook werken als de bekende selectie uit Derger dies Heils, Vogelhandier (Zeiler), de religieuze hymne uit Das Naohtlager vor Granada (Kreutzer). de wals (die een romantisch schilderij voortovert) Mondnacht auf der Alster (Fréty) en een pittige polka van de dirigent (met een meer dan verdien stelijk gespeelde piston-solo), welke het aanhoren waard waren. De klank was meestal goed geëgaliseerd, de stemming zuiver, de embouchure van de meeste spelers lang niet slecht. De heer Grégoire verdient een woord van lof voor het bereikte resultaat, dal echter (zie boven) nog groter zou kun nen zijn. Vergeet men echter ook de no dige repertoire-vernieuwing niet? Men denke bijv. aan Gerard Boedijn en enkele aardige karakterstukjes. En wordt hier de jeugd wel voldoende geactiveerd? Die heeft de toekomst! Joh. van W. Verenigd Europa De plattelandsvrouwen van Hazers woude zijn gisteravond ln het oude raadhuis bijeengeweest onder praesidium van mevrouw Dekker. De heer Van Kampen uit Voorburg sprak over de geestelijke achtergrond van een ver enigd Europa. Spreker behandelde eerst de bittere noodzaak van een heohtere samenwerking tussen de landen van West-Europa. Dit had at moeten gebeu ren na de eersite wereldoorlog Hij schetste de economische toestanden, in verscheidene landen ontstaan door het heffen van hoge invoerrechten en andere beperkingen. Een groot deel van de be volking van deze landen ziet de nood zaak van nauwere samenwerking ln, en wel op economisoh en mdildtadr terrein. In Bolsward en Delft heeft men zich ook met overweldigende meerderheid hier voor uitgesproken. Schrift en Historie De A.R. propagandaclub Schrift en Historie vergadert morgenavond haif 8 in het schoollokaal. De heer Van Dijke zat het onderwerp Emigratie" behan delen Chr. plattelandsvrouwen De Ohr. plattelandsvrouwen vergade ren morgenavond half 8 in een lokaal achter de Geref. ke<rk. De heer Bartele- Gouda zat spreken over het La ter wel heel sterk de nadruk had gelegd op het verleden, maar voor de toekomst slechts sprak van een gematigd optimis me, zonder bepaalde perspectieven openen. Wat de woningvoorziening betreft, legde spr. er de nadruk op, dat de dervinding inzake toewijzing van extra bouwvolume voor stichting van Marine woningen wel bewijst, dat bij ernstig juist aanpakken en vooral voldoende volharding, er nog wel wat is te berei- Spr. was er van overtuigd, dat de ver wachtingen, die wij van de toekomst hebben, voor een belangrijk deel worden bepaald door het beginsel waaruit wij leven. Moge God ons tot onze arbeid sterken, aldus de heer Oosterom. Leidse plannen Het was te verwachten, dat Oegstgeest groot aantal inwoners de pu blieke tribune zou bezetten. Immers, dr K. Simon Thomas en mevr. P. H. Smits- Witvliet (beiden V.V.D.) hadden vragen gesteld over de Leidse plannen ter uit breiding van het grondgebied der Sleu telstad. Op beide vragen: of B. en W. op de hoogte waren van de onderhandelingen tussen Rijkswaterstaat en Leiden en of het B. en W. bekend was, dat de onder havige verkoop van grond de consequen tie inhield van het verleggen var tracee van Rijksweg 4b, moest de zitter ontkennend antwoorden. „Wat we weten, aldus burgemeester Du Boeuff in zijn nadere uiteenzetting, weten we uit de krantenberichten. Zo wel het voorstel als het besluit in de Leidse raad hebben B. en W. zeer on aangenaam getroffen. We zijn er zeei teleurgesteld over, dat we buiten de on derhandelingen zijn gelaten, hoewel w< meerdere malen aan Rijkswaterstaat heb ben gevraagd om op de hoogte te wor den gehouden. Het zou ons overigens ook aangenaam geweest zyn, indien Leiden dat had gedaan." Ongeveer vijf jaar geleden is aan Rijks waterstaat om inlichtingen gevraagd, welk verzoek in de loop der jaren wel vier a vijf maal herhaald is. In 1949 heb ben B. en W. aan Rijkswaterstaat nen gegeven, dat Oegstgeest de gronden, die nu bij verrassing aan Leiden verkocht, zou willen kopen. „Het heeft er de schijn van, aldus de voorzitter, dat hier een privaatrechtelijke eigendoms- verkrijging aan de orde is, mé het niet. Door het veranderen tracee meent Leiden zijn stadsontwikke ling te kunnen bevorderen in Noorde lijke richting, hoewel aan de andere zijde ook gronden zijn, doch naar Leiden zegt niet zo goed." Leiden beoogt dus, en hierbij de voorzitter naar het Leidse prae-advies. de publieke functie van zijn grondgebied op het grondgebied van een andere ge meente te verplaatsen. „Oegstgeest heeft blijk gegeven, aldus vervolgde spr., de tijd te verstaan. Een gemeente kan zich nu eenmaal niet be schouwen als levende op een eilandji doch moet streven naar samenwerking. Dat Oegstgeest in de loop der tijden niet heeft stilgezeten, blijkt wel uit het feit, dat jaren geleden reeds aan een archi tect opdracht werd gegeven een streek plan te ontwerpen. Het uitbreidingsplan voor Oestgeest-Zuid kon voorlopig geen genade vinden bij de commi uitbreidingsplannen. De moeilijkheden, zo deelde men ons toen mede, stonden in verband met het toekomstig verloop der rijkswegen. Juist daarom is aan Rijks waterstaat meerdere malen gevraagd op de hoogte gehouden te worden. De malige hoofdingenieur van Rijkswater staat zeide, dat het toekomstmuziek en dat het nog zeer wel mogelijk het oude tracee te behouden. Daarom hadden wij nooit kunnen denken, dat hier buiten ons om op zou worden terug gekomen. Kort geleden ontvingen wy nog een brief van Rijkswaterstaat, in werd bericht, dat over het tracee nog niets bekend was." Spr. kon onmogelijk tot een andere conclusie komen, dan dat Rijkswaterstaat niet heeft willen onderhandelen, om dat Oegstgeest uitdrukkelijk gezegd had hetzelfde tc willen doen als Leiden. De burgemeester deelde mee, dé en W. zich voorstellen in de eerste plaats bij de hoofdingenieur van Rijkswater staat te protesteren en in de tweede plaats bij Ged. Staten bezwaar te maken tegen deze aankoop op grond van hef feit, dat Leiden zyn bestuurlijke invloed sfeer gaat uitbreiden over bouwgrond van een andere gemeente. „Als er een stadswijk moet komen, dan kunnen wü het óók wel en misschien nog wel beter", was de slotopmerking de burgemeester. Dr Simon Thomas vond het prettig, dat deze zaak in het openbaar werd aange sneden. Naar aanleiding van de bekende Leidse besluiten tot grondaankoop deelde spr. mede, dat het eerste besluit weer werd ingetrokken, omdat geen goedkeu ring van Ged. Staten werd verkregen. Spr. had voorts gehoord, dat er later weer een poging gedaan is, doch wist niet, wat het lot hiervan was. Wel merkte spr. op. dat er in het jaar 1952 een bespreking van B. en van Oegstgeest met de planologische dienst plaats had. waarbij dit betwiste gebied ter sprake kwam. Toen is drie mogelijkheden gedacht: in de eerste plaats, dat Oegstgeest dit gebied staan, ten tweede, dat Oegstgeest zich afzijdig zou houden en de ontwikkeling zou afwachten en tenslotte de mogelijk heid, dat Oegstgeest in samenwerking ten voordele van Leiden hetzelfde zou doen als Leiden nu van plan is. In dit verband wees spr. op de werking tussen Den Haag en Rijswijk, waarbij laatstgenoemde gemeente echter baas in eigen huis bleet. Iets dergelijks zou hier ook best mogelijk geweest zyn. Dr Simon Thomas wist niet, of Leiden een dergelijke oplossing gedacht heeft en of er contact geweest is tussen Leiden en de planologische dienst of Oegstgeest. In antwoord hierop deelde de burge meester mede, dat er inderdaad van deze drie plannen sprake is geweest. Leiden heeft echter nooit contact met Oegstgeest gezocht, hoewel het gemeentebestuur v Leiden Volgens burgemeester Du Boeuff met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid wist, dat Oegstgeest bereid 3 samenwerking voor een oplossing. Des te pijnlijker was het, dat Leiden deze wetenschap geen gebruik gemaakt heeft. t zou onjuist van Oegstgeest ge weest zijn, een aanbod van deze grond te doen, maar het zou voor Leiden i maal fatsoen geweest zijn om eens komen overleggen. Bij het onderhoud met de planologische dienst zou gezegd zijn, dat het „uit haar keurslijf bars Leiden wel schikt. Percentsgewijze breidt Oegstgeest zich meer uit dan Lei den. Onder grote hilariteit merkte bur gemeester Du Boeuff op, dat het mis schien beter andersom zou kunnen en Oegstgeest een stukje van Leiden kreeg. Bovendien heeft Leiden nog wel andere gronden, hoewel ze duurder zijn, r daarom kun je toch maar niet naar ander gemeentelijk grondgebied komen? Spr. betreurde het tenslotte zeer. dat hier, z~ als hij zeide, „zonder ons en over or :n beslissing is genomen. Voor mevr. Smits had deze zaak e ethische of beter gezegd een m rele kant. Wanneer we kijken naar internationale en nationale samenwerking we daar volkomen gebrek aan s menwerking. „Waar gaan we heen, vroeg mevr. Smits zich af, met al on voornemens om gezamenlijk geschillen op te lossen? Hier gaat een grotere ge meente zich uitbreiden ten koste van kleinere!" Spr. protesteerde fel tegen deze ethische misstap en dat. zoals zij zei, van een stad, die zó'n traditie achter de rug heeft en zich in de oorlog zo r haftig heeft gedragen. Burgemeester Du Boeuff besloot de besprekingen met de toezegging, dat B. W. by Rijkswaterstaat en Ged. Staten zullen protesteren en laatstgenoemd col lege zullen verzoeken het Leidse raads besluit niet goed te keuren. Op wat de raad verder behandelde, komen we morgen nader terug. Visserijgolijes WUting profiteerde Hoewel er Woensdag drie trawlers s de afslag kwamen, waren de rondvisaan- voeren zeer beperkt daar de Tubantia e de Bloemendaal weinig meebrachten e de Haarlem bijna alleen de gehele schel vis- en wijtingaanvoer voor zijn reke ning moest nemen. De handel, die feite lijk voor deze dag iets meer keus ver wacht had, moest er dan ook weer duur der aan en vooral de wijting kon hier van profiteren. Nadat Maandag en Dins dag reeds prijzen werden gemaakt vai 18 tot 20. stegen ze Woensdag tot terwijl de goede schelvis promoveerde van 60 tot 80 per 50 kg. Ook met de kabeljauw wist men raad. De ruim 1000 stuks stijve, die door een Deense kotter in de markt werden gebracht, behaalden dezelfde prijzen (ƒ85 tot ƒ90) als de Noordzeesoorten en gingen vlot van hand. Voor de tongen trad nog geen betering op, evenmin als voor de schol, zodat de lappen weer ƒ2,10 noteerden. De overige soorten ƒ1.40 per kg en de grove schol ƒ20 met ƒ31 voor de klein- middelsoorten. Grove tarbot kan niet meer maken dan ƒ1.50 per kg. Allan schoot raak De VEM-trawler Allan Water, die Dinsdag in Grimsby aan de markt kwam, besomde voor de 10-daagse reis 2200. Direct na de afslag is de Allan Water weer naar de visserij vertrokken. Woensdag moest gaan liggen steken, voelde er weinig voor na de storm te gaan doorvissen, zodat maar werd besloten een punt achter de rei zetten. Daar met halve kracht gestoomd moest worden kon men niet eerder dan voor de Zaterdagmarkt binnen zijn. De vangst bedraagt 100 schelvis en piepers, 130 kabeljauw en blanke koolvis. 75 k zwarte koolvis. 160 k gestripte wijting, 0 k makreel, 10 k diversen. 15 k radio en 25 stuks stijve kabeljauwen. Tweede vemmer ook raak Het was Dinsdag al te bekijken, dat de Haarlem die practisch als enige grote aanvoerder voor de Woensdagmarkt lag, een mooie reis zou maken; dat er echter ruim ƒ33.000 besomd zou worden, had niemand durven denken. Dit resultaat werd bereikt voor 1000 kisten aan in een 10-daagse trip! De Bloemendaal, die 500 stijve en 50 mandjes vis bracht kon niet meer maken dan ƒ6550, terwijl de Tubantia nog ƒ11.500 besomde voor de 11-daagse reis. Vandaag een drieling Voor de Donderdagmarkt kwamen volgende trawlers aan de afslag: Viking- bank met 200 k schelvis en piepers, 160 makreel, 200 gestripte wijting, 60 dichte wijting, 70 gullen en koolvis, 60 radio, 30 haring en 50 stuks stijve kabeljauwen, de Johannes Polderman met 30 k schel vis en piepers. 200 makreel. 50 gestripte wyting, 60 dichte wijting, 60 koolvis, radio en 50 stuks stijve kabeljauwen t de Maria van Hattum met 125 schelvis en piepers, 100 makreel, 90 gestripte wijting, 40 dichte wijting, 100 kabeljauw en gullen, 25 stokkebit, 40 diversen 25 stuks stijve kabeljauwen en de Sch 135 met 3000 kg tongen en 150 manden platvis. Doorloper De Janny, die aanvankelijk voor de Donderdagmarkt naar IJmuiden zou men, is Dinsdagavond toch maar door gelopen naar Scheveningen om daar Woensdag te markten. Dunne vangetjes De vangstberichten uit het Kanaal de Westkust waren de afgelopen nacht zeer gering. Reden, waarom Don derdag ook te Scheveningen geen oeren werden verwacht. Morgen Post Jong De Post Boy zal waarschijnlijk Vrijdag de enige gegadigde zijn: de aanvoer be draagt 35 k schelvis en piepers, 50 k makreel, 220 wijting gestript. 90 kabel jauw en gul, 160 haring en 25 diversen. Economische conferentie te Rome Op 24 Februari a.s. zal op aandrang 'an de Nederlandse regering t« Rome een conferentie bijeenkomen van de ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen van de Europese Kolen- ea Staalgemeenschap. v

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4